Рішення № 137687367, 25.06.2026, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
25.06.2026
Номер справи
903/426/26
Номер документу
137687367
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10 E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

25 червня 2026 року Справа № 903/426/26

Господарський суд Волинської області у складі судді Дем`як В.М., розглянувши у приміщенні Господарського суду Волинської області у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи №903/426/26

за позовом: Тернопільського обласного центру зайнятості

до відповідача: Фізичної особи-підприємця Радіцької Лілії Петрівни

про стягнення 59 417,84 грн.

Встановив: Тернопільський обласний центр зайнятості звернувся до Господарського суду Волинської області з позовом до Фізичної особи-підприємця Радіцької Лілії Петрівни про стягнення 59 417,84 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов гранту на власну справу за бізнес-планом за заявою Фізичної особи-підприємця Радіцької Лілії Петрівни №160LGU від 27.11.2022 в частині належного виконання зобов`язання за договором.

Ухвалою суду від 06.05.2026 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвала суду від 06.05.2026 про відкриття провадження у справі, була надіслана електронною поштою в електронний кабінет позивача Тернопільського обласного центру зайнятості та відповідно до довідки Господарського суду Волинської області була доставлена до електронного кабінету 08.05.2026.

Ухвала суду від 06.05.2026 про відкриття провадження у справі, була надіслана електронною поштою в електронний кабінет відповідача Фізичної особи-підприємця Радіцької Лілії Петрівни та відповідно до довідки Господарського суду Волинської області була доставлена до електронного кабінету 08.05.2026.

У відповідності до п. 2 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Отже, суд дійшов висновку, що позивач та відповідач про розгляд справи судом повідомлений належним чином.

Заперечення щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відсутні.

Враховуючи, що норми ст. 74 ГПК України щодо обов`язку суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, п. 4 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, відсутність відзиву з відповідними вказівками на незгоду відповідача з будь-якою із обставин справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, що позбавляє відповідача відповідно до ч. 4 ст. 165 ГПК України заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи, суд вважає, що в межах наданих повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та вважає за можливе розгляд справи проводити за наявними в ній матеріалами.

Згідно ст. 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

В силу вимог ч. ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, 1950 року, учасником якої є Україна, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється залежності від обставин справи та з розгляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (§ 66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі Смірнова проти України).

Частиною 2 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення (частина 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, встановив:

Відповідно до статей 12 і 16 Закону України від 03.09.2023 № 4618-VI «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» Кабінет Міністрів України затвердив постановою від 21.06.2022 № 738 «Деякі питання надання грантів бізнесу» - Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - Порядок ).

Цей Порядок визначає умови, критерії, механізм надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб`єктам господарювання у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу.

Метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення, створення або розвиток власного бізнесу.

27.11.2022 року через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Дія» звернулась ФОП Радіцька Лілія Петрівна (РНОКПП НОМЕР_1 ) із заявою №160LGU на отримання гранту на власну справу та бізнес-планом.

Відповідно до заяви на отримання гранту на власну справу та умов бізнес-плану ФОП Радіцька Лілія Петрівна ( далі - Відповідач ) планувала використовувати кошти гранту в сумі 250 000,00 грн. на придбання обладнання, сировини для пошиву різного одягу, маркетинг та рекламу, оренду нежитлового приміщення.

Згідно з п. 17 Порядку на основі інформації уповноваженого банку, яка включає оцінку бізнес-плану та результати перевірки ділової репутації отримувача, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості, Державним центром зайнятості прийнято наказ від 09.12.2022 року № 130 «Про надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу», яким вирішено надати мікрогранти на створення або розвиток власного бізнесу 278 отримувачам на загальну суму 65 667 387 гривень 00 коп. Додатком №1 до наказу Державного центру зайнятості № 140 від 23.12.2022 року визначено список заявників, які отримали позитивне рішення комісії Державного центру зайнятості та набрали найбільшу сукупну кількість балів, у межах наявної граничної суми мікрогрантів, визначеної Мінекономіки, у період з 14.11.2022 по 27.11.2022 року. У списку заявників, які отримали мікрогрант, була заява Відповідача № 160LGU з порядковим номером 167, підсумковий скоринговий бал 171, із сумою виплати гранту 250000,00 грн (регіон Тернопільська).

Наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022 № 1969 «Про затвердження Порядку проведення оцінювання заяв, критеріїв оцінювання та необхідної кількості балів (оцінки) для прийняття Державним центром зайнятості рішень про надання мікрогрантів / грантів на створення або розвиток власного бізнесу, форми бізнес-плану, форми договору про надання мікрогранту, форми договору про надання гранту, а також кінцевих строків подання заяв на отримання мікрогрантів / грантів» (зі змінами) затверджено форму договору про надання мікрогранту, який є договором приєднання у розумінні ст. 634 Цивільного кодексу України і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання АТ «Ощадбанк» Заяви про приєднання до умов цього договору в порядку, передбаченому цим договором, який укладається між Державним центром зайнятості та суб`єктом господарювання, щодо якого прийнято рішення про надання мікрогранту.

14.12.2022 відповідач надала до АТ «Державний ощадний банк України» (Філія Тернопільське обласне управління АТ «Ощадбанк») заяву про приєднання до Договору про надання мікрогранту, згідно з якою приєдналась до умов Договору про надання мікрогранту, оприлюдненого на офіційному сайті ДЦЗ в мережі інтернет, вільний доступ до якого здійснювався за адресою: www.dcz.gov.ua. Згідно поданої заяви сума мікрогранту становить 250 000,00 грн. Отже, між Відповідачем та Державним центром зайнятості 14.12.2022 року укладений Договір про надання мікрогранту.

Відповідно до п.п. 1, 2 розділу III Договору про надання мікрогранту ( далі - Договір ) розмір мікрогранту, який надається отримувачу відповідно до цього договору, обумовлений бізнес-планом, визначається відповідно до прийнятого ДЦЗ рішення про надання мікрогранту та зазначається у заяві про приєднання. Мікрогрант надається у безготівковому вигляді у національній валюті України шляхом зарахування коштів на рахунок отримувача через Уповноважений банк у строки та порядку, визначені договором про взаємодію та Порядком. Уповноважений банк забезпечує оплату витрат отримувача на цілі, визначені у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V договору та передбачені бізнес-планом.

Пунктом 6 Порядку (у редакції Порядку, який діяв на момент надання Відповідачу мікрогранту) визначено, що надання мікрогрантів здійснюється Мінекономіки через АТ «Ощадбанк» (далі - уповноважений банк) на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості.

Розділом IV Договору передбачено, що використання коштів мікрогранту здійснюється за цільовим призначенням, яке обумовлене умовами його надання, визначається бізнес-планом та повинно відповідати цілям, визначеним в бізнес- плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору. Отримувач використовує кошти мікрогранту за цільовим призначенням протягом шести місяців з дати його отримання (зарахування на рахунок отримувача). Для використання коштів мікрогранту та оплати ними витрат отримувача, що відповідають цільовому призначенню мікрогранту, визначеному у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору та передбаченому бізнес-планом, отримувач подає до Уповноваженого банку рахунок-фактуру (рахунок, квитанція, накладна тощо) та договір, укладений між отримувачем і постачальником (продавцем) обладнання, сировини та матеріалів тощо. На підставі таких документів Уповноважений банк забезпечує проведення операції з оплати витрат, які відповідають цільовому призначенню мікрогранту та бізнес-плану.

Розділом V Договору передбачено, що строк реалізації проєкту становить три роки.

30.12.2022 кошти мікрогранту в сумі 250 000,00 грн. були зараховані на банківський рахунок відповідача, відкритий у АТ «Ощадбанк», що підтверджується випискою філії Тернопільського обласного управління АТ «Ощадбанк».

АТ «Ощадбанк» у період з 06.01.2023 по 28.02.2023 забезпечив оплату витрат відповідача на цілі, визначені у бізнес-плані, а саме, за придбання обладнання, сировини для пошиву різного одягу, маркетинг та рекламу, оренду нежитлового приміщення у контрагентів згідно рахунків на загальну суму 250 000,00 грн., що підтверджується випискою філії Тернопільського обласного управління АТ «Ощадбанк».

