Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.06.2026м. ДніпроСправа № 904/1619/26За позовом Заступника керівника Луганської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону, м. Самар Дніпропетровської області в інтересах держави в особі
позивача-1: Міністерства оборони України, м. Київ
позивача-2: Квартирно-експлуатаційного відділу м. Луганськ, м. Слов`янськ Донецької області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги", м. Дніпро
про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 2 678 125,02грн
Суддя Євстигнеєва Н.М.
Секретар судового засідання Большакова А.О.
Представники:
Від позивача-1: Застеба А.В. (в залі суду), самопредставництво
Від позивача-2: Савченко Ю.В. (в залі суду), самопредставництво
Від відповідача: Калитвянська С.О. (в режимі відеоконференції), довіреність ДЕП №20251231008 від 31.12.2025
Від прокуратури: Мошура Л.В., прокурор, довіреність №53-ВИХ-26 від 27.04.2026
С У Т Ь С П О Р У:
Заступник керівника Луганської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону в інтересах держави в особі позивача-1: Міністерства оборони України, позивача-2: Квартирно-експлуатаційного відділу м. Луганськ звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, в якому просить:
- визнати недійсними додаткові угоди №2 від 12.02.2024, №4 від 15.03.2024, №6 від 08.05.2024, №7 від 16.05.2024 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії за державні кошти № 1ДЕП від 18.01.2024, укладені між Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ та Товариством з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги";
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" на користь Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ грошові кошти в розмірі 2 678 125,02грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що внесення спірними додатковими угодами змін до договору відбулося з порушенням вимог Закону України "Про публічні закупівлі", а отже такі угоди підлягають визнанню недійсними, а надмірно сплачені кошти підлягають поверненню до бюджету.
Правовими підставами позову прокурор зазначає, серед іншого, статті 203, 216, 1212 Цивільного кодексу України.
В обґрунтування повноважень на звернення до суду з позовом прокурор посилається на статтю 23 Закону України "Про прокуратуру", а також зауважує, що вже самого факту бездіяльності Міністерства оборони України та КЕВ м. Луганськ, які уповноважені здійснювати відповідні функції щодо захисту інтересів держави у спірних відносинах, для втручання прокурора є достатньо. Прокурор не зобов`язаний встановлювати причини, за яких позивач не здійснює захист своїх інтересів.
При цьому прокурор звертає увагу суду на відповідні висновки з цього питання Великої Палати Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18.
Згідно з частинами третьою, четвертою статті 53 Господарського процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.
За змістом частин третьої, четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Метою Закону України "Про публічні закупівлі" є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Закупівля товару за вказаним Законом здійснюється за рахунок бюджетних коштів.
Законом встановлено, що замовником є органи державної влади, органи місцевого самоврядування та органи соціального страхування, створені відповідно до закону, а також юридичні особи (підприємства, установи, організації) та їх об`єднання, які забезпечую!ь потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійенюо ься на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак, зокрема, юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів (ст. 1).
Виконання зобов`язань за додатковими угодами до договору, укладеними з порушенням законодавства у сфері публічних закупівель, призвело до нераціонального та неефективного використання коштів, що не відповідає меті Закону України "Про публічні закупівлі" та принципам, за якими мають здійснюватися публічні закупівлі, закріпленими в статті 3 даного Закону.
Невиконання встановлених законодавством норм при організації та проведенні тендерних процедур порушує інтереси держави в частині гарантування організації діяльності органів державної влади відповідно до вимог Конституції та законів України, забезпечення безумовного виконання нормативно-правових актів держави. Незаконність (якщо така буде встановлена) угод, на підставі яких витрачаються бюджетні кошти, інтересам держави не відповідає. Забезпечення національної безпеки українського суспільства є однією з найважливіших функцій держави, основні завдання із захисту суверенітету і територіальної цілісності якої покладаються на військові формування. Водночас, успішні дії останніх безпосередньо залежать від рівня їх забезпечення. Окрім того, укладенням додаткових угод до договору закупівлі електричної енергії порушені матеріальні інтереси, оскільки з урахуванням додаткових угод військові формування Луганської області фактично отримали менше електричної енергії через завищені ціни. Крім того, повномасштабне вторгнення російської федерації та введення в Україні правового режиму воєнного стану об`єктивно зумовило виникнення складної економічної ситуації, необхідності додаткового фінансування військових формувань, що виконують завдання з безпосередньої відсічі ворогу. У зв`язку з цим, захист інтересів держави у бюджетних правовідносинах є пріоритетом роботи усіх органів, у тому числі прокуратури, а порушення у цій сфері є неприпустимим в умовах сьогодення.
Таким чином, у зазначеному випадку наявний державний інтерес, що є підставою для представництва прокурором інтересів держави в особі органів, уповноважених здійснювати захист у даних правовідносинах.
Безпосереднє керівництво Збройними Силами України здійснює Міністерство оборони України (далі - Міноборони ), яке відповідно до ст. 10 Закону України "Про оборону України" є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує проведення в життя державної політики у сфері оборони, функціонування, бойову та мобілізаційну готовність, боєздатність і підготовку Збройних Сил України до здійснення покладених на них функцій і завдань.
Відповідно до норм Положення про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 03.07.2013 № 448 (далі за текстом - Положення про ОКЕЗ) квартирно - експлуатаційне забезпечення - комплекс заходів логістичного забезпечення, спрямованих на розміщення військових частин, утримання, експлуатацію об`єктів військової інфраструктури, облік фондів військових містечок, забезпечення військових частин приміщеннями, квартирним майном.
Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ є юридичною особою, веде самостійний баланс, має реєстраційні рахунки у відділеннях Державної казначейської служби України. За організаційно-правовою формою Квартирно - експлуатаційний відділ міста Луганськ є державною установою.
Саме Міністерство оборони України, як орган, що уповноважений державою на здійснення контролю за використанням фінансових і матеріальних ресурсів, забезпечення ефективного і цільового використання бюджетних коштів у військових частинах Збройних Сил України, а також КЕВ міста Луганськ як сторона оспорюваного правочину, є органами влади, до компетенції яких віднесені відповідні повноваження у спірних правовідносинах.
Після виявлення порушення вимог законодавства про закупівлі, Луганська спеціалізована прокуратура звернулась з листом від 19.02.2026 № 53-403ВИХ-26 до Міністерства оборони України та листом від 19.02.2026 № 53-404ВИХ-26 проінформувала Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ про наявність підстав для вжиття заходів щодо захисту інтересів держави у даних правовідносинах, у т.ч. шляхом пред`явлення позову, та про намір звернутися до суду з відповідною позовною заявою.
Міністерство оборони України листом від 25.02.2026 № 220/74/556 повідомило, що не зверталося з позовом про визнання додаткових угод № 2 від 12.02.2024, № 4 від 15.03.2024, № 6 від 08.05.2024, № 7 від 16.05.2024 до Договору № 1ДЕП недійсними зі стягненням з ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" надмірно сплачених бюджетних коштів. Проте за інформацією Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення Командування Сил логістики Збройних Сил України, з урахуванням судової практики у відповідній сфері правовідносин, Східному квартирно-експлуатаційному управлінню надано доручення щодо організації у порядку, встановленому Інструкцією з організації претензійної та позовної роботи, самопредставництва, представництва інтересів Міністерства оборони України, Збройних Сил України у судах та інших державних органах, виконання судових рішень, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 30.12.2026 № 744 (зі змінами), претензійної та позовної роботи про визнання недійсними додаткових угод № 2 від 12.02.2024, № 4 від 15.03.2024, № 6 від 08.05.2024, № 7 від 16.05.2024 до договору від 18.01.2024 № 1ДЕП.
КЕВ міста Луганськ листом від 02.03.2026 № 524/637 повідомило, що, відповідно до даних звітного періоду КЕВ міста Луганськ за 2024 рік у рамках виконання Договору № 1ДЕП від 18.01.2024 з ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" діяннями КЕВ міста Луганськ не завдано збитків (надмірно сплачених бюджетних коштів) у результаті укладання спірних додаткових угод. У зв`язку із відсутністю об`єктивних даних щодо надмірно сплачених бюджетних коштів КЕВ міста Луганськ у ході виконання Договору № 1ДЕП від 18.01.2024 та укладання додаткових угод до нього, претензійно-правові заходи щодо стягнення надмірно сплачених бюджетних коштів з ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" не вживались та немає жодних підстав для стягнення надмірно сплачених бюджетних коштів.
Моніторингом загальнодоступних інформаційних джерел ("Судова влада. Стан розгляду справ https://court.gov.ua/fair) та Єдиного державного реєстру судових рішень встановлено, що на момент подання до суду позовної заяви в судовому порядку відповідний спір не вирішується, провадження у такій справі судами не відкривалось.
Враховуючи викладене, підставами для подачі даного позову та представництва інтересів Міністерства оборони України та КЕВ м. Луганськ є невжиття протягом тривалого часу жодних заходів спрямованих на поновлення інтересів держави та є виключними випадками, що встановлено вимогами ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", на усунення виявлених порушень та захисту інтересів держави прокурором пред`являється цей позов.
Статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що прокурор здійснює представництво інтересів держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб`єкта владних повноважень.
Виконуючи вимогу вищевказаної норми закону, прокуратурою попередньо повідомлено листами від 25.03.2026 № 53-797ВИХ-26 та 25.03.2026 № 53-798ВИХ-26 Міністерство оборони України та Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ про намір звернутися до суду з відповідною позовною заявою.
Враховуючи викладене, вбачаються підстави для представництва прокурором інтересів держави та звернення до суду із позовом у зв`язку із доведеною бездіяльністю вказаних компетентних органів та необхідністю невідкладного захисту інтересів держави в даному випадку.
