Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
25 червня 2026 року Справа № 280/1695/26 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; адреса для листування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) представник ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , адреса для листування: АДРЕСА_4 РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління Служби безпеки України в Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, 62 ЄДРПОУ 20001556) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
02 березня 2026 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі позивач) до Управління Служби безпеки України в Запорізькій області (далі відповідач) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, відповідно до якої позивач просить суд:
визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Запорізькій області щодо зменшення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) у Довідці від 10.10.2025 №5910/69/4-6600 про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 розміру надбавки за особливості проходження служби до 42% та премії до 10%;
зобов`язати Управління Служби безпеки України в Запорізькій області (код 20001556, місцезнаходження: 69002, м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, 62) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), станом на 01.01.2023 (з урахуванням висновків Запорізького окружного адміністративного суду від 26.09.2025 у справі №280/6395/25, без заниження інших показників) в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з урахуванням Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовцям Служби безпеки України, затвердженої Наказом ЦУ СБУ №515/ДСК від 10.04.2018 та відповідно до наказу Центрального управління Служби безпеки України від 19.01.2023 №5/ДСК «Про упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України з 01.01.2023» вказати розмір надбавки за особливості проходження служби 100% від суми оновлених основних видів грошового забезпечення, а також премії не нижче 158% від оновленого посадового окладу.
Позовну заяву мотивовано тим, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ. На виконання судового рішення від 26.09.2025 у справі №280/6395/25 відповідачем видано на ім`я позивача довідку від 10.10.2025 №5910/69/4-6600 про розмір грошового забезпечення останнього. Проте, на думку позивача, вказані у довідці від 10.10.2025 №5910/69/4-6600 розміри надбавки за особливості проходження служби та премії зазначено невірно. Вважаючи вказані дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 09.03.2026 відкрито спрощене позовне провадження у справі, вирішено здійснити розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання. Вказаною ухвалою суду ВИТРЕБУВАНО у Управління Служби безпеки України в Запорізькій області та Служби безпеки України відомості щодо конкретного відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за посадою заступника начальника 3 відділу (з дислокацією у м. Кропивницький) 7 управління (з дислокацією у м. Одеса) Головного управління військової контррозвідки Департаменту контррозвідки Служби безпеки України за січень 2023 року або посадою, прирівняною до цієї посади.
24 березня 2026 року відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву. УСБУ не погоджується з позовними вимогами, вважає їх безпідставними, необґрунтованими та заперечує щодо заявленого позову. Відповідач акцентує увагу суду на тому, що деякі додаткові види грошового забезпечення установлюються керівниками державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання. На сьогодні, розміри посадових окладів та окладів за військовим званням діючих військовослужбовців визначаються із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року (1762 грн.). Отже, рішення про преміювання та конкретні розміри премій військовослужбовців приймає виключно начальник органу СБ України за особистий вклад військовослужбовця у загальний результат службової діяльності. Сам військовослужбовець або пенсіонер не має повноважень визначати собі конкретні розміри ані надбавки за особливості проходження служби, ані премії, це є абсолютно необґрунтованим та незаконним. З огляду на викладене, інформація у довідці від 10.10.2025 №59.10/59/4-6600 УСБУ в Запорізькій області зазначена з урахуванням загальних розмірів грошового забезпечення діючого військовослужбовця СБУ за відповідною (аналогічною) посадою на конкретну дату, а також з урахуванням наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік. У даному випадку начальником Управління Служби безпеки України в Запорізькій області правомірно використано його дискреційне повноваження щодо встановлення у довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2023 року відсоткового визначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії у 2023 році -42% та 10% відповідно, що не виходить за межі граничних розмірів додаткових видів грошового забезпечення, визначених Головою Служби безпеки України для військовослужбовців чинної служби (згідно з тарифним розрядом 43) у 2023 році. Відповідач просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 10.04.2026 повторно витребувано в Управління Служби безпеки України в Запорізькій області відомості щодо КОНКРЕТНОГО відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за посадою заступника начальника 3 відділу (з дислокацією у м. Кропивницький) 7 управління (з дислокацією у м. Одеса) Головного управління військової контррозвідки Департаменту контррозвідки Служби безпеки України станом на 01.01.2023 та за січень 2023 року або посадою, прирівняною до цієї посади та Служби безпеки України відомості щодо КОНКРЕТНОГО відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за посадою заступника начальника 3 відділу (з дислокацією у м. Кропивницький) 7 управління (з дислокацією у м. Одеса) Головного управління військової контррозвідки Департаменту контррозвідки Служби безпеки України станом на 01.01.2023 та за січень 2023 року або посадою, прирівняною до цієї посади, копії Інструкції про грошове забезпечення, та виплати компенсаційного характеру військовослужбовцям Служби безпеки України, затвердженої наказом ЦУ СБУ від 10.04.2018 № 515/ДСК, та наказу Центрального управління Служби безпеки України від 19.01.2023 № 5/ДСК "Про упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України з 01.01.2023».
