Рішення № 137812143, 30.06.2026, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2026
Номер справи
140/4215/26
Номер документу
137812143
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2026 року ЛуцькСправа № 140/4215/26

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

судді Стецика Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Носков Олександр Миколайович, діючи в інтересах ОСОБА_1 (далі також ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі також ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення №1064734846-2025-4 від 21.01.2026 про відмову у призначенні субсидії на оплату комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 ; зобов`язання відповідача призначити ОСОБА_1 житлову субсидію на оплату комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 , за її заявою від 11.11.2025.

В обгрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що ОСОБА_1 є власником кооперативної квартири АДРЕСА_2 , у якій згідно із будинкової книги проживає позивачка та її дочка ОСОБА_2 .

11.11.2025 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення їй житлової субсидії на оплату житлово комунальних послуг. Рішенням відповідача №1064734846-2025-4 від 21.01.2026 їй відмовлено у наданні житлової субсидії у зв`язку з поданням недостовірних відомостей щодо складу домогосподарства.

Таке рішення відповідача представник позивача вважає протиправним.

Вказує, що відповідно до офіційного дозволу на постійне місце проживання серії D НОМЕР_1 донька позивачки ОСОБА_3 постійно проживає у Німеччині (місто Берлін), а отже, не входить до фактичного складу домогосподарства і її доходи не повинні враховуватися при вирішенні питання про призначення житлової субсидії.

Також представник позивача стверджує, що в порушення пункт 49 та 57 постанови КМУ від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», ГУ ПФУ у Волинській області не проінформувало позивача про необхідність надати будь-які додаткові підтвердження щодо складу сім`ї перед тим, як винести рішення про відмову у призначенні субсидії на оплату комунальних послуг.

Відтак, на переконання представника позивача, при розгляді заяви ОСОБА_1 відповідач діяв необґрунтовано, нерозсудливо та недобросовісно, повністю проігнорувавши свій обов`язок допомогти громадянину в оформленні соціальної допомоги.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 08.04.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 24.06.2026. Щодо заявлених позовних вимог заперечив та просив суд в задоволенні позову відмовити, вказавши, що при опрацюванні поданої ОСОБА_1 заяви від 11.11.2025 спеціалісти ПФУ виявили, що позивачка не задекларувала свою доньку - ОСОБА_2 . Оскільки донька зареєстрована у цій квартирі, її незазначення в документах розцінюється як подання недостовірних відомостей щодо складу домогосподарства. На цій підставі 21.01.2026 ГУ ПФУ у Волинській області винесено рішення №1064734846-2025-4 про відмову у призначенні субсидії.

Представник відповідача посилається на пункт 46 Положення №848, згідно якого заява та декларація вважаються такими, що не подані, якщо в них не внесені у повному обсязі відомості про членів сім`ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких мають враховуватися при вирішенні питання про призначення субсидії на оплату житлово комунальних послуг.

Як наслідок, відповідач вважає, що у спірних правовідносинах діяв виключно в межах повноважень, на підставі та у спосіб, які визначені Конституцією і законами України. Відповідно, його дії та рішення не можуть бути визнані судом протиправними.

24.06.2026 представник позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій підтримав обгрунтування позову, які були викладені у позовній заяві. Просив суд позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Інших заяв по суті спору від сторін не надходило.

Сторони скористались своїм правом на подання до суду заяв по суті справи, в яких письмово виклали свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні обставини.

Позивач ОСОБА_1 є власником кооперативної квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про право власності на кооперативну квартиру серії НОМЕР_2 (а.с.11).

У даній квартирі зареєстровані: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , що визнається позивачкою та підтверджується матеріалами справи.

ОСОБА_2 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_4 ) є дочкою позивачки, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Володимир-Волинський реєстраційної служби Володимир-Волинського міськрайонного управління юстиції Волинської області від 10.04.2013 (а.с.9).

Відповідно до дозволу на постійне місце проживання серії D НОМЕР_1 дочка позивачки ОСОБА_2 з 31.07.2023 постійно проживає у Німеччині, місто Берлін (а.с.10).

11.11.2025 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення їй житлової субсидії на оплату житлово комунальних послуг (а.с.17-19).

21.01.2026 ГУ ПФУ у Волинській області прийнято рішення №1064734846-2025-4 про відмову ОСОБА_1 у наданні житлової субсидії у зв`язку з поданням недостовірних відомостей щодо складу домогосподарства (а.с.16).

Листом №3987-2030/3-02/8-0300/26 від 23.02.2026 ГУ ПФУ у Волинській області, за результатами розгляду звернення позивачки від 28.01.2026, повідомило, що рішення про відмову у наданні житлової субсидії прийнято у зв`язку із поданням недостовірних відомостей щодо складу домогосподарства, а саме не задекларовано чоловіка ОСОБА_2 (а.с.12-13).

