Рішення № 137775467, 29.06.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2026
Номер справи
420/2244/26
Номер документу
137775467
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/2244/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Безддрабка О.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІШНІ.ін" про стягнення коштів до державного бюджету,

встановив:

Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області (далі - позивач) звернулося з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІШНІ.ін" (далі - відповідач), в якій просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІШНІ.ін" штраф за порушення законодавства про рекламу у розмірі 6783 грн. згідно рішень №№ 176, 177 від 09.10.2025 р.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що уповноваженими представниками Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області під час виконання повноважень щодо контролю за дотриманням суб`єктами господарювання вимог чинного законодавства України про рекламу було виявлено розповсюдження реклами у соціальній мережі Facebook на сторінці vishni.ua за посиланням https//www.facebook.com/share/16ChUKWFzS/ наступного змісту: "SUMMER SALE". Текст реклами доповнено фотозображенням жінки у сукні з написом "VISHNI SUMMER SALE -50% Сукня 2900 1450". Сюжет цієї реклами, всупереч вимогам ч.4 ст.8 Закону України "Про рекламу", не містить інформації про дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж. Окрім цього, текстова частина реклами викладена англійською мовою, що порушує вимоги ст.6 Закону України "Про рекламу" - мовою реклами є державна мова. Посилання "У магазин" у вказаній рекламі веде на сторінку сайту https://vishni.ua/. В розділі "Публічний договір (оферта)" в пункті "Адреса та реквізити" зазначено контакти товариства з обмеженою відповідальністю "ВІШНІ. ін". 26.08.2025 р. на потову та електронні адреси товариства направлено лист № 10-5.5/7288-25 з вимогою про надання інформації щодо вартості розповсюдження реклами з документальним підтвердженням та іншої інформації, яка може мати істотне значення для прийняття Головним управлінням рішення по справі. Інформацію було запропоновано надати до 11.09.2025 р. на електронну адресу (gu@dpssko.gov.ua ) та в подальшому на поштову ( вул.Паркова, 34-А, м.Вишневе, Бучанський район, Київська обл., 08134). Вказаний лист повернувся до Головного управління з відміткою "за закінченням терміну зберігання". Запитуваної інформації відповідачем надано не було. 24.09.2025 р. уповноваженою особою Головного управління складено протоколи відносно ТОВ "ВІШНІ.ін" про порушення законодавства про рекламу, а саме: вимог ч.4 ст.8, ч.1 ст.6, ч.2 ст.26 Закону України "Про рекламу". 24.09.2025 р. заступником начальника Головного управління прийнято рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, за результатами розгляду яких прийнято рішення від 09.1.2025 р. № 176 про накладення на відповідача штрафу у розмірі 5083 грн. та від 09.10.2025 р. № 177 про накладення штрафу на відповідача у розмірі 1700 грн. Оскільки ТОВ "ВІШНІ.ін" добровільно штрафи не сплатило, просить стягнути їх у судовому порядкую.

Ухвалою від 30.01.2026 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення її недоліків.

У встановлений строк позивач усунув недоліки позовної заяви і ухвалою від 13.02.2026 р. відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.

Вказану ухвалу доставлено до електронного кабінету відповідача 16.02.2026 р.

Станом на 29.06.2026 р. відповідач відзив на позовну заяву не надав.

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки від сторін не надходило клопотання про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що уповноваженими представниками Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області під час виконання повноважень щодо контролю за дотриманням суб`єктами господарювання вимог чинного законодавства України про рекламу було виявлено розповсюдження реклами у соціальній мережі Facebook на сторінці vishni.ua за посиланням https//www.facebook.com/share/16ChUKWFzS/ наступного змісту: "SUMMER SALE". Текст реклами доповнено фотозображенням жінки у сукні з написом "VISHNI SUMMER SALE -50% Сукня 2900 1450". Сюжет цієї реклами, всупереч вимогам ч.4 ст.8 Закону України "Про рекламу", не містить інформації про дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж. Окрім цього, текстова частина реклами викладена англійською мовою, що порушує вимоги ст.6 Закону України "Про рекламу" - мовою реклами є державна мова. Посилання "У магазин" у вказаній рекламі веде на сторінку сайту https://vishni.ua/. В розділі "Публічний договір (оферта)" в пункті "Адреса та реквізити" зазначено контакти товариства з обмеженою відповідальністю "ВІШНІ. ін".

