Ухвала суду № 137633418, 22.06.2026, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
22.06.2026
Номер справи
903/1058/21
Номер документу
137633418
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

УХВАЛА

22 червня 2026 року Справа № 903/1058/21 Господарський суд Волинської області у складі судді Дем`як В.М, розглянувши заяву Волинського обласного центру зайнятості за вх. № 01-74/1357/26 від 16.06.2026

про зобов`язання подати звіт про виконання судового рішення відповідно до ст. 345-1 ГПК України.

у справі за позовом: Волинського обласного центру зайнятості, м. Луцьк

до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, м. Луцьк

про стягнення 14 168,35 грн.

Встановив: Луцький обласний центр зайнятості звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про стягнення 14 168,35 грн. суми виплаченої ОСОБА_1 допомоги по безробіттю та судові витрати, які складаються із судового збору в розмірі 2270,00 грн.

Рішенням Господарського суду Волинської області від 24.01.2022 позов задоволено та постановлено стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь Луцького міського центру зайнятості 14 168,35 грн. заборгованості та 2270 грн. витрат по сплаті судового збору.

07.03.2022 на виконання вищевказаного рішення Господарський суд Волинської області видав наказ за №903/1058/21-1.

16.06.2026 на адресу суду надійшла заява стягувача Волинського обласного центру зайнятості про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області подати звіт про виконання рішення Господарського суду Волинської області від 24.01.2022 у справі №903/1058/21.

Заява мотивована тим, що Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області не може застосувати до боржника заходи, визначені пунктами 25-35 Порядку №845, якими визначено порядку беспірного списання коштів в межах бюджетних призначень боржника з огляду на те, що Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області не включене до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, відповідно не має в органах Казначейства відкритих рахунків та не має бюджетних призначень та бюджетних асигнувань, як розпорядник чи одержувач бюджетних коштів. Враховуючи те, що боржником, який не виконує судове рішення, є орган державної влади, беручи до уваги те, що інший, аніж передбачений Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» порядок виконання рішення у даній ситуації застосувати неможливо, з урахуванням усіх, вжитих стягувачем заходів, спрямованих на швидке та повне виконання рішення, право Волинського обласного центру зайнятості порушене, як стягувача, у зв`язку з чим останній звернувся із даною заявою до суду.

Згідно ст. 345-1 ГПК України визначено, що суд, який розглянув справу як суд першої інстанції, за письмовою заявою стягувача може зобов`язати боржника подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у господарських справах:

1) про захист ділової репутації;

2) що виникають з відносин, пов`язаних із захистом економічної конкуренції, обмеженням монополізму в господарській діяльності, захистом від недобросовісної конкуренції;

3) в інших спорах немайнового характеру.

Стягувач може звернутися до суду із заявою, передбаченою частиною першою цієї статті, в разі невиконання боржником судового рішення та за умови відкриття виконавчого провадження.

Статтею 345-2 ГПК України визначено, що суд розглядає заяву про зобов`язання боржника подати звіт про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні за правилами статті 342 цього Кодексу.

Оскільки клопотання заявника відсутнє про розгляд даної заяви у судовому засіданні, то суд розглядає дану заяву в порядку письмового провадження, без виклику сторін.

Розглянувши заяву про зобов`язання боржника подати звіт про виконання судового рішення, судом встановлено наступне.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначному законом порядку.

Згідно з частиною 1 статті 18 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Частиною 1 статті 326 ГПК України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Згідно з частиною 1 статті 327 ГПК України, виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Відповідно до приписів статті 339 ГПК України, судовий контроль за виконанням судових рішень у господарських справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому цим розділом.

Отже, чинним процесуальним законодавством встановлено право суду встановити судовий контроль за виконанням судових рішень. При цьому, такий контроль встановлюється в разі, якщо судове рішення не виконується зобов`язаною стороною тривалий час без поважних на те підстав.

Механізм застосування до боржника заходу процесуального впливу шляхом зобов`язання подати звіт про виконання судового рішення визначено статтями 345-1 та 345-4 ГПК України.

