Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
майдан Незалежності, 1, м. Хмельницький, 29607, тел. (0382) 71-81-84, (0382) 71-81-83
e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, ЄДРПОУ 03500128
________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"24" червня 2026 р. Справа № 924/409/26
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Грамчука І.В., розглянувши матеріали справи
за позовом Славутської міської ради, м. Славута, Шепетівський район
до товариства з обмеженою відповідальністю "Спейс-Хаус-25", м. Бердичів Бердичівський район
про стягнення 207827,46 грн
Представники сторін:
від позивача: Соболевська Т.В. (в режимі відеоконференції)
від відповідача: не з`явився
встановив: Славутська міська рада, м. Славута, Шепетівський район звернулась до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Спейс-Хаус-25", м. Бердичів Бердичівський район про стягнення 207827,46 грн
Процесуальні дії по справі.
До Господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява Славутської міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю "Спейс-Хаус-25", м. Бердичів Бердичівський район про стягнення 207827,46 грн заборгованості по орендній платі згідно укладеного договору оренди землі від 21.11.2023 року.
Ухвалою суду від 21.04.2026 позовну заяву залишено без руху, надавши позивачу строк у десять днів для усунення зазначених недоліків з дня вручення ухвали, зокрема, зокрема: для надання відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету у учасників процесу.
Ухвалою суду від 21.04.2026 заяву про забезпечення позову, подану 20.04.2026р. у справі № 924/409/26, повернуто Славутській міській раді.
Ухвалою суду від 22.04.2026 прийнято позовну заяву до розгляду. Відкрито провадження у справі для її розгляду в порядку загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 12:00 год 11.05.2026.
Ухвалою суду від 22.04.2026 відмовлено у задоволенні заяви Славутської міської ради про вжиття заходів забезпечення позову (вх.№05-08/1345/26 від 22.04.2026р.).
Ухвалою суду від 12.05.2026 повідомлено Славутську міську раду та товариство з обмеженою відповідальністю "Спейс-Хаус-25" про те, що підготовче засідання у справі №924/409/26 призначено на 12:00 год 25.05.2026 .
Ухвалою суду від 25.05.2026 закрито підготовче провадження у справі №924/409/26. Призначено справу №924/409/26 до судового розгляду по суті у загальному позовному провадженні на 12:00 год. "24" червня 2026 р.
Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.
Славутська міська рада звернулася до Господарського суду Хмельницької області з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "Спейс-Хаус-25", про стягнення 68510,66грн заборгованості з орендної плати 207827,46 грн за період з 04.04.2025 по 31.12.2025.
В обґрунтування позовних вимог посилається на неналежне виконання умов договору оренди землі від 23.07.2024.
Відповідач відзиву на позов не подав.
Ухвала від 25.05.2026 надсилалась на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та була повернута на адресу суду відділенням поштового зв`язку.
Згідно з пунктом 4 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому відділенні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Відповідно до частин 3, 7 статті 120 ГПК виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Отже, у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.
Сам лише факт не отримання адресатом кореспонденції, якою суд, з додержанням вимог процесуального закону, надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належною адресою та яка повернулася в суд у зв`язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною не виконання ухвали суду, оскільки зумовлено не об`єктивними причинами, а суб`єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на його адресу. (Аналогічний висновок викладений Верховним Судом у постанові від 25.06.2018р. у справі №904/9904/17).
У постанові Верховного Суду від 18.03.2021 у справі №911/3142/19 зазначено, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати, повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17, постановах Верховного Суду від 27.11.2019 у справі №913/879/17, від 21.05.2020 у справі №10/249-10/19, від 15.06.2020у справі №24/260-23/52-б).
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
21 листопада 2023 року до Славутської міської ради звернулося ТОВ «УКРПРОМ-ТРАНС 2023» із заявою про надання в оренду земельної ділянки комунальної власності за адресою: м. Славута, вул. Привокзальна, 1 (кадастровий номер 6810600000:03:006:0066) строком на три роки у зв`язку з набуттям права власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на цій ділянці. На підтвердження було подано договір купівлі-продажу від 29.06.2023, відповідно до якого товариство набуло 73/100 частки цілісного майнового комплексу.
