Єдиний державний реєстр судових рішень ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2011 р. № 3/169(22/22) Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Дроботової Т.Б. –головуючого
Волковицької Н.О.
Рогач Л.І.
за участю представників сторін:
позивачівне з’явився, про час і місце слухання справи повідомлений належним чином
відповідачівГорак Я.П. дов. від 22.122010 року
третіх осібне з’явився, про час і місце слухання справи повідомлений належним чином
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуЛьвівської обласної ради
на постановувід 15.09.2010 року Київського апеляційного господарського суду у справі№ 3/169 господарського суду міста Києва за позовомХодорівської міської ради
доЛьвівської обласної ради
доСтрийського міжрайонного бюро технічної інвентаризації
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача
Державне комунальне підприємство "Аптека 150"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -1
Управління комунальним майном Львівської обласної ради
провизнання частково незаконним та скасування частково рішення Львівської обласної ради №101 від 25.10.2006 року, визнання недійсною та скасування реєстрації права власності на нерухоме майно та зобов’язання вчинити дії ВСТАНОВИВ:
Ходорівська міська рада звернулася до господарського суду міста Києва з позовом до Львівської обласної ради, Стрийського міжрайонного бюро технічної інвентаризації, треті особи: Державне комунальне підприємство "Аптека 150" та Управління комунальним майном Львівської обласної ради про визнання частково незаконним та
Доповідач: Волковицька Н.О.
скасування рішення Львівської обласної ради № 101 від 25.10.2006 року в частині, що стосується нежитлової будівлі №1 по вул. Грушевського у м.Ходорові; визнання незаконними дій Стрийського МБТІ та скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно; зобов'язання Стрийське МБТІ видати дублікат свідоцтва на право власності на нерухоме майно нежитлову будівлю №1 по вул. Грушевського у м. Ходорові.
Рішенням господарського суду міста Києва від 06.07.2010 року (суддя Сівакова В.В.) позовні вимоги задоволені частково.
Визнано незаконним та скасовано рішення VІІІ сесії V демократичного скликання Львіської обласної ради № 101 від 25.10.2006 року у частині, що стосується нежитлової будівлі № 1 по вул. Грушевського у м. Ходорові.
В іншій частині позовних вимог провадження у справі припинено.
За апеляційною скаргою Львівської міської ради судове рішення переглянуте в апеляційному порядку і постановою Київського апеляційного господарського суду від 15.09.2010 року (головуючий суддя Гарник Л.Л., судді Іваненко Я.Л., Пантелієнко В.О.) залишене без змін.
Львівська обласна рада звернулася до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду міста Києва від 06.07.2010 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 15.09.2010 року, а справу передати на новий розгляд.
Заявник вважає, що судові рішення попередніх інстанцій прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права.
На думку заявника суд не прийняв до уваги той факт, що відповідно глави 6 ЦК УРСР в редакції 1963 року власність у цей період в державі існувала у таких формах: державна власність, колгоспно –кооперативна, профспілкових та інших громадських засад і особиста, і тільки Закону України "Про власність" від 07.02.1991 року запровадив розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно –територіальних одиниць (комунальною власністю), тобто до вказаної дати все майно було державною власністю і тому у власності Ходорівської міської ради не могло бути.
Також заявник посилається на те, що Львівська обласна рада народних депутатів ухвалою від 12.05.1993 року №288 на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 05.1.1991 року, №311 від 13.10.1992 року №577, Закону України "Про вланість" затвердила перелік майнових комплексів підприємств, установ та організації, що передаються до комунальної власності Львівської обласної ради народних депутатів (згідно з додатком №2), до якого увійшов і майновий комплекс виробничого об'єднання "Фармація" за адресою: м.Львів, вул. Городоцька,2.
Засновником, згідно статуту Львівського виробничого об'єднання "Фармація" від 26.02.1993 року, є Фонд комунального майна Львівської обласної державної адміністрації.
Згідно з додатком до статуту об’єднання до його складу входить Центральна районна аптека №153 м. Жидачів, де структурним підрозділом є аптека №150 у м. Ходорів, вул. Грушевського, 1.
Заявник вважає, що він на законних підставах, керуючись пунктом 20 частини 1 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" прийняв рішення від 25.05.2006 року №101, яким вирішив оформити право власності територіальних громад Львівської області в особі Львівської обласної ради на об’єкти нерухомого майна і в тому числі державне комунальне підприємство аптека №150.
