Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
майдан Незалежності, 1, м. Хмельницький, 29607, тел. (0382) 71-81-84, (0382) 71-81-83
e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, ЄДРПОУ 03500128
________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
м. Хмельницький
"16" червня 2026 р. Справа № 924/296/26
Господарський суд Хмельницької області у складі
судді Крамара С.І., при секретарі судового засідання Кучеревич М.А., розглянувши матеріали
за позовом Керівника Кам`янець-Подільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Хмельницької обласної державної адміністрації, м. Хмельницький
до:
1) Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області, с. Мукша Китайгородська Кам`янець-Подільського району Хмельницької області
2) Громадської організації "Діти - майбутнє Поділля", м. Хмельницький
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Національний природний парк "Подільські Товтри", с. Колодіївка Кам`янець-Подільського району Хмельницької області
про визнання недійсним договору оренди та зобов`язання повернути земельну ділянку
Представники сторін:
від прокуратури: Гричанюк В.А. - згідно службового посвідчення №082585 від 16.09.2025;
від позивача: не з`явились;
від відповідача 1: не з`явились;
від відповідача 2: не з`явились;
від третьої особи: Водзінська І.О. - згідно довіреності від 08.05.2026 та наказу №11-к від 15.01.2025.
В судовому засіданні, відповідно до ст. 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Процесуальні дії по справі, стислий виклад позицій сторін.
20.03.2026 на адресу Господарського суду Хмельницької області через систему "Електронний суд" надійшла позовна заява Керівника Кам`янець-Подільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Хмельницької обласної державної адміністрації, м. Хмельницький до: 1) Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області, с.Мукша Китайгородська Кам`янець-Подільського району Хмельницької області; 2) Громадської організації "Діти - майбутнє Поділля", м.Хмельницький про:
- визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 04.06.2002, площею 1,33га, з кадастровим номером 6822455800:005:011:0002, що розташована за межами населеного пункту села Гораївка Кам`янець-Подільського району Хмельницької області;
- зобов`язання повернути земельну ділянку з кадастровим номером 6822455800:005:011:0002, площею 1,33га, що розташована за межами населеного пункту села Гораївка Кам`янець-Подільського району Хмельницької області;
Ухвалою суду від 25.03.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №924/296/26 в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
05.05.2026 у підготовчому засіданні суд постановив ухвалу, із занесенням до протоколу судового засідання, якою відповідно до ст. ст. 50, 185 ГПК України, залучив третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Національний природний парк "Подільські Товтри", с.Колодіївка Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.
Керівник Кам`янець-Подільської окружної прокуратури наполягає на задоволенні позовних вимог. Посилається на те, що Кам`янець-Подільською районною державною адміністрацією, в порушення вимог законодавства, передано Громадській організації "Діти-майбутнє Поділля" в користування спірну земельну ділянку для культурно-оздоровчих потреб без зміни у встановленому законом порядку цільового призначення вказаної земельної ділянки.
Зазначає, що земельна ділянка з кадастровим номером 6822455800:05:011:0002 на час прийняття розпоряджень Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації та передачі даної земельної ділянки в користування (оренду) для громадської організації "Діти-Майбутнє Поділля" була і залишається територією природно-заповідного та водного фондів та, враховуючи положення ст.150 Земельного кодексу України, відноситься до особливо цінних земель, які вилучені із господарського використання та перебувають в державній власності Хмельницької обласної державної адміністрації, а тому не могла надаватись в користування поза волею власника не уповноваженим на те органом - Кам`янець-Подільською районною державною адміністрацією.
Вказує, що частина земельної ділянки площею 0,34107га та частина земельної ділянки площею 0,8077га, які входять в межі спірної земельної ділянки з кадастровим номером: 6822455800:05:011:0002, площею 1,33га відносяться до земель природно-заповідного та водного фонду відповідно, а тому право на розпорядження спірною земельною ділянкою станом на 2002 рік належало Хмельницькій обласній державній адміністрації, а не Кам`янець-Подільській районній державній адміністрації.
Таким чином, Кам`янець-Подільська районна державна адміністрація перевищила надані законодавством повноваження, оскільки не була уповноважена розпоряджатись спірною земельною ділянкою природно-заповідного та водного фондів, яка належить до державної власності.
Хмельницька обласна державна адміністрація, м.Хмельницький позовні вимоги підтримує. Просить розгляд справи здійснювати за відсутності її повноважного представника.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Національний природний парк "Подільські Товтри", с.Колодіївка Кам`янець-Подільського району Хмельницької області повністю підтримує позовні вимоги Кам`янець-Подільської окружної прокуратури.
