Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/39737/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу,
встановив:
І. Зміст позовних вимог.
До суду з позовом звернулось Головне управління ДПС в Одеській області (далі - позивач, ГУ ДПС в Одеській області) до ОСОБА_1 (далі відповідач ОСОБА_1 ), у якому, просить стягнути суму податкового боргу 570 312,2 грн., у т.ч. по військовому збору, шо сплачується за результатами річного декларування у розмірі 42 568 грн. 68 коп., з податку на доходи Фіз.осіб, шо сплачується Фіз. особами за результатами річного декларування у розмірі 511 504 грн. 04 коп., по адміністративних штрафах та інших санкціях у розмірі 16 240 грн. 00 коп.
II. Позиція сторін.
На обґрунтування вказаних позовних вимог позивач зазначає, що згідно п. 15.1. ст. 15 ПК України платниками податків визнаються, зокрема, фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом. (п.п. 14.1.175. п.14.1 ст.14 ПК України) Так, станом на 15.10.2025 року відповідно до розрахунку податкового боргу, довідки про суми податкового боргу та інтегрованої картки платника (ІКП), податкова заборгованість відповідача перед бюджетом за такими видами платежів, як військовий збір, що сплачується фіз. особами за результатами річного декларування, з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фіз. особами за результатами річного декларування, по адміністративних штрафах та інших санкціях складає загальну суму 570 312,72 грн., яка виникла внаслідок не сплати узгоджених сум грошового/податкового зобов`язання, нарахованих податковим органом згідно податкових повідомлень-рішень, які були направлені на адресу відповідача з дотриманням вимог ПК України. У зв`язку з несплатою відповідачем заборгованості податковим органом було винесено податкову вимогу форми «Ф» № 0115026-1305-1532 від 03.12.2024 року, яку було направлено рекомендованим листом на адресу відповідача. Оскільки вказана сума податкового боргу залишається не погашеною, позивач звернувся до суду про її стягнення в судовому порядку.
Відповідач не скористався правом подати до суду відзив на позовну заяву, про яке йому було роз`яснено ухвалою суду від 06.01.2026 року про відкриття спрощеного провадження, копію якої було направлено рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу позивача ОСОБА_1 АДРЕСА_1 . Дане поштове відправлення було повернуто на адресу суду з відміткою відсутній, вручено члену сім`ї від 17.01.2026 р.
III. Процесуальні дії у справі.
На виконання положень ч. 3 ст. 171 КАС України, Відділом адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Одеській області на запит суду, надана відповідь № 5188/32432 від 23.12.2025, за якою зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 АДРЕСА_1 .
Ухвалою суду від 06.01.2026 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Оскільки відсутні клопотання про розгляд справи у судовому засіданні, справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 є платником податків, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відповіддю з ВОМІРМП УПРЕ ДМС в Одеській області № 5188/32432 від 23.12.2025
Відповідно до Розрахунку податкового боргу, Довідки-розрахунку податкового боргу станом на 15.10.2025 заборгованість ФО-ПП ОСОБА_1 перед бюджетом становить 570 312,72 грн., зокрема, -
1) за платежем 11010500 « Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» сума складає 511 504,04 грн., у т.ч. за основним платежем 408 403 грн. 48 коп., штрафні санкції 102 780 грн. 88 коп., пеня 319 грн. 68 коп., яка виникла внаслідок несплати податкових зобов`язань визначених контролюючим органом згідно
- податкового повідомлення-рішення № 17270/15-32-24-05 від 29.04.2024 на загальну суму грошового зобов`язання 28 212,53 грн, у т.ч. грошове зобов`язання в сумі 22 570,02 грн., за штрафними санкціями 5 642,51 грн.
- податкового повідомлення-рішення № 17263/15-32-24-05 від 29.04.2024 на суму штрафу 340 грн.
- податкового повідомлення-рішення (форма 'ПС') N 48747/15-32-24-04-20 від 06.11.2024 на суму штрафу 340 грн.
- податкового повідомлення-рішення (форма 'Р') № 48748/15-32-24-04-20 від 06.11.2024 на загальну суму 482 291,83 грн. у т.ч. грошове зобов`язання в сумі 385833,46 грн., за штрафними санкціями 96 458,37 грн.
