Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
_______________
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
"29" червня 2026 р. Cправа № 902/840/26
Суддя Господарського суду Вінницької області Матвійчук В.В., розглянувши матеріали
за позовом: заступника керівника Вінницької окружної прокуратури Вінницької області (пров. Цегельний, 8. м. Вінниця, 21020) в інтересах держави в особі Вінницької обласної військової адміністрації (вул. Соборна, 70, м. Вінниця, 21050)
до: Літинської селищної ради Вінницького району Вінницької області (вул. Соборна, 7, с-ще Літин, Вінницький район, Вінницька область, 22300)
про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою шляхом зобов`язання повернути земельну ділянку, скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно із закриттям відповідного розділу та реєстраційної справи, а також скасування державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі
В С Т А Н О В И В :
На розгляд Господарського суду Вінницької області через підсистему ЄСІТС "Електронний суд" надійшла позовна заява № 02.50-9022ВИХ-26 від 23.06.2026 (вх. № 927/26 від 23.06.2026) заступника керівника Вінницької окружної прокуратури Вінницької області в інтересах держави в особі Вінницької обласної військової адміністрації з вимогами до Літинської селищної ради Вінницького району Вінницької області, у якій прокурор просить:
усунути перешкоди власнику - державі в особі Вінницької обласної державної адміністрації, яка набула статусу Вінницької обласної військової адміністрації, у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою з кадастровим номером 0522480400:03:000:0622 площею 11,0508 га, яка входить до складу території загальнозоологічного заказника загальнодержавного значення "Згарський", шляхом зобов`язання Літинської селищної ради повернути державі в особі Вінницької обласної державної адміністрації, яка набула статусу Вінницької обласної військової адміністрації, земельну ділянку з кадастровим номером 0522480400:03:000:0622 площею 11,0508 га;
скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права власності за Літинською селищною радою Вінницького району Вінницької області, припинивши право власності Літинської селищної ради Вінницького району Вінницької області на земельну ділянку із кадастровим номером 0522480400:03:000:0622 площею 11,0508 га (номер запису про право в державному реєстрі прав) 40145206) із закриттям розділу у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційної справи на об`єкт нерухомого майна;
скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 0522480400:03:000:0622 площею 11,0508 га (категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення: 16.00) виключивши відповідні відомості щодо земельної ділянки з Державного земельного кадастру.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.06.2026 дану позовну заяву передано для розгляду судді Матвійчуку В.В.
Дослідивши матеріали позовної заяви № 02.50-9022ВИХ-26 від 23.06.2026 (вх. № 927/26 від 23.06.2026) господарський суд дійшов висновку, що остання підлягає залишенню без руху з огляду на таке.
Положеннями статей 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України визначено вимоги щодо форми та змісту позовної заяви.
Встановлюючи вимоги до змісту та форми позовної заяви, а також до документів, які мають бути до неї додані, ГПК України покладає на суд обов`язок перевірити виконання позивачем цих вимог та прийнятності позовної заяви на стадії вирішення питання про відкриття провадження по справі.
Згідно із ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду. Це відповідає Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя, від 14.05.1981 N R (81) 7: "В тій мірі, в якій судові витрати становлять явну перешкоду доступові до правосуддя, їх треба, якщо це можливо, скоротити або скасувати" (підпункт 12 пункту D).
Отже, сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів є складовою доступу до правосуддя, який є елементом права особи на судовий захист, гарантованого статтею 55 Конституції України, що має беззаперечно виконуватись сторонами в разі необхідності реалізації цього права.
Приписами ч. 2 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Частиною 1 статті 6 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір перераховується в безготівковій або готівковій формі.
Згідно із ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до пп. 1, 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; а за подання позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" встановлено з 1 січня 2026 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 3 328,00 грн.
Як убачається зі змісту позовної заяви, прокурором заявлено три позовні вимоги немайнового характеру, за подання кожної з яких підлягає сплаті судовий збір у розмірі 3 328,00 грн.
Таким чином, загальний розмір судового збору становить 9 984,00 грн (3 328,00 грн * 3).
При цьому суд зважає, що позовна заява № 02.50-9022ВИХ-26 від 23.06.2026 була направлена до Господарського суду Вінницької області 23.06.2026 через підсистему ЄСІТС "Електронний суд" та зареєстрована в канцелярії суду того ж дня, що підтверджується штампом суду за вх. № 927/26.