Зазначає, що право постійного користування національного природного парку "Подільські Товтри", що виникло на підставі Державного акта від 28.12.2001 серії ІІ-ХМ №002528, є чинним, а ділянка вважається сформованою в силу п. 2 та п. 10 Прикінцевих положень ЗУ "Про Державний земельний кадастр".
Акцентує, що наявність чинного права постійного користування Національного природного парку "Подільські Товтри" та права власності держави в особі Хмельницької обласної адміністрації виключає будь-яку можливість законної передачі цієї землі в оренду третім особам не уповноваженим органом та не позбавляє ці документи юридичної сили, та не може бути підставою для ігнорування законних прав держави на заповідну територію.
Звертає увагу, що на момент виникнення спірних правовідносин виключне право розпорядження землями природно-заповідного фонду державної власності в межах Хмельницької області належало Хмельницькій обласній державній адміністрації.
Таким чином, факт державної реєстрації Державного акту від 28.12.2001 серії ІІ-ХМ №002528 підтвердив одночасно виникнення у Національного природного парку "Подільські Товтри" права постійного користування земельною ділянкою площею 442,58га, реалізацію Хмельницькою обласною державною адміністрацією повноважень власника щодо таких земель від імені держави, оскільки саме цей орган уповноважений представляти інтереси держави у сфері розпорядження землею та забезпечення законності користування нею.
Кам`янець-Подільська районна державна адміністрація, виступаючи стороною за оспорюваним договором, діяла поза межами своїх повноважень, оскільки закон не наділяв її правом передачі в оренду земель цієї категорії. Більше того, передача ділянки, яка фактично та за законом належить до природно-заповідного фонду, під виглядом земель оздоровчого призначення для будівництва санаторно-оздоровчих закладів, є нівелюванням правового режиму землі, що є порушенням земельного законодавства, позбавляє захисту правового статусу об`єкта природно-заповідного фонду та дає вичерпні підстави для визнання оспорюваного договору недійсним як такого, що є нікчемним з моменту його укладення.
Представники Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області, с. Мукша Китайгородська Кам`янець-Подільського району Хмельницької області та Громадської організації "Діти - майбутнє Поділля", м.Хмельницький у підготовчі і судове засідання не з`явились, пояснень та відзивів по суті позовних вимог не подали, про дату, час та місце розгляду справи були належним чином повідомлені.
Судом враховується, що згідно статей 42, 46 Господарського процесуального кодексу України участь сторони у судовому засіданні є її правом. При цьому, норми вказаної статті зобов`язують сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.
Судом також враховано, що розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту. З урахуванням практики Європейського суду з прав людини критеріями розумних строків у цивільних справах є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи "Федіна проти України" від 02.09.2010р., "Смірнова проти України" від 08.11.2005р., "Матіка проти Румунії" від 02.11.2006р., "Літоселітіс проти Греції" від 05.02.2004).
Одночасно, застосовуючи відповідно до ч.1 ст.3 Господарського процесуального кодексу України, ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" при розгляді справи ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п.35 рішення від 07.07.1989р. Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
З огляду на наведене, зважаючи на належне повідомлення сторін та учасників справи про час та місце розгляду справи, вимоги розумності строку судового розгляду, суд приходить до висновку, що справа може бути розглянута за наявними у ній документами, а неявка представників сторін не призводить до неможливості вирішення спору по суті.
Розглядом матеріалів справи встановлено таке.
З метою збереження, відтворення та раціонального використання природних ландшафтів Поділля, унікальних історико-культурних комплексів, що мають важливе природоохоронне, естетичне, наукове, освітнє, рекреаційне та оздоровче значення Указом Президента України від 27.06.1996 № 474/96 створено Національний природний парк "Подільські Товтри", установивши площу земель 261316 гектарів, у тому числі - 3015 гектарів, що надаються НПП у постійне користування.
На підставі рішення Хмельницької обласної ради народних депутатів від 16.12.1998 №11 та Державного акту на право постійного користування землею від 28.12.2001 серії ІІ-ХМ №002528 в постійне користування НПП "Подільські Товтри" передано земельну ділянку загальною площею 442,58 га, з кадастровим номером 6822481500:06:002:0021, в межах якої частково (площею 0,3410 га) перебуває спірна земельна ділянка з кадастровим номером 6822455800:05:011:0002.
Вказаний Державний акт на право постійного користування на сьогодні є чинним, зареєстрований 28.12.2001 в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею №4 та посвідчує відповідні права постійного користувача.
