Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 583/945/26
2/583/762/26
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2026 року м. Охтирка Сумської області
Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Сидоренка Р.В.,
при секретарі Вербі Н.О.,
за участю:
представника позивачів, адвоката Шевченка Р.В.,
представника третьої особи Касіча К.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 5 у м. Охтирці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області, про визнання права власності на квартиру в порядку приватизації державного житлового фонду третя особа - Управління капітального будівництва та житлово комунального господарства Охтирської міської ради -
встановив:
24.02.2026 року позивачі звернулись до суду із вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що згідно рішення Виконавчого комітету Охтирської міської ради Сумської області від 05 грудня 2008 року №327 «Про приватизацію квартир державного житлового фонду» є співвласниками квартири за адресою АДРЕСА_1 . Використання права на приватизацію співвласників на житлову квартиру підтверджується копіями приватизаційних платіжних доручень на ім`я позивачів про перерахування грошових коштів житлового чеку на адресу Виконавчого комітету Охтирської міської ради за приватизацію квартири за адресою: АДРЕСА_1 . Даний факт підтверджується копіями приватизаційних платіжних доручень доданих до позовної заяви. Після проведення 18 грудня 2008 року перерахування коштів відповідно до приватизаційних платіжних доручень позивачами не було надано оригіналів вказаних доручень до органу приватизації Управління економіки та інвестиційної політики Охтирської міської ради для оформлення та видачі свідоцтва про право власності на житло вказану житлову квартиру.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер один із співвласників квартири за вищевказаною адресою АДРЕСА_1 - ОСОБА_6 .
Після смерті одного із співвласників квартири та не можливості отримання свідоцтва про право власності на житло на вказану квартиру і неможливості реєстрації права власності на квартиру позивачі змушені звернутись до суду з позовною заявою про визнання права власності на житло.
Відповіддю від 09.02.2026 року №176/03 УЖКГ ОМР повідомило адвоката про те, що у зв?язку з відсутністю реєстрації права власності, видача свідоцтва про право власності чи дубліката свідоцтва, у разі втрати, не можлива.
Посилаючись на викладене позивачі просять визнати за ними право власності в рівних частках по 1/6 частині за кожним співвласником в порядку приватизації державного житлового фонду на однокімнатну квартиру за адресою АДРЕСА_1 .
25.02.2026 року ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження, з викликом сторін.
16.04.2026 року ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області залучено в якості третьої особи Управління капітального будівництва та житлово комунального господарства Охтирської міської ради, що знаходиться за адресою: м. Охтирка, вул. Іван Шаповала, 27-а.
04.06.2026 року ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області закрите підготовче засідання та призначено справу до розгляду по суті спору.
Позивачі до суду не з`явились, будучи належним чином повідомленими про час та місце слухання справи.
Їхній представник у судовому засіданні позов підтримав з підстав викладених у ньому, судові витрати просив залишити за позивачами.
Представники відповідача до суду не з`явились, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи. Правом на подання відзиву не скористались.
Представник третьої особи зазначив про відсутність перешкод для ухвалення рішення на користь позивачів з огляду на обставин справи.
Відповідно до положень ст. 280 ЦПК України суд вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Суд, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши письмові докази, вислухавши пояснення учасників процесу, виходив з наступного.
Судом встановлено, що відповідно згідно рішення Виконавчого комітету Охтирської міської ради Сумської області від 05 грудня 2008 року №327 «Про приватизацію квартир державного житлового фонду» було прийняте рішення про передачу у спільну часткову власність в рівних частках квартири за адресою: квартира АДРЕСА_2 , наступним громадянам: ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 .
Стороною позивача суду надані та досліджені копії приватизаційних платіжних доручень - №447 від 18.12.2008 р. про сплату 18.12.2008 р. ОСОБА_1 ; №448 від 18.12.2008 р. про сплату 18.12.2008 р. ОСОБА_6 ; №449 від 18.12.2008 р. про сплату 18.12.2008 р. ОСОБА_2 ; №450 від 18.12.2008 р. про сплату 18.12.2008 р. ОСОБА_3 ; №451 від 18.12.2008 р. про сплату 18.12.2008 р. ОСОБА_7 на користь Виконавчого комітету Охтирської міської ради 1 грн. 16 коп. житлового чеку (орган приватизації Управління економіки та інвестиційної політики Охтирської міської ради, об`єкт приватизації АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер свідоцтва про право власності на житло № НОМЕР_1 . У паспортах повнолітніх на той час членів сімї маються відмітки про те, що вони скористались правом на безоплатну приватизацію в обсязі по 5,7 м2.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_6 . Даний факт підтверджується копією свідоцтва про смерть.
