Рішення № 137849972, 29.06.2026, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
29.06.2026
Номер справи
918/573/26
Номер документу
137849972
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" червня 2026 р. м. Рівне Справа № 918/573/26

Господарський суд Рівненської області у складі судді О. Андрійчук, за участю секретаря судового засідання О. Гуменюк, розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради

до Фізичної особи-підприємця Нестерова Олександра В`ячеславовича,

третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Комунальне некомерційне підприємство "Центральна міська лікарня" Рівненської міської ради Рівненської області,

про розірвання договору оренди та зобов`язання звільнити частину нежитлового приміщення,

за участю представників:

від позивача: С. Костючок, виписка з ЄДРЮОФОПГФ,

від відповідача: не з`явився,

від третьої особи: О.Огороднік, дов. від 06.02.2026,

від ТОВ "Орбіта Будпроєкт": О. Матвіюк, паспорт,

УСТАНОВИВ:

У травні 2026 року Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради звернулося до Господарського суду Рівненської області із позовною заявою до Фізичної особи-підприємця Нестерова Олександра В`ячеславовича про розірвання договору оренди та зобов`язання звільнити частину нежитлового приміщення.

Стислий виклад позиції позивач, заперечень відповідача, пояснень третьої особи.

Згідно із позовною заявою, 17.01.2024 між позивачем (орендодавець) та відповідачем (орендар) укладено договір № 710-Б оренди нерухомого майна, за умовами якого орендодавець і Балансоутримувач (КНП «Центральна міська лікарня» Рівненської міської ради) передають, а орендар приймає у строкове платне користування частину нежитлового приміщення першого поверху хірургічного корпусу площею 6,0 кв.м строком на п`ять років з дати набрання чинності цим договором. Починаючи з лютого 2022 року, у зв`язку з повномасштабною збройною агресією російської федерації проти України, діяльність КНП «Центральна міська лікарня» Рівненської міської ради зазнала істотних змін, значно зросла кількість пацієнтів, які перебувають на стаціонарному лікуванні, у тому числі поранених військовослужбовців ЗСУ та внутрішньо переміщених осіб. При цьому будівля хірургічного корпусу, в якій розташоване орендоване відповідачем нежитлове приміщення, введена в експлуатацію у 1971 році, а відтак для забезпечення належного надання медичної допомоги гостро потребує реконструкції та модернізації її матеріально-технічної бази, приведення її у відповідність до вимог з енергоефективності, безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. Рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради від 19.08.2024 № 100 затверджено проєкт будівництва на об`єкт будівництва реконструкції хірургічного корпусу. На засіданні Постійної робочої групи з питань відбору інфраструктурних проєктів Міністерства охорони здоров`я України, яке оформлено протоколом №14 від 04.04.2025, відібрано проєкт КНП «Центральна міська лікарня» Рівненської міської ради щодо реалізації першої та другої черг проєкту щодо реконструкції хірургічного корпусу в частині виконання робіт з будівництва (реконструкції) в рамках проєкту Heal Ukraine. У листопаді 2025 року в Центральній міській лікарні розпочато будівельні роботи в рамках реалізації зазначеного проєкту, який не передбачає можливості подальшого надання в оренду будь-яких приміщень або площ хірургічного корпусу, оскільки всі наявні приміщення корпусу будуть задіяні для надання екстреної та планової медичної допомоги. За таких обставин, на думку позивача, залишення спірного договору в силі призведе до завдання позивачеві шкоди, яка значно перевищує витрати, необхідні для виконання договору на первісних умовах, а користь від виконання спірного договору оренди буде набагато меншою від витрат (матеріальних та нематеріальних), пов`язаних з його подальшим виконанням. При цьому суспільний інтерес, який полягає в забезпеченні ефективного функціонування комунального закладу охорони здоров`я та наданні якісної, своєчасної медичної допомоги військовослужбовцям і цивільному населенню, є істотно значущішим і має безумовний пріоритет над приватним економічним інтересом орендаря, оскільки стосується захисту життя та здоров`я людини. Ураховуючи викладене, позивач вважає, що договір оренди підлягає розірванню в судовому порядку на підставі статті 652 ЦК України у зв`язку з істотною зміною обставин, якими сторони керувалися при його укладенні.

У матеріально-правове обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на статті 651, 652 ЦК України, статтю 24 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

06.05.2026 від третьої особи надійшли письмові пояснення, відповідно до яких на момент укладення та пролонгації спірного договору оренди його метою було використання незадіяних на той час в діяльності медичного закладу площ шляхом надання їх іншим особам для господарської діяльності та отримання від цього грошових коштів. Заразом істотне збільшення кількості пацієнтів, у тому числі поранених військовослужбовців та внутрішньо переміщених осіб, спричинило необхідність реконструкції хірургічного корпусу лікарні, який безпосередньо задіяний у наданні медичної допомоги, однак не відповідає сучасним вимогам до організації лікування. З метою модернізації будівлі хірургічного корпусу та приведення її у відповідність до вимог діючого законодавства у сфері охорони здоров`я, КНП «Центральну міську лікарню» Рівненської міської ради включено до міжнародного проєкту «Heal Ukraine», реалізація якого передбачає комплексну реконструкцію хірургічного корпусу із створенням сучасного відділення екстреної медичної допомоги. Критична необхідність в переоблаштуванні приміщень лікарняного закладу під суттєво збільшений рівень навантаження та відповідно до нових вимог законодавця є істотною зміною обставин, причину яких позивач не може усунути та внаслідок яких подальше виконання спірного договору оренди буде неможливим для позивача, оскільки орендована відповідачем площа буде використана виключно для забезпечення надання медичної допомоги. При цьому збереження дії договору оренди створює реальну перешкоду для виконання державних та міжнародних програм у сфері охорони здоров`я та створює ризики зриву строків реалізації міжнародних зобов`язань України. Окрім того, беручи до уваги обставини воєнного стану та підвищену суспільну значущість належного функціонування закладів охорони здоров`я, інтереси територіальної громади мають безумовний пріоритет над приватним інтересом орендаря щодо використання орендованої площі з комерційною метою. За таких обставин подальше існування договору оренди є несумісним із виконанням завдань закладу охорони здоров`я та суперечить суспільному інтересу.

