Рішення № 137724866, 15.06.2026, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
15.06.2026
Номер справи
924/109/26
Номер документу
137724866
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Незалежності, 1, м. Хмельницький, 29607, тел. (0382) 71-81-84, (0382) 71-81-83

e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, ЄДРПОУ 03500128

________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"15" червня 2026 р. Справа № 924/109/26

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В., за участю секретаря судового засідання Люкової Л.С., розглянувши матеріали справи

за позовом керівника Окружної прокуратури міста Хмельницького в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах, Хмельницької обласної державної адміністрації (Хмельницької обласної військової адміністрації)

до товариства з обмеженою відповідальністю "Нефант"

Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України"

про скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку, скасування державної реєстрації земельної ділянки та зобов`язання повернути на користь держави земельну ділянку

за участю:

прокурора Гончара І. О.

представників:

позивача не з`явився

відповідача 1 Бейлика М. Б.

відповідача 2 Варибок Т. В.

третьої особи не з`явився.

Рішення ухвалюється 15.06.2026, оскільки у судовому засіданні 14.05.2026, 27.05.2026, 10.06.2026 оголошувалася перерва.

У засіданні оголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

встановив: керівник Окружної прокуратури міста Хмельницького звернувся до Господарського суду Хмельницької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах Хмельницької обласної державної адміністрації (Хмельницької обласної військової адміністрації) з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Нефант", Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, в якому просить: визнати незаконною та скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державну реєстрацію права власності товариства з обмеженою відповідальністю "Нефант" на земельну ділянку з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 площею 0,1380 га, припинивши право власності товариству з обмеженою відповідальністю "Нефант" на вказану земельну ділянку; визнати незаконною та скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 площею 0,1380 га; витребувати у товариства з обмеженою відповідальністю "Нефант" на користь держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації (Хмельницької обласної військової адміністрації) земельну ділянку площею 0,1380 га, що на час пред`явлення позову існує з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 в координатах земельної ділянки Х: 5464730.63, 5464736.052, 5464767.79, 5464752.109, 5464720.37, 5464729.453; Y: 2348127.612, 2348114.887, 2348128.413, 2348165.211, 2348151.685, 2348130.372, яка розташована на території Хмельницької міської територіальної громади.

Ухвалою суду від 16.02.2026 вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі для її розгляду в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 04.03.2026 (яке в подальшому відкладалось на 17.03.2026, 30.03.2026, 21.04.2026, 29.04.2026, 06.05.2026), залучено до участі у справі №924/109/26 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України".

Ухвалою від 30.03.2026, постановленою судом без оформлення окремого документа, відповідно до ст. 177 ГПК України, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

Ухвалою суду від 06.05.2026 підготовче провадження у справі № 924/109/26 закрито, призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 14.05.2026, у якому оголошувалася перерва до 27.05.2026, 10.06.2026, 15.06.2026.

Прокурор, в обґрунтування позову повідомив, що 14.02.2008 ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,138 га, яка належала на праві власності останній було подаровано товариству з обмеженою відповідальністю "Нефант", якому видано державний акт від 13.03.2008 на право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 та визначено відповідні координати цієї земельної ділянки. Однак, 13.08.2021 на підставі заяви ТОВ "Нефант" до Державного земельного кадастру внесено ряд змін, виправлень щодо відомостей про земельну ділянку з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039, зокрема щодо координат поворотних точок меж земельної ділянки, місце розташування, склад угідь, вид використання в результаті чого змінились параметри, конфігурація (кількість поворотних точок меж земельної ділянки), місце розташування цієї земельної ділянки та вона знаходиться в межах лісового фонду філії "Хмельницьке лісомисливське господарство" ДСТП "Ліси України", накладається на квартал 19 виділ 6 Прибузького лісництва, а саме на земельну ділянку із кадастровим номером 6825086700:04:011:0030 площею 115,2993 га, яку передано в постійне користування ДП "Хмельницьке лісомисливське господарство". Стверджує, що внаслідок таких дій відбулося вибуття з державної власності земельної ділянки лісогосподарського призначення площею 0,1380 га в межах кварталу 19 виділ 6 Прибузького лісництва.

Прокурор зазначає, що державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 площею 0,1380 га у Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень за товариством з обмеженою відповідальністю "Нефант" з віднесенням її до земель житлової та громадської забудови призвела до незаконної зміни її цільового призначення, зміни місця розташування та безпідставного виведення вказаної земельної ділянки із земель лісогосподарського призначення. Як на правові підстави позову посилається на положення ст. ст. 3, 19, 20, 55, 84, 92, 142, 149, 164, 180 Земельного кодексу України, ст. ст. 1, 4, 5, 7, 8, 9, 45, 48, 54 Лісового кодексу України, ст. ст. 1, 9, 16, 21, 23, 24, 26 Закону України "Про Державний земельний кадастр".

Відповідач 1 товариство з обмеженою відповідальністю "Нефант" у відзиві на позовну заяву (від 03.03.2026) просить у позові відмовити, вважаючи позовні вимоги необґрунтованими.

Посилаючись на ст. ст. 131-1 Конституції України, ст. ст. 23, 24 Закону України "Про прокуратуру", ст. 53 ГПК України, Закон України "Про місцеві державні адміністрації", звертає увагу на безпідставності представництва інтересів позивача прокурором, оскільки прокурором зокрема не надано доказів, що позивач позбавлений можливості реалізувати права власника щодо свого майна.

Стверджує, що позовні вимоги у спосіб захисту, обраний прокурором, не підлягають задоволенню. Акцентує увагу, що ТОВ "Нефант" у 2008 році правомірно набуто право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 площею 0,1380 га. Зазначає, що у червні 2021 року на замовлення державного підприємства "Хмельницьке лісомисливське господарство" була розроблена технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030 в натурі (на місцевості), суміжними власниками (користувачами) якої, крім інших, є від Г до Д землі ТОВ "Нефант" 6825086700:04:001:0039. Також повідомляє, що у липні 2021 року на замовлення ТОВ "Нефант" була розроблена технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 в натурі (на місцевості). Усіма суміжними власниками/користувачами були підписані акти прийомки-передачі межових знаків. З вищевикладеного висновує, що технічна документація на земельну ділянку з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030 була розроблена раніше і саме на підставі цієї документації були змінені межі земельної ділянки та внесені відповідні відомості до Державного земельного кадастру.

Вважає, що вимоги прокурора про скасування в Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомостей щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 та витребування її на користь Хмельницької ОДА є неефективним способом захисту, оскільки вказане зробить неможливим виконання рішення суду у зв`язку з тим, що інформація, яка міститься у Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відносно земельної ділянки 6825086700:04:011:0030 буде суперечити інформації, яка буде міститися в рішенні суду щодо меж та площі цієї земельної ділянки. Звертає увагу, що прокурор не просить скасувати змінені відомості щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030.

Вважає неможливим застосувати до спірних правовідносин ст. 338 ЦК України. В обґрунтування цієї позиції звертає увагу, що власник (Хмельницька ОДА) / користувач (ДП "Хмельницьке ЛМГ") земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030 добровільно шляхом розроблення на їх замовлення технічної документації у червні 2021 року змінив конфігурацію земельної ділянки, а в подальшому змінено відповідно конфігурацію земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039. Робить висновок, що власнику/користувачу земельної ділянки було відомо про те, що змінюється місце розташування та конфігурація земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039, а тому земельна ділянка не вибувала з власності/користування держави.

Наголошує, що зміна площі земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030 не відбулася за рахунок того, що площа земельної ділянки 6825086700:04:001:0039, яка існувала до зміни конфігурації та переміщення увійшла в площу земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030. При цьому витребування земельної ділянки у ТОВ "Нефант призведе до збільшення площі земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030, а ТОВ "Нефант" буде позбавлений права власності без будь-якої компенсації.

Стверджує, що позбавлення ТОВ "Нефант" права власності в обраний прокурором спосіб суперечить ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та є не пропорційним визначеним прокурором цілям.

Відповідач 2 Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області у відзиві на позовну заяву (від 03.03.2026) зазначає, що 13.08.2021 державним кадастровим реєстратором Кушнірук А. П. на підставі заяви ТзОВ "Нефант" "Про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру" ЗВ-6812266432021 та "Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)", виготовленої ТОВ "Бюро судових будземекспертиз" на замовлення ТзОВ "Нефант", здійснено виправлення координат поворотних точок меж земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039, у результаті чого змінено: конфігурацію земельної ділянки без зміни її площі; місце розташування відносно автодороги; відомості про угіддя (після внесення виправлених відомостей про угіддя, їх було змінено з "землі під соціально-культурними об`єктами" на "землі, зайняті поточним будівництвом та відведені під будівництво (будівництво на яких не розпочато)".

Посилаючись на положення ст. 29 Закону України "Про землеустрій", зауважує, що у пояснювальній записці вищезгаданої документації із землеустрою лише зазначено, що під час проведення робіт було встановлено: при відновлені меж земельної ділянки встановлена невідповідність лінійних промірів зазначених в Державному акті на право власності на земельну ділянку фактичному користуванню; за результатами камеральної обробки встановлена помилка у лінійних промірах меж земельної ділянки у зв`язку з округленням площі в меншу сторону. Також в пояснювальній записці розробником документації із землеустрою зроблено висновок: "за згодою власника земельної ділянки у зв`язку із помилкою в метричних характеристиках земельної ділянки, невідповідність лінійних промірів меж земельної ділянки результатам польових вимірів в натурі (на місцевості), необхідно внести зміни лінійні проміри меж земельної ділянки відповідно до фактичного користування з урахуванням меж суміжних ділянок".

Наголошує, що ТОВ "Бюро судових будземекспертиз" не дотримало вимоги статті 29 Закону України "Про землеустрій", оскільки у графічній частині документації із землеустрою не відображено існуючі та проектні межі об`єкта землеустрою (земельної ділянки) та не обґрунтувало на якій підставі цей об`єкт землеустрою має бути іншої форми та переміщений в інше місце. Також звертає увагу на те, що 13.08.2021 за заявою ТзОВ "Нефант" "Про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру" державним кадастровим реєстратором Кушнірук А. П. було внесено наступні виправлені відомості до Державного земельного кадастру: відомості про суміжників; відомості про місце розташування земельної ділянки (адреса); відомості про категорію та цільове призначення земельної ділянки; відомості про cклад угідь; відомості про площу земельної ділянки; відомості про технічну документацію; відомості про розробника документації.

Акцентує увагу на тому, що дані виправлення внесені до Державного земельного кадастру знову на підставі "Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)", виготовленої ТОВ "Бюро судових будземекспертиз" на замовлення ТзОВ "Нефант".

Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області у додаткових поясненнях (від 06.03.2026), зазначає, що земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Посилаючись на положення ч. ч. 4, 5 ст. 79-1 Земельного кодексу України, вказує, що земельна ділянка з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 є сформованою відповідно до Земельного кодексу України та Закону України "Про Державний земельний кадастр", визначено її площу, межі та присвоєний кадастровий номер, вона визначена як об`єкт цивільних прав.

Стверджує, що позовні вимоги сформовані із порушенням принципу належного способу захисту права, оскільки одночасно заявлено вимоги про скасування державної реєстрації земельної ділянки та витребування цієї ж земельної ділянки. Звертає увагу, що після задоволення позовної вимоги про скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації спірної земельної ділянки та її виконання неможливо буде виконати наступну позовну вимогу про її витребування, оскільки зникне об`єкт цивільного права.

Прокурор у відповіді на відзив (від 12.03.2026) щодо доводів ТОВ "Нефант" з приводу безпідставності представництва інтересів позивача прокурором зазначає, що звернення прокурора з цим позовом зумовлено порушенням інтересів держави у сфері регулювання земельних відносин незаконною зміною у Державному земельному кадастрі координат та цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039, що призвело до незаконного вилучення земель державної власності лісогосподарського призначення. Стверджує про відсутність намірів у Хмельницької ОДА самостійно вживати заходи на захист інтересів держави щодо спірної земельної ділянки, в частині повернення її, що дає право прокурору, керуючись ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", вживати заходів для представництва інтересів держави в суді.

На підтвердження правильно обраного способу захисту вказує, що з огляду на незаконність державної реєстрації прав на спірну земельну ділянку за ТОВ "Нефант" в координатах 2021 року в межах земельної ділянки лісогосподарського призначення із кадастровим номером 6825086700:04:011:0030 площею 115,2993 га у першочерговій конфігурації та координатах, належним способом захисту інтересів держави є заявлення вимоги про визнання незаконною та скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації спірної земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 із одночасним припиненням у Державному реєстрі речових прав усіх зареєстрованих щодо неї речових прав та їх обтяжень. Вважає, що без такого скасування неможливе витребування земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 (у змінених координатах) у державну власність з цільовим призначенням землі житлової та громадської забудови, оскільки наразі вона розташовується в межах земель лісового фонду.

Звертає увагу, що особливістю цього спору є те, що спірна земельна ділянка в розумінні ст. 79 Земельного кодексу України існує не лише як частина земної поверхні, а й в розумінні статті 79-1 Земельного кодексу України як окремий об`єкт цивільного права в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039, а тому в разі скасування державної реєстрації прав та скасування державної реєстрації у Державному земельному кадастрі, ефективною вимогою, згідно наявних правових позицій Верховного Суду (справа № 911/906/23), є витребування земельної ділянки як частини земної поверхні у відповідних координатах.

Також вважає, що ТОВ "Нефант" не є добросовісним набувачем в розумінні ст. 388 Цивільного кодексу України, оскільки безпідставно набув право на земельну ділянку лісогосподарського призначення внаслідок внесення змін до Державного земельного кадастру. Зауважує, що відповідачам було відомо про незаконність перенесення спірної земельної ділянки в межі земель лісогосподарського призначення, що підтверджується наявністю дерев, так і безпосереднім перебуванням у лісовому масиві.