Розпорядженнями Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області від 19.04.2002 №386/2002-р "Про надання в оренду земельної ділянки площею 1,33га" та від 17.05.2002 №403/2002-р "Про внесення змін до розпорядження голови Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області від 19.04.2002 №386/2002-р "Про надання в оренду земельної ділянки площею 1,33 га"" надано в строкову платну оренду Хмельницькій обласній Громадській організації "Діти-Майбутнє Поділля" на 25 років земельну ділянку, що розташована на території Староушицької селищної ради (дитячий спортивно-оздорочий табір "Бакота") для культурно-оздоровчих потреб, площею 1,33га.
На підставі вказаних розпоряджень, 04.06.2002 між Кам`янець-Подільською районною державною адміністрацією (орендодавець) та Громадською організацією "Діти-Майбутнє Поділля" (орендар) укладено договір оренди вказаної земельної ділянки, площею 1,33га, що розташована за межами населеного пункту села Гораївка Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, на території Староушицької селищної ради. Згідно п.2.1. вказаного Договору земельна ділянка передається в оренду для культурно-оздоровчих потреб. Договір укладається на строк 25 років з дати його реєстрації (п. 2.2 вказаного Договору).
В подальшому, на підставі розпорядження Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області від 23.10.2012 №1052/2012-р було внесено зміни до вказаного договору оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати.
01.02.2022 в Державному земельному кадастрі здійснено державну реєстрацію земельної ділянки державної власності площею 442,5800га, яка розташована на території Староушицької селищної ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області (категорія земель - землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення) та присвоєно кадастровий номер 6822481500:06:002:0021, в тому числі земельна ділянка природно-заповідного фонду площею 0,3410 га, яка також ввійшла в межі спірної земельної ділянки з кадастровим номером 6822455800:05:011:0002 площею 1,33га, що підтверджується інформацією з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 13.03.2026.
22.02.2022 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за Національним природним парком "Подільські Товтри" зареєстровано право постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6822481500:06:002:0021 площею 442,58га на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-ХМ №002528 від 28.12.2001, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №301586221 від 26.05.2022.
Згідно інформації Хмельницької обласної державної адміністрації (лист №99/34-12-148/2025 від 07.01.2025) земельна ділянка з кадастровим номером 6822455800:05:011:0002 знаходиться на території Національного природного парку "Подільські Товтри" загальною площею 261316,0 га, що оголошений Указом Президента України від 27.06.1996 №474/96 та об`єкту Смарагдової мережі національний природний парк "Подільські Товтри" (код UA 0000011), який охороняється відповідно до Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (Бернська конвенція).
Відповідно до Проєкту організації території Національного природного парку "Подільські Товтри", охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об`єктів, що затверджений наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 07.11.2014 №355, спірна земельна ділянка з кадастровим номером 6822455800:05:011:0002 знаходиться в зоні регульованої рекреації.
Хмельницька обласна державна адміністрація повідомила, що згідно Проєкту землеустрою, затвердженого наказом Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації від 25.11.2024 №48-од, земельна ділянка площею 1,33га з кадастровим номером 6822455800:05:011:0002 частково (площею 0,3410га) перебуває в межах ландшафтного заказника місцевого значення "Староушицький" площею 2715,0га, який створено рішенням Хмельницької обласної ради народних депутатів від 17.12.1993 №3 з метою збереження мальовничих крутосхилів та унікального берегового ландшафту Дністра, в якому зростають дуб, граб, сосна та клен. В трав`янистому покриві ростуть види рослин, що занесені до Червоної книги України, а саме: коручка морозниковидна, гніздівка звичайна, булатка великоквіткова.
Окрім того, вказана земельна ділянка з кадастровим номером 6822455800:05:011:0002 розташована на території водно-болотного угіддя міжнародного значення "Бакотська затока" (сертифікат Рамсарської конвенції від 29.07.2004 №1401).
Зазначені обставини підтверджуються інформацією Національного природного парку "Подільські Товтри" від 09.08.2023 згідно якої встановлено, що частина спірної земельної ділянки, площею 0,3410 га з кадастровим номером 6822455800:05:011:0002 є землями природно-заповідного фонду та знаходиться у постійному користуванні Національного природного парку "Подільські Товтри".
