Єдиний державний реєстр судових рішень
пр. № 1-кс/759/6229/26
ун. № 759/16890/26
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 червня 2026 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 про накладення арешту подане у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025110000000282 від 05.09.2025 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209 КК України, за підозрою ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
До Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 про накладення арешту подане у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025110000000282 від 05.09.2025 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209 КК України, за підозрою ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Клопотання обґрунтоване тим, що досудовим розслідуванням у вказаному кримінальному провадженні встановлено, що 18.11.2016 розпорядженням міського голови Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області № 110ос ОСОБА_5 призначено на посаду директора комунального підприємства «Славутич-Водоканал» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області (далі - Комунальне підприємство, КП «Славутич-Водоканал»).
Між виконавчим комітетом Славутицької міської ради в особі міського голови ОСОБА_6 і ОСОБА_5 укладено 21.11.2016 контракт з директором комунального підприємства «Славутич-водоканал» Славутицької міської ради, який у подальшому неодноразово продовжувався за згодою сторін на підставі додаткових угод.
Відповідно до умов зазначеного Контракту директор КП «Славутич-Водоканал» здійснює поточне (оперативне) керівництво підприємством, організовує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань підприємства, передбачених законодавством, статутом підприємства і контрактом.
З огляду на викладені обставини ОСОБА_5 як директор КП «Славутич-водоканал» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області є особою, яка постійно обіймає на підприємстві посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій, та відповідно в розумінні положень частини третьої ст. 18 КК України є службовою особою.
Крім того встановлено, що 19.11.2020 ОСОБА_5 набув повноважень депутата Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області VIII скликання.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
У зв`язку з широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався. Востаннє, відповідно до Указу Президента України від 27.04.2026 № 342/2026, затвердженого Законом України від 28.04.2026 № 4857-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 04 травня 2026 року на 90 діб, тобто до 05 години 30 хвилин 02 серпня 2026 року.
У невстановлений досудовим розслідуванням час та у невстановленому місці у директора Комунального підприємства ОСОБА_5 виник злочинний умисел, спрямований на розтрату впродовж 2024-2025 років коштів Комунального підприємства «Славутич-Водоканал» в особливо великих розмірах, виділених на закупівлю коагулянтів для очищення води, а саме: BUKOCHEM PACS-M3, ТУ У 20.1-44452757-001:2022 та BUKOCHEM AIS-2, ТУ У 20.1-44452757-002:2022, для забезпечення потреб підприємства.
Далі, не пізніше 04.01.2024 (більш точний час та дату у ході слідства не встановлено), перебуваючи у невстановленому місці, директор комунального підприємства ОСОБА_5 , розуміючи, що у 2024 році виникне необхідність у проведенні закупівлі коагулянтів для очищення води «BUKOCHEM PACS-M3» ТУ У 20.1-44452757-001:2022 та BUKOCHEM AIS-2, ТУ У 20.1-44452757-002:2022, вирішив здійснити розтрату коштів Комунального підприємства, які будуть виділені на придбання вказаних коагулянтів упродовж 2024-2025 років, шляхом укладання між Комунальним підприємством та товариством з обмеженою відповідальністю «АСКО ФАРМ» (далі - ТОВ «АСКО ФАРМ») договорів поставки коагулянтів, істотні умови яких мають передбачати завищену вартість товарів.
Згідно злочинного наміру, направленого на розтрату чужого майна - коштів Комунального підприємства, а також з метою маскування своїх злочинних дій, постачання коагулянтів для очищення води на адресу Комунального підприємства повинно бути здійснено, однак їх фактична вартість мала бути значно завищена, що надало б можливість здійснити розтрату коштів Комунального підприємства.
Водночас ОСОБА_5 дійшов висновку, що для здійснення його злочинного наміру необхідно залучити інших співучасників, що розділяють його незаконні інтереси і прагнуть до швидкого збагачення, які спільно з ним виявлять бажання брати участь у запланованому ним злочині.
Після цього, не пізніше 04.01.2024 (більш точний час та дату у ході слідства не встановлено), перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, ОСОБА_5 , усвідомлюючи, що відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» процедура закупівлі Комунальним підприємством коагулянтів для очищення води «BUKOCHEM PACS-M3» ТУ У 20.1-44452757-001:2022 та BUKOCHEM AIS-2, ТУ У 20.1-44452757-002:2022 за кошти Комунального підприємства передбачає на початковому її етапі формування замовником очікуваної вартості предмету закупівлі та затвердження річного плану закупівель, проведення у подальшому відкритих торгів, усвідомлюючи неможливість самостійно, без участі інших осіб (співучасників), забезпечити усунення перешкод у формуванні необхідної очікуваної вартості предмета закупівлі та одержати ТОВ «АСКО ФАРМ» перемогу у відкритих торгах, забезпечити виконання умов майбутніх договорів в частині поставки на адресу Комунального підприємства товарів, повідомив про свої злочинні наміри директору товариства з обмеженою відповідальністю «АВ-ФАРМ» (далі - ТОВ «АВ-ФАРМ») ОСОБА_7 та підлеглому працівнику - провідному інженеру відділу матеріально-технічного постачання Комунального підприємства «Славутич-Водоканал» ОСОБА_4 , які надали свою добровільну згоду на участь у вчиненні злочину, зокрема здійснити у 2024-2025 роках розтрату коштів Комунального підприємства в особливо великих розмірах, що призначені на придбання коагулянту для очищення води, шляхом завищення вартості товарів.
