Рішення № 137739092, 26.06.2026, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2026
Номер справи
300/2661/26
Номер документу
137739092
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" червня 2026 р. справа № 300/2661/26

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення боргу в сумі 1516 922,86 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС в Івано-Франківській області звернулося в суд із позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення боргу в сумі 1 516 922,86 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за відповідачем обліковується податковий борг у сумі 1 516 922,86 грн., який виник у зв`язку із несплатою податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), військового збору, податку на доходи з фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, податку на доходи з фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, єдиного податку з фізичних осіб, адміністративного штрафу та штрафних санкцій, а також штрафних санкцій, що застосовуються згідно з Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту, етилену, дистилярів, біоетанолу". Враховуючи те, що у встановлений законом строк та ігноруючи податкову вимогу, надіслану відповідачу, сума податкового боргу добровільно не сплачена, позивач просить позов задовольнити повністю та стягнути дану заборгованість.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.04.2026 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

ФОП ОСОБА_1 30.04.2026 надіслано лист у якому повідомлено про початок погашення заборгованості та прикріплено копії квитанцій від 28.04.2026 про сплату 149216 грн. (а.с.182-186). Також, 28.05.2025 відповідачем надіслано квитанцію від 28.05.2026 про сплату 99000 грн. (а.с.191-192).

В свою чергу, Головне управління ДПС в Івано-Франківській області 12.06.2026 подало заяву про зменшення позовних вимог. В зв`язку із частковою сплатою відповідачем податкового боргу, стягненню підлягає сума 1279893,69 грн. (а.с.193-195).

В підсумку, суд дійшов висновку про можливість розгляду даної справи на підставі наявних у матеріалах справи доказів.

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справи, дослідивши письмові докази, зазначає наступне.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 30.09.2004 здійснено державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (а.с.174-175, 177).

Згідно з ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Порядок адміністрування податків і зборів визначають положення Податкового кодексу України.

При вирішенні даного спору судом застосовані нормативно - правові акти в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, що за приписами статті 36 Кодексу є податковим обов`язком.

Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком, збором та є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом (пункт 36.2 статті 36 Податкового кодексу України).

Підстави припинення податкового обов`язку, крім його виконання, визначені пунктом 37.3 статті 37 Податкового кодексу України. Згідно з пунктом 38.1 статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Пунктом 38.2 статті 38 Податкового кодексу України визначено, що сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.

Податковий контроль, як визначено підпунктом 62.1.3 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України, здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (пункт 75.1 статті 75 Податкового кодексу України).

Головним управлінням Державної податкової служби в Івано-Франківській області 27.06.2025 проведено камеральну перевірку своєчасності подання звітності ФОП ОСОБА_1 , за результатами якої складено акт №14607/09-19-24-01/ НОМЕР_1 (а.с.10).

Під час перевірки встановлено несвоєчасне подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску.

Відповідно до п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов`язані: а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; б) подавати податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску до контролюючого органу за основним місцем обліку: для податкових агентів, які є фізичними особами - підприємцями та особами, які провадять незалежну професійну діяльність, - у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу (з розбивкою по місяцях звітного кварталу); для інших податкових агентів, крім фізичних осіб - підприємців та/або осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, - у строки, встановлені цим Кодексом для податкового місяця.

Такий податковий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку - фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду.

У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за основним місцем обліку;

в) подавати на вимогу платника податку відомості про суму виплаченого на його користь доходу, суму застосованих соціальних податкових пільг та суму утриманого податку;

г) подавати контролюючому органу інші відомості про оподаткування доходів окремого платника податку в обсягах та згідно з процедурою, визначеною цим розділом та розділом II цього Кодексу;

ґ) нести відповідальність у випадках, визначених цим Кодексом.

На підставі акту камеральної перевірки контролюючим органом 21.07.2025 прийнято податкове повідомлення-рішення №0201272401, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1020 грн. Податкове повідомлення-рішення відповідачем отримано 25.07.2025, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.11-12).