26.08.2025 р. на потову та електронні адреси ТОВ "ВІШНІ. ін" Головним управлінням Держпродспоживслужби в Київській області направлено вимогу № 10-5.5/7288-25 щодо надання наступних документів: письмові пояснення за фактом виявлених порушень; договір про надання SММ-послуг, або послуг з проведення рекламної компанії, або будь-які інші документи, якими встановлено договірні відносини з виробником/розповсюджувачем реклами; копії платіжних доручень, актів виконаних робіт/наданих послуг за проведення SMM/рекламної компанії в мережі Facebook, в тому числі виготовлення макета реклами і копії затвердженого макета; в разу самостійного розповсюдження реклами - дані про вартість розповсюдження реклами в гривневому еквіваленті без урахування суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов`язкових платежів), які встановлені Податковим кодексом України, у вигляді скріншоту з особистого кабінету Меta (Facebook); наявну інформацію про рекламодавця, виробника та/або розповсюджувача зазначеної реклами. Інформацію було запропоновано надати до 11.09.2025 р. на електронну адресу (gu@dpssko.gov.ua) та в подальшому на поштову (08134, Київська область, Бучанський район, м.Вишневе, вул.Паркова, 34-А).

Лист повернувся до Головного управління з відміткою "за закінченням терміну зберігання".

24.09.2025 р. уповноваженою особою Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області складено протоколи № 195 та № 196 відносно ТОВ "ВІШНІ.ін" про порушення законодавства про рекламу, а саме: вимог ч.4 ст.8, ч.1 ст.6, ч.2 ст.26 Закону України "Про рекламу".

24.09.2025 р. заступником начальника Головного управління прийнято рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, а 09.10.2025 р. - протокол № 132 слухання у справі про порушення законодавства про рекламу.

За результатами розгляду справи заступником начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області прийнято рішення:

- від 09.1.2025 р. № 176 про накладення на відповідача штрафу у розмірі 5083 грн. за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами та замовлення розповсюдження реклами (у тому числі користувацького контенту, який визнається рекламою, в якій не дотримано встановлені законом вимоги щодо її змісту, у відповідності до вимог ч.7 ст.27 Закону України "Про рекламу";

- від 09.10.2025 р. № 177 про накладення штрафу на відповідача у розмірі 1700 грн. за неподання інформації про вартість розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами, та/або вартість розповсюдження реклами, а також інформації, передбаченої ч.2 ст.26 Закону України "Про рекламу" у відповідності до вимог ч.6 ст.27 Закону України "Про рекламу".

Вказані рішення направлено відповідачу рекомендованим листом на адресу його реєстрації, який повернувся з відміткою "за закінченням терміну зберігання.

Оскільки ТОВ "ВІШНІ.ін" добровільно штрафи не сплатило, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Засади рекламної діяльності в Україні, а також відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами врегульовані Законом України "Про рекламу" від 03.07.1996 р. № 270/96-ВР (далі - Закон № 270/96-ВР).

Відповідно до ст.1 Закону № 270/96-ВР реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

За приписами ч.1 ст.26 Закону № 270/96-ВР контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень, зокрема, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.

Згідно п.1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 р. № 667 (далі - Положення) Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров`я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.

Підпунктом 9 пункту 4 Положення Держпродспоживслужба визначено, що відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами, приймає рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження.

Наказом Держпродспоживслужби від 09.09.2025 р. № 960 затверджено Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області (далі - Положення № 960, згідно пункту 1 якого Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області є територіальним управлінням Держпродспоживслужби та їй підпорядковане.

Відповідно до підпункту 9 пункту 4 Положення № 960 Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, а саме у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами: здійснює контроль за дотриманням законодавства України про рекламу в межах, визначених Законом України "Про рекламу"; накладає штрафи на рекламодавців, виробників, розповсюджувачів реклами; приймає рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження.

Тобто, Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області, як територіальне управління Держпродспоживслужби, наділене повноваженнями для здійснення заходів державного нагляду (контролю), предметом яких є дотримання вимог законодавства про рекламу.

Згідно ч.1 ст.6 Закону № 270/96-ВР мовою реклами є державна мова.

За приписами ч.4 ст.8 Закону № 270/96-ВР реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки. В аудіальних медіа така реклама повинна містити зазначення джерела інформації, з якого можна дізнатися про умови надання знижок або проведення розпродажу.

Відповідно до ч.2 ст.26 Закону № 270/96-ВР на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, за фактом виявлення такими органами порушення або в ході розгляду повідомлення (звернення, скарги, заяви тощо) третіх осіб про порушення вимог законодавства про рекламу рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та аудіозаписи, а також іншу інформацію, що стосуються виявленого порушення чи повідомлення про нього та необхідні для здійснення такими органами повноважень щодо державного контролю.