Відповідач своїм правом на подання відзиву у порядку, визначеному ГПК України, не скористався, відтак розгляд справи здійснюється за наявними матеріалами справи.

Процесуальні рішення, заяви і клопотання сторін та результати їх розгляду.

Ухвалою суду від 01.05.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначене на 25.05.2026. Цією ж ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Комунальне некомерційне підприємство "Центральна міська лікарня" Рівненської міської ради Рівненської області.

25.05.2026 від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Ухвалою суду від 25.05.2026 підготовче засідання відкладено на 15.06.2026.

Ухвалою суду від 15.06.2026 закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті на 29.06.2026, викликано в судове засідання, що відбудеться 29.06.2026, уповноваженого представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Орбіта Будпроект", зокрема головного інженера товариства В. Алексієвця, для дачі пояснень з питань, що стосуються обставин справи.

У судовому засіданні 29.06.2026 оголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності та взаємозв`язку, оцінивши надані докази, суд установив таке.

Фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.

17.01.2024 між позивач (орендодавець) та відповідачем (орендар) укладено договір № 710-Б оренди нерухомого майна, що належить Рівненській міській територіальній громаді (договір оренди/договір), за умовами якого орендодавець і балансоутримувач (КНП «Центральна міська лікарня» Рівненської міської ради) передають, а орендар приймає у строкове платне користування майно - частину нежитлового приміщення першого поверху хірургічного корпусу КНП «Центральна міська лікарня» (згідно з технічним паспортом частина приміщення № 98) площею 6,0 кв.м у будівлі за адресою: м. Рівне, вул. М. Карнаухова, 25-А.

17.01.2024 між сторонами складений акт приймання-передачі в оренду нерухомого майна, що належить до власності територіальної громади м. Рівного в особі Рівненської міської ради № 8.

Відповідно до пункту 11.1. змінюваних умов договору строк дії договору становить 5 років з дати набрання чинності цим договором.

Згідно з пунктом 11.1 незмінюваних умов договору цей договір укладено на строк, визначений у пункті 11.1 Умов. Перебіг строку договору починається з дня набрання чинності цим договором. Цей договір набирає чинності в день його підписання сторонами. Строк оренди за цим договором починається з дати підписання акта приймання-передачі і закінчується датою припинення цього договору.

Як зазначає позивач, починаючи з лютого 2022 року, у зв`язку з повномасштабною збройною агресією російської федерації проти України, діяльність КНП «Центральна міська лікарня» Рівненської міської ради зазнала істотних змін. Значно зросла кількість пацієнтів, які перебувають на стаціонарному лікуванні у відділеннях нейрохірургії, травматології, артрології та відновного лікування, у тому числі поранених військовослужбовців ЗСУ та внутрішньо переміщених осіб. Загальне навантаження на заклад охорони здоров`я істотно збільшилось. Кількість пролікованих осіб в 2022 році становила 18 393, а в 2025 - 29 174 особи. Разом з тим, будівля хірургічного корпусу, в якій розташоване орендоване відповідачем нежитлове приміщення, введена в експлуатацію у 1971 році, відтак для забезпечення належного надання медичної допомоги гостро потребує реконструкції та модернізації її матеріально-технічної бази, приведення її у відповідність до вимог з енергоефективності, безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. Також саме в будівлі хірургічного корпусу розміщене приймальне відділення балансоутримувача, яке забезпечує надання невідкладної (екстреної) стаціонарної медичної допомоги пацієнтам.

Відповідно до вимог чинного законодавства відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги складається з таких зон і приміщень (кількість зон та приміщень може бути більшою, залежно від потужностей ЗОЗ): 1) приймальносортувальна зона; 2) зона деконтамінації; 3) зона ресусцитації (реанімації); 4) загальномедична зона; 5) адміністративно-господарська зона.

Необхідність дотримання зазначених вимог унеможливило подальше використання приміщень хірургічного корпусу в існуючому стані та створило гостру необхідність у приведенні будівлі хірургічного корпусу та приймального відділення балансоутримувача у відповідність до поточних потреб та діючих законодавчих норм і вимог, в тому числі щодо структури та матеріально-технічного оснащення відділень екстреної (невідкладної) медичної допомоги.

З урахуванням наведеного балансоутримувач ініціював участь у спільному зі Світовим банком проєкті «Зміцнення системи охорони здоров`я та збереження життя» (Heal Ukraine) (проєкт Heal Ukraine), який передбачає реконструкцію хірургічного корпусу під хірургічний корпус з відділенням екстреної медичної допомоги КНП Центральна міська лікарня Рівненської міської ради.

Так, у 2024 році ТОВ «Орбіта Будпроект» розроблено робочий проєкт «Реконструкція хірургічного корпусу під хірургічний корпус з відділенням екстреної медичної допомоги комунального некомерційного підприємства Центральна міська лікарня Рівненської міської ради за адресою: вул. М. Карнаухова, 25-А, м. Рівне, Рівненська область».

19.07.2024 відповідальними експертами ТОВ «Перша будівельна експертиза» надано експертний звіт 240613-03/А, реєстраційний номер № EX01:3998- 3240-9564-9530, щодо розгляду проєктної документації на будівництво «Реконструкція хірургічного корпусу під хірургічний корпус з відділенням екстреної медичної допомоги комунального некомерційного підприємства «Центральна міська лікарня» Рівненської міської ради за адресою: вул. Миколи Карнаухова, 25-А, м. Рівне, Рівненська область», яким встановлено, що зазначену документацію розроблено відповідно до вихідних даних на проектування з дотриманням вимог з питань міцності, надійності, довговічності; з питань кошторисної частини проектної документації; з питань експлуатаційної безпеки; з питань санітарного і епідеміологічного благополуччя населення; з питань охорони праці; з питань екології; з питань пожежної безпеки; з питань техногенної безпеки; з питань енергозбереження; з питань інженерно-технічних заходів цивільного захисту; з питань архітектури і може бути затверджено (схвалено) в установленому порядку з відповідними техніко-економічними (технічними) показниками.