Згідно з частиною 4 статті 345-1 ГПК України, якщо боржником, який не виконує судове рішення, є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, суб`єкт господарювання державного або комунального сектору економіки, суд за письмовою заявою стягувача та за умови відкриття виконавчого провадження зобов`язує такого боржника подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення незалежно від характеру спору. Стягувач може звернутися до суду із заявою, передбаченою частиною першою цієї статті, в разі невиконання боржником судового рішення та за умови відкриття виконавчого провадження.

Судом встановлено, що 25.03.2022 Луцьким міським центром зайнятості до Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області подано заяву про примусове виконання наказу №903/1058/21 від 07.03.2022.

За результатами розгляду заяви Головне управління Державної казначейської служби України листом за №04-12-06/3857 від 28.07.2022 повернуто наказ без виконання стгувачу . Повернення наказу обґрунтовано тим, що боржник не має відкритих рахунків в органах Казначейства Волинської області. (а.с. 154)

22.09.2022 Луцький міський центр зайнятості скерував наказ для виконання до Відділу примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (а.с. 153-154)

17.10.2022 Відділом примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) наказ повернуто Луцькому міському центру зайнятості без прийняття до виконання на підставі п.10 ч.4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» - виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, приватним виконавцем. (а.с. 155)

В подальшому Луцький міський центр зайнятості звернувся до Волинського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправними дії Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області щодо повернення наказу та зобов`язання прийняти наказ Господарського суду Волинської області від 07.03.2022 по справі №903/1058/21 до виконання.

24.02.2023 рішенням Волинського окружного адміністративного суду, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.09.2023 (справа №140/8486/22) позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Держдавної казначейської служби України у Волинській області щодо повернення Луцькому міському центру зайнятості наказу Господарсьокго суду волиснької області від 07.03.2022. по справі №903/1058/21. Зобов`язано Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області прийняти до виконання наказ Гоподарського суду Волинської області від 07.03.2022 по справі №903/1058/21. (а.с.156-)

Ухвалою Господарського суду Волинської області від 19.07.2023 у справі № 903/1058/21 замінено стягувача - Луцький міський центр зайнятості на його правонаступника Волинський обласний центр зайнятості.

Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи, або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Тобто, за змістом ч. 4 ст. 75 ГПК України учасники господарського процесу звільненні від надання доказів на підтвердження обставин, які встановлені судом при розгляд іншої господарської, цивільної чи адміністративної справи. Натомість такі учасники мають право посилатися на зміст судового рішення у відповідних справах, що набрало законної сили, в якому відповідні обставини зазначені як установлені.

Водночас, відповідно до ч. 7 ст. 75 ГПК України, правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов`язковою для господарського суду.

Преюдиціальність - обов`язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набрало законної сили в одній справі для суду при розгляді іншої справи.

Преюдицію утворюють виключно лише ті обставини, які безпосередньо досліджувалися і встановлювалися судом, що знайшло відображення у мотивувальній частині судового акта. Лише згадувані, але такі, що не одержали оцінку суду, обставини не можуть розглядатися як встановлені судом і не набувають властивості преюдиціальності.

Луцькою філією Волинського ОЦЗ заявою за №4920/17.8/2023 від 20.09.2023 скеровано наказ Господарського суду Волинської області від 07.03.2022 за №903/1058/21-1 до Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області до його виконання .(а.с. 166-168)

Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області листом від 26.09.2023 поінформувало стягувача, що наказ прийнятий до виконання.

23.10.2023 до Луцької філії ВОЦЗ надійшов лист Головного управління про неможливість виконання наказу, у зв`язку з відсутністю у боржника в органах Казначейства відкритих рахунків , бюджетних призначень та асигнувань, як розпорядника чи отримувача бюджетних коштів.