Відповідно до пп. 2 п. 2 розділу VI Договору отримувач зобов`язується виконати обов`язкову умову. Даний обов`язок визначений як у формі Договору, що затверджений наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022 №1969 так і у формі Договору у редакції наказу Міністерства економіки України від 19.01.2023 № 447). У наступних редакціях форми Договору внесеними наказами Міністерства економіки України від 24.05.2023 №4021, від 23.11.2023 №17803, від 28.11.2024 №26810, вказаний обов`язок вказаний наступним чином: «Отримувач зобов`язується виконати обов`язкову умову визначену Порядком».

Обов`язковою умовою, відповідно до п. 1 розділу V Договору (у редакції наказу Міністерства економіки України від 06.07.2022 №1969) є створення отримувачем протягом строку дії цього Договору робочих місць залежно від розміру мікрогранту відповідно до умов Порядку, кількість яких визначається з урахуванням бізнес-плану та рішення ДЦЗ про надання мікрогранту і зазначається у заяві.

Згідно п. 3 розділу XIII Договору (у редакції наказу Міністерства економіки України від 06.07.2022 №1969) умови цього Договору можуть бути змінені в односторонньому порядку шляхом розміщення ДЦЗ нової редакції договору (у вигляді файлу, на який накладено кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи ДЦЗ) на сайті не пізніше, ніж за 7 днів до дати набрання чинності такими змінами.

Отримувач зобов`язується регулярно ознайомлюватись з опублікованими на сайті новими редакціями Договору. Датою ознайомлення отримувача з оприлюдненою інформацією вважається момент, з якого інформація отримала вигляд доступної для отримувача відповідно до умов цього Договору.

Починаючи з форми Договору у редакції наказу Міністерства економіки України від 19.01.2023 № 447 і по форму Договору у редакції наказу Міністерства економіки України від 28.11.2024 № 26810 обов`язковою умовою Договору, відповідно до п. 1 розділу V Договору крім надання мікрогранту отримувачам, визначеним абзацами другим та п`ятим пункту 4 Порядку, є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць у значенні, наведеному в абзаці третьому пункту 20 Порядку, залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менше як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проєкту.

У разі звільнення працівників, працевлаштованих відповідно до абзацу першого цього пункту, до закінчення 24-місячного строку з дня працевлаштування на їх робочі місця в межах зазначеного строку працевлаштовуються інші особи.

Також, у форму Договору у редакції наказу Міністерства економіки України від 28.11.2024 № 26810 були внесені зміни у п.2 розділу XIII Договору. Інші умови викладено у наступній редакції: «Договір укладено з урахуванням положень Порядку. У разі розбіжності між умовами договору та умовами Порядку пріоритетними є умови Порядку».

Згідно наказу від 27.06.2023 № 1 та витягу із ЄЗІАС.\ЕТ (Довідник ПОУ (ЄДРС)) Відповідачем прийнято на роботу ОСОБА_1 на посаду швачки, та ОСОБА_2 на посаду продавця непродовольчих товарів з 28.06.2023.

В подальшому, згідно наказу № 5 від 31.01.2024 Римар А.І. звільнена з роботи з 31.01.2024, а згідно наказу № 6 від 21.02.2024 ОСОБА_2 з 21.02.2024, інші особи на зазначені робочі місця не були прийняті.

Враховуючи вищенаведене, та з урахуванням вимог Порядку та заяви про приєднання до Договору про надання мікрогранту Відповідачем виконано обов`язкову умову Договору, а саме, створено 2 робочих місця та працевлаштовано 2 особи. Разом з тим, строк працевлаштування вищезазначених осіб є меньшим, як 24 місяці, чим порушено вимоги Порядку та умови Договору.

Відповідно до п.4 розділу VI Договору ДЦЗ має право:

1) через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості, а також із залученням відповідних центральних та/ або місцевих органів влади (у разі необхідності), здійснювати моніторинг та контроль виконання умов договору (зокрема, шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача) протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в Уповноваженому банку або до повного виконання обов`язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 Порядку відповідно до Порядку;

2) вимагати від отримувача необхідну інформацію та документи, зокрема стосовно сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та створених робочих місць тощо;

3) вимагати повернення коштів мікрогранту та розірвати цей договір у випадках, передбачених його умовами та Порядком.

