Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"26" червня 2026 р. справа № 300/5782/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій,-
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 у цій справі №300/5782/24, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.07.2025, позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо проведення індексації пенсії ОСОБА_1 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати з застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 22.01.2024 індексацію пенсії ОСОБА_1 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019 - 2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (10846,37 грн), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та у зв`язку із вказаним провести з 22.01.2024 перерахунок і виплату пенсії, враховуючи виплачені суми. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.03.2024 індексацію пенсії ОСОБА_1 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019 - 2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (10846,37 грн), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році (з урахуванням коефіцієнту збільшення 1,197) та у зв`язку із вказаним провести з 01.03.2024 перерахунок і виплату пенсії, враховуючи виплачені суми. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 у відповідній частині набрало законної сили 14.07.2025.
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду відповідно до змісту якої просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подати до суду звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 у справі №300/5782/24 у 10-денний строк з моменту отримання відповідної ухвали суду.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.03.2026 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду задоволено. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області подати Івано-Франківському окружному адміністративному суду у тридцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 у справі №300/5782/24.
17.04.2026 на адресу суду від пенсійного органу надійшов звіт про виконання рішення суду від 07.04.2025 у справі №300/5782/24. Зазначено, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 22.01.2024 здійснено індексацію пенсії та у зв`язку із вказаним проведено з 01.03.2024 перерахунок пенсії. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 22.01.2024 становить 12 249,03 грн, з 01.03.2025 - 13 228,10 грн. За період з 22.01.2024 по 30.09.2025 нараховано доплату в сумі 51 882,54 грн. Вказана доплата внесена до Реєстру судових рішень 17.07.2025 та буде виплачена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 №1165. З 01.10.2025 пенсія ОСОБА_1 виплачується в розмірі 13 228,10 грн, з 01.01.2026 у розмірі 13 237,46 грн, з 01.03.2026 у розмірі 13 337,46 грн. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 №1165 ОСОБА_1 проведено виплату боргу у лютому 2026 року - 2 595,00 грн, у березні 2026 року - 2 595,00 грн, у квітні 2026 року - 2 595,00 грн. Залишок боргу становить 44 097,54 грн та буде виплачений пропорційно в межах обсягу виділених з державного бюджету коштів та кількості отримувачів. Стверджує, що виділення коштів із Державного бюджету на погашення заборгованості з виплати пенсії не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України. Головне управління звернулося 30.03.2026 до Пенсійного фонду України з листом №0900-0903-5/16276 щодо виділення коштів для виплати пенсій за рішенням суду.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Згідно з частинами 2 та 3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За змістом частин 1, 2, 3, 5 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення, а також, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу. У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
При цьому визначальною умовою для накладення зазначеного штрафу є невиконання судового рішення без поважних причин.
У свою чергу, в залежності від характеру правовідносин і змісту зобов`язання за судовим рішенням, що підлягає виконанню боржником, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об`єктивні перешкоди для невиконання зобов`язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.
Зокрема, перелік таких обставин при виконанні судового рішення, яке стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), визначений у частині 5 статті 382-3 КАС України. А саме це відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Таким чином, вирішуючи питання щодо прийняття або відмови у прийнятті звіту про виконання судового рішення з подальшим застосуванням таких заходів судового контролю як встановлення нового строку для подання звіту й накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень (боржника), суд встановлює факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Як встановлено судом, згідно рішення про перерахунок пенсії заявника від 28.08.2025 №056750007857 ОСОБА_1 з 22.01.2024 та з 01.03.2024 здійснено перерахунок пенсії, внаслідок якого розмір його пенсії становить 12249,03 гривень та 13228,10 грн, відповідно (а.с.197-204).
За твердженням пенсійного органу за період з 22.01.2024 по 30.09.2025 позивачу нараховано доплату в сумі 51882,54 грн. Вказана доплата внесена в Реєстр судових рішень 17.07.2025 та буде виплачена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 №1165.
Також пенсійний орган зазначає, що залишок боргу становить 44097,54 грн (частково виплачено позивачу в лютомуквітні 2026 року по 2 595,00 грн за кожен місяць).