Таким чином, ОСОБА_5 підшукав і залучив до його вчинення осіб, що поділяють його погляди, та погодилися спільно вчинити розтрату коштів Комунального підприємства в особливо великих розмірах.
Далі, не пізніше 04.01.2024 (більш точний час та дату у ході слідства не встановлено), перебуваючи у невстановленому місці, ОСОБА_5 , остаточно визначивши предметом злочинного посягання кошти Комунального підприємства, призначені на придбання Комунальним підприємством коагулянтів для очищення води у м. Славутич Вишгородського району Київської області, в період воєнного стану, розробив детальний план майбутнього обернення цих коштів на користь учасників злочину. Кінцевим результатом цього плану мало стати заподіяння майнової шкоди Комунальному підприємству та їх розподіл між учасниками злочину.
Узгодивши між собою план протиправних посягань, не пізніше 04.01.2024 (більш точний час та дату у ході слідства не встановлено), перебуваючи у невстановленому місці, співучасники - ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 зорганізувалися в групу осіб з метою вчинення злочину, а саме - розтрати коштів місцевого бюджету, призначеними на придбання коагулянтів для очищення води.
04.05.2017 наказом № 7-ОС директора комунального підприємства «Славутич-Водоканал» ОСОБА_5 про прийняття на роботу ОСОБА_4 на посаду провідного інженера відділу матеріально-технічного постачання.
Відповідно до посадової інструкції провідного інженера відділу матеріально-технічного постачання 7-ПІ-2, затвердженої наказом від 13 червня 2023 року № 132 директора КП «Славутич-водоканал» ОСОБА_5 , на ОСОБА_4 покладено обов`язки щодо: здійснює роботу із забезпечення підприємства усім необхідним для його виробничої діяльності матеріальними ресурсами (сировиною, матеріалами, паливом, комплектуючими виробами, інструментом, запасними частинами, спецодягом, господарським інвентарем та ін.) та їх раціонального використання, розробляє проекти перспективних і річних планів матеріально-технічного забезпечення підприємства, готує розрахунки і обгрунтування до них, визначає потребу підприємства та його підрозділу у матеріальних ресурсах, визначає предмет закупівлі відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», розробляє «Інформацію про необхідні технічні, якісні, кількісні та інші характеристики предмету закупівлі, проводить маркетингове дослідження ринку товарів, послуг з метою забезпечення максимальної економії та ефективності при закупівлі товарів і послуг, бере участь в роботі щодо формування і розширення господарських господарських зв`язків з постачальниками, освоєння нових, вигідніших товарних ринків, відстеження кон`юнктури ринку, асортименту виробів, постачання на ринок нових товарів і товарів певного виду з метою виявлення можливості їх придбання, готує проекти договорів з постачальниками, матеріали по претензіях до постачальників при порушенні ними договірних зобов`язань, погоджує з постачальником зміни умов укладених договорів, здійснює контроль виконання постачальниками договірних зобов`язань, кількості та якості матеріалів та інших видів матеріальних ресурсів, комплексного їх використання, правильності пред`явлення до акцепту рахунків та інших розрахункових документів постачальників і своєчасної передачі цих документів для оплати, комплектує заявки отримані від підрозділів КП «Славутич-водоканал».
У рамках цього плану - провідний інженер відділу матеріально-технічного постачання комунального підприємства «Славутич-Водоканал» ОСОБА_4 мав сформувати завищену від ринкової очікувану вартість предмету закупівлі, розробити інформації про необхідні технічні, якісні, кількісні та інші характеристики предмету закупівлі, до яких включити завищену від ринкової очікувану вартість предметів закупівлі, а також підготувати проєкти договорів поставки товарів, істотні умови яких повинні передбачати закупівлю товарів за завищеною вартістю. У подальшому ОСОБА_4 мав передати зазначені документи директору комунального підприємства ОСОБА_5 , який, у свою чергу, повинен був надати уповноваженій особі з питань публічних закупівель Комунального підприємства вказівку щодо забезпечення проведення відповідної процедури закупівлі.
Крім того, у свою чергу ОСОБА_7 відповідно до раніше узгодженого злочинного плану, маючи досвід у здійсненні підприємницької діяльності та тісні зв`язки з директором ТОВ «АСКО ФАРМ» ОСОБА_8 , мав залучити останнього до злочинної діяльності, з метою забезпечення участі вказаного товариства у процедурах публічних закупівель, подальшого укладення між цим товариством та комунальним підприємством договорів поставки коагулянтів за завищеною вартістю, та у такий спосіб усунути перешкоди у розтраті коштів Комунального підприємства в особливо великих розмірах.
