Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2026 року Справа № 925/38/26
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Васяновича А.В.,
секретар судового засідання Ібрагімова Є.Р.,
за участі представників сторін:
від Черкаської обласної прокуратури Лєнкова Н.Д. прокурор відділу Черкаської обласної прокуратури,
від позивача Возний С.І. - самопредставництво,
від відповідача представник не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом заступника керівника Смілянської окружної прокуратури,
м. Сміла, Черкаської області в інтересах держави в особі:
Смілянської міської ради, м. Сміла, Черкаської області
до приватного підприємства «Комбінат продовольчих товарів
«Смілянський», м. Сміла, Черкаської області
про стягнення 998 071 грн. 49 коп.
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Черкаської області з позовом звернувся заступник керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Смілянської міської ради до приватного підприємства «Комбінат продовольчих товарів «Смілянський» про стягнення 998 071 грн. 49 коп. заборгованості зі сплати орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 7110500000:02:003:0589, площею 1,2513 га, по вул. Севастопольська, 54, м. Сміла, Черкаської області.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 13 січня 2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, а підготовче засідання призначено на 11 год. 30 хв. 10 лютого 2026 року.
Однак, судове засідання призначене на 11 год. 30 хв. 10 лютого 2026 року не відбулося, у зв`язку з перебуванням головуючого судді по даній справі з 28 січня 2026 року на лікарняному.
Ухвалою суду від 16 лютого 2026 року розгляд справи в підготовчому засіданні призначено на 10 год. 00 хв. 02 березня 2026 року.
Ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання від 02 березня 2026 року, суд відклав розгляд справи в підготовчому засіданні до 10 год. 00 хв. 30 березня 2026 року, а також продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів.
Ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання від 30 березня 2026 року, суд вирішив, закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті. Розгляд справи по суті призначено на 11 год. 30 хв. 28 квітня 2026 року.
Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 28 квітня 2026 року суд оголосив перерву до 10 год. 30 хв. 19 травня 2026 року.
Відповідач у судове засідання не з`явився.
Ухвалу суду від 28 квітня 2026 року було направлено відповідачу за адресою вказаною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: вул. Севастопольська, 64, м. Сміла, Черкаська область, 20700.
Однак вищевказана ухвала повернулася до суду 05 травня 2026 року, у зв`язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.
Відповідно до ч. 3 ст. 120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Пунктом 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України встановлено, що днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Таким чином вважається, що відповідач отримав ухвалу суду про відкриття провадження у справі 04 травня 2026 року (день проставлення у поштовому повідомленні відповідної відмітки).
Відповідач відзиву на позов суду не надав.
Судом враховано, що згідно ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити повністю.
Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд позов задовольнити повністю.
В судовому засіданні, яке відбулося 19 травня 2026 року згідно ч. 1 ст. 240 ГПК України було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення зі справи №925/38/26.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного:
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено господарським судом під час її розгляду, рішенням Смілянської міської ради від 31 серпня 2015 року №74-211 «Про передачу земельної ділянки ПП «КПТ «Смілянський» та ПАТ «Кіровоградський хлібзавод» під комплекс нежитлових будівель хлібзаводу по вул. Севастопольській 54 в оренду було:
1.затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 1,2513 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості ПП «КПТ «Смілянський» та ПАТ «Кіровоградський хлібозавод» в м. Сміла по вул. Севастопольській, 54;
2.надано приватному підприємству «Комбінат продовольчих товарів «Смілянський» та публічному акціонерному товариству «Кіровоградський хлібозавод» земельну ділянку комунальної власності (кадастровий номер 7110500000:02:003:0589) площею 1,2513 га під комплекс нежитлових будівель хлібозаводу в оренду строком на 10 років з цільовим призначенням землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, в тому числі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, за рахунок земель переданих в постійне користування ВАТ «Смілянський хлібокомбінат», земель промисловості, з них забудованих земель 1,2513 га. На частини земельної ділянки встановлено обмежене право використання площами: 0,0797 га - червоні лінії вул. Севастопольської; 0,1649 га - санітарно захисна зона від залізниці; 0,0415 га - охоронна зона електромереж.
