Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
______________________________
УХВАЛА
про зупинення провадження у справі
"29" червня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/2124/26Господарський суд Одеської області у складі судді Петренко Н.Д.,
розглядаючи справу № 916/2124/26
за позовом: Акціонерного товариства Перший український міжнародний банк /ЄДРПОУ 14282829, адреса 04070, м. Київ, вул. Андріївська, буд. 4/
до відповідача: ОСОБА_1 /РНОКПП НОМЕР_1 , адреса АДРЕСА_1 /
про стягнення 278 611,90 грн
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство Перший український міжнародний банк звернулося до Господарського суду Одеської області з позовною заявою /вх.№ 2173/26 від 27.05.2026/ до ОСОБА_1 , в якій просить стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за Кредитним договором Кредит всеБІЗНЕС № 753894059642 від 24.07.2025 станом на 22.05.2026 включно в розмірі 278 611,90 грн., з яких 261 701,90 грн. за сумою кредиту (тіло), включаючи прострочену заборгованість за сумою кредиту в розмірі 36 701,87 грн та строкову заборгованість за сумою кредиту в розмірі 225 000,03 грн, та 16 910,00 грн простроченої заборгованості за комісією.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов`язань за Кредитним договором Кредит всеБІЗНЕС № 753894059642 від 24.07.2025.
Позов пред`явлено на підставі ст. ст. 525, 526, 530, 612, 629, 1050 ЦК України.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 01.06.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 916/2124/26. Постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку ст. ст. 247-252 ГПК України без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження.
08.06.2026 судом від відповідача ОСОБА_1 отримано клопотання про зупинення провадження у справі /вх.№19786/26 від 08.06.2026/, в якому відповідач просить провадження у справі №916/2124/26 за позовом Акціонерного товариства «Перший український міжнародний банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 278 611,90 1 Scanned with CS CamScanner грн зупинити на весь час його перебування у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.
При цьому відповідач зазначає, що на теперішній час перебуває на військовій службі за призовом під час мобілізації, що підтверджується:
1) Витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 - полковника ОСОБА_2 від 22.04.2026 року №285- OC;
2) Довідкою військової частини НОМЕР_2 №08/691 від 29.04.2026 року, згідно якої ОСОБА_1 дійсно проходить військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію», у військовій частині НОМЕР_2 АДРЕСА_2 Державної прикордонної служби України з 22 квітня 2026 року (наказ командира частини від 22.04.2026 №285-ОС) по теперішній час;
3) Обліково-послужною картою за форма №6 (п. 14) на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування клопотання відповідач посилається на:
- воєнний стан, запроваджений на території України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року через військову агресію Російської Федерації проти України, який не скасований та було продовжено дотепер, що, у свою чергу, потребує постійної присутності відповідача у місці відповідної дислокації, в залежності від військової необхідності, виконуючи свій обов`язок із захисту Батьківщини від окупантів та відстоюючи територіальну цілісність України, що, відповідно, унеможливлює подальший судовий розгляд та фізичну присутність у судових засіданнях;
- відповідно до пункту 3 частини 1 статті 227 ГПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, пункт 3 частини 1 статті 227 ГПК України є спеціальною захисною гарантією для військовослужбовців, які через виконання конституційного обов`язку із захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України (стаття 65 Конституції України) об`єктивно позбавлені можливості брати активну участь у судовому процесі, захищати свої права, свободи та інтереси;
- відповідач не отримував позовної заяви разом із додатками, а тому йому не відомо, чим саме позивач обґрунтовує свої вимоги та чи взагалі відповідає дійсності розмір нарахованої позивачем заборгованості, що відповідач, у свою чергу, фізично не має можливості перевірити внаслідок вказаних вище обставин.
Суд зазначає, що відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 227 ГПК України, суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у випадках, перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Частиною 2 ст. 227 ГПК України визначено, що з питань, зазначених у цій статті, суд постановляє ухвалу.
За правилами п. 2 ч. 1 ст. 229 ГПК України, провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 3 частини першої статті 227 цього Кодексу - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Учасниками справи у справах позовного провадження є сторони та треті особи (частина перша статті 41 ГПК України). Сторонами в судовому процесі позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 ГПК України (частина перша статті 45 ГПК України).
Згідно з частиною другою статті 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Судом досліджено довідку військової частини НОМЕР_3 від 29.04.2026 вих. № 08/691, згідно якої ОСОБА_1 проходить військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, згідно з Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію», у військовій частині НОМЕР_2 АДРЕСА_2 Державної прикордонної служби України з 22 квітня 2026 року (наказ командира частини від 22.04.2026 №285-ОС) по теперішній час.
До довідки додано відповідний Витяг з наказу та Довідка про проходження ВЛК. Також відповідачем 05.06.2026 та 11.06.2026 до суду надіслані копії інших військово-облікових документів.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12 листопада 2025 року по справі № 754/947/22 зазначила:
«ІІ. Щодо введення воєнного стану та функціонування військових формувань.
46. Відповідно до статті 2 Закону № 389-VIII правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України.
47. У разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, подає його Верховній Раді України на схвалення чи затвердження, а також вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни (частина перша статті 4 Закону № 1932-ХІІ). Зазначена норма права відповідає положенням пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України.