Вважаючи вказане рішення щодо відмови у призначенні житлової субсидії протиправним, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, регулює Закон України від 09.11.2017 №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги»(далі - Закон №2189-VIII).

Відповідно до частини першої-третьої статті 11 Закону №2189-VIII при наданні житлово-комунальних послуг застосовуються державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування, встановлені законодавством.

Гранична норма витрат на управління житлом громадян, які відповідно до законодавства мають пільги або користуються субсидією на оплату житлово-комунальних послуг, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Гранична норма витрат на оплату комунальних послуг для громадян, які відповідно до законодавства мають пільги або користуються субсидією на оплату житлово-комунальних послуг, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Передбачені законодавством пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг виплачуються споживачу в грошовій формі у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктами 3, 5, 7 частини першої статті 4 Закону №2189-VIII до повноважень Кабінету Міністрів України належать: встановлення граничної норми витрат на управління житлом громадян, які відповідно до законодавства мають пільги або користуються субсидією на оплату житлово-комунальних послуг; встановлення граничної норми витрат на оплату комунальних послуг для громадян, які відповідно до законодавства мають пільги або користуються субсидією на оплату житлово-комунальних послуг; встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

З метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива Кабінет Міністрів України затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій від 21.10.1995 №848 (далі - Положення №848, в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 1 Положення №848 це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій:

щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також житлово-комунальних послуг, а саме:

житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;

комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;

щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об`єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку;

житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.

Пунктом 3 Положення №848 визначено, що житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.

Згідно з п.4 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Пунктом 9 Положення №848 встановлено, що призначення житлових субсидій здійснюється: до 30 листопада 2022 р. включно - структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення); починаючи з 1 грудня 2022 р. - органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до п. 22 Положення №848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства: які зареєстровані (задекларовані) в житловому приміщенні (будинку); які не зареєстровані (не задекларовані) в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому на підставі договору наймання (оренди) житла (далі - орендарі), за рішенням суду, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, у разі, коли їм нараховується плата за житлово комунальні послуги; які не зареєстровані (не задекларовані) в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому без укладеного договору наймання (оренди) житла, у разі, коли вони є внутрішньо переміщеними особами.

У випадках, передбачених абзацами третім і четвертим цього пункту, склад домогосподарства декларується заявником під час звернення за призначенням житлової субсидії з додаванням до заяви відповідних документів, що підтверджують проживання за фактичною адресою домогосподарства.

За приписами п. 24 Положення №848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що задекларовані та/або зареєстровані за місцем проживання (перебування) в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають і зазначені в декларації), крім осіб, які перебувають за кордоном понад 60 днів на день звернення за призначенням житлової субсидії або день призначення житлової субсидії без звернення громадян. На осіб із складу домогосподарства розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування) або фактичне місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які задекларовані/зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які перебувають у полоні, що підтверджується відомостями та/або документами, наданими уповноваженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, державними реєстраторами, суб`єктами державної реєстрації, установами та організаціями в порядку та випадках, визначених законодавством, або вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду, або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти, або перебувають за кордоном понад 60 днів на день звернення за призначенням житлової субсидії або день призначення житлової субсидії без звернення громадян). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються

Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані (задекларовані) в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають у зв`язку з призовом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства.

Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

Доходи членів домогосподарства, які зареєстровані (задекларовані) в житловому приміщенні (будинку), але фактично за цією адресою не проживають, у сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Ця норма не поширюється на випадок, визначений в абзаці п`ятому пункту 24 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти, або перебувають за кордоном понад 60 днів на день звернення за призначенням житлової субсидії або день призначення житлової субсидії, без звернення громадян) (абзац 2 пункту 25 Положення №848).

Відповідно до пункту 43 Положення №848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортним документом іноземця або документом, що посвідчує особу без громадянства, посвідкою на постійне/тимчасове проживання, посвідченням біженця або іншим документом, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), подає:

заяву;

декларацію;

довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом уповноваженого органу у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

у випадках, визначених абзацом восьмим пункту 60 цього Положення, - чеки, квитанції, що підтверджують проведення особою платежів за житлово-комунальні послуги, або інші документи, в яких зазначено відомості, що підтверджують надання домогосподарству житлово-комунальних послуг;

копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);

договір наймання (оренди) житла (у разі наявності) або договір позички (у разі наявності);

рішення суду (в разі наявності);

інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до цього Положення необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби).

Зазначені документи подаються структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, посадовим особам виконавчого органу, центру надання адміністративних послуг за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання), органу Пенсійного фонду України - незалежно від місця проживання.

Згідно із пунктом 29 Положення №848 рішення у випадках, передбачених пунктами 25, 27 і 28 цього Положення, приймаються на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи та/або документів, що підтверджують непроживання особи за адресою домогосподарства.