Тобто прокурором зібрано докази та перед зверненням до суду перевірено, що захист законних інтересів держави не здійснюють суб`єкти владних повноважень до компетенції яких віднесені відповідні повноваження, що покладає на органи прокуратури обов`язок захистити порушені інтереси держави шляхом внесення вказаного позову.
Вказане зумовлює необхідність звернення Луганської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону до суду з даною позовною заявою в інтересах держави в особі Міністерства оборони України та Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ, спрямованого на захист не тільки державного, але й публічного інтересу, який полягає у захисті прав кожного суб`єкта не тільки на участь у процедурі закупівлі, але й з метою не допуску на ринок нечесних та недобросовісних суб`єктів, недопущення порушень гарантованих державою принципів прозорого, раціонального та економічного витрачання бюджетних ресурсів.
Таким чином, прокуратурою дотримано вимоги ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", обґрунтовано підстави для представництва інтересів держави внаслідок бездіяльності, не здійснення позивачем наданих повноважень щодо захисту інтересів держави та не вжиття останніми до цього часу заходів щодо усунення вказаних порушень чинного законодавства при використанні бюджетних коштів.
Позивач-1, Міністерство оборони України, позовні вимоги прокурора підтримує в повному обсягу, вважає, що спірні додаткові угоди укладені з порушенням вимог чинного законодавства, тобто наявні всі підстави для задоволення позову.
Позивачем-2, Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ, надано письмові пояснення, в яких зазначає, що здійснення закупівлі по укладеному з ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" договору про постачання (закупівлю) електричної енергії за державні кошти № 1ДЕП від 18.01.2024 відбувалося на підставі затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування". Невід`ємною частиною Договору № 1ДЕП від 18.01.2024 року є Комерційна пропозиція "Особлива з РК", яка є Додатком № 3.
Сторонами укладеного Договору №1ДЕП від 18.01.2024 було встановлено, що ціна на електричну енергію враховується на підставі середньозваженої ціни на ринку електричної енергії та у кожному розрахунковому періоді, відповідно до підпункту 7 пункту 19 Особливостей. Отже, при внесені змін до Договору № 1ДЕП від 18.01.2024 додатковими угодами №2 від 12.02.2024; №4 від 15.03.2024; №6 від 08.05.2024, №7 від 16.05.2024 Сторони керувалися Особливостями здійснення публічних закупівель.
При цьому прив`язка Договору №1ДЕП до середньозваженої ціни на РДН відображено у пункті 1.2. Комерційної пропозиції, ціна за одиницю товару для кожного календарного (звітного) місяця розраховується з урахуванням середньозваженої ціна на електроенергію на ринку "на добу наперед", яка визначається за даними опублікованими Оператором ринку на його офіційному сайті https://www.oree.com.ua/index.php/indexes, як середньозважена ціна за результатами торгів у періоді постачання (звітному місяці, або відповідному періоді в разі не повного місяця постачання).
Оскільки, середньозважені ціни на електроенергію на ринку "на добу наперед", що підтверджується даними на офіційному сайті Оператору ринку, та є однією з складових, які застосовуються в Договорі при визначені ціни за одиницю товару для кожного календарного місяця, то змінювалась і загальна ціна за одиницю товару.
Позивач-2 вважає, що спірні додаткові угоди були укладені відповідно до чинного законодавства.
Відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначає, що сторони під час укладання Договору про постачання (закупівлю) електричної енергії №1ДЕП від 18.01.2024 керувалися вимогами саме Особливостей, які, у свою чергу, не містять жодних обмежень щодо збільшення ціни за одиницю товару у разі зміни середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед". Прокурором до позовної заяви не надано належних та допустимих доказів підтверджуючих недотримання позивачем та відповідачем під час укладення додаткових угод вимог статті 203 Цивільного кодексу України, Закону України "Про публічні закупівлі", спір щодо цього питання між сторонами відсутній.
Відповідач вважає, що незастосування наслідків недійсності додаткових угод до обох сторін правочину носить дискримінаційний характер та доводить відповідача до збитків. Визнання додаткових угод недійсними не означає автоматичне застосування положень договору у первісній редакції, бо постачання товару за умовами договору не відбулося. Отже стягувати грошові кошти у розмірі 2 678 125,02 грн, неможливо через відсутність постачання електричної енергії після визнання недійсними додаткових угод. Прокурор, спираючись на положення ст.ст.216, 1212 ЦК України, проігнорував, що саме ст.216 ЦК України передбачає обов`язкове застосування наслідків недійсності для обох сторін правочину та вимагає у разі недійсності правочину повернення кожною зі сторін другій стороні у натурі всього, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
У відповіді на відзив прокурор вказує, що твердження Відповідача у відзиві на позовну заяву є помилковими та безпідставними щодо застосування до спірних правовідносин Постанови № 1178, оскільки її положення не поширюються на закупівлі для гарантованого забезпечення потреб оборони. Прокурор посилається на постанову Верховного Суду від 21.11.2025 у справі №918/694/23, в якій Суд зазначив, що зміна умов договору про закупівлю щодо збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % не допускається, зокрема, у випадку закупівлі бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії. Внесені зміни Законом № 1530-ІХ до пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII не стосуються встановленої первісною редакцією цього Закону заборони збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10 %, в тому числі і при здійсненні закупівлі бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії (п. 158).
Тобто законодавець передбачив можливість зміни ціни, зокрема, збільшення ціни за одиницю товару пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку, але не більше, ніж на 10 відсотків.
Крім того, додатковими угодами № 2 від 12.02.2024, № 4 від 15.03.2024, № 6 від 08.05.2024, № 7 від 16.05.2024 порівняно з умовами Договору № 1ДЕП, ціна за 1 кВт/год електричної енергії була збільшена за вже поставлену електричну енергію Споживачу.
Щодо наслідків недійсності додаткових угод та стягнення безпідставно отриманих коштів, то у даній справі предметом позову є визнання недійсними додаткових угод, а не договору в цілому, тому стягнення надмірно сплачених коштів узгоджується з положеннями про повернення безпідставно отриманого майна, є належним способом захисту.
Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.03.2026 справу №904/1619/26 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.
Ухвалою господарського суду від 31.03.2025 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 27.04.2026.
Позивач та відповідач у підготовче засідання не з`явилися, явку повноважних представників не забезпечили, про день, час, місце розгляду справи повідомлялися належним чином.
Ухвалу суду від 31.03.2026 в електронному вигляді доставлено до електронного кабінету позивачів 31.03.2026, що підтверджується довідками про доставку електронного листа (а.с. 148-153 том 1).
27 квітня 2026 року в судовому засіданні оголошено перерву до 12 травня 2026 року.
01 травня 2026 року від прокуратури до господарського суду надішли додаткові пояснення у справі, які містять формулу розрахунку відсоткової різниці між першочерговою ціною за 1кВт/год електричної енергії, визначеною у Договорі про постачання (закупівлю) електричної енергії за державні кошти № 1ДЕП від 18.01.2024 та ціною, визначеною додатковими угодами до нього, укладеними між Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ та ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" за період з 16.01.2024 по 14.05.2024 (включно).
11 травня 2026 року до суду надійшли додаткові пояснення, в яких відповідач наводить свої розрахунки.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 12.05.2026 закрито підготовче провадження у справі; призначено справу до судового розгляду по суті у судове засідання на 01.06.2026.
З 01.06.2026 оголошено переву до 11.06.2026.
29.05.2026 через підсистему "Електронний суд" ЄСІКС відповідач подав клопотання про відкладення розгляду справи №904/1619/26 на іншу дату та повернутись до розгляду цієї справи у підготовчому провадженні.
Представник Відповідача у клопотанні про відкладення розгляду справи та повернення до стадії підготовчого провадження зазначає, що Верховна Рада України 27.05.2026 у другому читанні ухвалила законопроєкт № 11520 щодо публічних закупівель, який, на його думку, може вплинути на спірні правовідносини, у зв`язку з чим просить відкласти розгляд справи на іншу дату до моменту набрання чинності вказаним нормативно-правовим актом.
Клопотання про повернення до стадії підготовчого провадження та відкладення розгляду справи залишено без задоволення, про що зазначено в протоколі судового засідання 11.06.2026.
Відмовляючи в задоволенні клопотання суд враховує, що на момент подання клопотання закон, на який посилається відповідач, не набрав чинності у встановленому Конституцією та законодавством України порядку. Сам факт прийняття законопроєкту Верховною Радою України не свідчить про набрання ним чинності та не створює правових наслідків для учасників спірних правовідносин до його підписання Президентом України та офіційного опублікування. Станом на 11.06.2026 законопроєкт №11520 не підписаний Президентом, не опублікований на офіційних сайтах, а відповідно - не набрав законної сили. Крім того, відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Спірні правовідносини між сторонами виникли та реалізовувалися на підставі законодавства, чинного на момент укладення додаткових угод до договору про закупівлю електричної енергії. Тому оцінка правомірності дій сторін повинна здійснюватися виходячи з норм законодавства, які діяли на час вчинення відповідних правочинів.
Під час розгляду справи по суті прокурор та представники сторін надали пояснення по суті спору.
У судовому засіданні 11.06.2026 проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.
Заслухавши пояснення прокурора відділу прокуратури, позивачів та відповідача, оцінивши докази у їх сукупності, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
18.01.2024 за результатами закупівлі Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ (споживач) із Товариством з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" (постачальник) укладено Договір про постачання (закупівлю) електричної енергії за державні кошти № 1ДЕП (надалі - Договір № 1ДЕП), а.с.27-31 том 1.
За цим договором постачальник продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач сплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору (п.1.2. договору).
