Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 червня 2026 року м. Київ справа №320/48404/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Кочанової П.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Судноплавна компанія «Укррічфлот» до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків ДПС про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Приватне акціонерне товариство «Судноплавна компанія «Укррічфлот» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків ДПС, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність посадових осіб Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків ДПС в частині неприйняття рішення щодо неможливості своєчасного виконання Приватним акціонерним товариством «Судноплавна компанія «Укррічфлот» податкового обов`язку в частині сплати податків до припинення або скасування воєнного стану в Україні (податок на додану вартість за період починаючи з 24.02.2022), плати за землю (земельний податок та орендна плата за землі державної та комунальної власності) за період починаючи з 01.01.2022, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за період починаючи з 01.01.2022, податок на прибуток починаючи з нарахування за результати діяльності у 2021 році та своєчасної реєстрації податкових накладних і розрахунків коригувань;
- зобов`язати Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків ДПС прийняти рішення щодо визнання неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку, в частині сплати податків до припинення або скасування воєнного стану в Україні (податок на додану вартість за період починаючи з 24.02.2022), плати за землю (земельний податок та орендна плата за землі державної та комунальної власності) за період починаючи з 01.01.2022, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за період починаючи з 01.01.2022, податок на прибуток починаючи з нарахування за результати діяльності у 2021 році та своєчасної реєстрації податкових накладних і розрахунків коригувань, з урахуванням поданого Доповнення (пояснення) до заяви про неможливість виконувати податкові зобов`язання від 08.11.2022 № 1-4/1947.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що спірне рішення відповідача винесено з порушенням законодавства України та є неповним, оскільки не містить висновку щодо суті заяви з доповненням, а висновки податкового органу щодо порушення строку подання доповнення до заяви є такою, що не відповідає вимогам законодавства.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17 січня 2024 року позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог та вказав, що товариством не дотримано граничних термінів для подання до контролюючого органу додаткових документів обґрунтування/пояснення на підтвердження зазначених у заяві підстав неможливості виконання платником податків податкових зобов`язань.
У відповіді на відзив представник позивача наголосив на безпідставності висновків податкового органу щодо недотримання строків із подачі доповнень (пояснень).
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ПрАТ «СК «Укррічфлот» звернулось до ЦМУ ДПС по роботі з ВПП в порядку підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України з заявою про неможливість виконувати податкові зобов`язання від 30.09.2022 № 1-4/1504 (вх. № 6666/6 від 03.10.2022).
ЦМУ ДПС по роботі з ВПП прийнято попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку від 21 жовтня 2022 року № 14/31-00-04-02-02-37, яким запропоновано ПрАТ «СК «Укррічфлот» надати додаткові документи на підтвердження зазначеної у заяві неможливості виконання платником податків податкових обов`язків, а саме: документів, що свідчать про причинно-наслідковий зв`язок щодо неможливості виконання податкових обов`язків в частині подання податкової звітності за 2021 рік та період дії воєнного стану або стану війни (документи, що свідчать про пошкодження, втрату, знищення, зіпсуття документів бухгалтерського обліку).
У відповідь на попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків податкового обов`язку, АСК «Укррічфлот» надала додаткове доповнення (пояснення) до заяви про неможливість виконувати податкові зобов`язання від 08.11.2022 № 1-4/1947, в якому, зокрема, наведено додаткове пояснення відносно неможливості сплати податків.
Листом від 14.11.2022 № 7713/6/31-00-04-02-02-06 ЦМУ ДПС по роботі з ВПП залишив без розгляду доповнення (пояснення) АСК «Укррічфлот» до заяви про неможливість виконувати податкові зобов`язання від 08.11.2022 №1-4/1947.
ЦМУ ДПС по роботі з ВПП за результатом розгляду заяви платника податків від 30.09.2022 № 1-4/1504 (вх. від 03.10.2022 № 6666/6) прийняла рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку від 08.11.2022 № 20/31-00-01-02-02-37, яким визнала:
- неможливість своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку в частині обчислення та декларування податку на прибуток підприємства за І квартал та за І півріччя 2022 року;
- можливість своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку в частині подання податкової та фінансової звітності за 2021 рік.
Проте, як зазначає позивач, даним рішенням не розглянуто питання та не прийнято рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання АСК «Укррічфлот» податкового обов`язку в частині сплати податків.
Листом від 15.12.2022 № 1-4/2326 АСК «Укррічфлот» звернулось до ЦМУ ДПС по роботі з ВПП з вимогою прийняття рішення щодо неможливості своєчасного виконання податкового обов`язку в частині сплати податків.