Листом Рівненської міської ради від 02.08.2024 № 05-01-2833/24-5647/24 Центральна міська лікарня Рівненської міської ради надано дозвіл на участь у відборі інфраструктурних проєктів з відновлення, оновлення та модернізації закладів охорони здоров`я в рамках проєкту Heal Ukraine щодо проєкту Реконструкція хірургічного корпусу під хірургічний корпус з відділенням екстреної медичної допомоги комунального некомерційного підприємства Центральна міська лікарня Рівненської міської ради за адресою: вул. М. Карнаухова, 25-А, м. Рівне, Рівненська область (реконструкція хірургічного корпусу).

Рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради від 19.08.2024 № 100 затверджено проєкт будівництва на об`єкт будівництва реконструкції хірургічного корпусу.

На засіданні Постійної робочої групи з питань відбору інфраструктурних проєктів Міністерства охорони здоров`я України, яке оформлене протоколом від 04.04.2025 №14, відібрано проєкт балансоутримувача щодо реалізації першої та другої черг проєкту щодо реконструкції хірургічного корпусу в частині виконання робіт з будівництва (реконструкції) в рамках проєкту Heal Ukraine відповідно до Угоди про позику між Україною та МБРР від 22.12.2022 № 9468-UA, угоди про грант Глобального фонду фінансування між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку, що діє як розпорядник глобального фонду фінансування від 22.12.2022 № TF0C0038, та угоди про грант Цільового трастового фонду багатьох донорів підтримки, відновлення, відбудови та реформування України (проєкт Heal Ukraine) між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку, Міжнародною асоціацією розвитку, що діють як розпорядник Цільового трастового фонду багатьох донорів підтримки, відновлення, відбудови та реформування України від 06.06.2023 № TF0С0814 (зі змінами)», Рамкової угоди про позику для реалізації проєкту Heal Ukraine між Україною та Банком розвитку Ради Європи від 11.06.2024 № LD 2167.

Листом МОЗ України від 21.04.2025 № 12/12865/2-25 повідомлено позивача про відібрання проєкту.

06.06.2025 між МОЗ України, Рівненською міською радою та балансоутримувачем укладено договір № HEAL-W-RFQ-3.3.4/365 про партнерство та співпрацю (договір про партнерство та співпрацю) щодо організації партнерства та співпраці між сторонами договору, спрямованої на оновлення та модернізацію об`єктів медичної інфраструктури, відібраних відповідно до Операційного посібника проєкту HEAL Ukraine, затвердженого наказом МОЗ України від 16.05.2023 № 911 (в редакції наказу МОЗ України від 01.04.2025 № 570), а саме реалізація проєкту будівництва реконструкції хірургічного корпусу.

У листопаді 2025 року в Центральній міській лікарні розпочато будівельні роботи в рамках реалізації зазначеного проєкту, зокрема перепланування частини існуючих приміщень приймального відділення; добудова приймального боксу для автомобілів екстреної медичної допомоги; добудова приміщень для розміщення комп`ютерного томографа, добудова приміщень рентгенографії з стельовим кріпленням обладнання; заміна існуючих віконних та дверних блоків, які не відповідають вимогам енергозбереження огороджувальних конструкцій; заміна внутрішніх віконних і дверних блоків; комплекс внутрішніх опоряджувальних робіт; влаштування підлог; заміна мережі водопостачання та каналізації, заміну мережі опалення та вентиляції тощо.

Одночасно проєкт щодо реконструкції хірургічного корпусу не передбачає можливості подальшого надання в оренду будь-яких приміщень або площ хірургічного корпусу, оскільки всі наявні приміщення корпусу будуть задіяні для надання екстреної та планової медичної допомоги.

04.03.2026 позивач звернувся до відповідача з листом № 08-67/26, в якому просив останнього припинити достроково за згодою сторін спірний договір оренди з підстав істотної зміни обставин, зумовлених причинами, які сторони не могли передбачити в момент укладення такого договору та усунути після їх виникнення, а також надіслав проєкт угоди про припинення договору оренди і просив розглянути вказану пропозицію та надати відповідь у строк 20 календарних днів з моменту отримання листа. До цього листа додане звернення балансоутримувача від 11.02.2026 № 01-16-611/26.

Однак відповідач відповіді на зазначений лист не надав.

Відповідно до підпункту 11.6.7. пункту 11.6. договору оренди договір оренди припиняється на вимогу будь-якої із сторін цього договору за рішенням суду з підстав, передбачених чинним законодавством.

За пунктом 11.12. договору майно вважається повернутим балансоутримувачу з моменту підписання балансоутримувачем та орендарем акта повернення з оренди орендованого майна.

Акт повернення майна з оренди складається за формою, що розробляється управлінням комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради і оприлюднюється на його офіційному веб-сайті (пункт 2.1. договору).

Згідно з пунктом 10.3. договору спори, що за цим договором або у зв`язку з ним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються в судовому порядку.

З урахуванням викладеного судом установлено, що між сторонами виникли спірні орендні правовідносини, пов`язані із припинення строку дії договору оренди у зв`язку з істотною зміною обставин, регулювання яких здійснюється Конституцією України, ЦК України, Законом України «Про оренду державного та комунального майна», Основами законодавства України про охорону здоров`я, Законом України «Про екстрену медичну допомогу», ДБН тощо.

Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.

Стосовно вимоги про розвівання договору оренди.

Судом установлено, що вимога позивача про розірвання договору оренди ґрунтується на вимогах статі 652 ЦК України.

Так, відповідно до частини першої статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Згідно з частиною другою статті 652 ЦК України якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:

1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;

2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;

3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;

4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Частина четверта статті 652 ЦК України передбачає, що зміна договору у зв`язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.

Отже, стаття 652 ЦК України встановлює виключний, а не загальний механізм судового втручання у договірні правовідносини, який може бути застосований лише за умови одночасного встановлення всіх чотирьох умов, передбачених частиною другою цієї статті, та за наявності прямого причинно-наслідкового зв`язку між зміною обставин і неможливістю збереження договірного балансу.

Істотна зміна обставин у розумінні статті 652 ЦК України не може ототожнюватися з будь-якими небажаними для сторони наслідками виконання договору або з втратою економічної доцільності зобов`язання, якщо такі наслідки випливають із природи правочину та прийнятого стороною ризику.

Застосування статті 652 ЦК України не пов`язується з порушенням договору іншою стороною і спрямоване на врегулювання наслідків істотної зміни обставин за умови доведеності критеріїв, визначених частиною другою цієї статті.

