Рішення № 137622457, 22.06.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2026
Номер справи
380/9220/25
Номер документу
137622457
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 червня 2026 рокусправа № 380/9220/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС ОЙЛ УКРАЇНА» до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, про визнання протиправним та скасування рішення.

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС ОЙЛ УКРАЇНА» (далі позивач, ТОВ «АЛЬЯНС ОЙЛ УКРАЇНА») з позовом до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі відповідач, Західне міжрегіональне управління), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення №31/33-00-23-02 від 16.01.2025, прийняте Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків.

Ухвалою суду від 12.05.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

Ухвалою суду від 09.06.2025 відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про зміну виду провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що Західне міжрегіональне управління провело документальну планову виїзну перевірку за період діяльності з 01.04.2018 по 30.06.2024 з метою дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби та щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування відповідно до затвердженого переліку питань документальної перевірки. За результатами перевірки складено акт №773/33-00-07-01/34531124 від 17.12.2025, в якому податковий орган дійшов висновку, що позивач не мав права на застосування положень Конвенції у випадку із контрагентом Coral Energy PTE LTD (Сінгапур), оскільки ним не надано до перевірки довідки (сертифікату) про те, що контрагент за 2021 рік мав статут резидента Сінгапуру. На підставі акта перевірки Західне міжрегіональне управління прийняло податкове-повідомлення рішення форми «Д» №31/33-00-23-02 від 16.01.2025. Позивач вважає, що таке рішення податкового органу є необґрунтованим та безпідставним, а тому, його слід скасувати.

Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Вказав, що резидент, який здійснив на користь нерезидента або уповноваженої ним особи виплату доходу з джерелом його походження з України, виконавши обов`язок щодо утримання податку з об`єкта оподаткування (із суми, що перевищує суму, яка відповідає принципу «витягнутої руки», або із суми інших доходів, прирівняних до дивідендів відповідно до абзаців 3 та 7 підпункту 14.1.49 пункту 14.1 статті 14 розділу І Податкового кодексу України), зобов`язаний сплатити податок до граничної дати подання звіту про контрольовані операції за відповідний звітний (податковий) рік. Тобто, податок повинен бути сплачений до 30 вересня (включно) року, наступного за звітним. Для цілей законодавства України доходи, перелічені в абзацах 4-6 підпункту 14.1.49 пункту 14.1 статті 14 розділу І Податкового кодексу України, вважаються дивідендами та оподатковуються податком на доходи нерезидентів як дивіденди. Проте, якщо міжнародним договором встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені Кодексом, застосовуються норми міжнародного договору (пункт 3.2 статті 3 Кодексу). ТОВ «АЛЬЯНС ОЙЛ УКРАЇНА» 30.08.2023 подано уточнюючу декларацію з податку на прибуток підприємств за 2021 рік разом із додатком ТЦ, згідно якого відкориговано ціну реалізації ТМЦ по взаєморозрахункам з компаніями CORAL ENERGY DMCC (ОАЕ) та Coral Energy PTE LTD (Сінгапур) в сумі 7918510 грн. Підприємством при поданні додатку ТЦ до Декларації з