Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
(про прийняття звіту про виконання судового рішення)
26 червня 2026 року м. Житомир
справа № 240/29001/23
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області , про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, -
встановив:
Відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 19.02.2024, яке набрало законної сили, позов ОСОБА_1 задоволено:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2022 з урахуванням доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно із постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14.07.2021;
- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2022 з урахуванням доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713, з урахуванням проведених виплат.
22 квітня 2026 року від позивача до суду надійшла заява (за вх. №29042/26) про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №240/29001/23 шляхом зобов`язання відповідача у десятиденний строк подати звіт про його виконання.
Аргументуючи підстави звернення до суду із вказаною заявою зазначає, що відповідач (боржник), незважаючи на висновки суду викладені у справі №240/29001/23, з 01.04.2026 припинив нараховувати та виплачувати доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, що на його думку свідчить про невиконання рішення суду.
Ухвалою суду від 27.04.2026 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №240/29001/23 прийнято та призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
28 квітня 2026 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, через систему "Електронний суд", надійшли заперечення (за вх. №30705/26), у яких просить залишити заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду без задоволення.
Ухвалою суду від 07 травня 2026 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі №240/29001/23 задоволено частково, та встановлено відповідачу строк для подання звіту протягом тридцяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень копії цієї ухвали.
03 червня 2026 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшов звіт (за вх. №40782/26) про виконання рішення суду у справі №240/29001/23.
Зазначає, що відповідач (боржник) здійснив комплекс всіх необхідних заходів для повного та неухильного виконання рішення суду у справі №240/29001/23 та в межах наданого бюджетного фінансування.
Саме тому, просить прийняти поданий звіт про виконання рішення суду від 19.02.2024 у справі №240/4149/25.
Звіт відповідає вимогам частин другої, третьої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України і поданий у встановлений судом строк.
25 червня 2026 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, через систему "Електронний суд", надійшла заява (за вх. №47341/26) в доповнення до поданого звіту, а саме додано докази здійсненого перерахунку пенсії позивача з 01 квітня 2026 року.
За правилами частини першої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Розглянувши у встановлений строк в порядку письмового провадження поданий звіт та додані до нього на підтвердження відповідних обставин матеріали, судом встановлено наступне.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов`язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч.ч. 2-4 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Аналогічні вимоги передбачені статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Крім того, згідно зі ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами.
Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частин 1, 2, 3, 11 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини 5 статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин та/або 3 статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановляння ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини 3 статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
На виконання вимог ухвали суду від 07.05.2026 відповідачем (боржником) 03 червня 2026 року подано звіт про виконання рішення суду, в якому зазначає, до виконання рішення суду у справі №240/29001/23 розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 становив 14992,76 грн, в тому числі:
- основний розмір пенсії - 13811,70 грн;
- підвищення як учаснику бойових дій - 483,50 грн;
- цільова грошова допомога як учаснику бойових дій - 40,00 грн;
- пенсія за особливі заслуги перед Україною - 657,56 грн.
Вказує, що на виконання рішення суду у справі №240/29001/23 Головним управлінням здійснено перерахунок та нарахування пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2022 з урахуванням доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713, з урахуванням проведених виплат.
В результаті перерахунку розмір пенсії з 01.01.2022 становив 16992,76 грн, в тому числі:
- основний розмір пенсії - 13811,70 грн;
- щомісячна доплата відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (згідно з рішенням суду) - 2000,00 грн;
- підвищення як учаснику бойових дій - 483,50 грн;
- цільова грошова допомога як учаснику бойових дій - 40,00 грн;
- пенсія за особливі заслуги перед Україною - 657,56 грн.
Також вказує, що за результатами проведеного перерахунку на виконання рішення суду у справі №240/29001/23 за період з 01.01.2022 по 30.04.2024 доплата становить 56000,00 грн, яка включена до підсистеми ІКІС ПФУ "Реєстр судових рішень. З 01.05.2024 - пенсія виплачувалась в розмірі 22051,06 грн.