Отже, закон пов`язує можливість розірвання договору одночасно з наявністю істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, та з наявністю чотирьох умов, визначених частиною другою статті 652 ЦК України, при істотній зміні обставин, з яких сторони виходили, укладаючи договір.

Поняття "істотна зміна обставин" є оціночним. Критерії визначення цього поняття закріплені в абзаці другому частини першої статті 652 ЦК України, яка встановлює, що зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

За відсутності істотної зміни обставин, тобто за незначної зміни обставин або за виникнення ускладнень у виконанні, які сторони могли розумно передбачити, договір відповідно до положень статті 652 ЦК України не підлягає розірванню як за згодою сторін, так і за рішенням суду.

Водночас договір у разі істотної зміни обставин може бути розірваним не лише за згодою сторін, а й на підставі рішення суду, зокрема, у разі відсутності згоди іншої сторони, яка отримала вимогу / пропозицію про розірвання договору, якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились. У такому разі суд при вирішенні питання на предмет можливості задоволення вимоги заінтересованої сторони має встановити факт зміни істотної обставини за наявності одночасно чотирьох умов, визначених частиною другою статті 652 ЦК України, при істотній зміні обставин.

Застосування статті 652 ЦК України є відображенням у договірних правовідносинах справедливості, добросовісності, розумності як загальних засад цивільного судочинства з огляду на ті обставини, що на стабільність договірних відносин можуть вплинути непередбачувані фактори, що істотно порушують баланс інтересів сторін та суттєво знижують очікуваний результат для кожної зі сторін договору.

Існування одночасно чотирьох умов, що відповідно до частини другої статті 652 ЦК України є необхідними для встановлення ускладнень у виконанні, достатніх для розірвання договору, вимагає з`ясування змісту кожної окремо взятої умови.

Так, першою умовою є умова про те, що в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане. Відповідно до цієї умови події, що нібито викликали ускладнення у виконанні договору і які можна назвати "істотною зміною обставин", повинні мати місце або стати відомими заінтересованій стороні після укладення договору. Названа умова є відсутньою якщо буде встановлено, що заінтересована у розірванні договору сторона знала про ці події і могла взяти їх до уваги в момент укладення договору, а не легковажно ігнорувати їх. Легковажно проігноровані події, які й створили ускладнення, або іншими словами "істотну зміну обставин", роблять неможливим для сторони, яка заінтересована розірвати договір, покладатися на ускладнення.

Як установлено судом зі фактичних обставин справи, договір оренди укладено 17.01.2024.

У свою чергу, указом Президента України від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану» у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022, строк дії якого неодноразово продовжувався та триває станом на дату розгляду вказаної справи в суді.

Як зазначає позивач, починаючи з лютого 2022 року, у зв`язку з повномасштабною збройною агресією російської федерації проти України, діяльність лікарні зазнала істотних змін, значно зросла кількість пацієнтів, у тому числі поранених військовослужбовців ЗСУ та внутрішньо переміщених осіб. Разом з тим, будівля хірургічного корпусу, в якій розташоване орендоване відповідачем нежитлове приміщення, введена в експлуатацію у 1971 році, відтак для забезпечення належного надання медичної допомоги гостро потребує реконструкції та модернізації її матеріально-технічної бази, приведення її у відповідність до вимог з енергоефективності, безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. Також саме в будівлі хірургічного корпусу розміщене приймальне відділення балансоутримувача, яке забезпечує надання невідкладної (екстреної) стаціонарної медичної допомоги пацієнтам.

З метою приведення будівлі хірургічного корпусу та приймального відділення лікарні відповідно до поточних потреб та діючих законодавчих норм і вимог, в тому числі щодо структури та матеріально-технічного оснащення відділень екстреної (невідкладної) медичної допомоги, третя особа ініціювала участь у спільному зі Світовим банком проєкті «Зміцнення системи охорони здоров`я та збереження життя» (Heal Ukraine) (проєкт Heal Ukraine), який передбачає реконструкцію хірургічного корпусу під хірургічний корпус з відділенням екстреної медичної допомоги КНП Центральна міська лікарня Рівненської міської ради. Як наслідок, на засіданні Постійної робочої групи з питань відбору інфраструктурних проєктів Міністерства охорони здоров`я України, яке оформлене протоколом від 04.04.2025 №14, відібрано проєкт третьої особи щодо реконструкції хірургічного корпусу в частині виконання робіт з будівництва (реконструкції) в рамках проєкту Heal Ukraine відповідно до Угоди про позику між Україною та МБРР від 22.12.2022 № 9468-UA, угоди про грант Глобального фонду фінансування між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку, що діє як розпорядник глобального фонду фінансування від 22.12.2022 № TF0C0038, та угоди про грант Цільового трастового фонду багатьох донорів підтримки, відновлення, відбудови та реформування України (проєкт Heal Ukraine) між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку, Міжнародною асоціацією розвитку, що діють як розпорядник Цільового трастового фонду багатьох донорів підтримки, відновлення, відбудови та реформування України від 06.06.2023 № TF0С0814 (зі змінами)», Рамкової угоди про позику для реалізації проєкту Heal Ukraine між Україною та Банком розвитку Ради Європи від 11.06.2024 № LD 2167.

06.06.2025 між МОЗ України, Рівненською міською радою та балансоутримувачем укладено договір № HEAL-W-RFQ-3.3.4/365 про партнерство та співпрацю (договір про партнерство та співпрацю) щодо організації партнерства та співпраці між сторонами договору, спрямованої на оновлення та модернізацію об`єктів медичної інфраструктури, відібраних відповідно до Операційного посібника проєкту HEAL Ukraine, затвердженого наказом МОЗ України від 16.05.2023 № 911 (в редакції наказу МОЗ України від 01.04.2025 № 570), а саме реалізація проєкту будівництва реконструкції хірургічного корпусу.

При цьому суд вважає за необхідне зазначити таке.