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір", при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Отже, за подання зазначеної позовної заяви прокурор мав сплатити судовий збір у розмірі 7 987,20 грн (9 984,00 грн * 0,8).
Відповідно до частин першої та другої статті 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Таким чином, судовий збір сплачується за місцем розгляду справи, надходження до спеціального фонду Державного бюджету України якого перевіряються судом перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг). Це означає, що суд зобов`язаний перевірити надходження судового збору до спеціального фонду у межах кожної конкретної справи.
Звертаючись до суду з позовною заявою, позивач зобов`язаний сплатити судовий збір на загальних підставах та надати до суду документ, який підтверджує сплату судового збору саме у межах цієї справи. Своєю чергою механізм реалізації перевірки зарахування коштів судового збору визначений частиною другою статті 9 Законом України "Про судовий збір".
Оскільки законодавством не встановлено певного порядку проставлення на розрахункових документах на переказ коштів відмітки про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, то суди, виконуючи наведені вище вимоги закону, повинні перевіряти таке зарахування, використовуючи способи, передбачені процесуальним законодавством, зокрема, в разі необхідності отримувати таку інформацію з Державної казначейської служби України, що забезпечує казначейське обслуговування цього фонду.
Отже, обов`язок перевірки факту зарахування судового збору покладається на суд.
Аналогічні висновки сформовано Верховним Судом у постановах від 28.04.2022 у справі № 520/10006/21, від 26.07.2023 у справі № 640/3949/22, від 02.05.2024 у справі № 440/9709/23.
Перевірка зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України здійснюється на підставі поданих заявником доказів на підтвердження сплати суми судового збору (постанова Верховного Суду від 13.04.2023 у справі № 640/18777/21).
Здійснивши перевірку зарахування судового збору, сплаченого Вінницькою обласною прокуратурою за платіжною інструкцією № 1351 (внутрішній номер 516841564) від 17.06.2026 на суму 9 984,00 грн, суд установив, що відповідно до виписки про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, сформованої за допомогою механізму централізованого отримання виписок з Державної казначейської служби України в автоматизованій системі "Діловодство спеціалізованого суду", зазначені кошти зараховано до спеціального фонду Державного бюджету України.
Водночас судом установлено, що платіжна інструкція № 1351 (внутрішній номер 516841564) від 17.06.2026 на суму 9 984,00 грн уже долучена до матеріалів справи № 902/829/26, провадження у якій відкрито ухвалою суду від 26.06.2026, як доказ сплати судового збору за подання позовної заяви у зазначеній справі.
За таких обставин вказана платіжна інструкція не може вважатися належним доказом сплати судового збору за подання позовної заяви у цій справі, оскільки один і той самий платіжний документ не може підтверджувати сплату судового збору одночасно у двох різних судових справах.
У зв`язку з наведеним прокурору необхідно сплатити судовий збір за подання цієї позовної заяви у встановленому законом порядку в розмірі 7 987,20 грн та надати суду належний доказ його сплати.
З урахуванням викладеного, відповідно до частини 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви № 02.50-9022ВИХ-26 від 23.06.2026 (вх. № 927/26 від 23.06.2026) без руху із встановленням Вінницькій окружній прокуратурі Вінницької області строку для усунення виявлених недоліків.
Суд звертає увагу Вінницької окружної прокуратури Вінницької області на те, що за умовами ч. 3, 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст. 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 77, 164, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В :
Позовну заяву Вінницької окружної прокуратури Вінницької області № 02.50-9022ВИХ-26 від 23.06.2026 (вх. № 927/26 від 23.06.2026) залишити без руху.
Вінницькій окружній прокуратурі Вінницької області усунути недоліки позовної заяви № 02.50-9022ВИХ-26 від 23.06.2026 (вх. № 927/26 від 23.06.2026) у спосіб визначений ГПК України.
Вінницькій окружній прокуратурі Вінницької області встановити строк для усунення недоліків позовної заяви - протягом 5 (п`яти) днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Попередити Вінницьку окружну прокуратуру Вінницької області про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.
Копію ухвали надіслати Вінницькій окружній прокуратурі Вінницької області та Вінницькій обласній прокуратурі до електронних кабінетів в ЄСІТС.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Ухвала підписана 29.06.2026.
Суддя Василь МАТВІЙЧУК
віддрук. прим.:
1 - до справи