Таким чином, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області не виконано рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 у справі №300/5782/24 в частині виплати позивачу пенсії в розмірі 44097,54 грн.
Як зазначив відповідач у звіті, органом пенсійного забезпечення вжито всіх залежних від нього заходів, спрямованих на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 у справі №300/5782/24, а саме:
1) здійснено з 22.01.2024 та з 01.03.2024 індексацію, перерахунок та виплату заявнику пенсії;
2) визначено розмір доплати за період з 22.01.2024 по 30.09.2025 в розмірі 51882,54 грн (враховуючи часткову сплату залишок боргу становить 44097,54 грн);
3) включено рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 в підсистему Реєстр судових рішень, виконання яких буде проведено у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2024 №1156.
Відповідно до положень частини 1 статті 3 Закону України від 05.06.2012 за №4901-VI "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Пунктом 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 за №21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за №897/16913, передбачено, що за рахунок коштів Державного бюджету України здійснюються видатки, фінансування яких згідно із законодавством забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" (надалі також - рішення суду), плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
На теперішній час затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2026 рік постановою Кабінету Міністрів України № 127 від 05.02.2026 «Деякі питання бюджету Пенсійного фонду України на 2026 рік».
У бюджеті Пенсійного фонду України на 2026 рік, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2026 № 127 «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2026 рік», передбачено кошти на фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень на 2026 рік затвердженні в розмірі 500 000 грн.
За змістом норм статей 23 і 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
У звіті Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зазначило, що причина невиконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 в частині виплати пенсії заявнику, пов`язана виключно з відсутністю необхідного для цього бюджетного фінансування.
Так, стверджуючи про відсутність необхідного бюджетного фінансування для погашення заборгованості, що утворилася внаслідок перерахунку пенсійних виплат, Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області не надало суду доказів:
- інформування Головним управлінням Пенсійного фонду України в офіційному порядку про наявність зобов`язання з виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 в частині виплати суми заборгованості (зокрема, шляхом подання до Пенсійного фонду України пакету документів: документу, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копії судового рішення; розрахунку суми доплати щомісячного довічного грошового утримання судді, що підлягає виплаті, засвідченого керівником боржника або уповноваженою ним особою);
- докази не включення до бюджету Пенсійного фонду України 2026 рік видатків на погашення заборгованості з виплати саме за рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 у справі №300/5782/24;
- вжиття керівником Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області активних і достатніх дій, які б свідчили про належне виконання ним обов`язків та використання всіх доступних інструментів, спрямованих на встановлення дійсного стану розгляду органом вищого рівня питання погашення заборгованості на виконання судового рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 у справі №300/5782/24, боржником за яким є Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
Аналогічний підхід до формування висновків висловлено в ухвалах Верховного Суду від 13.03.2025 у справі №640/16655/21, від 03.04.2025 у справі №560/1080/19, від 16.07.2025, від 13.11.2025, від 18.02.2026. від 14.05.2026 у справі №640/16655/21.
Крім того, у звіті пенсійний орган зазначає, що звернувся з листом від 30.03.2026 №0900-0903-5/16276 щодо виділення коштів для виплати пенсії на виконання рішення суду, однак такий лист суду не надано.
Судом встановлено, що відповідачем не доведено належними та допустимими доказами вжиття достатніх й вичерпних заходів для виконання рішення суду в повному обсязі.
Водночас суд зауважує, що накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб`єкта владних повноважень, яка свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
За наслідками розгляду поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області звіту в цій справі суд не встановив ознаки вини та умислу у діях відповідача.
Підсумовуючи наведене вище, суд доходить висновку про відмову у прийнятті звіту про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 у справі №300/5782/24 та необхідність у встановленні нового строку для подання звіту про виконання судового рішення - протягом трьох місяців з дня отримання копії цієї ухвали.
Керуючись статтями 248, 250, 256, 294, 295, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 у справі №300/5782/24, - відмовити.
2. Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 у справі №300/5782/24.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області подати Івано-Франківському окружному адміністративному суду у строк протягом трьох місяців з дня отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 у справі №300/5782/24.
4. Роз`яснити, що звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.
5. Адвокату заявника та відповідачу копію ухвали надіслати через підсистему "Електронний суд".
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов`язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ Мої справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.