Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 липня 2026 року ЛуцькСправа № 140/16170/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мачульського В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тимчасової комісії Волинської обласної державної адміністрації із встановлення відомостей про місце проживання в зоні безумовного (обов`язкового) віднесення та в зоні гарантованого добровільного відселення про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Тимчасової комісії Волинської обласної державної адміністрації із встановлення відомостей про місце проживання в зоні безумовного (обов`язкового) віднесення та в зоні гарантованого добровільного відселення (далі Тимчасова комісія ВОДА, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови встановити відомості про місце проживання в зоні гарантованого добровільного відселення у період з 26.04.1986 по 01.01.1993, що становить на 01.01.1993 не менше трьох років, скасування протоколу від 17.11.2025 №1, та зобов`язання підтвердити відомості про місце проживання в зоні гарантованого добровільного відселення у період з 26.04.1986 по 01.01.1993, що становить на 01.01.1993 не менше трьох років.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Головним управлінням пенсійного фонду України у Волинській області йому припинена виплата доплати як непрацюючому пенсіонеру, який постійно проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, оскільки відсутні відомості про місце проживання в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 26 квітня 1986 року чи в період з 26 квітня 1986 року по 01 січня 1993 року. Для підтвердження вказаного періоду проживання в зоні безумовного (обов`язкового) відселення звернувся з відповідною заявою та доданими до неї документами до Тимчасової комісії із встановлення відомостей про місце проживання в зоні безумовного (обов`язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення, яка Протоколом №1 від 17.11.2025, відмовила йому у внесені відповідних відомостей, оскільки адресу житла, в якому особа проживала не визначено до 01.01.1993. Зазначає, що Тимчасова комісія не прийняла до уваги те, що у вказаний період він тривалий час проживав та мав постійне місце роботи в зоні гарантованою добровільного відселення. З 30 квітня 1986 року і на даний час він постійно проживає, та працює на території зони гарантованого добровільного відселення.
Так, з 09 червня 1986 року він був прийнятий майстром виробничого навчання Маневицького СПТУ № 28, в якому працював до виходу на пенсію 22.08.2011. З 24.06.1986 по 22.04.1988 разом з іншими майстрами технікуми був прописаний та проживав по АДРЕСА_1 , а з 22.04.1988 проживав у гуртожитку Маневицькогого СПТУ № 28 по вул. Карла Маркса (в даний час вул. А. Смітка). Будинок, 48, однак дані про прописку не збереглися.
Позивач вважає, що відповідач протиправно відмовив у внесені до реєстру територіальної громади відомості про його місце проживання як особи, яка має статус постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи. З наведених підстав просив позовні вимоги задовольнити повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
У відзиві на позовну заяву від 13.01.2026 №300/54/2-26 відповідач позовних вимог не визнає та просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог. Обґрунтовуючи тим, що з наданої копії 1 та 2 сторінок будинкової книги для прописки громадян, що проживають в будинку 24, на вул. Луцька, Маневицького району, наявна відмітка про прописку ОСОБА_1 від 1986 р., однак дані щодо дня та місяця нечитабельні, відсутній штамп про вибуття. Крім того, копія будинкової книги надана в неповному обсязі, згадана копія містить підпис «вин.» та комп`ютерні позначки, з яких вбачається, що наданий на розгляд документ (копія будинкової книги) являє собою роздруківку сфотографованої будинкової книги. Зазначає, що інформація про дату реєстрації та вибуття позивача є нечитабельною, що унеможливлює достовірно встановити період його проживання за адресою, вказаною у будинковій книзі. Інших документів про періоди та місце проживання, зокрема про проживання у гуртожитку Маневицького СПТУ АДРЕСА_2 ОСОБА_1 на розгляд Тимчасової комісії не надав. Таким чином, комісією було вирішено, що надані документи ОСОБА_1 не відповідають вимогам п. 1 Порядку, а саме: адресу житла, в якому особа проживала, не визначено до 01.01.1993.