05.07.2024 працівником Тернопільської філії Тернопільського обласного центру зайнятості за участю відповідача було проведено перевірку дотримання умов Договору Відповідачем, за адресою: м. Тернопіль, вул. Шептицького 2/4, про що складено акт перевірки/огляду дотримання умов договору мікрогранту, яким встановлено наступне.

Умови Договору, в частині виконання обов`язкової умови, а саме, створення Відповідачем протягом шести місяців з дня надання мікрогранту двох робочих місць та працевлаштування на них осіб виконано. Кошти мікрогранту використані за цільовим призначенням, що підтверджується наданою Відповідачем випискою з банку.

Відповідно до абз.2 п.5 Порядку мікрогранти надаються для покриття таких напрямків витрат: придбання меблів, обладнання, транспортних засобів (які будуть використовуватися в комерційних та виробничих цілях), необхідних для провадження господарської діяльності, які не підлягають відчуженню до виконання умов договору про надання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу ( крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави ).

13.06.2025 працівниками Тернопільської філії Тернопільського обласного центру зайнятості здійснено виїзний огляд місця провадження господарської діяльності Відповідача, зазначеного у заяві на отримання гранту на власну справу, а саме: Тернопільська обл,, м. Тернопіль, вул. Андрея Шептицького 2, прим.4, про що складено Акт відсутності отримувача мікрогранту за місцем провадження господарської діяльності. Також складено Акт № 258 перевірки/огляду дотримання умов договору мікрогранту від 13.06.2025, яким встановлено, що за місцем провадження господарської діяльності, зазначеного у заяві на отримання гранту на власну справу Відповідач не знаходиться. Обладнання, придбане за кошти мікрогранту за вище вказаною адресою відсутнє.

Рішенням Господарського суду Волинської області від 03.12.2025 по справі №903/951/25 позов Тернопільського обласного центру зайнятості до ФОП Радіцької Лілії Петрівни (РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення частини отриманого мікрогранту в сумі 124 746 грн. 00 коп. (вартість обладнання та меблів придбаного за кошти мікрогранту) задоволено.

Згідно з абзацом дев`ятим пункту 20 Порядку, для виконання умови договору мікрогранту щодо працевлаштування осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту отримувач зобов`язаний сплатити єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування із заробітної плати осіб, з якими трудові договори було укладено протягом зазначеного трирічного строку, у розмірі, не меншому, ніж розмір єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, розрахований за 24 місяці з мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня року, в якому отримано мікрогрант, за кожне робоче місце, визначене відповідно до пункту 4 Порядку. У разі невиконання такої умови отримувач зобов`язаний не пізніше останнього робочого дня місяця, в якому закінчується трирічний строк реалізації проекту, повернути уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту, різницю між зазначеними розмірами.

Абзацом одинадцятим п.20 Порядку визначено, що у разі коли отримувачем протягом трирічного строку реалізації проекту сплачено податки та збори, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за працівників, працевлаштованих згідно з цим Порядком, та/або за себе для отримувачів, зареєстрованих у встановленому законодавством порядку як фізичні особи - підприємці, в сумі, що є меншою, ніж отриманий мікрогрант, різниця між сумою мікрогранту і сплаченими податками та зборами, єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за працевлаштованих згідно з цим Порядком працівників та/або за себе для отримувачів, зареєстрованих у встановленому законодавством порядку як фізичні особи - підприємці, повертається отримувачем не пізніше останнього робочого дня наступного місяця, в якому закінчується трирічний строк реалізації проекту.

Відповідно до абзаців дванадцятого і тринадцятого п.20 Порядку для цілей цього Порядку:

- до фактично сплачених податків і зборів належать податок на прибуток підприємств, екологічний податок, рентна плата, єдиний податок, податок на доходи фізичних осіб, сплачений з доходу, отриманого від провадження господарської діяльності такої фізичної особи, військовий збір та податок на доходи фізичних осіб, сплачений за працевлаштованих згідно з цим Порядком працівників;

- до фактично сплаченого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування належить єдиний внесок, сплачений за працевлаштованих згідно з цим Порядком працівників та/або за себе для отримувачів, зареєстрованих у встановленому законодавством порядку як фізичні особи - підприємці.