Позивач ОСОБА_7 після укладення шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_8 , що підтверджується копією свідоцтва паро шлюб (а.с. 17)
На запит захисника УЖКГ Охтирської міської ради за вих. №17/03 від 20.01.2026 р. надало відповідь про те, що свідоцтво про право власності на житло квартиру за адресою АДРЕСА_1 , не надавалось
На запит захисника УЖКГ Охтирської міської ради за вих. №176/03 від 09.02.2026 р. надало відповідь про те, що у зв`язку з відсутністю реєстрації права власності, видача свідоцтва про право власності чи дубліката свідоцтва, у разі втрати, не можлива. Для визнання прав власності на квартиру співвласникам необхідно звернутись до суду.
Суду надані докази реєстрації позивачів у квартирі АДРЕСА_2 .
Матеріали інвентарної справи витребуваної за ухвалою суду не містять відомостей про власника квартири за вказаною адресою.
Згідно ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Статтею 15 ЦК України передбачено, що кожен має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, згідно ст. 16 ЦК України, ст. 392 ЦК України є визнання права. Як передбачено, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також в разі втрати ним документа. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути в тому числі визнання права (ст.16 ЦК України).
Відносини у сфері реалізації прав власності в порядку приватизації державного житлового фонду регулюються Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду», а також іншими нормативними актами, зокрема: Законом України «Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності», Положеннями «Про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян» та «Положенням про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій». Приватизація державного житлового фонду (далі - приватизація) це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України. Приватизація державного житлового фонду (далі - приватизація) це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло. До членів сім`ї наймача включаються лише громадяни, які постійно проживають в квартирі (будинку) разом з наймачем або за якими зберігається право на житло.
Відповідно до п. 2 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передача займаних квартир (будинків) здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім`ї, які постійно мешкають в даній квартирі (будинку), в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов`язковим визначенням уповноваженого власника квартири. Аналогічну норму місить пункт 4 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 р. № 396.
Відповідно, до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень органу приватизації, що приймається не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Тобто, прийняттю рішення органом приватизації житла обов`язково передує звернення конкретної особи із відповідною заявою, встановленого зразка та переліком необхідних документів . Крім того, до заяви додаються документи, згідно переліку, передбаченого у п. 17, 18 «Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», затв. Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 396 від 16.12.2009 року, який необхідний для її розгляду та прийняття рішення органом приватизації. Відповідно до частини 1 статті 345 Цивільного кодексу України фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності; приватизація здійснюється у порядку, встановленому законом. Отже майно не може вибути з комунальної власності територіальної громади інакше як це встановлено законодавством, тобто спірна квартира може вибути з комунальної власності лише в порядку встановленому Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду», шляхом її приватизації.
Згідно з ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування Україні» територіальним громадам міст належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, житловий фонд, та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності.
Частиною 8 передбачено, що право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Відповідно до статті 41 Конституції України та пункту 2 частини 1 статті 3, статті 321 Цивільного кодексу України ніхто не може бути позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні, крім випадків, встановлених Конституцією та законом. Згідно з ч. ч. 1, 3, 10 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» від 16 червня 1992 року № 2482-ХІІ приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.
Згідно п. 1 ст. 2 цього закону, до об`єктів приватизації належать квартири багатоповерхових будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках, кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів. Згідно п. 4, 5 ст. 5 цього закону право на приватизацію державного житлового фонду з використанням чеків одержують громадяни України, які постійно проживають в цих квартирах. Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не впливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлено судом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
У відповідності зі ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. набувачеві достатньо володіти чужим майном із дотриманням
Відповідно до ст. 344 Цивільного кодексу України вимог, встановлених законом. Статтею 344 ч. 1 Цивільного Кодексу України передбачено, що особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито і безперервно володіти нерухомим майном протягом 10 років, набуває право власності на це майно (набувальна давність). Частина перша ст. 15 ЦК України закріплює право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Положення цієї статті базуються на нормах Конституції України, які закріплюють обов`язок держави забезпечувати захист: прав усіх суб`єктів права власності і господарювання (стаття 13 захист прав і свобод людини і громадянина судом (частина перша статті 55). Відповідно до частини першої ст. 16 ЦК України ), кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Оцінені судом докази свідчать про те, що позивачі реалізували надане їм законом право на безоплатну приватизацію переданого у користування житла. Факт неотримання останніми свідоцтва про право власності за наявності прийнятого уповноваженим органом рішення про передачу квартири у спільну часткову власність, не свідчить про не набуття права власності на вказане нерухоме майно. Смерть одного із співвласників позбавляє позивачів можливості захистити своє право у позасудовий спосіб.
З огляду на викладене позовні вимоги підлягають повному задоволенню.
За заявою представника судові витрати понесені позивачами залишити за ними без відшкодування.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11-13, 89, 133, 141, 258-259, 263-265, 267-268, 280-282, 354 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 РНОКПП НОМЕР_2 , ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ; ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 ; ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_5 ; ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_6 ; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності в рівних частках по 1/6 частині за кожним співвласником в порядку приватизації державного житлового фонду на однокімнатну квартиру АДРЕСА_2 .
Судові витрати залишити за позивачем без відшкодування.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення складений 26.06.2026 р.
Суддя Охтирського міськрайонного суду Р.В.Сидоренко