Повномасштабне вторгнення російської федерації в Україну призвело до значних жертв серед цивільного населення, вимушеного переміщення мільйонів людей, широкомасштабного руйнування інфраструктури системи охорони здоров`я та дезорганізації надання медичних послуг. За результатами оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення (RDNA), проведеної Урядом України, Групою Світового Банку і Європейською Комісією у співпраці з партнерами з розвитку, потреби на відновлення системи охорони здоров`я України оцінюються в 16,4 млрд доларів США на наступні 10 років для покриття пошкодженої інфраструктури і збитків у секторі охорони здоров`я, а також збільшення обсягу критичних медичних послуг для населення. Проте фактичний рівень збитків, ймовірно, значно вищий, оскільки звіти про пошкоджені об`єкти, розташовані на тимчасово окупованих територіях, є неповними.

Ворожі атаки вже зруйнували та пошкодили понад 1 500 об`єктів медичних закладів. Вони не можуть функціонувати й надавати допомогу населенню, стан здоров`я якого, а також фінансові спроможності значно погіршилися внаслідок війни. Відновлення та відбудова лікарень потребуватиме значних фінансових ресурсів і часу. Війна посилює тягар для психічного здоров`я українців і збільшує кількість травм серед населення, тож потреба в послугах у сфері психічного здоров`я та реабілітації постійно зростає. Тому Міністерство охорони здоров`я у співпраці зі Світовим банком впроваджують проєкт «Зміцнення системи охорони здоров`я та збереження життя» (HEAL Ukraine), спрямований на задоволення нових та невідкладних потреб у сфері охорони здоров`я. Це рамковий проєкт із загальним запланованим обсягом фінансування у розмірі 500 млн доларів США.

Цілями проєкту HEAL Ukraine є: відновлення та покращення доступу до основних медичних послуг; задоволення нових та невідкладних потреб у медичних послугах; забезпечення фінансового захисту у надзвичайній ситуації.

У рамках вказаного проєкту планується: розроблення галузевого планування мережі лікарень, технічних специфікацій та проєктної документації для підтримки у відборі лікарень, що підлягають ремонту, та у проведенні ремонтних робіт; відновлення окремих лікарень із застосуванням технічних специфікацій, які можуть охоплювати, серед іншого, підвищення енергоефективності та забезпечення доступу до альтернативних джерел енергії, спорудження нових будівель як частини наявних закладів, які не потребують придбання нових земельних ділянок, тощо (вказана інформація розміщена на офіційному вебсайті Міністерство охорони здоров`я та датується червнем 2023 року).

Вочевидь, будівля лікарні, введена в експлуатацію у 1971 році, тобто якій понад 55 років, не відповідає не тільки сучасним вимогам, а й потребам пацієнтів, спроможності забезпечити належне надання медичної допомоги.

У цій справі, зважаючи на встановлені фактичні обставини справи, судом установлено, що реконструкція будівлі лікарні стала можливою через війну і, як наслідок, міжнародного співробітництва та міжнародного фінансування, вартість якого наразі становить майже 500 000 000,00 грн та якого за інших обставин, мабуть, не було. Доказів того, що позивач власними силами зміг би профінансувати подібний проєкт, у матеріалах справи немає.

Отже, саме реконструкція, яка здійснюється за кошти міжнародних партнерів, і є істотною зміною обставин.

При цьому судом за фактичними обставинами справи установлено, що розроблення проєкту реконструкції, його відібрання, затвердження та початок реалізації мали місце після укладення спірного договору, відтак сторони виходили з того, що зміна обставин не настане. Події, що викликали ускладнення у виконанні договору, мали місце та стали відомими позивачу та третій особі після укладення договору.

Ураховуючи викладене, підтвердження того, що позивач міг самостійно реалізувати проєкт щодо реконструкції лікарні, а відтак взяти це до уваги в момент укладення договору оренди, а не легковажно ігнорувати, в матеріалах справи немає. Так само як і немає доказів того, що вказаний проєкт був би профінансований за рахунок міжнародних донорів без початку повномасштабне вторгнення російської федерації в Україну.

За таких обставин суд констатує, що в момент укладення договору від 17.01.2024 сторони виходили з того, що суттєва зміна обставин не настане.

Друга умова - це умова про те, що зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення за всієї турботливості та обачності, які від неї вимагалися. Зазначена умова, з одного боку, вказує на характер причин, які зумовили зміну обставин, з іншого - передбачає оцінку поведінки заінтересованої сторони: чи могла вона усунути зазначені причини. Згідно з вимогами добросовісності виконання зобов`язань кожна зі сторін договору повинна вживати заходів щодо досягнення мети зобов`язання; вчиняти дії, направлені на полегшення виконання зобов`язання та уникати вчинення дій, які можуть обтяжити виконання зобов`язанням чи взагалі унеможливити його; не допускати порушення прав іншої сторони тощо. Тобто сторони мають докладати усіх зусиль для належного виконання договірного зобов`язання. Для відповідного обґрунтування вказаної умови суду необхідно належним чином проаналізувати умови укладеного сторонами договору та встановити належним чином обставини, які свідчили б про те, що сторона договору дійсно не може усунути обставин, які для неї істотно змінилися.

Слід зазначити, що вимоги до відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги передбачені у Типовому положенні про відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги, затверджено наказом МОЗ України від 24.09.2020 № 217 (Положення).

Зокрема, пунктами 1, 2, 4 розділу ІІІ Положення відділення повинне розташовуватись на поверсі ЗОЗ, доступному для під`їзду спеціалізованого санітарного автомобіля екстреної медичної допомоги та пацієнтів, у тому числі осіб з інвалідністю, мати таку кількість приміщень та кабінетів, яка необхідна для забезпечення виконання його завдань і функцій. Розташування Відділення повинне забезпечувати швидку комунікацію з відділенням анестезіології та інтенсивної терапії, операційним та рентгенологічно-діагностичним відділеннями, іншими діагностичними підрозділами, а також вузлом вертикальної внутрішньолікарняної комунікації та мати умови для переміщення осіб з інвалідністю.