30 вересня 2015 року між Смілянською міською радою (орендодавець) та приватним підприємством «Комбінат продовольчих товарів «Смілянський» (орендар) було укладено договір оренди землі.
Умовами договору сторони погодили наступне:
п.1.орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться: м. Сміла, вул. Севастопольська, 54, землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, в тому числі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості;
п.2. в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,2513 га. Кадастровий номер земельної ділянки 7110500000:02:003:0589 за рахунок земель переданих в постійне користування відкритому акціонерному товариству «Смілянський хлібокомбінат», земель промисловості;
п. 3. на земельній ділянці знаходяться об`єкти нерухомого майна: 3 капітальні трьох і більше поверхових будівель, 6 капітальних одноповерхових будівель, тимчасова будівля проїзди, проходи, площадки;
п.5. нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 3 162 035 грн. 10 коп. (252 грн. 70 коп. - за 1 кв. м.);
п. 8. договір укладено строком на 10 років до 31 серпня 2025 року згідно з рішенням LXXІV сесії Смілянської міської ради від 31 серпня 2015 року № 74-211/VI. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 120 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію;
п. 9. орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3 відсотків нормативної грошової оцінки землі, що складає 94 861 грн. 05 коп. в рік;
п.10. обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації.
п.11. орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно не пізніше 30 числа наступного місяця за звітним, у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р № 33216812700009 в ТУДКСУ у Черкаській області. МФО 854018, код платежів 18010600, отримувач Смілянське УК/Сміла/ код 38029906;
п.15. земельна ділянка передається в оренду під комплекс нежитлових будівель хлібзаводу;
п.16. цільове призначення земельної ділянки землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборонного, іншого призначення, в тому числі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості;
п. 17. умови збереження стану об`єкта оренди забороняється самовільна забудова земельної ділянки. Орендар у відповідності до ст. 164, 166, 167, 168 Земельного Кодексу України повинен здійснювати раціональну організацію території, поліпшення корисних властивостей землі, захист земельної ділянки від водної та вітрової ерозії, підтоплення, забруднення відходами виробництва, хімічними і радіоактивними речовинами, від інших процесів руйнування. Орендар забезпечує знімання, використання і збереження родючого шару ґрунту при проведенні робіт пов`язаних із порушенням земель при будівництві, тощо;
п. 18. передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту відведення;
п. 36. зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. Будь які зміни та доповнення до договору оформляються у вигляді додатків в письмовому вигляді, і є невід`ємною частиною договору. У разі недосягненпя згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку.
Право оренди земельної ділянки зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права 30 вересня 2015 року за №11426780.
Укладений між сторонами договір за своїм правовим змістом відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі» (далі - Закон), яким визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально (ст. ст. 1, 13, 14 Закону).
Рішенням Смілянської міської ради від 15 вересня 2016 року № 23-164/VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 04 серпня 2016 року № 22-5/VII» внесені зміни у текст вказаного рішення в частині власників нерухомого майна: замість слів «ПП «КПТ «Смілянський» та ПАТ «Кіровоградський хлібозавод» замінено словами «ПП «КПТ «Смілянський» у відповідних відмінках, а також замість слів «на землі житлової та громадської забудови, у тому числі для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку та будівель торгівлі» замінено словами «на землі житлової та громадської забудови, у тому числі для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку».
Рішенням Смілянської міської ради від 06 грудня 2016 року №30-6/VII «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення земельної ділянки на вул. Севастопольській, 54 міською радою було вирішено:
1. затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення загальною площею 1,2513 га для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку ПП «КПТ «Смілянський» в м. Сміла по вул. Севастопольській, 54;
2. змінити цільове призначення земельної ділянки комунальної власності (кадастровий номер 7110500000:02:003:0589) площею 1,2513 га на вул. Севастопольській, 54 з земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, у тому числі для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості на землі житлової та громадської забудови, у тому числі для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку;
3. ПП «КПТ «Смілянський» внести зміни до договору оренди землі, шляхом укладання додаткової угоди;
4. Управлінню Держгеокадастру у Смілянському районі Черкаської області внести зміни в земельно-облікову документацію.