- нарахування пені (ст. 129 ПКУ) в сумі 319,68 грн. з 29.04.2024 за податковим повідомленням-рішенням (форма 'Р') N 17270/15-32-24-05 з 29.04.2024
2) за платежем 21081103 «Адміністративні штрафи та інші санкції» сума складає 16 240,00 грн., яка виникла внаслідок несплати податкових зобов`язань визначених контролюючим органом згідно
- податкового повідомлення-рішення № 17259/15-32-24-05 від 29.04.2024 на суму 7 100 грн.
-податкового повідомлення-рішення № 17253/15-32-24-05 від 29.04.2024 на суму 1 020,00 грн.
- податкового повідомлення-рішення № 48743/15-32-24-04-20 від 06.11.2024 на суму 1 020,00 грн.
- податкового повідомлення-рішення № 48750/15-32-24-04-20 від 06.11.2024 на суму 7 100,00 грн.
3) за платежем 11011001 «Військовий збіру, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» сума складає 42 568,68 грн., у т.ч. основний платіж 34 033,63 грн., штрафні санкції 8 508,2 грн., пеня 26,64 грн., яка виникла внаслідок несплати податкових зобов`язань визначених контролюючим органом згідно
- податкового повідомлення-рішення (форма 'Р') №17275/15-32-24-05 від 29.04.2024 на суму 2351,05 грн., у т.ч. основний платіж 1 880,84 грн., штрафні санкції 470,21 грн.,
- податкового повідомлення-рішення (форма 'Р') № 48749/15-32-24-04-20 від 06.11.2024 на суму 40190,99 грн., у т.ч. основний платіж 32152,79 грн., штрафні санкції 8038,20 грн.,
- нарахування пені (ст. 129 ПКУ) в сумі 26,64 грн. з 29.04.2024 за податковим повідомленням-рішенням (форма 'Р') № 17275/15-32-24-05 з 29.04.2024
Вищеперелічені податкові повідомлення-рішення засобами поштового зв`язку «Укрпошта» були направлені рекомендованим листом з повідомленням про вручення на податкову адресу ФО-ПП ОСОБА_1 АДРЕСА_1 , яка відповідає адресі місця реєстрації згідно даних (ДРФО).
03.12.2024 ГУ ДПС було складено податкову вимогу за формою «Ф» № 0115026-1305-1532 щодо сплати ФО-ПП ОСОБА_1 податкового боргу в сумі 39369,90 грн. відповідно до підпункту 59.1 статті 59 ПК України, яка була надіслана разом з детальним розрахунком суми податкового боргу рекомендованим листом з повідомленням про вручення за її податковою адресою ФО-ПП ОСОБА_1 , проте була повернута відправнику з зазначенням причини « за закінченням терміну зберігання», що підтверджується довідкою Ф20.
Невиконання відповідачем обов`язку щодо сплати узгодженої суми грошового зобов`язання у встановлені законодавством строки стало підставою для звернення ГУ ДПС в Одеській області до суду з вказаним позовом про стягнення податкового боргу у судовому порядку.
V. Норми права, які застосував суд.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України. (ч. 4 ст. 5 КАС України).
Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України) передбачає, зокрема:
- до функцій контролюючих органів належить здійснення погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів (пп. 19-1.1.22 п. 19-1.1 ст. 19-1 ПК України );
- контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини. (пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України);
- платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи. (пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України);
- податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. (пп. 36.1. ст. 36 ПК України);
- виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк. (п.38.1. ст. 38 ПК України);
- грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. (пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України);
- податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету, як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством(пп.14.1.156. п.14.1. ст.14 ПК України);
- податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті. ( пункт 42.1 статті 42 ПК України);
- документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику). ( пункт 42.2. ст. 42 ПК України)
- при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили. (п. 56.18 ст. 56 ПК України);
- у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп. 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження. (п. 57.3 ст. 57 ПК України);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов`язань, не сплачених у встановлені законодавством строки. (пп. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПК України);
- нарахування пені розпочинається: при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов`язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов`язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов`язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов`язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом ( підпункт 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України);
- на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день (п.129.4 ст.129 ПК України).
