Єдиний державний реєстр судових рішень
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 338/1090/26
Провадження №3/338/199/26
02 липня 2026 року селище Богородчани
Суддя Богородчанського районного суду Івано-Франківської області Рибка Л.Я. розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з відділення поліції №2 (с-ще Богородчани) ІФ РУП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає в АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 173-2 , ч. 2 ст. 173-2 та за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_1 , 20 травня 2026 року близько 15 год 30 хв. за місцем проживання по АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру стосовно своєї дружини ОСОБА_2 , в ході якого ображав нецензурною лайкою, висловлював погрози фізичною розправою, штовхав потерпілу, внаслідок чого завдана шкода психологічному та фізичному здоров`ю потерпілої, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
Також, того ж дня ОСОБА_1 близько 16 год 00 хв. за місцем проживання по АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру стосовно своєї матері ОСОБА_3 , а саме під час сімейного конфлікту висловлювався в її адресу нецензурною лайкою, висловлював погрози фізичною розправою, внаслідок чого завдана шкода психологічному та фізичному здоров`ю потерпілогї, а також застосував фізичне насильство, а саме штовхав, хапав за руки, чим міг завдати шкоди її фізичному здоров`ю, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 20 травня 2026 року близько 15 год 00 хв. за місцем проживання по АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру стосовно свого малолітнього сина ОСОБА_4 , 2012 року народження, в ході якого голосно кричав на дитину, пригнічував його психологічно та застосовував фізичний вплив, а саме схопивши його руками за шию, що не спричинило тілесних ушкоджень, за що передбачена відповідальність за ч.2 ст. 173-2 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні інкримінованих правопорушень визнав, просив суворо не карати, повідомив, що на даний час з дружиною помирились.
Потерпіла ОСОБА_5 суду повідомила, що 20 травня 2026 року в стані алкогольного сп`яніння, її чоловік висловлювався нецензурно на її адресу, їх сина та його матері, крім тог7о, штовхав її, хапав за руки, схопив за шию їх сина, погрожував їм фізичною розправою. На даний час вони примирились, просила суворо не карати.
Потерпіла ОСОБА_2 в суді пояснила, що є матір`ю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, її син зловживає спиртними напоями, тому час від часу виникають конфлікти в сім`ї. 20 травня 2026 року ОСОБА_1 поводив себе агресивно, штовхав її, погрожував фізичною розправою, на даний час вони примирились.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, згідно зі ст.24 Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, а також іншими документами.
Відповідно до ст. ст. 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об`єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з`ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 252 КУпАП, оцінка доказів здійснюється органом (посадовою особою) за своїм внутрішнім переконанням, яке повинно ґрунтуватися на всебічному, повному та об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно із ст. 1 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Частиною 1 ст. 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого.
Частиною 2 ст. 173-2 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
За визначенням п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Психологічне насильство це форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров`ю особи (п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству").
Відповідно до ст.1 Закону України "Про охорону дитинства", забезпечення найкращих інтересів дитини - дії та рішення, що спрямовані на задоволення індивідуальних потреб дитини відповідно до її віку, статі, стану здоров`я, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної та етнічної належності та враховують думку дитини, якщо вона досягла такого віку і рівня розвитку, що може її висловити.
Згідно ст.10 Закону України "Про охорону дитинства»", кожній дитині гарантується право на свободу, особисту недоторканність та захист гідності. Дисципліна і порядок у сім`ї, навчальних та інших дитячих закладах мають забезпечуватися на принципах, що грунтуються на взаємоповазі, справедливості і виключають приниження честі та гідності дитини. Держава здійснює захист дитини від усіх форм домашнього насильства та інших проявів жорстокого поводження з дитиною, експлуатації, включаючи сексуальне насильство, у тому числі з боку батьків або осіб, які їх замінюють.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" від 07 грудня 2017 року № 2229-VIII, дитиною, яка постраждала від домашнього насильства є особа, яка не досягла 18 років та зазнала домашнього насильства у будь-якій формі або стала свідком (очевидцем) такого насильства.