У зв`язку з відрахуванням з 04.06.2026 судді Валюха В.М. зі штату Волинського окружного адміністративного суду на підставі наказу голови суду від 19.05.2026 №02-07/7/26 та на виконання розпорядження керівника апарату суду від 25.05.2026 №01-87/501/26 проведено повторний автоматизований розподіл справи №140/16170/25.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.05.2026 головуючим суддею для розгляду адміністративної справи №140/16170/25 було визначено суддю Мачульського В.В.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 01.06.2026 дану справу прийнято до провадження.
Інших заяв чи клопотань по суті справи на адресу суду від учасників справи не надходило.
Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини та дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має статус особи, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , перебуває на обліку в органах ПФУ як одержувач пенсії, яка призначена із зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ.
Згідно паспортних даних позивач проживає в селищі Маневичі Камінь-Каширського району Волинської області, яке відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 №106, віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
12.11.2025 Маневицькою селищною радою листом №6242-01- 71/1-25 надіслано на розгляд Тимчасової комісії Волинської обласної державної адміністрації із встановлення відомостей про місце проживання в зоні безумовного (обов`язкового) віднесення та в зоні гарантованого добровільного відселення заяву ОСОБА_1 щодо внесення до реєстру територіальної громади відомостей про його місце проживання особи, яка має статус постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, в зоні безумовного (обов`язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1993 р.
До заяви додані наступні документи: копія паспорта громадянина України, копія трудової книжки, копія будинкової книги, копія картки платника податків, копія посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, копія військового квитка, витяг з реєстру територіальної громади, копія довідки з місця роботи.
Протоколом засідання Тимчасової комісії із встановлення відомостей про місце проживання в зоні безумовного (обов`язкового) віднесення та в зоні гарантованого добровільного відселення №1 від 17.11.2025 визначено, що надані документи ОСОБА_1 не відповідають вимогам п. 1 Порядку реалізації експериментального проекту щодо внесення до реєстру територіальної громади відомостей про місце проживання особи, яка має статус постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, в зоні безумовного (обов`язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення станом па 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р. до І січня 1993 р., затвердженого постановою №1277, а саме: адресу житла, в якому особа проживала, не визначено до 01.01.1993.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови встановити відомості про місце проживання в зоні гарантованого добровільного відселення та вважаючи їх протиправними, позивач звернулась до суду із даним позовом.
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи №796-ХІІ від 28.02.1991 (далі Закон №796-ХІІ).
Відповідно до частини 1 та 5 статті 55 Закону №796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку.
Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Згідно зі статтею 65 Закону №796-XII документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до пункту 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 (далі - Порядок № 51), посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом № 796-XII, іншими актами законодавства.
Частинами 1, 3, 4 статті 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» встановлено, що у 2025 році на період дії воєнного стану в Україні доплата непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов`язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення, встановлюється за умови, що такі особи проживали або працювали у зоні безумовного (обов`язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення, станом на 26 квітня 1986 року чи у період з 26 квітня 1986 року до 1 січня 1993 року, у зв`язку з чим особі надано статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Доплата за проживання на зазначених територіях встановлюється у розмірі 2361 гривня. Виплата доплати за проживання у зоні безумовного (обов`язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення непрацюючим пенсіонерам припиняється після залишення особою свого місця постійного проживання на зазначених територіях та декларування/реєстрації місця проживання за межами зон безумовного (обов`язкового) відселення та зон гарантованого добровільного відселення, що підтверджується відомостями Єдиного державного демографічного реєстру та інших державних реєстрів. Для встановлення виплат, передбачених цією статтею, Пенсійному фонду України забезпечити звірення відомостей про постійне місце проживання одержувачів доплати за проживання у зоні безумовного (обов`язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення із відомостями Єдиного державного демографічного реєстру та інших державних реєстрів для продовження чи припинення відповідних виплат, а також приведення розмірів доплати за проживання у зоні безумовного (обов`язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення та пенсійних виплат у відповідність із цією статтею.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 березня 2025 року № 263 «Деякі питання визначення порядку внесення відомостей про місце проживання особи у зоні безумовного (обов`язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення для отримання відповідних доплат» установлено, що у разі відсутності в Єдиному державному демографічному реєстрі та відомчій інформаційній системі Державної міграційної служби відомостей про місце проживання у зоні безумовного (обов`язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1993 р. особа може звернутися до органу реєстрації, надавши документи, які підтверджують реєстрацію її місця проживання (паспорт громадянина України у вигляді книжечки та/або будинкова книга), для внесення таких відомостей до реєстру відповідної територіальної громади з подальшим їх переданням до відомчої інформаційної системи Державної міграційної служби та Єдиного державного демографічного реєстру.