Вважає, що твердження Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо правомірності дій державного кадастрового реєстратора спростовуються інформацією заступника начальника Управління з контролю за використанням та охороною земель, викладеною у листі від 06.08.2025, згідно з яким відображено порушення допущені державним кадастровим реєстратором Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Кушнірук А. П. та ініціювання з цього приводу анулювання доступу до Державного земельного кадастру через дані порушення. Стверджує, що у цьому випадку державним кадастровим реєстратором Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Кушнірук А. П. подана Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), виготовлена ТОВ "Бюро судових будземекспертиз" на замовлення ТОВ "Нефант", повинна була бути перевірена кадастровим реєстратором, за результатами чого, прийнято рішення про відмову у проведенні відповідних дій.

Також звертає увагу, що накладення земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 на земельну ділянку з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030 підтверджується інформацією філії "Хмельницьке лісомисливське господарство" ДСГП "Ліси України" від 26.11.2024; незаконна зміна координат та цільового призначення земельних ділянок з кадастровими номерами 6825086700:04:001:0039, 6825086700:04:011:0030 відображено у відповідних Поземельних книгах; процес перенесення спірної земельної ділянки в просторі та зміни її конфігурації відображено у висновках експерта від 05.03.2025 №СЕ-19/123-24/14469-ЗТ та від 07.05.2025 №СЕ-19/123-25/6397-ЗТ.

ТОВ "Нефант" у запереченнях на відповідь на відзив (від 24.03.2026) підтримав свої доводи щодо недотримання прокурором порядку передбаченого ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", при поданні позову до суду. При цьому акцентує увагу, що з листування прокурора з позивачем вбачається, що в одному випадку мова йде про повернення земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030 площею 115,2993 га, в іншому про визнання незаконною та скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації на земельну ділянку з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039, проте позов поданий про витребування земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039, скасування записів та припинення права власності.

З приводу обраного прокурором способу захисту вважає слушними заперечення ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області, які викладені в додаткових поясненнях у справі від 06.03.2026, що припинення права власності ТОВ "Нефант" на земельну ділянку унеможливить її витребування, так як об`єкту цивільних прав в розумінні ст. 79-1 Земельного кодексу України не буде існувати. Наголошує, що обставини щодо правомірності набуття права власності ОСОБА_1 , а в подальшому у 2008 році ТОВ "Нефант" прокурором та іншими учасниками справи під сумнів не ставляться.

Повідомляє, що Хмельницькій ОВА було відомо, про те, що спірна земельна ділянка перебувала у власності ТОВ "Нефант", так як безпосередньо навколо неї товариству відповідно до розпорядження Хмельницької ОВА від 05.09.2023 було виділено в користування 2,0 га лісу, що в свою чергу виключає можливість витребування цієї земельної ділянки в порядку ст. 388 ЦК України.

Не погоджується з твердженням прокурора про те, що ТОВ "Нефант" є недобросовісним набувачем майна, оскільки товариство на законних підставах набуло право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039.

Вказуючи про несанкціоноване внесення державним кадастровим реєстратором змін до відомостей ДЗК, зауважує, що 13.08.2021 року ОСОБА_2 було здійснено одночасно зміни меж конфігурації двох земельних ділянок за замовленням ТОВ "Нефант" та ДП "Хмельницьке ЛМГ".

Наголошує, що витребування земельної ділянки у ТОВ "Нефант" призведе до того, що у Хмельницької ОДА збільшиться площа земельної ділянки 6825086700:04:011:0030, а ТОВ "Нефант" буде позбавлений права власності без будь-якої компенсації.

Звертає увагу, що зміна місця розташування земельної ділянки ТОВ "Нефант" відбулася саме з ініціативи лісокористувача ДП "Хмельницьке лісомисливське господарство" та за згоди власника земельної ділянки Хмельницької ОДА, що підтверджується договором довгострокового тимчасового користування лісами від 19.06.2024 та розпорядженням Хмельницької ОВА від 05.09.2023.

Прокурор у заяві (від 08.04.2026) стверджує, що доводи відповідача ТОВ "Нефант" є необґрунтованими та такими, що не базуються на положеннях законодавства. Зауважує, що ТОВ "Нефант" розуміючи, що конфігурація земельної ділянки у виданому у 2008 році державному акті, відповідає конфігурації цієї ж земельної ділянки у державному акті, виданому у 2004 році ОСОБА_1 та Поземельній книзі (станом до 13.08.2021), із порушенням установленої законом процедури, шляхом замовлення "Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)", виготовленої ТОВ "Бюро судових будземекспертиз", змінило координати земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039, внаслідок чого відбулося її перенесення на земельну ділянку лісогосподарського призначення, яке не могло бути здійснено за вказаних у позові обставин та на підставі наявних документів. Висновує, що ТОВ "Нефант" з метою отримання земельної ділянки лісогосподарського призначення у власність вжило заходи, які суперечать чинному законодавству.

Вважає поведінку набувача ТОВ "Нефант" як недобросовісну, і який в силу об`єктивних, видимих природних властивостей спірної земельної ділянки, проявивши розумну обачність, міг та повинен був знати про те, що ця ділянка належить до земель лісогосподарського призначення, тобто не може бути для будівництва та обслуговування ринкової інфраструктури (землі житлової та громадської забудови). Відповідачу було відомо про незаконність перенесення спірної земельної ділянки в межі земель лісогосподарського призначення, що підтверджується наявністю дерев, так і безпосереднім перебуванням у лісовому масиві.

З приводу обізнаності Хмельницької облдержадміністрації про спірну земельну ділянку, з огляду на виділення відповідно до розпорядження від 05.09.2023 №746/2023-р у довгострокове тимчасове користування ТОВ "Нефант" лісової ділянки площею 2, 0 га для рекреаційних цілей навколо земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 у нових координатах, вважає, що це жодним чином не перешкоджає пред`явленню відповідного позову, а також не підтверджує той факт, що Хмельницькій облдержадміністрації було відомо про порушення під час зміни місця розташування та цільового призначення спірної земельної ділянки.

Стверджує, що в даному випадку вжиття прокурором заходів представницького характеру на усунення порушень покликане у поновлені відповідних прав на земельну ділянку як об`єкта цивільних справ та попередження її вибуття із державної власності, з таким способом захисту власник земельної ділянки Хмельницька обласна державна адміністрація погоджується.

Щодо тверджень відповідача 1 про законність зміни місця розташування спірної земельної ділянки з огляду на розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації №587/2021-р від 25.06.2021, посилаючись на Інструкцію про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затверджену наказом Держкомзему від 18.05.2020 №376 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.06.2010 № 391/17686), зазначає, що розпорядженням №587/2021-р від 25.06.2021 було надано згоду на відновлення меж спірної земельної ділянки, з метою відновити межові знаки, у зв`язку з їх втратою чи пошкодженням або з метою вирішення земельного спору. Однак у даному випадку Державним кадастровим реєстратором не змінено межу земельної ділянки чи її частини, як це передбачено ч. 1 ст. 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр", а повністю змінено її конфігурацію та "переміщено" земельну ділянку в інше місце, при цьому підстави, основні вимоги до зміни конфігурації та "переміщення" земельної ділянки не передбачені Законом України "Про Державний земельний кадастр" та "Порядком ведення Державного земельного кадастру".

04.05.2026 на адресу суду надійшли пояснення, у яких прокурор підтримав доводи, наведені ним у позовній заяві, відповіді на відзив, поясненнях.

З приводу добросовісності ТОВ "Нефант" акцентував увагу на тому, що конфігурація земельної ділянки у виданому у 2008 році ТОВ "Нефант" державному акті відповідає конфігурації цієї ж земельної ділянки у державному акті, виданому у 2004 році ОСОБА_1 ; у технічній документації із землеустрою, яка виготовлена МПП "Анатолій & К" у 2008 році, наявне свідоцтво про право власності на нерухоме майно (нежиле приміщення площею 64,8 м2), яке станом на 02.12.2004 перебувало у власності ТзОВ "Нефант" та технічні паспорти на 7 приміщень, які станом на 2004-2006 роки також перебували у власності ТзОВ "Нефант" адреса яких: с. Червона Зірка, траса Львів-Кіровоград-Знам`янка на 260 км ліворуч, тобто посередньо на автодорозі. Зазначає, що згідно відомостей, наявних у вищезазначеній документації, на земельній ділянці з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 розміщено 8 будівель загальною площею 0,0169 га, а решта частина земельної ділянки знаходиться під проїздами, проходами та площадками загальною площею 0,1211 га; згідно відомостей Державного земельного кадастру (Поземельної книги до 13.08.2021) угіддя на земельній ділянці 6825086700:04:001:0039 (яка перебуває у власності ТзОВ "Нефант") землі під соціально-культурними об`єктами. Разом з тим, після виготовлення у 2021 році ТОВ "Бюро судових будземекспертиз" технічної документації і внесення 13.08.2021 державним кадастровим реєстратором Кушнірук А. П. виправлених відомостей до Державного земельного кадастру, на земельній ділянці угіддя стали - землі, зайняті поточним будівництвом та відведені під будівництво (будівництво на яких не розпочато).

Ще раз стверджує, що внаслідок таких дій відбулося переміщення (зміна координат) земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 з новими координатами станом на 13.08.2021 на частину земної поверхні земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030, яка існувала в координатах до 13.08.2021 (координати якої також було змінено в Державну земельну кадастрі) та в межі кварталу 19 виділу 6 Прибузького лісництва.

Процес перенесення спірної земельної ділянки в просторі та зміни її конфігурації відображено у висновках експерта від 05.03.2025 № СЕ-19/123-24/14469-ЗТ та від 07.05.2025 №СЕ-19/123-25/6397-ЗТ.

Таким чином виснує, що ТзОВ "Нефант" не є добросовісним набувачем в розумінні ст. 388 ЦК України, оскільки безпідставно набув право на земельну ділянку лісогосподарського призначення внаслідок внесення змін до Державного земельного кадастру. Окрім того, ТзОВ "Нефант" в силу об`єктивних, видимих природних властивостей спірної земельної ділянки, проявивши розумну обачність, знав про те, що ця ділянка належить до земель лісогосподарського призначення, тобто не може бути для будівництва та обслуговування ринкової інфраструктури (землі житлової та громадської забудови). Окрім цього, жодних рішень у відповідності до статті 149 ЗК України власником земельної ділянки лісогосподарського призначення Хмельницькою обласною державною адміністрацією не приймалося, спірна земельна ділянка з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 площею 0,1380 га (у координатах після 13.08.2021) на користь ТзОВ "Нефант" не вилучалася та не передавалася, і як наслідок правових підстав для набуття права власності у відповідному місці дане товариство не набуло.

Також, посилаючись на положення ч. 3 ст. 37 Закону України "Про Державний земельний кадастр", звертає увагу, що ТОВ "Нефант" жодних дій на приведення земельної ділянки у попередній стан умисно не вживає.

Прокурор у судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав викладених у позові, відповіді на відзив, поясненнях.

Представник відповідача 1 товариства з обмеженою відповідальністю "Нефант" у судовому засіданні заперечив щодо заявлених позовних вимог, підтримавши аргументи викладені у відзиві на позов та запереченнях на відповідь на відзив.

Представник відповідача 2 Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області у судовому засіданні підтримав позицію, викладену у відзиві на позовну заяву та додаткових поясненнях.

Позивач та третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, повноважних представників у засідання суду не направили, своїм процесуальним правом не скористалися, хоча були належним чином повідомлені про судовий розгляд справи, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками про доставку електронного листа до електронного кабінету.

Разом з тим, позивач - Хмельницька обласна військова (державна) адміністрація у клопотаннях від 13.03.2026, 25.05.2026 просила розгляд справи проводити за відсутності представника позивача, на підставі наявних матеріалів, а також повідомила, що позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Судом враховується, що відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

З приводу заявленого у судовому засіданні 15.06.2026 відповідачем 1 клопотання про визнання поданих прокурором доказів недопустимими в порядку ст. ст. 77, 80 ГПК України судом враховано, зокрема, положення ст. ст. 77, 80, 118, 119, 182, 207 ГПК України, неподання клопотання у підготовчому засіданні без поважних причин та надану прокурором у спростування клопотання постанову про надання дозволу на розголошення відомостей досудового розслідування у кримінальному провадженні від 17.06.2025.

Розглядом матеріалів справи встановлено таке.

Розпорядженням Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області від 18.06.2004 №756/04-р, зокрема на підставі поданої заяви було зобов`язано відділ земельних ресурсів видати дублікат державного акта на право власності на земельну ділянку на ім`я ОСОБА_1 (п. 1); державний акт серії ХМ №047330 на ім`я ОСОБА_1 , зареєстрований в книзі реєстрації державних актів Пироговецької сільської ради від 25.07.2001 за №221, вважати недійсним.

На підставі розпорядження Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області від 18.06.2004 №756/04-р Валентьєвій Марії Дмитрівні видано Державний акт серії ХМ № 020181 від 07.09.2004 на право власності на земельну ділянку площею 0,138 га, яка розташована на території Пироговецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, із цільовим призначенням для комерційного використання, який містить план меж земельної ділянки кадастровий номер 6825086700. В плані меж земельної ділянки зазначено, що надана земельна ділянка межує із землями державної власності (А-Б) та землями адміністрації автодоріг Хмельницької області (Б-В).

Відповідно до договору дарування земельної ділянки від 14.02.2008, зареєстрованого в реєстрі за №669, ОСОБА_1 (дарувальник) подарувала товариству з обмеженою відповідальністю "Нефант" (обдарований) земельну ділянку площею 0,138 га, склад угідь: всього земельних угідь 0,138 га, землі під будівлями, лісами та іншими угіддями 0,138 га, цільове призначення комерційне використання, що розташована на території Пироговецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

У договорі зазначено, що вказана земельна ділянка належить ОСОБА_1 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХМ № 020181, виданого Хмельницькою районною державною адміністрацією Хмельницької області 07.09.2004 на підставі розпорядження Хмельницької райдержадміністрації № 756/04-р від 18.06.2004, та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010474301089, кадастровий номер земельної ділянки 6825086700.04.001.0039 (п. 1 договору).