Відповідно до п. 46 Положення №848 заява і декларація вважаються такими, що не подані, у разі, коли:

не внесені у повному обсязі відомості про членів домогосподарства (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);

не внесені у повному обсязі відомості про членів сім`ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний зв`язок з особою із складу домогосподарства, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);

не зазначені відомості про адресу домогосподарства та номери особових рахунків.

Пунктом 47 Положення №848 визначено, що у разі виявлення помилки у заяві та/або декларації уповноважений орган повідомляє громадянину про необхідність протягом 30 календарних днів виправлення помилки. Якщо протягом визначеного строку громадянин не виправив помилки у заяві та/або декларації, уповноважений орган відмовляє у призначенні житлової субсидії. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника (але не довше ніж до дня закінчення опалювального/неопалювального сезону), що підтверджується документально.

Відповідно до п. 49 Положення №848, у разі коли документи, передбачені пунктом 43 цього Положення, подано не в повному обсязі, уповноважений орган інформує заявника про необхідність подання таких документів. Питання призначення житлової субсидії розглядається уповноваженим органом за умови надходження документів, які не були подані одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви.

Громадянин, який звернувся за призначенням житлової субсидії, має право надавати уповноваженому органу додаткові документи, що не передбачені цим Положенням, але необхідні для прийняття об`єктивного рішення.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Як встановлено судом вище, 11.11.2025 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення їй житлової субсидії на оплату житлово комунальних послуг (а.с.17-19).

Разом із вказаною заявою позивачем подано також декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, визначеною додатком №2 до Положення №848, у якій у пункті 4 «Дані про осіб, які входять до складу домогосподарства, і їх зареєстроване/задеклароване (для орендарів та внутрішньо переміщених осіб - фактичне) місце проживання (підкреслити потрібне) у житловому приміщенні/будинку» вказала наступних осіб: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (а.с.20-22).

21.01.2026 ГУ ПФУ у Волинській області прийнято рішення №1064734846-2025-4 про відмову ОСОБА_1 у наданні житлової субсидії у зв`язку з поданням недостовірних відомостей щодо складу домогосподарства.

Як причину прийняття такого рішення, у відзиві на позовну заяву відповідач вказав те, що позивачка не задекларувала свою доньку ОСОБА_2 .

Надаючи оцінку правомірності такого рішення ГУ ПФУ у Волинській області, суд враховує наступне.

Аналіз коментованих вище норм Положення №848 дає можливість зробити висновок про те, що до складу домогосподарства включаються всі особи, які зареєстровані та (або) задекларовані в житловому приміщенні (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб особи, які фактично проживають).

Проте, це не стосується осіб, які перебувають за кордоном понад 60 днів на день звернення по призначення житлової субсидії або на день призначення житлової субсидії, без звернення громадян.

Доходи членів домогосподарства, які зареєстровані (задекларовані) в житловому приміщенні (будинку), але фактично за цією адресою не проживають з причин перебування за кордоном понад 60 днів на день звернення за призначенням житлової субсидії або день призначення житлової субсидії без звернення громадян, у сукупний дохід домогосподарства не враховуються.

Як встановлено судом, відповідно до дозволу на постійне місце проживання серії D НОМЕР_1 дочка позивачки ОСОБА_2 з 31.07.2023 постійно проживає у Німеччині, місто Берлін.

Як додаток до поданого відзиву на позовну заяву представник відповідача долучила копію письмових пояснень ОСОБА_1 від 11.11.2025 відповідно до яких позивачка повідомила ГУ ПФУ у Волинській області про факт постійного проживання її дочки за кордоном.

Таким чином, відповідач був повідомлений про факт проживання (перебування) дочки позивачки за кордоном понад 60 днів на день звернення за призначенням житлової субсидії.

Доказів на підтвердження того, що дочка позивачки ОСОБА_2 фактично проживає у квартирі АДРЕСА_2 відповідачем до суду не надано.

Відтак, оскільки ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 не проживає, то відповідно до пункту 25 Положення №848 дочка позивачки не входить до складу домогосподарства, а її доходи не враховуються у сукупний дохід домогосподарства при вирішенні питання про призначення субсидії на оплату комунальних послуг.

Не заслуговують на увагу також твердження ГУ ПФУ у Волинській області, викладені у листі відповідача №3987-2030/3-02/8-0300/26 від 23.02.2026 про те, що рішення про відмову у наданні позивачці житлової субсидії прийнято у зв`язку із не зазначенням у поданих документах інформації про чоловіка ОСОБА_2 .

Поясненнями від 11.11.2025 ОСОБА_1 повідомила ГУ ПФУ у Волинській області, що її зять Райнер Глотг є громадянином Німеччини, який ніколи не проживав в Україні, а тому він не входить до складу домогосподарства в розумінні Положення №848. Доказів протилежного відповідачем до суду не надано.

