Єдиний державний реєстр судових рішень
Виноградівський районний суд Закарпатської області
____________
Справа № 299/2232/26
Номер провадження 3/299/667/26
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.06.2026 року м.Виноградів
Суддя Виноградівського районного суду Закарпатської області Дочинець С.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли від ВП №1 Берегівського РВП ГУНП в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканку АДРЕСА_1 , громадянку України, непрацюючу,
за ч.3 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , ухилилася від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя та виховання своєї неповнолітньої доньки, а саме ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка 16.05.2026 року близько 18 години 40 хвилин керувала квадроциклом марки «VALOR 550», не маючи права керування таким транспортним засобом, чим порушила п.2.1 ПДР України.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.3 ст.184 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленою про час, дату та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилася, однак через канцелярію суду подала заяву про розгляд справи без її участі, вину визнає повністю.
Суддя, з урахуванням вищенаведеного, а також приписів ст.268 КУпАП, вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя приходить до наступних висновків.
У відповідності до положень ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
На підтвердження обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, надано: рапорт оперативного чергового ВП №1 Берегівського РВП ГУНП в Закарпатській області від 16.05.2026 року; документи, що посвідчують особу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ; копію актового запису про народження дитини із за стосунку «Дія»; пояснення ОСОБА_2 від 16.05.2026 року; пояснення ОСОБА_3 від 16.05.2026 року; документи, що посвідчують особу ОСОБА_3 , копію замовлення покупця № 2532 від 22.03.2026 року; копію протоколу про адміністративне правопорушення від 16.05.2026 року відносно ОСОБА_3 за ст.124 КУпАП, копію постанови про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_3 за ч.2 ст.126 КУпАП; копію схеми місця ДТП.
Відповідно до ч.3 ст.184 КУпАП вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173--4 цього Кодексу, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Обов`язковою умовою притягнення батьків до відповідальності за ч. 3 ст. 184 КУпАП є встановлення факту вчинення неповнолітнім адміністративного правопорушення, що має бути підтверджено належними та допустимими доказами, зокрема протоколом про адміністративне правопорушення, складеним відносно неповнолітньої особи, або іншими процесуальними документами, які підтверджують наявність у її діях складу адміністративного правопорушення.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 16.05.2026 року близько 18 год. 40 хв. керувала квадроциклом марки «VALOR 550», не маючи права керування таким транспортним засобом. Разом із тим, протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за фактом порушення вимог п. 2.1 Правил дорожнього руху України та вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, уповноваженими особами не складався, а матеріали справи не містять процесуального рішення, яким би було встановлено факт вчинення нею адміністративного правопорушення.
За таких обставин у суду відсутні достатні правові підстави для висновку про наявність у діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП.
Разом з тим, надані суду докази, а саме рапорт оперативного чергового, пояснення ОСОБА_2 , копія актового запису про народження дитини та інші матеріали справи, свідчать про неналежне виконання ОСОБА_1 батьківських обов`язків щодо виховання та нагляду за неповнолітньою дочкою, внаслідок чого остання керувала транспортним засобом без відповідного права на керування.
Відповідно до ч. 1 ст. 184 КУпАП відповідальність настає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Оскільки встановлені судом обставини свідчать саме про неналежне виконання ОСОБА_1 батьківських обов`язків щодо виховання та контролю за поведінкою неповнолітньої доньки, а не про наявність підстав для застосування ч. 3 ст. 184 КУпАП, суд вважає за необхідне перекваліфікувати її дії з ч. 3 ст. 184 КУпАП на ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Так, у відповідності до положень ч.1-3 ст.150 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Таким чином, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення доведена сукупністю досліджених у судовому засіданні доказів, а її дії слід кваліфікувати за ч. 1 ст. 184 КУпАП як ухилення від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя та виховання неповнолітньої дитини.
Згідно ст.33 КУпАП, при накладенні стягнення, враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а тому, суд бере до уваги відсутність відомостей про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності. Обтяжуючих відповідальність обставин судом не встановлено.
З огляду на викладене у відношенні ОСОБА_1 необхідно обрати адміністративне стягнення у виді штрафу, що передбачений санкцією ч.1 ст.184 КУпАП, оскільки саме такий захід впливу буде достатнім для виховання останньої у дусі точного і неухильного додержання законів України та запобігання нових правопорушень.
Враховуючи вимоги ст.40-1 КУпАП судовий збір в сумі 665 гривень 60 копійок слід стягнути з ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 283, 284 КУпАП,
П О С Т А Н О В И В:
Перекваліфікувати дії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 , з ч.3 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення на ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканку АДРЕСА_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення та призначити адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 у дохід держави судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок.
Реквізити для сплати штрафу: код отримувача (ЄДРПОУ) 37975895, Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA668999980313000106000007401, код класифікації доходів бюджету 21081100.
Реквізити для сплати судового збору: код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби і у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу - 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Виноградівський районний суд Закарпатської області.
Строк пред`явлення постанови до виконання- 3(три) місяці.
СуддяДочинець С. І.