Рішення № 137722166, 25.06.2026, Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
25.06.2026
Номер справи
398/2086/26
Номер документу
137722166
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №: 398/2086/26

провадження №: 2/398/2770/26

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

"25" червня 2026 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі: головуючого судді Орловського В.В., за участю секретаря судового засідання Харіної Д.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград», представник позивача Стадніченко І.В., до ОСОБА_1 про стягнення боргу за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення,

встановив:

Стислий виклад позиції позивача

ОКВП Дніпро-Кіровоград звернулось до суду із позовом до відповідача, ОСОБА_1 , про стягнення боргу за послуги водопостачання та водовідведення на загальну суму 23424,71 грн, з них: основного боргу 17883,80 грн, 3% річних 1325,07 грн та 4215,84 грн інфляційні.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 10.03.2022 року ОКВП «Дніпро-Кіровоград» уклало договір приєднання відповідно до індивідуального публічного договору розміщеного на вебсайті ОКВП «Дніпро-Кіровоград» https://dnipro-kirovograd.com.ua/ за формою, визначеною Постановою КМУ № 690 від 05.07.2019 (зі змінами від 02.02.2022) за особовим рахунком № НОМЕР_1 з боржником ОСОБА_1 про надання населенню послуг з централізованого водопостачання та водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 .

За вказаним договором підприємство взяло обов`язок надавати послугу з водопостачання та водовідведення та нараховувати розмір плати за отримані послуги, а боржник за п. 29 Договору зобов`язувався вносити однією сумою плату виконавцю, яка складається з: плати за послугу, визначеної відповідно до Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Постановою КМУ № 690 від 05.07.2019 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 63, ст. 2194) - в редакції постанови КМУ від 02 лютого 2022 року № 85, та Методики розподілу, що розраховується виходячи з розмірів затверджених уповноваженим органом тарифів на послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та обсягу спожитих послуг або за нормами споживання, встановленими органом місцевого самоврядування, до встановлення вузла комерційного обліку; плати за абонентське обслуговування в розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного КМУ.

Право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_2 , належить ОСОБА_1 на підставі Договору дарування від 26.12.2012 року.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 315 від 22.11.2018 р. затверджено Методику розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, яка введена в дію з 25.01.2019 р. В період до 01.07.2022 року нарахування проводилося за нормою водоспоживання з розрахунку на 1 особу, з 01.07.2022 року нараховувалося за показниками комерційного приладу обліку з різницею небалансу з розрахунку на 1 особу. Методику затверджено відповідно до вимог Закону України Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання, який передбачає, що мешканці будинку як власники цілісного майнового комплексу мають сплатити за весь об`єм води, яку спожив їх будинок.

30.01.2020 року на офіційному сайті ОКВП Дніпро-Кіровоград https://dnipro-kirovograd.com.ua/ було розміщено повідомлення про намір встановити комерційний прилад обліку також повідомлення про встановлення комерційного приладу обліку було вручено старшій будинку співвласників ОСОБА_2 , чим було виконано вимоги Порядку інформування оператором зовнішніх інженерних мереж власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла комерційного обліку, затвердженого постановою КМУ від 06.06.2018 р. № 444.

10 лютого 2022 року було розміщено повідомлення про публічну пропозицію оферту та розміщений публічний договір приєднання про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, тому починаючи з 01 березня 2022 року змінилися умови за якими надаються та оплачуються послуги, а всі договори про надання послуг з водопостачання та водовідведення, які були укладені раніше, втратили чинність.

Комерційний прилад обліку за адресою АДРЕСА_3 прийнято на абонентський облік з 21.06.2022 року Maddalena -25 № 1812004894 згідно з актом та розрахунок за комерційним обліком розпочався з липня 2022 року. Розподільний прилад обліку в квартирі боржника відсутній, тому різниця балансу за об`ємами на 1 особу припадала на квартиру ОСОБА_1 .

Жодних заяв про відмову від користування послугами з водопостачання та водовідведення на адресу підприємства від боржника не надходило. Відповідно до довідки про нарахування розміру плати та розміру платежів борг утворився з 01.01.2022 року по 28.02.2026 року і становить за комерційним обліком 17883,80 грн . На суму боргу також нараховано 3% річних - 1325,07 грн та інфляційних - 4215,84, оскільки відповідно до постанови КМУ від 29.12.2023 року № 1405 відновлено таке право. Заборгованість з урахуванням сум 3% річних та інфляційних нарахувань складає 23424,71 грн.

Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі

Ухвалою від 29 квітня 2026 року відкрито провадження у справі, розгляд якої призначено за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

25 червня 2026 року від представника позивача адвоката Стадніченко І.В. надійшла заява про розгляд справи за її відсутності. У заяві представник зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та не заперечує проти ухвалення заочного рішення у справі.

Крім того, представник позивача подала письмову заяву про долучення до матеріалів справи додаткових доказів: копії договору реструктуризації заборгованості від 20.01.2023 року, заяви про його укладення та акту про прийняття вузла розподільного обліку. Дослідивши вказане клопотання, зважаючи на те, що зазначені докази мають істотне значення для правильного та об`єктивного вирішення спору, суд ухвалив прийняти їх та долучити до матеріалів справи.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позовну заяву не подав. Судові повістки, завчасно направлені відповідачу за зареєстрованим місцем проживання, повернулися до суду з відміткою поштового відділення «адресат відсутній». Відповідно до п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України, днем вручення судової повістки вважається день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Отже, відповідач вважається таким, що належним чином повідомлений про розгляд справи.

Згідно з ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Зважаючи на належне повідомлення відповідача, неподання ним відзиву та згоду представника позивача на заочний розгляд, суд, керуючись положеннями частини 1 статті 280 ЦПК України, ухвалив провести заочний розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.

Оскільки у судове засідання не з`явилися всі учасники справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Відповідно до ч. 4 ст. 268 ЦПК у зв`язку з неявкою всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, суд підписав рішення без його проголошення. Відповідно до ч. 5 ст. 268 ЦПК датою ухвалення рішення зазначена дата складення повного судового рішення.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , набув право власності на квартиру АДРЕСА_4 , що підтверджується копією Договору дарування від 26.12.2012 року, посвідченого приватним нотаріусом Олександрійського міського нотаріального округу та зареєстровано в реєстрі за № 4340.

Відповідно до копії паспорта серії НОМЕР_2 на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виданого Олександрійським МВ УМВС України в Кіровоградській області 15.12.1997 р.

Відповідно до довідки № 211 від 17.01.2023 р., виданої КП Житлогосп ОСОБА_1 в тому, що він не зареєстрований в АДРЕСА_1 .

Згідно з копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та статуту ОКВП «Дніпро - Кіровоград» здійснює такі основні види економічної діяльності: забір, очищення та постачання води (основний); інші види освіти; діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії; надання послуг технічного консультування в цих сферах; технічні випробування та дослідження; каналізація, відведення і очищення стічних вод; будівництво житлових і нежитлових будівель.

Відповідно до Повідомлення про намір встановлення вузла комерційного обліку від 30.01.2020 р. Обласне комунальне підприємство Дніпро-Кіровоград повідомило про намір встановлення вузла комерційного обліку за адресою: АДРЕСА_3 . (На повідомленні наявний напис Взято для ознайомлення ОСОБА_2 , підпис).

21 червня 2022 року складено Акт про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік за адресою: АДРЕСА_3 , зокерма який включає в себе лічильник Maddalena -25.

Судом досліджено, приєднану до матеріалів позовної заяви, копію Індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, датованого 01 березня 2022 року. Відповідно до зазначеної копії договору Обласне комунальне виробниче підприємство Дніпро-Кіровоград (далі - Виконавець), з однієї сторони, та індивідуальний споживач, який приєднався до умов цього договору згідно з пунктом 5 цього договору (далі - Споживач), з іншої сторони, уклали цей договір про таке:

1. Цей договір є публічним договором приєднання, що укладається з метою надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - послуги) індивідуальному споживачу. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України.

2. Даний договір вважається укладеним через 30 днів з моменту розміщення на https://dnipro-kirovograd.com.ua/DogFiz

3. Виконавець має право змінити умови договору. У разі зміни виконавцем умов, крім зміни ціни договору, вони вступають в силу через 30 днів з моменту розміщення змінених умов на https://dnipro-kirovograd.com.ua/DogFiz

4. Інформування споживача про намір зміни цін/тарифів на послуги здійснюється виконавцем відповідно до законодавства.

5. Фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання (додаток до договору), сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуг. …

… 50. Цей договір набирає чинності з моменту акцептування його споживачем, але не раніше ніж через 30 днів з моменту опублікування і діє протягом одного року з дати набрання чинності.

51. Якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, цей договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.