Відділення складається з таких зон і приміщень (кількість зон та приміщень може бути більшою, залежно від потужностей ЗОЗ):

1) приймально-сортувальна зона, яка розміщена безпосередньо біля входу та в`їзду до Відділення. Вона має такі приміщення: приміщення (зона) для реєстрації (рецепція), у тому числі електронної для планових пацієнтів, оснащене сучасними засобами зв`язку для з`єднання з необхідними для роботи абонентами; оглядово-сортувальне приміщення (зона); приміщення (зона) для очікування пацієнтів та тих, хто їх супроводжує; пункт охорони;

2) зона деконтамінації. У випадку необхідності провести знезараження і неможливості створити зону деконтамінації в межах приймально-сортувальної зони, необхідно біля входу до Відділення негайно організувати тимчасову зону деконтамінації для ходячих пацієнтів і під`їзду транспортних засобів;

3) зона ресусцитації (реанімації), яка повинна розташовуватись біля в`їзду до Відділення для прийняття пацієнтів, доставлених спеціалізованим санітарним транспортом. Вона повинна мати такі приміщення: протишокову операційну палату (для проведення екстрених оперативних втручань за життєвими показами та реанімаційних заходів); зала для розміщення функціональних ліжок пацієнтів, що потребують ресусцитації та моніторингу вітальних функцій до того, як вони будуть переведені до відділення інтенсивної терапії (у випадку переповнення останнього), або для пацієнтів, стан яких передбачувано повинен стабілізуватись. До кожного ліжко-місця підводяться: кисень, стиснене повітря для створення вакууму (або портативний вакуумний аспіратор), електроживлення, підключення до локальної комп`ютерної мережі, додаткове освітлення, кнопка виклику медичного персоналу, діагностичне обладнання та монітор пацієнта; лікарсько-медсестринський пост, розташований на межі між залою для ресусцитації та палатами тимчасового перебування пацієнтів з можливістю постійного візуального спостереження за станом пацієнтів для моніторингу стану кожного пацієнта;

4) загальномедична зона: консультативно-оглядові приміщення; кімната для обстеження дітей (за наявності у ЗОЗ відповідного відділення); малі операційні зали для проведення амбулаторних хірургічних втручань та первинної хірургічної обробки ран (два окремі зали - для умовно чистих та контамінованих пацієнтів); маніпуляційний кабінет; приміщення (зала) з ліжками тимчасового перебування пацієнтів (до 24 годин); кімната для зберігання ліків; приміщення для санітарної обробки пацієнтів; кімната для зберігання додаткових медичних виробів; обладнана зона для дітей; обладнане приміщення для годування дитини; інші приміщення (залежно від потужності ЗОЗ);

5) адміністративно-господарська зона: кабінет старшої медичної сестри Відділення; кімнати персоналу Відділення; навчальна кімната; кімната для зберігання м`якого інвентарю; кімната (зона) для зберігання твердого інвентарю (додаткові ліжка-каталки тощо); камера зберігання речей пацієнтів: інші приміщення (залежно від потужності ЗОЗ).

Робочий проєкт розроблявся з урахуванням вказаного Положення. Так, згідно з експлікацією приміщень 1-го поверху, що міститься в книзі 1 тому 5 та книги 2 тому 3 зазначеного робочого проєкту, відділення екстреної медичної допомоги включатиме такі зони і приміщення: вестибюль-чекальня, пост охорони, гардероб відвідувачів, довідкове бюро, лабораторію термінових аналізів, оглядовий кабінет з гінекологічним кріслом, оглядовий кабінет, кабінет ендоскопії, маніпуляційний кабінет, операційна травмпункту, кабінет травматолога, гіпсувальна кімната, приміщення для перевдягання медперсоналу, санітарногігієнічне приміщення, лікарсько-медсестринський пост, кабінет УЗД черевної порожнини, кабінет ЕКГ з ЕХО, кабінет старшої медсестри, кабінет завідуючого відділенням, приміщення зберігання медичних препаратів + служба крові, кімната санітарок, сестринська з місцем для переодягання, приміщення для підготовки пацієнта, процедурна МРТ, приміщення пультової МРТ, технічне приміщення МРТ, кімната сестри-хазяйки з місцем для чистої білизни, перев`язувальна з розширеними функціями, зона очікування для пацієнтів, реанімаційна палата на два ліжка/протишокова палата, санітарно-гігієнічне приміщення, клізмова, три санвузи для МГН, вісім санвузлів, комору брудної білизни, приміщення для прийому їжі медсестер та санітарок, лікарсько-медсестринський пост, приміщення зберігання медичних препаратів, палата тимчасового перебування пацієнтів на сім ліжок, палата тимчасового перебування пацієнтів на шість ліжок, санвузол з душовою для МГН, чотири оглядові кабінети, ординаторська з місцем для переодягання на чотирьох лікарів; склад біологічних відходів, санвузол з душовою, приміщення для переодягання медсестер та санітарок, приміщення для агресивних пацієнтів на одне ліжко, перев`язувальний кабінет, дві рекреації, процедурна КТ, приміщення пультової КТ, приміщення зберігання стерильних медичних препаратів, приміщення підготовки пацієнта, три операційних приміщення загальнохірургічного профілю на один операційний стіл, три приміщення для миття рук хірургів, приміщення для зберігання медичного обладнання, приміщення операційного персоналу, приміщення підготовки медичного персоналу до операцій, душова, приміщення стерилізаційної на 3 операційних; приміщення зберігання брудної білизни та відходів після операцій; кабінет рентгенографії, приміщення пультової, приміщення для зберігання твердого інвентаря, приймальний бокс для автомобілів.

Розміщення зазначених зон і приміщень вимагає повного перепланування приміщень будівлі хірургічного корпусу з цілковитим задіянням під відділення екстреної медичної допомоги всього першого поверху будівлі хірургічного корпусу, а також добудову ряду приміщень: процедурної комп`ютерної томографії; приміщень рентгенографії; процедурної магніто-резонансної томографії; приймального боксу для автомобілів; зовнішнього пандусу для доступу автомобілів швидкої допомоги.

Згідно із фактичними обставинами справи поруч з торгівельним об`єктом відповідача розміщено довідкове бюро, яке унеможливлює доступ до вказаного об`єкта, при цьому технічної можливості перенесення довідкового бюро в інше місце, зважаючи на обмеженість вже існуючої площі холу лікарні, судом не установлено.

Також суд вважає за необхідне звернути увагу на той факт, що торгівельний об`єкт відповідача знаходиться під сходовим маршем біля осі «Р» в осях « 7-8», в приміщенні коридору (поз. 7) та тамбуру (поз. 8), що перекриває шлях евакуації людей з відділення екстреної медичної допомоги у двір.