Обговоривши доводи касаційної скарги, заслухавши суддю –доповідача та присутнього у судовому засіданні представника відповідача, перевіривши в межах вимог статей 108, 1117 Господарського процесуального кодексу України наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в рішенні та постанові у даній справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи спір, в частині, що оскаржуються в касаційному порядку стосується рішення № 101 від 25.10.2006 року про оформлення права спільної власності територіальних громад Львівської області в особі Львівської обласної ради на нерухоме майно, яке знаходилося на балансі ДКП "Аптека 150", а саме, аптека № 150 площею 329,10 кв.м., розташованої у м.Ходорів по вул. Грушевського, 1.
Задовольняючи позовні вимоги в частині скасування рішення суди виходили з того, що відповідно до статуту Львівського виробничого об’єднання "Фармація", затвердженого рішенням Фонду комунального майна Львівської обласної державної адміністрації № 38 від 26.02.1993 року, зареєстрованого Львівською обласною радою народних депутатів 17.03.1992 року за № 152, Львівське обласне виробниче об’єднання "Фармація" створено конференцією трудових колективів самостійних підприємств –юридичних осіб та Фондом комунального майна обласної державної адміністрації на базі структурних підрозділів та установ ВО "Фармація" згідно з додатком. Об’єднання є правонаступником всіх майнових та немайнових прав ВО "Фармація" і Центрального аптечного складу. Власником об’єднання, його структурних підрозділів є Львівська обласна рада народних депутатів.
Згідно пункту 1.6 зазначеного статуту, об’єднання є юридичною особою, має самостійний та зведений баланс, відповідно основні та обігові кошти, розрахунковий, позичковий, валютний та інші рахунки в банку, гербову печатку зі своєю назвою, бланки та інші реквізити юридичної особи.
Відповідно до пункту 3.1 статуту об’єднання, майно останнього є державною комунальною власністю і належить йому на праві повного господарського відання. Об’єднання має право володіти, користуватися та розпоряджатися належним йому майном, здійснювати будь-які операції, які не суперечать статуту та чинному законодавству України.
Відповідно до пункту 1.5 статуту, до складу об’єднання входять підприємства, установи і організації згідно з додатком, які відносяться до обласної комунальної власності.
Пунктом 1.7 статуту передбачено, що підприємства, які входять до його складу зберігають всі права юридичної особи і на них розповсюджується дія Закону України "Про підприємства в Україні".
З наявного у матеріалах справи додатку до статуту об'єднання вбачається, що до складу останнього входила аптека № 153 у м. Жидачів, структурним підрозділом якої була аптека № 150 у м. Ходорів.
Свідоцтвом про державну реєстрації господарського формування № 22352952, виданого Жидачівською районною радою народних депутатів Львівської області, підтверджується, що на підставі розпорядження № 41 від 03.05.1995 року було створено юридичну особу –Державне комунальне підприємство "Аптека № 150", власником якої є Комітет управління комунальним майном Львівської обласної ради народних депутатів.
Згідно розподільчого балансу будівля аптеки № 150 знаходилася на балансі ДКП "Аптека № 150".
З акта передачі з балансу Ходорівського управління будинками на баланс Центральної районної аптеки № 150 будинку № 1 на вул. Леніна (перейменована на вул. Грушевського) вбачається, що Ходорівське управління будинками, на підставі рішення райвиконкому № 102 від 22.03.1990 року, передало з балансу Ходорівського управління будинками на баланс Центральної районної аптеки № 150 цегляний двоповерховий будинок площею 302,7 кв.м, введений в експлуатацію у 1918 році.
Згідно інвентаризаційної справи на будівлю аптеки, що знаходиться в м. Ходорів на вул. Грушевського, 1, будинок № 1 на вул. Леніна (перейменована на вул. Грушевського), побудований у 1918 році, починаючи з 20.08.1960 року належав Ходорівській міській раді народних депутатів на підставі рішення від 11.08.1960 року, аптека № 150 була користувачем зазначеної будівлі.
Відповідно до статті 327 Цивільного кодексу України, у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Згідно частини першої статті 328 Цивільного кодексу України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
У відповідності до статті 329 Цивільного кодексу України, юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.