18.02.2008 ТОВ "Нефант" звернулося до малого приватного підприємства "Анатолій&К" із заявою, у якій просило провести інвентаризацію земельної ділянки, що знаходиться у користуванні на підставі договору дарування земельної ділянки №669 від 14.02.2008, з виготовленням державного акту на право власності на земельну ділянку.

МПП "Анатолій&К" було виготовлено 28.02.2008 технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку (кадастровий номер земельної ділянки 6825086700:04:001:0039), надану для комерційного використання ТОВ "Нефант". Технічна документація містить зокрема свідоцтво про право власності від 02.12.2004 серії САА №246236, ТОВ "Нефант" на нерухоме майно - нежитлове приміщення загальною площею 64,8 кв. м., адреса - с. Червона Зірка, траса Львів-Кіровогорад-Знам`янка на 260 км., технічні паспорти на приміщення, план меж землекористування, кадастровий план земельної ділянки, експлікація земель по контурах план меж земельної ділянки, каталог координат зовнішніх меж землекористування.

Із матеріалів технічної документації слідує, що кадастровий номер земельної ділянки 6825086700:04:001:0039, форма власності на землю особиста/одноосібна, цільове використання згідно УКЦВЗ 1.11 для комерційного використання, загальна площа 0,1380 га, адреса Пироговецька сільська рада, Хмельницького району, Хмельницької області; на земельній ділянці розміщується вісім будівель (споруд) під якими зайнято 0,0169 га, суміжні землі землі державної власності та землі адміністрації автомобільних доріг.

Наведений каталог координат кутів зовнішніх меж землекористування: 1 (номер точки), 088°46'27" (внутрішній кут), 032°19'56" (дирекційний кут), 15,0288 м (довжина), 5464589,115 (Х), 2348031,2130 (Y); 2 (номер точки), 280°24'25" (внутрішній кут), 291°55'31" (дирекційний кут), 17,3303 м (довжина), 5464601,8103 (Х), 2348039,2508 (Y); 3 (номер точки), 173°50'05" (внутрішній кут), 298°05'26" (дирекційний кут), 5,0343 м (довжина), 5464608,2814 (Х), 2348023,1740 (Y); 4 (номер точки), 087°30'29" (внутрішній кут), 030°34'57" (дирекційний кут), 6,0574 м (довжина), 5464610,6518 (Х), 2348018,7327 (Y); 5 (номер точки), 090°41'17" (внутрішній кут), 119°53'40" (дирекційний кут), 3,9610 м (довжина), 5464615,8666 (Х), 2348021,8146 (Y); 6 (номер точки), 186°43'13" (внутрішній кут), 113°10'27" (дирекційний кут), 17,3573 м (довжина), 5464613,8924 (Х), 2348025,2486 (Y); 7 (номер точки), 269°37'23" (внутрішній кут), 023°33'04" (дирекційний кут), 22,1592 м (довжина), 5464607,0618 (Х), 2348041,2054 (Y); 8 (номер точки), 139°40'32" (внутрішній кут), 063°52'32" (дирекційний кут), 9,7149 м (довжина), 5464627,3753 (Х), 2348050,0595 (Y); 9 (номер точки), 091°24'55" (внутрішній кут), 152°27'37" (дирекційний кут), 19,8815 м (довжина), 5464631,6530 (Х), 2348058,7819 (Y); 10 (номер точки), 271°06'57" (внутрішній кут), 061°20'40" (дирекційний кут), 9,3273 м (довжина), 5464614,0242 (Х), 2348067,9743 (Y); 11 (номер точки), 088°31'03" (внутрішній кут), 152°49'37" (дирекційний кут), 7,5371 м (довжина), 5464618,4970 (Х), 2348076,1592 (Y); 12 (номер точки), 091°31'35" (внутрішній кут), 241°18'03" (дирекційний кут), 10,8429 м (довжина), 5464611,7918 (Х), 2348079,6013 (Y); 13 (номер точки), 269°05'08" (внутрішній кут), 152°12'55" (дирекційний кут), 7,9927 м (довжина), 5464606,5849 (Х), 2348070,0904 (Y); 14 (номер точки), 091°05'31" (внутрішній кут), 241°07'24" (дирекційний кут), 5,9216 м (довжина), 5464599,5137 (Х), 2348073,8162 (Y); 15 (номер точки), 089°53'42" (внутрішній кут), 331°31'41" (дирекційний кут), 5,0945 м (довжина), 5464596,6541 (Х), 2348068,6309 (Y); 16 (номер точки), 269°57'31" (внутрішній кут), 241°16'10" (дирекційний кут), 7,0750 м (довжина), 5464601,1196 (Х), 2348066,1788 (Y); 17 (номер точки), 279°08'37" (внутрішній кут), 142°07'34" (дирекційний кут), 21,0342 м (довжина), 5464597,7187 (Х), 2348059,9748 (Y); 18 (номер точки), 103°35'37" (внутрішній кут), 218°31'57" (дирекційний кут), 2,8052 м (довжина), 5464581,1151 (Х), 2348072,8882 (Y); 19 (номер точки), 076°45'07" (внутрішній кут), 321°46'50" (дирекційний кут), 9,0377 м (довжина), 5464578,9207 (Х), 2348071,1407 (Y); 20 (номер точки), 267°44'07" (внутрішній кут), 234°02'43" (дирекційний кут), 6,0917 м (довжина), 5464586,0212 (Х), 2348065,5493 (Y); 21 (номер точки), 089°44'52" (внутрішній кут), 324°17'51" (дирекційний кут), 5,0592 м (довжина), 5464582,4445 (Х), 2348060,6182 (Y); 22 (номер точки), 271°00'18" (внутрішній кут), 233°17'33" (дирекційний кут), 2,0820 м (довжина), 5464586,5628 (Х), 2348057,6658 (Y); 23 (номер точки), 088°27'03" (внутрішній кут), 324°50'30" (дирекційний кут), 4,0831 м (довжина), 5464585,3083 (Х), 2348055,9967 (Y); 24 (номер точки), 296°06'36" (внутрішній кут), 208°43'54" (дирекційний кут), 11,2009 м (довжина), 5464588,6466 (Х), 2348053,6455 (Y); 25 (номер точки), 087°37'30" (внутрішній кут), 304°06'24" (дирекційний кут), 19,9112 м (довжина), 5464578,8247 (Х), 2348048,2611 (Y); 4140°00'00" (внутрішній кут), 251,6210 м (довжина).

13.03.2008 ТОВ "Нефант" видано Державний акт серії ЯЕ №310248 на право власності на земельну ділянку загальною площею 0,1380 га, кадастровий номер 6825086700:04:001:0039, яка розташована на території Пироговецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, із цільовим призначенням для комерційного використання. Акт містить план меж земельної ділянки з описом меж (А- Б землі державної власності, Б-А землі адміністрації автодоріг Хмельницької області). Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010874300014.

13.03.2008 відкрито Поземельну книгу на земельну ділянку з кадастровим номером 6825086700040010039. Відповідно до записів від 25.04.2016, у розділі 1 Поземельної книги "Земельна ділянка. Загальні відомості", запис №001, зазначено місце розташування Хмельницька область, Хмельницький район, Пироговецька сільська рада; цільове призначення: категорія земель землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, код виду цільового призначення 1.11 Комерційного використання; у розділі 2 "Кадастровий план земельної ділянки та експлікація земельних угідь", запис №002, зазначено зокрема координати поворотних точок меж земельної ділянки: 2 (н. т.), 2 (н. т.), 15,03 (відстань, м), Х 5464601.81, Y 2348039.25 (координати, м); 1 (н. т.), 1 (н. т.), 17,33 (відстань, м), Х 5464589.11, Y 2348031.21 (координати, м); 3 (н. т.), 3 (н. т.), 5,03 (відстань, м), Х 5464608.28, Y 2348023.17 (координати, м); 4 (н. т.), 4 (н. т.), 6,06 (відстань, м), Х 5464610.65, Y 2348018.73 (координати, м); 5 (н. т.), 5 (н. т.), 3,97 (відстань, м), Х 5464615.87, Y 2348021.81 (координати, м); 6 (н. т.), 6 (н. т.), 17,36 (відстань, м), Х 5464613.89, Y 2348025.25 (координати, м); 7 (н. т.), 7 (н. т.), 22,16 (відстань, м), Х 5464607.06, Y 2348041.21 (координати, м); 8 (н. т.), 8 (н. т.), 9,71 (відстань, м), Х 5464627.38, Y 2348050.06 (координати, м); 9 (н. т.), 9 (н. т.), 19,88 (відстань, м), Х 5464631.65, Y 2348058.78 (координати, м); 10 (н. т.), 10 (н. т.), 9,34 (відстань, м), Х 5464614.02, Y 2348067.97 (координати, м); 11 (н. т.), 11 (н. т.), 7,54 (відстань, м), Х 5464618.5, Y 2348076.16 (координати, м); 12 (н. т.), 12 (н. т.), 8,61 (відстань, м), Х 5464611.79, Y 2348079.6 (координати, м); 13 (н. т.), 13 (н. т.), 2,23 (відстань, м), Х 5464607.66, Y 2348072.04 (координати, м); 14 (н. т.), 14 (н. т.), 1,31 (відстань, м), Х 5464606.58, Y 2348070.09 (координати, м); 15 (н. т.), 15 (н. т.), 6,68 (відстань, м), Х 5464605.42, Y 2348070.7 (координати, м); 16 (н. т.), 16 (н. т.), 5,93 (відстань, м), Х 5464599.51, Y 2348073.82 (координати, м); 17 (н. т.), 17 (н. т.), 5,1 (відстань, м), Х 5464596.65, Y 2348068.63 (координати, м); 18 (н. т.), 18 (н. т.), 7,08 (відстань, м), Х 5464601.12, Y 2348066.18 (координати, м); 19 (н. т.), 19 (н. т.), 21,04 (відстань, м), Х 5464597.28, Y 2348059.97 (координати, м); 20 (н. т.), 20 (н. т.), 2,81 (відстань, м), Х 5464581.12, Y 2348072.89 (координати, м); 21 (н. т.), 21 (н. т.), 9,04 (відстань, м), Х 5464578.92, Y 2348071.14 (координати, м); 22 (н. т.), 22 (н. т.), 6,09 (відстань, м), Х 5464586.02, Y 2348065.55 (координати, м); 23 (н. т.), 23 (н. т.), 5,06 (відстань, м), Х 5464582.44, Y 2348060.62 (координати, м); 24 (н. т.), 24 (н. т.), 2,08 (відстань, м), Х 5464586.55, Y 2348057.67 (координати, м); 25 (н. т.), 25 (н. т.), 4,08 (відстань, м), Х 5464585.31, Y 2348056 (координати, м); 26 (н. т.), 26 (н. т.), 5,05 (відстань, м), Х 5464588.65, Y 2348053.65 (координати, м); 27 (н. т.), 27 (н. т.), 6,16 (відстань, м), Х 5464584.22, Y 2348051.22 (координати, м); 28 (н. т.), 28 (н. т.), 19,91 (відстань, м), Х 5464578.82, Y 2348048.26 (координати, м); опис меж: від А до Б землі державної власності, від Б до А землі адміністрації автодоріг у Хмельницькій області; у розділі 3 "Земельна ділянка. Право власності, постійного користування. Запис про виникнення права", запис №003 власники: товариство з обмеженою відповідальністю "Нефант", форма власності: приватна власність, відомості про документ, що посвідчує право державний акт ЯЕ 310248 від 13.03.2008.

ТОВ "Нефант" звернулося до ТОВ "Бюро судових будземекспертиз" із заявою (від 15.07.2021), у якій просило відновити межі земельної ділянки та виготовити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,1380 га, що розташована: Хмельницький район, Пироговецька сільська рада (за межами населеного пункту), для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури. При цьому надало згоду у зв`язку з помилкою в метричних характеристиках земельної ділянки, а саме невідповідність лінійних промірів меж земельної ділянки в Державному акті на право власності на земельну ділянку (серія ЯЕ №310248) №010874300014 результатам польових вимірів в натурі (на місцевості) внести зміни у лінійні проміри меж земельної ділянки відповідно до фактичного користування. Повідомивши, що в зв`язку із тим, що межові знаки збігаються в натурі з металевими знаками, просило їх не встановлювати.

На замовлення ТОВ "Нефант" ТОВ "Бюро судових будземекспертиз" виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), у розділі 1 якої зазначено: адреса земельної ділянки Хмельницький район, Пироговецька сільська рада (за межами населеного пункту), кадастровий номер земельної ділянки 6825086700:04:001:0039, форма власності на земельну ділянку приватна, код форми власності 100, категорія земель за основним цільовим призначенням землі житлової та громадської забудови, код згідно з КВЦПЗ В 03.10 для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури, загальна площа земельної ділянки 0,1380 га. В матеріалах технічної документації міститься зокрема план меж земельної ділянки, схема місця розташування земельної ділянки, план земельної ділянки, складений за результатами кадастрової зйомки, відомість про координати поворотних точок меж, обмежень, угідь об`єкту державного земельного кадастру, в якій зазначено, що земельна ділянка відводиться у власність для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури, кадастровий план земельної ділянки в якому зазначено таблицю координат поворотних точок, відповідно до якої: № 1: Х 5464730,630, Y 2348127,612; № 2: Х 5464736,052, Y 2348114,887;№ 3: Х 5464736,790, Y 2348128,413;№ 4: Х 5464767,109, Y 2348165,211;№ 5: Х 5464752,370, Y 2348151,685; № 6: Х 5464720,453, Y 2348130,372; № 1: Х 5464729,630, Y 2348127,612, таблицю переліку угідь та їх площ - землі, зайняті поточним будівництвом та відведені під будівництво - 0.1380 га, від А до Б землі ДП "Хмельницьке ЛМГ" 6825086700:04:011:0030, від Б до А землі державної власності (дорога); акт встановлення та погодження зовнішніх меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) з суміжними землекористувачами, акт прийомки - передачі межових знаків на зберігання в якому зазначено, що межі земельної ділянки не будуть закріплені межовими знаками в натурі, так як вони збігаються з штучними лінійними спорудами (металевими знаками). Також в матеріалах технічної документації наявний висновок від 14.07.2021 про знесення нежитлового приміщення загальною площею 64, 6 кв. м., в якому зазначено, що земельна ділянка вільна від забудови.