Окремо суд звертає увагу відповідача на положення пункту 47 Положення №848, відповідно до яких у разі виявлення помилки у заяві та/або декларації уповноважений орган повідомляє громадянину про необхідність протягом 30 календарних днів виправлення помилки. Якщо протягом визначеного строку громадянин не виправив помилки у заяві та/або декларації, уповноважений орган відмовляє у призначенні житлової субсидії. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника (але не довше ніж до дня закінчення опалювального/неопалювального сезону), що підтверджується документально.

Так само у пункті 49 Положення №848 закріплений додатковий строк для подання документів у разі коли документи, передбачені пунктом 43 цього Положення, подано не в повному обсязі, - уповноважений орган інформує заявника про необхідність подання таких документів. Питання призначення житлової субсидії розглядається уповноваженим органом за умови надходження документів, які не були подані одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви.

Громадянин, який звернувся за призначенням житлової субсидії, має право надавати уповноваженому органу додаткові документи, що не передбачені цим Положенням, але необхідні для прийняття об`єктивного рішення.

Пунктом 56 Положення №848 надано уповноваженим органам право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

Проте, відповідачем визначену процедуру усунення невідповідностей у поданих документах на призначення житлової субсидії залишено без уваги й не повідомлено позивачку щодо виправлення помилки або подання додаткових документів, на підтвердження даних заяви, як і не скеровано відповідних запитів задля перевірки достовірності даних у документах позивачки, на чому слушно зауважує представник позивачки у позові.

Підсумовуючи вищевикладене суд зазначає, що позбавлення ОСОБА_1 права на розгляд її заяви щодо надання житлової субсидії у спірному випадку не переслідує легітимну мету та безпідставно позбавляє права позивачки на отримання житлової субсидії.

Вказане свідчить, що оскаржуване рішення ГУ ПФУ у Волинській області прийнято без урахування усіх обставин, що мали значення для його прийняття, та всупереч критеріям обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, визначеним у частині другій статті 2 КАС України.

На переконання суду, заформалізований підхід до опрацювання документів на призначення соціальної допомоги є непропорційним втручанням у право позивачки на державну підтримку, що має наслідком нівелювання соціальної допомоги у вигляді житлової субсидії, враховуючи підтверджене встановленими судом обставинами право позивачки на субсидію.

Тому спірне рішення ГУ ПФУ у Волинській області №1064734846-2025-4 від 21.01.2026 про відмову у призначенні позивачці житлової субсидії суд визнає протиправним.

Вирішуючи даний спір в частині позовних вимог щодо зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській області призначити ОСОБА_1 житлову субсидію на оплату комунальних послуг, суд враховує, що у межах спірних правовідносин адміністративним судом не здійснюється призначення житлової субсидії, а перевіряється виключно законність рішення органу Пенсійного фонду про відмову в розгляді заяви, за наслідками чого суд може визнати протиправними такі рішення, дії чи бездіяльність, а як наслідок - зобов`язати вчинити певні дії.

Слід звернути увагу, що функції органів Пенсійного фонду України щодо призначення субсидії на оплату комунальних послуг відносяться до виключної компетенції відповідача.

Акт, прийнятий у ході здійснення дискреційних повноважень, підлягає контролю відносно його законності з боку суду або іншого незалежного органу. Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 2 статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Отже, суд не може перебирати на себе функції, які відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду.

Однак, на переконання суду, наявні підстави для зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.11.2025 щодо призначення та надання житлової субсидії.

При розгляді вказаної заяви ГУ ПФУ у Волинській області належить прийняти обґрунтоване рішення, що буде відповідати критеріям правомірного рішення суб`єкта владних повноважень (статті 2 частина 2КАС України) та приписам Положення №848, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.

Таким чином позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення частково.

Решта доводів та аргументів учасників справи не мають значення для вирішення спору по суті, не спростовують встановлених судом обставин у спірних правовідносинах та викладених висновків суду.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач під час розгляду справи не надав.

Враховуючи вищевикладене, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню частково.

Щодо здійснення розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволення позовних вимог.

Разом з тим, враховуючи те, що ухвалою суду від 08.04.2026 суд звільнив ОСОБА_1 від сплати судового збору, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст. статтями 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №1064734846-2025-4 від 21.01.2026 про відмову ОСОБА_1 у призначенні субсидії на оплату комунальних послуг.

Зобов`язати Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.11.2025 щодо призначення на надання житлової субсидії на оплату комунальних послуг, з урахування висновків суду, викладених у даному рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано судом 30 червня 2026 року.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_4 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський Майдан, будинок, 6; код ЄДРПОУ 13358826).

Суддя Н. В. Стецик