податку на прибуток підприємств за 2021 рік не проведено сплату податку на доходи нерезидентів, прирівняних до дивідендів. ТОВ «АЛЬЯНС ОЙЛ УКРАЇНА» 30.08.2023 подано Додаток ПН до рядка 23 Уточнюючої Декларації з податку на прибуток за 2021 рік по взаємовідносинам з нерезидентами CORAL ENERGY DMCC (ОАЕ) в сумі 5708626 грн та Coral Energy PTE LTD (Сінгапур) в сумі 2209884 грн. та визначено ставку оподаткування в розмірі 0%. Протягом 2021 року ТОВ «АЛЬЯНС ОЙЛ УКРАЇНА» імпортувало нафтопродукти компаній CORAL ENERGY DMCC (ОАЕ) та Coral Energy PTE LTD (Сінгапур). Застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами пункту 103.4 статті 103 Податкового кодексу України. Граматична конструкція пункту 103.4 статті 103 Податкового кодексу України чітко вказує на те, що для звільнення (зменшення) від оподаткування має бути надана довідка (в обов`язковому порядку), а також інші документи, якщо це передбачено міжнародним договором України (разом з довідкою). Тобто, за загальним правилом достатньо лише довідки, проте якщо є вимоги щодо надання ще й інших документів згідно міжнародного договору України, то необхідно надати також їх. Пункт 103.4 статті 103 Податкового кодексу України не містить зазначення (як вважає позивач) щодо подання довідки або інших документів, а однозначно стверджує про необхідність надання довідки, а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України (очевидно, у даних випадках, ці інші документи надаються разом із довідкою, а не замість неї). ТОВ «АЛЬЯНС ОЙЛ УКРАЇНА» до заперечення надано Бізнес профіль компанії Coral Energy PTE LTD від 20.10.2017, виданий Регулюючим органом з корпоративних питань та питань бухгалтерського обліку (ACRA), де вказано, зокрема, вид діяльності: неспеціалізована оптова торгівля (включаючи імпорт і експорт неспеціалізованих товарів (46900), дата заснування - 08.04.2010, статус компанії - діюча. Однак згідно з умовами Угоди між Урядом України і Урядом Республіки Сінгапур про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи податками, на які поширюється дія цієї Угоди, зокрема є: a) в Україні: податок з доходів фізичних осіб; податок на прибуток підприємств; b) у Сінгапурі: податок на прибуток. Стаття 3 «Загальні визначення»: h) термін «компетентний орган» означає: і) у випадку України - Міністерство фінансів України або його повноважного представника, та іі) у випадку Сінгапуру - Міністра фінансів або його повноважного представника. Вказане спростовує твердження позивача в частині того, що Угода між Урядом України і Урядом Республіки Сінгапур про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи не містить відомостей про орган, який може видати документ, що відповідав би пункту 103.4 статті 103 Податкового кодексу України. Довідка, яка підтверджує статус податкового резидента Coral Energy PTE LTD (Сінгапур) (сертифікат податкового резидентства для юридичних осіб), та яка видана компетентним (уповноваженим) органом Сінгапуру за період 2021 рік, до перевірки та до заперечення контролюючому органу не надана. Таким чином, перевіркою повноти визначення суми податку з доходу нерезидента Coral Energy PTE LTD за період з 01.01.2018 по 30.06.2024 встановлено порушення ТОВ «АЛЬЯНС ОЙЛ УКРАЇНА» підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 Податкового кодексу України, а саме його заниження в сумі 389979,53 за період - 2021 рік.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (частина 2 статті 262 КАС України).