В подальшому 09 грудня 2016 року між Смілянської міською радою (орендодавець), та приватним підприємством «Комбінат продовольчих товарів «Смілянський» (орендар) було укладено додаткову угоду до умов договору оренди землі від 30 вересня 2015 року.
Умовами додаткової угоди сторони погодили:
в частині визначення орендаря та реквізити сторін: замість слів «приватне підприємство «Смілянський» та публічне акціонерне товариство «Кіровоградський хлібзавод» читати «приватне підприємство «комбінат продовольчих товарів «Смілянський».
в п. 1: замість слів: «землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, у тому числі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості» читати «землі житлової та громадської забудови, у тому числі для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку»;
пункт 5 викласти в наступній редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 06 грудня 2016 року становить:3 775 922 грн. 88 коп. ( 301 грн. 76 коп. за 1 кв.м), кадастровий номер земельної ділянки 7110500000:02:003:0589.
пункт 9 викласти в новій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3 відсотків нормативної грошової оцінки, що складає 113 277 грн. 69 коп. в рік;
в п. 16 замість слів: «землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, в тому числі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості» читати «землі житлової та громадської забудови, у тому числі для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку»;
Розділ «Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду» в т.ч. п. 18, 19, 20. виключити.
Ця угода є невід`ємною частиною до договору оренди землі від 30 вересня 2015 року № 11427134.
При зверненні до суду прокурор стверджував, що в порушення взятих на себе договірних зобов`язань відповідач не сплачував орендну плату, внаслідок чого борг перед позивачем із сплати орендної плати за землю за період з 01 вересня 2020 року по 31 серпня 2025 року становить 998 071 грн. 49 коп.
Згідно даних Головного управління ДПС у Черкаській області (лист від 26 листопада 2025 рку №8954/5/23-00-13-01-00) станом на 01 листопада 2025 року за приватним підприємсвтом «КПТ «Смілянський» рахується заборгованість із сплати орендної плати за землю в сумі 1 002 949 грн. 76 коп.
Судом враховано, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду у справі № 580/5446/20 від 19 січня 2021 року було задоволено позов ГУ ДПС у Черкаській області про стягнення із приватного підприємства «КПТ «Смілянський» за період з січня 2020 року по серпень 2020 року податковий борг в розмірі 114 161 грн. 09 грн. (з яких податковий борг 100 165 грн. 84 коп., пеня 3 989 грн.10 коп.).
Рішенням суду від 19 січня 2021 зі справи №580/5446/20 встановлено, що приватне підприємство «Комбінат продовольчих товарів Смілянський» зареєстроване, як суб`єкт господарювання 28 лютого 2008 року, ідентифікаційний код 35686454 за основним видом діяльності - надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого майна.
Заборгованість приватного підприємства «КПТ Смілянський» виникла на підставі:
- податкової декларації з орендної плати з юридичних осіб від 17 січня 2019 року №6346366 відповідно до якої самостійно нараховане зобов`язання за грудень 2019 року у сумі 10006,15 грн. терміном сплати 31 січня 2020 року;
- податкової декларації з орендної плати з юридичних осіб від 02 березня 2020 року №13400304 відповідно до якої самостійно нараховане зобов`язання на 2020 рік із розрахунку сплати щомісячно по 12520 грн. 73 коп.
Заборгованість по вказаній декларації виникла за період січень - серпень 2020 року терміном сплати 02 березня 2020 року, 30 березня 2020 року, 30 квітня 2020 року, 30 травня 2020 року, 30 червня 2020 року, 30 липня 2020 року, 30 серпня 2020 року та 30 вересня 2020 року, що становить 100 165 грн. 84 коп.
Залишок несплаченої пені, у відповідності до інтегрованої картки платника податку, нарахованої відповідно ст. 129 Податкового кодексу України складає 3989 грн. 10 коп.