Відповідно до п.21 Порядку, для реалізації умов цього Порядку інформація:

- про суми сплачених податків, зборів (обов`язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування отримувачами подається ДПС за запитом Державного центру зайнятості. Форма подання такої інформації встановлюється Державним центром зайнятості разом з ДПС;

- про працевлаштування осіб на нові робочі місця, суми єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, сплаченого за працевлаштованих на визначених цим Порядком умовах працівників, подається Пенсійним фондом України. Тип та структура електронних даних, що передаються та приймаються, процедури взаємодії між інформаційними системами та зміни до них, форма журналів обліку запитів та відповідей визначаються Державним центром зайнятості та Пенсійним фондом України шляхом прийняття спільних рішень, які оформляються окремими протоколами, підготовленими на підставі цього Порядку;

- про день зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку подається уповноваженим банком відповідно до договору про взаємодію 1 та договору про взаємодію 2.

У разі коли за результатами обміну інформацією між Державною службою зайнятості, Пенсійним фондом України та ДПС відсутня інформація в частині сплати отримувачем податків, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, отримувач подає Державному центру зайнятості витяг з інформаційної системи органів ДПС або документальне підтвердження щодо стану розрахунків з бюджетом та цільовими фондами (зокрема, щодо сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску за працевлаштованих осіб відповідно до умов цього Порядку).

Листом від 10.11.2025 № 16-3038/2170 Тернопільська філія Тернопільського обласного центру зайнятості повідомила Відповідача про завершення 29 грудня 2025 року трирічного строку проєкту в рамках реалізації Урядового проекту «Єробота» відповідно до Порядку та надання копій необхідних документів що свідчать про сплату нею податків і зборів, ЄСВ згідно п. 20 Порядку.

Відповідачем не були надані відповідні документи, які б підтверджували сплату нею протягом трирічного строку реалізації проєкту податків та зборів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за працевлаштованих згідно з Порядком працівників та/або за себе.

Комісією Тернопільського обласного центру зайнятості, з урахуванням інформації отриманої за результатами обміну від Пенсійного фонду України та ДПС встановлено, що Відповідачем всього сплачено податків та зборів, ЄСВ на суму 65 836,16 грн., з них:

За результатами обміну з ПФУ:

- сума ЄСВ, сплаченого за працевлаштованих осіб згідно з Порядком (1 працівник), а саме, за ОСОБА_1 в період з червня 2023 року по січень 2024 року становить - 11 279,60 грн.;

- сума ЄСВ, сплаченого за працевлаштованих осіб згідно з Порядком (2 працівник), а саме, за ОСОБА_2 в період з червня 2023 року по лютий 2024 становить - 11 867,86 грн.;

- сума ЄСВ, сплаченого Відповідачем за себе у період з грудня 2022 року по червень 2024 року становить - 29 128, 00 грн.

З наведеного випливає, що Відповідач за працевлаштування 2 працівників згідно Порядку повинна була сплатити ЄСВ у сумі 68 640,00 грн. (сума розрахована з 1430 грн. - мінімальний розмір єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2022 року (рік отримання мікрогранту)), а фактично сплатила 23 147,46 грн., що становить різницю у сумі 45 492,54 грн.

За результатами обміну з ДПС:

- сума сплаченого єдиного податку ( податок на прибуток) становить - 13 560, 70 грн.

Отже, різниця між сумою отриманого мікрогранту та сплаченими податками за працевлаштованих згідно з Порядком працівників, та за себе ( за ФОП Радіцьку Л.П.) становить 184 163,84 грн., в яку входить сума 124 746,00 грн. (вартість обладнання та меблів придбаного за кошти мікрогранту), та яка була задоволена рішенням Господарського суду Волинської області від 03.12.2025 по справі № 903/951/25.

Згідно вимог п. 20 Порядку, Тернопільським обласним центром зайнятості надіслано лист від 26.12.2025 № 08-3/3309 відповідачу про необхідність повернення вищезазначеної різниці не пізніше останнього робочого дня наступного місяця, в якому закінчується трирічний строк реалізації проєкту.