28 вересня 2023 року із аналогічною заявою звернулося ТОВ «ВСВ ТРАНС ЛОГІСТИК», яке на підставі договору купівлі-продажу від 29.06.2023 набуло у власність 27/100 частки того ж майнового комплексу, розташованого на зазначеній земельній ділянці.
Враховуючи, що об`єкт нерухомого майна знаходиться у спільній частковій власності вказаних товариств та розміщений на земельній ділянці комунальної власності, Славутська міська рада 15 грудня 2023 року прийняла рішення №49-32/2023, яким передала зазначену земельну ділянку площею 2,088 га (кадастровий номер 6810600000:03:006:0066) в оренду ТОВ «УКРПРОМ-ТРАНС 2023» та ТОВ «ВСВ ТРАНС ЛОГІСТИК» строком на 3 роки пропорційно їх часткам у праві власності на нерухоме майно (73% та 27% відповідно) зі встановленням орендної плати у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки.
Враховуючи ухилення орендарів від укладення договору оренди землі у добровільному порядку, Славутська міська рада звернулася до Господарського суду Хмельницької області з позовом про визнання договору оренди укладеним. Рішенням суду від 02.07.2024 у справі №924/447/24, яке набрало законної сили 23.07.2024, позов задоволено та визнано укладеним договір оренди землі на умовах, визначених у проекті договору.
Відповідно до умов договору орендна плата визначена у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розподіляється між орендарями пропорційно їх часткам у праві власності на об`єкт нерухомого майна, що відповідає вимогам Типового договору оренди землі, затвердженого постановою КМУ №220 від 03.03.2004, а також рішенню Славутської міської ради від 25.06.2021 №2-7/2021.
04.04.2025 між ТОВ «УКРПРОМ-ТРАНС 2023» та ТОВ «СПЕЙС-ХАУС-25» укладено договір купівлі-продажу, за яким останнє набуло у власність будівлю гаражів площею 182,5 кв.м, розташовану на земельній ділянці кадастровий номер 6810600000:03:006:0066. У зв`язку з набуттям права власності на зазначений об`єкт нерухомого майна до ТОВ «СПЕЙС-ХАУС-25» в силу прямої норми закону перейшло право користування земельною ділянкою в частині 73%, що відповідає частці у праві власності на майно (стаття 120 Земельного кодексу України, стаття 377 Цивільного кодексу України).
У зв`язку з поділом об`єкта нерухомого майна, що входив до складу цілісного майнового комплексу Славутського паливного складу та розташовувався на земельній ділянці з кадастровим номером 6810600000:03:006:0066, відповідно до наказу Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Славутської міської ради Хмельницької області від 19.03.2025 №29-3/2025 «Про зміну адреси» здійснено зміну адреси зазначеного об`єкта нерухомого майна.
Відповідно до наказу, у зв`язку з фактичним виділенням та поділом будівлі гаражів, новоствореному об`єкту нерухомості присвоєно нову адресу: Україна, Хмельницька область, Шепетівський район, місто Славута, провулок Привокзальний, 4-Б, замість попередньої адреси: Хмельницька область, місто Славута, вул. Привокзальна, 1.
Зміна адреси об`єкта нерухомого майна є прямим наслідком його поділу, що відбувся у складі майнового комплексу, розташованого на вказаній земельній ділянці, та підтверджується зазначеним наказом органу місцевого самоврядування.
У зв`язку з набуттям ТОВ «СПЕЙС-ХАУС-25» права власності на частину об`єкта нерухомого майна та переходом до нього відповідно до статті 120 Земельного кодексу України та статті 377 Цивільного кодексу України права користування земельною ділянкою в частині 73%, на вказане товариство поширюються права та обов`язки орендаря за договором оренди землі, у тому числі обов`язок щодо своєчасного декларування та сплати орендної плати.
Під час проведення аналізу надходжень плати за землю в межах Славутської міської територіальної громади фінансовим управлінням виконавчого комітету Славутської міської ради встановлено, що ТОВ «СПЕЙС-ХАУС-25» у 2025 році не подало до органів ДПС податкову декларацію з плати за землю (орендна
плата за земельні ділянки) та не здійснило сплату орендної плати за користування земельною ділянкою площею 20880 кв.м (кадастровий номер 6810600000:03:006:0066), що розташована за адресою: м. Славута, вул. Привокзальна, 1, у частині, що відповідає 73% частки у праві користування.
