Постанова № 137666161, 19.06.2026, Яготинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
19.06.2026
Номер справи
382/1302/26
Номер документу
137666161
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Яготинський районний суд Київської області

Cправа №: 382/1302/26

3/382/514/26

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 червня 2026 року Яготинський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Кисіль О.А.,

за участю секретаря судових засідань Голованова В.І.

прокурора Карпович Д.В.

розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Київській обалсті Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, тимчасово не працюючої, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,

ВСТАНОВИВ:

До Яготинського районного суду Київської області від Національної поліції України Департаменту внутрішньої безпеки Київського обласного управління надійшов протокол про адміністративні правопорушення, складений 01.06.2026 року про ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №35208 від 01.06.2026 року вбачається, що ОСОБА_1 , обіймаючи з 11.11.2021 по 30.05.2023 посаду старшого державного виконавця Яготинського відділу державної виконавчої служби у Бориспільському районі Київської області ЦМУ Мін?юсту, будучи державним службовцем 9 рангу категорії «В», являючись суб?єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов?язаних з корупцією, згідно з пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VII та приміткою до ст. 172 КУпАП, на якого поширюється дія Закону N?1700-VII, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону.

Вказане правопорушення вчинено при наступних обставинах: Наказом ЦМУ Мін?юсту від 08.11.2021 №4900/03 ОСОБА_1 з 11.11.2021 призначено на посаду старшого державного виконавця Яготинського відділу державної виконавчої служби у Бориспільському районі Київської області ЦМУ Мін?юсту.

Наказом ЦМУ Мін?юсту від 11.01.2022 N? 49/03 ОСОБА_1 присвоєно 9 ранг державного службовця в межах категорії «В» державної служби з 11.01.2022.

Згідно зі ст. 6 Закону України «Про державну службу» посада старшого державного виконавця Яготинського відділу державної виконавчої служби у Бориспільському районі Київської області ЦМУ Мін?юсту відноситься до категорії «В» посад державної служби.

Отже, ОСОБА_1 , будучи старшим держаним виконавцем Яготинського відділу державної виконавчої служби у Бориспільському районі Київської області ЦМУ Мін?юсту, є державним службовцем категорії «В».

11.11.2021 ОСОБА_1 прийняла присягу державного службовця.

Згідно з відомостями, зазначеними в п. 10 Особової картки державного службовця, ОСОБА_1 11.11.2021 була ознайомлена з вимогами та обмеженнями, встановленими Законом №1700-VII.

Отже, ОСОБА_1 будучи державним службовцем, була належним чином попереджена про встановлені Законом №1700-VII вимоги та обмеження.

Відповідно ч. 5 ст. 32 Закону України «Про державну службу» на державних службовців поширюються обмеження, передбачені Законом N 1700-VII.

Згідно пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VII суб?єктами, на яких поширюється дія цього Закону є державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування, тобто особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Отже ОСОБА_2 , будучи державним службовцем, є суб?єктом, на якого поширюється дія Закону № 1700-VII та є суб?єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов?язаних з корупцією.

Згідно з приміткою до ст. 172 КУпАП суб?єктами правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин 1 та 2 статті 45 Закону N?1700-VII зобов?язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Наказом ЦМУ Мін?юсту від 19.05.2023 N? 1824-к ОСОБА_1 із 30.05.2023 звільнено з займаної посади старшого державного виконавця Яготинського відділу державної виконавчої служби у Бориспільському районі Київської області ЦМУ Мін?юсту, за взаємною домовленістю сторін.

Абзацом 2 ч. 2 ст. 45 Закону №1700-VII визначено, що особи, які припинили діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «»-«т» пункту 2 частини першої статті 3 Закону N?1700-VII, зобов?язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону №1700-VII НАЗК з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов?язкові для виконання нормативно-правові акти.

Нормативно-правові акти НАЗК підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону№1700-VII.

Відповідно до підпункту пп. 1 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 08.11.2023 № 252/23 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13.11.2023 за № 1965/41021, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону N?1700-VII (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону N?1700-VII (після припинення діяльності (після звільнення) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Тобто, у ОСОБА_1 виник обов?язок подати щорічну декларацію після звільнення за 2023 рік упродовж часу з 00:00 год. 01.01.2024 по 23:59 год. 31.03.2024 (граничний строк). 01.04.2024 в 00:00 год. ОСОБА_1 порушила порядок, передбачений ч. 2 ст. 45 Закону N?1700-VII.

Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті НАЗК (https://portal.nazk.gov.ua), щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після звільнення за 2023 рік, ОСОБА_1 подала лише 17.06.2025 о 00 год. 28 хв., тобто несвоєчасно без поважних причин.

Будучи опитаною 16.04.2026 в телефонному режимі, ОСОБА_1 повідомила, що несвоєчасно подала декларацію після звільнення за 2023 рік, оскільки не знала про такий свій обов?язок. Дізналась коли прийшов лист з НАЗК, тоді і подала документ до Реєстру.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Абзацом 10 ч. 1 ст. 1 Закону №1700-VII визначено, що правопорушення, пов?язане з корупцією, - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною в ч.1 ст. З цього закону, за яке законом установлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП установлено, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п?ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 172 КУпАП, є формальним, оскільки не передбачає настання наслідків, водночас суб?єкт правопорушення усвідомлює протиправність вчиненого ним діяння (дії або бездіяльності).

Суб?єктивна сторона адміністративного правопорушення за несвоєчасне неподання декларації буде відсутня у разі об?єктивної неможливості вчасного її подання, тобто поважних причин (неналежна робота Реєстру, хвороба, інша непереборна сила, що унеможливлює вчасне подання декларації), і подальше несвоєчасне подання декларації не утворює складу адміністративного правопорушення, окрім випадків, коли суб?єкт правопорушення вже після усунення таких причин, свідомо бездіє тривалий час і не подає декларацію.

Обов?язком суб?єкта декларування є знання і безумовне виконання вимог Закону №1700-VII, у тому числі вимог його статті 45 Закону №1700-VII.

Уповноваженою посадовою особою Національної поліції України під час збору доказів не встановлено будь-яких підстав та причин, які перешкоджали б ОСОБА_1 вчасно подати свою декларацію після звільнення за 2023 рік.

Місце вчинення правопорушення це місце подання декларації: АДРЕСА_2 .

Датою вчинення правопорушення, пов?язаного з корупцією, є 17.06.2025, тобто дата подання декларації до Реєстру. Часом виявлення правопорушення є момент складення протоколу, оскільки зібрані матеріали та фактичні дані потребують грунтовного аналізу і опрацювання, після чого уповноваженим суб?єктом може бути зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення. Процесуально такий висновок оформляється у вигляді протоколу про адміністративне правопорушення.

Дії уповноваженої особи, що має право складати протоколи, до моменту його складення можуть свідчити лише про виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що виявлене діяння містить склад адміністративного правопорушення (встановлено об?єкт, об?єктивну сторона, суб?єкт, суб?єктивну сторона), зазначається тільки при складанні протоколу і саме з дати його складання слід рахувати строк накладання стягнення, який зазначається при складенні протоколу про адміністративне правопорушення. Відповідно до ч. 2 ст. 254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Згідно із роз?ясненнями Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, скероване 11.09.2018 голові Національної поліції України, визначений ст. 254 КУпАП строк для складання протоколу починає свій відлік лише після того як у посадової особи, уповноваженої складати протокол, буде достатньо фактичних даних для висновку про наявність у діях чи бездіяльності особи вини у вчиненні правопорушення, наявності всіх достатніх даних для заповнення та складання протоколу, а моментом виявлення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення є момент, коли особа, уповноважена на складання протоколу, здобула можливість за участі особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, здійснити дії, визначені ч.ч. 2-4 ст. 256 КУпАП, в тому числі щодо надання пояснень.

Таким чином, датою виявлення вчиненого правопорушення слід вважати день складання протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки на момент складання протоколу були зібрані усі необхідні докази, що в сукупності свідчать про наявність ознак складу правопорушення, та існувала можливість вручити вказаний протокол особі, виконавши дії, визначені ч.ч. 2-4 ст. 256 КУпАП.

Відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов?язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього не є тими необхідними та достатніми підставами для застосування вимог статті 22 КУпАП.

Наказом № 4900/03 від 08.11.2021року Про призначення ОСОБА_1 останню призначено на посаду старшого державного виконавця Яготинського відділу державної виконавчої служби Бориспільського району Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) з 11.11.2021, як переможця конкурсу, посадовим окладом згідно зі штатним розписом та встановленням випробування строком на два місця.