У разі відсутності в особи документів, які підтверджують реєстрацію її місця проживання у зоні безумовного (обов`язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1993 р. (паспорт громадянина України у вигляді книжечки та/або будинкова книга), особа може звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України за отриманням сканованих копій паспорта громадянина України у вигляді книжечки (у разі їх наявності в матеріалах пенсійної справи) з метою подання таких сканованих копій до відповідного органу реєстрації для внесення відомостей про період реєстрації до реєстру територіальної громади з подальшим їх переданням до відомчої інформаційної системи Державної міграційної служби та Єдиного державного демографічного реєстру;
Крім того, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2024 р. № 1524 «Деякі питання здійснення у 2025 році на період воєнного стану в Україні доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов`язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення» установлено, що у 2025 році факт проживання у зоні безумовного (обов`язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1993 р. для встановлення, продовження чи припинення доплат, передбачених статтею 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», у разі відсутності відповідних відомостей у Єдиному державному демографічному реєстрі, відомчій інформаційній системі Державної міграційної служби, Реєстрі територіальної громади та в інших державних реєстрах встановлюється органами Пенсійного фонду України за сукупності таких обставин: 1) особі надано статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи; у Єдиному державному демографічному реєстрі, відомчій інформаційній системі Державної міграційної служби відсутні відомості про зміну місця проживання такою особою у період після 1 січня 1993 року.
08.10.2025 Кабінетом міністрів України затверджено «Порядок реалізації експериментального проекту щодо внесення до реєстру територіальної громади відомостей про місце проживання особи, яка має статус постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, в зоні безумовного (обов`язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1993 р.» (Постанова КМУ №1277 від 08.10.2025).
Відповідно до пункту 1 Порядку, цей Порядок визначає механізм реалізації експериментального проекту щодо внесення до реєстру територіальної громади відомостей про місце проживання особи, яка має статус постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, в зоні безумовного (обов`язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1993 р. (далі - експериментальний проект) органами реєстрації для отримання доплати до пенсії в розмірі, визначеному статтею 45 Закону України Про Державний бюджет України на 2025 рік, у разі, коли:
- документи про реєстрацію місця проживання особи станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1993 р. знищені (пропали) внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, що підтверджується відомостями з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, або внаслідок дії непереборної сили, що підтверджується відповідними документами;
- адресу житла, в якому особа проживає, визначено станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1993 р.;
- житло, в якому проживала особа станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1993 р., виведено з експлуатації, що підтверджується актом обстеження, виданим органом місцевого самоврядування;
- перша реєстрація місця проживання особи, яка у період з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1993 р. не досягла 18-річного віку та у цей період постійно проживала разом із батьками (законними представниками) на територіях України, які зазнали радіоактивного забруднення, збігається з місцем реєстрації батьків (законних представників);
- змінилося місце проживання особи в межах однієї чи до іншої зони безумовного (обов`язкового) відселення або зони гарантованого добровільного відселення.
Метою експериментального проекту є створення умов для внесення відповідним органом реєстрації на безоплатній основі до реєстру територіальної громади відомостей про місце проживання в зоні безумовного (обов`язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення у випадках, передбачених пунктом 1 цього Порядку.