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання. ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України);
- у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. (п. 59.1 ст. 59 ПК України);
- податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов`язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов`язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу. (п. 59.3 ст. 59 ПК України);
- податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов`язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. (п. 59.4 ст. 59 ПК України)
- у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається) ( пункт 59.5 статті 59 ПК України).
- стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. ( пункт 95.2 статті 95 ПК України)
- стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. ( п. 95.3 ст. 95 ПК України).
VI. Оцінка та висновок суду.
Системний аналіз наведених норм ПК України свідчить про чіткий порядок погашення заборгованості платників податків перед бюджетом та визначено перелік заходів, які повинен здійснити контролюючий орган для стягнення податкового боргу, а отже саме такі обставини і складають предмет доказування у цій справі.
При цьому, контролюючий орган має право звернутися до адміністративного суду з позовом про стягнення податкового боргу з платників податків із дотриманням відповідних умов, встановлених п. 95.2 ст. 95 ПК України, які надають право на примусове стягнення податкового боргу, у разі, якщо платник податку не сплатив узгоджену суму грошового зобов`язання протягом 30 днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги після направлення платникові податків податкової вимоги.
Як встановлено судом, вимогою заявленого позову є стягнення податкового боргу, у зв`язку з чим предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов`язує можливість стягнення податкової заборгованості в судовому порядку; встановлення факту її сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту; перевірка вжиття контролюючим органом заходів щодо стягнення податкового боргу на підставі та в черговості, встановлених ПК України, тощо.
При цьому питання правомірності нарахованих контролюючим органом грошових зобов`язань не охоплюється предметом даного позову, оскільки ППР суб`єкта владних повноважень, згідно з яким відповідні зобов`язання визначено, не є предметом дослідження у справі, а отже не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати їх правовий аналіз.
Наведене є однією із гарантій дотримання у податкових відносинах принципу правової визначеності, як складової принципу верховенства права.
Відтак, дослідженню і оцінці підлягають питання чи набула сума податкового зобов`язання визначена контролюючим органом у ППР статусу узгодженого грошового зобов`язання та статусу податкового боргу та з огляду на встановлене чи були правові підстави для її стягнення.
Сталою та послідовною є практика Верховного Суду (зокрема справи № 640/17763/21, №160/13436/22), відповідно до якої у спорах за позовом контролюючого органу про стягнення з платника податку податкового боргу встановленню та дослідженню підлягають, зокрема, факт узгодженості грошового зобов`язання, а саме факт оскарження платником податку у передбаченому Кодексом порядку (адміністративному та/або судовому) податкового повідомлення-рішення, яким контролюючим органом визначене грошове зобов`язання, чи є останнє узгодженим з огляду на наявність (відсутність) процедури оскарження, факт сплати/несплати платником податку узгодженого грошового зобов`язання, зокрема і самостійно визначеного платником податку, протягом строків, визначених законодавством, факт направлення та вручення платнику контролюючим органом податкової вимоги, дотримання позивачем порядку здійснення цього заходу та інше.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 04.02.2020 у справі № 817/4186/13-а, від 21.08.2019 у справі №2340/4023/18, від 05.03.2020 у справі №804/8630/16, від 12.07.20022 у справі № 160/7345/20, 03.02.2022 № 560/4343/19, від 15 червня 2023 року у справі №160/13436/22 та інш.
Наказом Міністерства фінансів України №5 від 12.01.2021 року затверджено Порядок ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - Порядок №5).
Відповідно до пп.1 п.1 "Порядок ведення інтегрованої картки платника" розділу ІІ "Інтегрована картка платника" З метою обліку нарахованих і сплачених, повернутих та відшкодованих сум платежів територіальними органами ДПС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які мають сплачуватися такими платниками на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.
ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та фондами загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування за відповідним видом платежу та відповідною адміністративно-територіальною одиницею.
Як встановлено судом предметом стягнення у даній справі є податковий борг в сумі 570312,72 грн., яки за даними ІКП ФО-ПП ОСОБА_1 виник за платежем 11010500 « Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування», за платежем 21081103 «Адміністративні штрафи та інші санкції», за платежем 11011001 «Військовий збіру, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» внаслідок несплати податкових зобов`язань, визначених контролюючим органом у податкових повідомленнях рішеннях, які за позицією позивача є узгодженими, а тому підлягають сплаті.