Крім того, Головне управління вказано, що дія Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» не поширюється на рішення суду, стягувачем за якими є державний орган, державне підприємство, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа, організація, що належать до комунальної власності. Волинський обласний центр зайнятості є державною установою, а тому наказ не підлягає виконанню за бюджетною програмою КПКВК 3504040 «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою». (а.с. 170-172)

23.11.2023 Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області звернулось до Господарського суду Волинської області із заявою про зміну способу та порядку виконання судового рішення у справі №903/1058/21 та просило визначити в такий спосіб виконання судового рішення:

- Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області виплатити на користь Волинського обласного центру зайнятості (Луцького міського центру зайнятості) 14168,35 грн. заборгованості та 2270 грн. витрат по сплаті судового збору.

Ухвалою Господарського суду Волинської області від 04.12.2023 у задоволенні заяви Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про зміну способу та порядку виконання судового рішення Господарського суду Волинської області від 07.03.2022 у справі №903/1058/21 відмовлено. (а.с. 173-177)

16.02.2024 Луцька філія Волинського ОЦЗ направила лист до Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про надання інформації щодо виконання рішення суду від 07.03.2022 у справі №903/1058/21. (а.с. 178-179)

Згідно відповіді Державної казначейської служби України у Волинській області від 21.03.2024 у боржника відсутні відкриті рахунки в органах казначейства і ними вжито всіх заходів щодо виконання наказу. (а.с.180-181)

Разом з тим, з матеріалів справи слідує, що Луцька філія Волинського ОЦЗ неоднарозова направляла звернення від 11.04.2024, 17.07.2024, 10.10.2024 до Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області з проханням повідомити про хід виконання наказу Господарського суду Волинської області, однак останні залишились без відповіді. (а.с.186-191)

05.04.2024 Луцькою філією Волинського ОЦЗ направлено листа голові Державної казначейської служби України, із проханням здійснити контроль і забезпечити виконання вказаного наказу від 07.03.2022 у справі №903/1058/21.( а.с. 193-195)

27.05.2024 з Державної казначейської служби України надійшла відповідь, з якої слідує про відсутність у ГУПФУ у Волинській області необхідних відкритих рахунків, з яких можливо стягнути заборгованість за судовим рішенням, а також про неможливість виконання вказаного судового наказу за бюджетною програмою КПКВК 3504040 «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою». (а.с. 196-197)

13.01.2025 Волинський ОЦЗ звернувся зі скаргою до Голови Державної казначейської служби України на бездіяльність Головного управління. (а.с. 198)

Листом Державної казначейської служби України від 06.02.2025 поінформовано Волинський ОЦЗ, що пакет документів про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь Волинського обласного центру зайнятості 14168,35 грн виплаченої допомоги по безробіттю та 2 270,00 грн витрат, пов`язаних з оплатою судового збору, на підставі наказу Господарського суду Волинської області від 07.03.2022 за № 903/1058/21 надійшов до Головного управління Казначейства 20.09.2023, прийнятий до виконання та опрацьований Головним управлінням Казначейства відповідно до вимог Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 № 45).(а.с. 210-215)

Головне управління Державної казначейської служби України листом від 21.09.2023 №04-17-06/5448 надіслало Головному управлінню Пенсійного фонду України у Волинській області вимогу щодо необхідності вжиття заходів, спрямованих на виконання наказу № 903/1058/21. Однак, залишена без належного реагування.

Головне управління листами від 08.05.2024, 12.07.2024 повідомляло ГУПФУ у Волинській області про необхідність виконання рішення суду у справі №903/1058/21, на що 18.07.2024 була отримана відповідь, що виконання вказаного виконавчого документа належить виключно до повноважень органів Казначейства.

Між тим, Головне управління листами Державної казначейської служби України від 03.10.2024 та 22.01.2025 надсилало до ГУ ПФУ у Волинській області запит про надання інформації щодо стану виконання рішення суду та вжитих заходів щодо погашення заборгованості за наказом №903/1058/21. Однак, також залишена без належного реагування.

Як слідує із матеріалів заяви Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області листами від 21.03.2024, 24.07.2024, 24.10.2024, надало Волинському ОЦЗ інформацію про стан виконання наказу №903/1058/21.