Працівниками Національного природного парку "Подільські Товтри" проведено обстеження спірної земельної ділянки з кадастровим номером 6822455800:05:011:0002, за результатами чого на вказаній земельній ділянці виявлено ряд порушень вимог земельного та природоохоронного законодавства на загальній, вилученій території НПП "Подільські Товтри", що зафіксовано в акті №59А/2023 від 27.07.2023. В ході обстеження на вказаній земельній ділянці виявлено об`єкти будівництва (споруди, будівлі з каменю та дерева), вигрібну яму для накопичення рідких відходів, місце скададння металобрухту, площею 0,0052 га, складування інших великогабаритних відходів.
Працівниками Національного природного парку "Подільські Товтри" для відповідача - громадської організації "Діти-Майбутнє Поділля" 27.07.2023 внесено припис №29ПЗФ/2023 про усунення порушення вимог природоохоронного законодавства, режиму територій та об`єктів природно-заповідного фонду.
Згідно збірного кадастрового плану земельної ділянки, виготовленого за результатами проведених топографо-геодезичних робіт сертифікованим інженером-геодезистом Назаруком Я.С. (лист №18 від 20.02.2024) встановлено, що спірна земельна ділянка з кадастровим номером 6822455800:05:011:0002 частково (площею 0,3410га) відноситься до земель природно-заповідного фонду та на підставі Державного акта на право постійного користування від 28.12.2001 серії ІІ-ХМ №002528 перебувають у постійному користуванні НПП "Подільські Товтри".
Відповідно до інформації Департаменту природно-заповідного фонду та біорізноманіття Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (лист від 03.01.2025 №11/11-05/15-25) проєкти рішень та відповідні матеріали щодо вилучення, надання у власність, користування, зміни цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 6822455800:05:011:0002 до Міндовкілля не надходили.
Згідно інформації Секретаріату Кабінету Міністрів України (лист від 03.01.2025 І 177/0/2-25) проєкти рішень та інші матеріали, пов`язані з вилученням та наданням у користування, власність зі зміною цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 6822455800:05:011:0002 до Кабінету Міністрів не надходили.
На картографічних матеріалах, долучених до Робочого проекту водоохоронної зони лівого берега водосховища Дністровської ГЕС графічно відображено межі Дністровського водосховища, до якого входить частина Дністровського водосховища поблизу села Колодіївка Кам`янець-Подільського району Хмельницької області та червоною лінією позначено межі прибережної захисної смуги водосховища.
Згідно інформації Басейнового управління водних ресурсів річок Прут та Сірет (лист від 06.01.2025) останнім проведено співставлення місця розташування земельної ділянки з використанням інтернет-ресурсу google.maps з картографічними матеріалами Робочого проєкту водоохоронної зони лівого берега водосховища Дністровської ГЕС на території Хмельницької області, за результатами чого встановлено, що спірна земельна ділянка із кадастровим номером 6822455800:05:011:0002 знаходиться в межах прибережної захисної смуги Дністровського водосховища.
Так, Басейнове управління водних ресурсів річок Прут та Сірет у межах своїх повноважень здійснює контроль за дотриманням встановлених режимів роботи водосховищ в басейні річки Дністер, у тому числі Дністровського водосховища, що протікає на території Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, а його працівники є фахівцями у даній сфері, які при співставленні даних Публічної кадастрової карти України із даними місця розташування спірної земельної ділянки керуються виключно проектною документацією водоохоронної зони Дністровського водосховища (Робочим проектом водоохоронної зони лівого берега водосховища Дністровської ГЕС).
Також, згідно збірного кадастрового плану земельної ділянки, виготовленого за результатами проведених топографо-геодезичних робіт сертифікованим інженером-геодезистом (лист від 20.02.2024 №18) встановлено, що спірна земельна ділянка із кадастровим номером 6822455800:05:011:0002 частково (площею 0,8077га) відноситься до земель водного фонду, оскільки розташована в межах прибережної захисної смуги Дністровського водосховища.
Відповідно до інформації Регіонального офісу водних ресурсів у Хмельницькій області (лист від 03.01.2025 №10) спірна земельна ділянка з кадастровим номером 6822455800:05:011:0002 знаходиться на лівому березі Дністровського водосховища, яке розташоване на річці Дністер.
Згідно інформації з Державного земельного кадастру від 13.03.2026 категорія земельної ділянки з кадастровим номером 6822455800:05:011:0002 землі оздоровчого призначення. Цільове призначення для будівництва та обслуговування санаторно-оздоровчих закладів. Вид використання для культурно-оздровчих потреб, речові права не зареєстровані, однак вказано найменування юридичної особи - ГО "Діти - майбутнє Поділля".