13.08.2021 на підставі звернення ТОВ "Нефант" (від 13.08.2021 №ЗВ-6812266432021) державним реєстратором внесено зміни до Поземельної книги на земельну ділянку з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039, (сформовано аркуш 4, аркуш 5), суть змін виправлення відомостей про координати поворотних точок меж земельної ділянки. Згідно записів від 13.08.2021 №004, №005 координати поворотних точок меж земельної ділянки: 1 (н. т.), 1 (н. т.), 13,83 (відстань, м), Х 5464730.63, Y 2348127.612 (координати, м); 2 (н. т.), 2 (н. т.), 34,5 (відстань, м), Х 5464736.052, Y 2348114.887 (координати, м); 3 (н. т.), 3 (н. т.), 40 (відстань, м), Х 5464767.79, Y 2348128.413 (координати, м); 4 (н. т.), 4 (н. т.), 34,5 (відстань, м), Х 5464752.109, Y 2348065.211 (координати, м); 5 (н. т.), 5 (н. т.), 23,17 (відстань, м), Х 5464720.37, Y 2348151.685 (координати, м); 6 (н. т.), 6 (н. т.), 3 (відстань, м), Х 5464729.453, Y 2348030.372 (координати, м); опис меж: від А до Б землі ДП "Хмельницьке ЛМГ", від Б до А землі державної власності (дорога).

Також сформовано аркуш 6, суть змін виправлення відомостей про місце розташування земельної ділянки, виправлення цільового призначення земельної ділянки, виправлення нормативної грошової оцінки, виправлення відомостей про площу земельної ділянки, виправлення форми власності земельної ділянки, виправлення виду використання земельної ділянки; згідно запису від 13.08.2021 №006 запис, розділ 1 "Земельна ділянка. Загальні відомості" цільове призначення: категорія земель землі житлової та громадської забудови, код виду цільового призначення 03.10 Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов`язаної з отриманням прибутку) (до зміни цільове призначення: категорія земель землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, код виду цільового призначення 1.11 Комерційне використання); площа - 0,1380 га; сформовано аркуш 7, запис №007 Розділ 2 "Кадастровий план земельної ділянки та експлікація земельних угідь" суть змін виправлення складу угідь, виправлення виду використання земельної ділянки, виправлення відомостей про розробника документації (розробник документації із землеустрою ТОВ "Бюро судових будземеспертиз"), виправлення відомостей про суміжників.

Розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації №450/2010-р від 01.09.2010 надано дозвіл Державному підприємству "Хмельницьке лісомисливське господарство" на розробку технічної документації щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками лісогосподарського призначення на території Хмельницького району, в тому числі на території Пироговецької сільської ради - 595 га.

Розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації №180/2013-р від 14.06.2013 надано дозвіл Державному підприємству "Хмельницьке лісомисливське господарство" на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок, які знаходяться за межами населених пунктів Хмельницького району, на території, в тому числі Пироговецької сільської ради.

На підставі заяви Державного підприємства "Хмельницьке лісомисливське господарство" Хмельницьким міськрайонним відділом Хмельницької регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" виготовлено Технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), наданої Державному підприємству "Хмельницьке лісомисливське господарство", 09.01 для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг, яка розташована на території Пироговецької сільської ради, Хмельницького району, Хмельницької області 6825086700:04:011:0030 (2014 року), відповідно до пояснювальної записки якої межі та площа земельної ділянки погоджені з суміжними власниками землі (землекористувачами) та зі всіма зацікавленими організаціями; земельна ділянка межує, зокрема, з Г-Д землі ТзОВ "Нефант".

Із акту погодження (встановлення) зовнішніх меж земельної ділянки від 26.11.2014, Кадастрового плану земельної ділянки 6825086700:04:011:0030, Плану меж земельної ділянки, Акту прийомки-передачі межових знаків на зберігання від 26.11.2014 вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030 межує із землями ТОВ "Нефант".

На підставі вказаної вище Технічної документації управлінням Держгеокадастру у Хмельницькому районі 21.12.2015 здійснено державну реєстрацію земельної ділянки із кадастровим номером 6825086700:04:011:0030, площею 115.2993 га, що розташована на території Пироговецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області із цільовим призначенням 09.01 для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг, категорія земель землі лісогосподарського призначення, вид використання земельної ділянки для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг, форма власності інформація відсутня, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 21.12.2015.

Також 21.12.2015 відкрито Поземельну книгу на земельну ділянку з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030, у розділі 1 якої (запис від 21.12.2015 №001) зазначено: місце розташування Хмельницька область, Хмельницький район, Пироговецька сільська рада, цільове призначення: категорія земель землі лісогосподарського призначення, код виду цільового призначення 09.01 Для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг, площа 115.2993; у розділі 3 (запис від 07.06.2016 №005): власники (користувачі) Хмельницька обласна державна адміністрація, форма власності державна, дата державної реєстрації речового права на нерухоме майно 16.05.2016, право постійного користування земельною ділянкою державне підприємство "Хмельницьке лісомисливське господарство".

Розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації №92/2016-р від 25.02.2016 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок (на місцевості Державному підприємству" "Хмельницьке лісомисливське господарство" 09.01 - для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг, яка розташована на території Пироговецької сільської, надано в постійне користування Державному підприємству "Хмельницьке лісомисливське господарство" земельні ділянки державної власності загальною площею 583,5421 га (землі лісогосподарського призначення) для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг, що розташовані за межами населених пунктів на території Хмельницького району.

Із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права слідує, що на підставі розпорядження Хмельницької обласної держаної адміністрації №92/2016-р від 25.02.2016, наказу Державного агентства лісових ресурсів України "Про затвердження передавального акту державного підприємства "Хмельницьке лісомисливське господарство" №81 від 10.01.2023, за державним спеціалізованим господарським підприємством "Ліси України" (правокористувач) зареєстровано 16.05.2016 право постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030, площею 115,2993, із цільовим призначенням для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг, власник Хмельницька обласна державна адміністрація.

У матеріалах справи наявний План лісонасаджень Прибузького лісництва ДП "Хмельницьке лісомисливське господарство", у якому зазначено, зокрема, його загальна площа 3084,2 га, та планшет №1 лісовпорядкування 2020 р., кадастровий план земельної ділянки 6825086700:04:011:0030.

Розглянувши клопотання ДП "Хмельницьке лісомисливське господарство", Хмельницька обласна державна адміністрація розпорядженням від 25.06.2021 №587/2021-р, зокрема, надала згоду на відновлення меж земельної ділянки державної власності площею 115,2993 га, кадастровий номер 6825086700:04:011:0030, що перебуває у його користуванні, про що в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зроблено запис про реєстрацію іншого речового права 16.05.2016 року за №14527607. У п. 2 розпорядження зазначено, що ДП "Хмельницьке лісомисливське господарство" при розробленні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) забезпечити дотримання вимог чинного законодавства.

ДП "Хмельницьке лісомисливське господарство" звернулося до ТОВ "Бюро судових будземекспертиз" із заявою (від 06.07.2021), у якій просило відновити межі земельної ділянки та виготовити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 115,2993 га, що розташована: Хмельницький район, Пироговецька сільська рада (за межами населеного пункту), для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг.

На замовлення ДП "Хмельницьке лісомисливське господарство" ТОВ "Бюро судових будземекспертиз" виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), земельна ділянка кадастровий номер 6825086700:04:011:0030, категорія земель: землі лісогосподарського призначення, код згідно з КВЦПЗ-Н 09.01 для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг, Хмельницький район, Пироговецька сільська рада (за межами населеного пункту), в якій міститься, зокрема схема місця розташування земельної ділянки ДП "Хмельницьке лісомисливське господарство", кадастровий план земельної ділянки, акт встановлення та погодження меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) , акт прийомки-передачі знаків на зберігання

13.08.2021 на підставі звернення №ЗВ-681226648221 від 13.08.2021 внесено зміни до Поземельної книги на земельну ділянку з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030: сформовано аркуш 7, аркуш 8, суть змін виправлення відомостей про координати поворотних точок меж земельної ділянки.

Прокурором до матеріалів справи подано висновок експерта Хмельницького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 05.03.2025 №СЕ-19/123-24/14469-ЗТ, відповідно до якого при проведенні судової земельно-технічної експертизи щодо об`єкта дослідження - земельна ділянка кадастровий номер 6825086700:04:001:0039, експертом зроблено висновки, зокрема, про те, що: за результатами співставлення об`єктів дослідження в одній площині встановлено, що координати поворотних точок меж земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 згідно Технічної документації із землеустрою 2021 (виготовленої ТОВ "Бюро судових будземекспертиз") змінювалися відносно Технічної документації із землеустрою 2008 (виготовленої МПП "Анатолій & К"), державного акту серії ЯЕ №31248 від 13.03.2008, що графічно відображено на Схематичному плані меж 3 в Додатку 4; зміна конфігурації меж земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 згідно Технічної документації із землеустрою 2021 (виготовленої ТОВ "Бюро судових будземекспертиз") відбулася відносно Технічної документації із землеустрою 2008 (виготовленої МПП "Анатолій & К"), державного акту серії ЯЕ №31248 від 13.03.2008, що графічно відображено на Схематичному плані меж 3 в Додатку 4, відстань від межі земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 згідно Технічної документації із землеустрою 2021 до межі земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 згідно Технічної документації із землеустрою 2008, державного ЯЕ №310248 від 13.03.2008, становить від точки №9 до точки №2 118,52 м, від точки №11 до точки №5 126,82 м, від лінії 25-1 до лінії 1-2 170,2 м, що графічно відображено на Схематичному плані меж 4 в Додатку 5; межі фактичного користування земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 не відповідають координатам меж земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 згідно Технічної документації із землеустрою 2021 (виготовленої ТОВ "Бюро судових будземекспертиз"), Технічної документації із землеустрою 2008 (виготовленої МПП "Анатолій & К") державного акту серії ЯЕ №31248 від 13.03.2008, що графічно відображено на Схематичному плані меж 5 в Додатку 6.

У експертному висновку зазначено, що за результатами проведеного дослідження встановлено, що змінено координати поворотних точок меж земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039, змінено місце розташування, конфігурацію, параметри, кількість поворотних точок земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 згідно технічної документації із землеустрою 2021 року (виготовлена ТОВ "Бюро судових будземеспертиз") відносно технічної документації із землеустрою 2008 року (виготовлене МПП "Анатолій & К") та державного акту від 13.03.2008, вносились зміни в угіддя земельної ділянки.

Експертний висновок містить схематичні плани меж земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 згідно технічних документацій 2008 р., 2021 р., співставлення меж земельної ділянки в одній площині.

У висновку експерта Хмельницького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України №СЕ-19/123-24/6397-ЗТ від 07.05.2025 зазначено, що: за результатами співставлення об`єктів в одній площині встановлено, що координати поворотних точок меж земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030 згідно Технічної документації із землеустрою 2021 (виготовленої ТОВ "Бюро судових будземекспертиз") змінювалися відносно Технічної документації із землеустрою 2014 (виготовленої ДП "ЦДЗК"), що графічно відображено на Схематичному плані меж 3 в Додатку 4; зміна конфігурації меж земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030 згідно Технічної документації із землеустрою 2021 (виготовленої ТОВ "Бюро судових будземекспертиз") відбулася відносно Технічної документації із землеустрою 2014 (виготовленої ДП "ЦДЗК"), що графічно відображено на Схематичному плані меж 3 в Додатку 4.

У матеріалах справи наявний акт встановлення зовнішніх меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,1380 га з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030, план перенесення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) із зазначенням координат поворотних точок (Х - 5464730,630, Y - 2348127,612; Х - 5464736,052, Y - 2348114,887; Х - 5464767,790, Y - 2348128,413; Х - 5464752,109, Y - 2348165,211; Х - 5464720,370, Y - 2348151,685; Х - 5464729,453, Y- 2348130,372), виконаних сертифікованим інженером - землевпорядником ПП "Діоріт Плюс 1" на виконання постанови про залучення спеціаліста до кримінального провадження від 13.11.2024 (лист ПП "Діоріт Плюс 1" від 26.11.2024 3183).

Прокурор у листі від 06.08.2024, адресованому Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області, просив надати інформацію щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039, а саме до складу яких земель остання відноситься та надати відповідні документи щодо формування цієї земельної ділянки.

Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у відповідь на вказаний лист, зокрема, надало відомості з Державного земельного кадастру про земельну ділянку кадастровий номер 6825086700:04:001:0039: категорія земель - землі житлової та громадської забудови; цільове призначення - для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов`язаною з отриманням прибутку; угіддя-землі зайняті поточним будівництвом та відведені під будівництво; повідомило, що 19.08.2021 надійшли відомості про реєстрацію речового права на земельну ділянку із кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 за ТОВ "Нефант" та відповідно надіслано копію Поземельної книги на земельну ділянку із кадастровим номером 6825086700:04:001:0039, копію Державного акту на право власності на земельну ділянку від 13.03.2008, витяг з книги записів реєстрації державних актів.

Керівник окружної прокуратури м. Хмельницького звернувся із листом від 06.08.2024 до Хмельницької обласної військової адміністрації, Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", ВО "Укрдержліспроект", у якому просив повідомити чи відноситься земельна ділянка з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 до земель лісового фонду, співставлення провести з урахуванням матеріалів лісовпорядкування попередніх років та в разі виявлення накладок - повідомити чи надавались відповідні погодження на зміну цільового призначення та вилучення земельної ділянки з земель лісового фонду та відповідно проінформувати чи будуть вживатися заходи щодо повернення земель лісового фонду.

