Рішення № 137884391, 01.07.2026, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
01.07.2026
Номер справи
911/55/26
Номер документу
137884391
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" липня 2026 р. Справа № 911/55/26

Господарський суд Київської області у складі судді Бацуци В. М.

при секретарі судового засідання Панченко К. О.

за участю представників учасників справи:

від позивача: не з`явились;

від відповідача: не з`явились;

розглянувши матеріали справи

за позовом Томашівської сільської ради, с. Томашівка, Фастівський район, Київська область

до Міжнародного благодійного фонду Східно-Європейська місія, м. Київ

про стягнення 278 353, 89 грн

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Томашівська сільська рада звернулась в Господарський суд Київської області із позовом до Міжнародного благодійного фонду Східно-Європейська місія про стягнення 236 581, 78 грн безпідставно збережених коштів, 31 430, 95 грн інфляційних втрат, 10 341, 16 грн 3% річних.

Позовні вимоги обґрунтовані позивачем тим, що відповідач у якого перебувають у праві власності об`єкти нерухомого майна, - будівлі та споруди, користувався земельною ділянкою з кадастровим номером 3224983300:01:001:0115 без укладення договору оренди земельної ділянки, внаслідок чого ним було безпідставно збережено кошти позивача у вигляді орендної плати за користування у період з 2023 року по 2025 рік вищевказаною земельною ділянкою.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 23.01.2026 р. відкрито провадження у справі № 911/55/26 за позовом Томашівської сільської ради до Міжнародного благодійного фонду «Східно-Європейська місія» про стягнення 278 353, 89 грн і визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (без виклику учасників справи), встановлено сторонам строки для подачі відповідних заяв по суті спору.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 28.05.2026 р. визначено здійснювати подальший розгляд справи із проведенням судового засідання та викликом на нього учасників справи та призначено розгляд справи у судовому засіданні за участю представників учасників справи на 10.06.2026 р.

03.06.2026 р. через систему „Електронний суд до суду від позивача надійшла заява б/н від 03.06.2026 р. про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, у якій він просив суд провести судове засідання за його участю в режимі відеоконференції.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 04.06.2026 р. заяву б/н від 03.06.2026 р. Томашівської сільської ради про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції задоволено.

10.06.2026 р. за наслідками судового засідання судом винесено ухвалу, якою відкладено його проведення на 01.07.2026 р.

01.07.2026 р. представник позивача та представник відповідача у судове засідання не з`явились, про судове засідання були повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За наслідками судового засідання судом ухвалено рішення у даній справі.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається із матеріалів справи, а саме із інформації № 459551675 від 07.01.2026 р. з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, відповідач - Міжнародний благодійний фонд Східно-Європейська місія є власником нерухомого майна, що розташоване на земельній ділянці 3224983300:01:001:0115: нежиле приміщення, свинарник № 2 загальною площею 544, 1 кв. м, що розташований за адресою: Київська область, Фастівський район, с. Дорогинка, вул. Гагаріна, буд. 34, підставою для державної реєстрації на який: дублікат договору купівлі-продажу № 698 від 15.03.2005 р.; нежиле приміщення, свинарник № 1 загальною площею 556, 1 кв. м, що розташований за адресою: Київська область, Фастівський район, с. Дорогинка, вул. Гагаріна, буд. 35, підставою для державної реєстрації на який: дублікат договору купівлі-продажу № 698 від 15.03.2005 р.; кормокухня загальною площею 94, 7 кв. м, що розташована за адресою: Київська область, Фастівський район, с. Дорогинка, вул. Гагаріна, буд. 31, підставою для державної реєстрації на яку: договір купівлі-продажу № 918 від 16.10.2004 р.; свинарник № 4 загальною площею 533, 8 кв. м, що розташований за адресою: Київська область, Фастівський район, с. Дорогинка, вул. Гагаріна, буд. 32, підставою для державної реєстрації на який: дублікат договору купівлі-продажу № 917 від 16.10.2004 р.

Листом Фастівської районної державної адміністрації Київської області № 06-18/103 від 21.01.2005 р. «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди Міжнародному благодійному фонду «Східно-Європейська місія» надано дозвіл Міжнародному благодійному фонду «Східно-Європейська місія» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди, площею 5, 0 га, для рекреаційного призначення за рахунок земель господарського двору колишнього КСП «ім. Кірова» (забудовані землі) за межами населеного пункту Дорогинської сільської ради Фастівського району Київської області.