Заразом згідно з вимогами пункту 7.3.22 ДБН В.-1.1-7:2016 «Пожежна безпека об`єктів будівництва» Загальні вимоги у сходових клітинах не допускається розміщувати, зокрема вбудовані приміщення будь-якого призначення (підпункт «д»).

Отже, окрім іншого, зберегти вказані договірні правовідносини наразити на безпеку пацієнтів, персонал та відвідувачів лікарні, оскільки у випадку пожежі евакуаційний вихід буде або суттєво утрудненим через розміщення торгівельного об`єкта відповідача, або заблокований.

Третьою необхідною умовою є умова, що виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Для встановлення цієї умови слід довести порушення еквівалентності у відносинах сторін. Майнові інтереси сторін мають перебувати в збалансованому стані. Виконання договору за істотної зміни обставин може призвести до порушення цього балансу. При цьому фактор порушення співвідношення майнових інтересів сторін виступає не як суб`єктивний, а як об`єктивний критерій, фіксація якого здійснюється на підставі не стільки оцінки самими сторонами договору балансу своїх інтересів, скільки комплексного аналізу судом питання адекватності такої оцінки в умовах, що склалися.

Перед судом постало чергове питання: чи буде порушено баланс у майнових інтересах позивача та відповідача у випадку збереження договірних відносин?

Вирішуючи вказане питання, суд звертає увагу на той факт, що приміщення торгівельного об`єкта, щодо якого виник спір, знаходиться в закладі охорони здоров`я, що є вкрай важливим в контексті спірних правовідносин.

Так, стаття 3 Конституції України гарантує, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

За статтею 49 Основного закону кожен має право на охорону здоров`я, медичну допомогу та медичне страхування. Охорона здоров`я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм. Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров`я медична допомога надається безоплатно; існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена. Держава сприяє розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності.

У статті 12 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права передбачено, що держави, які беруть участь у цьому Пакті, визнають право кожної людини на найвищий досяжний рівень фізичного і психічного здоров`я. Заходи, яких повинні вжити держави-учасниці цього Пакту для повного здійснення цього права, включають ті, які є необхідними, зокрема для створення умов, які б забезпечували всім медичну допомогу і медичний догляд у разі хвороби.

Відповідно до визначень, наведених у статті 3 Основ законодавства України про охорону здоров`я:

охорона здоров`я - система заходів, спрямованих на збереження та відновлення фізіологічних і психологічних функцій, оптимальної працездатності та соціальної активності людини при максимальній біологічно можливій індивідуальній тривалості її життя. Такі заходи здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, заклади охорони здоров`я, фізичні особи - підприємці, які зареєстровані у встановленому законом порядку та одержали ліцензію на право провадження господарської діяльності з медичної практики, працівники сфери охорони здоров`я, громадські об`єднання і громадяни;

загальний заклад охорони здоров`я - багатопрофільний лікарняний заклад, що надає медичну та реабілітаційну допомогу населенню територіальної громади або декількох громад та забезпечує базові напрями стаціонарної медичної допомоги відповідно до переліку, визначеного Кабінетом Міністрів України, стабілізацію стану пацієнта та його маршрутизацію до кластерних та надкластерних закладів охорони здоров`я;

заклад охорони здоров`я - юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників і фахівців з реабілітації;

медична допомога - діяльність професійно підготовлених медичних працівників, спрямована на профілактику, діагностику та лікування у зв`язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв`язку з вагітністю та пологами;

охорона здоров`я - система заходів, спрямованих на збереження та відновлення фізіологічних і психологічних функцій, оптимальної працездатності та соціальної активності людини при максимальній біологічно можливій індивідуальній тривалості її життя. Такі заходи здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, заклади охорони здоров`я.

Згідно зі статтею 3 Основ законодавства України про охорону здоров`я основними принципами охорони здоров`я в Україні є: визнання охорони здоров`я пріоритетним напрямом діяльності суспільства і держави, одним з головних чинників виживання та розвитку народу України; орієнтація на сучасні стандарти здоров`я, медичної та реабілітаційної допомоги, застосування сучасних цифрових технологій, телемедицини та телереабілітації, поєднання вітчизняних традицій і досягнень та кращого світового досвіду у сфері охорони здоров`я; дотримання принципів безбар`єрності та інклюзії при наданні медичної та/або реабілітаційної допомоги, у тому числі з використанням методів і засобів телемедицини.

Окрім того, у статті 1 Закону України «Про екстрену медичну допомогу» наведено такі визначення:

відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги - структурний підрозділ багатопрофільної лікарні, в якому у цілодобовому режимі забезпечується надання екстреної медичної допомоги;

екстрена медична допомога медична допомога, яка полягає у здійсненні працівниками системи екстреної медичної допомоги відповідно до цього Закону невідкладних організаційних, діагностичних та лікувальних заходів, спрямованих на врятування і збереження життя людини у невідкладному стані та мінімізацію наслідків впливу такого стану на її здоров`я.

На території України кожен громадянин України та будь-яка інша особа мають право на безоплатну, доступну, своєчасну та якісну екстрену медичну допомогу, яка надається відповідно до цього Закону (стаття 3 Закону України «Про екстрену медичну допомогу»).

Частина перша статті 10 Закону України «Про екстрену медичну допомогу» передбачено, що відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги є структурним підрозділом багатопрофільної лікарні, в якому у цілодобовому режимі забезпечується надання екстреної медичної допомоги пацієнтам, доставленим бригадами екстреної (швидкої) медичної допомоги чи іншими особами, та пацієнтам, які звернулися за наданням такої допомоги чи іншої невідкладної медичної допомоги особисто.

Відповідно до частини четвертої статті 5 Закону України «Про екстрену медичну допомогу» основними принципами функціонування системи екстреної медичної допомоги є: постійна готовність до надання екстреної медичної допомоги; оперативне та цілодобове реагування на виклики екстреної медичної допомоги; доступність та безоплатність екстреної медичної допомоги, її своєчасність, якість та пріоритетність.

Ураховуючи викладене, основним та, по суті, єдиним завданням закладу охорони здоров`я є забезпечення населення якісними та своєчасними медичними послугами, а не отримання прибутку від здачі в оренду вільних площ.