Окрім цього, Головним управлінням Державної податкової служби в Івано-Франківській області проведено документальну планову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2018 по 31.12.2024, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 31.12.2024, за результатами якої 10.12.2025 складено акт №27692/09-19-24-06/ НОМЕР_1 (а.с.46-165).

Під час перевірки встановлено порушення:

-п.176.1 ст.176, п.177.10 ст.177 ПКУ та п.6 ст.128 Господарського кодексу України в частині не ведення книги обліку доходів і витрат за період з 01.10.2019 по 31.12.2024, перебуваючи на загальній системі оподаткування;

-пп.16.1.7 п.16.1 ст.16 ПКУ, Розділу VІІІ "Порядку обліку об`єктів оподаткування та об`єктів, пов`язаних з оподаткуванням" Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, в частині неподання до контролюючого органу повідомлення щодо об`єктів оподаткування за формою 20-ОПП, а саме обладнання (холодильна камера);

-пп.49.18.5 п.49.18 ст.49, п.294.4 ст.294, п.296.1, п.296.3 ст.296 ПКУ в частині неподання податкової декларації платника єдиного податку за 2019 рік в періоди перебування на спрощеній системі оподаткування з 01 січня по 30 вересня;

-ст.164, п.177.1, п.177.2, п.177.3, пп.177.4.1, 177.4.4, 177.4.5 п.177.4 ст.177 ПКУ в результаті чого не нараховано та не перераховано до бюджету податок на доходи фізичних осіб від підприємницької діяльності в загальній сумі 190960,84 грн.;

-пп.1.4, пп.1.5 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ, ст.164, п.177.2, пп.177.4.1, 177.4.2, 177.4.5 п.177.4 ст.177 ПКУ, п.2, п.4, п.5 розділу ІІІ "Порядок заповнення декларації", в результаті чого не нараховано та не перераховано до бюджету військового збору з чистого оподаткованого доходу від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 15913,40 грн.;

-ч.4 ст.4, ч.2, ч.5 ст.7, ч.6 ст.8, п.4 ч.1 ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" в результаті чого не нараховано та не перераховано до бюджету єдиного внеску із суми нарахованого чистого оподаткованого доходу в загальній сумі 233396,55 грн.;

-абз. 7 та 10 п.1 ч.1 ст.4. п.1 ч.1 ст.7, ч.3, ч.5 ст.7, ч.13, п.5. ст.8, ч.2, ч.3, ч.12 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", в результаті чого занижено єдиний внесок з нарахування заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату на загальну суму 150,51 грн.;

-пп.164.2.1 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1, пп.168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168, пп.168.4.7 п.168.4 ст.168, п.171.2 ст.171, п.174.6 ст.174, п.176.2 ст.176 ПКУ, в результаті чого не нараховано та не перераховано до бюджету податок на доходи фізичних осіб при виплаті доходів платникам податків у вигляді заробітної плати в загальній сумі 183727,76 грн.;

-пп.1.4, пп.1.5 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ, пп.164.2.1 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1, пп.168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168, пп.168.4.7 п.168.4 ст.168, п.171.2 ст.171, п.174.6 ст.174, п.176.2 ст.176 ПКУ, в результаті чого не нараховано та не перераховано до бюджету військовий збір при виплаті доходів платникам податків у вигляді заробітної плати в загальній сумі 815,06 грн.;

-п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188, п.198.5 ст.198, п.200.1, п.200.2 ст.200, п.201.1 ст.201 ПКУ, пп.5 п.4 розділуV Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2026 №21, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 350225 грн.;

- п.120-1.2 ст.120-1, п.201.1, п.201.5, п.201.7 ст.201, аб.1, аб.14 п.201.10, п.201.14 ст.201, пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, за перевірений період не здійснено складення та реєстрацію податкових накладних в ЄРПН: по операціях з продажу товару на території України, що оподатковуються за ставкою 20 відсотків на загальну суму ПДВ в розмірі 350225 грн.; по операціях з продажу товару на території України, по реалізованих тютюнових виробах, що оподаткуються за ставкою 0 відсотків в 2022 році з обсягу 2989999,67 грн., в 2023 році в обсязі 3679418,41 грн. та в 2024 ріці з обсягу 189901,73 грн.;