У відповідь Хмельницька обласна військова адміністрація листом від 16.08.2024 повідомила, що за інформацією Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької військової адміністрації земельна ділянка за кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 не знаходиться в межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон та елементи Смарагдової мережі відсутні. Вказано про відсутність інформації стосовно відношення запитуваної земельної ділянки до земель лісового фонду. Крім того зазначено, що адміністрацією не надавалися відповідні погодження на зміну цільового призначення та вилучення земельної ділянки із земель лісового фонду. Також повідомлено, що у зв`язку з обмеженим фінансуванням, обласна військова адміністрація не заперечує щодо представництва Окружною прокуратурою міста Хмельницький захисту інтересів держави у разі наявності підстав для цього, в тому числі у формі звернення до суду для повернення вищезазначених земельних ділянок до земель державного лісового фонду.

Південно-Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства відповіло у листі №1010/2024 від 20.08.2024, що за даними, отриманими з порталу "Геоінформаційна система лісових ресурсів України" земельна ділянка з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 площею 0,138 га знаходиться в межах лісового фонду філії "Хмельницьке лісомисливське господарство" ДП "Ліси України", повідомило, що погодження зміни цільового призначення та вилучення не надавались управлінням, оскільки не належать до повноважень останнього, а забезпечення здійснення заходів щодо повернення незаконно вилучених земельних ділянок належить до повноважень постійного лісокористувача.

У листі філії "Хмельницьке лісомисливське господарство" Подільського офісу Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" від 20.08.2024 зазначено, що речові права на земельну ділянку лісогосподарського призначення (кадастровий номер 6825086700:04:011:0030), що перебуває у постійному користуванні ДП "Ліси України" філія "Хмельницьке лісомисливське господарство" були зареєстровані ДП Хмельницьке ЛМГ 16.05.2016. За даними інформації із Державного земельного кадастру речові права на земельну ділянку з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 площею 0,138 га щодо якої надійшов запит Окружної прокуратури міста Хмельницького, зареєстровано за ТОВ "Нефант" 19.08.2021 року. Повідомлено, що погодження на зміну цільового призначення та вилучення із земель лісового фонду не надавалися, технічна чи проектна документація не замовлялися та не виготовлялися, вказана земельна ділянка накладається на картографічних матеріалах лісовпорядкування 2022 року на квартал 19 виділ 6 Прибузького лісництва.

На запит Окружної прокуратури міста Хмельницького від 21.08.2024, зокрема, щодо надання інформації про зміну конфігурації, місця розташування, координат поворотних точок меж земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039, Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області листом від 29.08.2024 повідомило, що відповідно до даних Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 наявні відомості від 13.08.2021 про внесення виправлених відомостей до ДЗК в частині помилки у координатах поворотних точок меж земельної ділянки державним кадастровим реєстратором Кушнірук Аллою Петрівною за заявою (яка формується ДКР під час внесення відомостей до ДЗК) ТзОВ "Нефант". У листі також зазначено, що у Відділі № 1 відсутня документація із землеустрою, що стала підставою для вищезазначених змін до Державного земельного кадастру земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039.

21.08.2024 прокурор звернувся із листом до Хмельницької обласної військової адміністрації, Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, філії "Хмельницьке лісомисливське господарство" державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", у якому з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави у суді, посилаючись на лист філії "Хмельницьке лісомисливське господарство" від 19.08.2024 щодо накладення земельної ділянки к. н. 6825086700:04:001:0039 на картографічних матеріалах на квартал 19 виділ 6 Прибузького лісництва, просив здійснити співставлення (картографічну накладку) земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 з матеріалами лісовпорядкування починаючи з 2000-х років; у разі виявлення накладок просив повідомити чи надавалися відповідні погодження на зміну цільового призначення та вилучення земельної ділянки із земель лісового фонду, в якій площі накладається земельна ділянка на землі лісового фонду. Крім того просив проінформувати чи вживалися та чи будуть вживатися заходи для повернення земельної ділянки, у тому числі в судовому порядку. Також просив повідомити чи відбувалося вилучення упродовж 200-2024 років земельних ділянок з земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030 із земель лісового фонду планшет №1 Прибузького лісництва, в разі вилучення, надати підтверджуючі документи із схематичним відображенням місця де відбувалось відповідне вилучення.

У відповідь Хмельницька обласна військова адміністрація в листі від 04.09.2024 зазначила про те, що адміністрацією не надавались відповідні погодження на зміну цільового призначення та вилучення земельної ділянки за кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 із земель лісового фонду, також не видавались відповідні розпорядження про вилучення земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030 із земель лісового фонду, заходів, в тому числі в судовому порядку, щодо повернення зазначених земельних ділянок адміністрація не вживала у зв`язку з обмеженим фінансуванням. Повідомлено, що у випадку встановлення порушень чинного законодавства не заперечує щодо представництва Хмельницькою окружною прокуратурою інтересів держави, в особі Хмельницької обласної військової адміністрації, у судах з метою усунення порушень вимог законодавства у сфері використання земельних лісогосподарського призначення.

Філія "Хмельницьке лісомисливське господарство" Подільського офісу Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" у листі від 06.09.2024 повідомило, що з дати свого утворення - 24.12.2004 по теперішній час погодження на вилучення земельних ділянок із складу лісового фонду не надавалось, реєстрація речових прав на земельну ділянку лісогосподарського призначення з к. н. 6825086700:04:011:0030 та планшет №1 Прибузького лісництва виготовлений з врахуванням інформації з реєстру про наявність приватної власності на земельну ділянку з к. н. 6825086700:04:001:0039.

Південно - Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства у відповідні, направило лист №1069/241/2024 від 09.09.2024 із змістом аналогічним листу №1010/2024 від 20.08.2024.

18.06.2025 прокурор звернувся з листом до Хмельницької обласної військової адміністрації, в якому, зокрема, повідомив, що 13.03.2008 ТОВ "Нефант" видано державний акт на право власності на земельну ділянку з к. н. 6825086700:04:001:0039, проте 13.08.2021 до Державного земельного кадастру за заявою ТОВ "Нефант" внесено зміни відомостей про координати поворотних точок меж земельної ділянки, про місце розташування, цільового призначення, складу угідь, виду використання, відомостей про суміжників в результаті чого змінилось місцезнаходження земельної ділянки з к. н. 6825086700:04:001:0039 та вона знаходиться в межах лісового фонду філії Хмельницьке лісомисливське господарство "ДП "Ліси України", накладається на квартал 19, виділ 6 Прибузького лісництва, а саме на земельну ділянку з к. н. 6825086700:04:011:0030, власником якої держава в особі Хмельницької ОДА. Вказав, що зазначені дії, виявлені порушення чинного законодавства спричинили вибуття земель лісогосподарського призначення з державної власності. Окремо просив повідомити про заплановані заходи для повернення ділянки до земель державного лісового фонду, у тому числі в судовому порядку, а у разі невжиття таких заходів - повідомити причини.

У відповідь Хмельницька обласна військова адміністрація в листі від 24.06.2025 зазначила, що у зв`язку з обмеженим фінансуванням не вживала та не вживатиме претензійно-позовних заходів щодо повернення земельної ділянки та не заперечує щодо представництва прокурором інтересів держави в особі Хмельницької ОВА.

До матеріалів справи прокурором надано лист Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 06.08.2025, адресований Хмельницькому районному управлінню поліції ГУНП у Хмельницькій області, з приводу надання інформації щодо дотримання вимог чинного законодавства при зміні місця розташування та конфігурації земельних ділянок з кадастровими номерами 6825086700:04:001:0039 та 6825086700:04:011:0030 (отримано прокурором у відповідь на лист від 07.09.2025, адресований ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області).

У листі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 06.08.2025 повідомлено, що 13.08.2021 було здійснено (одночасно): 1) зміну меж (конфігурації) земельної ділянки 6825086700:04:001:0039 (яка перебуває у власності ТзОВ "Нефант") та зміну її місця розташування, в результаті чого земельну ділянку 6825086700:04:001:0039 "переміщено" на земельну ділянку державної власності лісогосподарського призначення 6825086700:04:011:0030 (яка перебуває у користуванні ДП "Хмельницьке лісомисливське господарство"); 2) зміну меж (конфігурації) земельної ділянки державної власності лісогосподарського призначення 6825086700:04:011:0030 (яка перебуває у користуванні ДП "Хмельницьке лісомисливське господарство") та зміну її місця розташування, в результаті чого земельну ділянку 6825086700:04:011:0030 "переміщено" на земельну ділянку 6825086700:04:001:0039 (яка перебуває у власності ТОВ "Нефант"). Здійснено це на підставі 2-ох документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), виготовлених у 2021 році ТОВ "Бюро судових будземекспертиз" за замовленням ТзОВ "Нефант" та ДП "Хмельницьке лісомисливське господарство".

Вказано, що в порушення ч. 1 ст. 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр" ТОВ "Бюро судових будземекспертиз" за замовленням ТзОВ "Нефант" здійснило відновлення меж земельної ділянки 6825086700:04:001:0039 не за її фактичним використанням, адже її фактичне використання чітко підтверджується наступними документами: державним актом на право власності на земельну ділянку серії ХМ №020181, зареєстрованим в книзі записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за 010474301089 (виданим Валентьєвій Марії Дмитрівні); технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, виготовленої у 2008 році МПП "Анатолій&К" на замовлення ТзОВ "Нефант"; державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №310248, зареєстрованим у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі 13.03.2008 року за № 010874300014 (виданим ТзОВ "Нефант").

У технічній документації із землеустрою, яка виготовлена МПП "Анатолій & К" у 2008 році, наявне свідоцтво про право власності на нерухоме майно (нежиле приміщення площею 64,8 кв.м.), яке станом на 02.12.2004 року перебувало у власності ТОВ "Нефант" та адреса якого: с. Червона Зірка, траса Львів-Кірвоград-Знам`янка на 260 км. Ліворуч, тобто приміщення розташоване безпосередньо на автодорозі.

Крім того, у вищезазначеній технічній документації також наявні технічні паспорти ще на 7 приміщень, які станом на 2004-2006 роки також перебували у власності ТзОВ "Нефант" та адреса яких: с. Червона Зірка, траса Львів-Кіровоград-Знам?янка на 260 км. ліворуч, тобто також безпосередньо на автодорозі. Згідно відомостей, наявних у вищезазначеній документації, на земельній ділянці 6825086700:04:001:0039 розміщено 8 будівель загальною площею 0,0169 га, а решта частина земельної ділянки знаходиться під проїздами, проходами та площадками загальною площею 0,1211 га. Відповідно до відомостей Державного земельного кадастру (Поземельної книги) угіддя на земельній ділянці 6825086700:04:001:0039 (яка перебуває у власності ТзОВ "Нефант") - землі під соціально-культурними об`єктами. Згідно кадастрового плану земельної ділянки (відповідно до розділу 2 Поземельної книги станом на 25.04.2016 року) на земельній ділянці розташовано 8 об?єктів нерухомого майна.

Тобто відомості, внесені до Державного земельного кадастру, до 13.08.2021 року відповідали відомостям, наявним у технічній документації із землеустрою 2008 року.

Разом з тим, після виготовлення у 2021 році ТОВ "Бюро судових будземекспертиз" технічної документації і внесення 13.08.2021 року виправлених відомостей до Державного земельного кадастру, на земельній ділянці 6825086700:04:001:0039 угіддя стали - землі, зайняті поточним будівництвом та відведені під будівництво (будівництво на яких не розпочато). Крім того, і згідно технічної документації, і згідно Поземельної книги з 13.08.2021 року на земельній ділянці відсутні об?єкти нерухомого майна.

Також у листі зазначено, що Законом України "Про Державний земельний кадастр" не передбачено внесення до Державного земельного кадастру відомостей про угіддя на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), однак такі зміни були внесені до Державного земельного кадастру 13.08.2021 щодо земельних ділянок.

Прокурор у повідомленні від 22.12.2025, адресованому Хмельницькій обласній військовій адміністрації, вказавши на виявлені порушення зазначені у листі від 18.06.2025, відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" повідомив про намір здійснення представництва в суді законних інтересів держави в особі Хмельницької обласної військової адміністрації шляхом пред`явлення відповідного позову.

Відповідачем 1 ТОВ "Нефант" в матеріали справи надано копію договору довгострокового тимчасового користування лісами від 19.06.2024, укладеного між постійним лісокористувачем державним спеціалізованим господарським підприємством "Ліси України" (сторона 1) та тимчасовим лісокористувачем - ТОВ "Нефант" (далі сторона 2), згідно з розпорядженням Хмельницької обласної військової адміністрації від 05.09.2023 №746/2023-р (далі договір), відповідно до п. 1 якого сторона 1 виділяє, а сторона 2 приймає у строкове платне довгострокове тимчасове користування (далі користування) лісову ділянку з метою використання корисних властивостей лісів для рекреаційних цілей.

У п. 2 договору передбачено, що у користування виділяється лісова ділянка загальною площею 2,0 (гектарів), яка закріплена за філією "Хмельницьке лісомисливське господарство" ДП "Ліси України" та розташована в кварталі 19 виділ 6 Прибузького лісництва на території Хмельницької міської ради в адміністративних межах Хмельницького району Хмельницької області згідно з планом-схемою (додається).

Згідно з п. п. 6, 8 договору передача лісової ділянки в користування здійснюється без вилучення земельної лісової ділянки у сторони 1. Передача лісової ділянки не тягне за собою виникнення у сторони 2 права власності на відповідну земельну лісову ділянку.

Із п. 9 договору слідує, що сторона 2 приймає у користування лісову ділянку не раніше дати підписання сторонами цього договору у термін (строк) 49 років та складання акта приймання-передачі лісової ділянки.

До договору долучено акт приймання-передачі лісової ділянки у довгострокове тимчасове користування від 19.06.2024 та розпорядження від 05.09.2023 №746/2023-р "Про виділення у довгострокове тимчасове користування ТОВ "Нефант" лісової ділянки".

Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.

Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства; кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Частиною 3 ст. 4 ГПК України передбачено, що до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Згідно зі ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, визначеному законом.