Згідно з п. 1.3. Договору № 1ДЕП від 18.01.2024 очікуваний обсяг постачання (закупівлі) електричної енергії на 2024 рік становить 9 709 000 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закіпвлі послуг з розподілу (передачі). Електричної енергії у оператора системи:
8600 000 кВт*год - АТ "ДТЕК Донецькі електромережі";
600 000 кВт*год - ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі";
149 000 кВт*год - АТ "Укрзаліізниця";
300 000 кВт*год - ДП "Регіональні електричні мережі".
Строки і терміни поставки - до 31.12.2024 (п.2.1. договору).
Відповідно до п. 4.1. Договору загальна вартість Договору становить 49 215 183,33 грн, крім того ПДВ 9 843 036,67 грн, разом з ПДВ 59 058 220,00 грн (П`ятдесят дев`ять мільйонів п`ятдесят вісім тисяч двісті двадцять грн. 00 коп.).
Ціна за 1 кВт/год електричної енергії за Договором становить:
- за об`єктами Замовника, приєднаними до мереж оператора системи розподілу АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" разом з ПДВ 6,07 грн;
- за об`єктами Замовника, приєднаними до мереж оператора системи розподілу ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" разом з ПДВ 7,06 грн;
- за об`єктами Замовника, приєднаними до мереж оператора системи розподілу АТ "Укрзалізниця" разом з ПДВ 5,98 грн;
- за об`єктами Замовника, приєднаними до мереж оператора системи розподілу ДП "Регіональні електричні мережі" разом з ПДВ 4,55 грн.
Оплата за електричну енергію за Договором здійснюється Споживачем у строк до 10 (десяти) робочих днів з моменту отримання від Постачальника належним чином оформленого Акту із зазначенням обсягів споживання та втрат за точками обліку по об`єктам Споживача та рахунку на оплату за фактично відпущену електричну енергію за умови наявності бюджетного фінансування. У разі відсутності бюджетного фінансування оплата за електричну енергію за Договором здійснюється протягом 20 календарних днів з дати надходження фінансування на рахунок Споживача (п. 4.8. Договору № 1ДЕП).
Відповідно до п. 13.4. Договору № 1ДЕП, у разі необхідності внесення змін та доповнень до Договору, в тому числі зміни ціни за одиницю товару у разі коливання ціни такого товару на ринку та/або зміни регульованої ціни (тарифу), Сторона ініціатор такої зміни зобов`язана підготувати та направити на погодження іншій стороні проєкт зміни до Договору у формі додаткової угоди. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну умов договору, у 10-ти денний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
Договір набирає чинності з дати його підписання Сторонами та діє до 31.12.2024, а в частині проведення розрахунків - до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань щодо розрахунків за Договором (п. 13.1. Договору № 1ДЕП).
Ціна на електричну енергію для розрахункового періоду та механізм її регулювання узгоджено сторонами в Додатку №3 до договору 1 ДЕП "Комерційна пропозиція "Особлива з РК" (а.с.33-35 том 1):
Згідно п.1.2. Комерційної пропозиції "Особлива з РК" ціна за одиницю товару для кожного календарного (звітного) місяця розраховується з урахуванням середньозваженої ціни на електроенергію на ринку "на добу наперед", яка визначається за даними, опублікованими Оператором ринку на його офіційному сайті https://www.oree.com.ua/index.php/indexes, як середньозважена ціна за результатами торгів у періоді постачання (звітному місяці, або відповідному періоді у разі не повного місяця постачання), та за результатами торгів складає: 2,62122 грн/кВт*год без ПДВ;
Т - ціна (тариф) послуг оператора системи передачі (регульована ціна), на дату укладання договору складає 0,52857 грн/кВт*год без ПДВ;
Р - ціна (тариф) послуг n-го оператора системи розподілу (регульована ціна), грн/кВт*год.
Застосовується в залежності від ступеня напруги (1-й або 2-й клас) та оператора системи розподілу, до якого приєднані відповідні площадки вимірювання Споживача, на дату укладання договору складає:
1,8086 грн/кВт*год без ПДВ - АТ "ДТЕК Донецькі електромережі";
2,63087 грн/кВт*год без ПДВ - ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі";
1,73019 грн/кВт*год без ПДВ - АТ "Укрзалізниця";
0,54502 грн/кВт*год без ПДВ - ДП "Регіональні електричні мережі".
Пунктом 1.2.1. Комерційної пропозиції встановлено, що постачальник здійснює коригування ціни шляхом збільшення/ зменшення відповідної регульованої складової Т і Р з дати її введення в дію. Підтвердженням необхідності внесення таких змін є чинні (введені в порядку, встановленому законодавством, в дію) нормативно-правові акти відповідного уповноваженого органу щодо встановлення (зміни) регульованих цін (тарифів), які враховуються при розрахунку ціни на електричну енергію.
Постачальник здійснює коригування ціни шляхом збільшення/ зменшення відповідної складової середньозваженої ціни на електроенергію на ринку "на добу наперед" за даними, опублікованими Оператором ринку по результатам торгів на ринку "на добу наперед" у розрахунковому періоді (п.1.2.2 Комерційної пропозиції).
Відповідно до п. 1.3. "Комерційної пропозиції" зміна відповідних складових в порядку, передбаченому пунктами 1.2.1. - 1.2.2., оформляється згідно з умовами, зазначеними в Договорі. Про зміну відповідних складових Постачальник інформує Споживача шляхом направлення повідомлення у паперовому вигляді, підписаного уповноваженою особою Постачальника або повідомлення, з урахуванням вимог чинного законодавства, у вигляді електронного документа, підписаного уповноваженою особою Постачальника, з використанням кваліфікованого електронного підпису. Відповідне повідомлення може бути використане Споживачем для оприлюднення в електронній системі закупівель відповідно до вимог діючого законодавства. За окремим зверненням Споживача йому може бути наданий паперовий примірник підписаного повідомлення.
Таким чином, на момент підписання Договору № 1ДЕП сторонами погоджені всі істотні умови: предмет, ціна та строк виконання зобов`язань за договором.
У подальшому між КЕВ м. Луганськ та ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" укладено низку додаткових угод до Договору про постачання (закупівлю) електричної енергії за державні кошти № 1ДЕП від 18.01.2024: № 1 від 18.01.2024, № 2 від 12.02.2024, № 3 від 16.02.2024, № 4 від 15.03.2024, № 5 від 15.04.2024, № 6 від 08.05.2024, № 7 від 16.05.2024.
Вказаними додатковими угодами ціна за 1 кВт/год електричної енергії не змінювалася або змінювалася в сторону збільшення.
Додатковою угодою № 1 від 18.01.2024 до Договору про постачання (закупівлю) електричної енергії за державні кошти № 1ДЕП від 18.01.2024 сторони домовились доповнити пункт 13.2 Договору абзацом 7 наступного змісту (а.с.31 том 1):
зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни. Порядок зміни ціни встановлений в Додатку 3.
Також п. 2 Додаткової угоди п. 15.4. Договору викладено в наступній редакції: Невід`ємною частиною цього Договору є: Додаток №1: "Повідомлення про намір укладання договору про постачання електричної енергії споживачу"; Додаток №2: "Прогнозовані обсяги постачання електричної енергії Споживачу"; Додаток №3: "Комерційна пропозиція "Особлива з РК".
Вказаною Додатковою угодою ціна за одиницю товару не змінювалась.
Додатковою угодою № 2 від 12.02.2024 до Договору (а.с.32 том 1) внесено зокрема, наступні зміни.
У пункті 1 вказаної Додаткової угоди сторони погодили, що для остаточних розрахунків за розрахунковий період з 16.01.2024 по 31.01.2024 застосовується середньозважена ціна на електроенергію на ринку "на добу наперед", що оприлюднена на сайті Оператора ринку за результатами торгів за період з 16.01.2024 по 31.01.2024, яка становить 3,99180 грн/кВт*год (без ПДВ).
Пунктом 7 Додаткової угоди внесено зміни до Договору, що містить інформацію про ціну за одиницю (грн/кВт*год) та викладено ціну за одиницю в наступній редакції: «Споживач розраховується з Постачальником за фактично спожиту електричну енергію за період січня за ціною, що становить:
- 6,42897 грн/кВт*год без ПДВ - АТ "ДТЕК Донецькі електромережі";
- 6,35056 грн/кВт*год без ПДВ - АТ "Укрзалізниця";
- 7,25124 грн/кВт*год без ПДВ - ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі";
- 5,16539 грн/кВт*год без ПДВ - ДП "Регіональні електричні мережі".
Відповідно до пункту 8 Додаткової угоди, яким внесено зміни до п. 1.3. Договору, очікуваний обсяг постачання (закупівлі) електричної енергії на 2024 рік становить 7637668,41 кВт*год.
Різниця між загальними обсягами з моменту укладання договору про постачання електричної енергії та з урахуванням тарифу у розрахунковому періоді січня, складає 2 071 331,59 кВт.
Фактичні обсяги постачання за період з 16.01.2024 по 31.01.2024 становлять 878670 кВт*год.
Додатковою угодою № 3 від 16.02.2024 (а.с.45 том 1) до Договору було внесено зокрема, такі зміни.
У пункті 1 вказаної Додаткової угоди Сторони, керуючись п. 13.2. та п. 4.2. Договору, дійшли згоди внести зміни до Договору № 1ДЕП про постачання (закупівлю) електричної енергії від 18.01.2024, а саме зменшити загальний обсяг закупівлі електричної енергії на 3 876 190,12 кВт*год та загальну вартість Договору на 30 000 000,00 (тридцять мільйонів грн. 00 коп.)
Відповідно до пункту 1.1. Додаткової угоди, яким внесено зміни до п. 1.3. Договору, загальний очікуваний обсяг постачання (закупівлі) електричної енергії на 2024 рік становить 3 761 477,59 кВт*год.