Водночас злочинний план передбачав, що ТОВ «АСКО ФАРМ», маючи досвід участі у процедурах публічних закупівель, формально виступатиме постачальником коагулянтів для очищення води, а саме BUKOCHEM PACS-M3, ТУ У 20.1-44452757-001:2022 та BUKOCHEM AIS-2, ТУ У 20.1-44452757-002:2022, які фактично закуповуватиме у ТОВ «АВ-ФАРМ» з метою їх подальшої реалізації за кошти Комунального підприємства.
У подальшому, не пізніше 04.01.2024 (більш точний час та дату в ході досудового розслідування не встановлено), директор Комунального підприємства ОСОБА_5 , перебуваючи у невстановленому місці, достовірно усвідомлюючи, що у зв`язку з виробничими потребами підприємства виникне необхідність у проведенні процедури публічної закупівлі коагулянтів для очищення води, повідомив директора ТОВ «АВ-ФАРМ» ОСОБА_7 про необхідність забезпечення у 2024 році поставки коагулянтів для очищення води, а саме BUKOCHEM PACS-M3, ТУ У 20.1-44452757-001:2022, та BUKOCHEM AIS-2, ТУ У 20.1-44452757-002:2022, з метою їх подальшої реалізації Комунальному підприємству.
Далі, не пізніше 04.01.2024 (більш точний час та дату в ході досудового розслідування не встановлено), ОСОБА_7 , перебуваючи у невстановленому місці та за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, повідомив директору ТОВ «АСКО ФАРМ» ОСОБА_8 про злочинний план щодо розтрати у 2024-2025 роках коштів Комунального підприємства в особливо великих розмірах, виділених на закупівлю коагулянтів для очищення води, та запропонував останньому взяти участь у спільному вчиненні цього кримінального правопорушення. ОСОБА_8 , усвідомлюючи зміст запропонованого плану та його протиправний характер, добровільно погодився на участь у його реалізації.
У подальшому, 04.01.2024 (більш точний час та дату в ході досудового розслідування не встановлено), перебуваючи у місті Чернігів Чернігівської області, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб та відповідно до раніше узгодженого злочинного плану, ОСОБА_7 , як директор ТОВ «АВ-ФАРМ», та ОСОБА_8 , як директор ТОВ «АСКО ФАРМ», переслідуючи корисливу мету власного збагачення за рахунок коштів Комунального підприємства, уклали між зазначеними юридичними особами договір поставки № 10, предметом якого була поставка вищевказаних коагулянтів.
При цьому, під час укладення зазначеного правочину ОСОБА_7 та ОСОБА_8 фактично переслідували мету маскування злочинної діяльності, оскільки завищення ціни на товар мало відбутися під час реалізації коагулянту ТОВ «АВ-ФАРМ» на адресу ТОВ «АСКО ФАРМ», а отже останній укладено без наміру його реального виконання, виключно з метою створення видимості законності фінансово-господарських операцій та формування документального ланцюга походження товару.
Окрім цього, досудовим розслідуванням встановлено, що ТОВ «АСКО ФАРМ» та ТОВ «АВ-ФАРМ» не мали у власності чи у користуванні (оренді) складських або інших приміщень, придатних для зберігання коагулянтів для очищення води. Фактично поставка вказаного коагулянту до місця призначення здійснювалася безпосередньо від заводу-виробника - товариства з обмеженою відповідальністю «СУЧАСНІ ЕКОЛОГІЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ» без участі ТОВ «АСКО ФАРМ» та ТОВ «АВ-ФАРМ». Вказані обставини свідчать про формальний характер укладених договорів, а також про використання ТОВ «АСКО ФАРМ» та ТОВ «АВ-ФАРМ» як ланок у штучно створеному документальному ланцюгу, спрямованому на створення уявлення про реальність господарських операцій між зазначеними суб`єктами господарювання з метою маскування розтрати коштів Комунального підприємства.
Після цього, не раніше 04.01.2024 (більш точні дата та час у ході слідства не встановлені), директор ТОВ «АВ-ФАРМ» ОСОБА_7 , перебуваючи у невстановленому місці, повідомив директора КП «Славутич-Водоканал» ОСОБА_5 про можливість ТОВ «АСКО ФАРМ» здійснити поставку коагулянтів для очищення води, а саме: BUKOCHEM PACS-M3, ТУ У 20.1-44452757-001:2022 та BUKOCHEM AIS-2, ТУ У 20.1-44452757-002:2022.
У подальшому, не пізніше 07.03.2024 (більш точні дата та час у ході слідства не встановлені), ОСОБА_5 , перебуваючи за місцем роботи за адресою: Київська область, м. Славутич, Київський квартал, 10, виконуючи свою злочинну роль та діючи за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану, зловживаючи своїм службовим становищем, надав вказівку провідному інженеру відділу матеріально-технічного постачання Комунального підприємства ОСОБА_4 сформувати завищену порівняно з ринковою очікувану вартість зазначених коагулянтів, підготувати документи, що містять інформацію про необхідні технічні, якісні, кількісні та інші характеристики предмета закупівлі, які мають містити відомості щодо завищеної порівняно з ринковою очікуваної вартості предмета закупівлі, а також підготувати проєкт договору поставки товарів, який також мав містити завищену вартість товарів.