Відомості у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо речових прав, іпотек, обтяжень щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6822455800:05:011:0002 відсутні, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 10.02.2026.
Аналізуючи докази, оцінюючи їх в сукупності, судом приймається до уваги таке.
У відповідності до ратифікованої Законом України від 17.07.2007 року Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (п.1 ст.6) кожен має право на справедливий та публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Статтею 11 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) визначено, що однією з підстав виникнення цивільних прав і обов`язків є договори та інші правочини.
Згідно ст.6, ч.1 ст.627, ч.1 ст.628 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 204 ЦК України встановлено загальне правило, за яким правомірність правочину презюмується.
Згідно статей 4, 10 та 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити Конституції та законам України, міжнародним договорам, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, актам Президента України, постановам Кабінету Міністрів України, актам інших органів державної влади України, а також моральним засадам суспільства. До того ж, особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності, волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі, правочин має вчинятися у формі, встановленій законом, правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин може бути визнаний недійсним лише з підстав, визначених законом.
Загальні підстави і наслідки недійсності правочинів (господарських договорів) встановлені статтями 215, 216 ЦК України, статтею 208 ГК України.
Відповідно до ч.1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Згідно ч.3 ст.215 ЦК України якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов`язує визнання таких правочинів недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.
Недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування (ч.1 ст.216 ЦК України).
Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Главою 4 розділу 2 Земельного кодексу України врегульовано питання складу та цільового призначення земель України.
Згідно із ст.ст. 43, 44 цього Кодексу землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об`єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об`єктів природно-заповідного фонду.
До земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об`єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам`ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об`єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам`ятки садово-паркового мистецтва).
З метою збереження, відтворення та раціонального використання природних ландшафтів Поділля, унікальних історико-культурних комплексів, що мають важливе природоохоронне, естетичне, наукове, освітнє, рекреаційне та оздоровче значення Указом Президента України від 27.06.1996 №474/96 створено Національний природний парк "Подільські Товтри", установивши площу земель 261316 гектарів, у тому числі - 3015 гектарів, що надаються НПП у постійне користування.
В силу вимог статті 3 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" національні природні парки належать до природно-заповідного фонду України, який охороняється як національне надбання і є складовою частиною світової системи природних територій та об`єктів, що перебувають під особливою охороною.
Згідно із ч.1 ст.4 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" території природних заповідників, заповідні зони біосферних заповідників, землі та інші природні ресурси, надані національним природним паркам, є власністю Українського народу.
Згідно із ч. ч.1, 2, ст 20 Закону України "Про природно заповідний фонд України" Національні природні парки є природоохоронними, рекреаційними, культурно-освітніми, науково-дослідними установами загальнодержавного значення, що створюються з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об`єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність. Ділянки землі та водного простору з усіма природними ресурсами та об`єктами вилучаються з господарського використання і надаються національним природним паркам у порядку, встановленому цим Законом та іншими актами законодавства України.
Згідно з частинами 2, 3, 4 статті 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" землі природно-заповідного фонду України, а також землі територій та об`єктів, що мають особливу екологічну, наукову, естетичну, господарську цінність і є відповідно до статті 6 цього Закону об`єктами комплексної охорони, належать до земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення. На землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об`єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням. Межі територій та об`єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду.
Визначивши особливий правовий режим для різних категорій земель відповідно до їх основного цільового призначення, законодавець тим самим встановив для кожної з категорій особливості щодо порядку набуття прав та умови використання земель, межі права власності та права користування землями, засади державного управління та контролю за земельними ресурсами, здійснення їх охорони, відповідальність за порушення земельного законодавства тощо.
Основні засоби збереження територій та об`єктів природно-заповідного фонду визначено ст.8 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" серед яких: встановлення заповідного режиму; додержання вимог щодо охорони територій та об`єктів природно-заповідного фонду під час здійснення господарської, управлінської та іншої діяльності; розробки проєктної і проєктно-планувальної документації, землевпорядкування, лісовпорядкування,здійснення оцінки впливу на довкілля; здійснення державного та громадського контролю за додержанням режиму їх охорони та використання; проведення інших заходів з метою збереження територій та об`єктів природно-заповідного фонду, тощо.
Територія НПП "Подільські Товтри" входить до об`єктів Смарагдової мережі України (код UA 0000011, площа 261521га), а тому підпадає під охорону на підставі Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (Бернська конвенція) 1979 року, яка ратифікована Україною у 1996 році та є частиною законодавства.