Пункт 4.1. Договору № 1ДЕП викладено у наступній редакції:
"4.1. Загальна вартість Договору становить - 24 215 183,33 грн., крім того ПДВ - 4 843 036,67 грн., разом з ПДВ - 29 058 220,00 грн (Двадцять дев`ять мільйонів п`ятдесят вісім тисяч двісті двадцять грн. 00 коп.)".
Вказаною Додатковою угодою ціна за одиницю товару не змінювалась.
Додатковою угодою № 4 від 15.03.2024 (а.с.46 том 1) до Договору було внесено зміни, зокрема, наступні.
У пункті 1 вказаної Додаткової угоди сторони погодили, що для остаточних розрахунків в розрахунковому періоді лютого 2024 року застосовується середньозважена ціна на електроенергію на ринку "на добу наперед", що оприлюднена на сайті Оператора ринку за результатами торгів за лютий 2024 року, яка становить 3,26858 грн/кВт*год (без ПДВ).
Пунктом 1.7. Додаткової угоди внесено зміни до Договору, що містить інформацію про ціну за одиницю (грн/ кВт*год) та викладено ціну за одиницю в наступній редакції: "Споживач розраховується з Постачальником за фактично спожиту електричну енергію за період лютого 2024 р. за ціною, що становить:
- 5,70575 грн./кВт*год. без ПДВ - АТ "ДТЕК Донецькі електромережі";
- 5,62734 грн./кВт*год. без ПДВ - АТ "Укрзалізниця";
- 6,52802 грн./кВт*год. без ПДВ - ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі";
- 4,44217 грн./кВт*год. без ПДВ - ДП "Регіональні електричні мережі".
Пункт 4.1. Договору № 1ДЕП викладено у наступній редакції:
Загальна вартість Договору становить - 22 130 287,96 грн., крім того ПДВ - 4 426 057,59 грн., разом з ПДВ - 26 556 345,55 грн (Двадцять шість мільйонів п`ятсот п`ятдесят шість тисяч триста сорок п`ять грн. 55 коп.).
Фактичні обсяги постачання за період з 01.02.2024 по 29.02.2024 становлять 890710 кВт*год.
Додатковою угодою № 5 від 15.04.2024 (а.с.57 том 1) до Договору внесено наступні зміни.
У пункті 1.1. вказаної Додаткової угоди Сторони погодили, що для остаточних розрахунків у розрахунковому періоді березня 2024 року застосовується середньозважена ціна на електроенергію на ринку "на добу наперед", що оприлюднена на сайті Оператора ринку за результатами торгів березня 2024 року, що становить 3,08953 грн/кВт*год (без ПДВ).
Пунктом 1.7. Додаткової угоди внесено зміни до Договору, що містить інформацію про ціну за одиницю (грн/ кВт*год) та викладено ціну за одиницю в наступній редакції: "Споживач розраховується з Постачальником за фактично спожиту електричну енергію за період березня 2024 р., за ціною, що становить:
- 5,5267 грн./кВт*год. без ПДВ - АТ "ДТЕК Донецькі електромережі";
- 5,44829 грн./кВт*год. без ПДВ - АТ "Укрзалізниця";
- 6,34897 грн./кВт*год. без ПДВ - ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі";
- 4,26312 грн./кВт*год. без ПДВ - ДП "Регіональні електричні мережі".
Пункт 4.1. Договору № 1ДЕП викладено в наступній редакції: "п. 4.1. Загальна вартість Договору становить - 21 773 839,05 грн, крім того ПДВ - 4 354 767,81 грн., разом з ПДВ - 26 128 606,86 грн. (Двадцять шість мільйонів сто двадцять вісім тисяч шістсот шість грн. 86 коп.).
Пунктом 3 Додаткової угоди № 5 від 15.04.2024 суму Договору № 1ДЕП зменшено на 427 738,69 грн.
Відповідно до пункту 4 Додаткової угоди, яким внесено зміни до п. 1.3. Договору, очікуваний обсяг постачання (закупівлі) електричної енергії на 2024 рік становить 3 760 988,27 кВт*год.
Вказаною Додатковою угодою ціна за 1 кВт/год поставленої електричної енергії збільшувалась у межах визначеного законодавством ліміту 10 % від початкової ціни Договору № 1ДЕП.
Додатковою угодою № 6 від 08.05.2024 (а.с.68 том 1) до Договору внесено зміни, зокрема, наступні.
У пункті 1.1. вказаної Додаткової угоди Сторони погодили, що для остаточних розрахунків в розрахунковому періоді квітня 2024 року застосовується середньозважена ціна на електроенергію на ринку "на добу наперед", що оприлюднена на сайті Оператора ринку за результатами торгів квітня 2024 року, що становить 3,33377 грн/кВт*год (без ПДВ).
Пунктом 1.7. Додаткової угоди внесено зміни до Договору, що містить інформацію про ціну за одиницю (грн/ кВт*год) та викладено ціну за одиницю в наступній редакції: "Споживач розраховується з Постачальником за фактично спожиту електричну енергію за період квітня 2024 р., за ціною, що становить:
- 5,77094 грн./кВт*год. без ПДВ - АТ "ДТЕК Донецькі електромережі";
- 5,69253 грн./кВт*год. без ПДВ - АТ "Укрзалізниця";
- 6,59321 грн./кВт*год. без ПДВ - ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі";
- 4,50736 грн./кВт*год. без ПДВ - ДП "Регіональні електричні мережі".
Пункт 4.1. Договору № 1ДЕП викладено у наступній редакції: "п. 4.1. Загальна вартість Договору становить - 21 773 839,05 грн, крім того ПДВ - 4 354 767,81 грн., разом з ПДВ - 26 128 606,86 грн. (Двадцять шість мільйонів сто двадцять вісім тисяч шістсот шість грн. 86 коп.) ".
Відповідно до пункту 3 Додаткової угоди, яким внесено зміни до п. 1.3. Договору, очікуваний обсяг постачання (закупівлі) електричної енергії на 2024 рік становить 3 716 188,41 кВт*год.
Фактичні обсяги постачання за період квітня 2024 становлять 715648 кВт*год. Зменшено обсяги на 44799,86 кВт*год.
Додатковою угодою № 7 від 16.05.2024 (а.с.78 том 1) до Договору про постачання (закупівлю) електричної енергії за державні кошти № 1ДЕП від 18.01.2024 було внесено зміни наступні зміни.
У пункті 1.1. вказаної Додаткової угоди Сторони погодили, що для остаточних розрахунків в розрахунковому періоді з 01.05.2024 по 14.05.2024 (включно) застосовується середньозважена ціна на електроенергію на ринку "на добу наперед", що оприлюднена на сайті Оператора ринку за результатами торгів з 01.05.2024 по 14.05.2024, яка становить 4,11516 грн/кВт*год (без ПДВ).
Пунктом 1.7. Додаткової угоди внесено зміни до Договору, що містить інформацію про ціну за одиницю (грн/ кВт*год) та викладено ціну за одиницю в наступній редакції: "Споживач розраховується з Постачальником за фактично спожиту електричну енергію за період з 01.05.2024 по 14.05.2024 за ціною, що становить:
- 6,55233 грн./кВт*год. без ПДВ - АТ "ДТЕК Донецькі електромережі";
- 6,47392 грн./кВт*год. без ПДВ - АТ "Укрзалізниця";
- 7,3746 грн./кВт*год. без ПДВ - ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі";
- 5,2888 грн./кВт*год. без ПДВ - ДП "Регіональні електричні мережі".
Пункт 4.1. Договору № 1ДЕП викладено у наступній редакції: загальна вартість Договору становить - 21 773 839,05 грн, крім того ПДВ - 4 354 767,81 грн., разом з ПДВ - 26 128 606,86 грн. (Двадцять шість мільйонів сто двадцять вісім тисяч шістсот шість грн. 86 коп.).
Відповідно до пункту 3 Додаткової угоди, яким внесено зміни до п. 1.3. Договору, очікуваний обсяг постачання (закупівлі) електричної енергії на 2024 рік становить 3 682 268,47 кВт*год.
Фактичні обсяги постачання за період з 01.05.2024 по 14.05.2024 становлять 266756 кВт*год. Зменшено обсяги на 33919,94 кВт*год.
На виконання умов договору та відповідно до актів приймання-передачі товарної продукції (електроенергії), Товариство з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" поставило, а Квартирно-експлуатаційний відділ м. Луганськ прийняв електроенергію, що підтверджується актами приймання-передачі:
- за період з 16.01.2024 по 31.01.2024 у кількості 862962 кВт/год на суму 6787500,91грн (Додаткова угода №2) (а.с.39-42 том 1).
Фактичний обсяг постачання енергії з 16.01.2024 по 31.01.2024 - 878 670 кВт/год.
- від 29.02.2024 - за лютий 2024 року у кількості 872411 кВт/год на суму 5973310,82грн.
- від 29.02.2024 - за лютий 2024 року у кількості 10329 кВт/год на суму 69749,75грн,
- від 29.02.2024 - за лютий 2024 року у кількості 7970 кВт/год на суму 62433,97грн (Додаткова угода №4) (а.с.50-55 том 1).
Фактичний обсяг постачання енергії з 01.02.2024 по 29.02.2024 - 890 710 кВт/год.
- від 31.03.2024 - за березень 2024 року у кількості 917147 кВт/год на суму 6082838,99грн (а.с.61-65 том 1);
- від 31.03.2024 - за березень 2024 року у кількості 6756 кВт/год на суму 51472,37грн (а.с.66 том 1);
- від 31.03.2024 - за березень 2024 року у кількості 6581 кВт/год на суму 43026,24грн (Додаткова угода №5) (а.с.66 том 1).
Фактичний обсяг постачання енергії з 01.03.2024 по 31.03.2024 - 930 484 кВт/год.
