Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 червня 2026 року м. Житомир справа № 240/6656/26
категорія 108060000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Комунального підприємства «Житомирміськгаз» Житомирської міської ради про стягнення коштів,
встановив:
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг звернулася до суду з позовом, в якому просить:
- стягнути з КП «ЖИТОМИРМІСЬКГАЗ» 54 725,10 (п`ятдесят чотири тисячі сімсот двадцять п`ять) гривень та 10 копійок в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
Обґрунтовуючи позовні вимоги Позивач зазначив, що Відповідачем не сплачено у добровільному порядку штраф у розмірі 51 000,00 коп., накладеного постановою НКРЕКП від 14.10.2025 №1637 «Про накладення штрафу на КП «Житомирміськгаз» Житомирської міської ради за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу», та пені у розмірі 3 725,10 грн. в добровільному порядку.
Ухвалою від 26.02.2026 року відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач в установлений судом строк відзив на позов не подав, що у відповідності до вимог ч.4 ст.159 КАС України судом розцінюється як визнання позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.10.2025 №1637 на Комунальне підприємство «Житомирміськгаз» Житомирської міської ради за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу», накладено штраф у розмірі 51 000,00 грн., який підлягав сплаті протягом 30 денного строку з дня одержання суб`єктом господарювання копії відповідного рішення.
Матеріали справи містять докази направлення зазначеної постанови на адресу Відповідача.
Відповідно до пункту 10.5 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 №428 рішення НКРЕКП про накладення штрафу, зупинення дії ліцензії, анулювання ліцензії приймається у вигляді постанови, копія якої вручається особисто уповноваженій особі ліцензіата (з відміткою про вручення на примірнику, який залишається в КРЕКП) або надсилається ліцензіату рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення не пізніше п`яти робочих днів з дня прийняття. Датою отримання такого акта буде вважатися дата його особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).
В розумінні вимог пункту 11.4 цього ж Порядку Відповідач не пізніше 30 календарних днів з дня вручення або отримання копії постанови про накладення штрафу зобов`язаний сплатити штраф та протягом п`яти робочих днів з дня сплати такого штрафу надати до НКРЕКП належним чином завірені копії документів, що підтверджують сплату штрафу.
З урахуванням зазначеного та відповідно до матеріалів справи, згідно з даними трекінгу рекомендований лист № R067020847910 прибув до відділення одержувача 22.10.2025, а тому, зважаючи на вимоги пункту 10.5 Порядку № 428, постанова від 14.10.2025 №1637 вважається отриманою Відповідачем 27.10.2025, отже штраф мав бути сплачений до 26.11.2025 включно.
Оскільки у встановлений законом строк штраф Відповідачем сплачено не було, Позивач звернувся до суду із даним позовом про його стягнення, у зв`язку з чим суд зазначає наступне.
Законом України Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Закон про НКРЕКП) визначено правовий статус НКРЕКП, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.
Відповідно до статті 1 Закону про НКРЕКП Регулятор є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 2 Закону про НКРЕКП Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері комунальних послуг: діяльності з виробництва теплової енергії на теплогенеруючих установках, включаючи установки для комбінованого виробництва теплової та електричної енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії в обсягах понад рівень, що встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами).
Відповідно до статті 3 Закону про НКРЕКП Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.
Основними завданнями Регулятора є забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг.
При цьому, згідно зі статтею 19 Закону про НКРЕКП Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Статтею 22 Закону про НКРЕКП передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:
1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
2) накладення штрафу;
3) зупинення дії ліцензії;
4) анулювання ліцензії.
Суб`єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.
Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.
Протягом п`яти робочих днів з дня сплати штрафу суб`єкт господарювання зобов`язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.
У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.
Оскільки штраф не було сплачено у встановлений Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» строк, то на суму несплаченого штрафу нараховано пеню у розмірі 3 725,10 грн.
За період з 27.11.2025 по 31.12.2025 - 35 днів:
Розрахункова ставка = 15,500 % (облікова ставка НБУ) ? 2 = 31,000 %.
Пеня = 51 000,00 грн (сума боргу) ? 31,000 % (розрахункова ставка) / 100 % ? 35 (кількість днів) / 365 (днів у році) = 1 516,03 грн.
За період з 01.01.2026 по 20.02.2026 - 51 день:
Розрахункова ставка = 15,500 % (облікова ставка НБУ) ? 2 = 31,000 %.
Пеня = 51 000,00 грн (сума боргу) ? 31,000 % (розрахункова ставка) / 100 % ? 51 (кількість днів) / 365 (днів у році) = 2 209,07 грн.
Таким чином, загальний розмір пені за несвоєчасну сплату штрафу, накладеного постановою №1637, станом на 20.02.2026 становить 3 725,10 грн (три тисячі сімсот двадцять п`ять гривень 10 копійок).
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги Позивача є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Таким чином, оскільки Позивачем не були понесені судові витрати, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у справі не розподіляються, тому судові витрати позивача йому не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст.6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
вирішив:
Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Сім`ї Бродських, 19, м. Київ, 03057, ЄДРПОУ 39369133) до Комунального підприємства «Житомирміськгаз» Житомирської міської ради майдан С.П.Корольова, 4/2, м. Житомир, Житомирський район, Житомирська область, 10014, ЄДРПОУ 40971213) про стягнення штрафу - задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Житомирміськгаз» Житомирської міської ради у дохід державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 Адміністративні штрафи та інші санкції) кошти у сумі 54 725,10 (п`ятдесят чотири тисячі сімсот двадцять п`ять) гривень та 10 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк
29.06.26