Статтею 5 Закону України "Про екологічну мережу України" передбачено, що території та об`єкти природно-заповідного фонду є складовою екомережі.
За ст.3 вказаного Закону, екомережа це єдина територіальна система, яка утворюється з метою поліпшення умов для формування та відновлення довкілля, підвищення природно-ресурсного потенціалу території України, збереження ландшафтного та біорізноманіття, місць оселення та зростання цінних видів тваринного і рослинного світу, генетичного фонду, шляхів міграції тварин через поєднання територій та об`єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, які мають особливу цінність для охорони навколишнього природного середовища і відповідно до законів та міжнародних зобов`язань України підлягають особливій охороні.
Збереження цілісності екомережі здійснюється відповідно до таких принципів: забезпечення цілісності екосистемних функцій складових елементів екомережі, збереження та екологічно збалансоване використання природних ресурсів на території екомережі (ст.4 Закону України "Про екологічну мережу України").
Статтею 9 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" визначено допустимі цілі та види використання природно-заповідного фонду та встановлено можливість здійснення діяльності, яка не суперечитиме цільовому призначенню територій та об`єктів даного фонду, встановленим вимогам щодо охорони, відтворенню та використання їх природних комплексів та окремих об`єктів.
Відповідно до п.2 Розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Державний земельний кадастр" земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
Відтак, з моменту реєстрації 28.12.2001 в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №4 відповідно до зазначеного державного акту Хмельницька обласна державна адміністрація набула право державної власності на земельну ділянку площею 442,58га, яка знаходиться на території Староушицької селищної ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, а в Національного природного парку "Подільські Товтри" виникло право постійного користування.
Відповідно ч.10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Державний земельний кадастр" документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цього Закону, є дійсними.
Згідно зі статтями 19, 20 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на відповідні категорії, у тому числі: землі сільськогосподарського призначення, землі водного фонду, землі природно-заповідного фонду, землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, та віднесення їх до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Отже, визначивши особливий правовий режим для різних категорій земель відповідно до їх основного цільового призначення, законодавець тим самим встановив для кожної з категорій особливості щодо порядку набуття прав та умови використання земель, межі права власності та права користування землями, засади державного управління та контролю за земельними ресурсами, здійснення їх охорони, відповідальність за порушення земельного законодавства тощо.
Згідно ст.ст.1, 20, 50-54 Закону України "Про землеустрій" проєкт землеустрою - це сукупність нормативно-правових, економічних, технічних документів щодо обґрунтування заходів із використання та охорони земель, яким встановлюються межі об`єктів землеустрою.
Згідно вимог ст.4 Водного кодексу України, ст.58 Земельного кодексу України до земель водного фонду, окрім іншого, належать землі, зайняті річками, водосховищами, іншими водними об`єктами, землі зайняті прибережними захисними смугами вздовж річок та навколо водойм.
До земель водного фонду України відносяться землі, на яких хоча і не розташований водний фонд, але за своїм призначенням вони сприяють функціонуванню водного фонду.
Відповідно до вимог ст.60 Земельного кодексу України та ст.88 Водного кодексу України уздовж морів та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об`єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності у межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.
Положеннями статті 60 Земельного кодексу України визначено, що прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною для великих річок, водосховищ на них - 100 метрів.
При крутизні схилів більше трьох градусів мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється.
Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках усіх категорій земель, крім земель морського транспорту.
Статтями 85, 88 Водного кодексу України, статтями 59, 84 Земельного кодексу України передбачено, що землі прибережних захисних смуг перебувають виключно у державній та комунальній власності і можуть надаватися лише в користування та для спеціально визначених цілей.
За приписами ст. ст.61, 62 Земельного кодексу України, ст. 89 Водного кодексу України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.
Землі прибережних захисних смуг є землями водного фонду України, на які розповсюджується особливий порядок їх використання та надання їх у користування.
Земельні ділянки прибережних захисних смуг можуть передаватися громадянам та юридичним особам на умовах оренди для сінокосіння з дотриманням вимог та в межах наданих законодавством повноважень на розпорядження вказаною катерією земель (ч. 4 ст. 59 Земельного кодексу України).
Крім того, прибережна захисна смуга може використовуватися лише відповідно до її цільового призначення з урахуванням законодавчих обмежень щодо ведення господарської діяльності. Фактичний розмір і межі прибережної захисної смуги визначені нормами закону, а проект землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги є документом, який містить графічні матеріали та відомості про обчислену площу в розмірі й межах, встановлених законодавством.