- п.120-1.3 ст.120-1, п.201.1, п.201.4 п.201.10 ст.201 ПКУ допущення помилок в частині складання та реєстрації податкових накладних за щоденним підсумком, а саме не зазначення обов`язкових реквізитів податкової накладної (товарної класифікації згідно УКТ ЗЕД), передбачених п.3-14 Наказу МФУ України від 31.12.2017 №1307 "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної" та пунктом 201.1 ст.201 ПКУ;

-п.203.1 ст.203 ПКУ в частині неподання податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2024 року;

-ч.12 ст.9, ч.10, п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" в частині своєчасності сплати податкових зобов`язань з єдиного внеску із суми нарахованого чистого оподаткованого доходу в перевіряємому періоді;

-п.2 ч.11 та ч.10 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" в частині своєчасності сплати податкових зобов`язань з єдиного внеску із суми нарахованої зарплати найманим працівникам в перевіряємому періоді;

-п.46.1 ст.46, пп.49.18.2 п.49.18 ст.49, п.51.1 ст.51, п.176.2 ст.176 ПКУ, Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого із них податку, затвердженого в Міністерстві фінансів України 13.01.2015 за №4 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за №111/26556 в частині подання з недостовірними відомостями та з помилками, не в повному обсязі податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платників податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізичними особами за товари (роботи, послуги) в перевіряємому періоді, а саме не в повному обсязі відображено нарахування та виплату доходів по 157 ознаці доходів;

-ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального", а саме роздрібна торгівля алкогольними напоями без наявності ліцензії;

- п.44.1, п.44.3 ст.44 ПКУ, в частині незабезпечення зберігання первинних документів щодо походження товару, а також інших документів з питань обчислення і сплати належних сум податків (внеску) протягом установлених строків їх зберігання та/або ненадання платником оригіналів документів чи їх копій за період, що перевірявся.

Що стосується роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії.

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" операції з ввезення на митну територію України спирту етилового здійснюються суб`єктом господарювання за наявності у нього однієї з таких ліцензій: на право виробництва спирту етилового або на право оптової торгівлі спиртом етиловим, або на право виробництва алкогольних напоїв.

Щодо недотримання правил ведення податкового обліку.

Відповідно до пп.177.4.1, 177.4.2 п.177.4 ст.177 Податкового кодексу України, до переліку витрат, безпосередньо пов`язаних з отриманням доходів, належать:

витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об`єкта витрат;

витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами цього розділу);

обов`язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством, внески платника податку на обов`язкове страхування життя або здоров`я працівників у випадках, передбачених законодавством.

Що стосується невідображення в податкових розрахунках суми доходу нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб і сум з утриманого з них податку.

Згідно з п.51.1 ст.51 Податкового кодексу України платники податків, у тому числі податкові агенти, платники єдиного внеску (крім фізичних осіб - підприємців та/або осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, як податкових агентів та платників єдиного внеску) зобов`язані подавати до контролюючих органів у строки, встановлені цим Кодексом для податкового місяця, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску.

Фізичні особи - підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, як податкові агенти, платники єдиного внеску зобов`язані подавати до контролюючих органів у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску з розбивкою по місяцях звітного кварталу.

Щодо недотримання правил ведення податкового обліку, в частині визначення об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб у вигляді заробітної плати.

Відповідно до пп. 164.2.1 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу (пп.168.1.1 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України).

Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду (пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України).

Щодо недотримання правила ведення податкового обліку, зокрема в частині визначення об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань з військового збору.

За приписами п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками збору є 1) особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу; 2) фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп; 3) платники єдиного податку третьої групи, крім електронних резидентів (е-резидентів).

Військовий збір для платників збору, зазначених у підпунктах 2 та 3 цього підпункту, встановлюється з 1 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.

Об`єктом оподаткування збором є:

1) для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу;

2) для платників, зазначених у підпункті 2 підпункту 1.1 цього пункту, - щомісячна сума, що дорівнює розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року;

3) для платників, зазначених у підпункті 3 підпункту 1.1 цього пункту, - доходи, визначені статтею 292 цього Кодексу.