Рішенням Дорогинської сільської ради № 4.2. від 16.06.2004 р. «Про погодження місця розташування земельної ділянки для реакційного призначення с. Дорогинка МБФ «Східно-Європейська місія» та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки на право оренди» надано дозвіл МБФ «Східно-Європейська місія» на розробку проекту відведення земельної ділянки на право оренди.

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-3223570402021 від 13.08.2021 р. сформована земельна ділянка з кадастровим номером: 3224983300:01:001:0115 загальною площею 3, 8017 га, категорія земель землі рекреаційного призначення.

Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 272528751 від 31.08.2021 р., 27.08.2021 р. на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 60085916 від 31.08.2021 р. зареєстровано комунальне право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3224983300:01:001:0115 загальною площею 3, 8017 га за Томашівською сільською радою.

Згідно з листом Фастівської районної державної адміністрації Київської області № 06-69/2979 від 03.08.2023 р. про надання інформації, МБФ «Східно-Європейська місія» не повідомляв Фастівську районну державну адміністрацію Київської області про бажання продовжити строк дії договору оренди земельної ділянки 28.07.2005 р.,зареєстрованого в державній книзі реєстрації договорів оренди земельних ділянок 03.08.2025 р. за № 04:05:032:00005.

Рішенням Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області № 17-37-VIII від 18.08.2023 р. «Про припинення права оренди Міжнародного благодійного фонду «Східно-Європейська місія» на земельну ділянку 3224983300:01:001:0115 та договору оренди земельної ділянки від 28.07.2005 р.» постановлено, вважати припиненою дію договору оренди земельної ділянки 28.07.2005 р., зареєстрованого в державній книзі реєстрації договорів оренди земельних ділянок 03.08.2025 р. за № 04:05:032:00005 з 03.08.2020 р.

Рішеннями Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області «Про встановлення ставок і пільг із сплати земельного податку» затверджено Положення про встановлення плати за землю на 2023-2025 рік.

У листопаді 2025 року позивач звернувся до відповідача із листом № 02-19/231 від 19.11.2025 р., у якому він повідомив відповідача про необхідність сплати орендної плати та відшкодування збитків за користування МБФ «Східно-Європейська місія» земельною ділянкою з кадастровим номером 3224983300:01:001:0115 без правовстановлюючих документів.

Як було зазначено вище, позивач у своїй позовній заяві просить суд стягнути з відповідача безпідставно збережені кошти у вигляді несплаченої орендної плати за користування ним земельною ділянкою з кадастровим номером 3224983300:01:001:0115 за період з 2023 р. по 2025 р. у розмірі 236 581, 78 грн.

З приводу вказаної позовної вимог позивача, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Згідно з частинами 1 4 ст. 791 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території.

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Згідно з ч. 9 ст. 791 Земельного кодексу України земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Згідно з ст. 16 Закону України "Про Державний земельний кадастр" земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер.

2. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі.

3. Система кадастрової нумерації земельних ділянок є єдиною на всій території України.

4. Структура кадастрових номерів земельної ділянки визначається Кабінетом Міністрів України.

5. Кадастрові номери земельних ділянок зазначаються у рішеннях органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування про передачу цих ділянок у власність чи користування, зміну їх цільового призначення, визначення їх грошової оцінки, про затвердження документації із землеустрою та оцінки земель щодо конкретних земельних ділянок.

6. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.

7. Скасований кадастровий номер земельної ділянки не може бути присвоєний іншій земельній ділянці.

8. Інформація про скасовані кадастрові номери земельних ділянок зберігається у Державному земельному кадастрі постійно.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка.

Плата за землю справляється відповідно до закону.

Підпунктом 14.1.147. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Пунктом 288.1. ст. 288 цього ж кодексу передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до п. 289.1. ст. 289 цього ж кодексу для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про оренду землі" об`єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.

Частиною 1 ст. 15 цього ж закону визначено, що істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно з ч. 7 ст. 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр" відомості про нормативну грошову оцінку земель вносяться до Державного земельного кадастру на підставі технічної документації з такої оцінки.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до абзаца 2 ст. 20 "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до абзаца 3 ст. 23 цього ж закону Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 120 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на час набуття відповідачем права власності на нежитлові будівлі, розташовані на спірній земельній ділянці) у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

2. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Статтею 125 цього ж кодексу передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Верховний Суд, розглядаючи спори у подібних правовідносинах, у своїх постановах неодноразово звертав увагу на те, що виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.