Перевіряючи правомірність набуття статусу узгодженості вказаної суми податкових зобов`язань, суд враховує наступне.
У разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп. 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження. (п. 57.3 ст. 57 ПК України).
З аналізу наведених норм та в контексті спірних правовідносин суд зазначає, що однією з визначальних умов виникнення у платника податків обов`язку щодо сплати податкового зобов`язання, визначеного податковим органом, є факт належним чином отримання таким платником відповідних податкових повідомлень-рішень, та лише після такого отримання та у разі не оскарження таких рішень в судовому або адміністративному порядку, податкове зобов`язання, визначене податковим повідомленням-рішенням, вважається узгодженим та підлягає сплаті.
Матеріалами справи підтверджується, що податкові повідомлення-рішення від 29.04.2024 № 17270/15-32-24-05, № 17263/15-32-24-05, № 17259/15-32-24-05, № 17253/15-32-24-05, №17275/15-32-24-05, податкові повідомлення-рішення від 06.11.2024 за N 48747/15-32-24-04-20, № 48748/15-32-24-04-20 , № 48743/15-32-24-04-20, № 48750/15-32-24-04-20, № 48749/15-32-24-04-20 засобами поштового зв`язку «Укрпошта» були направлені рекомендованим листом з повідомленням про вручення на податкову адресу ФО-ПП ОСОБА_1 АДРЕСА_1 , яка відповідає адресі місця реєстрації згідно даних (ДРФО), проте, поштові відправлення були повернуті до податкового органу без доказів їх вручення, про що свідчать довідки Укрпошти про причини повернення за закінченням встановленого строку зберігання.
При цьому, суд зазначає, що обов`язок контролюючого органу щодо направлення платнику податків, зокрема податкового повідомлення - рішення, вимоги, чи іншого рішення у спосіб, визначений статтями 42, 58 Податкового кодексу України, кореспондує також і обов`язок такого платника добросовісно ставитись до отримання відповідної кореспонденції (у разі застосування пунктів 42.4, 58.3) від органів ДПС.
Більш того, суд звертає увагу, що матеріали справи не містять доказів повідомлення відповідачем податкового органу про зміну адреси проживання. Проте, відповідно до норм чинного законодавства, платник податків зобов`язаний визначити свою податкову адресу, і повідомити податковий орган про зміну свого місцезнаходження. Добросовісний платник податків, зобов`язаний забезпечити отримання кореспонденції, у разі невиконання цього обов`язку, платник не вправі посилатись на неотримання ним документів, як на обставину, що звільняє його від настання у зв`язку з цим негативних наслідків.
Аналогічна правова позиція у подібних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду від 14.07.2022 у справі № 120/479/21-а, від 20.10.2020 у справі №140/30/20.
Таким чином, відповідно до вказаних положень ПК України вказані податкові повідомлення-рішення, вважаються належним чином врученими.
З огляду на вказане та враховуючи, що на момент розгляду даної справи, відповідачем не надано суду доказів оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень, тому визначені ним суми грошових зобов`язань є узгодженими, і внаслідок їх несплати відповідачем у строки, встановлені ПК України, набули статусу податкового боргу.
Вирішуючи питання щодо правомірності вимоги позивача про стягнення пені в сумі 346,32 грн., то суд враховує наступне.
Як зазначалось вище, податковим боргом є також пеня, нарахована на суму узгодженого грошового зобов`язання з урахуванням штрафних санкцій (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
При цьому, відповідно до ПК України та вказаного Порядку № 422 нарахування пені розпочинається після закінчення строків погашення узгодженого грошового зобов`язання на суму податкового боргу.
Отже, несплата узгоджених сум грошових зобов`язань у встановлений законом строк, є передумовою для нарахування пені, несплачені суми якої разом із сумами грошових зобов`язань та штрафних (фінансових) санкцій, є податковим боргом платника податків. При цьому, нарахування пені розпочинається після закінчення строків погашення узгодженого грошового зобов`язання на суму податкового боргу.
Крім того, з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.
Облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення.
Зокрема, після рознесення сум автоматично проводиться розрахунок пені та проведення відповідних операцій щодо нарахування пені в ІКП.