20 січня 2023 року ОСОБА_1 підписав Заяву-приєднання № 2120107 до індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за адресою: АДРЕСА_5 . Приміщення споживача обладнане вузлом розподільного обліку централізованого водопостачання: ЕТ-1,6 № 00801333, показання засобу вимірювальної техніки на дату укладення договору - 354, місце встановлення - санвузол, дата останньої повірки - 01.10.2022, міжповірочний інтервал - 48 років.

Цього ж дня, 20.01.2023 року, відповідач власноруч написав заяву на ім`я керівника підприємства позивача, у якій просив укласти з ним договір реструктуризації заборгованості за водопостачання та водовідведення, що станом на 01.01.2023 року становила 22 434,49 грн. На підставі вказаної заяви між ОКВП «Дніпро-Кіровоград» та ОСОБА_1 було укладено Договір № 1 про реструктуризацію заборгованості від 20.01.2023 року на суму 22 434,49 грн із затвердженням щомісячного графіка погашення боргу. Підписанням вказаних документів відповідач визнав наявність у нього заборгованості у вказаному розмірі за попередні розрахункові періоди.

Згідно з Актом про прийняття вузла розподільчого обліку на абонентський облік від 23.01.2023 року, у квартирі відповідача за адресою: АДРЕСА_1 , представником водоканалу в присутності ОСОБА_1 було оглянуто, опломбовано та прийнято на абонентський облік розподільний (квартирний) лічильник холодної води ЕТ-1,6 № 00801333 з початковими показниками 1,285 куб.м. Отже, до 23.01.2023 року розподільний прилад обліку у квартирі відповідача на абонентському обліку був відсутній.

Відповідно до Довідки про нарахування плати та розмірів платежів по особовому рахунку НОМЕР_1 ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 (комерційний засіб обліку № 1812004894, розподільний засіб обліку № 00801333) за період з 01.01.2022 року по 28.02.2026 року, заборгованість станом на 02.2026 року складає 17883,80 грн.

Відповідно до Розрахунку нарахування 3% річних та індексу інфляції відповідно до вимог ст. 625 ЦК України по особовому рахунку № НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 , сума боргу за період з 01.24-02.26 - 17818,39 грн, індекс інфляції за цей період - 4215,84 грн, сума нарахованих 3% річних за період прострочення -1325,07 грн.

Норми права, які застосував суд

Статтею 322 ЦК України встановлено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

За змістом ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг. Індивідуальний споживач фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках (ст. 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать, зокрема, комунальні послуги, а саме: послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Згідно з ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач, серед іншого, зобов`язаний: укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом; оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами; допускати у своє житло (інший об`єкт нерухомого майна) управителя, виконавців комунальних послуг або їхніх представників у порядку, визначеному законом і договорами про надання відповідних житлово-комунальних послуг, для проведення технічних та профілактичних оглядів і перевірки показань приладів вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги у квартирі (приміщенні) багатоквартирного будинку.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача) від укладання договору з виконавцем комунальної послуги не звільняє його від обов`язку оплати фактично спожитої комунальної послуги, наданої таким виконавцем (ст. 12, 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Відповідно до ч. 4. ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», з пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або про внесення змін до нього (крім індивідуальних договорів, укладених відповідно до частини п`ятої цієї статті) може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором.

Згідно з абз. 1, 2 ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.

Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 року №690 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення», серед іншого затверджено Типовий індивідуальний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Зазначений договір є публічним договором приєднання, що укладається з метою надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення індивідуальному споживачу та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України. Договір вважається укладеним через 30 днів з моменту розміщення на веб сайті виконавця послуг.

Фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема, надання виконавцю підписаної заяви-приєднання (додаток до договору), сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуг.

Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» визначає засади забезпечення комерційного, у тому числі розподільного, обліку послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та забезпечення відповідною обліковою інформацією споживачів таких послуг.

Відповідно до частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» (в редакції від 01.05.2021 р., чинній на час виникнення правовідносин), оснащення вузлами комерційного обліку будівель, що на день набрання чинності цим Законом були приєднані до зовнішніх інженерних мереж і не були оснащені такими вузлами обліку, або якщо такі вузли обліку на день набрання чинності цим Законом вийшли з ладу, зобов`язаний здійснити оператор зовнішніх інженерних мереж до 1 серпня 2022 року.