Також повідомляємо, що наказ про примусове виконання рішення Господарського суду Волинської області від 06.01.2026 № 903/951/25-1 про стягнення з ФОП Радіцької Л. П. частини отриманого мікрогранту в сумі 124 746 грн. 00 коп. прийнято до виконання та перебуває на виконанні у відділі державної виконавчої служби у місті Луцьку Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України ( постанова про відкриття ВП № 80164081 від 05.02.2026).

Враховуючи вищенаведене, та згідно довідки про виконання умов договору мікрогранту/ гранту, керуючись абз.11,15,21 п. 20 Порядку, Тернопільським обласним центром зайнятості прийнято наказ від 02.03.2026 № 53 «Д» Про повернення коштів ФОП Радіцькою Л.П.

Згідно пункту 1 наказу Тернопільського обласного центру зайнятості від 02.03.2026 № 53 ФОП Радіцька Л.П. ( РНОКПП - НОМЕР_1 ) зобов`язана повернути різницю між сумою мікрогранту і сплаченими податками та зборами, єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за працевлаштованих згідно з Порядком працівників та/або за себе для отримувачів, зареєстрованих у встановленому законодавством порядку як фізичні особи- підприємці в сумі 59 417,84 грн.

Тернопільським обласним центром зайнятості надіслано відповідачу лист від 03.03.2026 №11-2/516 з копією вищезазначеного наказу, та з вимогою повернути кошти в сумі 59 417,84 грн. Кошти не були повернені відповідачем у добровільному порядку.

З урахуванням вище викладеного, та зважаючи на надходження коштів мікрогранту на рахунок відповідача 30.12.2022, трирічний строк реалізації проєкту мікрогранту сплив 30.12.2025.

Відповідач протягом трирічного строку реалізації проєкту за період з 30.12.2022 по 30.12.2025 сплатила податків та зборів, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за працівників, працевлаштованих на умовах порядку, та за себе, в сумі 65 836,16 грн., що є меншою ніж отриманий мікрогрант - 250 000,00 грн., та не повернула, а саме, вартість майна у сумі 124 746,00 грн., та різниці між сумою мікрогранту і сплаченими податками та зборами, єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за працевлаштованих згідно з Порядком працівників та/або за себе для отримувачів, зареєстрованих у встановленому законодавством порядку як фізичні особи-підприємці в сумі 59 417,84 грн., чим порушила свої зобов`язання на виконання вимог Порядку.

Оскільки відповідач добровільно кошти не повернула, а згідно з абзацом п. 21 Порядку у разі несвоєчасного та/або неповного виконання пункту 20 цього Порядку і цього пункту сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку, позивач звернувся з позовом до суду про стягнення з відповідача коштів мікрогранту у сумі 59 417,84 грн.

У відповідності до ч. ч. 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з врахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 ЦК України).

Як передбачено ч. 1 ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно із ст. 634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору. Договір приєднання може бути змінений або розірваний на вимогу сторони, яка приєдналася, якщо вона позбавляється прав, які звичайно мала, а також якщо договір виключає чи обмежує відповідальність другої сторони за порушення зобов`язання або містить інші умови, явно обтяжливі для сторони, яка приєдналася. Сторона, яка приєдналася, має довести, що вона, виходячи зі своїх інтересів, не прийняла б цих умов за наявності у неї можливості брати участь у визначенні умов договору.

Тернопільський обласний центр зайнятості є органом Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, що діє від імені Фонду відповідно до Законів України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Закону України «Про зайнятість населення».

Спірні правовідносини між сторонами врегульовані Законом України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" та Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" метою державної політики у сфері розвитку малого і середнього підприємництва в Україні є: 1) створення сприятливих умов для розвитку малого і середнього підприємництва; 2) забезпечення розвитку суб`єктів малого і середнього підприємництва з метою формування конкурентного середовища та підвищення рівня їх конкурентоспроможності; 3) стимулювання інвестиційної та інноваційної активності суб`єктів малого і середнього підприємництва; 4) сприяння провадженню суб`єктами малого і середнього підприємництва діяльності щодо просування вироблених ними товарів (робіт, послуг), результатів інтелектуальної діяльності на внутрішній і зовнішній ринки; 5) забезпечення зайнятості населення шляхом підтримки підприємницької ініціативи громадян.