Зважаючи, що третя особа не є суб`єктом господарювання у класичному розумінні, а закладом охорони здоров`я, основною метою діяльності якого є медичне обслуговування населення, відтак у спірних правовідносинах акцент зміщується з співвідношення майнових інтересів сторін на суспільно-значущі - на збереженні та відновленні фізичного і психічного здоров`я людини на найвищому досяжному рівні.

За таких обставин реконструкція та модернізація матеріально-технічної бази першого поверху хірургічного корпусу (який, як зазналося, збудований у 1971 році), в якому розміщене приймальне відділення, яке забезпечує надання невідкладної (екстреної) стаціонарної медичної допомоги пацієнтам, приведення його у відповідність до вимог енергоефективності, безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, видаються більш пріоритетними, аніж розміщення торгівельного об`єкту.

Отже, відсутність реконструкції завдасть значно більше шкоди від збереження договірних відносин з оренди, аніж їх припинення. Суть реконструкції, причини, які її зумовили, а також позитивний ефект від неї вже судом досліджувалися та є цілком зрозумілими.

Щодо фінансової переваги продовження існування договірних відносин з оренди частини приміщення під торгівельний об`єкт над реконструкцією хірургічного корпусу, то згідно з умовами договору місячна вартість оренди становить 990,00 грн (пункт 9.1. змінюваних умов договору), відповідно за рік 11 880,00 грн. Якщо сума оренди не зміниться, то позивач до закінчення договору оренди (за 2027-2028 роки, без урахування часу на реконструкцію) отримає від відповідача 23 760,00 грн (без урахування індексації), у той час як сума міжнародного фінансування спочатку становила 178 038 411,00 грн (першої та другої черг) та у подальшому була збільшена ще на понад 300 000 000,00 грн, що незрівнянно більше, вже не кажучи про соціальний ефект та значення, яке матиме реконструкція.

Зважаючи на викладене, встановлені судом фактичні обставини справи у їх сукупності та взаємозв`язку дають підстави для висновку про те, що збереження договірних відносин з оренди призведе до суттєвого порушення співвідношення як суспільних, так і майнових інтересів сторін.

Четвертою необхідною умовою є умова про те, що із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона. Випадки ускладнення у виконанні договору не можуть мати місця, якщо потерпіла сторона прийняла на себе ризик зміни обставин. Прийняття на себе ризику зміни обставин не обов`язково повинно бути прямо відображено у договорі, такий висновок може випливати із самого характеру та змісту зобов`язання.

Судом також не установлено, що з умов договору, характеру та змісту зобов`язання, звичаїв ділового обороту випливає, що ризик зміни обставин несе позивач (так само як і третя особа).

Підсумовуючи викладене, судом установлена доведеність критеріїв, визначених частиною другою статті 652 ЦК України, при цьому істотна зміна обставин не пов`язана для позивача з небажаними для нього наслідками виконання договору або з втратою економічної доцільності зобов`язання, так само як і з порушенням договору іншою стороною, тобто розірвання договору оренди спрямоване виключно на врегулювання наслідків істотної зміни обставин.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для розірвання договору оренди.

Стосовно вимоги про повернення орендованого майна.

Згідно з частиною другою статті 24 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» договір оренди може бути достроково припинений за згодою сторін. Договір оренди може бути достроково припинений за рішенням суду та з інших підстав, передбачених цим Законом або договором.

У силу вимог частин другої-четвертої статті 653 ЦК України у разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються. У разі зміни або розірвання договору зобов`язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов`язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов`язанням до моменту зміни або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною першою статті 785 ЦК України врегульовано, що у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

У разі припинення договору оренди орендар зобов`язаний протягом трьох робочих днів з дати припинення договору повернути орендоване майно в порядку, визначеному договором оренди (частина перша статті 25 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»).

Як зазначалося, за умовами договору майно вважається поверненим орендодавцю з моменту підписання сторонами акта прийому-передачі.

Зважаючи, що позовна вимога про розірвання договору оренди визнана судом обґрунтованою, відтак наявні підстави для задоволення похідної від неї вимоги передачі за актом прийому-передачі орендованого майна.

Щодо вимоги позивача про звільнення орендованого приміщення шляхом виселення, то, як установлено судом, відповідач з огляду на реконструкцію самостійно звільнив орендоване приміщення, тобто фізично в ньому торгівельний об`єкт (з усім його майном) не перебуває, а тому підстави для задоволення позову в цій частині відсутні.

Висновки суду за результатами вирішення спору.

За результатами з`ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами статей 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Розподіл судових витрат.

Згідно з частиною першою статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи (частина перша статті 124 ГПК України).

У позовній заяві позивачем зазначено попередній розрахунок судових витрат, що складаються із судового збору в розмірі 5 324,80 грн.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи, що позов задоволено частково, відтак судовий збір в розмірі 3 993,60 грн покладається на відповідача (за одну вимогу немайнового характеру у повному обсязі та 50% за частково задоволену вимогу немайнового характеру), а решта на позивача.

Керуючись статтями 73 - 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 233, 238, 240 - 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради до Фізичної особи-підприємця Нестерова Олександра В`ячеславовича про розірвання договору оренди нерухомого майна та звільнення частини нежитлового приміщення шляхом виселення та передачі за актом прийому-передачі задоволити частково.

Розірвати договір № 710-Б оренди нерухомого майна, що належить Рівненській міській територіальній громаді, від 17.01.2024, укладений між Управлінням комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради та Фізичною особою-підприємцем Нестеровим Олександром В`ячеславовичем.

Фізичній особі-підприємцю Нестерову Олександру В`ячеславовичу передати за актом прийому-передачі частину нежитлового приміщення першого поверху хірургічного корпусу КНП «Центральна міська лікарня» (згідно з технічним паспортом частина приміщення № 98) площею 6,0 кв.м у будівлі за адресою: м. Рівне, вул. М.Карнаухова, 25-А, Управлінню комунальної власності виконавчого комітету Рівненської міської ради.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Нестерова Олександра В`ячеславовича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12-А, ідентифікаційний код 26259563) 3 993,60 грн судового збору.

Позивач: Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12-А, ідентифікаційний код 26259563).

Відповідач: Фізична особа-підприємець Нестеров Олександр В`ячеславович ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (частини перша, друга статті 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина перша статті 256 ГПК України).

Інформацію у справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.

Повне рішення складене та підписане 01.07.2026.

Суддя О. Андрійчук