Відповідно до розрахунку податкового боргу та Інтегрованої картки платника ФО-ПП ОСОБА_1 , з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (б/к - 11010500) сума пені складає 319,68 грн., яка нарахована автоматично в інтегрованій картці платника відповідно до ст.129 ПК України з 29.04.2024 внаслідок несвоєчасної сплати узгоджених сум грошових зобов`язань згідно податкового повідомлення-рішення (форма Р') N 17270/15- 32-24-05 та обліковується, як не сплачена, а також по військовому збору, що сплачується фіз. особами за результатами річного декларування (б/к - 11011001) сума пені складає 26,64 грн., яка нарахована автоматично в інтегрованій картці платника відповідно до ст.129 ПК України з 29.04.2024 внаслідок несвоєчасної сплати узгоджених сум грошових зобов`язань згідно податкового повідомлення-рішення (форма Р') № 17275/15-32-24-05.
За положеннями пункту 57.3 ст.57 ПК України платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму податкових зобов`язань, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.
Оскільки відповідач ухиляється від сплати узгоджених податкових зобов`язань та пені, приймаючи до уваги відсутність заперечень стосовно розміру та порядку нарахування пені з боку відповідача, а також зважаючи на дотримання податковим органом передбаченого ст. 102 ПК України строку для визначення податкових зобов`язань та нарахування пені, суд погоджується з обґрунтованістю заявленої до стягнення суми пені.
Щодо дотриманням позивачем відповідних умов, встановлених п. 95.2 ст. 95 ПК України, які надають йому право на примусове стягнення податкового боргу, то суд вказує наступне.
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
У разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.1 ст. 59 ПК України).
Разом з цим, відповідно до п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Таким чином, податкова вимога надсилалася контролюючим органом та згідно до вимог ПК України, вважається врученою платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення або із зазначенням причин невручення.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, у зв`язку з несплатою відповідачем податкового зобов`язання, 03.12.2024 року ГУ ДПС було складено податкову вимогу за формою «Ф» № 0115026-1305-1532 щодо сплати ОСОБА_1 податкового боргу, яка була надіслана рекомендованим листом з повідомленням про вручення, проте, поштове відправлення було повернуто до податкового органу без доказів їх вручення, про що свідчать довідки Укрпошти про причини повернення за закінченням встановленого строку зберігання.
При цьому, відповідачем не надано доказів того, що вказана податкова вимога була предметом оскарження в адміністративному або в судовому порядку.
При цьому, суд враховує, що за даними ІКП станом на 19.11.2025 року заборгованість ФОПП ОСОБА_1 перед бюджетом складає : за платежем « податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» - 511 504 грн. 04 коп., за платежем «військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» 42 568 грн. 68 коп., заборгованість по адміністративних штрафах та інших санкціях складає 16 240 грн.
Враховуючи, що станом на момент звернення податкового органу з даним позовом (28.11.2025 року) та на дату ухвалення рішення у даній справі за даними ІКП ФОПП ОСОБА_1 податковий борг, який є предметом стягнення у даній справі, залишається не сплаченим, що є підставою для його стягнення в судовому порядку.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оскільки позивачем доведено обґрунтованість позовних вимог, а відповідачем не надано доказів погашення суми податкового боргу, яка є предметом стягнення у даній справі, тому суд доходить висновку про задоволення позовних вимог.
VII. Розподіл судових витрат.
Оскільки позивач відповідно пункту 27 частини першої статті 5 Закону України " Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору, тому відповідно до ст. 139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд
вирішив:
Позов Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044, ЄДРПОУ 44069166) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення суми податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи платника податків ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 суму заборгованості з :
- по військовому збору, що сплачується за результатами річного декларування у розмірі 42 568 грн. 68 коп. на бюджетний рахунок UA938999980313050137000015001, КБК 110111001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК вОд.обл./Одеська обл./11011001.
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фіз. особами за результатами річного декларування у розмірі 511 504 грн. 04 коп. на бюджетний рахунок UA838999980333109341000015744, КБК 11010500, банк отримувача Казначейство України (БАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./отг с. Конопляне/11010500.
- по адміністративних штрафах та інших санкціях у розмірі 16 240 грн. 00 коп. на бюджетний рахунок UA 888999980314040542000015744, КБК 21081103, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК Одеській області/м. Одеса/21081100.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А. Дубровна