Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2026 року
справа №380/4586/26
провадження № П/380/4633/26
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Чаплик І.Д. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю РАДОГЛАСС до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення,
в с т а н о в и в
Товариство з обмеженою відповідальністю РАДОГЛАСС (місцезнаходження: 79057, м. Львів, вул. Залізняка, 17/28А; ЄДРПОУ: 36861020) звернулось до суду із позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, м. Львів, вул. Стрийська, буд. 35; ЄДРПОУ: 43968090), в якому просить:
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Головного управління ДПС у Львівській області №57360/13-01-04-06 від 11.12.2025.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення слугував встановлений контролюючим органом факт завищення позивачем суми податкового кредиту в розмірі 521 041,00 грн, чим порушено вимоги п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України, а саме віднесено до складу податкового кредиту податкової декларації за жовтень 2025 року суми податку на додану вартість по податкових накладних поза межами встановленого строку (365 днів) з дати складання таких податкових накладних, що призвело до заниження податкового зобов`язання, яке сплачується до державного бюджету» в сумі 521 041,00 грн. Позивач не погоджується з таким висновком контролюючого органу, оскільки на його думку, строк на включення до податкового кредиту сум ПДВ, встановлений п. 198.6 та п. 80 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» ПК України, починаючи з 01.08.2023 продовжується на ту кількість днів, протягом яких платник податку мав право на включення сум ПДВ до податкового кредиту, які припадають на період починаючи з дати введення воєнного стану на території України і до 01.08.2023.
Ухвалою суду від 13.04.2026 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи та запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.
29.04.2026 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Відзив обґрунтований тим, що суми податку, сплачені (нараховані) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних/ розрахунків коригування до таких податкових накладних. Вказує на те, що позивачем не враховано внесення змін до ПК України Законом України від 30.11.2021 №1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень», який набрав чинності з 01.01.2022, в частині зміни строку, визначеного у пункті 198.6 статті 198 ПК України для включення сум податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних / розрахунків коригування до податкового кредиту з 1095 календарних днів на 365. Окрім того, звертає увагу на те, що податкові накладні, віднесені ТОВ «РАДОГЛАСС» до складу податкового кредиту у жовтні 2025 року, складені у лютому та грудні 2023 року, тобто після набрання чинності Законом України від 30.11.2021 №1914-IX, яким внесено зміни до пункту 198.6 статті 198 ПК України, а тому такі податкові накладні могли бути включені до складу податкового кредиту протягом 365 календарних днів з дати їх складення. Наведене свідчить про те, що ТОВ "РАДОГЛАСС" порушено вимоги: п.198.6 ст. 198, п. 200.1, п.200.2 ст.200, п.201.11 ст. 201 ПК України, в результаті чого завищено суму податкового кредиту в розмірі 521 041,00 грн, що призвело до заниження суми позитивного значення, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету в розмірі 521 041,00 грн.
Інших заяв по суті позовних вимог не надходило.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Головним управлінням ДПС у Львівській області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ Податкового кодексу України, у порядку визначеному пунктом 76.2 статті 76 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі ПК України) проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "РАДОГЛАСС", (ЄДРПОУ 36861020) податкових декларації з податку на додану вартість за період жовтень 2025 року від 20.11.2025, реєстраційний номер 9362925995
За результатами камеральної перевірки складено акт від 26.11.2025р № 53946/13-01-04-06/36861020, яким встановлено порушення позивачем вимог п.198.6 ст.198 п. 200.1, п.200.2 ст.200, п.201.11 ст. 201 ПК України. Зокрема, позивачем подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2025 року (вхідний номер ГУ ДПС у Львівській області від 20.11.2025 № 9362925995). У зазначеній декларації ТОВ «РАДОГЛАСС» встановлено завищення суми податкового кредиту в розмірі 521 041,00 грн, а саме віднесено до складу податкового кредиту (р.10.1) «Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) товарів/послуг та необоротних активів на митній території України за основною ставкою» податкової декларації за жовтень 2025 року, суми ПДВ по податкових накладних поза межами встановленого строку (365 днів) з дати складання таких податкових накладних, що призвело до заниження податкового зобов`язання (р.18) «Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9 - рядок 17 декларації) (позитивне значення), яке сплачується до державного бюджету» в сумі 521 041,00 грн.
На підставі акта від 26.11.2025 № 53946/13-01-04-06/36861020 Головним управлінням ДПС у Львівській області винесено податкове повідомлення рішення (форма «Р») від 11.12.2025 № 57360/13-01-04-06 про завищення суми податкового кредиту в розмірі 521 041,00 грн, що призвело до заниження суми позитивного значення, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету в розмірі 521 041,00 грн згідно податкової декларації з податку на додану вартість за період жовтень 2025 року від 20.11.2025, реєстраційний номер 9362925995.
Не погоджуючись з висновками акту перевірки та спірним рішенням суб`єкта владних повноважень, товариство з обмеженою відповідальністю "РАДОГЛАСС" звернулось до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв`язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов`язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (далі ПК України).
Відповідно до п.п.19-1.1.1 п.19-1.1 ст.19-1 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.
Згідно з п.п.20.1.4 та п.п.20.1.19 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО (абзац перший підп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України).
Абзацом другим цієї норми передбачено, що предметом камеральної перевірки також може бути, зокрема, своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних.
Пунктом 76.1 ст. 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.
Відповідно до п. 86.2 ст. 86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Згідно з п. 44.1 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Водночас, платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені п. 44.1 Кодексу.
Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 із змінами і доповненнями (далі Порядок № 21).
