Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 560/3468/26
РІШЕННЯ
іменем України
24 червня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Городоцького районного сектору УДМС України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Городоцького районного сектору УДМС України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним невирішення питання щодо видачі йому паспорта у формі книжечки та зобов`язати оформити і видати неповнолітньому паспорт у формі паспортної книжечки. В обґрунтування позову зазначає, що її син звернувся до відповідача з заявою, в якій просив оформити і видати паспорт у формі книжечки. Територіальний орган листом повідомив про перелік документів, необхідних для оформлення паспорта, в числі яких згадується рішення суду. Позивачка зазначає, що для оформлення паспорта неповнолітнім було подано заяву за встановленим зразком а також усі інші необхідні документи, передбачені законодавством, відтак невирішення питання по суті вважає необґрунтованим.
У відзиві відповідач позов не визнає, зазначаючи, що ним було розглянуто заяву та надано письмову відповідь, у якій роз`яснений порядок звернення за паспортом громадянина України у формі книжечки та визначений законодавством перелік документів, які необхідно додати до заяви. Відповідач вважає, що не допустив протиправних дій або бездіяльності, відтак у позові просить відмовити.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 (дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ) є сином позивачки, ОСОБА_1 , яка звернулась до суду в його інтересах.
ОСОБА_2 28.11.2025 звернувся до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області із заявою про оформлення і видачу йому паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 №2503-ХІІ.
До заяви було додано копію свідоцтва про народження, дві фотокартки 3,5х4,5 см, заяву про видачу паспорта згідно з додатком 1 до Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, довідка про присвоєння ІПН, копії сторінок паспорта матері.
За результатами розгляду заяви Городоцький сектор УДМС України в Хмельницькій області листом від 17.12.2025 №КО-133/6/6802-25/6817.23/164-25 повідомив про перелік документів, які повинні бути подані разом із заявою встановленого зразка, та зазначив про те, що паспорт оформляється і видається особам, які досягли 16-річного віку.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 32 Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом.
Статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) визначено, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя. У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини (зокрема, справа «S. and Marper v. the United Kingdom») неодноразово наголошував, що збереження біометричних даних особи становить пряме втручання у право на повагу до приватного життя.
Правові та організаційні засади функціонування Єдиного державного демографічного реєстру (далі ЄДДР) та видачі документів, що посвідчують особу, визначаються Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 № 5492-VI (далі Закон № 5492-VI).
Згідно з частинами першою та другою статті 21 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України.
Частинами 4, 5 вказаної статті передбачено, що паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Оформлення такого паспорта вимагає надання згоди на обробку персональних даних у ЄДДР.
Разом з тим, порядок оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року регулюється Положенням про паспорт громадянина України, затвердженим постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII (далі Положення № 2503-XII). Пунктом 1 цього Положення передбачено, що паспорт видається після досягнення 16-річного віку.
Судом встановлено, що позивачка, діючи в інтересах свого 14-річного сина ОСОБА_2 , звернулася до міграційного органу із заявою про оформлення паспорта у формі книжечки. Основним мотивом такого звернення є небажання надавати згоду на збір, обробку та зберігання персональних даних неповнолітнього (включаючи біометричні дані) у ЄДДР.
Вирішуючи це питання, суд враховує правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові від 19 вересня 2018 року у зразковій справі № 806/3265/17. Велика Палата констатувала, що позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі (у вигляді книжечки) через її відмову надати згоду на обробку персональних даних для ЄДДР становить непропорційне втручання держави в статтю 8 Конвенції. Отже, громадяни України, які не бажають передавати свої персональні дані до ЄДДР, мають законне право на отримання паспорта зразка 1994 року (у формі книжечки).
Відмовляючи у видачі паспорта (надаючи лист-відповідь від 17.12.2025), відповідач фактично виходить з того, що паспорт-книжечка може бути виданий виключно з 16 років, тоді як ОСОБА_2 на момент звернення виповнилося 14 років.
Судом встановлено, що з прийняттям Закону №5492-VI в Україні запроваджено імперативний обов`язок кожного громадянина отримати паспорт громадянина України по досягненню саме 14-річного віку (частина друга статті 21 Закону).
Закон України Про Єдиний державний демографічний реєстр має вищу юридичну силу порівняно з Положенням про паспорт громадянина України, затвердженим постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII. Відповідно до загальної теорії права у разі суперечності між нормативними актами різної юридичної сили застосовується акт вищої юридичної сили.
Таким чином, у спірних правовідносинах щодо віку, з якого особа зобов`язана і має право отримати паспорт громадянина України, застосуванню підлягають приписи статті 21 Закону № 5492-VI (тобто 14 років).
Застосування Закону № 5492-VI в частині зниження віку документування (з 16 до 14 років) жодним чином не позбавляє позивача права вибору щодо того, у якій саме формі він бажає отримати цей документ. Обов`язок отримати паспорт у 14 років не може бути інструментом примусу до отримання його виключно у формі ID-картки із неминучою здачею біометричних даних, оскільки це прямо порушує право особи на приватність, гарантоване статтею 8 Конвенції.
Більше того, відсутність паспорта громадянина України у особи віком з 14 до 16 років створює суттєві перешкоди у реалізації її конституційних прав та свобод (зокрема, права на освіту, на вступ до закладів вищої/фахової передвищої освіти, реєстрацію на зовнішнє незалежне оцінювання, отримання банківських чи адміністративних послуг тощо). Держава не може зобов`язати особу отримати документ у 14 років, і водночас штучно відмовляти їй у реалізації законного права на отримання альтернативного паперового бланка, змушуючи чекати досягнення 16 років.
До аналогічного правового висновку щодо необхідності застосування Закону № 5492-VI (щодо віку 14 років) у поєднанні з правом на отримання паспорта-книжечки дійшов Верховний Суд у постанові від 21 грудня 2022 у справі № 420/5353/20.
Як вбачається з матеріалів справи, за результатами розгляду заяви неповнолітнього ОСОБА_2 Городоцький сектор УДМС України в Хмельницькій області листом від 17.12.2025 №КО-133/6/6802-25/6817.23/164-25 не прийняв рішення по суті (про видачу паспорта або про відмову у його видачі), а обмежився наданням формальної інформації з посиланням на Тимчасовий порядок та недосягнення 16-річного віку.
Такі дії органу державної влади порушують принцип «належного урядування» (good governance), закріплений у практиці ЄСПЛ (зокрема, рішення «Рисовський проти України»), оскільки державний орган діяв нечітко, непослідовно та формально, ухилившись від прийняття законного рішення щодо документування особи, яка досягла визначеного Законом 14-річного віку та подала повний пакет документів.
Враховуючи викладене, суд вважає, що невирішення відповідачем питання щодо оформлення та видачі паспорта у формі книжечки ОСОБА_2 є протиправним.
З метою ефективного захисту порушеного права суд вважає необхідним зобов`язати Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Городоцького районного сектору оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення № 2503-XII. З огляду на це, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Городоцького сектору УДМС України в Хмельницькій області щодо невирішення по суті питання про оформлення та видачу ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки.
Зобов`язати Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Городоцького сектору УДМС України в Хмельницькій області оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 № 2503-XII.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 24 червня 2026 року
Позивач:ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Городоцького сектору УДМС України в Хмельницькій області (вул. Грушевського, 45,м. Городок,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,32000 , код ЄДРПОУ - 37864148)
Головуючий суддя І.С. Козачок