Згідно ст. 251 КУПАП доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Крім визнання вини ОСОБА_1 , його вина у вчиненні правопорушень доводиться дослідженими доказами у справі, зокрема:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №738526 від 01 липня 2026 року, яким зафіксовано порушення ОСОБА_1 (а.с.1);
- рапортом від 20 травня 2026 року, відповідно до якого о 15 год 59 хв 20 травня 2026 року до ВП №2 (с-ще Богородчани) надійшло повідомлення зі служби 102 від ОСОБА_5 про те, що чоловік ОСОБА_1 дебоширить, ШМД не потребує. Виїздом СРПП на місце події встановлено, що між потерпілою ОСОБА_5 та ОСОБА_1 виник конфлікт, а також було винесено термінові заборонені приписи та форми оцінки ризиків (а.с.2);
- протоколом прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення від 20 травня 2026 року (а.с. 3);
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 (а.с. 4); - письмовими поясненнями ОСОБА_5 (а.с.5); - письмовими поясненнями ОСОБА_2 (а.с.6);
- рапортом від 22 травня 2026 року, відповідно до якого 22 травня 2026 року о 13 год 02 хв до ВП №2 (с-ще Богородчани) надійшло повідомлення від служби 102 з органів охорони здоров`я ОСОБА_6 про те, що в с-ще ОСОБА_7 звернулась за медичною допомогою ОСОБА_2 , тілесні ушкодження спричинив її чоловік по місцю проживання. Діагноз: забій м`яких тканин ділянки спини нижче лопатки зліва (а.с. 7);
- рапортом старшого інспектора СРПП ВП №2 (с-ще Богородчани) Івано-Франківського РУП капітана поліції Мельника Л. від 22 травня 2026 року, відповідно до якого 22 травня 2026 року о 13 год 02 хв. на спецлінію надійшло повідомлення з органів охорони здоров`я ОСОБА_6 про те, що за медичною допомогою звернулась ОСОБА_2 , тілесні ушкодження спричинив її чоловік по місцю проживання. Діагноз: забій м`яких тканин ділянки спини нижче лопатки зліва. Виїздом СРПП за вказаною адресою встановлено, що до свого сімейного лікаря за медичною допомогою звернулась ОСОБА_2 , оскільки 20 травня 2026 року їй завдав тілесних ушкоджень її чоловік. (а.с.8);
- копією протоколу бесіди із ОСОБА_1 (а.с. 9); - копією протоколу бесіди із ОСОБА_2 (а.с. 10); - копією витягу з АРМРОР (а.с. 11); - копією акту обстеження умов проживання від 05 червня 2026 року (а.с.12); - копією акту обстеження умов проживання від 22 травня 2026 року (а.с. 13); - копією висновку оцінки потреб сім`ї (а.с. 14-15); - відеофіксацією вчиненого правопорушення ОСОБА_1 (а.с.16); - даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №738513 від 01 липня 2026 року, яким зафіксовано порушення ОСОБА_1 (а.с.21);
- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №738525 від 01 липня 2026 року, яким зафіксовано порушення ОСОБА_1 (а.с.43).
З огляду на викладене, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень доведена, та кваліфікує його дії за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП та за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП правильною, оскільки він вчинив домашнє насильство щодо своєї дружини, матері та малолітнього сина.
При накладенні адміністративного стягнення враховую характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан.
Обставин, що пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, є щире каяття.
Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративні правопорушення, не встановлено.
Зважаючи на викладене, беручи до уваги обставини справи, вважаю, що до ОСОБА_1 за вчинення ним адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 та ч.2 ст. 173-2 КУпАП необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.
При цьому, відповідно до ст. 36 КУпАП, стягнення за вчинення правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 та ч.2 ст. 173-2 КУпАП, слід накласти в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. 40-1, 283, 284 КУпАП, ст. 4 Закону України "Про судовий збір",
п о с т а н о в и л а:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 173-2 та ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, та з урахуванням вимог ст. 36 КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 680 (шістсот вісімдесят) гривень який слід стягнути на р/р UA858999980313040106000009618, отримувач - ГУК в Iв.-Фр.об./ТГ Богородч./21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37951998, банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат.), код класифікації доходів бюджету - 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету - "Адміністративні штрафи та інші санкції" в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 665 грн 60 коп. судового збору судового збору (отримувач - ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету - 22030106).
Копію постанови вручити ОСОБА_1 .
Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Л.Я. Рибка