Відповідно до частини третьої статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в України", матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 року № 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)", державне майно України, крім майна, яке належить до комунальної власності, є загальнодержавною (республіканською) власністю; розмежування майна між власністю областей, міст Києва та Севастополя і власністю районів, міст обласного підпорядкування, районів міст Києва та Севастополя провадиться облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами з участю виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів; розмежування майна між власністю районів, міст обласного підпорядкування та власністю інших адміністративно-територіальних одиниць провадиться виконкомами районних і міських Рад народних депутатів з участю виконкомів районних у містах, міських районного підпорядкування, селищних і сільських Рад народних депутатів.
Згідно частини першої статті 37 Закону України "Про власність" (в редакції 28.02.1995 року, чинній на дату створення ДКП "Аптека № 150"), майно, що є державною власністю і закріплене за державним підприємством, належить йому на праві повного господарського відання, крім випадків, передбачених законодавством України. Здійснюючи право повного господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать закону та цілям діяльності підприємства. До права повного господарського відання застосовуються правила про право власності, якщо інше не встановлено законодавчими актами України.
Як встановлено, нежитлова будівля за адресою: м. Ходорів, вул. Грушевського, 1 належала ДКП "Аптека № 150" на праві повного господарського відання, а власником зазначеної будівлі з 1960 року була Ходорівська міська рада.
Докази зворотного в матеріалах справи відсутні та Львівською обласною радою всупереч вимог статті 33 Господарського процесуального кодексу України не надані.
Стаття 321 Цивільного кодексу України встановлює непорушність права власності та зазначає, що ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні, особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до частини першої статті 21 Цивільного кодексу України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Касаційна інстанція не може погодитись з таким висновком, оскільки відповідно до статей 4-47 Господарського процесуального кодексу України рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими судом. Рішення суду може ґрунтуватись лише на тих доказах, які були предметом дослідження і оцінки судом. При цьому, у відповідності зі статтею 43 Господарського процесуального кодексу України наявні докази підлягають оцінці у їх сукупності, і жодний доказ не має для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Так, поза увагою господарських судів залишилися приписи абзацу 2 пункту 10 розділу V "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", згідно з яким майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні і обласні ради або уповноважені ними органи. Відчуження зазначеного майна здійснюється лише за рішенням власника або уповноваженого ним органу.
До комунальної власності Львівської області спірне майно передане ухвалою Львівської обласної ради народних депутатів від 12.05.1993 року № 288 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 року № 311, яка не скасована, та оцінка якій судами не надавалась.
Крім того, відповідно до частини 2 статті 328 Цивільного кодексу України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Отже, для вирішення даного спору по суті судам необхідно встановити обставини, з якими вищеназвані норми права пов'язують підстави виникнення права спільної власності відповідних суб’єктів та управління ним.
Оскільки передбачені процесуальним законодавством межі перегляду справи в касаційній інстанції не дають їй права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені попередніми судовими інстанціями чи відхилені ними, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази, рішення та постанова в частині визнання незаконним та скасування рішення Львівської обласної ради №101 від 25.10.2006 року підлягають скасуванню з передачею справи на новий розгляд до господарського суду першої інстанції. Під час нового розгляду справи господарському суду необхідно врахувати викладене, всебічно і повно з’ясувати і перевірити всі фактичні обставини справи, об’єктивно оцінити докази, що мають юридичне значення для її розгляду і вирішення спору по суті, і в залежності від встановленого, правильно визначити норми матеріального права, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, та прийняти обґрунтоване і законне судове рішення.
В решті рішення та постанови заявник будь –яких доводів не навів, в зв’язку з чим у касаційної інстанції відсутні підстави для їх перегляду.
Керуючись статтями 1117, пунктом 3 статті 1119, статтями 11110, 11111, 11112 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
П О С Т А Н О В И В:
Рішення господарського суду міста Києва від 06.07.2010 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 15.09.2010 року у справі № 3/169 міста Києва скасувати в частині визнання незаконним та скасування рішення VIII сесії V демократичного скликання Львівської обласної ради №101 від 25.10.2006 року в частині, що стосується нежитлової будівлі №1 по вул. Грушевського у м.Ходорові.
Справу в цій частині направити на новий розгляд до господарського суду міста Києва.
В решті рішенні та постанову у справі залишити без змін.
Касаційну скаргу Львівської обласної ради задовольнити частково.
Головуючий суддя Т. Дроботова
С у д д і Н. Волковицька
Л. Рогач