Для реалізації експериментального проекту та встановлення (підтвердження/визначення) періоду (часу) проживання осіб станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1993 р. в населених пунктах Волинської, Житомирської, Київської, Рівненської, Сумської, Черкаської, Чернівецької та Чернігівської областей, віднесених до зони безумовного (обов`язкового) відселення або зони гарантованого добровільного відселення згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 23 липня 1991 р. №106 Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи та Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - населені пункти Волинської, Житомирської, Київської, Рівненської, Сумської, Черкаської, Чернівецької та Чернігівської областей), утворюються тимчасові комісії із встановлення відомостей про місце проживання в зоні безумовного (обов`язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення (далі - тимчасова комісія) у складі не менш як дев`ять осіб.
З матеріалів справи вбачається, що розпорядженням начальника Волинської обласної військової адміністрації від 24.10.2025 №596 утворено Тимчасову комісію із встановлення відомостей про місце проживання в зоні безумовного (обов`язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення та, затверджено Положення про Тимчасову комісію (далі Положення) та персональний склад Тимчасової комісії.
Відповідно до абзацу першого пункту 5 Порядку приймання відповідних заяв громадян разом з документами, визначеними для встановлення (підтвердження/визначення) періоду (часу) проживання особи станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1993 р. в зоні безумовного (обов`язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення (далі документи), здійснюється органами місцевого самоврядування з дотриманням вимог Закону України Про захист персональних даних.
Маневицькою селищною радою листом від 12.11.2025 № 6242-01- 71/1-25 надіслано на розгляд Тимчасової комісії заяву ОСОБА_2 , та доданими документами, а саме: копія паспорта громадянина України, копія трудової книжки, копія будинкової книги, копія картки платника податків, копія посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, копія військового квитка, витяг з реєстру територіальної громади, копія довідки з місця роботи.
З копії будинкової книги для прописки громадян, що проживають в будинку 24, на вулиці Луцькій Маневицького району від 23.10.1974 вбачається, шо ОСОБА_1 з 24.06.1986 року прописаний в даному будинку.
Відповідно до військового квитка серії НОМЕР_2 від 13.10.1982 ОСОБА_1 24.06.1986 був взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_1 та знятий з військового обліку 27.11.2023.
З копії трудової книжки позивача серії НОМЕР_3 від 02.07.1981 вбачається, що 09.06.1986 позивач прийнятий майстром виробничого навчання Маневицького СІП`У №28, та 22.08.2011 звільнений за власним бажанням, у зв`язку з виходом на пенсію за вислугу років (запис №6, №10).
Відповідно до пункту 10 Положення Тимчасова комісія розглядає подані документи в порядку їх надходження і приймає рішення на черговому засіданні.
Тимчасова комісія під час встановлення (підтвердження/ визначення) періоду (часу) проживання особи станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1993 р. в зоні безумовного (обов`язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення у населених пунктах Волинської області зобов`язана враховувати в сукупності всі наявні в особи підтвердні документи:
1) особову справу особи з документами, на підставі яких особі встановлено статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності);
2) довідку про період проживання (прописки, реєстрації) станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1993 р. (за наявності);
3) копії погосподарських та будинкових книг (за наявності);
4) для осіб, які у період з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1993 р. не досягай 18- річного віку і перша реєстрація місця проживання яких збігається з місцем реєстрації батьків (законних представників), засвідчену належним чином картку реєстрації особи та адресну картку (за наявності);
5) трудову книжку із записами про провадження трудової діяльності (за наявності) разом з документами про проживання на території населених пунктів Волинської області або інших областей, території яких постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
6) архівні довідки про період роботи, підтверджені первинними документами (копіями наказів про прийняття на роботу та звільнення, довідки про рівень заробітної плати за місяцями та роками, копією особової картки працівника форми Т-2) (за наявності);
7) документ, що підтверджує право власності на нерухоме майно (за наявності);
8) засвідчені належним чином копії особової справи із закладу дошкільної освіти (за наявності), інших1 закладів освіти (за наявності);
9) засвідчені належним чином копії документів про отримання освіти (за наявності), медичних документів (за наявності).