Відповідно до статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Частинами 4, 5 ст. 53 ГПК України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

У Рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) №3-рп/99 від 08.04.1999 Конституційний Суд України, з`ясовуючи поняття "інтереси держави" висловив позицію про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо. З урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Таким чином, "інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація інтересів держави може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно. Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17.

Звертаючись до суду з цим позовом, прокурор обґрунтував необхідність захисту інтересів держави тим, що у зв`язку із зміною у Державному земельному кадастрі координат та цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 відбулося вилучення земель державної власності лісогосподарського призначення. При цьому спірна земельна ділянка є об`єктом з обмеженою оборотоздатністю, оскільки є земельною ділянкою лісового фонду та в разі її використання може потягнути за собою незаконну вирубку дерев та зміну екосистеми на вказаній території. Окрім цього суспільний інтерес полягає у повернені у власність держави спірної земельної ділянки, переслідує легітимну мету контролю за використанням державних земель відповідно до загальних інтересів, щоб таке відчуження відбувалось у передбачений чинним законодавством спосіб та земельна ділянка використовувалась за цільовим призначенням.

Отже позов прокурора спрямований на відновлення становища, яке існувало до порушення права власності держави на земельну ділянку лісового фонду, недопущення передання земель лісогосподарського призначення у приватну власність всупереч чинному законодавству. Важливість захисту інтересів держави у спірних правовідносинах зумовлена особливим статусом земельної ділянки її належністю до земель лісового фонду України, що є надбанням всього Українського народу.

Системне тлумачення положень статті 53 Господарського процесуального кодексу України та статті 23 Закону України "Про прокуратуру" дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво у суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави лише у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

Поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" означає орган, на який державою покладено обов`язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади (пункти 4, 5 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України №3-рп/99 від 08.04.1999).

Отже, вирішення питання про орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, полягає у встановленні органу, який, використовуючи на підставі норм законодавства надані йому повноваження, зобов`язаний з метою захисту інтересів держави вчиняти юридичні дії, що впливають на права та обов`язки суб`єктів спірних правовідносин, зобов`язуючи їх припинити порушення інтересів держави та усунути наслідки цих порушень (зокрема, звертатись до суду з відповідним позовом).

У цій справі прокурор звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації (Хмельницької ОВА), як уповноважений державою орган у спірних правовідносинах.

Статями 7, 8 Лісового кодексу України (далі ЛК України) визначено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. У державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності. Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону.

Відповідно до ст. ст. 317, 319 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) саме власнику належить право розпоряджатися своїм майном за власною волею.

За змістом ст. 80 Земельного кодексу України (далі ЗК України), ст. 2, 170, 326 ЦК України право власності на землі державної власності належать державі Україна, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади.

Відповідно до ст. ст. 16, 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за використанням та охороною лісів, надр, води, атмосферного повітря, рослинного і тваринного світу та інших природних ресурсів. Місцеві державні адміністрації розпоряджаються землями державної власності відповідно до закону.

Згідно з п. а) ч. 1 ст. 17 ЗК України до повноважень місцевих державних адміністрацій в галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 31 ЛК України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації у сфері лісових відносин у межах своїх повноважень на їх території передають у власність, надають у постійне користування для ведення лісового господарства земельні лісові ділянки, що перебувають у державній власності, на відповідній території, приймають рішення про виділення в установленому порядку для довгострокового тимчасового користування лісами лісових ділянок, що перебувають у державній власності, на відповідній території, а також у межах міст обласного значення.

Згідно з ч. 5 ст. 122 ЗК України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Тобто з врахуванням наведеного Хмельницька обласна державна адміністрація є розпорядником земельних ділянок лісогосподарського призначення державної власності та є тим органом, який повинен здійснювати захист порушених інтересів держави у спірних правовідносинах.

Судом зважається на те, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб`єкти владних повноважень (органи державної влади, органи місцевого самоврядування або інші суб`єкти владних повноважень, до компетенції яких віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах), а не прокурор, між тим для того щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідного суб`єкта владних повноважень, який всупереч вимог закону не здійснює захисту або робить це неналежно. Прокурор не може вважатися альтернативним суб`єктом звернення до суду і замінювати належного суб`єкта владних повноважень, який може і бажає захищати інтереси держави.

Отже, прокурор, звертаючись до суду з позовом, повинен обґрунтувати та довести бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 15.10.2019 у справі № 903/129/18 вказала, що сам факт не звернення до суду суб`єкта владних повноважень з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та відповідно мав змогу захистити інтереси держави свідчить про те, що указаний орган неналежно виконує свої повноваження, у зв`язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів держави та звернення до суду з таким позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини.

Як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18, звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме: подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого незвернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.

З матеріалів справи вбачається, що прокурор звертався до Хмельницької обласної державної адміністрації з листами від 21.08.2024, 18.06.2025, в яких зазначивши, що в результаті внесення до Державного земельного кадастру за заявою ТОВ "Нефант" змін до відомостей, зокрема, про координати поворотних точок меж земельної ділянки, місце розташування, суміжників змінилось місцезнаходження земельної ділянки з к. н. 6825086700:04:001:0039 та вона знаходиться в межах лісового фонду, накладається на квартал 19, виділ 6 Прибузького лісництва, а саме на земельну ділянку з к. н. 6825086700:04:011:0030, власником якої є держава в особі Хмельницької ОДА, що спричинило вибуття земель лісогосподарського призначення з державної власності з порушенням чинного законодавства. Та відповідно просив повідомити про заплановані заходи щодо усунення порушення, повернення ділянки до земель державного лісового фонду, у тому числі в судовому порядку.

Однак, у відповідь Хмельницька обласна державна адміністрація повідомила (лист від 04.09.2024, від 24.06.2025), що у зв`язку з обмеженим фінансуванням не вживала та не вживатиме претензійно-позовних заходів щодо повернення земельної ділянки та не заперечує щодо представництва прокурором інтересів держави в особі Хмельницької ОВА з метою усунення порушень вимог законодавства у сфері використання земельних лісогосподарського призначення.

З наведеного слідує, що позивач з урахуванням обізнаності про порушення інтересів держави, на які вказує прокурор, на такі порушення не відреагував, заходів захисту вказаних інтересів, зокрема у судовому порядку, не вжив. Невжиття таких заходів за умови обізнаності про наявність відповідного порушення, про що свідчить вищенаведене листування прокурора з позивачем, стало підставою для звернення прокурора в інтересах держави в особі позивача до суду з цим позовом.

При цьому, наявності підстав для представництва прокурором інтересів держави у суді позивачем не заперечено.

Така бездіяльність позивача як компетентного органу, який здійснює відповідні повноваження у сфері спірних правовідносин, є самостійною юридичною особою, однак який незалежно від причини не здійснює захисту інтересів держави в судовому порядку, виключає можливість трактування прокурора як альтернативного суб`єкта звернення до суду, що замінює компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави. У цьому випадку прокурор виконує саме субсидіарну роль, замінюючи в судовому провадженні позивача, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту інтересів держави.

Наведені вище обставини щодо обізнаності позивача з порушенням інтересів держави, зважаючи на характер наданих ним відповідей на лист прокурора, свідчать про встановлення обставин, за яких порушення відповідачами інтересів держави супроводжується неналежним виконанням уповноваженим органом функцій з їх захисту, що призводить до виникнення у прокурора не лише права, а й обов`язку вжити заходів з представництва інтересів держави в суді.

Вказане відповідно до статті 53 Господарського процесуального кодексу України, статті 23 Закону України "Про прокуратуру" є підставою для захисту інтересів держави в особі позивача шляхом пред`явлення цього позову. Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 15.10.2019 у справі №903/129/18.

При цьому у підтвердження дотримання прокурором порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" для звернення до суду з відповідним позовом, у матеріали справи надано повідомлення (від 22.12.2025), адресоване Хмельницькій обласній військовій адміністрації, про наявність підстав та намір здійснювати представництво інтересів держави в особі позивача в суді.

Вищенаведене у сукупності спростовує доводи відповідача 1-ТОВ "Нефант" щодо відсутності підстав для представництва прокурором інтересів держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації у спірних правовідносинах та залишення позову без розгляду на підставі п. 2 ч. 1 ст. 226 ГПК України.

Щодо суті позовних вимог.

Відповідно до положень ст. ст. 13, 14 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Земельні відносини, у силу приписів ч. ч. 1, 2 ст. 3 ЗК України, регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу.

Із ст. 1 ЛК України слідує, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Землі лісогосподарського призначення, з огляду на п. "е" ч.1 ст.19 ЗК України, є самостійною категорією земель України за основним цільовим призначенням.

До земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, на яких розташовані полезахисні лісові смуги. Віднесення земельних ділянок до складу земель лісогосподарського призначення здійснюється відповідно до земельного законодавства (ст. 5 ЛК України).

При цьому у ч. ч. 1, 2 ст. 55 ЗК України встановлено, що до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.

Основною рисою земель лісогосподарського призначення є призначення цих земель саме для ведення лісового господарства, що за змістом ст. 63 ЛК України полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.

Статтею 7 ЛК України унормовано, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб`єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.

При цьому згідно зі ст. 56 ЗК України землі лісогосподарського призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Громадянам та юридичним особам за рішенням органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади можуть безоплатно або за плату передаватись у власність замкнені земельні ділянки лісогосподарського призначення загальною площею до 5 гектарів у складі угідь селянських, фермерських та інших господарств. Громадяни та юридичні особи у встановленому законом порядку можуть набувати у власність для лісорозведення земельні ділянки, а також можуть мати у власності ліси, створені шляхом лісорозведення на набутих у власність у встановленому законом порядку земельних ділянках, а також самозалісені ділянки на набутих у власність у встановленому законом порядку земельних ділянках.

За змістом ст. 8 ЛК України у державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності. Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону.

Право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами (стаття 16 ЛК України).

За приписами ст. 17 ЛК України у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

Ліси надаються в постійне користування на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища. У разі прийняття рішення про надання лісів у постійне користування обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями таке рішення погоджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища. Прийняття рішень Кабінетом Міністрів України не потребує погоджень з іншими органами.

Також у силу положень ч. 1 ст. 57 ЗК України земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.

Із ст. 54 ЛК України вбачається, що облік лісів включає збір та узагальнення відомостей, які характеризують кожну лісову ділянку за площею, кількісними та якісними показниками. Основою ведення обліку лісів є матеріали лісовпорядкування.

Відповідно до п. 5 розділу VIII "Прикінцеві положення" ЛК України (в редакції, чинній з 31.07.2006 до внесення змін Законом України № 340-IX від 05.12.2019) до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

У постановах Верховного Суду у справах № 360/1998/18 від 31.03.2021, №380/375/17 від 06.04.2021, № 369/9900/16 від 15.07.2020, № 369/16416/18 від 09.06.2021, №359/11910/14 від 16.06.2021, № 369/16317/18 від 24.11.2021 вказано про те, що планово-картографічні матеріали лісовпорядкування є належними доказами підтвердження права державної власності на землі лісогосподарського призначення (п. 5 Прикінцевих положень ЛК України) та наявності права виключно в уповноваженого органу державної влади на розпорядження такою категорією земель.

Як вбачається з матеріалів справи розпорядженнями Хмельницької обласної державної адміністрації №450/2010-р від 01.09.2010 було надано дозвіл Державному підприємству "Хмельницьке лісомисливське господарство" на розробку технічної документації щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками лісогосподарського призначення на території Хмельницького району, в тому числі на території Пироговецької сільської ради - 595 га, та №180/2013-р від 14.06.2013 - надано дозвіл Державному підприємству "Хмельницьке лісомисливське господарство" на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок, які знаходяться за межами населених пунктів Хмельницького району, на території, в тому числі Пироговецької сільської ради.

Відповідно до заяви Державного підприємства "Хмельницьке лісомисливське господарство" Хмельницьким міськрайонним відділом Хмельницької регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" було виготовлено Технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), наданої Державному підприємству "Хмельницьке лісомисливське господарство", 09.01 для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг, яка розташована на території Пироговецької сільської ради, Хмельницького району, Хмельницької області 6825086700:04:011:0030, зокрема складено кадастровий план земельної ділянки, з каталогом координат, описом меж, зазначенням суміжників, серед яких ТОВ "Нефант".

На підставі цієї технічної документації управлінням Держгеокадастру у Хмельницькому районі 21.12.2015 було здійснено державну реєстрацію земельної ділянки із кадастровим номером 6825086700:04:011:0030, площею 115.2993 га, що розташована на території Пироговецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області із цільовим призначенням 09.01 для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг, категорія земель землі лісогосподарського призначення, вид використання земельної ділянки для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг та відкрито Поземельну книгу на земельну ділянку з кадастровим номером 6825086700:04:011.

Розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації №92/2016-р від 25.02.2016 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок (на місцевості Державному підприємству" "Хмельницьке лісомисливське господарство" 09.01 - для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг, яка розташована на території Пироговецької сільської, надано в постійне користування Державному підприємству "Хмельницьке лісомисливське господарство" земельні ділянки державної власності загальною площею 583,5421 га (землі лісогосподарського призначення) для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг, що розташовані за межами населених пунктів на території Хмельницького району.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права 16.05.2016 на підставі розпорядження Хмельницької обласної держаної адміністрації №92/2016-р від 25.02.2016 за державним спеціалізованим господарським підприємством "Ліси України" (правокористувач) зареєстровано право постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030, площею 115,2993, із цільовим призначенням для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг, власник Хмельницька обласна державна адміністрація.

З системного аналізу вищенаведеного, наявного в матеріалах справи Плану лісонасаджень Прибузького лісництва ДП "Хмельницького лісомисливського господарства", планшету №1 Прибузького лісництва, лісовпорядкування, листа філії "Хмельницького лісомисливського господарства" Подільського лісового офісу ДСГП "Ліси України" від 20.08.2024 слідує, що земельна ділянка к. н. 6825086700:04:011:0030 знаходиться в кварталі 19 виділ 6 Прибузького лісництва.