Відповідно до частини 9 статті 18 КАС України суд проводить розгляд судової справи за матеріалами у формах, визначених Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Згідно з Положенням про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, яке затверджене рішенням Вищої Ради правосуддя від 17.08.2021 №1845/0/15-21 до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей.

Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі.

Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.

За таких обставин, враховуючи подання позову до суду в електронній формі, наявність технічної можливості, суд вважає за можливе здійснити розгляд даної справи в змішаній формі.

Суд на підставі позовної заяви, відзиву, а також долучених письмових доказів,

в с т а н о в и в :

Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС ОЙЛ УКРАЇНА» зареєстроване як юридична особа 16.08.2006, податковий номер платника податків: 34531124; основний вид економічної діяльності: 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.

Західне міжрегіональне управління здійснило документальну планову виїзну перевірку за період діяльності з 01.04.2018 по 30.06.2024 з метою дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотримання якого покладено на органи державної податкової служби та щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування відповідно до затвердженого переліку питань документальної перевірки.

За результатами проведеної перевірки складено акт №773/33-00-07-01/34531124 від 17.12.2025.

У вказаному Акті зафіксовано, що позивачем 30.08.2023 подано уточнюючу декларацію з податку на прибуток підприємств за 2021 рік разом із додатком ТЦ, згідно якого відкориговано ціну реалізації ТМЦ по взаєморозрахункам з компаніями CORAL ENERGY DMCC (ОАЕ) та Coral Energy PTE LTD (Сінгапур) в сумі 7918510 грн. Підприємством при поданні додатку ТЦ до Декларації з податку на прибуток підприємств за 2021 рік не проведено сплату податку на доходи нерезидентів, прирівняних до дивідендів. ТОВ «АЛЬЯНС ОЙЛ УКРАЇНА» 30.08.2023 подано Додаток ПН до рядка 23 Уточнюючої Декларації з податку на прибуток за 2021 рік по взаємовідносинам з нерезидентами CORAL ENERGY DMCC (ОАЕ) в сумі 5708626 грн та Coral Energy PTE LTD (Сінгапур) в сумі 2209884 грн. та визначено ставку оподаткування в розмірі 0%. Протягом 2021 року ТОВ «АЛЬЯНС ОЙЛ УКРАЇНА» імпортувало нафтопродукти компаній CORAL ENERGY DMCC (ОАЕ) та Coral Energy PTE LTD (Сінгапур). Позивач не мав права на застосування положень Конвенції у випадку із контрагентом Coral Energy PTE LTD (Сінгапур), оскільки ним не надано до перевірки довідки (сертифікату) про те, що контрагент за 2021 рік мав статут резидента Сінгапуру. Перевіркою повноти визначення суми податку з доходу нерезидента Coral Energy PTE LTD встановлено порушення ТОВ «АЛЬЯНС ОЙЛ УКРАЇНА» підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 Податкового кодексу України, а саме його заниження в сумі 389979,53 за період - 2021 рік.

На підставі акта перевірки Західне міжрегіональне управління прийняло податкове-повідомлення рішення форми «Д» №1046/33-00-23-02 від 24.12.2024, яке відкликане відповідачем у зв`язку із надходженням заперечень від 03.01.2025 на акт документальної планової виїзної перевірки.

Позивач подав до Західного міжрегіональне управління заперечення на акт документальної планової виїзної перевірки, до якого долучив бізнес профіль компанії Coral Energy PTE LTD від 20.10.2017 (витяг ACRA171020187149), сформований із системи Служби корпоративного регулювання та бухгалтерської звітності (ACRA), який містить інформація зокрема, про вид діяльності: неспеціалізована оптова торгівля (включаючи імпорт і експорт неспеціалізованих товарів (46900); дату заснування - 08.04.2010; статус компанії діюча; акціонерів (назва, адреса, громадянство/місце реєстрації/походження) Об`єднані Арабські Емірати. Згідно з свідоцтвом про достовірність та засвідчувальним написом нотаріусом м. Сінгапур Джон Чунг Хун Леонг посвідчено справжність копії «Опису діяльності ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КОРАЛ ЕНЕРДЖІ» (Реєстраційний номер: 201007478M), отриманою онлайн моєю фірмою від Служби корпоративного регулювання та бухгалтерської звітності (ACRA) 20 жовтня 2017 року».

Постійною комісією Західного міжрегіональне управління за результатами розгляду заперечень позивача прийнято рішення, що висновок акту є правомірним та є підставою для винесення податкового повідомлення-рішення.

У зв`язку із викладеним Західне міжрегіональне управління прийняло податкове повідомлення-рішення форми «Д» №31/33-00-23-02 від 16.01.2025.

Вважаючи податкове повідомлення-рішення безпідставним та протиправним, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Вирішуючи справу суд застосовує такі норми права.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів врегульовано Податковим кодексом України №2755-VI від 02.12.2010 (далі ПК України), яким визначено вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (у редакції чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно із підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Підпунктами 20.1.43 та 20.1.44 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити у визначеному законодавством порядку перевірку показників, пов`язаних із визначенням об`єктів оподаткування та із своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплатою усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, виконанням законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; проводити перевірку правильності та повноти визначення фінансового результату до оподаткування згідно з бухгалтерським обліком відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

Згідно з підпунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Не може бути предметом планової документальної перевірки питання дотримання платником податків принципу «витягнутої руки», крім випадків перевірки дотримання платником податків вимог підпунктів 140.5.4, 140.5.5-1, 140.5.6 пункту 140.5 статті 140 цього Кодексу.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Відповідно до пунктів 140.5.4, 140.5.5-1 та 140.5.6 пункту 140.5 статті 140 ПК України фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується:

- на суму 30 відсотків вартості товарів, у тому числі необоротних активів (крім активів з права користування за договорами оренди), робіт та послуг (крім операцій, зазначених у пункті 140.2 та підпункті 140.5.6 цього пункту, та операцій, визнаних контрольованими відповідно до статті 39 цього Кодексу), придбаних у:

неприбуткових організацій, внесених до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого придбання, крім випадків, коли сума вартості товарів, у тому числі необоротних активів (крім активів з права користування за договорами оренди), робіт та послуг, придбаних у таких організацій, сукупно протягом звітного (податкового) року не перевищує 25 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, та крім бюджетних установ, Накопичувального фонду, недержавних пенсійних фондів і неприбуткової організації, яка є об`єднанням страховиків, якщо участь страховика у такому об`єднанні є умовою проведення діяльності такого страховика відповідно до закону;