Відповідно до пункту 7 Порядку, рішення тимчасової комісії щодо встановлення (підтвердження/ визначення) періоду (часу) проживання особи станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1993 р. в зоні безумовного (обов`язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення на території населених пунктів Волинської, Житомирської, Київської, Рівненської, Сумської, Черкаської, Чернівецької та Чернігівської областей є підставою для внесення органами реєстрації відомостей до реєстру територіальної громади з подальшим внесенням такої інформації до відомчої інформаційної системи ДМС у визначеному законодавством порядку.
На думку суду відповідач приймаючи оскаржуване рішення не врахував в сукупності всі подані позивачем документи та передчасно дійшов висновку, що адресу житла, в якому особа проживала, не визначено до 01.01.1993.
Суд звертає увагу на те, шо відповідно до пункту 12 Положення Тимчасова комісія має право отримувати у встановленому порядку від центральних та місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій інформацію, необхідно до для визначення (підтвердження) періоду (часу) проживання особи станом на 26квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р. до 01 січня 1993 р. в населених пунктах Волинської області.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що дії Тимчасової комісії із встановлення відомостей про місце проживання в зоні безумовного (обов`язкового) виселення та в зоні гарантованого добровільного виселення Волинської обласної державної адміністрації, щодо відмови позивачу у встановленні відомостей про його місце проживання в зоні гарантованого добровільного відселеній у період з 26 квітня 1986 р. по 01 січня 1993 р., є протиправними.
А отже, пункт 3.11 Протоколу засідання Тимчасової комісії із встановлення відомостей про місце проживання в зоні безумовного (обов`язкового) віднесення та в зоні гарантованого добровільного відселення №1 від 17.11.2025 в частині ОСОБА_1 підлягає скасуванню.
Згідно з приписами частини першої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з Рекомендацією №R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Отже, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.
Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Водночас згідно пункту 4 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов`язання відповідача вчинити певні дії. При цьому у випадку, коли закон встановлює повноваження суб`єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов`язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб`єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.
З огляду на викладене, з метою захисту порушеного права позивача суд вважає, за необхідне зобов`язати Тимчасову комісію Волинської обласної державної адміністрації із встановлення відомостей про місце проживання в зоні безумовного (обов`язкового) віднесення та в зоні гарантованого добровільного відселення повторно розглянути подану позивачем заяву про встановлення відомостей про місце його проживання в зоні гарантованого добровільного відселення у період з 26.04.1986 по 01.01.1993, та прийняти відповідне рішення з врахуванням висновків суду, вказаних у мотивувальній частині рішення суду.
Статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є такими, що підлягають до часткового задоволення.
Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Відповідно до частини статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як слідує з матеріалів справи при зверненні до суду позивач сплатила судовий збір в сумі 1211,20 грн., що підтверджується квитанцією від 15.12.2025.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1211,20 грн.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Тимчасової комісії Волинської обласної державної адміністрації із встановлення відомостей про місце проживання в зоні безумовного (обов`язкового) віднесення та в зоні гарантованого добровільного відселення про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Тимчасової комісії Волинської обласної державної адміністрації із встановлення відомостей про місце проживання в зоні безумовного (обов`язкового) віднесення та в зоні гарантованого добровільного відселення щодо відмови у встановленні відомостей про місце проживання ОСОБА_1 в зоні гарантованого добровільного відселення у період з 26.04.1986 по 01.01.1993.
Пункт 3.11 Протоколу засідання Тимчасової комісії із встановлення відомостей про місце проживання в зоні безумовного (обов`язкового) віднесення та в зоні гарантованого добровільного відселення №1 від 17.11.2025, в частині ОСОБА_1 , скасувати.
Зобов`язати Тимчасову комісію Волинської обласної державної адміністрації із встановлення відомостей про місце проживання в зоні безумовного (обов`язкового) віднесення та в зоні гарантованого добровільного відселення повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про встановлення відомостей про місце його проживання в зоні гарантованого добровільного відселення у період з 26.04.1986 по 01.01.1993, та прийняти відповідне рішення з врахуванням висновків суду, вказаних у мотивувальній частині рішення суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Волинської обласної військової адміністрації (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, код ЄДРПОУ 13366926) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ) судовий збір в розмірі 1211,20 грн (тисячу двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий
Суддя В.В. Мачульський