- акт від 30.04.2024 - за квітень 2024 року у кількості 708156 кВт/год на суму 4904070,94грн (а.с.71-76 том 1),
- акт від 30.04.2024 - за квітень 2024 року у кількості 4926 кВт/год на суму 33649,69грн (а.с.76 том 1),
- акт від 30.04.2024 - за квітень 2024 року у кількості 2566 кВт/год на суму 20301,80грн (Додаткова угода №6) (а.с.77 том 1).
Фактичний обсяг постачання енергії за Додатковою угодою №6 з 01.04.2024 по 30.04.2024 - 715 648 кВт/год.
- акт за період з 01.05.2024 по 14.05.2024 у кількості 261775 кВт/год на суму 2058288,19грн (а.с.81-86 том 1),
- акт за період з 01.05.2024 по 14.05.2024 у кількості 3023 кВт/год на суму 26752,10грн (а.с.86 том 1),
- акт за період з 01.05.2024 по 14.05.2024 у кількості 1958 кВт/год на суму 15211,12грн (Додаткова угода №7) (а.с.87 том 1).
Відповідно до платіжних інструкцій, копії яких долучені до матеріалів справи, позивач-2 в повному обсязі оплатив вартість поставленого йому відповідачем природного газу (а.с.44, 56, 67, 77, 87 том 1):
№ 516 від 26.02.2024 на суму 6787500,91грн, № 1539 від 18.04.2024 на суму 2007522,20грн,
№ 1639 від 24.04.2024 на суму 4097972,40грн, №1471 від 16.04.2024 на суму 2 079 273,60 грн,
№ 1640 від 24.04.2024 на суму 4 098 064 грн., №1828 від 13.05.2024 на суму 4958022,35грн,
№ 2009 від 16.05.2024 на суму 2100251,40грн.
Умови договору виконані сторонами повністю, що не заперечується сторонами.
Листом ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" № 2/7100 від 18.04.2024 повідомило Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ, що строк дії Договору про постачання (закупівлю) електричної енергії № 1ДЕП від 18.01.2024 закінчується 14.05.2024.
Внаслідок укладення додаткових угод до договору на постачання електричної енергії від 18.01.2024 № 1ДЕП первісну ціну, визначену при проведенні процедури закупівлі, збільшено більш як на 10% (окрім Додаткових угод №1 від 18.01.2024 та №3 від 16.02.2024, за якими ціна за 1 кВт/год не змінювалась, та Додаткової угоди №5 від 15.04.2024, якою ціна за 1 кВт/год поставленої електричної енергії збільшилась у межах законодавчо встановленого ліміту 10%).
Правовідносини у сфері публічних закупівель за бюджетні кошти врегульовано Законом України "Про публічні закупівлі" (далі - Закон) та Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі - Особливості).
Укладення та виконання договорів про закупівлю, відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону, здійснюється відповідно до вимог ЦК та ГК України, з урахуванням особливостей встановлених Законом.
Прокурор просить визнати недійсними додаткові угоди №2 від 12.02.2024, №4 від 15.03.2024, №6 від 08.05.2024, №7 від 16.05.2024 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії за державні кошти № 1ДЕП від 18.01.2024, укладені між Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ та Товариством з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги", як такі, що укладені з порушенням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", та стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" на користь Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ 2678125,02грн безпідставно отриманих коштів, що і є причиною спору.
Вважає, що правові підстави для збільшення ціни за одиницю товару за договором у відповідності до укладених додаткових угод відсутні. Укладення цих додаткових угод призвело до зменшення обсягів закупівлі електричної енергії, зростання ціни за одиницю товару та безпідставне отримання коштів у сумі 2678125,02грн.
Наведені обставини є підставою для визнання додаткових угод недійсними та стягнення з відповідача безпідставно сплачених коштів.
Предметом доказування у цій справі є обставини щодо наявності/відсутності підстав визнання недійсними додаткових угод №2 від 12.02.2024, №4 від 15.03.2024, №6 від 08.05.2024, №7 від 16.05.2024 до договору, та відповідно підстав для стягнення з відповідача сплачених позивачем -2 на виконання цих додаткових угод грошових коштів.
Відповідно до ст. 16 ЦК України серед способів захисту визначено визнання правочинів недійсними.
У постанові Верховного Суду від 22.06.2022 у справі №917/1062/21 викладено правову позицію про те, що визнання додаткових угод недійсними в разі порушення п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" є належним способом захисту.
Розглянувши позовні вимоги, суд дійшов висновку, що вищевказані додаткові угоди №2 від 12.02.2024, №4 від 15.03.2024, №6 від 08.05.2024, №7 від 16.05.2024 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії є недійсними з огляду на таке.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади визначаються Законом України "Про публічні закупівлі" (Закон №922-VІІІ).
Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції (преамбула).
Відповідно до статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі", закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (ч.1 статті 41 Закону №922-VІІІ ).
Учасник - переможець процедури закупівлі під час укладення договору повинен надати дозвіл або ліцензію на провадження певного виду господарської діяльності, якщо отримання такого дозволу або ліцензії на провадження такого виду діяльності передбачено законодавством.
Забороняється укладання договорів, що передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно із частиною першою статті 628, статтею 629 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
За частиною другою статті 189 Господарського кодексу України (що був чинний на дату виникнення спірних відносин; далі - ГК України) ціна є істотною умовою господарського договору.
Згідно з частиною першою статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до частини першої статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Згідно із частинами третьою, четвертою статті 653 ЦК України у разі зміни договору зобов`язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов`язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно із частинами першою, другою статті 334 ЦК України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Переданням майна вважається вручення його набувачеві або перевізникові, організації зв`язку тощо для відправлення, пересилання набувачеві майна, відчуженого без зобов`язання доставки.
Відповідно до частини четвертої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" (далі - Закон № 922-VIII) умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Пунктом 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII передбачено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 % пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
Відповідно до пункту 3-7 розділу X "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі" установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт та послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.
Постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178 затверджено "Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування" (надалі - "Особливості").
Підпунктом 7 пункту 19 Особливостей визначено, що істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10, 13 (крім підпунктів 13, 15 та 26 пункту 13 цих особливостей, крім договору про закупівлю, зазначеного в абзаці другому, третьому частини першої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі"), 80, 86, 88, 89, 91 цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадку, зокрема, зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
Підпунктом 2 пункту 19 Особливостей визначено, що істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10, 13 (крім підпунктів 13, 15 та 26 пункту 13 цих особливостей, крім договору про закупівлю, зазначеного в абзацах другому, третьому частини першої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі"), 80, 86, 88, 89, 91 цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадку, зокрема, узгодженого сторонами збільшення ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку, що відбулося з дня укладення договору про закупівлю (у разі збільшення ціни за одиницю товару за цим підпунктом вперше) або з дня останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни (у разі збільшення ціни за одиницю товару за цим підпунктом вдруге і далі), за умови документального підтвердження такого коливання. Такі зміни до договору про закупівлю можуть бути внесені не раніше 90 днів з дня підписання договору про закупівлю або внесення до нього змін щодо збільшення ціни за одиницю товару за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. Обмеження стосовно строків внесення змін до договору про закупівлю щодо збільшення ціни за одиницю товару не застосовується у разі зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії. Обмеження щодо збільшення ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків застосовується щодо кожного окремого випадку збільшення ціни за одиницю товару (без обмеження кількості змін). Змінена ціна за одиницю товару не повинна перевищувати ціну за одиницю товару, що передбачена в початковому договорі про закупівлю, більше ніж на 50 відсотків.
Проте, із висновку, викладеного у Постанові Верховного Суду від 18.06.2024 у справі 922/2595/23 вбачається, що у будь-якому разі Кабінет Міністрів України в Постанові від 12.10.2022 № 1178 робить посилання на умову ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", якою встановлено обмеження (збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків).
Вказаної позиції дотримується Верховний Суд і у Постанові від 28.08.2024 у справі № №918/694/23, в якій зазначив, що "посилання Скаржника на підпункт 7 пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 не свідчить про зміну законодавства у відповідній категорії спору, оскільки:
1) постанова Кабінету Міністрів України є підзаконним нормативно-правовим актом;
2) її зміст лише деталізує випадки для можливості зміни сторонами правочину ціни договору в порядку пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", та не встановлює іншого алгоритму розрахунку процентного співвідношення ціноутворення, передбаченого даною нормою".
У Постанові Верховного Суду від 18.06.2024 у справі № 922/2595/23 зазначено, що Постанова Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 не передбачає внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі", а лише встановлює певні особливості щодо процедури здійснення публічних закупівель під час дії воєнного стану.
Вище вказаних висновків дотримається Верховний Суд і у Постановах від 06.02.2025 у справі № 916/747/24 та від 21.11.2025 у справі № 920/19/24.
Таким чином, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, неухильним аспектом при застосуванні особливостей при збільшенні ціни за одиницю товару є дотримання умов (обмежень), передбачених ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Верховний Суд у постанові від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18 наголосив, що можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та ст. 3 Закону України "Про публічні закупівлі".
Згідно Висновку Великої палати Верховного Суду про застосування пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", який викладено у постанові від 24.01.2022 у справі № 922/2321/22 (провадження № 12-57гс23):
ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов`язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається (п.88);
зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах (п.89);
у будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі (п.90).
В іншому випадку не досягається мета Закону № 922-VIII, яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.
Із системного тлумачення наведених норм ЦК України та Закону України "Про публічні закупівлі" вбачається, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов`язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.
Зазначені висновки викладені також в Постанові Великої Палати Верховного Суду у справі № 922/2321/22 від 24.01.2024.