Водночас Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22.06.2021 у справі № 200/606/18 зазначила, що принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди відомий ще за часів Давного Риму (лат. superficies solo cedit - збудоване приростає до землі). Цей принцип має фундаментальне значення та глибокий зміст, він продиктований як потребами обороту, так і загалом самою природою речей, невіддільністю об`єкта нерухомості від земельної ділянки, на якій він розташований. Нормальне господарське використання земельної ділянки без використання розташованих на ній об`єктів нерухомості неможливе, як і зворотна ситуація - будь-яке використання об`єктів нерухомості є одночасно і використанням земельної ділянки, на якій ці об`єкти розташовані. Отже, об`єкт нерухомості та земельна ділянка, на якій цей об`єкт розташований, за загальним правилом мають розглядатися як єдиний об`єкт права власності.

Звідси власник нерухомого майна має право на користування земельною ділянкою, на якій воно розташоване. Ніхто інший, окрім власника об`єкта нерухомості, не може претендувати на земельну ділянку, оскільки вона зайнята об`єктом нерухомого майна. Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 15.12.2021 у справі № 924/856/20.

Таким чином, положення глави 15, статей 120, 125 ЗК України, статті 1212 ЦК України дають підстави вважати, що до моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об`єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа яка придбала такий об`єкт стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об`єкт нерухомого майна розташований, а відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформлення прав на цю ділянку (без укладення договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.

Подібний правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17, від 13.02.2019 у справі № 320/5877/17, у постановах Верховного Суду від 14.01.2019 у справі № 912/1188/17, від 21.01.2019 у справі № 902/794/17, від 04.02.2019 у справі № 922/3409/17, від 12.03.2019 у справі № 916/2948/17, від 09.04.2019 у справі № 922/652/18, від 21.05.2019 у справі № 924/552/18, а також у постановах Верховного Суду України від 30.11.2016 у справі № 922/1008/15, від 07.12.2016 у справі № 922/1009/15, від 12.04.2017 у справах № 22/207/15 і № 922/5468/14 та у постанові Верховного Суду від 17.03.2020 у справі № 922/2413/19.

Отже, фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг (заощадив) у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов`язаний повернути такі кошти власникові земельної ділянки на підставі положень частини 1 статті 1212 ЦК України, при цьому, суд вважає за потрібне зазначити, що із дня набуття права власності на об`єкт нерухомого майна власник цього майна стає фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об`єкт, і саме тому із цієї дати у власника об`єкта нерухомого майна виникає обов`язок сплати за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташовано. При цьому до моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об`єкт, такі кошти є безпідставно збереженими.

Такий самий правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц та від 20.09.2018 у справі № 925/230/17, а також у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.08.2022 у справі № 922/2060/22.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що для вирішення спору щодо стягнення з власника об`єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів на підставі положень статей 1212- 1214 Цивільного кодексу України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об`єкт розташований, необхідно, насамперед, з`ясувати: 1) фактичного користувача земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ділянками у відповідний період, або наявність правової підстави для використання земельної ділянки у такого фактичного користувача; 2) площу земельної ділянки; 3) суму, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, яка безпосередньо залежить від вартості цієї ділянки (її нормативно-грошової оцінки); 4) період користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави. Отже, встановлення саме таких обставин входить до предмета доказування у межах вирішення спору у цій справі (аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.08.2022 у справі № 922/2060/22).

Судом встановлено, що відповідачем на підставі договорів купівлі-продажу було набуто у приватну власність майно, а саме нежиле приміщення, свинарник № 2 загальною площею 544, 1 кв. м, що розташований за адресою: Київська область, Фастівський район, с. Дорогинка, вул. Гагаріна, буд. 34, нежиле приміщення, свинарник № 1 загальною площею 556, 1 кв. м, що розташований за адресою: Київська область, Фастівський район, с. Дорогинка, вул. Гагаріна, буд. 35, кормокухню загальною площею 94, 7 кв. м, що розташована за адресою: Київська область, Фастівський район, с. Дорогинка, вул. Гагаріна, буд. 31, свинарник № 4 загальною площею 533, 8 кв. м, що розташований за адресою: Київська область, Фастівський район, с. Дорогинка, вул. Гагаріна, буд. 32. Зазначене майно, як вбачається із матеріалів справи, розташоване на земельній ділянці площею 3, 8017 га, кадастровий номер 3224983300:01:001:0115.