нерезидентів (у тому числі пов`язаних осіб - нерезидентів), зареєстрованих у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 цього Кодексу;

нерезидентів, організаційно-правова форма яких включена до переліку організаційно-правових форм, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2-1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 цього Кодексу, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави (території) реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави (території), в якій вони зареєстровані як юридичні особи;

- на суму 30 відсотків вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг (крім операцій, визнаних контрольованими відповідно до статті 39 цього Кодексу), реалізованих на користь:

нерезидентів, зареєстрованих у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 цього Кодексу;

нерезидентів, організаційно-правова форма яких включена до переліку організаційно-правових форм, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2-1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 цього Кодексу, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави (території) реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави (території), в якій вони зареєстровані як юридичні особи;

- на суму витрат по нарахуванню роялті (крім операцій, визнаних контрольованими відповідно до статті 39 цього Кодексу) на користь нерезидента (у тому числі нерезидента, зареєстрованого у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 цього Кодексу), що перевищує суму доходів від роялті, збільшену на 4 відсотки чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за даними фінансової звітності за рік, що передує звітному (крім суб`єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері телебачення і радіомовлення відповідно до Закону України "Про телебачення і радіомовлення", а після втрати ним чинності - крім суб`єктів у сфері аудіовізуальних медіа, які здійснюють діяльність як суб`єкт у сфері лінійного аудіального медіа-сервісу або як суб`єкт у сфері лінійного аудіовізуального медіа-сервісу відповідно до Закону України "Про медіа"), а для банків - в обсязі, що перевищує 4 відсотки доходу від операційної діяльності (за вирахуванням податку на додану вартість) за рік, що передує звітному.

Пунктом 102.1 статті 102 ПК України встановлено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.

Відповідно до статті 49 ПК України Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (пункт 49.1).

Платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності Пункт 49.2).

Згідно з підпунктом 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 ПК України резидент, у тому числі фізична особа - підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб`єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа - підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.4-141.4.5 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України.

У разі якщо резидент (крім платників єдиного податку четвертої групи) здійснює на користь нерезидента виплату доходів, зазначених в абзацах четвертому - шостому підпункту 14.1.49 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, у сумі, що перевищує суму, що відповідає принципу "витягнутої руки", або виплачує інші доходи, прирівняні згідно з цим Кодексом до дивідендів, такий резидент має утримати з суми такого перевищення та з таких інших доходів податок на доходи нерезидента за ставкою в розмірі 15 відсотків (якщо інша ставка не встановлена міжнародним договором, згоду на обов`язковість якого надано Верховною Радою України). Такий податок має бути сплачений до граничної дати подання звіту про контрольовані операції за відповідний звітний (податковий) рік.

Якщо дохід виплачується нерезиденту у будь-якій формі, відмінній від грошової, або якщо податок на доходи нерезидента не було утримано з відповідного доходу під час виплати (у тому числі під час виплат доходів, прирівняних за цим Кодексом до дивідендів), такий податок підлягає нарахуванню та сплаті виходячи з такого розрахунку:

Пс = СД*100/(100 - СП) - СД, де:

Пс - сума податку до сплати;

СД - сума виплаченого доходу;

СП - ставка податку, встановлена цим підпунктом.

У разі якщо нерезидент набуває право власності на інвестиційний актив, визначений абзацами третім - шостим підпункту "е" підпункту 141.4.1 цього пункту, у іншого нерезидента, який не має постійного представництва в Україні відповідно до норм цього пункту, нерезидент, який набуває право власності, зобов`язаний утримати податок з прибутку від відчуження інвестиційного активу, виплаченого на користь іншого нерезидента, за ставкою в розмірі 15 відсотків та за його рахунок, задекларувати та перераховувати до бюджету України податок під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країною резиденції особи, на користь яких здійснюється виплата, що набрали чинності.

Такий нерезидент - покупець зобов`язаний не пізніше дати здійснення першої оплати за інвестиційний актив, що придбавається, стати на облік у контролюючому органі за місцезнаходженням української юридичної особи, акції, корпоративні права якої формують вартість інвестиційного активу, що є предметом такого правочину. Взяття на облік таких нерезидентів здійснюється в порядку, встановленому пунктом 64.5 статті 64 цього Кодексу.