Із акту погодження (встановлення) зовнішніх меж земельної ділянки від 26.11.2014, Кадастрового плану земельної ділянки 6825086700:04:011:0030, Плану меж земельної ділянки, вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030 межує із землями ТОВ "Нефант".

Як зазначає прокурор в позові та в судому засіданні на цю земельну ділянку, яка є державними землями лісогосподарського призначення, в порушенням вимог чинного законодавства, внаслідок внесення виправлень щодо меж (конфігурації), зміни місця розташування було "переміщено" земельну ділянку к. н. 6825086700:04:001:0039 і землі лісогосподарського призначення вибули з власності держави поза її волею.

З матеріалів справи слідує, що земельна ділянка з к. н. 6825086700:04:001:0039 площею 0,138 га з цільовим призначенням для комерційного використання відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку серії ХМ №020181 від 07.09.2024 (за реєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю та на право постійного користування землею, догорів оренди землі за №010474301089) належала на праві власності Валеньєвій Марії Дмитрівні та в подальшому згідно договору дарування земельної ділянки від 14.02.2008, зареєстрованого в реєстрі за №669 була подарована ТОВ "Нефант".

На підставі виготовленої МПП "Анатолій & К" у 2008 році на замовлення ТОВ "Нефант" (щодо проведення інвентаризації земельної ділянки, що знаходиться у користуванні на підставі договору дарування земельної ділянки №669 від 14.02.2008, з виготовленням державного акту на право власності на земельну ділянку) технічної документації iз землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, ТОВ "Нефант" видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №310248 (зареєстрований у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі 13.03.2008 року за №010874300014).

Конфігурація земельної ділянки у виданому у 2008 році ТОВ "Нефант" державному акті відповідає конфігурації цієї ж земельної ділянки у державному акті виданому у 2004році ОСОБА_1 .

Із матеріалів технічної документації слідує, що цільове використання земельної ділянки згідно УКЦВЗ 1.11 для комерційного використання; на земельній ділянці розміщується вісім будівель (споруд), під якими зайнято 0,0169 га, суміжні землі землі державної власності та землі адміністрації автомобільних доріг.

13.03.2008 відкрито Поземельну книгу на земельну ділянку з кадастровим номером 6825086700040010039, в яку внесено відомості щодо місця розташування Хмельницька область, Хмельницький район, Пироговецька сільська рада; цільове призначення: категорія земель землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, код виду цільового призначення 1.11 Комерційного використання; кадастровий план з координатами меж земельної ділянки, описом меж :від А до Б землі державної власності, від Б до А землі адміністрації автодоріг у Хмельницькій області.

У подальшому ТОВ "Нефант" звернулося до ТОВ "Бюро судових будземекспертиз" із заявою (від 15.07.2021), у якій просило відновити межі земельної ділянки та виготовити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,1380 га, що розташована: Хмельницький район, Пироговецька сільська рада (за межами населеного пункту), для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури, вказуючи на невідповідність лінійних промірів меж земельної ділянки в Державному акті на право власності на земельну ділянку (серія ЯЕ №310248) №010874300014 результатам польових вимірів в натурі (на місцевості).

На замовлення ТОВ "Нефант" ТОВ "Бюро судових будземекспертиз" виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), відповідно до якої земельна ділянка віднесена до категорії земель житлової та громадської забудови: землі для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури, змінено конфігурацію земельної ділянки (зазначено, що земельна ділянка має просту конфігурацію), координати поворотних точок меж земельної ділянки, відображено знесення нежитлового приміщення площею 64,6 кв. м..

13.08.2021 на підставі звернення ТОВ "Нефант" та вищезазначеної технічної документації державним реєстратором в Поземельній книзі на земельну ділянку з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 здійснено виправлення координат поворотних точок меж земельної ділянки, в результаті чого змінено конфігурацію земельної ділянки без зміни площі, місце розташування відносно автодороги, відомості про угіддя (змінено із землі під соціально - культурними об`єктами - на землі зайняті поточним будівництвом та відведені під будівництво).

Також на замовлення ДП "Хмельницьке лісомисливське господарство" щодо відновлення меж земельної ділянки та виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 115,2993 га, що розташована: Хмельницький район, Пироговецька сільська рада (за межами населеного пункту), для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг (від 06.07.2021) ТОВ "Бюро судових будземекспертиз" було виготовлено відповідну документацію.

13.08.2021 на підставі звернення ДП "Хмельницьке лісомисливське господарство" було внесені зміни до Поземельної книги на земельну ділянку з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030: виправлено відомості про координати поворотних точок меж земельної ділянки, змінено конфігурацію земельної ділянки.

Судом враховується, що у висновку експерта від 05.03.2025 №СЕ-19/123-24/14469-ЗТ встановлено, що за результатами співставлення об`єктів дослідження в одній площині координати поворотних точок меж земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 згідно Технічної документації із землеустрою 2021 (виготовленої ТОВ "Бюро судових будземекспертиз") змінювалися відносно Технічної документації із землеустрою 2008 (виготовленої МПП "Анатолій & К"), державного акту серії ЯЕ №31248 від 13.03.2008; відбулася зміна конфігурації меж земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 згідно Технічної документації із землеустрою 2021 (виготовленої ТОВ "Бюро судових будземекспертиз") відносно Технічної документації із землеустрою 2008 (виготовленої МПП "Анатолій & К"), державного акту серії ЯЕ №31248 від 13.03.2008; межі фактичного користування земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 не відповідають координатам меж земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 згідно Технічної документації із землеустрою 2021 (виготовленої ТОВ "Бюро судових будземекспертиз"), Технічної документації із землеустрою 2008 (виготовленої МПП "Анатолій & К") державного акту серії ЯЕ №31248 від 13.03.2008.

Тобто згідно цього експертного висновку встановлено, що змінено координати поворотних точок меж земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039, змінено місце розташування, конфігурацію, параметри, кількість поворотних точок земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 згідно технічної документації із землеустрою 2021 року (виготовлена ТОВ "Бюро судових будземеспертиз") відносно технічної документації із землеустрою 2008 року (виготовлене МПП "Анатолій & К") та державного акту від 13.03.2008, вносились зміни в угіддя земельної ділянки. Зазначене відображено в схематичних планах.

Також у висновку експерта Хмельницького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 07.05.2025 №СЕ-19/123-24/6397-ЗТ встановлено, що результатами співставлення об`єктів в одній площині координати поворотних точок меж земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030 згідно Технічної документації із землеустрою 2021 (виготовленої ТОВ "Бюро судових будземекспертиз") змінювалися відносно Технічної документації із землеустрою 2014 (виготовленої ДП "ЦДЗК"), відбулася зміна конфігурації меж земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:011:0030 згідно Технічної документації із землеустрою 2021 (виготовленої ТОВ "Бюро судових будземекспертиз") відносно Технічної документації із землеустрою 2014 (виготовленої ДП "ЦДЗК").

Наведені обставини також підтверджені в листі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 06.08.2025, у якому зазначено, що внаслідок змін меж (конфігурації) земельної ділянки 6825086700:04:001:0039 (яка перебуває у власності ТОВ "Нефант") та зміни її місця розташування, її було "переміщено" на земельну ділянку державної власності лісогосподарського призначення 6825086700:04:011:0030 (яка перебуває у користуванні ДП "Хмельницьке лісомисливське господарство").

Судом зважається на твердження, викладені у вищезазначеному листі, що до 13.08.2021 земельна ділянка з к. н. 6825086700:04:001:0039 мала чітко встановлені межі, що підтверджується документацією із землеустрою та відомостями ДЗК, мала певне місце розташування (прилягала до автодороги), мала визначені щодо неї права посвідчені державним актом на право власності серії ЯЕ №310248 від 13.03.2008; що з технічних документацій 2021 року не можливо встановити з якою метою передбачалося відновлення меж земельних ділянок, відновлення меж земельних ділянок здійснено не за їх фактичним використанням, необґрунтовано на якій підставі об`єкт землеустрою має бути іншої форми, переміщений в інше місце, змінилось цільове призначення земельної ділянки.

Також в підтвердження обставин щодо "переміщення" земельної ділянки з к. н. 6825086700:04:001:0039 на земельну ділянку державної власності лісогосподарського призначення 6825086700:04:011:0030 судом береться до уваги і лист філії "Хмельницьке лісомисливське господарство" від 19.08.2024, наданий за запит прокурора, в якому повідомлено, що зазначена земельна ділянка накладається на квартал 19, виділ 6 Прибузького лісництва, погодження на зміну цільового призначення вилучення з земель лісового фонду не наддавалось, проектна документація не замовлялась.

Частиною 5 ст. 123 ЗК України визначено, що обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 142 ЗК України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

Згідно із положеннями ст. 149 ЗК України (чинними в редакції на дату внесення виправлень щодо спірної земельної ділянки) земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, що здійснюють розпорядження земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу з урахуванням вимог статті 150 цього Кодексу.

Вилучення земельних ділянок здійснюється за письмовою згодою землекористувачів, а в разі незгоди землекористувачів - у судовому порядку. Справжність підпису на документі, що підтверджує згоду землекористувача на вилучення земельної ділянки, засвідчується нотаріально.

Однак матеріали справи не містять доказів надання згоди землекористувача на вилучення спірної земельної ділянки з його користування як і доказів прийняття рішення відповідним органом щодо вилучення спірної земельної ділянки, наданої у постійне користування із земель державної власності, як то передбачено вимогами закону. Також відсутня будь-яка інформація щодо зміни цільового призначення лісогосподарських земель, які були надані у постійне користування.

У контексті наведеного звертається увага на листи Хмельницької обласної військової адміністрації від 16.08.2024, від 04.09.2024, в яких з приводу земельних ділянок з к. н. 6825086700:04:001:0039 та з к. н. 6825086700:04:011:0030 повідомлено, що адміністрацією не надавалися відповідні погодження на зміну цільового призначення та вилучення земельної ділянки із земель лісового фонду та листи філії "Хмельницьке лісомисливське господарство" від 19.08.2024, 06.09.2024, відповідно до яких, погодження на зміну цільового призначення, вилучення з земель лісового фонду не надавалось.

З врахуванням наведеного суд погоджується з доводами прокурора, що внаслідок вчинення вищезазначених дій щодо зміни зокрема конфігурації, меж, координат земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039, яка належить ТОВ "Нефант", остання змінила своє місце розташування відносно даних зафіксованих в державному акті на право власності від 2008 р., від 2004 р та знаходиться в межах лісового фонду філії "Хмельницьке лісомисливське господарство" ДП Ліси України", а саме земельної ділянки з к. н. 6825086700:04:011:0030, яка перебуває у власності держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації, постійному користуванні ДСГП "Ліси України" та відповідно, незаконно вибула із державної власності із земель лісогосподарського призначення поза волею власника, розпорядника.

При цьому щодо тверджень ТОВ "Нефант" про погодження вищезазначених змін і розроблення технічної документації на земельну ділянку користувачем, суд зазначає, що в спірних правовідносинах зміна конфігурації, розташування меж земельної ділянки з к. н. 6825086700:04:011:0030 користувачем, погодження ним змінених меж і місця розташування земельної ділянки 6825086700:04:001:0039 не свідчить про згоду власника держави на вчинення відповідних дій щодо вилучення земельної ділянки.

Водночас є доречними аргументи прокурора, що звернення прокурора із цим позовом до суду спрямоване саме на захист інтересів держави щодо розпорядження землями лісогосподарського призначення.

Суд зазначає, що в юридичній науці існує презумпція знання законодавства, яка полягає в обов`язку кожного неухильно додержуватися Конституції України та законів України (стаття 68 Конституції України).

Суд погоджується з твердженнями прокурора, який розцінює поведінку ТОВ "Нефант" як недобросовісну, який в силу об`єктивних, видимих природних властивостей та ознак спірної земельної ділянки (зокрема наявність багаторічної лісової рослинності), проявивши розумну обачність, міг та повинен був знати про те, що спірна земельна ділянка належить до земель лісогосподарського призначення, не може використовуватися для будівництва та обслуговування ринкової інфраструктури (землі житлової та громадської забудови), відповідачу було відомо про перенесення спірної земельної ділянки в межі земель лісогосподарського призначення, які перебувають у лісовому масиві.

При цьому про обмеження в обороті предмета спору можуть свідчити його характеристики, які є у загальнодоступних даних, зокрема кадастровій карті. Обґрунтоване припущення про те, що спірне майно обмежене в обороті, навіть за відсутності спеціальних знань, можливо зробити під час візуального огляду земельної ділянки та наявних на ній об`єктів. Ознаками обмеженої оборотоздатності можуть бути суцільний лісовий масив або велика кількість дерев (землі лісогосподарського призначення).

Крім того, ТОВ "Нефант" у даному випадку, проявивши розумну обачність повинен був з`ясувати питання і про наявність відповідних погоджень та рішень власника щодо спірної земельної ділянки.

Не може вважатися добросовісною особа, яка знала чи могла знати про порушення порядку реалізації майна або знала чи могла знати про набуття нею майна всупереч закону (висновки викладені в постановах Верховного Суду від 22.06.2021 у справі №200/606/18, від 23.11.2021 у справі №359/3373- ц, від 06.07.2022 у справі 3914/29/16, від 21.09.2022 у справі №9078/976/19).

У постанові від 22.02.2022 у справі №904/6293/20 Верховний Суд зазначив, що принцип добросовісності передбачає необхідність сумлінної та чесної поведінки суб`єктів при виконанні своїх юридичних обов`язків і здійсненні своїх суб`єктивних прав. Дії учасників цивільних та корпоративних відносин мають відповідати певному стандарту поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення. Добросовісність при реалізації прав і повноважень включає в себе неприпустимість зловживання правом, означає, що здійснення прав та свобод людини не повинно порушувати права та свободи інших осіб.

Посилання відповідача про надання в користування земельної ділянки лісового фонду не спростовують вищенаведене відносно спірної земельної ділянки.

Як зазначалось вище згідно зі статтею 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно згідно з положеннями закону.