Згідно з ч. 1 ст. 23 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), підприємства питного водопостачання мають право, серед іншого, забезпечувати встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку питної води відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

Частиною 3 статті 3 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» передбачено, що оператор зовнішніх інженерних мереж не менш як за два місяці до встановлення вузлів комерційного обліку повідомляє власників (співвласників) будівлі про намір встановити такий вузол та вартість такого встановлення. Порядок такого інформування визначається Кабінетом Міністрів України.

Власник (співвласники) будівлі протягом двох місяців з дня отримання такого повідомлення має право повідомити оператору зовнішніх інженерних мереж (за своїм вибором) про: згоду на встановлення вузла комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах; намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку у встановленому законодавством порядку.

У разі якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення власник (співвласники) не надав згоду на встановлення вузла комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах або не повідомив оператора зовнішніх інженерних мереж про намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку у встановленому законодавством порядку, а також у разі якщо власник (співвласники) повідомив про намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку у встановленому законодавством порядку, але не зробив цього протягом чотирьох місяців з дати повідомлення оператором про намір встановити вузли комерційного обліку, оснащення будівлі вузлами комерційного обліку здійснює оператор зовнішніх інженерних мереж.

Комерційний облік здійснюється вузлом (вузлами) комерційного обліку відповідної комунальної послуги, що забезпечує (забезпечують) загальний облік її споживання, згідно з показаннями його (їх) засобів вимірювальної техніки (ч. 1 ст. 9 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»).

Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» у разі якщо приміщення всіх споживачів у будівлі оснащені вузлами розподільного обліку гарячої, питної води, загальний обсяг спожитої у будівлі відповідно гарячої, питної води (крім обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби) розподіляється між споживачами відповідно до обсягу споживання за показаннями вузлів розподільного обліку. Якщо виникає різниця між показаннями вузла комерційного обліку та обсягом гарячої, питної води, визначеним як сума показань вузлів розподільного обліку, така різниця розподіляється відповідно до методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Пунктом 3 ч. 3 ст. 10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» визначено, що у разі якщо жодне приміщення у будівлі не оснащене вузлами розподільного обліку гарячої, питної води, загальний обсяг спожитої у будівлі відповідно гарячої, питної води (крім обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби) розподіляється між споживачами пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами.

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» у разі якщо частина приміщень у будівлі оснащена вузлами розподільного обліку гарячої, питної води, а частина - не оснащена, обсяг відповідної комунальної послуги, спожитий споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку, встановлюється у розмірі, визначеному за допомогою таких вузлів, а загальний обсяг спожитої у будівлі відповідно гарячої, питної води (крім обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби та споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку) розподіляється між споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами.

Розподіл між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг здійснюється відповідно до методики, затвердженої центральним органом виконавчої влади,що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства (ч.4 ст.10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»).

Відповідно до розділу X та формул Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 № 315, у будівлі/будинку, в якій частина приміщень оснащена вузлами розподільного обліку, а частина не оснащена такими вузлами, обсяг споживання холодної води у приміщеннях без обліку визначається як різниця між визначеним за показаннями приладу обліку загального обсягу спожитої холодної води у будівлі/будинку та між сумарним обсягом спожитої холодної води за показаннями вузлів розподільного обліку у приміщеннях. Такий визначений обсяг розподіляється кожному приміщенню, не оснащеному вузлом розподільного обліку, пропорційно до співвідношення кількості осіб, що фактично користуються комунальною послугою у такому приміщенні, до загальної кількості осіб, що фактично користуються комунальною послугою у приміщеннях без обліку.

За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (ч. 1 ст. 901 ЦК України).

Згідно зі ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

За приписами ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 року № 1405 (якою внесено зміни до Постанови КМУ № 206) скасовано заборону на нарахування та стягнення неустойки, інфляційних втрат та процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги населенням (крім територій, де ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих).

Мотивована оцінка і висновки суду

Відповідно до розрахунку заборгованості за послуги водопостачання та водовідведення заборгованість за період з 01.01.2022 до 28.02.2026 року становить 17 883,80 грн. В період з 01.01.2022 року по 30.06.2022 року нарахування здійснювалось за нормою споживання з розрахунку на 1 особу у розмірі 7,70 м3. В період з 01.07.2022 року по 23.01.2023 р. нарахування здійснювалося за показниками комерційного приладу обліку, відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», шляхом розподілу між споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами.