Невиконання ТОВ «СПЕЙС-ХАУС-25» умов договору оренди земельної ділянки та вимог податкового законодавства України в частині своєчасного декларування та сплати орендної плати, призвело до ненадходження коштів до бюджету Славутської міської територіальної громади.
Згідно інформації Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 24.11.2025, з метою залучення ТОВ «СПЕЙС-ХАУС-25» до оподаткування контролюючим органом на адресу відповідача було направлено відповідний запит, який залишено без відповіді та задоволення.
Відповідно до п.8 Договору оренди землі розмір орендної платим становить 3% від нормативно грошової оцінки землі. ОРЕНДАРІ зобов`язані самостійно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативно-грошової оцінки земель згідно з вимогами чинного законодавстві для здійснення оплати коштів за користування земельною ділянкою. Індексація нормативно грошової оцінки земельної ділянки проводиться без зміни та доповнень до Договору.
Грошова плата за землю вноситься відповідно до ст.288 Податкового кодексу України щомісячно в рівних частках на рахунок Славутської міської ради протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем податкового звітного місяця.
Пунктом 4 проекту Договору закріплено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 20880 кв.м. (кадастровий номер 6810600000:03:006:0066) становить 11 424 364,48 грн (одинадцять мільйонів чотириста двадцять чотири тисячі триста шістдесят чотири гривні, 48 копійок).
Вказана сума відповідає сумі визначеній у витязі з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №НВ-9937612522024 від 23.04.2024, що у свою чергу є невід`ємною частиною Договору.
Пунктом 12.2 Договору, закріплено, що зміна розміру орендної плати при здійсненні індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється автоматично без укладення додаткових угод.
Окрім цього, відповідно до п.п.271.1.1 п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі-ПКУ) базою оподаткування для земельних ділянок, нормативно грошову оцінку (далі-оцінка) яких проведено, є їх оцінка з урахуванням коефіцієнта індексації визначеного відповідно до положень ПКУ.
З метою захисту прав та законних інтересів Славутської міської ради як ОРЕНДОДАВЦЯ за даним Договором, фінансове управління виконавчого комітету Славутської міської ради, здійснило розрахунок заборгованості по платі за оренду землі, згідно умов Договору оренди від 23.07.2024 року. Відповідно до цього розрахунку №25.03-67/48 від 09.03.2026 року, загальна сума заборгованості за період з 04.04.2025 року по 31.12.2025 року включно, становить 207 827,46 грн
Славутською міською радою 09.03.2026 року за вих.№04-29/413 на адресу відповідача було направлено Претензію щодо невиконання умов Договору оренди землі від 23.07.2024 року, в частині невнесення орендної плати за землю за період з 04.04.2025 року по 31.12.2025 року включно. Лист-претензія повернулась в зв`язку з закінченням терміном зберігання, що підтверджується відповідною відміткою на конверті.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, невизнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Статтею 206 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно зі ст.ст. 122, 123 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
За приписами ч. 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі" укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів.
Особи, які отримують земельну ділянку комунальної власності в користування за договором оренди зобов`язані сплачувати за неї орендну плату. Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди, як це передбачено ч. 1 ст. 21 Закону України "Про оренду землі".
За приписами п.п.14.1.136 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов`язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.
Підстави та порядок переходу права на земельну ділянку при переході права власності на розташовані на ній житловий будинок, будівлю або споруду визначаються ст. 377 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) та ст. 120 ЗК України.
Так, згідно зі ст. 377 ЦК України до особи, яка набула право власності на об`єкт нерухомого майна (житловий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об`єкт незавершеного будівництва, право власності на який зареєстровано у визначеному законом порядку, або частку у праві спільної власності на такий об`єкт, одночасно переходить право власності (частка у праві спільної власності) або право користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об`єкт, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувача (попереднього власника) такого об`єкта, у порядку та на умовах, визначених Земельним кодексом України. Істотною умовою договору, який передбачає перехід права власності на об`єкт нерухомого майна (житловий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об`єкт незавершеного будівництва, який розміщений на земельній ділянці і перебуває у власності відчужувача, є умова щодо одночасного переходу права власності на таку земельну ділянку (частку у праві спільної власності на неї) від відчужувача (попереднього власника) відповідного об`єкта до набувача такого об`єкта.