Як вже зазначалось, додатковими угодами № 2 від 12.02.2024, № 4 від 15.03.2024, № 6 від 08.05.2024, № 7 від 16.05.2024 порівняно з умовами Договору № 1ДЕП, ціна за 1 кВт/год поставленої електричної енергії була збільшена за вже поставлену електричну енергію Споживачу, а саме:
- Додатковою угодою № 2 від 12.02.2024 до Договору № 1ДЕП збільшувалася ціна за одиницю товару за період з 16.01.2024 по 31.01.2024;
- Додатковою угодою № 4 від 15.03.2024 до Договору № 1ДЕП збільшувалася ціна за одиницю товару за лютий 2024;
- Додатковою угодою № 6 від 08.05.2024 до Договору № 1ДЕП збільшувалася ціна за одиницю товару за квітень 2024;
- Додатковою угодою № 7 від 16.05.2024 до Договору № 1ДЕП збільшувалася ціна за одиницю товару за період з 01.05.2024 по 14.05.2024.
Отже, збільшення додатковими угодами № 2 від 12.02.2024, № 4 від 15.03.2024, № 6 від 08.05.2024, № 7 від 16.05.2024 до Договору № 1ДЕП ціни за 1кВт/год поставленої електричної енергії вже після поставки електричної енергії Споживачу є порушенням ч. 3 ст. 632 ЦК України та п. 2. ч. 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Згідно з тендерною пропозицією Товариство з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" взяло на себе зобов`язання та надало певні гарантії, яких повинно було дотримуватись, при цьому, погодилось постачати електричну енергію Замовнику за ціною та на умовах, передбачених у договорі.
Підписанням основного договору №1ДЕП від 18.01.2024 про постачання (закупівлю) електричної енергії та додатків до нього Товариство з обмеженою відповідальністю " Донецькі енергетичні послуги" засвідчило можливість та погодження виконати домовленість, вказану у Договорі, тобто добровільно взяло на себе зобов`язання поставити Споживачу електричну енергію обсягом 9709000кВт*год електричної енергії, за 59058220,00грн (в тому числі ПДВ).
Проте, будучи обізнаним про ринкові ціни на електричну енергію, Відповідач, задля перемоги у відкритих торгах, занизив пропоновану ціну за електричну енергію, а в подальшому, шляхом укладання додаткових угод, домігся збільшення ціни.
В свою, чергу Верховний суд України у постанові від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18 наголосив, що можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямими порушенням принципів процедури закупівлі.
Станом на момент підписання Договору №1ДЕП від 18.01.2024 сторонами було погоджено всі істотні умови - предмет, ціну та строк виконання зобов`язань за Договором відповідно до вимог частини третьої статті 180 Господарського кодексу України та Закону України "Про публічні закупівлі".
Частиною сьомою статті 56 Закону "Про ринок електричної енергії" у договорі постачання електричної енергії споживачу визначаються, зокрема: перелік послуг, що надаються електропостачальником; ціна електричної енергії та послуг, що надаються.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 57 Закону України "Про ринок електричної енергії" електропостачальник має у чіткий та прозорий спосіб інформувати своїх споживачів про зміну будь-яких умов договору постачання електричної енергії споживачу не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право споживача розірвати договір. Електропостачальники зобов`язані повідомляти споживачів в порядку, встановленому Законом, про будь-яке збільшення ціни і про їхнє право припинити дію договору, якщо вони не приймають нові умови. Вказаний обов`язок постачальника електричної енергії кореспондується відповідно праву споживача, передбаченому п. 11 ч. 1 ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії", а саме: отримувати від відповідного електропостачальника повідомлення про його наміри внести зміни до будь-яких умов договору постачання електричної енергії споживачу не пізніше ніж за 20 днів до внесення.
Пунктом 3.1.1, 3.2.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 передбачено обов`язок електропостачальника інформувати своїх споживачів про зміну будь-яких умов договору постачання електричної енергії споживачу не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право споживача розірвати договір.
Аналогічні положення про необхідність повідомлення споживача не пізніше ніж за 20 днів до застосування змін умов договору про постачання електричної енергії викладені у п. 13.2 Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу, який є Додатком № 5 до ПРРЕЕ.
Відтак Споживач має бути повідомлений не пізніше ніж за 20 днів до внесення змін до умов договору, при цьому нова ціна електричної енергії має починати діяти після спливу двадцятиденного строку з моменту повідомлення споживача про її зміну.
Постачальник протягом 2024 року інформував Споживача про внесення змін до умов Договору про постачання (закупівлю) електричної енергії за державні кошти № 1ДЕП від 18.01.2024 шляхом направлення повідомлень у паперовому вигляді, підписаних уповноваженою особою Постачальника, без дотримання 20-тиденного строку для таких повідомлень.
Так, ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" повідомляло споживача про необхідність внесення змін до договору щодо ціни:
06.02.2024 за вих. № 2/1813 направило до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Луганськ повідомлення щодо внесення змін до Договору № 1ДЕП та пропозицію укладення Додаткової угоди № 2. Додаткова угода № 2 до Договору № 1ДЕП укладена 12.02.2024;
11.03.2024 за вих. № 2/4758 направило до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Луганськ повідомлення щодо внесення змін до Договору № 1ДЕП та пропозицію укладення Додаткової угоди № 4. Додаткова угода № 4 до Договору № 1ДЕП укладена 15.03.2024;
06.05.2024 за вих. № 2/7925 направило до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Луганськ повідомлення щодо внесення змін до Договору № 1ДЕП та пропозицію укладення Додаткової угоди № 6. Додаткова угода № 6 до Договору № 1ДЕП укладена 08.05.2024;
14.05.2024 за вих. № 2/8563 направило до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Луганськ повідомлення щодо внесення змін до Договору № 1ДЕП та пропозицію укладення Додаткової угоди № 7. Додаткова угода № 7 до Договору № 1ДЕП укладена 16.05.2024.
Отже, оспорювані додаткові угоди до Договору № 1ДЕП укладені із порушенням строків повідомлення щодо внесення змін до Договору, встановлених законодавством, до застосування таких угод.
Додаткові угоди №1 від 18.01.2024 та №3 від 16.02.2024 не оспорюються прокурором, оскільки ціна за 1кВт електричної енергії не змінювалась.
Щодо вартості електричної енергії за договором.
Так, відповідно до п. 4.1. Договору загальна вартість Договору становить 49 215 183,33 грн, крім того ПДВ 9 843 036,67 грн, разом з ПДВ 59 058 220,00 грн (П`ятдесят дев`ять мільйонів п`ятдесят вісім тисяч двісті двадцять грн. 00 коп.).
Ціна за 1 кВт/год електричної енергії за Договором становить:
- за об`єктами Замовника, приєднаними до мереж оператора системи розподілу АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" разом з ПДВ 6,07 грн;
- за об`єктами Замовника, приєднаними до мереж оператора системи розподілу ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" разом з ПДВ 7,06 грн;
- за об`єктами Замовника, приєднаними до мереж оператора системи розподілу АТ "Укрзалізниця" разом з ПДВ 5,98 грн;
- за об`єктами Замовника, приєднаними до мереж оператора системи розподілу ДП "Регіональні електричні мережі" разом з ПДВ 4,55 грн.
Установлено, що внаслідок укладення спірних додаткових угод:
- Додаткової угоди №2 від 12.02.2024 обсяг спожитої електричної енергії з 16.01.2024 по 31.01.2024 склав згідно Актів приймання-передавання товарної продукції та рахунку за спожиту електричну енергію газу за січень 2020 року:
862962,000 кВт/год * 6,07 грн/кВт/год (з ПДВ) = 5 238179,34 грн (з ПДВ); 6227,000кВт/год * 5,98 грн/кВт/год (з ПДВ) = 37237,46 грн (з ПДВ); 9481,000кВт/год * 7,06грн/кВт/год (з ПДВ) = 66 935,86грн (зПДВ).
5 238 179,34 грн (з ПДВ)+ 37 237,46 грн. (з ПДВ) + 66 935,86 грн. (з ПДВ) =5 342 352,66 грн (з ПДВ), ПДВ - 890 392,11 грн., без ПДВ = 4 451 960,55 грн.
Різниця між першочерговою ціною за 1кВт/год електричної енергії, визначеною у Договорі про постачання (закупівлю) електричної енергії за державні кошти № 1ДЕП від 18.01.2024 та ціною, визначеною у Додатковій угоді № 2 від 12.02.2024 складає за ОСР:
АТ "ДТЕК Донецькі електромережі"-27%; ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі"-23,23%; АТ "Укрзалізниця" - 27,42%; ДП "Регіональні електричні мережі"- 36,26%.
Сума надмірно сплачених коштів за цей період складає 1445148,25 грн (6787500,91грн - 5342352,66грн);
- Додаткової угоди №4 від 15.03.2024 обсяг спожитої електричної енергії за лютий 2024 року з 01.02.2024 по 10.02.2024 та за лютий 2024 року з 11.02.2024 по 29.02.2024 склав згідно Актів приймання-передавання товарної продукції від 29.02.2024 та рахунками за спожиту електричну енергію газу за лютий 2024 року:
273895,000 кВт/год * 6,07 грн/кВт/год (з ПДВ) = 1 662 542,65 грн. (з ПДВ);
10329,000 кВт/год * 5,98 грн/кВт/год (з ПДВ) = 61 76 7,42 грн. (з ПДВ);
7970,000 кВт/год * 7,06 грн/кВт/год (з ПДВ) = 56 268,2 грн. (з ПДВ);
598515,000 кВт/год * 6,07 грн/кВт/год (з ПДВ) = 3 632 986,05 грн. (з ПДВ).
1 662 542,65 грн (з ПДВ) + 61 767,42 грн. (з ПДВ) + 56 268,2 гри. (з ПДВ) +3 632 986,05 грн. (з ПДВ) = 5 413 564,32 грн. (з ПДВ), ПДВ - 902 260,72 грн., без ПДВ = 4 511 303,6 грн.