Відповідно до статей 317, 319 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні (ст. 41 Конституції України, ст. 321 ЦК України).

Відповідно до ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Згідно зі ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Реалізація права на захист цивільних прав здійснюється за допомогою способів захисту, якими є закріплені законом матеріально-правові заходи охоронного характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав, інтересів і вплив на правопорушника (постанова Великої Палати Верховного Суду від 22.08.2018 у справі №925/1265/16).

Тобто це дії, спрямовані на запобігання порушенню або на відновлення порушеного, невизнаного, оспорюваного цивільного права чи інтересу. Такі способи мають бути доступними й ефективними (постанова Великої Палати Верховного Суду від 29.05.2019 у справі №310/11024/15-ц, від 01.04.2020 у справі № 610/1030/18).

Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить, як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (постанови Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №338/180/17, від 11.09.2018 у справі №905/1926/16, від 30.01.2019 у справі №569/17272/15-ц, від 02.07.2019 у справі №48/340, від 22.10.2019 у справі №923/876/16).

Тобто спосіб захисту повинен відповідати змісту порушеного права та природі спірних правовідносин.

Велика Палата Верховного Суду у постановах від 02.07.2025 у справі 902/122/24, від 21.12.2022 у справі № 914/2350/18 (914/608/20) зауважила, що вибраний позивачем спосіб захисту прав повинен відповідати правовій природі тих правовідносин, що виникли між сторонами. За загальним правилом, речово-правові способи захисту прав особи застосовують, якщо сторони не пов`язані зобов`язально-правовими відносинами, що визначають їх зміст та правову природу. Якщо спір стосується правочину, укладеного власником (володільцем) майна, то його відносини з контрагентом мають договірний характер, що зумовлює і можливі способи захисту його прав. Водночас, коли сторони не перебували у договірних відносинах одна з одною, власник (володілець) майна може використовувати речово-правові способи захисту.

У цій справі позивач звернувся до суду з позовом про скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку, скасування державної реєстрації земельної ділянки та зобов`язання ТОВ "Нефант" повернути на користь держави земельну ділянку з підстав незаконного вибуття земельної ділянки лісогосподарського призначення із власності держави.

Серед способів захисту речових прав цивільне законодавство виокремлює, зокрема, витребування майна із чужого незаконного володіння (статті 387, 388 ЦК України).

Відповідно до статті 387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним

Витребування власником свого майна з чужого незаконного володіння здійснюється шляхом подання до суду віндикаційного позову. Позивачем у віндикаційному позові може бути власник майна, відповідачем - особа, яка незаконно володіє майном, тобто заволоділа ним без достатньої правової підстави.

Вказаний спосіб захисту орієнтований на захист безпосередньо права власності і не пов`язаний з будь-якими конкретними зобов`язаннями між власником і порушником.

Великою Палатою Верховного Суду сформовано висновок, що вимога про витребування земельної ділянки лісогосподарського призначення з незаконного володіння (віндикаційний позов) в порядку статті 387 Цивільного кодексу України є ефективним способом захисту права власності (зокрема постанови від 23.11.2021 у справі №359/3373/16-ц, від 18.01.2023 у справі №488/2807/17).

Отже, належним та ефективним способом захисту у зв`язку з протиправним вибуттям земельної ділянки лісового фонду з володіння держави є віндикаційний позов про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння.

У випадках, коли має бути застосована вимога про витребування майна із чужого незаконного володіння, вимоги власника про визнання права власності, про визнання незаконними та недійсними рішень органів державної влади чи місцевого самоврядування, рішень, записів про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно за незаконним володільцем, самої державної реєстрації цього права, договорів, інших правочинів щодо спірного майна, у тому числі документів (свідоцтв, державних актів тощо), що посвідчують відповідне правоспрямовані на уникнення застосування приписів статей 387 і 388 ЦК України, є неефективними способами захисту права власника. Такі висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 07.11. 2018 у справі №488/5027/14-ц, від 14.11.2018 у справі №183/1617/16, від 05.12.2018 у справі №522/2202/15-ц, від 21.08.2019 у справі №911/3681/17, від 22.01.2020 у справі №910/1809/18, від 11.02.2020 у справі №922/614/19, від 22.06.2021 у справі №200/606/18, від 30.06.2020 у справі №19/028-10/13, від 23.11 2021 у справі №359/3373/16-ц, від 02.07.2025 у справі 902/122/24.

Обрання позивачем неналежного способу захисту своїх прав є самостійною підставою для відмови у позові. Такий висновок сформульований, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі №916/1415/19, від 02.02.2021 у справі №925/642/19, від 22.06.2021 у справі №200/606/18.

З огляду на вищенаведене, встановлені обставини, суд вважає обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню позовні вимоги про витребування у товариства з обмеженою відповідальністю "Нефант" на користь держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації (Хмельницької обласної військової адміністрації) земельної ділянки площею 0,1380 га, що на час пред`явлення позову існує з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 в координатах земельної ділянки Х: 5464730.63, 5464736.052, 5464767.79, 5464752.109, 5464720.37, 5464729.453; Y: 2348127.612, 2348114.887, 2348128.413, 2348165.211, 2348151.685, 2348130.372, яка розташована на території Хмельницької міської територіальної громади.

При цьому судом враховано дані надані сертифікованим інженером - землевпорядником ПП "Діоріт Плюс 1" (лист від 18.02.2025) щодо визначення координат поворотних точок меж фактичного використання земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039, що знаходиться в межах лісового фонду.

Разом з тим позовні вимоги про визнання незаконною та скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державну реєстрацію права власності товариства з обмеженою відповідальністю "Нефант" на земельну ділянку з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 площею 0,1380 га, припинивши право власності товариству з обмеженою відповідальністю "Нефант" на вказану земельну ділянку; визнання незаконною та скасування в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 площею 0,1380 суд вважає неефективними способами захисту, а відтак у їх задоволенні слід відмовити.

Щодо сумісності обраного способу захисту порушеного права із гарантіями, встановленими у статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод суд зазначає таке.

Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.

У практиці Європейського суду з прав людини (рішення у справах "Спорронґ і Льоннрот проти Швеції" від 23.09.1982, "Джеймс та інші проти Сполученого Королівства" від 21.02.1986, "Щокін проти України" від 14.10.2010, "Серков проти України" від 07.07.2011, "Колишній король Греції та інші проти Греції" від 23.11.2000, "Булвес" АД проти Болгарії" від 22.01.2009, "Трегубенко проти України" від 02.11.2004, "East/WestAllianceLimited" проти України" від 23.01.2014) напрацьовано три критерії, які слід оцінювати на предмет сумісності заходу втручання в право особи на мирне володіння майном із гарантіями статті 1 Першого протоколу, а саме: чи є втручання законним; чи переслідує воно "суспільний", "публічний" інтерес; чи є такий захід (втручання в право на мирне володіння майном) пропорційним визначеним цілям. ЄСПЛ констатує порушення статті 1 Першого протоколу, якщо хоча б одного критерію не буде додержано.

Критерій законності означає, що втручання держави у право власності особи повинно здійснюватися на підставі закону - нормативно-правового акту, що має бути доступним для заінтересованих осіб, чітким та передбачуваним у питаннях застосування та наслідків дії його норм.

Втручання держави в право власності особи є виправданим, якщо воно здійснюється з метою задоволення "суспільного", "публічного" інтересу, при визначенні якого ЄСПЛ надає державам право користуватися "значною свободою (полем) розсуду". Втручання держави в право на мирне володіння майном може бути виправдане за наявності об`єктивної необхідності у формі суспільного, публічного, загального інтересу, який може включати інтерес держави, окремих регіонів, громад чи сфер людської діяльності.

Принцип "пропорційності" передбачає, що втручання в право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу, якщо не було дотримано справедливої рівноваги (балансу) між інтересами держави (суспільства), пов`язаними з втручанням, та інтересами особи, яка так чи інакше страждає від втручання. "Справедлива рівновага" передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між метою, що передбачається для досягнення, та засобами, які використовуються.

У Рішенні "Трегубенко проти України" від 02.11.2004 Європейський Суд з прав людини наголошує, що правильне застосування законодавства незаперечно становить "суспільний інтерес". Позбавлення майна може бути виправданим лише у випадку, якщо буде показаний, interalia, "інтерес суспільства" та "умови, передбачені законом". Більше того, будь-яке втручання у право власності обов`язково повинно відповідати принципу пропорційності. Як неодноразово зазначав Суд, "справедливий баланс" має бути дотриманий між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами захисту основних прав людини.

Слушними є аргументи прокурора, підкріплені висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постановах від 15.05.2018 у справі №372/2180/15-ц, від 22.05.2018 у справі №469/1.203/15-ц, від 30.05.2018 у справі №469/1393/16-ц, від 14.11.2018 у справі №183/1617/16, що заволодіння земельними ділянками, які перебувають під посиленою правовою охороною держави, всупереч чинному законодавству, особливо коли в силу об`єктивних, видимих природних властивостей земельної ділянки відповідач, проявивши розумну обачність, міг та повинен був знати про те, що спірна земельна ділянка належить до земель лісогосподарського призначення, можуть зумовлювати конфлікт між гарантованим статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод правом мирно володіти майном і правами інших осіб та всього суспільства на безпечне довкілля.

Верховний Суд зазначає, що у спорах щодо земель лісогосподарського призначення, прибережних захисних смуг, інших земель, що перебувають під посиленою правовою охороною держави, остання, втручаючись у право мирного володіння відповідними земельними ділянками з боку приватних осіб, може захищати загальні інтереси, зокрема, у безпечному довкіллі, непогіршені екологічної ситуації, у використанні власності не на шкоду людині та суспільству (частина третя статті 13, частина сьома статті 41, частина перша статті 50 Конституції України). Ці інтереси реалізуються через цільовий характер використання земельних ділянок (статті 18, 19, пункт "а" частини першої статті 91 3К України), які набуваються лише згідно із законом (стаття 14 Конституції України), та через інші законодавчі обмеження. Заволодіння приватними особами такими ділянками всупереч чинному законодавству, зокрема без належного дозволу уповноваженого на те органу, може зумовлювати конфлікт між гарантованим статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод правом цих осіб мирно володіти майном і правами інших осіб та всього суспільства на безпечне довкілля (постанова Великої Палати Верховного Суду від 14.11. 2018 у справі №183/1617/16, постанова Верховного Суду від 21.09.2022 у справі №367/4128/16-ц).

У контексті наведеного суд зазначає, що у цій справі метою пред`явлення позову прокурора є суспільний інтерес, спрямований на витребування спірної земельної ділянки лісогосподарського призначення, якає яка є обмежено оборотоздатною з володіння ТОВ "Нефант" на користь держави для задоволення соціальної потреби у відновленні становища, яке існувало до порушення права власності держави на ці ділянки, а саме: у збереженні лісового фонду, у недопущенні передання земель лісогосподарського призначення у приватну власність усупереч чинному законодавству, у недопущенні маніпуляцій із цільовим призначенням таких земель шляхом їхнього виділення для будівництва. Отже, пред`явлення цього позову здійснено у передбачений законом спосіб та в інтересах суспільства.

Разом з тим, вилучення у ТОВ "Нефант" спірної земельної ділянки переслідує легітимну мету в суспільних інтересах - законності та повернення земельних ділянок лісогосподарського призначення, що вибули з державної власності з порушенням встановленої процедури.

Судом береться до уваги висновки ЄСПЛ у справі "Галина Степанівна Нога проти України" (рішення від 19.03.2026), відповідно до яких повернення земельної ділянки лісогосподарського призначення у власність держави переслідувало легітимну мету забезпечення дотримання принципу верховенства права і відповідало суспільним інтересам.

Крім того судом звертається увага, що відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №310248 від 13.03.2008 ТОВ "Нефант" належить на праві власності земельна ділянка кадастровий номер 6825086700:04:001:0039 площею 0,1380 га, яка розташована на території Пироговецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, із цільовим призначенням для комерційного використання.

Відповідно до ст. ст. 13, 74 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ст. 73 ГПК України).

Згідно з ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Відповідно до ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Отже, з огляду на вищенаведене у сукупності позові вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме щодо витребування у товариства з обмеженою відповідальністю "Нефант" на користь держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації (Хмельницької обласної військової адміністрації) земельної ділянки площею 0,1380 га з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 в координатах земельної ділянки Х: 5464730.63, 5464736.052, 5464767.79, 5464752.109, 5464720.37, 5464729.453; Y: 2348127.612, 2348114.887, 2348128.413, 2348165.211, 2348151.685, 2348130.372, яка розташована на території Хмельницької міської територіальної громади. У решті позовних вимог суд відмовляє.

Судом зважається на те, що Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" у рішенні від 18.07.2006 та у справі "Трофимчук проти України" у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

Згідно зі ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на сторони пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 74, 86, 129, 233, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов керівника Окружної прокуратури міста Хмельницького в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах, Хмельницької обласної державної адміністрації (Хмельницької обласної військової адміністрації) до товариства з обмеженою відповідальністю "Нефант", Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" про скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку, скасування державної реєстрації земельної ділянки та зобов`язання повернути на користь держави земельну ділянку задовольнити частково.

Витребувати у товариства з обмеженою відповідальністю "Нефант" на користь держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації (Хмельницької обласної військової адміністрації) земельну ділянку площею 0,1380 га з кадастровим номером 6825086700:04:001:0039 в координатах земельної ділянки

Х Y

5464730,630 2348127,612

5464736,052 2348114,887

5464767,790 2348128,413

5464752,109 2348165,211

5464720,370 2348151,685

5464729,453 2348130,372,

яка розташована на території Хмельницької міської територіальної громади.

В решті позову відмовити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Нефант" (29000, Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Гонти І., буд. 49, код 33071948) на користь Хмельницької обласної прокуратури (29000, м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3, код 02911102) 3328,00 грн (три тисячі триста двадцять вісім гривень 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законно сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.

Повне рішення складено 25.06.2026.

Суддя В.В. Виноградова