Суд також враховує те, що 20.01.2023 року відповідач подав заяву та уклав з позивачем Договір № 1 про реструктуризацію заборгованості на суму 22 434,49 грн. Відповідно до ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. Підписавши вказаний договір, відповідач визнав правомірність нарахувань та наявність у нього боргу за 2022 рік, що утворився, в тому числі, внаслідок розподілу будинкового небалансу.

20.01.2023 р. відповідачем було підписано заяву-приєднання, а 23.01.2023 року прийнято на абонентський облік розподільний засіб обліку № 00801333 (згідно з відповідним Актом), тому з 23.01.2023 року нарахування оплати за спожиті послуги водопостачання та водовідведення здійснювалось відповідно до показників розподільного засобу обліку.

Позивач просить стягнути з відповідача 3 % річних та інфляцію за період з 01.01.2024 року по 28.02.2026 року в сумі: інфляція 4215,84 грн та 3 % річних 1325,07 грн.

У зв`язку з неналежним виконанням зобов`язання щодо сплати комунальних послуг підлягають стягненню також інфляційні втрати та три проценти річних за прострочення виконання зобов`язання щодо оплати вартості послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Таким чином, враховуючи порушення відповідачем виконання зобов`язань по сплаті спожитих послуг, суд визнає правомірною вимогу позивача щодо стягнення з відповідача на користь позивача втрат від інфляції внаслідок несвоєчасного розрахунку та трьох процентів річних.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, строк дії якого неодноразово продовжено та є діючим і на час вирішення справи.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №206 від 05.03.2022 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану»: в умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», установлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги; припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 24.02.2022.

Проте, Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 року № 1405 до вказаної Постанови № 206 внесено зміни, якими заборону на нарахування та стягнення неустойки, інфляційних втрат та процентів річних залишено виключно для територіальних громад, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Оскільки м. Олександрія не належить до переліку таких територій, позовні вимоги в частині нарахування 3% річних та інфляційних втрат за період з 01.01.2024 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Оскільки відповідач належним чином не виконував зобов`язання щодо оплати наданих послуг з водопостачання та водовідведення за період з 01.01.2022 по 28.02.2026 року, наявні правові підстави для стягнення з нього на користь позивача суми боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції та трьох відсотків річних з простроченої суми за період з 01.01.2024 по 28.02.2026 року.

Таким чином**,** загальна заборгованість відповідача за період з 01.01.2022 по 28.02.2026 становить 23 424,71 грн і складається із основного боргу у розмірі 17 883,80 грн (за період з 01.01.2022 р. по 28.02.2026 р.), інфляційних втрат у розмірі 4 215,84 грн (за період з 01.01.2024 р. по 28.02.2026 р.) та 3 % річних - 1 325,07 грн (за період з 01.01.2024 р. по 28.02.2026 р.).

Враховуючи вищевикладене, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОКВП «Дніпро-Кіровоград» є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Щодо розподілу судових витрат

Звертаючись в суд з позовом, позивач сплатив судовий збір в розмірі 3328,00 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, у зв`язку із задоволенням позову в повному обсязі, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір у розмірі 3 328,00 грн.

Керуючись ст. 12, 13, 76 82, 141, 258, 259, 263 265, 268, 280 282 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позов Обласного комунального виробничого підприємства Дніпро-Кіровоград до ОСОБА_1 про стягнення боргу за послуги водопостачання та водовідведення - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Обласного комунального виробничого підприємства Дніпро-Кіровоград заборгованість за послуги з водопостачання та водовідведення в розмірі 17883 (сімнадцять тисячі вісімсот вісімдесят три) гривні 80 коп. основного боргу за період з 01.01.2022 року по 28.02.2026 року, 3% річних - 1325,07 (одну тисячу триста двадцять п`ять) гривень 07 коп. та інфляційні втрати - 4215 (чотири тисячі двісті п`ятнадцять) гривень 84 коп., що в загальному розмірі складає 23424 (двадцять три тисячі чотириста двадцять чотири) гривні 71 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Обласного комунального виробничого підприємства Дніпро-Кіровоград судовий збір в розмірі 3328,00 (три тисячі триста двадцять вісім) гривень 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Учасники справи:

- позивач: Обласне комунальне виробниче підприємство Дніпро-Кіровоград, код ЄДРПОУ 03346822, адреса місцезнаходження: 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, буд. 19 а.

- відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_6 .

Повне рішення складено 25 червня 2026 року.

Суддя Орловський В.В.