30.09.2025 Волинський ОЦЗ звернулось до Головного управління Державної казначейської служби України про надання інформації, щодо виконання рішення суду та заходи, що вживались для примусового виконання рішення суду. (а.с. 218-219)

У відповіді на лист від 24.10.2025 Головним управлінням Державної казначейської служби України зазначено, що після надходження на виконання наказу Головним управлінням скеровано листи до боржника про здійснення останнім заходів щодо виконання наказу Господарського суду, в боржника відсутні кошти на виконання прийнятого судового рішення та у боржника відсутні відкриті рахунки, з яких головне управління, як уповноважений орган, може здійснити безспірне списання присуджених коштів, а боржник належних дієвих заходів щодо виконання прийнятого судового рішення не здійснює.

30.09.2025 Волинським ОЦЗ скеровано лист до Головного управління Пенсійного фонду у Волинській області щодо сплати заборгованості за рішенням суду.

Однак, у відповідь від 08.10.2025 боржник зазначив, що ст. 73 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що кошти Пенсійного фонду використовуються на:

1) виплату пенсій, передбачених цим Законом;

2) здійснення страхових виплат та фінансування заходів з профілактики страхових випадків, передбачених Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування";

3) здійснення виплати окремих видів державної соціальної допомоги, інших грошових виплат, повноваження щодо здійснення яких надано Пенсійному фонду;

4) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування";

5) фінансування адміністративних витрат, пов`язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду;

6) оплату послуг з виплати та доставки пенсій, страхових, соціальних та інших виплат, передбачених законодавством України;

7) формування резерву коштів Пенсійного фонду.

Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Пунктами 20 та 29 частини першої ст. 116 Бюджетного кодексу України передбачено, що взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Отже, рішення Господарського суду Волинської області від 24.01.2022 у справі №903/1058/21 залишається не виконаним.

Заява стягувача про зобов`язання боржника подати звіт про виконання судового рішення подана в порядку частини 4 статті 345-1 ГПК України.

Головне управління Пенсійного фонду у Волинській області - боржник у даній справі є органом державної влади.

Отже, враховуючи вище викладні обставини даної заяви, судом встановлено, що будь-яких дій спрямованих на реальне виконання рішення суду боржником не здійснюється.

Виконання судового рішення відповідно до рішення Конституційного Суду України № 5-рп/2013 від 26 червня 2013 року у справі № 1-7/2013 є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави; невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом.

За змістом частини 2 статті 345-1 ГПК України, стягувач може звернутися до суду із заявою, передбаченою частиною першою цієї статті, в разі невиконання боржником судового рішення та за умови відкриття виконавчого провадження.

Отже, процесуальним законом чітко визначені обставини з наявністю яких у особи може виникнути право на звернення з заявою про зобов`язання боржника подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, а саме невиконання боржником рішення суду.

Відповідно до частин 2-4 статті 345-2 ГПК України, за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання боржника подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання боржником відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців. Суд може зобов`язати подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення особисто керівника боржника, якщо боржник є юридичною особою.

З урахуванням вищевикладеного, зважаючи на відсутність доказів виконання судового рішення у даній справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви Волинського обласного центру зайнятості про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області подати звіт про виконання рішення Господарського суду Волинської області від 24.01.2022 у справі №903/1058/21.

Звіт про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим в частинах другій та третій статті 345-3 ГПК України.

У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд застосовує до боржника захід процесуального примусу у виді штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись статтями 234, 339, 345-1, 345-2, 345-3 Господарського процесуального кодексу України, суд,-

ухвалив:

1. Заяву Волинського обласного центру зайнятості за вх.№01-75/1357/26 від 16.06.2026 про зобов`язання подати звіт про виконання судового рішення задоволити.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, м. Луцьк, вул. Київський Майдан, 6, код ЄДРПОУ 13358826) подати звіт про виконання рішення Господарського суду Волинської області від 24.01.2022 у справі №903/1058/21 у тримісячний строк з дня отримання даної ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.

Ухвала суду підписана 22.06.2026.

Суддя В. М. Дем`як