При цьому, після припинення дії договору оренди земельної ділянки 28.07.2005 р., зареєстрованого в державній книзі реєстрації договорів оренди земельних ділянок 03.08.2025 р. за № 04:05:032:00005 з 03.08.2020 р. відповідачем не було належним чином оформлене право користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3224983300:01:001:0115, на якій розташовано належне відповідачу майно та здійснювалось фактичне користування вказаною земельною ділянкою без належного оформлення права користування нею.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що із дня набуття права власності на об`єкти нерухомого майна МБФ «Східно-Європейська місія» як власник такого майна стало фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований ці об`єкти, тому саме із цієї дати у відповідача виник обов`язок належно оформити правовідносини щодо користування земельною ділянкою (укласти відповідний договір та оформити речові права на земельну ділянку), а також обов`язок сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, на якій розташовано майно.

Як вбачається із матеріалів справи, а саме із Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-3223570402021 від 13.08.2021 р. земельна ділянка, кадастровий номер 3224983300:01:001:0115, на якій розташовані об`єкти нерухомого майна, що належить МБФ «Східно-Європейська місія», за користування якою позивач просить стягнути з відповідача безпідставно збережені кошти у вигляді несплаченої орендної плати, була сформована 13.08.2021 р. (визначено її площу і межі), їй присвоєно кадастровий номер, відомості про неї внесено до Державного земельного кадастру.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що у відповідача - МБФ «Східно-Європейська місія», як фактичного користувача земельної ділянки, виникло зобов`язання повернути власнику вказаної земельної ділянки - Томашівській сільській раді безпідставно збережені кошти, які він мав сплатити за користування нею за період з 2023 р. по 2025 р.

Щодо визначення суми безпідставно збережених коштів, що підлягає стягненню з відповідача, суд вважає за потрібне зазначити наступне.

Відповідно до п. 289.1. ст. 289 цього ж кодексу для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Відповідно до абзаца 2 ст. 20 "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до абзаца 3 ст. 23 цього ж закону Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме із рішення Томашівської сільської ради № 11-25-VIII від 12.07.2022 р. про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с. Дорогинка Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області, витягу із технічної документації з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ-9986456842025 від 19.11.2025 р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3224983300:01:001:0115, що розміщена за адресою: Київська область, Фастівський район, с. Дорогинка, вул. Гагаріна становила 2 687 965, 16 грн в 2023 р., 2 825 051, 38 грн в 2024 р. та 3 164 057, 55 грн в 2025 р.

Рішенням Томашівської сільської ради № 05-25-VIIІ від 12.07.2022 р. Про встановлення ставок і пільг із сплати земельного податку на 2023 рік встановлено ставку орендної плати за земельну ділянку з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення - 3% від нормативної грошової оцінки.

Рішенням Томашівської сільської ради № 02-35-VIII від 27.06.2023 р. Про встановлення ставок і пільг із сплати земельного податку на 2024 рік встановлено ставку орендної плати за земельну ділянку з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення - 3% від нормативної грошової оцінки.

Рішенням Томашівської сільської ради № 02-49-VIIІ від 14.06.2024 р. Про встановлення ставок і пільг із сплати земельного податку на 2025 рік встановлено ставку орендної плати за земельну ділянку з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення - 3% від нормативної грошової оцінки.

Отже, розрахунок загальної суми безпідставно збережених коштів за час фактичного користування земельною ділянкою відповідачем за період з 01.01.2023 р. по 30.09.2025 р. виглядає наступним чином:

Сума безпідставно збережених коштів за 2023 р. складає 80 638, 95 грн (2 687 965, 16 Ч 3%).

Сума безпідставно збережених коштів за 2024 р. складає 84 751, 54 грн (2 825 051, 38 Ч 3%);

Сума безпідставно збережених коштів за 2025 р. складає 71 191, 29 грн виходячи з наступного: 3 164 057, 55 Ч 3% = 94 921, 73 грн сума орендної плати, визначена сільською радою за рік.

При цьому, як суд зазначав вище, обов`язок у відповідача повернути Томашівській сільській раді безпідставно збережені кошти, які він мав сплатити за користування земельною ділянкою виник у нього з 01.01.2025 р. до 30.09.2025 р., а тому сума безпідставно збережених коштів за з січня 2025 р. по вересень 2025 р. складає 71 191, 29 грн (3 164 057, 55 грн Ч 3% Ч 9 місяців/12 місяців).