Різниця між першочерговою ціною за 1кВт/год електричної енергії, визначеною у Договорі про постачання (закупівлю) електричної енергії за державні кошти № 1ДЕП від 18.01.2024 та ціною, визначеною у Додатковій угоді №4 від 15.03.2024 складає за ОСР:
АТ "ДТЕК Донецькі електромережі"-12,85%; ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі"-10,9%; АТ "Укрзалізниця" - 12,8%; ДП "Регіональні електричні мережі" - 17,14%.
Сума надмірно сплачених коштів за цей період складає 691 930,28 грн (2 007 522,2 грн (фактично сплачена сума за період з 01.02.2024 по 10.02.2024) +4 097 972,4 грн, (фактично сплачена сума за період з 11.02.2024 по 29.02.2024)) - 413 564,32 грн (сума, яка підлягала сплаті за період з 01.02.2024 по 29.02.2024).
Стосовно Додаткової угоди №5 суд зазначає, що цією угодою визначалась ціна за 1кВт/год електричної енергії за період з 01.03.2024 по 31.03.2024. Ціна за 1кВт/год поставленої електричної енергії за умовами вказаної Додаткової угоди збільшилась у межах 10% та не оспорюється у даній справі.
Проте, враховуючи той факт, що у рахунку за спожиту електроенергію за березень 2024 року з 01.03.2024 по 10.03.2024 Сторони провели коригування суми за поставлену електричну енергію за 29.02.2024, зважаючи на фактично збільшену кількість поставленого товару за лютий 2024 року, така сума в будь-якому разі підлягає дорахуванню до загальної суми коштів, сплачених за лютий 2024 року: 1319,000 кВт/год * 6,07грн/кВт*год (з ПДВ) = 8 006,33 грн (з ПДВ).
У підсумку, як коригування за 29.02.2024 відповідачу безпідставно сплачено коштів: 9031,06 грн. (фактично сплачена сума поставленої електричної енергії як коригування за 29.02.2024 з ПДВ) - 8 006,33 грн. (сума, яка підлягала сплаті за поставлену електричну енергію як коригування за 29.02.2024 з ПДВ) = 1 024,73 грн.
Різниця між першочерговою ціною за 1кВт/год електричної енергії, визначеною у Договорі про постачання (закупівлю) електричної енергії за державні кошти № 1ДЕП від 18.01.2024 та ціною, визначеною у Додатковій угоді №5 від 15.04.2024 складає за ОСР:
АТ "ДТЕК Донецькі електромережі"-9,2%; ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі"-7,93%; АТ "Укрзалізниця" - 9,36%; ДП "Регіональні електричні мережі"- 12,5%.
Оскільки Додаткова угода № 5 від 15.04.2024 до Договору № 1ДЕП не оспорюється, так як ціна за 1кВт/год поставленої електричної енергії за умовами вказаної Додаткової угоди збільшувалась у межах законодавчо визначеного ліміту 10 %, до спірних правовідносин у період з 01.04.2024 до 14.05.2024 (включно) підлягає застосуванню ціна, визначена Додатковою угодою № 5 від 15.04.2024.
Так, відповідно до п. 1.7. Додаткової угоди № 5 від 15.04.2024 ціна за 1 кВт/год електричної енергії становить:
за об`єктами Замовника, приєднаними до мереж оператора системи розподілу АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" разом з ПДВ 6,63 грн./кВт*год. (5,5267 грн/кВт*год без ПДВ);
за об 'єктами Замовника, приєднаними до мереж оператора системи розподілу ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" разом з ПДВ 7,62 грн./кВт*год. (6,34897 грн/кВт*год без ПДВ);
за об 'єктами Замовника, приєднаними до мереж оператора системи розподілу АТ "Укрзалізниця" разом з ПДВ 6,54 грн./кВт*год. (5,44829 грн/кВт*год без ПДВ).
Оператором системи розподілу ДП "Регіональні електричні мережі" електрична енергія Квартирно-експлуатаційному відділу міста Луганськ не постачалася.
- згідно Додаткової угоди №6 від 08.05.2024 обсяг спожитої електричної енергії за квітень 2024 року склав згідно Актів приймання-передавання товарної продукції від 30.04.2024 та рахунком за спожиту електричну енергію газу за квітень 2024 року:
708156,000 кВт/год * 6,63 грн грн/кВт/год (з ПДВ) = 4 695 074,28 грн (з ПДВ);
4926,000 кВт/год * 6,54 грн грн/кВт/год (з ПДВ) = 32 216,04 грн (з ПДВ);
2566,000 кВт/год * 7,62 грн грн/кВт/год (з ПДВ) = 19 552,92 грн (з ПДВ).
4 695 074,28 грн (з ПДВ)+ 32 216,04 грн. (з ПДВ) + 19 552,92 грн (з ПДВ) = 4 746 843,24 грн (з ПДВ), ПДВ - 791 140,54 грн., без ПДВ = 3 955 702,7 грн.
Різниця між першочерговою ціною за 1кВт/год електричної енергії, визначеною у Договорі про постачання (закупівлю) електричної енергії за державні кошти № 1ДЕП від 18.01.2024 та ціною, визначеною у Додатковій угоді №6 від 08.05.2024 складає за ОСР:
АТ "ДТЕК Донецькі електромережі"-14,16%; ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі"-12,04%; АТ "Укрзалізниця" - 14,21%; ДП "Регіональні електричні мережі"- 18,9%.
Сума надмірно сплачених коштів за цей період складає 211 179,19 грн (4 958 022,43 грн (фактично сплачена сума за період з 01.04.2024 по 30.04.2024) - 4 746 843,24 грн. (сума, яка підлягала сплаті за період з 01.04.2024 по 30.04.2024).
- згідно Додаткової угоди №7 від 16.05.2024 обсяг спожитої електричної енергії за травень 2024 року з 01.05.2024 по 14.05.2024 склав згідно Актів приймання-передавання товарної продукції та рахунком за спожиту електричну енергію газу за період з 01.05.2024 по 14.05.2024:
261775,000 кВт/год * 6,63 грн грн/кВт/год (з ПДВ) = 1 735 568,25грн (з ПДВ);
1958,000 кВт/год * 6,54 гри. грн/кВт/год (з ПДВ) = 12 805,32 грн (з ПДВ);
3023,000 кВт/год * 7,62 грн. грн/кВт/год (з ПДВ) = 23 035,26 грн. (з ПДВ).
1735 568,25 грн (з ПДВ)+ 12 805,32 грн (з ПДВ) + 23 035,26 грн (з ПДВ)) =1771 408,83 грн (з ПДВ), ПДВ - 295 234,8 гри., без ПДВ =1 476 174,03 грн.
Різниця між першочерговою ціною за 1кВт/год електричної енергії, визначеною у Договорі про постачання (закупівлю) електричної енергії за державні кошти № 1ДЕП від 18.01.2024 та ціною, визначеною у Додатковій угоді №7 від 16.05.2024 складає за ОСР:
АТ "ДТЕК Донецькі електромережі"-29,49%; ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі"-25,35%; АТ "Укрзалізниця" - 29,93%; ДП "Регіональні електричні мережі" - 39,56%.
Сума надмірно сплачених коштів за цей період складає 328 842,57 грн (2 100 251,4 грн (фактично сплачена сума за період з 01.05.2024 по 14.05.2024) - 1 771408,83грн. (сума, яка підлягала сплаті за період з 01.05.2024 по 14.05.2024).
Таким чином, за оспорюваними додатковими угодами № 2 під 12,02.2024, № 4 від 15.03.2024, № 6 від 08.05,2024, № 7 від 16.05.2024 до Договору №1ДЕП Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ безпідставно сплачено ТОВ ДТЕК "Донецькі енергетичні послуги" 2 678 125,02 грн (1445 148.25 грн. + 691 930,28 грн. + 1 024,73 грн. + 211 179,19 грн. + 328 842,57 грн).
Водночас, для прийняття рішення про збільшення ціни товару у замовника повинні бути обґрунтовані підстави, зокрема, надані постачальником підтвердження (довідка, експертний висновок) компетентних органів (установ, організацій) про підвищення цін на ринку відповідної продукції.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.11.2025 у справі № 920/19/24 вказала, що кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (правові висновки постанов Верховного Суду від 13.10.2020 у справі № 912/1580/18, від 02.12.2020 у справі № 913/368/19, від 11.05.2023 у справі № 910/17520/21).
Сам факт збільшення ціни товару на ринку не обов`язково тягне підвищення ціни на аналогічний товар, який є предметом договору. При зверненні до замовника з пропозиціями підвищити ціну постачальник має обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій замовнику на тендері, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Крім того, постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).
Водночас, коливання ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період укладання договору і до внесення відповідних змін до нього. На підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, - як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявність коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.
Разом з цим, Законом України "Про публічні закупівлі" не передбачено конкретної форми/вигляду інформації щодо такого коливання, внесення змін до договору про закупівлю можливе у випадку саме факту коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим (аналогічний висновок, викладено у постанові Верховного Суду від 06.02.2025 у справі № 916/747/24).
Підставою для внесення змін до основного договору та укладення спірних додаткових угод до нього стали надані відповідачем роздруківки з вебсайту АТ "Оператор ринку" за період з 16.01.2024 по 31.01.2024, з 01.02.2024 по 29.02.2024, з 01.04.2024 по 30.04.2024, з 01.05.2024 по 14.05.2024.
Проте, такі документи не є належними та допустимими доказами в обґрунтування зміни ціни товару в Договорі № 1ДЕП, з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 651 ЦК України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Закон України "Про публічні закупівлі" не містить виключень з цього правила (див. постанови Верховного Суду від 18.06.2021 у справі № 927/491/19, від 18.01.2022 у справі № 910/15786/21).