22 квітня 2026 року відповідачем Управлінням Служби безпеки України в Запорізькій області повідомлено про неможливість надання витребуваних доказів.
Згідно з положеннями статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Частиною 1 ст. 262 КАС України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Позивач - ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 26.09.2025 у справі №280/6395/25 позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Запорізькій області (про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено у повному обсязі, визнано протиправними дії Управління Служби безпеки України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, зобов`язано Управління Служби безпеки України в Запорізькій області у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 19.04.1992 № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення (включаючи додаткові види грошового забезпечення, надбавок, доплат, підвищень та премії) станом на 01.01.2023 для обчислення пенсії ОСОБА_1 , із зазначенням розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених з урахування пункту 4 (в редакції від 30.08.2017), пункту 1 примітки Додатку 1 та примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України Про Державний бюджет України на 2023 рік станом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру пенсії, починаючи з 01.02.2023.
На виконання рішення суду від 26.09.2025 у справі №280/6395/25 Управлінням Служби безпеки України в Запорізькій області 10.10.2025 видано довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за № 59.10/59/4-6600 за посадою заступника начальника 3 відділу (з дислокацією у м. Кропивницький) 7 управління (з дислокацією у м. Одеса) Головного управління військової контррозвідки Департаменту контррозвідки Служби безпеки України станом на 01.01.2023.
Згідно довідки про розмір грошового забезпечення від 10.10.2025 № 59.10/59/4-6600 грошове забезпечення за посадою заступника начальника 3 відділу (з дислокацією у м. Кропивницький) 7 управління (з дислокацією у м. Одеса) Головного управління військової контррозвідки Департаменту контррозвідки Служби безпеки України станом на 01.01.2023 становило: посадовий оклад (43 т.р. 1,4%) 11644,26 грн., оклад до військовим званням полковник - 2 250,00 грн., надбавка за вислугу років (ПО+Овз) 45% - 6252,42 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (ПО) 15% - 1 746,64 грн., надбавка за особливості проходження служби (ПО+Овз+в/р) 42% - 8 461,60 грн., доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітнічають з особами, залученими, до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі (ПО) 5% - 582,21 грн, премія (ПО) 10% - 1 164,42 грн., усього 32 101,56 грн.
Відповідно до наданої відповідачем 19.03.2026 інформації від 16.03.2026 №59.1/59/4-2618 грошове забезпечення за посадою, з якої ОСОБА_1 - звільнено заступник начальника 3 відділу (з дислокацією у м.Кропивницький) 7 управління (з дислокацією у м.Одеса) Головного управління військової контррозвідки Департаменту контррозвідки Служби безпеки України) за 43 тарифний розрядом 1,4%, станом на 01.01.2023 складалося з: посадового окладу (43 т.р. 1,4%) 7 641,50 грн., окладу до військовим званням полковник 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (ПО+Овз) 45% - 4104,68 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (ПО) 15% - 1 146,23 грн., надбавка за особливості проходження служби (ПО+Овз+в/р) 1 - 100% - 132,26 13 226,18 грн., доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітнічають з особами, залученими, до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі (ПО) 5% - 382,08 грн, премія (ПО) 1 - 54% - 76,42 4 126,41 грн., усього 14 963,17 32 107,08 грн.
Згідно примітки до інформації від 16.03.2026 №59.1/59/4-2618 розміри посадових окладів та окладів за військовим званням діючих військовослужбовців визначаються із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на 01.01.2018 (1762 грн.).
При цьому, відповідач Управління Служби безпеки України в Запорізькій області наполягає на тому, що порядок та умови виплати надбавки за особливості проходження служби визначаються начальником Управління залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою. Розмір премії для кожного військовослужбовця визначається відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання. Додаткові види грошового забезпечення та їх розміри є особистими і можуть відрізнятися навіть за відповідними (аналогічними) військовими посадами, що унеможливлює надання чіткої інформації по будь-яким військовим посадам.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
За приписами частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з частиною 2 зазначеної статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, які виникли між сторонами врегульовані, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ), Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20.12.1992 (далі - Закон №2011-XII).
Відповідно до частини третьої статті 52 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
За змістом частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 9 Закону №2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 (далі - Постанова № 704) затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 2 Постанови № 704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 5 Постанови № 704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі Порядок № 260), яким згідно з пунктом 1 розділу I, визначено механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.
Порядок № 260 розроблено, зокрема відповідно до Постанови № 704.
Пунктом 2 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія.
До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі Порядок № 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, з 05.03.2019 діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що була чинною до внесення таких змін.
Так, пунктом 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 01.02.2018 № 103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Аналіз приписів пункту 5 Порядку № 45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Надбавка за особливості проходження служби та премія, не є складовою грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України. Розмір цих складових грошового забезпечення не є постійним і визначається керівником в залежності від певних обставин, зокрема виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік.
