Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"26" червня 2026 р. справа № 300/2562/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.01.2026 у цій справі №300/2562/25 позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з 27.04.2022 по 19.05.2023 та похідних від нього сум, в тому числі грошової допомоги на оздоровлення за 2022, 2023 роки та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022, 2023 роки, з урахування посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року на відповідний тарифний коефіцієнт. Зобов`язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення за період з 27.04.2022 по 19.05.2023 та похідних від нього сум, в тому числі грошової допомоги на оздоровлення за 2022, 2023 роки та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022, 2023 роки, з урахування посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.01.2026 набрало законної сили 20.02.2026.
10.03.2026 Івано-Франківським окружним адміністративним судом у цій справі видано виконавчий лист.
18.03.2026 державним виконавцем прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження №80525226 з виконання виконавчого листа № 300/2562/25, виданого 10.03.2026 (а.с.47).
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду відповідно до змісту якої просить суд зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 подати звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду 20 січня 2026 року у справі № 300/2562/25, встановивши відповідний строк для цього.
На підставі розпорядження керівника апарату Івано-Франківського окружного адміністративного суду та відповідно до частини 9 статті 31 КАС України призначено автоматизований розподіл заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в справі № 300/2562/25.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями вказану заяву передано головуючій судді Біньковській Н.В.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.05.2026 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду задоволено. Зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 подати Івано-Франківському окружному адміністративному суду у тридцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.01.2026 у справі №300/2562/25.
12.06.2026 на адресу суду від Військової частини НОМЕР_1 надійшов звіт про виконання рішення суду в цій справі. Зазначено, що на теперішній час замовлено кошти для виконання судових рішень, зокрема по справі №300/2562/25, що видно з додатків телеграми №173/128/446/пс, де ОСОБА_1 вказаний під пунктом №43, а також у додатку, де вказано суму перерахунку, яку боржник повинен виплатити. Військова частина НОМЕР_1 - це бюджетна організація, підпорядкована Міністерству оборони України, у своїй діяльності керується законами України, указами Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, наказами Міністра оборони України і є структурним підрозділом Міністерства оборони України. Військова частина НОМЕР_1 не включена до мережі розпорядників бюджетних коштів, а є розпорядником бюджетних коштів за кошторисом Міністерства оборони України третього ступеня. Оскільки Військова частина НОМЕР_1 повністю фінансується з Державного бюджету України, джерелом коштів для виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.01.2026 року у справі №300/2562/25 є виключно Державний бюджет України. Військова частина НОМЕР_1 визнає наявність судового рішення у справі №300/2562/25, яке набрало законної сили, та не ухиляється від його виконання. Адже Військовою частиною НОМЕР_1 зроблено розрахунок по виплатах до Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.01.2026 у справі №300/2562/25 та визначено загальну потребу в коштах у сумі 107448,82 грн. Стверджує, що Військовою частиною НОМЕР_1 у межах своїх повноважень вчинено всі заходи для фактичного виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.01.2026 року у справі №300/2562/25. Виконання судового рішення у справі №300/2562/25 буде здійснено після надходження відповідних бюджетних коштів у межах фінансового ресурсу, передбаченого на зазначені цілі.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Згідно з частинами 2 та 3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За змістом частин 1, 2, 3, 5 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення, а також, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу. У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
При цьому визначальною умовою для накладення зазначеного штрафу є невиконання судового рішення без поважних причин.
У свою чергу, в залежності від характеру правовідносин і змісту зобов`язання за судовим рішенням, що підлягає виконанню боржником, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об`єктивні перешкоди для невиконання зобов`язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.
Зокрема, перелік таких обставин при виконанні судового рішення, яке стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), визначений у частині 5 статті 382-3 КАС України. А саме це відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Таким чином, вирішуючи питання щодо прийняття або відмови у прийнятті звіту про виконання судового рішення з подальшим застосуванням таких заходів судового контролю як встановлення нового строку для подання звіту й накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень (боржника), суд встановлює факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
ІНФОРМАЦІЯ_1 надіслало, зокрема й відповідачу, лист від 22.05.2026 із пропозицією командиру подати потребу в коштах на виконання рішення суду та включити її до заявки на виплату грошового забезпечення (заявник зазначений під №43).
За змістом наданого суду перерахунку нарахованого грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 27.04.2022 по 19.05.2023 заявнику на виконання рішення суду від 20.01.2026 у цій справі нараховано кошти в розмірі 107 448,82 грн.
Суд зазначає, що згідно із Конституцією України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюється виключно законами. Такими законами є Закони України "Про Державний бюджет України" на кожний рік та Бюджетний кодекс України.
За змісту частини 1 статті 15 Закону України «Про Збройні Сили України» фінансування Збройних Сил України здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до підпункту 20 та 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
У звіті Військова частина НОМЕР_1 зазначила, що причина невиконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.01.2026 у цій справі в частині виплати грошового забезпечення пов`язана з тим, що Військова частина НОМЕР_1 є розпорядником коштів третього рівня, повністю фінансується з Державного бюджету України, а джерелом коштів для виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.01.2026 року у справі №300/2562/25 є виключно Державний бюджет України. Виконання зазначеного рішення є тимчасово неможливим з об`єктивних причин, а саме: недостатність бюджетних асигнувань, передбачених Міністерством оборони України на відповідні видатки за КЕКВ 2000 «Інші поточні видатки»; в умовах воєнного стану та обмеженого фінансування потреб оборони першочергово забезпечуються витрати, пов`язані з бойовими діями, забезпеченням особового складу, матеріально-технічними та медичними потребами; заявку-розрахунок для виділення коштів на видатки за КЕКВ 2000 «Інших поточних видатків» для виконання судового рішення у справі №300/2562/25 було сформовано та направлено до вищого органу військового управління для врахування у подальших бюджетних призначеннях.
Суд, загалом погоджується з твердженням відповідача про фактичну неможливість здійснення виплати на користь позивача коштів без отримання додаткових асигнувань з Державного бюджету України, однак зауважує, що сама по собі відсутність таких асигнувань не може бути підставою для висновку про відсутність у боржника обов`язку з проведення відповідних виплат та, як наслідок, констатації факту виконання ним судового рішення без здійснення виплати заборгованості.
Отже, Військовою частиною НОМЕР_1 не виконано рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду в цій справі у частині виплати позивачу грошового забезпечення за період з 27.04.2022 по 19.05.2023 в розмірі 107448,82 грн.
Водночас суд зауважує, що накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб`єкта владних повноважень, яка свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
За наслідками розгляду поданого Військовою частиною НОМЕР_1 звіту в цій справі суд не встановив ознаки вини та умислу у діях відповідача.
Підсумовуючи наведене вище, суд доходить висновку про відмову у прийнятті звіту про виконання рішення від 20.01.2026 та необхідність у встановленні нового строку для подання звіту про виконання судового рішення - протягом трьох місяців з дня отримання копії цієї ухвали.
Керуючись статтями 248, 250, 256, 294, 295, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. У прийнятті звіту Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.01.2026 у справі №300/2562/25, - відмовити.
2. Встановити Військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.01.2026 у справі №300/2562/25.
3. Зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 подати Івано-Франківському окружному адміністративному суду у строк протягом трьох місяців з дня отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.01.2026 у справі №300/2562/25.
4. Роз`яснити, що звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.
5. Заявника та відповідачу копію ухвали надіслати через підсистему "Електронний суд".
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов`язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ Мої справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.