Стаття 652 ЦК передбачає, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Закон пов`язує можливість внесення змін до договору безпосередньо не з наявністю істотної зміни обставин, а з наявністю чотирьох умов, визначених ч. 2 ст. 652 ЦК України, при істотній зміні обставин (відповідна позиція неодноразово висловлювалася Верховним Судом, зокрема, у постановах у справах № 911/537/19, № 916/1921/18, № 926/708/18, № 910/5573/19, від 21.07.2021 у справі № 912/3323/20, від 16.03.2023 у справі № 903/383/22).
Отже, внесення змін до істотних умов договору розуміється законодавцем не як правило, а як виняткова, виключна ситуація, зумовлена непередбачуваними для сторін під час укладення договору обставинами.
У даному випадку сукупності чотирьох умов, визначених статтею 652 ЦК України, одночасно необхідних для внесення змін до істотних умов договору, сторонами додержано не було.
Можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та статтею 5 Закону України "Про публічні закупівлі".
Наведене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, яка викладена в постановах від 16.04.2019 у справі № 915/346/18, від 23.01.2020 у справі № 907/788/18, від 12.02.2020 у справі № 913/166/19, а також у постановах від 21.03.2019 у справі № 912/898/18, від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18, від 25.06.2019 у справі № 913/308/18 та від 18.06.2021 у справі № 927/491/19, від 16.03.2023 у справі № 903/383/22, від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22.
Передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим.
Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну. Інше тлумачення відповідної норми Закону "Про публічні закупівлі" нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі" одним з принципів публічних закупівель є максимальна економія та ефективність. З цього випливає, що ініціативу щодо збільшення ціни за одиницю товару та надання документального підтвердження коливання ціни товару на ринку має виявляти саме контрагент за договором про закупівлю, а не замовник.
Такі висновки відповідають подібним правовим позиціям, викладеним в постановах Верховного Суду від 16.04.2019 у справі № 915/346/18, від 23.01.2020 у справі №907/788/18, від 21.03.2019 у справі № 912/898/18, від 12.09.2019 у справі №915/1868/18, від 25.06.2019 у справі № 913/308/18.
Зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов:
- відбувається за згодою сторін; - порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проєкту, який входив до тендерної документації);
- підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); - ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10 %; - загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.
Коливання цін на ринку повинно розцінюватися саме після підписання договору, оскільки ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" урегульовано саме зміну істотних умов у разі виникнення такого явища, як коливання ціни на ринку.
Внесення змін до договору є правомірним лише у випадку документального підтвердження коливання ціни на товар у період з моменту укладення договору до моменту укладення додаткової угоди (або отримання пропозиції про її укладення).
При цьому існування обставин, які є підставою для зміни ціни товару, повинні бути доведені належними та допустимими доказами та такі коливання ціни товару на ринку повинні бути наявні саме на момент внесення таких змін.
Роздруківки з вебсайту АТ "Оператор ринку", які стали підставою для збільшення ціни на електричну енергію згідно з умовами додаткових угод № 2 від 12.02.2024, № 4 від 15.03.2024, № 6 від 08.05.2024, № 7 від 16.05.2024 до Договору № 1ДЕП, не підтверджують коливання ціни на електричну енергію на ринку, а відображають інформацію станом на певні періоди, що, таким чином, не узгоджується з положеннями Закону України "Про публічні закупівлі", а також правовими позиціями Верховного Суду в частині належного обґрунтування існування обставин, які є підставою для зміни ціни товару, доведення та документального підтвердження існування таких обставин.
Тобто, в даному випадку констатовано ціни на електричну енергію на певні періоди без відображення будь-якого коливання.
Крім того, у наданих ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" документах не міститься відомостей щодо динаміки ціни на електричну енергію, пропорційності їх зростання, у них відсутній аналіз вартості ціни електричної енергії на конкретну дату у порівнянні з попередніми періодами, чи будь-які інші дані, які б підтверджували коливання ціни електричної енергії на ринку, у зв`язку з чим не містять належного обґрунтування для зміни істотних умов Договору на підставі п. 2. ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Для підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який підтверджує необхідність внесення змін до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін, зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.
Зазначені роздруківки не містять будь-якої інформації саме про факт коливання цін на електричну енергію у порівнянні з датою укладення договору (та/ або у порівнянні з останніми змінами до договору) та моментом звернення постачальника з пропозиціями внести зміни до нього у частині збільшення ціни на одиницю товару.
У повідомленнях про зміну ціни Постачальник послався на факт збільшення середньозваженої ціни електричної енергії в торговій зоні ОЕС України на ринку "на добу наперед" (РДН ОЕС), однак не навів аргументів, чому такі зміни цін на ринку зумовлюють неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, не зазначив причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним, не вказав, чому підвищення ціни є непрогнозованим.
Враховуючи вищевикладене, те, що ціна за спірними додатковими угодами за одиницю товару порівняно з договором збільшувалась кожного разу більше, ніж на 10 %; відсутність належних доказів на підтвердження факту коливання ціни на товар та неможливість виконання договору по запропонованій замовнику ціні; направлення споживачу повідомлення про необхідність зміни ціни за договором в сторону збільшення із порушенням встановлених чинним законодавством строків для такого повідомлення; застосування нової ціни (збільшеної) за одиницю товару до вже поставленого товару за попередні періоди, суд вважає, що підстави для укладення додаткових угод № 2 від 12.02.2024, № 4 від 15.03.2024, № 6 від 08.05.2024, № 7 від 16.05.2024 до Договору № 1ДЕП та підвищення ціни за вищезазначеними договорами були відсутні.
Таким чином, вказане збільшення ціни сторонами шляхом укладання спірних додаткових угод до договору суперечить п.2 частини 5 статті 41 цього Закону України "Про публічні закупівлі", ст. ст. 334, 653 ЦК України, п 3.1.1., п. 3.2.4. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312, п. 4 ч. 3 ст. 57, п. 11 ч. 1 ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії".
Відповідно до частини першої статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно із частиною першою статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою статті 203 цього Кодексу.
Частиною третьою статті 215 ЦК України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Згідно із частиною першою статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю.
Правовою підставою для задоволення вимог про стягнення надмірно сплачених бюджетних коштів прокурором визначено статтю 1212 Цивільного кодексу України, що регулює випадки набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав.
Відповідно до частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення глави 83 Цивільного кодексу України ("Набуття, збереження майна без достатньої правової підстави") застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події (частина друга статті 1212 Цивільного кодексу України).
Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 Цивільного кодексу України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.
Оскільки зазначені додаткові угоди №2 від 12.02.2024, №4 від 15.03.2024, №6 від 08.05.2024, №7 від 16.05.2024 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії за державні кошти № 1ДЕП від 18.01.2024 є недійсними та не породжують правових наслідків, правовідносини між замовником та постачальником щодо ціни електроенергії, поставленої за договором, мали регулюватись пунктом 4.1. Договору.
Таким чином, грошові кошти в сумі 2 678 125,02грн є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, а тому відповідач зобов`язаний повернути грошові кошти позивачу що відповідає приписам статей 216, 1212 ЦК України (п.82 постанови Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22 (провадження №12-57гс23)).
За таких обставин, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсягу.
Щодо витрат по сплаті судового збору.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно зі статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік", з урахуванням норм частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб становить 3 328,00 грн.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3328,00 грн) і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (частина 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір").
Прокурором заявлено вимогу про стягнення надмірно сплачених коштів в розмірі 2678 125,02грн, за розгляд якої сплачується судовий збір у розмірі 32137,50грн (2 678 125,02грн х1,5%х0,8) та чотири вимоги немайнового характеру, за розгляд яких підлягає сплаті судовий збір у розмірі 10649,6 грн (4х3328,00грнх0,8).
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за розгляд вимог немайнового характеру покладаються на позивача-2 та відповідача у рівних частинах - по 5324,8грн з кожного; стягненню з відповідача на користь прокуратури за розгляд майнової вимоги підлягає 32137,50грн витрат по сплаті судового збору.
Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
Позов Заступника керівника Луганської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону в інтересах держави в особі позивача-1: Міністерства оборони України, позивача-2: Квартирно-експлуатаційного відділу м. Луганськ, до Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 2 678 125,02грн - задовольнити.
Визнати недійсними додаткові угоди №2 від 12.02.2024, №4 від 15.03.2024, №6 від 08.05.2024, №7 від 16.05.2024 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії за державні кошти № 1ДЕП від 18.01.2024, укладені між Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ та Товариством з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги".
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" (ідентифікаційний код 42086719; вул. Січових Стрільців, 4Д, м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49001) на користь Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (ідентифікаційний код 07652214, вул. Поштова,20, місто Слов`янськ, Краматорський район, Донецька область, 84122) грошові кошти в розмірі 2 678 125,02грн.
Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (ідентифікаційний код 07652214, вул. Поштова,20, місто Слов`янськ, Краматорський район, Донецька область, 84122) на користь Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону (вул. Маяковського, 21, м. Краматорськ, Донецька область, 84333; рахунок UA228201720343110002000025746, МФО 820172 в ДКСУ м. Київ, ЄДРПОУ 39969443) витрати по сплаті судового збору у розмірі 5324,80 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" ідентифікаційний код 42086719; вул. Січових Стрільців, 4Д, м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49001) на користь Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону (вул. Маяковського, 21, м. Краматорськ, Донецька область, 84333; рахунок UA228201720343110002000025746, МФО 820172 в ДКСУ м. Київ, ЄДРПОУ 39969443) витрати по сплаті судового збору у розмірі 37462,30грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення, шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 22.06.2026
Суддя Н.М. Євстигнеєва