У подальшому, ОСОБА_4 , не пізніше 07.03.2024 (більш точні дата та час у ході слідства не встановлені), перебуваючи за місцем роботи за адресою: Київська область, м. Славутич, Київський квартал, 10, виконав вказівку директора Комунального підприємства ОСОБА_5 , зокрема, сформував очікувану вартість BUKOCHEM PACS-M3, ТУ У 20.1-44452757-001:2022 у кількості 44 тонни, з ціною за одну тонну 37 923,50 грн без урахування ПДВ, на загальну суму 1 668 634 грн без урахування ПДВ, та коагулянту BUKOCHEM AIS-2, ТУ У 20.1-44452757-002:2022 у кількості 4 тонни, з ціною за одну тонну 32 456,50 грн без урахування ПДВ, на загальну суму 129 826 грн без урахування ПДВ, підготувавши інформацію про необхідні технічні, якісні, кількісні та інші характеристики предмета закупівлі за 2024 рік, яку засвідчив своїм підписом та у подальшому надав на підпис головному інженеру КП «Славутич-Водоканал» ОСОБА_9 . Після цього, ОСОБА_4 , продовжуючи виконувати вказівку керівника Комунального підприємства ОСОБА_5 , підготував проєкт договору поставки товару, істотні умови якого містили завищену порівняно з ринковою вартість зазначених коагулянтів, та у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 07.03.2024, надав останньому зазначені документи.
Далі ОСОБА_5 , не пізніше 07.03.2024 (більш точні дата та час у ході слідства не встановлені), перебуваючи за місцем роботи за адресою: Київська область, м. Славутич, Київський квартал, 10, діючи умисно, з корисливих мотивів, в умовах воєнного стану, за попередньою змовою групою осіб, використовуючи своє службове становище, надав вказівку уповноваженій особі з питань закупівель Комунального підприємства ОСОБА_10 , яка не була обізнана про злочинні наміри останнього, підготувати тендерну документацію та оголосити процедуру закупівлі вищевказаних коагулянтів, надавши ОСОБА_10 раніше підготовлені ОСОБА_4 вищезазначені документи.
У свою чергу, ОСОБА_10 , виконуючи вказівку ОСОБА_5 , 07.03.2024 (більш точний час під час досудового розслідування не встановлено), перебуваючи за місцем роботи за адресою: Київська область, м. Славутич, Київський квартал, 10, здійснюючи службові обов`язки уповноваженої особи з питань закупівель Комунального підприємства, не будучи обізнаною про злочинні наміри останнього, перебуваючи за місцем роботи за адресою: Київський квартал, 10, м. Славутич, Київської області, опублікувала на веб-порталі уповноваженого органу «Prozorro» оголошення про проведення відкритих торгів - процедури публічної закупівлі коагулянтів для очищення води, а саме: «Коагулянт для очищення води BUKOCHEM PACS-M3 (ТУ У 20.1-44452757-001:2022) (або еквівалент)» та «Коагулянт для очищення води BUKOCHEM AIS-2 (ТУ У 20.1-44452757-002:2022) (або еквівалент)» з очікуваною вартістю 2 162 000 грн.
У подальшому ОСОБА_8 07.03.2024 (більш точний час під час досудового розслідування не встановлено), перебуваючи у невстановленому місці, продовжуючи реалізацію раніше узгодженого учасниками злочину плану, переслідуючи мету настання у подальшому негативних наслідків у вигляді розтрати коштів Комунального підприємства, діючи з корисливих мотивів, забезпечив подання від імені ТОВ «АСКО ФАРМ» у процедурі відкритих торгів UA-2024-03-07-012493-a за предметом закупівлі коагулянтів для очищення води, а саме: «Коагулянт для очищення води BUKOCHEM PACS-M3 (ТУ У 20.1-44452757-001:2022) (або еквівалент)» та «Коагулянт для очищення води BUKOCHEM AIS-2 (ТУ У 20.1-44452757-002:2022) (або еквівалент)», тендерну пропозицію підприємства, яка містила завідомо завищену порівняно з ринковою вартість коагулянту BUKOCHEM PACS-M3 (ТУ У 20.1-44452757-001:2022) (або еквівалент) загальною вартістю 2 002 360,80 грн з ПДВ.
За результатами проведення зазначеної процедури закупівлі переможцем торгів 01.04.2024 було визначено ТОВ «АСКО ФАРМ».
У подальшому, 08.04.2024 (більш точний час слідством не встановлено), ОСОБА_5 та ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, за невстановлених обставин, діючи умисно, в умовах воєнного стану, з корисливих мотивів, продовжуючи реалізацію раніше узгодженого злочинного плану, зловживаючи своїм службовим становищем, як директор КП «Славутич-Водоканал» та директор ТОВ «АСКО ФАРМ», уклали між зазначеними юридичними особами договір поставки товару № 21-Т, предметом якого є поставка коагулянтів для очищення води, а саме: BUKOCHEM PACS-M3, ТУ У 20.1-44452757-001:2022 та BUKOCHEM AIS-2, ТУ У 20.1-44452757-002:2022. При цьому останні були достовірно обізнані, що істотні умови договору передбачають закупівлю Комунальним підприємством коагулянтів за завищеними порівняно з ринковими цінами.
Згідно з пунктом 1.2 розділу 1 договору «Предмет договору» ціна товарів визначена у Договорі включає витрати Постачальника на страхування, сплату податків, вартість пакування та послуги з доставки (транспортування) товарів до місця поставки, та становить: 2 158 152 грн, в тому числі ПДВ - 359 692 грн.
Крім того, згідно з пунктом 1.2 розділу 1 договору «Предмет договору», згідно специфікації, а саме предметом постачання коагулянту для очищення води - BUKOCHEM PACS-M3, ТУ У 20.1-44452757-001:2022 у кількості 44 тонни, з ціною за одну тонну 37 923,50 грн без врахування ПДВ, на загальну суму 1 668 634 грн без врахування ПДВ, та коагулянту BUKOCHEM AIS-2, ТУ У 20.1-44452757-002:2022 у кількості 4 тонни, з ціною за одну тонну 32 456,50 грн без врахування ПДВ, на загальну суму 129 826 грн без врахування ПДВ.
Встановлено, що упродовж 2024 року Комунальне підприємство придбало у ТОВ «АСКО ФАРМ» 44 тонни коагулянту для очищення води BUKOCHEM PACS-M3 (ТУ У 20.1-44452757-001:2022) на загальну суму 2 002 360,80 грн з урахуванням ПДВ.
Також установлено, що ТОВ «АСКО ФАРМ» упродовж 2024 року придбало 33 тонни коагулянту для очищення води BUKOCHEM PACS-M3 (ТУ У 20.1-44452757-001:2022) у ТОВ «АВ-ФАРМ» на загальну суму 1 349 686,80 грн з ПДВ та 11 тонн зазначеного коагулянту у ТОВ «НЕО-ХІМ» на загальну суму 323 400,00 грн з ПДВ. У свою чергу ТОВ «АВ-ФАРМ» упродовж 2024 року придбало 33 тонни коагулянту для очищення води BUKOCHEM PACS-M3 (ТУ У 20.1-44452757-001:2022) у ТОВ «ХІМРЕАГЕНТ» на загальну суму 1 062 600 грн з ПДВ.
Зокрема, встановлені обсяги та вартісні показники свідчать про використання ТОВ «АСКО ФАРМ» та ТОВ «АВ-ФАРМ» як проміжних ланок у постачанні продукції з метою формування штучного документального ланцюга походження товару та створення видимості реальності господарських операцій.
Далі, не пізніше 04.01.2025 (більш точний час та дату у ході слідства не встановлено), перебуваючи у невстановленому місці, директор комунального підприємства ОСОБА_5 , розуміючи, що у 2025 році виникне необхідність у проведенні закупівлі коагулянтів для очищення води «BUKOCHEM PACS-M3» ТУ У 20.1-44452757-001:2022 та BUKOCHEM AIS-2, ТУ У 20.1-44452757-002:2022, продовжив реалізацію злочинного плану, спрямованого на розтрату у 2024-2025 роках коштів Комунального підприємства, виділених на придбання вказаних коагулянтів, шляхом укладання між Комунальним підприємством та ТОВ «АСКО ФАРМ» договорів поставки коагулянтів, істотні умови яких мають передбачати завищену вартість товарів.
З цією метою, не пізніше 04.01.2025 (більш точний час та дату у ході слідства не встановлено), перебуваючи у невстановленому місці, ОСОБА_5 повідомив директора ТОВ «АВ-ФАРМ» ОСОБА_7 про необхідність забезпечення у 2025 році поставки коагулянтів для очищення води, а саме BUKOCHEM PACS-M3, ТУ У 20.1-44452757-001:2022, та BUKOCHEM AIS-2, ТУ У 20.1-44452757-002:2022, з метою їх подальшої реалізації за рахунок коштів Комунального підприємства.
Діючи за раніше узгодженим учасниками злочину планом, 04.01.2025 (більш точний час та дату в ході досудового розслідування не встановлено), перебуваючи у місті Чернігів Чернігівської області, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб та відповідно до раніше узгодженого злочинного плану, продовжуючи його реалізацію, ОСОБА_7 , як директор ТОВ «АВ-ФАРМ», та ОСОБА_8 , як директор ТОВ «АСКО ФАРМ», переслідуючи корисливу мету власного збагачення за рахунок коштів місцевого бюджету Славутицької міської територіальної громади Київської області, уклали між зазначеними юридичними особами договір поставки № 12, предметом якого була поставка вищевказаних коагулянтів.
При цьому, під час укладення зазначеного правочину ОСОБА_7 та ОСОБА_8 фактично переслідували мету маскування злочинної діяльності, оскільки завищення ціни на товар мало відбутися під час реалізації коагулянту ТОВ «АВ-ФАРМ» на адресу ТОВ «АСКО ФАРМ», а отже останній укладено без наміру його реального виконання, виключно з метою створення видимості законності фінансово-господарських операцій та формування документального ланцюга походження товару.
Після цього, у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не раніше 04.01.2025 (більш точні дата та час у ході слідства не встановлені), директор ТОВ «АВ-ФАРМ» ОСОБА_7 , перебуваючи у невстановленому місці, повідомив директора КП «Славутич-водоканал» ОСОБА_5 про можливість ТОВ «АСКО ФАРМ» здійснити поставку у 2025 році коагулянтів для очищення води, а саме BUKOCHEM PACS-M3, ТУ У 20.1-44452757-001:2022 та BUKOCHEM AIS-2, ТУ У 20.1-44452757-002:2022.
У подальшому, не пізніше 20.01.2025 (більш точні дата та час у ході слідства не встановлені), ОСОБА_5 , перебуваючи за місцем роботи за адресою: Київська область, м. Славутич, Київський квартал, 10, виконуючи свою злочинну роль та діючи за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану, зловживаючи своїм службовим становищем, надав вказівку провідному інженеру відділу матеріально-технічного постачання Комунального підприємства ОСОБА_4 сформувати завищену порівняно з ринковою очікувану вартість зазначених коагулянтів, підготувати документи, що містять інформацію про необхідні технічні, якісні, кількісні та інші характеристики предмета закупівлі, які мають містити відомості щодо завищеної порівняно з ринковою очікуваної вартості предмета закупівлі, а також підготувати проєкт договору поставки товарів, який також мав містити завищену вартість товарів.
У подальшому, ОСОБА_4 , не пізніше 20.01.2025 (більш точні дата та час у ході слідства не встановлені), перебуваючи за місцем роботи за адресою: Київська область, м. Славутич, Київський квартал, 10, виконав вказівку директора Комунального підприємства ОСОБА_5 , сформував очікувану вартість BUKOCHEM PACS-M3, ТУ У 20.1-44452757-001:2022 у кількості 66 тонн, з ціною за одну тонну 40 198,50 грн без урахування ПДВ, на загальну суму 2 653 202 грн без урахування ПДВ, та коагулянту BUKOCHEM AIS-2, ТУ У 20.1-44452757-002:2022 у кількості 6 тонн, з ціною за одну тонну 34 403,50 грн без урахування ПДВ, на загальну суму 206 421 грн без урахування ПДВ, підготувавши інформацію про необхідні технічні, якісні, кількісні та інші характеристики предмета закупівлі за 2025 рік, яку засвідчив своїм підписом. Після цього, ОСОБА_4 , продовжуючи виконувати вказівку керівника Комунального підприємства ОСОБА_5 , підготував проєкт договору поставки товару, істотні умови якого містили завищену порівняно з ринковою вартість зазначених коагулянтів, та у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 20.01.2025, надав останньому зазначені документи.
Далі ОСОБА_5 , не пізніше 20.01.2025 (більш точні дата та час у ході слідства не встановлені), перебуваючи за місцем роботи за адресою: Київська область, м. Славутич, Київський квартал, 10, діючи умисно, з корисливих мотивів, в умовах воєнного стану, за попередньою змовою групою осіб, використовуючи своє службове становище, надав вказівку уповноваженій особі з питань закупівель Комунального підприємства ОСОБА_11 , яка не була обізнана про злочинні наміри останнього, підготувати тендерну документацію та оголосити процедуру закупівлі вищевказаних коагулянтів, надавши ОСОБА_11 раніше підготовлені ОСОБА_4 вищезазначені документи.
У свою чергу, ОСОБА_11 , виконуючи вказівку ОСОБА_5 , 20.01.2025 (більш точний час під час досудового розслідування не встановлено), перебуваючи за місцем роботи за адресою: Київська область, м. Славутич, Київський квартал, 10, здійснюючи службові обов`язки уповноваженої особи з питань закупівель Комунального підприємства, не будучи обізнаною про злочинні наміри останнього, перебуваючи за місцем роботи за адресою: Київський квартал, 10, м. Славутич, Київської області, опублікувала на веб-порталі уповноваженого органу «Prozorro» оголошення про проведення відкритих торгів - процедури публічної закупівлі коагулянтів для очищення води, а саме: «Коагулянт для очищення води BUKOCHEM PACS-M3 (ТУ У 20.1-44452757-001:2022) (або еквівалент)» та «Коагулянт для очищення води BUKOCHEM AIS-2 (ТУ У 20.1-44452757-002:2022) (або еквівалент)» з очікуваною вартістю 3 433 500 грн.
У подальшому ОСОБА_8 20.01.2025 (більш точний час під час досудового розслідування не встановлено), перебуваючи у невстановленому місці, продовжуючи реалізацію раніше узгодженого учасниками злочину плану, переслідуючи мету настання у подальшому негативних наслідків у вигляді розтрати коштів Комунального підприємства, діючи з корисливих мотивів, забезпечив подання від імені ТОВ «АСКО-ФАРМ» у процедурі відкритих торгів UA-2025-01-20-009126-a за предметом закупівлі коагулянтів для очищення води, а саме: «Коагулянт для очищення води BUKOCHEM PACS-M3
(ТУ У 20.1-44452757-001:2022) (або еквівалент)» та «Коагулянт для очищення води BUKOCHEM AIS-2 (ТУ У 20.1-44452757-002:2022) (або еквівалент)», тендерну пропозицію підприємства, яка містила завідомо завищену порівняно з ринковою вартість коагулянту BUKOCHEM PACS-M3 (ТУ У 20.1-44452757-001:2022) (або еквівалент) загальною вартістю 3 183 721,20 грн з ПДВ.
За результатами проведення зазначеної процедури закупівлі переможцем торгів 17.02.2025 було визначено ТОВ «АСКО ФАРМ».
У подальшому, 24.02.2025 (більш точний час слідством не встановлено), ОСОБА_5 та ОСОБА_8 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, за невстановлених обставин, діючи умисно, в умовах воєнного стану, з корисливих мотивів, продовжуючи реалізацію раніше узгодженого злочинного плану, зловживаючи своїм службовим становищем, як директор КП «Славутич-Водоканал» та директор ТОВ «АСКО ФАРМ», уклали між зазначеними юридичними особами договір поставки товару № 16-Т, предметом якого є поставка коагулянтів для очищення води, а саме: BUKOCHEM PACS-M3, ТУ У 20.1-44452757-001:2022 та BUKOCHEM AIS-2, ТУ У 20.1-44452757-002:2022. При цьому останні були достовірно обізнані, що істотні умови договору передбачають закупівлю Комунальним підприємством коагулянтів за завищеними порівняно з ринковими цінами.
Згідно з пунктом 1.2 розділу 1 договору «Предмет договору» ціна товарів визначена у Договорі включає витрати Постачальника на страхування, сплату податків, вартість пакування та послуги з доставки (транспортування) товарів до місця поставки, та становить: 3 431 426,40 грн, в тому числі ПДВ - 571 904,40 грн.
Крім того, згідно з пунктом 1.2 розділу 1 договору «Предмет договору», згідно специфікації, а саме предметом постачання коагулянту для очищення води - BUKOCHEM PACS-M3, ТУ У 20.1-44452757-001:2022 у кількості 66 тонн, з ціною за одну тонну 40 198,50 грн без врахування ПДВ, на загальну суму 2 653 101 грн без врахування ПДВ, та коагулянту BUKOCHEM AIS-2, ТУ У 20.1-44452757-002:2022 у кількості 6 тонн, з ціною за одну тонну 34 403,50 грн без врахування ПДВ, на загальну суму 206 421 грн без врахування ПДВ.
Також установлено, що ТОВ «АСКО ФАРМ» упродовж 2025 року придбало 66 тонн коагулянту для очищення води BUKOCHEM PACS-M3 (ТУ У 20.1-44452757-001:2022) у ТОВ «АВ-ФАРМ» на загальну суму 3 183 721, 2 гривень, з урахуванням ПДВ. У свою чергу ТОВ «АВ-ФАРМ» упродовж 2025 року придбало 66 тонн коагулянту для очищення води BUKOCHEM PACS-M3 (ТУ У 20.1-44452757-001:2022) у ТОВ «ЕНВІРОТЕХ-ІНЖИНІРИНГ» на загальну суму 1 399 200 грн з ПДВ.
Зокрема, встановлені обсяги та вартісні показники свідчать про використання ТОВ «АСКО ФАРМ» та ТОВ «АВ-ФАМ» як проміжних ланок у постачанні продукції з метою формування штучного документального ланцюга походження товару та створення видимості реальності господарських операцій.
В подальшому, після поставки упродовж 2024-2025 років коагулянту для очищення води BUKOCHEM PACS-M3 ТУ У 20.1-44452757-001:2022, КП «Славутич-Водоканал» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області, в останнє 26.12.2025, перерахувало на розрахунковий рахунок ТОВ «АСКО ФАРМ» НОМЕР_1 , грошові кошти в загальній сумі 5 186 082 грн, з урахуванням ПДВ.
Згідно висновку експерта № 935 від 16.06.2026 - ринкова вартість коагулянта для очищення води «BUKOCHEM PACS-M3» ТУ У 20.1-44452757-001:2022 (у кількості 44,00 тонни), з урахуванням умов договору від 08.04.2024 № 21-Т поставки товару, а саме: витрат постачальника на страхування, сплату податків, вартість пакування та послуги з доставки (транспортування) товарів до місця поставки станом на 08.04.2024 становить 1 506 727,20 грн, (один мільйон п`ятсот шість тисяч сімсот двадцять сім гривень 20 копійок) з ПДВ, та ринкова вартість коагулянта для очищення води «BUKOCHEM PACS-M3» ТУ У 20.1-44452757-001:2022 (у кількості 66,00 тонн), з урахуванням умов договору від 24.02.2025 № 16-Т поставки товару, а саме: витрат постачальника на страхування, сплату податків, вартість пакування та послуги з доставки (транспортування) товарів до місця поставки станом на 24.02.2025 становить 2 347 884,00 грн. (два мільйони триста сорок сім тисяч вісімсот вісімдесят чотири гривні 00 копійок) з ПДВ.
Отже, різниця між вартістю поставленого ТОВ «АСКО ФАРМ» протягом 2024 та 2025 років коагулянту для очищення води BUKOCHEM PACS-M3 (ТУ У 20.1-44452757-001:2022) до комунального підприємства «Славутич-Водоканал» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області та його ринковою вартістю складає 1 331 470, 80 грн.
Отже, ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 шляхом зловживання своїм службовим становищем, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану, здійснили розтрату чужого майна в особливо великих розмірах - коштів Комунального підприємства «Славутич- Водоканал» в сумі 1 331 470, 80 грн, яка в шістсот і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину.
У зв`язку з чим 19.06.2026 в період часу з 07 год 13 хв по 09 год 12 хв в рамках вказаного кримінального провадження, з метою виявлення та вилучення предметів та документів, які матимуть суттєве значення під час розслідування кримінального провадження, проведено обшук на підставі ухвали слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва від 18.06.2026 за місцем проживання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 у ході якого виявлено та вилучено: Додаткову угоду №1 про розірвання договору №КВ-24/Л від 01.12.2025 року та мобільний телефон марки «Samsung», ІМЕІ; НОМЕР_2 , ІМЕІ2: НОМЕР_3 .
19.06.2026 зазначені об`єкти у зв`язку із їх відповідністю ст. 98 КПК України визнано речовими доказами у кримінальному провадженні.
19.06.2026 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), перебаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
На підставі викладеного та враховуючи те, що в ході обшуку в рамках даного кримінального провадження на вилучених речах може міститись інформація з приводу вчинених кримінальних правопорушень та осіб причетних до його вчинення, а також вони можуть мати суттєве значення для розслідування даного кримінального провадження та прийняття процесуального рішення в ньому, тому з метою збереження речових доказів, недопущення їх приховування, пошкодження, псування та знищення, настання інших наслідків, які можуть перешкоджати кримінальному провадженню виникла необхідність у накладенні арешту на зазначене майно.
В судове засіданні слідчий не з`явився, надав заяву про розгляд клопотання за його відсутності.
Розгляд клопотання здійснюється згідно з вимогами ч. 2 ст. 172 КПК без участі власника майна.
Вивчивши зміст клопотання і надані суду письмові докази, слідчий суддя встановив наступне.
Відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025110000000282 від 05.09.2025 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209 КК України, за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінального правопорушенн, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Частиною 2 ст. 170 КПК України визначено, що арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Як вбачається зі змісту клопотання та долучених до нього документів, що 19.06.2026 в період часу з 07 год 13 хв по 09 год 12 хв в рамках вказаного кримінального провадження, з метою виявлення та вилучення предметів та документів, які матимуть суттєве значення під час розслідування кримінального провадження, проведено обшук на підставі ухвали слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва від 18.06.2026 за місцем проживання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 у ході якого виявлено та вилучено: Додаткову угоду №1 про розірвання договору №КВ-24/Л від 01.12.2025 року та мобільний телефон марки «Samsung», ІМЕІ; НОМЕР_2 , ІМЕІ2: НОМЕР_3 .
19.06.2026 винесено постанову про визнання речовими доказами вищеперерахованих речей.
19.06.2026 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), перебаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Відповідно ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку, накладення арешту з метою збереження речових доказів, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Статтею 100 КПК України визначено, що на речові докази може бути накладено арешт в порядку ст. 170-174 КПК України, та згідно з ч. 2, 3 ст. 170 КПК України слідчий суддя накладає арешт на майно, якщо є достатні підстави вважати, що воно відповідає критеріям, визначеним в ч. 1 ст. 98 КПК України.
Статтею 98 КПК України визначено, що речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Оскільки стороною кримінального провадження доведено необхідність накладення арешту на майно з метою збереження речових доказів та враховуючи, що майно на яке слідчий просить накласти арешт, відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу, є речовим доказом, містить відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, та з метою попередження настання інших наслідків, вважаю за необхідне клопотання задовольнити.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 131, 132, 170-173, 175, 309, 395 КПК України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 про накладення арешту подане у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025110000000282 від 05.09.2025 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209 КК України, за підозрою ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України - задовольнити.
Накласти арешт на майно, шляхом позбавлення права на відчуження, розпорядження та користування цим майном, яке вилучене 19.06.2026 в ході проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 , а саме на: додаткову угоду №1 про розірвання договору №КВ-24/Л від 01.12.2025 року та мобільний телефон марки «Samsung», ІМЕІ; НОМЕР_2 , ІМЕІ2: НОМЕР_3 .
Ухвала виконується негайно, її оскарження не зупиняє виконання.
Ухвалу може бути оскаржено до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення, а особами, без виклику яких постановлено ухвалу - протягом п`яти днів з дня отримання її копії.
Слідчий суддя ОСОБА_1