48. Згідно з пунктами 2, 3 частини першої статті 6 Закону № 389-VIII в указі Президента України про введення воєнного стану зазначаються: межі території, на якій вводиться воєнний стан, час введення і строк, на який він вводиться; завдання військового командування, військових адміністрацій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо запровадження і здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
49. Відповідно до частини другої статті 3 Закону № 389-VIII військове командування, в межах повноважень, визначених цим Законом та Указом Президента України про введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, затвердженим Верховною Радою України, видає обов`язкові до виконання накази і директиви з питань забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку, здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
50. Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону № 389-VIII). Подібне визначення міститься в абзаці чотирнадцятому статті 1 Закону № 1932-ХІІ.
51. Особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій [абзац п`ятий частини першої статті 1 Закону України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-XII)]. Подібне визначення міститься в абзаці тринадцятому статті 1 Закону № 1932-ХІІ.
52. Згідно з абзацами першим - другим частини першої статті 39 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-XII) призов резервістів та військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом № 3543-XII. На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов`язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації.
53. Призов резервістів та військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань (абзац третій частини першої статті 39 Закону № 2232-XII).
54. У абзаці четвертому статті 1 Закону № 3543-XII визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
55. У частині першій статті 3 Закону № 3543-XII визначено, що мобілізаційна підготовка та мобілізація є складовими частинами комплексу заходів, які здійснюються з метою забезпечення оборони держави, за винятком цільової мобілізації.
56. Зміст мобілізації становить:
- переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, а також адміністративно-територіальних одиниць України на роботу в умовах особливого періоду;
- переведення Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу (частина четверта статті 3 Закону № 3543-XII).
57. Згідно із частинами першою - третьою та восьмою статті 4 Закону № 3543-XII організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.
58. Загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
59. З моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
60. Генеральний штаб відповідно до покладених на нього завдань в особливий період, крім функцій, визначених у підпунктах 1-150 цього пункту, організовує стратегічне розгортання Збройних Сил та інших складових сил оборони і переведення військових частин на організацію та штати воєнного часу [абзац третій підпункту 152 пункту 4 Положення про Генеральний штаб Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 30 січня 2019 року № 23/2019 (далі - Положення про Генштаб)].
61. Системний аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що воєнний стан є загальним правовим режимом, що вводиться в Україні та створює юридичні рамки (правову конструкцію) для діяльності всіх державних інститутів, економіки та суспільства в умовах збройної агресії. Такий захід є системним, комплексним і загальнодержавним, який змінює правовий режим функціонування держави в цілому. Натомість переведення на організацію і штати воєнного часу є конкретним військово-організаційним заходом, який є наслідком та складовою частиною введення воєнного стану та оголошення мобілізації. Цей захід стосується внутрішньої структури та чисельності Збройних Сил України та інших військових формувань з метою приведення їх у максимальну бойову готовність.
ІІІ. Щодо введення воєнного стану та мобілізації
62. Загальновідомим фактом є те, що 24 лютого 2022 року російська федерація розпочала чинити злочин агресії проти України у формі широкомасштабного військового нападу.
63. У зв`язку із цим Президент України Указом від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (далі - Указ), ввів в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому неодноразово продовжувався. Станом на момент прийняття цієї постанови воєнний стан не скасований.
64. У пункті 2 Указу Президент України постановив: військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з`єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати визначені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
65. Крім того, Президент України у пункті 1 Указу від 24 лютого 2022 року № 65/2022 «Про загальну мобілізацію» постановив: оголосити та провести загальну мобілізацію (пункт 1).
66. Отже, враховуючи зазначені вище акти Президента України, з 24 лютого 2022 року та станом на момент прийняття цієї постанови в Україні (на всій її території) діє воєнний стан та проводиться загальна мобілізація. А отже, з настанням особливого періоду вся структура Збройних Сил України та інші військові формування як цілісний організм почали функціонувати в умовах особливого періоду та були переведені на організацію і штати воєнного часу.»
З урахуванням вказаного, враховуючи факт проходження відповідачем військової служби в період дії воєнного стану, який є об`єктивною обставиною, що перешкоджає його участі в розгляді справи, і відсутність беззастережної волі військовослужбовця щодо продовження розгляду справи, господарський суд приходить до висновку, що провадження у справі № 916/2124/26 слід зупинити до припинення перебування відповідача на службі за призовом під час мобілізації.
При цьому суд зобов`язує відповідача повідомити суд про усунення підстав, що зумовили зупинення провадження у справі.
Керуючись п. 3 ч. 1 ст. 227, ст. ст. 229, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1. Зупинити провадження у справі № 916/2124/26 до припинення перебування відповідача ОСОБА_1 на службі за призовом під час мобілізації.
2. Зобов`язати учасників справи повідомити суд про усунення підстав, що зумовили зупинення провадження у справі.
Ухвала складена та підписана 29.06.2026.
Ухвала набрала законної сили 29.06.2026 та може бути оскаржена в порядку, встановленому ст. 254, 255 ГПК України.
Суддя Н.Д. Петренко