У відповідь відповідач листом від 26.12.2022 № 9761/6/31-00-04-02-02-06 обґрунтував неприйняття рішення щодо неможливості своєчасного виконання податкового обов`язку в частині сплати податків двома підставами:
- заява про неможливість виконувати податкові зобов`язання від 30.09.2022 № 1- 4/1504 (вх. від 03.10.2022 № 6666/6) не містить інформації щодо неможливості сплати податків;
- враховуючи, що доповнення (пояснення) до заяви про неможливість виконувати податкові зобов`язання від 08.11.2022 № 1-4/1947, в якому, зокрема, наведено додаткове пояснення відносно неможливості сплати податків, подано після граничного терміну для подання до контролюючого органу додаткових документів (копій документів) обґрунтування/пояснення на підтвердження зазначених у заяві підстав неможливості виконання платником податків податкових обов`язків - залишилося без розгляду, про що було повідомлено платника листом від 14.11.2022 № 7713/6/31-00-04-02-02-06.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до приписів ч.2 ст. 19 Конституції Україні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України.
Пунктом 69 ПК України встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Відповідно до пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залиплої пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії або акцизного складу, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії або акцизні склади, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.
Згідно з п. 3 розділу II Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року № 225 (надалі - Порядок №225) до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов`язків, застосовуються такі правила.
У разі неможливості виконання платником податків податкового обов`язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.
Заява має містити:
повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім`я, по батькові (за наявності) платника податків;
код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
податкову адресу платника податків;
найменування контролюючого органу, до якого подається заява;
В дату подання заяви;
чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов`язків з і посиланням на документальне підтвердження викладених фактів;
вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ);
які саме податкові обов`язки не мав / не має можливості виконати платник податків;
інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов`язки, або інформацію щодо обставин, пов`язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією Російської Федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями Російської Федерації;
підписи платника податку - фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
За наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов`язок, платники податків - юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів).
Подана АСК «Укррічфлот» заява про неможливість виконувати податкові зобов`язання від 30.09.2022 № 1-4/1504 (вх. від 03.10.2022 № 6666/6), з урахуванням поданих доповнень (пояснення) до заяви про неможливість виконувати податкові зобов`язання від 08.11.2022 № 1-4/1947, містить інформацію щодо неможливості своєчасного виконання податкових зобов`язань а саме: своєчасного подання фінансової звітності, своєчасної сплати податків до припинення або скасування воєнного стану в Україні (податок на додану вартість за період починаючи з 24.02.2022, плати за землю (земельний податок та орендна плата за землі державної та комунальної власності) за період починаючи з 01.01.2022, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за період починаючи з 01.01.2022, податок на прибуток починаючи з нарахування за результатами діяльності у 2021 році та своєчасної реєстрації податкових накладних і розрахунків коригувань в повній мірі відповідає вимогам пп. 69.1 та п. 3 розділу II Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року № 225.
Як зазначалось вище, листом від 14.11.2022 № 7713/6/31-00-04-02-02-06 ЦМУ ДПС по роботі з ВПП залишив без розгляду доповнення (пояснення) АСК «Укррічфлот» до заяви про неможливість виконувати податкові зобов`язання від 08.11.2022 №1-4/1947.
Підставою для залишення без розгляду поданих доповнень відповідач зазначив порушенням 10-денного строку їх подання, передбаченого п. 1 розділу III Порядку №225.
Водночас, суд бере до уваги, що п. 102.9 ст. 102 ПК України на момент спірних правовідносин передбачав, що на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до пп. 69.9 п.69 підрозділу 10 розділу XX ПК України для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім:
дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 та 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків;
строків проведення камеральних перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному статтею 86 цього Кодексу, подання скарги на податкове повідомлення-рішення за результатами камеральної перевірки, прийняття рішення за результатом її розгляду, нарахування пені;
строків проведення фактичних та документальних позапланових перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному статтею 86 цього Кодексу, подання скарги на податкове повідомлення-рішення, рішення про застосування фінансових санкцій за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки та прийняття рішення за результатами їх розгляду, адміністративного арешту майна за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки;
строків здійснення заходів з погашення податкового боргу платників податків - суб`єктів господарювання, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки, передбачені статтями 59-60,87-101 цього Кодексу, та/або визначення грошових зобов`язань згідно із статтею 116 цього Кодексу.
Отже, виключення встановлені пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України не стосуються строків надання додаткових документів, передбачених п. 1 розділу III Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року № 225.
Тобто, в даному випадку діють правила зупинення перебігу строку, встановлені ст. 102.9 та пп. 69.9 п.69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а отже висновок податкового органу щодо порушення платником податків строків надання доповнення (пояснення) до заяви про неможливість виконувати податкові зобов`язання від 08.11.2022 №1-4/1947 є безпідставним.
Окрім цього, відповідач у відзиві зазначав, що подана АСК «Укррічфлот» заява про неможливість виконувати податкові зобов`язання від 30.09.2022 №8 1-4/1504 (вх. від 03.10.2022 №8 6666/6) не містила інформації щодо неможливості сплати податків, а оскільки про таку було зазначено в Доповненнях (поясненнях) до заяви про неможливість виконувати податкові зобов`язання від 08.11.2022 №1-4/1047, які не були прийняті до розгляду, то відсутні підстави для розгляду такого питання.