Відсутність такого проєкту та не визначення відповідними органами державної влади на території межі прибережної захисної смуги в натурі не може трактуватися як відсутність самої прибережної захисної смуги та правомірність передачі у приватну власність ділянки, розташованої у нормативно визначеній смузі від урізу води.
Зокрема, Верховним Судом зазначено, що при наданні земельної ділянки за відсутності проекту землеустрою зі встановлення прибережної захисної смуги необхідно виходити із їх нормативних розмірів, встановлених ст.88 Водного кодексу України та орієнтовних розмірів і меж водоохоронних зон, що визначаються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 8 травня 1996 року №486 "Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них".
Так, слід взяти до уваги те, що Державний фонд документації із землеустрою утворений в 2004 році, відповідно до вимог Закону України "Про землеустрій" та постанови Кабінету міністрів України про затвердження відповідного Положення та формується на основі збору, обробки, обліку матеріалів, отриманих в результаті здійснення землеустрою, копію яких надають розробники документації із землеустрою.
Водночас, Робочий проєкт водоохоронної зони лівого берега водосховища Дністровської ГЕС на території колгоспу імені Орджонікідзе Кам`янець-Подільського району Хмельницької області із картографічними матеріалами був виготовлений ще у 1986 році проєктно-вишукувальним та науково-дослідним інститутом "Укрдіпроводгосп" на підставі завдання Міністерства меліорації та водного господарства Української PCP від 7 травня 1985 року, а тому відсутність вказаних матеріалів у Державному фонді документації із землеустрою не свідчить про відсутність меж прибережної захисної смуги річки Дністер та водосховища на ній, які наявні у вищевказаній проектній документації, яка є чинною та на даний час використовується у роботі Басейновим управлінням водних ресурсів річок Прут та Сірет.
Наявність прибережної захисної смуги Дністровського водосховища наглядно підтверджується картографічними матеріалами, долученими до Робочого проекту водоохоронної зони лівого берега водосховища Дністровської ГЕС.
Таким чином, Кам`янець-Подільською районною державною адміністрацією, в порушення вимог зазначеного законодавства передано Громадській організації "Діти-Майбутнє Поділля" в користування спірну земельну ділянку для культурно-оздоровчих потреб без зміни у встановленому законом порядку цільового призначення вказаної земельної ділянки.
Спірна земельна ділянка з кадастровим номером 6822455800:05:011:0002 на час прийняття розпоряджень Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації та передачі даної земельної ділянки в користування (оренду) для Громадської організації "Діти-Майбутнє Поділля" була і залишається територією природно-заповідного та водного фондів та, враховуючи положення ст. 150 Земельного кодексу відноситься до особливо цінних земель, які вилучені із господарського використання та перебувають в державній власності Хмельницької обласної державної адміністрації, а тому не могла надаватись в користування поза волею власника не уповноваженим органом - Кам`янець-Подільською районною державною адміністрацією.
Відповідно до ч. 4 ст 122 Земельного кодексу України (в редакціях, чинних на час прийняття розпоряджень Кам`янець-Подільської райдержадміністрації від 19.04.2002 №386/2002-р, від 17.05.2002 №403/2002-р) на центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи покладено передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
При цьому, частиною 5 вказаної статті передбачено, що передачу земельних ділянок із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів здійснюють обласні державні адміністрації.
Згідно приписів п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", ст.122 Земельного кодексу України, на час виникнення спірних правовідносин органом, уповноваженим державою розпоряджатись землями державної власності природно-заповідного та водного фондів від імені держави на території Хмельницької області була Хмельницька ОДА.
Враховуючи те, що частина земельної ділянки площею 0,34107га та частина земельної ділянки площею 0,8077га, які входять в межі спірної земельної ділянки з кадастровим номером: 6822455800:05:011:0002, площею 1,33га відносяться до земель природно-заповідного та водного фонду відповідно, а тому право на розпорядження спірною земельною ділянкою станом на 2002 рік належало Хмельницькій обласній державній адміністрації, а не Кам`янець-Подільській районній державній адміністрації.
Таким чином, Кам`янець-Подільська районна державна адміністрація не була уповноважена розпоряджатись спірною земельною ділянкою природно-заповідного та водного фондів, яка належить до державної власності.
Враховуючи вищевикладене, у зв`язку з встановленням порушеннь вимог ст.ст. 4, 7, 9, 21, 25, 26, 40 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", ст. ст. 43, 44, 84 Земельного кодексу України та ст. ст. 1, 5, 10, 88, 89 Водного кодексу України при наданні в користування спірної земельної ділянки з кадастровим номером 6822455800:05:011:0002, договір оренди земельної ділянки від 04.06.2002 підлягає визнанню недійсним.