Таким чином, непогашена заборгованість становить 114 161 грн. 09 коп.
Рішення суду від 19 січня 2021 зі справи №580/5446/20 набрало законної сили 19 лютого 2021 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно інформації виконавчого комітету Смілянської міської ради від 03 грудня 2025 року № 5768/02-50, термін дії договору оренди землі між Смілянською міською радою та приватним підприємством «КПТ «Смілянський» від 30 вересня 2015 року, укладений на 10 років, закінчився 31 серпня 2025 року.
Звернень щодо поновлення права користування вказаною земельною ділянкою від приватного підприємства «КПТ «Смілянський» до міської ради не надходило.
Смілянською міською радою на адресу приватного підприємства «КПТ «Смілянський» направлялися листи від 12 березня 2020 року № 55/03-53, від 22 липня 2021 року № 209/03-53 та від 11 травня 2023 року № 285/02-64 з вимогою сплати заборгованості по орендній платі за землю.
Однак, у добровільному порядку відповідач заборгованість із сплати орендної плати за період з 01 вересня 2020 року по 31 серпня 2025 року не сплатив.
Відповідно до частини 1 статті 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» (в редакції Закону чинного станом на день укладення договору оренди землі) визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є:
об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);
строк дії договору оренди;
орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно ст. 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Згідно статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов`язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Статтею 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Як зазначалося вище, орендна плата вноситься орендарем щомісячно не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства. Одностороння відмова від зобов`язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.
Позивач у своїх письмових поясненнях від 18 травня 2026 року вказував, що у листах виконавчих органів Смілянської міської ради від 08 липня 2025 року № 320/02-50, від 05 серпня 2025 року № 3721/02-05 та від 03 грудня .2025 № 5768/02-05, адресованих Смілянській окружній прокуратурі, повідомлялося про наявність у приватного підприємства «КПТ «Смілянський» заборгованості зі сплати орендної плати за землю, згідно з інформацією Головного управління ДПС у Черкаській області (щодо внесення в перелік СГД-юридичних осіб, які мають заборгованість по платі за землю).
Зазначена інформація отримувалася фінансовим управлінням виконавчого комітету міської ради в порядку інформаційної взаємодії з органами ДПС із використанням інформаційних ресурсів, у яких відображаються загальні відомості щодо податкового боргу платників податків (перелік СГД-юридичних осіб, які мають заборгованість по платі за землю).
Однак, розмір боргу, облікований органами ДПС (перелік СГД-юридичних осіб, які мають заборгованість по платі за землю), є відмінним від розрахунку заборгованості, здійсненого фінансовим управлінням виконавчого комітету Смілянської міської ради та покладеного в основу позовних вимог.
Вказане зумовлено тим, що відомості органів ДПС відображають податковий борг платника в цілому, до складу якого, окрім основного платежу зі сплати орендної плати за землю, входять також штрафні (фінансові) санкції, пеня та інші нарахування, передбачені податковим законодавством.
Водночас розрахунок, здійснений фінансовим управлінням виконавчого комітету Смілянської міської ради (долучений до позовної заяви) визначає розмір орендної плати за користування земельною ділянкою за відповідний період виключно на підставі умов договору оренди землі.
Зазначений розрахунок сформований виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за відповідні календарні роки та ставки орендної плати у розмірі 3 % нормативної грошової оцінки, встановленої договором оренди землі.
До складу такого розрахунку не включалися будь-які інші нарахування, штрафні (фінансові) санкції, пеня чи інші платежі, такі нарахування не охоплюються предметом позовних вимог.
Щодо розрахунку орендної плати наведено наступне:.
Розрахунок заборгованості у 2020 році здійснено як базовий річний розрахунковий період для визначення загальної моделі нарахувань, на підставі щорічної нормативної грошової оцінки земельної ділянки та ставки орендної плати.
Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки у 2020 році становила 4 002 469 грн. 30 коп.
Річний розмір орендної плати 120 074 грн. 07 коп.