Виходячи з положень абзацу п`ятого пункту 5 Порядку № 45 такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Також слід зазначити, що підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії особам, які проходять службу (кадровим військовим) у розмірі фактично виплачених сум, та пенсіонерам з числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах, є протиправним, та таким, що не ґрунтується на нормі закону.
Надбавка за особливості проходження служби та премія, не є складовою грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України. Розмір цих складових грошового забезпечення не є постійним і визначається керівником в залежності від певних обставин, зокрема виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік.
Виходячи з положень абзацу п`ятого пункту 5 Порядку № 45 такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Вказані правові висновки також відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 05.03.2024 № 380/19324/23, що враховується судом апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України.
Суд зазначає, що ця справа з урахування її суб`єктного складу не є типовою щодо зразкової справи №380/19324/23, однак враховуючи підхід Верховного Суду щодо застосування положень пункту 5 Порядку № 45, які врегульовують в тому числі і правовідносини, що виникли даній справі, у довідці про грошове забезпечення слід вказати розміри, зокрема надбавки за особливості проходження служби, доплати та премії, що виплачувались за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на час призначення пенсії, станом на момент виникнення права на перерахунок.
З метою з`ясування конкретного відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за посадою позивача січень 2023 року або посадою прирівняною до цієї посади, судом від відповідача витребувано інформацію щодо відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії за посадою позивача або прирівняною до цієї посади, які були виплачені за січень 2023 року.
Проте, відповідачі наполягали на тому, що додаткові види грошового забезпечення та їх розміри є особистими і можуть відрізнятися навіть за відповідними (аналогічними) військовими посадами, що унеможливлює надання чіткої інформації по будь-яким військовим посадам.
Суд зазначає, що наведене не дає розуміння значення відсоткового розміру і премії та/або середнього розміру, що були фактично виплачені за січень 2023 у розумінні пункту 5 Порядку №45 за відповідною посадою.
Однак, суд звертає свою увагу на те, що у відзиві на позовну заяву представник відповідача не заперечує, що при визначенні розмірів надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії у довідці від 10.10.2025 № 59.10/59/4-6600 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 було застосовано розміри надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії на підставі наказів ЦУ СБ України від 10.04.2018 № 515/ДСК та від 14.02.2019 № 245/ДСК «Про грошове забезпечення військовослужбовців у 2019 році».
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що відповідач не довів дотримання ним вимог пункту 5 Порядку №45 при оформленні довідки від 10.10.2025 № 59.10/59/4-6600 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 та правильність визначення у такій довідці розміру премії.
З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України та правових висновків Верховного Суду, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку про протиправність дій Управління Служби безпеки України в Запорізькій області щодо зазначення у довідці від 10.10.2025 № 59.10/59/4-6600 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 ОСОБА_1 невірних відомостей про розмір премії.
Щодо обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Суд зазначає, що у випадку позивача розмір премії відповідно до положень абзацу п`ятого пункту 5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою №103, має бути визначеним у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у середньому розмірі, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію (у довідці назва посади зазначена "заступник начальника 3 відділу (з дислокацією у м.Кропивницький) 7 управління (з дислокацією у м.Одеса) Головного управління військової контррозвідки Департаменту контррозвідки Служби безпеки України").
Таким чином, суд вважає, що ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язати Управління Служби безпеки України в Запорізькій області підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-ХП, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», щодо визначення посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, із зазначенням відомостей щодо середнього розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, яка надавалась працівникам, які проходили службу за посадою заступника начальника 3 відділу (з дислокацією у м.Кропивницький) 7 управління (з дислокацією у м.Одеса) Головного управління військової контррозвідки Департаменту контррозвідки Служби безпеки України.
У п. 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Враховуючи положення частин першої, другої статті 77, 90 КАС України, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про часткове задоволення адміністративного позову.
З приводу розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що у відповідності до приписів частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору і такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для вирішення питання про відшкодування судового збору.
Інших судових витрат позивачем до компенсації не заявлено.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; адреса для листування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) представник ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , адреса для листування: АДРЕСА_4 РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління Служби безпеки України в Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, 62 ЄДРПОУ 20001556) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Запорізькій області щодо зменшення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) у Довідці від 10.10.2025 №5910/69/4-6600 про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 розміру надбавки за особливості проходження служби до 42% та премії до 10%.
Зобов`язати Управління Служби безпеки України в Запорізькій області підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-ХП, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», щодо визначення посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, із зазначенням відомостей щодо середнього розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, яка надавалась працівникам, які проходили службу за посадою заступника начальника 3 відділу (з дислокацією у м.Кропивницький) 7 управління (з дислокацією у м.Одеса) Головного управління військової контррозвідки Департаменту контррозвідки Служби безпеки України.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Розподіл судових витрат не проводиться.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 25 червня 2026 року.
Суддя О.О. Артоуз