Ставка збору для платників, зазначених у підпункті 2 підпункту 1.1 цього пункту становить 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, з розрахунку на календарний місяць.

Щодо неподання податкової декларації платника єдиного податку.

Відповідно до п.296.3 ст.296 Податкового кодексу України платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.

Щодо недотримання правила ведення податкового обліку в частині визначення податкових зобов`язань та податкового кредиту.

Платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року.

Щодо нереєстрації податкових накладних в ЄРПН.

На дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін (пункт 201.1 статті 201 Податкового кодексу України).

Щодо незабезпечення зберігання первинних документів.

Платники податків зобов`язані забезпечити зберігання документів, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов`язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством термінів, але не менш як 1095 днів (2555 днів - для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статей 39 та 39-2 цього Кодексу) з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності, та документів, пов`язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, - не менш як 1095 днів з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів - не менш як 1095 днів з дня завершення терміну їх дії) (п.44.3 ст.44 Податкового кодексу України).

Щодо неподання до контролюючого органу повідомлення про об`єкти оподаткування за формою 20-ОПП.

Відповідно до пп.16.1.7 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний: подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством.

Як наслідок, контролюючим органом 20.01.2026 прийнято податкові повідомлення-рішення:

-№000975/0901, яким за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії до ФОП ОСОБА_1 застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 133233 грн.

-№000/985/2406, яким за недотримання правил ведення податкового обліку, зокрема в частині визначення об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб, збільшено суму грошових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування на 237903,18 грн., в тому числі за податковим зобов`язаннями 190960,84 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 46942,34 грн.;

-№00987/2406, яким за невідображення в податкових розрахунках суми доходу нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб і сум з утриманого з них податку застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1020 грн.;

-№000/990/2406, яким за недотримання правил ведення податкового обліку, зокрема в частині визначення об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб у вигляді заробітної плати, збільшено суму грошових зобов`язань на 214881,97 грн., в тому числі за податковим зобов`язанням 183727,76 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 31154,21 грн.;

-№000/993/2406, яким за недотримання правила ведення податкового обліку, зокрема в частині визначення об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань з військового збору, збільшено суму грошового зобов`язання з військового збору на 19825,26 грн., в тому числі за податковим зобов`язанням 15913,40 грн., штрафними (фінансовими) санкціями 3911,86 грн.;

-№000/995/2406, яким за недотримання правила ведення податкового обліку, в частині донарахованих сум військового збору, нарахованих із сум заробітної плати, збільшено суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на 815,06 грн.;

-№00/1003/2406, яким за неподання податкової декларації платника єдиного податку застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 1020 грн.;

-№00/1004/2406, яким за недотримання правила ведення податкового обліку в частині визначення податкових зобов`язань та податкового кредиту, що спричинило заниження податкових зобов`язань, збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість 437081 грн., в тому числі за податковим зобов`язанням 350225 грн., штрафними (фінансовими) санкціями 87556 грн.;

- №00/1005/2406, яким за нереєстрацію податкових накладних в ЄРПН на загальну суму ПДВ 350225 грн., застосовано штраф в розмірі 467761 грн.;

- №00/1006/2406, яким за неподання податкової декларації платника єдиного податку, застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 1020 грн.;

-№00/1007/2406, яким за часткове незабезпечення зберігання первинних документів, застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 1020 грн.;

-№00/1008/2406, яким за неподання до контролюючого органу повідомлення про об`єкти оподаткування за формою 20-ОПП, застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 340 грн. (а.с.15-20,23-28).

Податкові повідомлення-рішення відповідачем отримані 02.02.2026, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.14).

Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Однак, у даному випадку відповідач не здійснив сплату податкових зобов`язань, що в свою чергу утворило борг.

Положеннями підпункту 56.17.5 пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України встановлено, що день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов`язання платника податків.

За приписами пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Оскільки в суду відсутні докази порушення відповідачем відповідно до статті 56 Податкового кодексу України процедури адміністративного чи судового оскарження грошового зобов`язання, визначеного вищенаведеними податковими повідомленнями-рішеннями, суд приходить до переконання, що сума грошового зобов`язання з податку на додану вартість, є узгодженою.