Зазначає, що в подальшому розмір пенсійної виплати на виконання рішення суду у справі №240/29001/23 становив:
- 3 01.03.2025 - 23551,06 грн, в тому числі щомісячна доплата відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (згідно з рішенням суду) - 2000,00 грн.
Вказує, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/17938/24 від 17.02.2025, яке набрало законної сили 05.08.2025, зобов`язано Головне управління здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.02.2022 пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.06.2024 за особовою справою №X354322 про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2022, з урахуванням проведених виплат.
До виконання рішення №240/17938/24 розмір пенсії ОСОБА_1 був обчислений відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, що видана ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.05.2021, за нормами, чинними на 05.03.2019, в сумі 19731,00 грн, з урахуванням вимог рішення №240/29001/23 та становив:
- з 01.02.2022 - 16992,76 грн.
- з 01.03.2022 - 18926,40 грн.
- з 01.03.2023 - 20520,21 грн.
- з 01.03.2024 - 22051,06 грн.
- з 01.03.2025 - 23551,06 грн.
- з 01.03.2026 - 25950,00 грн.
Зазначає, що на виконання рішення суду у справі №240/17938/24 Головним управлінням здійснено перерахунок та нарахування пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022 з урахуванням усіх складових грошового забезпечення відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.06.2024 за особовою справою №X354322 про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2022, з урахуванням проведених виплат. Розмір пенсії, обчислений на виконання вказаного рішення з 01.02.2022 становив 20321,95 грн, та виплачувався в межах максимальної величини 19340,00 грн, в тому числі:
- основний розмір пенсії - 17140,89 грн;
- щомісячна доплата відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (згідно з рішенням суду) - 2000,00 грн;
- підвищення як учаснику бойових дій - 483,50 грн;
- цільова грошова допомога як учаснику бойових дій - 40,00 грн;
- пенсія за особливі заслуги перед Україною - 657,56 грн.
Перерахована пенсія на виконання рішення суду у справі №240/17938/24, яка визначена як різниця між розміром перерахованої на виконання судового рішення суми виплати та визначеним розміром відповідно до нормативно-правових актів, з 01.02.2022 становить 2347,24 грн (19340,00 грн - 16992,76 грн), з 01.03.2022 становить 413,60 грн (19340,00 грн - 10926,40 грн), з 01.03.2023 становить 409,79 грн (20930,00 грн - 20520,21 грн), з 01.03.2024 становить 1506,63 грн (23557,69 грн - 22051,06 грн), з 01.03.2025 становить 58,94 грн (23610,00 грн - 23551,06 грн) та з 01.03.2026 становить 0,00 грн. (25950,00 грн - 25950,00 грн).
Зазначає, що на виконання рішення суду у справі №240/29001/23 нарахована доплата в розмірі 56000,00 грн (минула заборгованість) та на виконання рішення №240/17938/24 в розмірі 41231,64 грн, в тому числі минула заборгованість за період з 01.02.2022 по 04.08.2025 (до дати набрання законної сили) в сумі 37931,29 грн та поточна заборгованість з 05.08.2025 по 28.02.2026 в сумі 3300,35 грн, які включені до переліку рішень суду, за яким здійснюються виплати заборгованості за минулий час згідно з Порядком здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 (далі - Порядок №821).
Крім того, вказує, що до переліку рішень суду, за якими буде здійснюватись виплата згідно з Порядком №821, включена сума заборгованості за минулий час, яка виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України, за рішеннями Житомирського окружного адміністративного суду від 13.10.2021 у справі №240/11172/21 в сумі 272961,60 грн, від 02.05.2023 у справі №240/23922/22 в сумі 12523,79 грн.
Загальна сума заборгованості за рішеннями судів за минулий час становить 379416,68 грн.