Частинами 1, 2 ст. 12 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" визначено, що державна підтримка надається суб`єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 Господарського кодексу України. Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб`єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.

Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 "Деякі питання надання грантів бізнесу", визначено процедуру надання суб`єктам господарювання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, напрями витрат, на покриття яких використовується мікрогрант, розмір мікрогрантів, джерела фінансування, а також умови повернення отримувачем коштів.

Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки. Розпорядником коштів Фонду є Державний центр зайнятості (п. 2 Порядку).

Отже, 14.12.2022, приєднавшись до умов договору про надання мікрогранту, фізична особа-підприємець Панасюк А.Т. зобов`язався виконувати його умови та керуватись Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738.

Згідно з розділом XІІІ договору умови цього договору можуть бути змінені в односторонньому порядку шляхом розміщення ДЦЗ нової редакції договору (у вигляді файлу, на який накладено кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи ДЦЗ) на сайті не пізніше, ніж за 7 днів до дати набрання чинності такими змінами.

Отримувач зобов`язується регулярно ознайомлюватись з опублікованими на сайті новими редакціями договору. Датою ознайомлення отримувача з оприлюдненою інформацією вважається момент, з якого інформація отримала вигляд доступної для отримувача відповідно до умов цього договору.

У форму Договору у редакції наказу Міністерства економіки України від 28.11.2024 № 26810 були внесені зміни у п.2 розділу XIII Договору. Інші умови викладено у наступній редакції: «Договір укладено з урахуванням положень Порядку. У разі розбіжності між умовами договору та умовами Порядку пріоритетними є умови Порядку».

Згідно наказу від 27.06.2023 № 1 та витягу із ЄЗІАС.\ЕТ (Довідник ПОУ (ЄДРС)) Відповідачем прийнято на роботу Римар Ангеліну Ігорівну на посаду швачки, та Піндеру Зоряну Ігорівну на посаду продавця непродовольчих товарів з 28.06.2023.

В подальшому, згідно наказу № 5 від 31.01.2024 Римар А.І. звільнена з роботи з 31.01.2024, а згідно наказу № 6 від 21.02.2024 Піндеру Зоряну Ігорівну з 21.02.2024, інші особи на зазначені робочі місця не були прийняті.

З урахуванням вимог Порядку та заяви про приєднання до Договору про надання мікрогранту відповідачем виконано обов`язкову умову Договору, а саме, створено 2 робочих місця та працевлаштовано 2 особи. Разом з тим, строк працевлаштування вищезазначених осіб є меньшим, як 24 місяці, чим порушено вимоги Порядку та умови Договору.

Відповідно до п.4 розділу VI Договору ДЦЗ має право:

1) через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості, а також із залученням відповідних центральних та/ або місцевих органів влади (у разі необхідності), здійснювати моніторинг та контроль виконання умов договору (зокрема, шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача) протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в Уповноваженому банку або до повного виконання обов`язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 Порядку відповідно до Порядку;

2) вимагати від отримувача необхідну інформацію та документи, зокрема стосовно сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та створених робочих місць тощо;

3) вимагати повернення коштів мікрогранту та розірвати цей договір у випадках, передбачених його умовами та Порядком.

05.07.2024 працівником Тернопільської філії Тернопільського обласного центру зайнятості за участю Відповідача було проведено перевірку дотримання умов Договору Відповідачем, за адресою: м. Тернопіль, вул. Шептицького 2/4, про що складено акт перевірки/огляду дотримання умов договору мікрогранту, яким встановлено наступне.

Умови Договору, в частині виконання обов`язкової умови, а саме, створення Відповідачем протягом шести місяців з дня надання мікрогранту двох робочих місць та працевлаштування на них осіб виконано. Кошти мікрогранту використані за цільовим призначенням, що підтверджується наданою Відповідачем випискою з банку.

Відповідно до абз.2 п.5 Порядку мікрогранти надаються для покриття таких напрямків витрат: придбання меблів, обладнання, транспортних засобів (які будуть використовуватися в комерційних та виробничих цілях), необхідних для провадження господарської діяльності, які не підлягають відчуженню до виконання умов договору про надання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу ( крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави ).