Водночас, з матеріалів справи вбачається, що в початковій заяві було вказано: «… В свою чергу АСК «Укррічфлот», як сумлінний платник податків, намагається, по можливості, виконувати свої податкові обов`язки, які визначені у Податковому кодексі України у вигляді обчислення, декларування та сплати податків та зборів, реєстрування у відповідних реєстрах податкових накладних та розрахунків коригування. Але, незважаючи на усі намагання, у Компанії залишаються несплаченими суми податків, як перед державним (ПДВ), так і перед місцевими бюджетами (податок на землю та орендна плата за землю, податок на нерухомість…»
Отже, означене твердження відповідача стосовно відсутності в заяві інформації щодо неможливості сплати податків не відповідає дійсності, спростовується текстом самої заяви АСК «Укррічфлот» від 30.09.2022 № 1-4/1504, а отже є неприйнятними.
Підсумовуючи викладене, суд вважає, що рішення ЦМУ ДПС по роботі з ВПП щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку від 08.11.2022 № 20/31-00-01-02-02-37 винесено з неповним дослідженням поставлених позивачем питань, оскільки, зокрема, відповідачем допущено протиправну бездіяльність в частині неприйняття рішення щодо неможливості своєчасного виконання Приватним акціонерним товариством «Судноплавна компанія «Укррічфлот» податкового обов`язку в частині сплати податків до припинення або скасування воєнного стану в Україні (податок на додану вартість за період починаючи з 24.02.2022), плати за землю (земельний податок та орендна плата за землі державної та комунальної власності) за період починаючи з 01.01.2022, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за період починаючи з 01.01.2022, податок на прибуток починаючи з нарахування за результати діяльності у 2021 році та своєчасної реєстрації податкових накладних і розрахунків коригувань.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Виходячи із змісту заявлених позивачем вимог та висновків суду, в даному випадку слід застосувати положення статті 9 КАС України, а саме, вийти за межі позовних вимог, що є необхідним для повного відновлення порушеного права.
Таким чином, суд доходить висновку, що за вказаних обставин та обраного позивачем способу захисту порушених прав, слід визнати протиправним та скасувати рішення, що викладено листом від 14.11.2022 № 7713/6/31-00-04-02-02-06, про залишення без розгляду доповнення (пояснення) до заяви про неможливість виконувати податкові зобов`язання від 08.11.2022 № 1-4/1947.
Як наслідок, суд вважає за належне зобов`язати Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків ДПС прийняти рішення щодо визнання неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку, в частині сплати податків до припинення або скасування воєнного стану в Україні (податок на додану вартість за період починаючи з 24.02.2022), плати за землю (земельний податок та орендна плата за землі державної та комунальної власності) за період починаючи з 01.01.2022, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за період починаючи з 01.01.2022, податок на прибуток починаючи з нарахування за результати діяльності у 2021 році та своєчасної реєстрації податкових накладних і розрахунків коригувань, з урахуванням поданого доповнення (пояснення) до заяви про неможливість виконувати податкові зобов`язання від 08.11.2022 № 1-4/1947.
Судом враховується, що згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно положень ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з вищевикладених підстав.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, враховуючи розмір та характер задоволених позовних вимог, суд присуджує на користь позивачів судові витрати у розмірі 5 368,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 243 246 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Судноплавна компанія «Укррічфлот» до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків ДПС про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність посадових осіб Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків ДПС в частині неприйняття рішення щодо неможливості своєчасного виконання Приватним акціонерним товариством «Судноплавна компанія «Укррічфлот» податкового обов`язку в частині сплати податків до припинення або скасування воєнного стану в Україні (податок на додану вартість за період починаючи з 24.02.2022), плати за землю (земельний податок та орендна плата за землі державної та комунальної власності) за період починаючи з 01.01.2022, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за період починаючи з 01.01.2022, податок на прибуток починаючи з нарахування за результати діяльності у 2021 році та своєчасної реєстрації податкових накладних і розрахунків коригувань.
Визнати протиправним та скасувати рішення, що викладено листом від 14.11.2022 № 7713/6/31-00-04-02-02-06, про залишення без розгляду доповнення (пояснення) до заяви про неможливість виконувати податкові зобов`язання від 08.11.2022 № 1-4/1947.
Зобов`язати Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків ДПС прийняти рішення щодо визнання неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку, в частині сплати податків до припинення або скасування воєнного стану в Україні (податок на додану вартість за період починаючи з 24.02.2022), плати за землю (земельний податок та орендна плата за землі державної та комунальної власності) за період починаючи з 01.01.2022, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за період починаючи з 01.01.2022, податок на прибуток починаючи з нарахування за результати діяльності у 2021 році та своєчасної реєстрації податкових накладних і розрахунків коригувань, з урахуванням поданого доповнення (пояснення) до заяви про неможливість виконувати податкові зобов`язання від 08.11.2022 № 1-4/1947.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків ДПС (02068, м. Київ, вул. Кошиця, 3, код ЄДРПОУ 44082145) на користь Приватного акціонерного товариства «Судноплавна компанія «Укррічфлот» (04071, м. Київ, вул. Електриків, 8, код ЄДРПОУ 00017733) судовий збір у розмірі 5 368,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено та підписано 29 червня 2026 року.
Суддя Кочанова П.В.