Станом на час розгляду справи відповідач обов`язок щодо повернення безпідставно збережених коштів за час фактичного користування земельною ділянкою площею 3, 8017 га з кадастровим номером 3224983300:01:001:0115 за адресою: Київська область, Фастівський район, с. Дорогинка, вул. Гагаріна (з 01.01.2023 р. по 30.09.2025 р.), не виконав і загальний розбір заборгованості складає 236 581, 78 грн, що підтверджується інформацією № 459551675 від 07.01.2026 р. з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-3223570402021 від 13.08.2021 р., рішенням Томашівської сільської ради № 11-25-VIII від 12.07.2022 р. про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с. Дорогинка Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області, витягом із технічної документації з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ-9986456842025 від 19.11.2025 р., рішенням Томашівської сільської ради № 05-25-VIIІ від 12.07.2022 р. Про встановлення ставок і пільг із сплати земельного податку на 2023 рік, рішенням Томашівської сільської ради № 02-35-VIII від 27.06.2023 р. Про встановлення ставок і пільг із сплати земельного податку на 2024 рік, рішенням Томашівської сільської ради № 02-49-VIIІ від 14.06.2024 р. Про встановлення ставок і пільг із сплати земельного податку на 2025 рік, листом № 02-19/231 від 19.11.2025 р., наявними у матеріалах справи.

Відповідно до приписів ч. 3 ст. 13 та ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У процесі розгляду справи, відповідачем не було надано суду жодних належних та допустимих доказів, що б підтверджували належне виконання ним свого обов`язку щодо повернення безпідставно збережених коштів за час фактичного користування земельною ділянкою площею 3, 8017 га з кадастровим номером 3224983300:01:001:0115 за адресою: Київська область, Фастівський район, с. Дорогинка, вул. Гагаріна, за період з 01.01.2023 р. по 30.09.2025 р.

Отже, вимоги позивача про стягнення із відповідача безпідставно збережених коштів у вигляді несплаченої орендної плати за користування земельною ділянкою площею 3, 8017 га з кадастровим номером 3224983300:01:001:0115 за адресою: Київська область, Фастівський район, с. Дорогинка, вул. Гагаріна, за період з 01.01.2023 р. по 30.09.2025 р., у загальному розмірі 236 581, 78 грн є законними і обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Крім того, позивач просить стягнути із відповідача 31 430, 95 грн інфляційних втрат та 10 341, 16 грн 3% річних за безпідставне збереження коштів орендної плати за періоди користування відповідачем земельною ділянкою з 01.01.2023 р. по 31.12.2025 р. та з 03.03.2023 р. по 31.12.2025 р. відповідно до виконаного ним розрахунку.

Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 цього ж кодексу боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Частиною 2 ст. 625 цього ж кодексу передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Розрахунок інфляційних втрат від суми основної заборгованості, виконаний позивачем, є невірним.

Правильний розрахунок інфляційних втрат від суми основної заборгованості за договором наступний:

Сума боргу

Основна сума заборгованості за договором:Сума боргуз 01/01/2023 до 31/12/202380 638,95 грн.з 01/01/2024 до 31/12/2024165 390,49 грн.з 01/01/2025 до 31/12/2025236 581,78 грн.Залишок боргу236 581,78 грн.Інфляційні витрати:

Період 1 (01/01/2023 - 31/12/2023)Індекс інфляціїсічень 2023100,80лютий 2023100,70березень 2023101,50квітень 2023100,20травень 2023100,50червень 2023100,80липень 202399,40серпень 202398,60вересень 2023100,50жовтень 2023100,80листопад 2023100,50грудень 2023100,70

Період 2 (01/01/2024 - 31/12/2024)Індекс інфляціїсічень 2024100,40лютий 2024100,30березень 2024100,50квітень 2024100,20травень 2024100,60червень 2024102,20липень 2024100,00серпень 2024100,60вересень 2024101,50жовтень 2024101,80листопад 2024101,90грудень 2024101,40

Період 3 (01/01/2025 - 31/12/2025)Індекс інфляціїсічень 2025101,20лютий 2025100,80березень 2025101,50квітень 2025100,70травень 2025101,30червень 2025100,80липень 202599,80серпень 202599,80вересень 2025100,30жовтень 2025100,90листопад 2025100,40грудень 2025100,20Розрахунок здійснюється за формулою

ІІС = ( ІІ1 : 100 ) x ( ІІ2 : 100 ) x ( ІІ3 : 100 ) x ... ( ІІZ : 100 )

ІІ1 - індекс інфляції за перший місяць прострочення,

......

ІІZ - індекс інфляції за останній місяць прострочення.