Згідно ч.6 ст.27 Закону № 270/96-ВР за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації про вартість розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами, та/або вартість розповсюдження реклами, а також інформації, передбаченої частиною другою статті 26 цього Закону, центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За приписами ч.7 ст.27 Закону № 270/96-ВР у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Постановою Кабінетом Міністрів України від 26.05.2004 р. № 693 затверджено Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу (далі - Порядок № 693).

Згідно пункту 2 Порядку № 693 підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) та накладення штрафу є протокол, що складається посадовими особами Держпродспоживслужби або її територіальних органів.

Уповноважена особа з урахуванням положень статті 32 Закону України "Про адміністративну процедуру" повідомляє суб`єкту реклами про дату, час та місце розгляду справи поштовим відправленням, технічними засобами електронних комунікацій або шляхом вручення повідомлення суб`єкту реклами або його представнику, якщо суб`єкт реклами сповістив уповноважену особу про відповідне уповноваження свого представника на отримання повідомлень, про що на копії повідомлення, яка залишається в уповноваженої особи, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника (пункт 5 Порядку № 693).

Відповідно до пункту 9 Порядку № 693 справа розглядається без участі суб`єкта реклами або його представника у разі його неявки за умови його поінформування відповідно до пункту 5 цього Порядку та ненадходження від нього клопотання про перенесення дати та часу розгляду справи, зазначеного в пункті 7 цього Порядку.

За приписами пункту 16 Порядку № 693 у разі наявності підстав для накладення штрафу за результатами розгляду справи уповноважена особа приймає рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.

Пунктом 20 Порядку № 693 передбачено, що рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу може бути оскаржено в адміністративному порядку, передбаченому Законом України "Про адміністративну процедуру", або у судовому порядку.

Згідно пункту 22 Порядку № 693 не сплачений у добровільному порядку штраф стягується в установленому законодавством порядку.

Судом встановлено, що позивачем під час виконання повноважень щодо контролю за дотриманням суб`єктами господарювання вимог чинного законодавства України про рекламу було виявлено розповсюдження реклами у соціальній мережі Facebook на сторінці vishni.ua за посиланням https//www.facebook.com/share/16ChUKWFzS/ наступного змісту: "SUMMER SALE". Текст реклами доповнено фотозображенням жінки у сукні з написом "VISHNI SUMMER SALE -50% Сукня 2900 1450". Сюжет цієї реклами, всупереч вимогам ч.4 ст.8 Закону України "Про рекламу", не містить інформації про дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж. Окрім цього, текстова частина реклами викладена англійською мовою, що порушує вимоги ст.6 Закону України "Про рекламу" - мовою реклами є державна мова. Крім того, в порушення вимог ч.2 ст.26 Закону України "Про рекламу" відповідачем не надано документів на запит позивача від 26.08.2025 р. № 10-5.5/7288-25.

За результатами розгляду справи заступником начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області прийнято рішення від 09.1.2025 р. № 176 про накладення на відповідача штрафу у розмірі 5083 грн. за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами та замовлення розповсюдження реклами (у тому числі користувацького контенту, який визнається рекламою, в якій не дотримано встановлені законом вимоги щодо її змісту, у відповідності до вимог ч.7 ст.27 Закону України "Про рекламу"; від 09.10.2025 р. № 177 про накладення штрафу на відповідача у розмірі 1700 грн. за неподання інформації про вартість розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами, та/або вартість розповсюдження реклами, а також інформації, передбаченої ч.2 ст.26 Закону України "Про рекламу" у відповідності до вимог ч.6 ст.27 Закону України "Про рекламу".

Відповідачем вказані рішення в судовому порядку не оскаржувалися, доказів добровільної сплати штрафу у загальній сумі 6783 грн. згідно вищевказаних рішень ТОВ "ВІШНІ.ін" до суду не надало.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області про стягнення з ТОВ "ВІШНІ.ін" штрафу у розмірі 6783 грн.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З огляду на викладене, позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -

вирішив:

Позовну заяву Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області (08134, Київська область, Бучанський район, м.Вишневе, буд.34А, код ЄДРПОУ 40323081) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІШНІ.ін" (65045, м.Одеса, вул.Жуковського, буд.27, код ЄДРПОУ 43921994) про стягнення коштів до державного бюджету задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІШНІ.ін" (65045, м.Одеса, вул.Жуковського, буд.27, код ЄДРПОУ 43921994) до державного бюджету штраф за порушення законодавства про рекламу у розмірі 6783 (шість тисяч сімсот вісімдесят три) грн. згідно рішень від 09.10.2025 р. № 176, № 177.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко