Рішення № 137647528, 23.06.2026, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
23.06.2026
Номер справи
912/1041/26
Номер документу
137647528
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2026 рокуСправа № 912/1041/26

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г., за участю секретаря судового засідання Лупенко А.І., розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/1041/26

за позовом Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград", вул. Соборна, 19а, м. Кропивницький, 25009

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Євростенд", вул. Степана Чобану, 2, м. Кропивницький, 25005

про стягнення 26 211,60 грн

Представники

від позивача - Коробєйніков А.В. адвокат, довіреність №1088/21/07-21 від 11.05.2026, посвідчення адвоката №249 видане 05.03.2018,

від відповідача - участі не брали.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Євростенд" з вимогами про стягнення 26 211,60 грн плати за понаднормативне забруднення стічних вод, з покладенням судових витрат.

Ухвалою від 08.05.2026 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 912/1041/26 за правилами спрощеного позовного провадження, судовий розгляд призначив на 09.06.2026 о 12:00 та встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи.

11.05.2026 позивач подав докази на виконання ухвали суду.

22.05.2026 відповідач подав відзив на позов, де просить відмовити в задоволенні позову з таких підстав. 10.10.2025 та 10.12.2025 ТОВ "Євростенд" не могло забезпечити повноважного представника на відбір проб по-скільки не знало про його проведення, а особи які раніше були визначені повноважними представниками товариства Душин Олександр Юрійович та Добровольський Дмитро Сергійович звільнені з товариства та інших осіб не було призначено. У наслідок влучання безпілотних літальних апаратів 26.04.2025 в об`єкти відповідача, втрачено документи товариства та звільнено більшість працівників.

Відповідач зазначає, що йому стало відомо про здійснення проведення проб стічних вод лише в момент отримання повідомлень, отриманих на відділенні "Укрпошти" 19.12.2025, №1701/22/к від 08.12.2025 про направлення рахунку-фактури № 6264/3 від 28.11.2025 та акта виконаних робіт від 28.11.2025 та повідомлення №2818/23/07-21 від 11.12.2025 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" про нарахування плати з доданим до нього примірником Акта від 10.12.2025 відбору контрольної проби стічної води Споживача. 24.12.2025 відповідач вчинив дії з надання відповіді-заперечення на акти та повідомив про призначених відповідальних осіб. За таких підстав, відповідач стверджує, що не здійснював умисного ухилення, щодо не допуску/зволікання Виконавця до каналізаційних колодязів для відбору контрольної проби води, в зв`язку з чим відсутній склад правопорушення яке передбачається п. 9.10 Правил. При цьому, ТОВ "Євростенд" не заперечує щодо не дотримання зі свого боку умов Договору зокрема п. 11.4 та Правил п. 6.10, в наслідок чого застосовується п. 9.9. Правил, тому позивач не вірно застосував при розрахунку коефіцієнт кратності 5, а не 2 згідно п. 9.9. Правил.

Також, відповідач вказує, що докази направлення Акта №1125 від 10.10.2025 - Рекомендоване повідомлення від 13.10.2026 та чек АТ "Укрпошта" №250009000162324 від 13.10.2026 взагалі відсутній в системі поштового обігу листів, в зв`язку з чим не був вручений відповідачу. Вказане призвело до невиконання і відбору проб 10.12.2025, а виклик осіб які не є працівниками відповідача не є належним повідомленням відповідача про відбір контрольних проб зразків стічних вод.

27.05.2026 позивач подав відповідь на відзив з запереченнями доводів відповідача з огляду на таке. Оскільки відповідачем виданий наказ про призначення відповідальних осіб, які також визначені п. 11.4. Договору та передбачено, що Споживач в триденний строк з моменту призначення/зміни відповідальної особи, у письмовій формі повідомляє Виробника, тому п. 9.9. Правил не застосовується.

Крім того, позивач просить долучити до справи копію поштового конверта відправлення № 2500900162324, який повернувся на адресу відправника з приміткою відділення поштового зв`язку про причину повернення: "закінчення терміну зберігання" на підтвердження фактичного направлення Акта № 1125.

09.06.2026 у судовому засіданні суд дослідив докази у справі, оголосив перерву до 23.06.2026 о 14:00, про що постановив протокольну ухвалу.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги. Відповідач своїм процесуальним правом на участь в засіданні суду не скористався, уповноважених представників не направив.

З огляду на доводи сторін, в порядку ст. 80 ГПК України, суд вважає за необхідне прийняти та долучити до матеріалів справи додану позивачем до відповіді на відзив копію поштового конверта відправлення № 2500900162324.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.

07.04.2023 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" (Виконавець) та ТОВ "Євростенд" (Споживач) уклали Договір № 6/778-1 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення з індивідуальним споживачем по об`єкту розміщеному в м. Кропивницький, за адресою вул. Добровольського (Степана Чобану), 2б (далі - Договір, а.с. 8-10).

Згідно з п. 1.1. Договору Виконавець бере на себе зобов`язання своїми силами та засобами надавати Споживачеві послуги централізованого питного водопостачання та водовідведення, а Споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах визначених цим Договором.

Пунктом 3.1. Договору передбачено, що під час виконання його умов, а також вирішення всіх інших питань, що цим договором не обумовлені, сторони керуються чинним законодавством, зокрема Законом України "Про питну воду та питне водопостачання та водовідведення", Законом України "Про житлово- комунальні послуги", Законом України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", "Правилами технічної експлуатації системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України", "Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України", "Правилами приймання стічних вод до централізованих систем водовідведення", "Порядком визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до системи централізованого водовідведення", місцевими правилами приймання стічних вод.

За п. 3.3. Договору передбачено обов`язок Споживача оплачувати надані послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства у строки встановлені відповідними договорами, дотримуватись обсягів, складу та якості стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення, умов договору та вимог нормативних документів у сфері водовідведення стічних вод.

Пунктом 8.3. Договору Сторони узгодили, що протягом п`яти операційних днів з моменту отримання рахунку споживач самостійно здійснює розрахунок за послуги водопостачання та водовідведення.

У п. 11.4. Договору погоджено, що відповідальними особами за оформлення та підписання актів відбору проб стічних вод для визначення вмісту забруднюючих речовин з боку Споживача є Душин О.Ю. та Добровольський Д.

У разі зміни відповідальних осіб Споживача призначених за організацію проведення контролю якості та кількості стічних вод з правом підпису акту проб, Споживач в триденний строк з моменту призначення/зміни відповідальної особи, у письмовій формі повідомляє Виробника.

Згідно п. 12.1. Договору, він набирає чинності і укладається терміном на один рік з можливістю продовження його дії на той же термін у випадку коли Сторони за місяць до припинення дії Договору не заявлять бажання про його розірвання.

Додатком № 3 до укладеного Договору Сторонами погоджено допустиму концентрацію показників забруднюючих речовин у стічних водах та перелік забруднюючих речовин. Визначені додатком № 3 допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах встановлені відповідно до п. 4.2 та додатку № 1-См Правил приймання стічних вод підприємств до систем централізованого водовідведення ОКВП "Дніпро-Кіровоград", затверджених рішенням Кіровоградської обласної ради від 18.12.2018 року № 600 (далі - Місцеві правила).

Наказом №141 від 07.04.2023 ТОВ "Євростенд" призначено відповідальних осіб споживача за проведення відбору проб стічних вод з представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" з правом підпису актів відбору проб: Душина О.Ю. та Добровольського Д. із зазначенням контактних номерів телефонів (а.с. 15).

10.10.2025 представники ОКВП "Дніпро-Кіровоград" перебували за адресою Споживача - м. Кропивницький, вул. Степана Чобану, 2-Б, з 12 год 20 хв до 12 год 55 хв з метою відбору контрольної проби стічної води Споживача. Протягом встановленого часу представники Споживача, після їх сповіщення на контактний номер телефону, не з`явились для відбору проб стічних вод, що є порушенням п. 9.10 Місцевих правил, на підставі якого Споживачу виставляється рахунок з КК=5. ОКВП "Дніпро-Кіровоград" складено Акт № 1125 відбору контрольної проби стічної води Споживача від 10.10.2025.

Позивач здійснив розрахунок № 1125 плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням у систему каналізації м. Кропивницький за період з 01.10.2025 до 31.10.2025 з коефіцієнтом кратності 5 згідно якого, плата за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень у систему каналізації м. Кропивницький становить 17 086,08 грн (а.с. 17).

13.10.2025 позивач направив відповідачу лист про нарахування плати за № 2308/23/07-21, в якому зазначено, що споживачі повинні забезпечити можливість проведення Виробником у будь-який час доби відбір проб стічних вод, згідно з вимогами пункту 9.10 місцевих правил при зволіканні з допуском представника виробника до місця відбору проб більш ніж 30 хвилин після його прибуття або неявки уповноваженого представника Споживача для спільного відбору проб, Виробник виставляє Споживачу рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Кк=5 за розрахунковий місяць, у якому було вчинено дане порушення. До листа додано Акт № 1125 від 10.10.2025 (а.с. 18).

Позивач направив відповідачу лист № 1701/22/к від 08.12.2025, в якому зазначено, про необхідність здійснити розрахунок в термін 5 днів. До листа додано рахунок-фактуру від 28.11.2025 та акт виконаних робіт на суму 17 086,08 грн (а.с. 19-20).

Також, 10.12.2025 представники ОКВП "Дніпро-Кіровоград" перебували за адресою Споживача - м. Кропивницький, вул. Степана Чобану, 2-Б, з 13 год 05 хв до 13 год 40 хв з метою відбору контрольної проби стічної води Споживача. Протягом встановленого часу представник Споживача, після сповіщення на контактний номер телефону, не з`явився для відбору проб стічних вод, що є порушенням п. 9.10 Місцевих правил, на підставі якого Споживачу виставляється рахунок з КК=5. ОКВП "Дніпро-Кіровоград" складено Акт № 1384 відбору контрольної проби стічної води Споживача від 10.12.2025 (а.с.22).

Позивач здійснив розрахунок № 1384 плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням у систему каналізації м. Кропивницький за період з 01.12.2025 до 31.12.2025, згідно якого, плата за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень у систему каналізації м. Кропивницький становить 9125,52 грн (а.с. 23).

11.12.2025 позивач направив відповідачу лист про нарахування плати за № 2818/23/07-21, в якому зазначено, що споживачі повинні забезпечити можливість проведення Виробником у будь-який час доби відбір проб стічних вод, згідно з вимогами пункту 9.10 місцевих правил при зволіканні з допуском представника виробника до місця відбору проб більш ніж 30 хвилин після його прибуття або неявки уповноваженого представника Споживача для спільного відбору проб, Виробник виставляє Споживачу рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Кк=5 за розрахунковий місяць, у якому було вчинено дане порушення. До листа додано Акт № 1384 від 10.12.2025 (а.с. 24).

29.01.2026 позивач направив відповідачу лист № 206/22/к, в якому зазначено, про необхідність здійснити розрахунок в термін 5 днів. До листа додано рахунок-фактуру від 28.01.2026 та акт виконаних робіт на суму 9125,52 грн (а.с. 25-26).

Заборгованість відповідача з плати за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень у систему каналізації м. Кропивницький складає 26 211,60 грн, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Розглядаючи спір по суті, господарський суд враховує таке.

Закон України "Про питну воду та питне водопостачання" (далі - Закон) встановлює, що послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання з урахуванням вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" на підставі договору (ст. 19 Закону).

Згідно з визначеннями, наведених у вказаному Законі, питне водопостачання - діяльність, пов`язана з виробництвом, транспортуванням та постачанням питної води споживачам питної води, охороною джерел та систем питного водопостачання (ст. 1 Закону).

Законодавство у сфері питної води та питного водопостачання складається з Водного кодексу України, Кодексу України про надра, Законів України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у цій сфері (ст. 3 Закону).

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 316 від 01.12.2017 затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі - Правила №316) та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі - Порядок визначення розміру плати).

Відповідно до п. 2 розділу І Правил №316 та п. 2 розділу 1 Порядку визначення розміру плати ці Правила та Порядок поширюються на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виконавці), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як само зайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які використовують воду (у тому числі питну) для виробництва товарів та надання послуг та скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у очисні споруди системи централізованого водовідведення виконавця (далі - споживачі).

Згідно з п. 1 розділу ІІ Правил №316 виконавці повинні, зокрема: здійснювати обстеження локальних очисних споруд і мережі водовідведення споживачів; контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб; у разі виявлення порушень споживачами умов скидання стічних вод, вимог цих Правил, місцевих правил приймання та умов укладеного з виробником договору, вимагати їх усунення в установлені виробником строки та вживати заходів впливу, передбачених договором, цими Правилами та місцевими правилами приймання.

За положеннями підпунктів 1, 6, 7, 9 п. 2 розділу ІІ Правил №316 споживачі повинні: дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на випусках водовідведення споживачів; надавати працівникам виконавця необхідну інформацію щодо своєї системи водовідведення та вільний доступ до неї, а також допомогу під час відбору проб стічних вод споживачів; визначати не менше двох представників, уповноважених представляти споживача під час відбору проб стічних вод, про що у триденний строк повідомляють виконавця у письмовій формі та забезпечують присутність уповноваженого представника безпосередньо під час відбору проб стічних вод виконавцем; перевіряти розрахунки ДК забруднюючих речовин стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення, виконані виробником, у разі незгоди звертатися щодо їх перегляду.

Кожен споживач скидає стічні води до системи централізованого водовідведення через окремий випуск з обов`язковим облаштуванням контрольного колодязя, розташованого у місці, погодженому з виконавцем (пункт 7 розділу І Правил №316).

Контрольний колодязь, згідно з визначення, наведеним у п. 3 розділу І Правилах №316, це колодязь на випуску водовідведення споживача безпосередньо перед приєднанням до колектора виконавця або в іншому місці за погодженням із виконавцем мереж з вільним доступом виконавця до такого колодязя.

У пункті 6 розділу VІ Правил №316 визначено, що з метою контролю якості стічних вод споживачів виконавець здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.

Подібні умови також зазначено в Правилах приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення ОКВП "Дніпро-Кіровоград", затверджених рішенням Кіровоградської обласної ради № 600 від 18.12.2018 (із змінами) (далі - Місцеві правила).

Місцеві правила поширюються на ОКВП "Дніпро-Кіровоград", як на виробника послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод), а також на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб, які проводять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають свої стічні води в системи каналізації ОКВП "Дніпро-Кіровоград" та які розташовані на адміністративних територіях місцевих рад визначених в п. 1.2. цих Правил (крім закладів охорони здоров`я, освіти та об`єктів культурного призначення в яких забезпечується постійне проживання або перебування (проживання, лікування, навчання, оздоровлення) фізичних осіб, які не скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження) (пункт 1.3.).

Місцевими правилами передбачено, що контроль за складом і властивостями стічних вод Споживачів (в тому числі за допомогою автоматичних пробовідбірників) здійснюється в контрольних з колодязях (КК), в приймальних відділеннях каналізаційних насосних станцій або ємностях-усереднювачах, які є місцями відбору проб. Місця відбору проб визначаються на схемі балансового розмежування, яка являється додатком до договору про надання послуг водовідведення і позначаються як контрольні колодязі (пункт 6.1.).

Контрольні колодязі улаштовуються і експлуатуються споживачами (пункт 6.3.).

Контрольні колодязі мають бути завжди доступними для огляду і відбору проб, вільними від завалів, без запірних пристроїв (пункту 6.4.).

Виробник, не менше одного разу на три місяці, здійснює контроль якості стічних вод Споживача з метою визначення відповідності їх складу вимогам встановленим у п. 4.2 та додатках 1-К, 1-3, 1-0, 1-С та 1-См даних Правил відповідно до вказаного в них переліку забруднень (пункт 6.8.).

Виробник має право здійснювати раптовий (в будь-який час доби), не узгоджений з Споживачем заздалегідь, відбір контрольних проб стічних вод, що скидаються до систем централізованого водовідведення (пункт 6.9.).

Споживачі, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення, повинні забезпечити можливість проведення Виробником у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу, а також призначити дві відповідальні особи за організацію проведення контролю якості та кількості стічних вод з правом підпису акту відбору проб (пункт 6.10.).

Для визначення вмісту забруднень у стічних водах Споживачів використовують як дані лабораторії Виробника, так і результати лабораторного контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів охорони здоров`я, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі вимірювань (пункт 6.12.).

Плата за скид споживачем стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин, що встановлено аналізом контрольної проби та підтверджено актом, стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного Виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев`яноста днів. Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих споживачем за цей період з певного об`єкта (пункт 8.12.).

Плата за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення у разі порушення вимог, щодо якості і режиму їх скидання вноситься Споживачем на рахунок Виробника у порядку та в строки, що передбачені цими Правилами та/або договором (пункт 8.13.).

З метою контролю якості стічних вод Споживачів, Виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень (пункт 9.1.).

Виробник виставляє Споживачу рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Kk = 5 за розрахунковий місяць, зокрема, у разі зволікання з допуском представника Виробника до місця відбору (КК), незалежно від місця його розташування, більш ніж 30 хвилин після його прибуття та/або неявки уповноваженого представника Споживача для спільного відбору проб після його виклику представником Виробника шляхом сповіщення на контактний номер телефону (пункт 9.10.).

При вчиненні Споживачем порушень визначених у п. 9.9.-9.10. цих Правил, представники Виробника, які прибули для відбору проб стічних вод, фіксують їх в акті із чітким зазначеним допущеного Споживачем порушення, що призвело до неможливості відбору проб стічних вод.

Акт підписується представниками Виробника і в цей же день вручається (а при відмові в отриманні - протягом трьох робочих днів направляється рекомендованим листом) Споживачу разом із приписом про усунення допущеного порушення (пункт 9.11.).

ОКВП "Дніпро-Кіровоград" є підприємством водопровідно-каналізаційного господарства та здійснює господарську діяльність в сфері водопровідно-каналізаційного господарства з метою задоволення суспільних потреб у продукції, роботах та послугах, поліпшення побутових умов населення області, а також отримання прибутку і реалізації на основі одержаного прибутку соціальних та економічних інтересів територіальних громад сіл, селищ і міст області в галузі житлово-комунального господарства.

Предметом діяльності ОКВП "Дніпро-Кіровоград", серед іншого, є: централізоване водопостачання та водовідведення; обслуговування водопровідних мереж та мереж водовідведення; забирання, очищення та розподілення води; збирання і оброблення стічних вод.

Відповідно до п. 1.2. Місцевих правил дані правила затверджені, зокрема, в інтересах територіальної громади м. Кропивницький.

Отже, позивач наділений повноваженнями здійснення контролю якості стічних вод споживачів, які надходять до системи централізованого водовідведення міста Кропивницький, у відповідності до Правил № 316 та Місцевих правил.

ТОВ "Євростенд" здійснює скид своїх стічних вод до централізованої системи водовідведення м. Кропивницький та є Споживачем у розумінні вимог Правил № 316 і Місцевих правил.

Приймання стічних вод відповідача до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Договору.

Згідно з актами № 1125 від 10.10.2025 та № 1384 від 10.12.2025 відбору контрольної проби стічної води Споживача ТОВ "Євростенд" зафіксовано прибуття представників ОКВП "Дніпро-Кіровоград" на об`єкт Споживача для відбору контрольних проб стічних вод та не з`явлення представника Споживача протягом 35 хвилин після повідомлення на контактні номери телефону.

Відповідачеві нараховано плату за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням на загальну суму 26 211,60 грн.

Разом з тим, відповідач помилково зазначає у відзиві про відсутність підстав для нарахування плати за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Кк=5 за розрахунковий місяць і що підлягає застосуванню п. 9.9 Правил, відповідно до якого виробник виставляє споживачу рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Кк=2 у разі відмови Споживача виділити уповноваженого представника для відбору проб, що полягає у відсутності та/або ненаданні Виробнику копії наказу/розпорядження керівника Споживача про призначення відповідальних осіб за організацію проведення контролю та якості стічних вод з правом підпису акту відбору проб.