Згідно 3 4. 1 ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посада начальника відділу ЦНАП Яготинської міської ради відноситься до VI категорії посад місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Згідно з ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» - посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно- дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету. При цьому дія цього Закону не поширюється на технічних працівників та обслуговуючий персонал органів місцевого самоврядування.

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадами в органах місцевого самоврядування є посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Отже, ОСОБА_1 , обіймаючи з 11.11.2021 по 30.05.2023 посаду старшого державного виконавця Яготинського відділу державної виконавчої служби у Бориспільському районі Київської області ЦМУ Мін?юсту, будучи державним службовцем 9 рангу категорії «В».

11.11.2021 року ОСОБА_1 прийняла присягу державного службовця.

Відповідно до особової картки державного службовця, ОСОБА_1 письмово попереджена про вимоги та обмеження, передбачені Законом №1700-УІІ.

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину визнала, та на наступне судове засаідання направила заяву про розгляд справи в її відсутність у зв`язку з робочою зайнятістю та про визнання вини.

Прокурор в судовому засіданні зазначив, що у діях ОСОБА_1 наявна подія та склад адміністративних правопорушень пов`язаних з корупцією, та просив призначити стягнення у вигляді штрафу на користь держави в межах санкції статті 172-6 КУпАП.

Заслухавши думки учасників процесу суд дійшов до наступного висновку.

Згідно з частинами 1, 2, 3 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Частиною 1 ст.172-6 КУпАП, передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні зазначеному адміністративному правопорушенні підтверджується:

-протоколом про адміністративне правопорушення №5208 віл 01.06.2026 року щодо ОСОБА_1 вчинення адміністративних правопорушень, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.;

-інформацією про особу;

-рапорт старшого оперуповноважений в особливо важливих справах 1-го сектору (протидії корупції) УСР в Київській області ДСР НПУ капітан поліції Наталії Маринич.

-копією єдиного державного реєстру декларацій.

-лист Національної поліції України Департаменту стратегічних розслідувань.

-копія листа Національне агенство з питань запобігання корупції з питань запобігання корупції управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларації;

-наказ про звільнення ОСОБА_1 ;

-послідовністю дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 за період 01.01.2024-18.06.2025року;

-лист про надання інформації відносно ОСОБА_1 ;

-лист від Київського міжрегіонального управління міністерства юстиції України;

-наказ про призначення ОСОБА_1 ;

-наказ про звільнення ОСОБА_1 ;

-наказ про присвоєння рангу державного службовця ОСОБА_1 ;

-присяга державного службовця;

-особова картка державного службовця;

-копія положення про Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України;

Отже в судовому засіданні, не встановлено підстав для закриття провадження у даній справі.

Суд, оцінивши вищезазначені докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.

При накладенні стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність.

При призначенні виду адміністративного стягнення ОСОБА_1 суд, дотримуючись принципу співвідношення між тяжкістю вчиненого адміністративного правопорушення та заходом державного примусу, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь вини в скоєнні правопорушення, відношення до скоєного, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу, але в межах мінімального розміру, передбаченого санкцією частини 1 статті 172-6 КУпАП.

Також, відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про судовий збір», а також статті 40-1 КУпАП у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення особа, на яку накладено таке стягнення, сплачує судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст. ст. ч.1 172-6, 283-284 КпАП України, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6, та піддати стягненню у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 850 гривень (вісімсот п`ятдесят) гривень (отримувач коштів: ГУК у Київ.обл/Яготинська міс./21081100, код ЄДРПОУ - 37955989, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (ІВАN) UА 678999980313010106000010860, код класифікації бюджету 21081100).

Боржником за цією постановою є особа, яка притягається до адміністративної відповідальності (анкетні дані, що видалося за можливе установити, наведені в вступній частині постанови).

Стягувачем за цією постановою є державний орган Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України.

Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 665 грн. 60 коп. (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ- 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (ІВАN) UA 908999980313111256000026001, код класифікації бюджету 22030106). Стягувачем є Державна судова адміністрація України.

Стягувачем є Державна судова адміністрація України.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз`яснити, що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього можуть бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 294 КУпАП і може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Яготинський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку оскарження постанови вона набирає законної сили з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження у випадку залишення її без змін.

Повний текст постанови буде складено 23 червня 2026 року.

Строк пред`явлення до виконання даної постанови три місяці з дня набрання постановою законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення.

Повний текст постанови виготовлено 23.06.2026 року.

Суддя Кисіль О. А.