Згідно з пунктом 198.1 статті 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій, зокрема, з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Пунктом 198.6 ст. 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної/ розрахунку коригування.
Суми податку, сплачені (нараховані) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних/ розрахунків коригування до таких податкових накладних.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню) та строки проведення розрахунків передбачено статтею 200 Кодексу.
Відповідно до пункту 200.1. статті 200 розділу V Кодексу сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Відповідно до пункту 200.2 статті 200 розділу V Кодексу при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету.
З матеріалів справи суд встановив, що позивачем подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2025 року (вхідний номер ГУ ДПС у Львівській області від 20.11.2025 № 9362925995). При цьому, податкові накладні, віднесені ТОВ «РАДОГЛАСС» до складу податкового кредиту у жовтні 2025 року, складені у лютому та грудні 2023 року, тобто позивачем віднесено до складу податкового кредиту (р.10.1) «Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) товарів/послуг та необоротних активів на митній території України за основною ставкою» податкової декларації за жовтень 2025 року, суми ПДВ по податкових накладних після спливу 365 календарних днів з дати складання таких податкових накладних, що позивачем і не заперечується.
Позивач вважає, що згідно з нормами абзацу четвертого п. 198.6 ст. 198 ПК України, у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної / розрахунку коригування.
Водночас позивачем не враховано той факт, що Законом України від 30.11.2021 №1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень», який набрав чинності з 01.01.2022, було внесено зміни до ПК України, зокрема у пункті 198.6 статті 198: в абзацах четвертому шостому цифри « 1095» замінити цифрами « 365». Отже, як на момент складення податкових накладних, так і на момент їх віднесення до податкового кредиту в жовтні 2025 року вже були внесені зміни в частині зменшення строку, який надавав право платнику податку не включення у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суми податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, з 1095 календарних днів до 365 календарних днів з дати складення податкової накладної / розрахунку коригування.
Позивач також зазначає, що відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України та пункту 102.9 статті 102 ПК України у період дії воєнного стану зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством, а тому строк на включення сум податку на додану вартість до складу податкового кредиту, встановлений пунктом 198.6 статті 198 та пунктом 80 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, продовжується на період дії такого зупинення, а саме за період з дати введення воєнного стану до 01.08.2023.
Суд зазначає, що дійсно пунктом 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України встановлено, що тимчасово, у зв`язку із запровадженням правового режиму воєнного, надзвичайного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім окремих строків, визначених цим пунктом.
Крім того, пунктом 102.9 статті 102 глави 9 розділу ІІ ПК України, який діяв до 01.08.2023, було передбачено, що у зв`язку із запровадженням правового режиму воєнного, надзвичайного стану в Україні, зупинявся перебіг строків, визначених ПКУ іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених ПКУ.
Таким чином, строк на включення до податкового кредиту сум ПДВ, встановлений п. 198.6 та п. 80 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» ПК України, починаючи з 01.08.2023 продовжується на ту кількість днів, протягом яких платник податку мав право на включення сум ПДВ до податкового кредиту, які припадають на період починаючи з дати введення воєнного стану на території України і до 01.08.2023.
Водночас, не заперечуючи такі висновки позивача, суд звертає увагу, що податкові накладні, віднесені ТОВ «РАДОГЛАСС» до складу податкового кредиту у жовтні 2025 року, складені у лютому та грудні 2023 року, тобто після набрання чинності Законом України від 30.11.2021 №1914-IX, яким внесено зміни до пункту 198.6 статті 198 ПК України. Отже, на момент їх складення вже діяла норма для включення до податкового кредиту протягом 365 календарних днів, який навіть при врахуванні строку зупинення завершується до жовтня 2025 року.
Отже, такі податкові накладні мали бути включені до складу податкового кредиту протягом 365 календарних днів з дати їх складення, а саме: податкові накладні, складені у лютому 2023 року не пізніше серпня 2024 року (з урахуванням положень підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України), а податкові накладні, складені у грудні 2023 року не пізніше грудня 2024 року. Водночас позивач включив зазначені суми податку до складу податкового кредиту лише у жовтні 2025 року, тобто після спливу встановленого законодавством строку.
При цьому, ТОВ "РАДОГЛАСС" самостійно задекларовано, підписано та направлено до контролюючого органу податкову декларацію (розрахунок) з податку на додану вартість за жовтень 2025 року з даними показниками відповідно до статті 48 Кодексу.
Таким чином, аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позивачем порушено вимоги п.198.6 ст. 198, п. 200.1, п.200.2 ст.200, п.201.11 ст. 201 ПК України, в результаті чого завищено суму податкового кредиту в розмірі 521 041,00 грн в жовтні 2025 року, що призвело до заниження суми позитивного значення, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету в розмірі 521 041,00 грн, а тому відповідачем за наслідками проведеної камеральної перевірки правомірно прийнято податкове повідомлення-рішення про заниження податкового зобов`язання (р.18) до державного бюджету» в сумі 521 041,00 грн та підстави для скасування такого відсутні.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством та довів правомірність прийнятого рішення, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати належить покласти на позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 19-21, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,
в и р і ш и в:
у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю РАДОГЛАСС (місцезнаходження: 79057, м. Львів, вул. Залізняка, 17/28А; ЄДРПОУ: 36861020) до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, м. Львів, вул. Стрийська, буд. 35; ЄДРПОУ: 43968090) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №57360/13-01-04-06 від 11.12.2025 відмовити повністю.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п.15.5 п.15 розділу VII Перехідних положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Чаплик І.Д.