Як вище встановив суд, відповідач видав наказ №141 від 07.04.2023 про призначення відповідальних осіб за проведення відбору проб стічних вод з представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" з правом підпису актів відбору проб - Душина О.Ю. та Добровольського Д.С із зазначенням контактних номерів телефонів.

Також у п. 11.4. Договору сторони погодили вказаних осіб відповідальними за підписання актів відбору проб.

У порядку п. 11.4. Договору, відповідач не повідомив позивача про зміну представників призначених за організацію проведення контролю якості та кількості стічних вод з правом підпису акта проб.

У даному випадку фіксація обставин неявки представників Споживача для відбору проб стічних вод в актах відповідає вимогам наведених вище Правил №316 та Місцевих правил.

Можливість виклику уповноважених представників Споживача шляхом їх сповіщення на контактний номер телефону передбачена пунктом 9.10. Місцевих правил.

Правила №316 не визначають будь-якої обов`язкової форми повідомлення та за Правилами №316 передбачено право виробника здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб стічних вод.

Згідно з Актами № 1125 від 10.10.2025 та № 1384 від 10.12.2025 представники ОКВП "Дніпро-Кіровоград" знаходились на об`єкті Споживача 35 хв.

За вимогами Правил №316 споживачі, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення або безпосередньо на очисні споруди системи централізованого водовідведення виконавця, повинні забезпечити можливість проведення виконавцем у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод (п. 3 розд. VІ).

Господарський суд зазначає, що за вказаних обставин, відповідачем не забезпечено участь його уповноваженого представника (відповідальної особи) для відбору проб стічних вод, відповідно до вищезазначених положень правил та умов Договору.

Відповідно до п. 2.4. Місцевих правил споживачі зобов`язані, зокрема, визначати не менше двох представників, уповноважених представляти споживача під час відбору проб стічних вод, про що у триденний строк повідомляють виробника у письмовій формі та забезпечують присутність уповноваженого представника безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником.

Отже, саме відповідач, як споживач, повинен визначати представників із зазначенням номерів телефонного зв`язку, уповноважених представляти його під час відбору проб стічних вод і в подальшому забезпечувати присутність таких уповноважених представників на своєму об`єкті безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником.

Відповідальність за невизначення таких представників (із зазначенням їх номеру телефону) покладається на відповідача. Разом з тим не позбавляє його прав наділяти такими повноваженнями тих чи інших довірених осіб за необхідності, тому ризики настання наслідків невиконання договірних зобов`язань повинен нести відповідач.

Така правова позиція зазначена у постанові Верховного Суду від 25.10.2023 у cправі №925/761/21.

Наведені відповідачем обставини руйнування приміщень та споруд не спростовують його обов`язку виконання умов Договору.

Також, заперечення відповідача щодо належного направлення Акта № 1125 від 10.10.2025 спростовуються наданою позивачем копією поштового конверта відправлення № 2500900162324, що свідчить про повернення поштовим відділенням такого відправлення за закінченням терміну зберігання.

На підставі вищевикладеного, позивачем правомірно проведено розрахунок плати за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності Kk = 5 за період з 01.10.2025 до 31.10.2025 на суму 17 086,08 грн та за період з 01.12.2025 до 31.12.2025 на суму 9125,52 грн, про що оформлено відповідні рахунки, акти виконаних робіт на вказану суму та повідомлено відповідача.

З підстав викладеного, суд дійшов висновку про правомірність нарахування позивачем плати за перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах відповідача на розраховану позивачем суму в загальному розмірі 26 211,60 грн, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 73-74, 76-77, 123, 129, 233, 236-241, 250, 252, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Євростенд" (вул. Степана Чобану, 2, м. Кропивницький, 25005, код ЄДРПОУ 34629374) на користь Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" (вул. Соборна, 19а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009, код ЄДР 03346822) 26 211,60 грн плати за понаднормативне забруднення стічних вод, а також судовий збір у розмірі 2662,40 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення направити сторонам (до електронних кабінетів).

Повне рішення складено 24.06.2026.

Суддя В.Г. Кабакова