Частиною 11 ст. 120 ЗК України у редакції, чинній на момент набуття відповідачами права власності на нерухоме майно, передбачено, якщо об`єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), інша будівля або споруда), об`єкт незавершеного будівництва розміщений на земельній ділянці державної або комунальної власності, що не перебуває у користуванні, набувач такого об`єкта нерухомого майна зобов`язаний протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності на такий об`єкт звернутися до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розміщений такий об`єкт, що належить йому на праві власності, у порядку, передбаченому статтями 118, 123 або 128 цього Кодексу. Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, зобов`язаний передати земельну ділянку у власність або користування набувачу в порядку, встановленому цим Кодексом.
Верховний Суд, розглядаючи спори у подібних правовідносинах, у своїх постановах неодноразово звертав увагу на те, що виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.
Водночас, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22.06.2021 у справі №200/606/18 зазначила, що принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди відомий ще за часів Давнього Риму (лат. superficies solo cedit - збудоване приростає до землі). Цей принцип має фундаментальне значення та глибокий зміст, він продиктований як потребами обороту, так і загалом самою природою речей, невіддільністю об`єкта нерухомості від земельної ділянки, на якій він розташований. Нормальне господарське використання земельної ділянки без використання розташованих на ній об`єктів нерухомості неможливе, як і зворотна ситуація - будь-яке використання об`єктів нерухомості є одночасно і використанням земельної ділянки, на якій ці об`єкти розташовані. Отже, об`єкт нерухомості та земельна ділянка, на якій цей об`єкт розташований, за загальним правилом мають розглядатися як єдиний об`єкт права власності.
Звідси власник нерухомого майна має право на користування земельною ділянкою, на якій воно розташоване. Ніхто інший, окрім власника об`єкта нерухомості, не може претендувати на земельну ділянку, оскільки вона зайнята об`єктом нерухомого майна. Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 15.12.2021 у справі № 924/856/20.
Таким чином, положення глави 15, ст.ст. 120, 125 ЗК України, ст. 1212 ЦК України дають підстави вважати, що до моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об`єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа, яка придбала такий об`єкт, стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об`єкт нерухомого майна розташований, а відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформлення прав на цю ділянку (без укладення договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді плати за землекористування є за своїм змістом кондикційними.
Подібний правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17, від 13.02.2019 у справі №320/5877/17, у постановах Верховного Суду від 14.01.2019 у справі № 912/1188/17, від 12.03.2019 у справі № 916/2948/17, від 09.04.2019 у справі № 922/652/18 та ін.
Суд встановив, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Спейс-Хаус-25" з 04.04.2025 є власником 73% частки будівлі гаражів, загальною площею 182,5 кв.м, за адресою: Хмельницька обл., Шепетівський р-н, м. Славута, вул. Привокзальна, буд. 4-Б. Вказана інформація підтверджується інформаційною довідкою № 472708019 від 15.04.2026 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта.
Вищезазначене нерухоме майно знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 6810600000:03:006:0066, загальною площею 2,088 га, яка є сформованою та належить Славутській міській раді.
Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 02.07.2024 у справі №924/447/24 визнано укладеним договір оренди землі між Славутською міською радою (орендодавець), ТОВ "ВСВ Транс Логістик" та ТОВ "Укрпром-Транс 2023" (орендарі) на умовах, наведених у проекті договору оренди землі, надісланому товариству з обмеженою відповідальністю "Укрпром-Транс 2023" 09.01.2024, в редакції, що викладена в резолютивній частині рішення. Згідно із договором в оренду передається земельна ділянка площею 20880 кв.м (кадастровий номер 6810600000:03:006:0066), на якій розташований майновий комплекс, що знаходиться по вул. Привокзальній, 1 в м. Славуті та належить орендарям на праві спільної часткової власності. Договір укладено на три роки. Цільове призначення земельної ділянки: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості. Повний текст рішення складено 02.07.2024.
Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав № 472708019 від 15.04.2026, за ТОВ "Спейс-Хаус-25" та ТОВ "ВСВ Транс Логістик" 26.07.2024 зареєстровано право оренди земельної ділянки площею 2,088 га, з кадастровим номером 6810600000:03:006:0066.
Суд встановив, що рішення Господарського суду Хмельницької області від 02.07.2024 у справі №924/447/24 (повний текст складено 02.07.2024) набрало законної сили 23.07.2024.