Позовна вимога про зобов`язання відповідача повернути державі спірну земельну ділянку з кадастровим номером 6822455800:05:011:0002, площею 1,33га, що розташована за межами населеного пункту села Гораївка Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, відповідає змісту вимог ст.152 Земельного кодексу України, ст.34 Закону України "Про оренду землі" та умовам спірного Договору оренди земельної ділянки від 04.06.2002, а тому є належним та ефективним способом захисту, який забезпечує ефективне відновлення порушеного права.
Згідно п.3 ч.1 ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч.ч.3,4 ст.23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Відповідно до ст.53 ГПК України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.
Судом враховано, що виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави. При цьому, в кожному конкретному випадку прокурор при зверненні до суду з позовом повинен довести існування обставин порушення або загрози порушення інтересів держави.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.
У даних правовідносинах, органом уповноваженим державою на захист інтересів держави Хмельницькою обласною державною адміністрацією не здійснювались заходи, спрямовані на захист порушених інтересів держави, претензійно-позовна робота, спрямована на припинення незаконного використання земельною ділянкою не проводилась.
Кам`янець-Подільською окружною прокуратурою на адресу Хмельницької обласної державної адміністрації 10.02.2026 надіслано лист з пропозицією вжиття вичерпних заходів до усунення порушень.
Хмельницька обласна державна адміністрація у своєму листі від 18.02.2026 повідомила окружну прокуратуру, що у зв`язку з обмеженим фінансуванням жодні заходи не вживались та не вживатимуться.
Отже, прокурором була надана можливість компетентному органу влади відреагувати на порушення інтересів держави щодо спірної земельної ділянки, зокрема, шляхом вчинення дій для виправлення ситуації та відновлення порушених прав та інтересів держави.
Кам`янець-Подільською окружною прокуратурою на адресу Хмельницької обласної державної адміністрації 16.03.2026 надіслано лист про намір здійснення представництва інтересів держави в суді.
Реагування прокурора у даному разі спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання законності використання земель водного та природно-заповідного фондів.
Враховуючи вищевикладене та з огляду на те, що прокурор у позовній заяві навів підставу для представництва інтересів держави, обґрунтував, у чому полягає порушення цих інтересів, та визначив орган, суд дійшов висновку, що прокурор підтвердив підстави для представництва інтересів держави у цій справі та обґрунтовано звернувся до суду, оскільки відсутність з боку уповноваженого органу будь-яких намірів захистити порушені інтереси держави свідчила про пасивність їх дій.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).
Згідно з ч.1 ст.14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч.ч.1,3 ст.13, ст.74 ГПК України).
З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Розподіл судових витрат між сторонами.
Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідачів.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 73, 74, 86, 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 04.06.2002, площею 1,33га, з кадастровим номером 6822455800:005:011:0002, що розташована за межами населеного пункту села Гораївка Кам`янець-Подільського району Хмельницької області.
Зобов`язати Громадську організацію "Діти - майбутнє Поділля" повернути земельну ділянку з кадастровим номером 6822455800:005:011:0002, площею 1,33га, що розташована за межами населеного пункту села Гораївка Кам`янець-Подільського району Хмельницької області.
Стягнути з Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області (вул. Матросова, буд. 30А, с. Мукша Китайгородська, Кам`янець-Подільський район, Хмельницька область, 32319; код ЄДРПОУ 21319591) на користь Хмельницької обласної прокуратури (29000, м. Хмельницький, провулок Військоматський, 3, код ЄДРПОУ 02911102) 2 662,40грн (дві тисячі шістсот шістдесят дві гривні 40 коп.) витрат по оплаті судового збору.
Видати наказ.
Стягнути з Громадської організації "Діти - майбутнє Поділля" (вул. Пилипчука, буд. 36, м. Кам`янець-Подільський, Хмельницька область, 32300; код ЄДРПОУ 26157880) на користь Хмельницької обласної прокуратури (29000, м. Хмельницький, провулок Військоматський, 3, код ЄДРПОУ 02911102) 2 662,40грн (дві тисячі шістсот шістдесят дві гривні 40 коп.) витрат по оплаті судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Порядок подання апеляційної скарги визначений ст.257 та пп.17.5 п.17 Розділу ХІ „Перехідні положення ГПК України.
Повний текст рішення складено 25.06.2026.
Суддя С.І. Крамар