Відповідачем фактично було сплачено 82 495 грн. 80 коп.
Як вбачається з рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі № 580/5446/20 від 19 січня 2021 року з приватного підприємства «КПТ «Смілянський» було стягнуто за період з січня по серпень 2020 року податковий борг у сумі 114 161 грн. 09 коп. з орендної плати за землю.
У фінансовому управлінні виконавчого комітету Смілянської міської ради, інших виконавчих органах та у Смілянської міської ради відсутній деталізований розподіл сплачених у 2020 році відповідачем коштів за конкретними періодами їх внесення (місяцями сплати та призначенням платежів у межах року), у зв`язку з чим такі кошти враховані як загальна сума погашення зобов`язання за договором.
Виходячи із розрахунку, вбачається наступне: за 8 місяців 2020 року (01 січня 31 серпня 2020 року) нараховано (10 006 грн. 17 коп. х 8) - 80 049 грн. 36 коп. орендної плати.
Тобто заборгованість з орендної плати за землю за період: січеньсерпень 2020 року є сплаченою (сплачено 82 495 грн. 80 коп.).
Залишок становить 2 446 грн. 41 коп.
За вересеньгрудень 2020 року (4 місяці) нараховано (10 006 грн. 17 коп. х 4) - 40 024,68 грн.
Отже, заборгованість з орендної плати за вересень-грудень 2020 року становить 37 578 грн. 27 коп. (40 024 грн. 68 коп. - 2 446 грн. 41 коп.).
Вказану суму відображено у розрахунку розміру орендної плати за користування земельної ділянки у 2020 році.
Нормативно грошова оцінка земельної ділянки у 2021 році становила 6 371 782 грн. 77 коп.
Отже, річний розмір орендної плати - 191 153 грн. 48 коп.
Відповідачем фактично було сплачено 64 772 грн. 02 коп.
Заборгованість становить 126 381 грн. 46 коп.
Нормативно грошова оцінка земельної ділянки у 2022 році становила 7 008 961 грн. 05 коп.
Річний розмір орендної плати 210 268 грн. 80 коп.
Борг становить 210 268 грн. 80 коп.
Розрахунок орендної плати за 2023 та 2024 роки також здійснено виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки у розмірі 7 008 961 грн. 05 коп. та ставки орендної плати 3 %.
Заборгованість за 2023 року становить 210 268 грн. 80 коп.
Заборгованість за 2024 року становить 210 268 грн. 80 коп.
Нормативно грошова оцінка земельної ділянки у 2025 році становила 10 165 269 грн. 15 коп.
Річний (розрахунковий) розмір орендної плати 304 958 грн. 07 коп.
Місячний розмір платежу - 25 413 грн. 17 коп.
Заборгованість за 8 місяців 2025 року - 203 305 грн. 36 коп.
Отже, судом встановлено, що загальний розмір боргу за спірний період становить 998 071 грн. 49 коп.
Слід також зазначити, що позивач у своїх поясненнях вказав, що після закінчення строку дії договору приватне підприємство «КПТ «Смілянський» фактично продовжує користуватися земельною ділянкою комунальної власності, на якій розташоване належне йому нерухоме майно.
Тобто, з 01 вересня 2025 року приватне підприємство «КПТ «Смілянський» продовжує користуватись земельною ділянкою без оформлення договору оренди землі, внаслідок чого за рахунок Смілянської міської територіальної громади зберігає кошти, які підлягають сплаті за користування земельною ділянкою на рівні орендної.
Виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки у 2025 році та ставки орендної плати, визначеної Положенням про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі у м. Сміла, затвердженому 26 липня 2007 року № 16-14/V (зі змінами), коефіцієнт для нарахування орендної плати для земельної ділянки кадастровий № 7110500000:02:003:0589 встановлений на рівні 3% від нормативної грошової оцінки (який не змінювався).
Відповідно, розмір плати за фактичне користування земельною ділянкою за період з 01 вересня 2025 року по 31 грудня 2025 року становить 101 652 грн. 68 коп. (25 413 грн. 17 коп. х 4 місяці).
У зв`язку з цим, грошові кошти у сумі 40 000 грн. 00 коп., що були сплачені 24 грудня 2025 року відповідачем із призначенням платежу «листопад 2025 грудень 2025», були зараховані позивачем за фактичне користування земельною ділянкою після закінчення строку дії договору оренди, а саме: за листопад 2025 року у сумі 25 413 грн. 17 коп. (у повному обсязі) та частково за грудень 2025 року - 14 586 грн. 83 коп., як це було визначено cамим приватним підприємством «КПТ «Смілянський» у призначенні платежу.
Таким чином, вказаний платіж у розмірі 40 000 грн. 00 коп. не враховано у спірному розрахунковому періоді, оскільки позовні вимоги стосуються заборгованості зі сплати орендної плати за період дії договору оренди землі - з 01 вересня 2020 року по 31 серпня 2025 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідачем всупереч ч. 1 ст. 74, ст. 76, 77 ГПК України не було доведено факту своєчасного та повного виконання на підставі умов договору розрахунку з позивачем за оренду землі.
Доводи прокурора та позивача відповідач допустимими та належними доказами не спростував.
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Таким чином, з відповідача підлягає стягненню 998 071 грн. 49 коп. боргу зі сплати орендної плати.
Щодо наявності підстав для здійснення прокуратурою представництва інтересів держави в суді у спірних правовідносинах, господарський суд зазначає наступне:
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Враховуючи положення Великої Палати Верховного Суду викладені у постанові від 26 травня 2020 року у справі № 912/2385/18, захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб`єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.
Системне тлумачення абзацу першого частини третьої статті 23 Закону дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах (постанова Великої Палати Верховного Суду від 26 червня 2019 року у справі № 587/430/16-ц).
Згідно з ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.
Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.
Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.
З матеріалів справи вбачається, що 01 липня 2025 року Смілянська окружна прокуратура, у порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», зверталася до Смілянської міської ради з листом за №52-3894ВИХ-25 в якому просила надати інформацію щодо виявлених порушень та інформацію чи планується сільською радою вжиття заходів, в тому числі звернення до суду з позовом.
08 липня 2025 року Смілянська міська рада надіслала Смілянській окружній прокуратурі листа №3262/02-50 в якому вказала, що вже зверталася до Смілянської окружної прокуратури з проханням вжити заходів для стягнення боргу по орендній платі.
01 січня 2026 року, на виконання вимог ч.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», прокурором було повідомлено позивача про підготовку та подачу позову до суду.
Отже, враховуючи нездійснення позивачем заходів для самостійного звернення до суду з позовом щодо захисту інтересів територіальної громади, як власника землі, враховуючи повноваження прокурора самостійно визначати, у чому полягає порушення інтересів держави і визначати орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, суд дійшов висновку, що прокурор в даному випадку належним чином обґрунтував та довів підстави для представництва інтересів держави в суді.
Отже, підстав для залишення позову прокурора без розгляду немає.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку що позов підлягає задоволенню повністю.
Судові витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 129 ГПК України.
На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 129, 237, 238, 240 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з приватного підприємства «Комбінат продовольчих товарів «Смілянський», вул. Севастопольська, 54, м. Сміла, Черкаська область, ідентифікаційний код 35686454 на користь Смілянської міської ради, вул. Незалежності, 37, м. Сміла, Черкаська область, ідентифікаційний код 25874705 - 998 071 грн. 49 коп. боргу.
3. Стягнути з приватного підприємства «Комбінат продовольчих товарів «Смілянський», вул. Севастопольська, 54, м. Сміла, Черкаська область, ідентифікаційний код 35686454 на користь Черкаської обласної прокуратури, ідентифікаційний код 02911119, бульв. Шевченка, 286, м. Черкаси, 18000 11 976 грн. 90 коп. судового збору.
Видати відповідні накази після набрання рішення законної сили.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строк визначені ст. 241 ГПК України.
Рішення суду може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV ГПК України.
Повне рішення складено 02 липня 2026 року.
Суддя А.В.Васянович