Період 1

IIc (100,80 : 100) (100,70 : 100) (101,50 : 100) (100,20 : 100) (100,50 : 100) (100,80 : 100) (99,40 : 100) (98,60 : 100) (100,50 : 100) (100,80 : 100) (100,50 : 100) (100,70 : 100) = 1.05083804

Інфляційне збільшення:

80 638,95 x 1.05083804 - 80 638,95 = 4 099,53 грн.

Період 2

IIc (100,40 : 100) (100,30 : 100) (100,50 : 100) (100,20 : 100) (100,60 : 100) (102,20 : 100) (100,00 : 100) (100,60 : 100) (101,50 : 100) (101,80 : 100) (101,90 : 100) (101,40 : 100) = 1.11980202

Інфляційне збільшення:

165 390,49 x 1.11980202 - 165 390,49 = 19 814,11 грн.

Період 3

IIc (101,20 : 100) (100,80 : 100) (101,50 : 100) (100,70 : 100) (101,30 : 100) (100,80 : 100) (99,80 : 100) (99,80 : 100) (100,30 : 100) (100,90 : 100) (100,40 : 100) (100,20 : 100) = 1.07959571

Інфляційне збільшення:

236 581,78 x 1.07959571 - 236 581,78 = 18 830,90 грн.

Отже, загальний розмір інфляційних втрат від суми основної заборгованості за користування земельною ділянкою у вищевказані періоди становить 42 744, 54 грн.

Оскільки, розмір інфляційних втрат від суми основної заборгованості, на які претендує позивач, є меншим ніж сума, на яку він має право, то суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача в частині стягнення із відповідача інфляційні втрати від суми основної заборгованості за користування земельною ділянкою у вищевказані періоди у розмірі 31 430, 95 грн.

Розрахунок 3% річних від суми основної заборгованості, виконаний позивачем, є невірним.

Правильний розрахунок 3% річних від суми основної заборгованості за договором наступний:

Сума боргу

Основна сума заборгованості за договором:Сума боргуз 03/03/2023 до 31/12/202380 638,95 грн.з 01/01/2024 до 31/12/2024165 390,49 грн.з 01/01/2025 до 31/12/2025236 581,78 грн.Залишок боргу236 581,78 грн.3% річних

Розрахунок здійснюється за формулою:

Сума санкції = С x 3 x Д : 365 : 100, де

С - сума заборгованості,

Д - кількість днів прострочення.

Період прострочення грошового зобов`язання:Кількість днів у періодіСумаз 03/03/2023 до 31/12/2023 80 638,95 x 3 % x 304 : 365 : 1003042 014,87 грн.з 01/01/2024 до 31/12/2024 165 390,49 x 3 % x 366 : 366 : 1003664 961,71 грн.з 01/01/2025 до 31/12/2025 236 581,78 x 3 % x 365 : 365 : 1003657 097,45 грн.Всього штрафних санкцій: 14 074,04 грн.

Отже, загальний розмір 3 % річних від суми основної заборгованості за користування земельною ділянкою у вищевказані періоди становить 14 074, 04 грн.

Оскільки, розмір 3% річних від суми основної заборгованості, на які претендує позивач, є меншим ніж сума, на яку він має право, то суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача в частині стягнення із відповідача 3% річних від суми основної заборгованості за користування земельною ділянкою у вищевказані періоди у розмірі 10 341, 16 грн.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, обставини справи, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 123, 129, 233, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Міжнародного благодійного фонду Східно-Європейська місія (01004, вул. Дарвіна, буд. 5, кв. 37, м. Київ; ідентифікаційний код 20064060) на користь Томашівської сільської ради (08510, вул. Перемоги, 9, с. Томашівка, Фастівський район, Київська область; ідентифікаційний код 04359991) безпідставно збережені кошти у вигляді несплаченої орендної плати за користування земельною ділянкою у розмірі 236 581 (двісті тридцять шість тисяч п`ятсот вісімдесят одна) грн 78 (сімдесят вісім) коп., 31 430 (тридцять одна тисяча чотириста тридцять) грн 95 (дев`яносто п`ять) коп. інфляційних втрат, 10 341 (десять тисяч триста сорок одна) грн 16 (шістнадцять) коп. 3% річних та судові витрати 3 340 (три тисячі триста сорок) грн 25 (двадцять п`ять) коп. судового збору.

3. Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його апеляційне оскарження, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржено протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду.

Суддя В.М.Бацуца