13.06.2025 працівниками Тернопільської філії Тернопільського обласного центру зайнятості здійснено виїзний огляд місця провадження господарської діяльності Відповідача, зазначеного у заяві на отримання гранту на власну справу, а саме: Тернопільська обл,, м. Тернопіль, вул. Андрея Шептицького 2, прим.4, про що складено Акт відсутності отримувача мікрогранту за місцем провадження господарської діяльності. Також складено Акт № 258 перевірки/огляду дотримання умов договору мікрогранту від 13.06.2025, яким встановлено, що за місцем провадження господарської діяльності, зазначеного у заяві на отримання гранту на власну справу Відповідач не знаходиться. Обладнання, придбане за кошти мікрогранту за вище вказаною адресою відсутнє.

Доказів повідомлення Тернопілького обласного центру зайнятості в письмовій формі про зміну місцезнаходження та місця провадження господарської діяльності та переміщення обладнання, придбаного за кошти мікрогранту, відповідач суду не подала.

Листом від 10.11.2025 № 16-3038/2170 Тернопільська філія Тернопільського обласного центру зайнятості повідомила Відповідача про завершення 29 грудня 2025 року трирічного строку проєкту в рамках реалізації Урядового проекту «Єробота» відповідно до Порядку та надання копій необхідних документів що свідчать про сплату нею податків і зборів, ЄСВ згідно п. 20 Порядку.

Згідно довідки про виконання умов договору мікрогранту/ гранту, керуючись абз.11,15,21 п. 20 Порядку, Тернопільським обласним центром зайнятості прийнято наказ від 02.03.2026 № 53 «Д» Про повернення коштів ФОП Радіцькою Л.П.

Згідно пункту 1 наказу Тернопільського обласного центру зайнятості від 02.03.2026 № 53 ФОП Радіцька Л.П. ( РНОКПП - НОМЕР_1 ) зобов`язана повернути різницю між сумою мікрогранту і сплаченими податками та зборами, єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за працевлаштованих згідно з Порядком працівників та/або за себе для отримувачів, зареєстрованих у встановленому законодавством порядку як фізичні особи- підприємці в сумі 59 417,84 грн.

Тернопільським обласним центром зайнятості надіслано Відповідачу лист від 03.03.2026 № 11-2/516 з копією вищезазначеного наказу, та з вимогою повернути кошти в сумі 59 417,84 грн.

У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та /або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.

Враховуючи наведені норми законодавства та встановлені судом обставини справи, у зв`язку із невиконанням відповідачем у повному обсязі взятих на себе зобов`язань на підставі договору мікрогранту та порушення вимог пунктів 1, 4, 20, 21 Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 «Деякі питання надання грантів бізнесу», у відповідача виникає обов`язок повернути кошти мікрогранту у розмірі 59 417,84 грн., а відтак підлягає до задоволення вимога позивача про стягнення з відповідача 59 417,84 грн.

Згідно ч.1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до положень статті 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Також, згідно з нормами статті 78 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

У відповідності до статті 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Стандарт доказування "вірогідності доказів" на відміну від "достатності доказів", підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу. Вказане узгоджується з правовою позицією викладеною у постанові Верховного суду у справі № 904/2357/20 від 21.08.2020.

Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Правилами статті 13 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Згідно з положеннями статті 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір, у зв`язку із задоволенням позову покладається на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 13, 73, 74, 75, 76-80, 123, 126, 129, 231, 232, 236-240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

вирішив:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Радіцької Лілії Петрівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) різницю між сумою отриманого мікрогранту і сплаченими податками та зборами, єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за працевлаштованих згідно з Порядком та/або за себе для отримувачів, зареєстрованих у встановленому законодавством порядку як фізичні особи-підприємці в сумі 59 417,84 грн. на рахунок НОМЕР_2 , відкритий в АТ «Ощадбанк», код 00032129.

3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Радіцької Лілії Петрівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Тернопільського обласного центру зайнятості (вул. Текстильна, 1Б, м. Тернопіль, 46007, код ЄДРПОУ 05392691, рахунок UA 288201720355409301700706448, ДКСУ України, м. Київ) 2 422,40 грн. витрат, пов`язаних з оплатою судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення до Північно-західного апеляційного господарського суду.

Суддя В. М. Дем`як