Відповідно до підпункту 14.1.162 Податкового кодексу України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов`язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

За приписами підпунктів 129.1.1, 129.1.2, 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов`язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов`язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов`язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов`язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом; при нарахуванні контролюючим органом за результатами перевірки податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, у разі виявлення його заниження - на суму такого заниження, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків цього зобов`язання за відповідний податковий (звітний) період, щодо якого виявлено заниження, та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання.

У зв`язку з несвоєчасним погашенням податкових зобов`язань за платежами військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування нараховано пеню в розмірі 18,50 грн., податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування 222,06 грн.

Вказана сума пені відповідачем не сплачена.

Згідно з вимогами підпункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.5 статті 59 цього Кодексу встановлено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

На виконання вимог абзацу 1 пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України контролюючим органом надіслано відповідачу податкову вимогу форми "Ф" від 20.02.2026 за № 0005114-1305-0919, згідно з якою станом на 18.02.2026 податковий борг відповідача становив 605476,09 грн. Дана вимога отримана відповідачем 26.02.2026, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.8).

На час розгляду справи податкова вимога неоскаржена та невідкликана.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг це сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Податковий борг відповідача в сумі 1516922,86 грн. підтверджується також довідкою про борг від 20.04.2026 та витягом з інтегрованої картки обліку платника податків, які містяться в матеріалах справи (а.с.7,167-173).

Разом з тим, з урахуванням часткової сплати відповідачем податкового боргу та заяви про зменшення позовних вимог, податковий борг відповідача становить 1279893,69 грн., в тому числі податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати 137921,97 грн.; військовий збір (код бюджетної класифікації 11011001) 19843,65 грн., у тому числі податкові зобов`язання 15913,29 грн., штрафні санкції 3911,86 грн., пеня 18,5 грн.; військовий збір (код бюджетної класифікації 11011000) 815,06 грн.; податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код бюджетної класифікації 11010500) 218125,09 грн., в тому числі податкові зобов`язання 190960,69 грн., штрафні санкції 26942,34 грн., пеня 222,06 грн.; податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (код бюджетної класифікації 14010100 906516,89 грн., у тому числі податкові зобов`язання 350225 грн., штрафні санкції 556291,89 грн.; адміністративні штрафи та інші санкції - 1360 грн.; штрафні санкції, що застосовуються до ЗУ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту, етилену, дистиляторів, біоетилену" 133233 грн.

Вказане підтверджується довідкою про борг від 09.06.2026 (а.с.196).

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що сума узгодженого грошового зобов`язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, військового збору, податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів, адміністративних штрафів та інших санкцій, штрафних санкцій, що застосовуються до ЗУ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту, етилену, дистиляторів, біоетилену" є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено.

Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідачем суду не надано.

Разом з тим, згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогою заявленого позову є стягнення податкового боргу, предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов`язує можливість стягнення податкової заборгованості в судовому порядку; встановлення факту її сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту; перевірка вжиття контролюючим органом заходів щодо стягнення податкового боргу на підставі та в черговості, встановлених Податковим кодексом України, тощо.

При цьому питання правомірності нарахованих контролюючим органом грошових зобов`язань, не охоплюється предметом даного позову, відповідне зобов`язання не є предметом позову у справі, а отже суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати їх правовий аналіз.

Наведене є однією із гарантій дотримання у податкових відносинах принципу правової визначеності, як складової принципу верховенства права.

Згідно з пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Відповідно до статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

На переконання суду відповідач зобов`язаний погасити вказану суму податкового боргу. Наявність такого обов`язку у відповідача є визначальним для вирішення даного спору.

З огляду на вказане, позовні вимоги Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення боргу в сумі 1279893,69 грн., є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) у дохід бюджету заборгованість у сумі 1279893 (один мільйон двісті сімдесят дев`ять тисяч вісімсот дев`яносто три) грн. 69 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.