Також зазначає, що в жовтні 2025 року розпочато виплату заборгованості за минулий час в сумі визначеній Пенсійним фондом України пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
На виконання пункту 7 Порядку сума для виплати заборгованості за минулий час, яка виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України, сформована Пенсійним фондом України та доведена до Головного управління, а саме:
- на жовтень 2025 року заборгованість за минулий час - 187,35 грн;
- на листопад 2025 року заборгованість за минулий час - 187,35 грн;
- на грудень 2025 року заборгованість за минулий час - 187,35 грн;
- на лютий 2026 року заборгованість за минулий час - 103,00 грн;
- на березень 2026 року заборгованість за минулий час - 101,00 грн.;
- на квітень 2026 року заборгованість за минулий час - 100,00 грн.;
- на травень 2026 року заборгованість за минулий час - 100,00 грн.
Саме тому вказує, що ОСОБА_1 виплачено заборгованість за минулий час в сумі 966,05 грн (187,35 грн + 187,35 грн + 187,35 грн + 103,00 грн + 101,00 грн + 100,00 грн + 100,00грн).
Наголошує, що залишок заборгованості за минулий час в сумі 378450,63 грн (379416,68 грн - 966,05 грн) та поточної заборгованості в сумі 3300,35 грн буде продовжувати виплачуватись відповідно до Порядку №821.
Матеріали звіту містять докази проведення позивачу (стягувачу) перерахунку пенсії, зокрема як свідчать надані перерахунки станом на 01.03.2024, на 01.03.2025 та на 01.03.2026, перерахунок пенсії здійснено з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови КМУ №713 від 14.07.2021.
З поданої позивачем (стягувачем) заяви про встановлення судового контролю слідує, що останній не погоджується з тим, що відповідач (боржник) починаючи з 01.04.2026 припинив нараховувати та виплачувати доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, що на його думку свідчить про невиконання рішення суду.
Водночас, як слідує з поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області до заяви (за вх. №47341/26) перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.04.2026, позивачу перерахунок пенсії здійснено з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови КМУ №713 від 14.07.2021.
Отже судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснено перерахунок пенсії позивача з урахуванням висновків суду викладених у справі №240/29001/23, а саме з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови КМУ №713 від 14.07.2021.
Суд також зазначає, що відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. №280 (далі - Положення про ПФУ) Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.
Пунктом 2 Положення про Пенсійний фонд України передбачено, що Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.
Згідно пункту 7 Положення про ПФУ Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Повноваження органів Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються перш за все ст.23 Бюджетного кодексу України, а саме: будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Згідно статті 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.
З урахуванням встановлених обставин та на підставі аналізу зазначених норм права, суд дійшов висновку про те, що невиконання судового рішення в частині невиплати пенсії за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 31.03.2021 року у справі №360/3573/20.
Отже, відповідачем (боржником) вчинено заходи, направлені на виконання судового рішення, однак його повне виконання пов`язано з незалежних від нього причин, оскільки подальше виконання залежить від фінансування Пенсійного фонду України.
Суд погоджується з тим, що ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок. Проте, суд зазначає, що затримка виконання судового рішення на період, що є необхідним для вирішення проблем публічного порядку, може у виняткових випадках бути виправдана.
Враховуючи вищевказане, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в межах своїх повноважень виконало залежні від нього дії, спрямовані на виконання судового рішення у даній справі, та позивачем (стягувачем) відповідними доказами не доведено, що відповідач (боржник), отримавши грошові кошти для виплати заборгованості з пенсії на виконання рішення суду у справі №240/29001/23, не виплатив позивачу вказану суму заборгованості, або що відповідач (боржник) створює перешкоди для виплати позивачу суми заборгованості, то у суду відсутні підстави вважати, що відповідач ухиляється від виконання судового рішення у частині виплати позивачу заборгованості з виплати пенсії.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем (боржником) наведені достатні факти та обставини, що підтверджують вжиття ним заходів з метою виконання рішення суду у адміністративній справі №240/29001/23.
За таких обставин, суд вважає за можливе прийняти поданий відповідачем (боржником) звіт про виконання рішення суду від 03.06.2026, з урахуванням поданого 25.06.2026 доповнення до звіту.
Керуючись статтями 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
ухвалив:
1. Прийняти, поданий 03 червня 2026 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області , звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі №240/29001/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, з урахуванням поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області 25.06.2026 доповнення до звіту.
2. Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
3. Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя А.В. Горовенко