Згідно з ч. 4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, з 23.07.2024 між сторонами виникли договірні відносини щодо оренди земельної ділянки площею 2,088 га з кадастровим номером 6810600000:03:006:0066.
Відповідно до п. 8 Договору оренди землі розмір орендної плати становить 3 % від нормативної грошової оцінки землі. Орендарі зобов`язанні самостійно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативно грошової оцінки земель згідно з вимогами чинного законодавства для здійснення оплати коштів за користування земельною ділянкою. Індексація нормативно грошової оцінки земельної ділянки проводиться без змін та доповнень до договору.
Грошова плата за землю вноситься відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України щомісячно в рівних частках на рахунок Славутської міської ради протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового звітного місяця.
Відповідно до Витягу № НВ-9937612522024 від 23.04.2024 із технічної документації з нормативно грошової оцінки земельної ділянки, нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6810600000:03:006:0066 становить 11424364,48 грн
У випадку, коли коефіцієнт щорічної індексації нормативно грошової оцінки перевищує 1 (одиницю), зазначена у пункті 4 цього Договору сума нормативно грошової оцінки множиться орендарем на відповідний коефіцієнт.
Водночас, згідно пункту 9. цього Договору оренди землі, обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
Пунктом 12.2. Договору, закріплено, що зміна розміру орендної плати при здійсненні індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється автоматично без укладення додаткових угод.
У відповідності до п.п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями базою оподаткування для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, є їх оцінка з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до положень ПКУ.
Відповідно до положень ст.2 Закону України "Про оренду землі" відносини пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Так, Земельний кодекс України, зокрема ст. 206, передбачає, що використання землі в Україні є платним, плата за землю справляється відповідно до закону.
У відповідності до ст. 13 Закону України "Про оренду землі", зазначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно норм ст. 15 даного Закону орендна плата (розмір, індексація, форми платежу, терміни та порядок внесення і перегляду) є однією з істотних умов договору оренди земельної ділянки. Окрім цього, статтею 21 передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Статтею 24 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати. Аналогічна позиція викладена в ст. 14.1.136. Податкового кодексу України, де зазначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності це обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Окрім цього, відповідно до ст. 288 Податкового Кодексу України зазначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до п. 8 Договору оренди землі розмір орендної плати становить 3 % від нормативної грошової оцінки землі. Орендарі зобов`язанні самостійно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативно грошової оцінки земель згідно з вимогами чинного законодавства для здійснення оплати коштів за користування земельною ділянкою. Індексація нормативно грошової оцінки земельної ділянки проводиться без змін та доповнень до договору.
Грошова плата за землю вноситься відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України щомісячно в рівних частках на рахунок Славутської міської ради протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового звітного місяця.
Також, згідно з вимогами ч.1 п. "в" ст. 96 Земельного Кодексу України, землекористувачі зобов`язані своєчасно сплачувати орендну плату. У разі невиконання зобов`язань за договором оренди землі, відповідно до ст. 36 Закону України "Про оренду землі", сторони несуть відповідальність згідно із законом та договором.
Згідно розрахунку позивача заборгованість відповідача з орендної плати за період з 04.04.2025 по 31.12.2025 становить 207 827,46 грн
Відповідачем доказів сплати заборгованості не надано, факт її наявності не спростовано.
Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ст. 74 ГПК України).
За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи вищезазначені положення законодавства та встановлені обставини справи у їх сукупності, позовні вимоги Славутської міської ради підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача, у зв`язку із задоволенням позову.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 20, 24, 73, 74, 75, 129, 232, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Спейс-Хаус-25" (вул. Болбочана Петра, 6А, м. Бердичів, Бердичівський район, Житомирська область, код ЄДРПОУ 45760036) на користь Славутської міської ради (вул. Соборності, 7, м. Славута, Хмельницька область, код ЄДРПОУ 34270865) 207827,46 грн (двісті сім тисяч вісімсот двадцять сім гривень 46 коп.) заборгованості з орендної плати, 2662,40грн. (дві тисячі шістсот шістдесят дві гривні 40 коп.) витрат із сплати судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Грамчук
Видруковано примірн.:
1- у справу
2 - позивачу - в електронний кабінет
3 - відповідачу (Житомирська область, Бердичівський район, м.Бердичів, вул. Болбочана Петра, 6А)
реком. з повідомл. про вруч.