Прибуток від здійснення операцій, визначених у підпункті "е" підпункту 141.4.1 цього пункту, визначається як позитивна різниця між доходом, отриманим від продажу або іншого відчуження інвестиційного активу, та документально підтвердженими витратами на придбання такого активу. Якщо на вимогу особи, яка відповідно до цього підпункту є відповідальною за сплату податку з прибутку від здійснення такої операції, нерезидент, який відчужує інвестиційний актив, не надає документи, що підтверджують витрати на придбання такого активу, базою оподаткування податком на такий прибуток є вартість операції з відчуження інвестиційного активу.

Порядок застосування міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування стосовно повного або часткового звільнення від оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України регламентовано статтею 103 ПК України.

Застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України (пункт 103.1).

Особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу (якщо відповідна умова передбачена міжнародним договором) і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України. У разі отримання синдикованого фінансового кредиту особа (податковий агент) застосовує ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України, на дату виплати процентів або інших доходів, отриманих із джерел в Україні, учасникам синдикату кредиторів з урахуванням того, резидентом якої юрисдикції є кожен учасник синдикованого кредиту, та пропорційно до його частки у межах кредитного договору, за умови що він є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу, незалежно від того, виплата здійснюється через агента чи напряму.

Застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами пункту 103.4 цієї статті (пункт 103.2).

Пунктом 103.4 статті 103 ПК України встановлено, що підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 цієї статті, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України.

Відповідно до пункту 103.5 статті 103 ПК України довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України.

Згідно з вимогами часини 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З доказів у справі суд встановив, що за результатами проведеної документальної планової виїзної перевірки за період діяльності з 01.04.2018 по 30.06.2024 з метою дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотримання якого покладено на органи державної податкової служби та щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування відповідно до затвердженого переліку питань документальної перевірки складено акт №773/33-00-07-01/34531124 від 17.12.2025, в якому податковий орган дійшов висновку, що платник податків не мав права на застосування положень Конвенції у випадку із контрагентом Coral Energy PTE LTD (Сінгапур), оскільки ним не надано до перевірки довідки (сертифікату) про те, що контрагент за 2021 рік мав статут резидента Сінгапуру. Перевіркою повноти визначення суми податку з доходу нерезидента Coral Energy PTE LTD встановлено порушення ТОВ «АЛЬЯНС ОЙЛ УКРАЇНА» підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 ПК України, а саме його заниження в сумі 389979,53 за період - 2021 рік.

Відповідно до акту №773/33-00-07-01/34531124 від 17.12.2025 контролюючий орган встановив, що позивачем 30.08.2023 подано уточнюючу декларацію з податку на прибуток підприємств за 2021 рік разом із додатком ТЦ, згідно якого відкориговано ціну реалізації ТМЦ по взаєморозрахункам з компаніями CORAL ENERGY DMCC (ОАЕ) та Coral Energy PTE LTD (Сінгапур) в сумі 7918510 грн. Підприємством при поданні додатку ТЦ до Декларації з податку на прибуток підприємств за 2021 рік не проведено сплату податку на доходи нерезидентів, прирівняних до дивідендів. ТОВ «АЛЬЯНС ОЙЛ УКРАЇНА» 30.08.2023 подано Додаток ПН до рядка 23 Уточнюючої Декларації з податку на прибуток за 2021 рік по взаємовідносинам з нерезидентами CORAL ENERGY DMCC (ОАЕ) в сумі 5708626 грн та Coral Energy PTE LTD (Сінгапур) в сумі 2209884 грн. та визначено ставку оподаткування в розмірі 0%. Протягом 2021 року ТОВ «АЛЬЯНС ОЙЛ УКРАЇНА» імпортувало нафтопродукти компаній CORAL ENERGY DMCC (ОАЕ) та Coral Energy PTE LTD (Сінгапур).

Представник позивача вказує, що статус Coral Energy PTE LTD резидента Сінгапуру підтверджено належними доказами, а саме бізнес профілем компанії Coral Energy PTE LTD від 20.10.2017 (витяг ACRA171020187149).

При цьому, зауважує, що документи, які надає право для звільнення (зменшення) від оподаткування може бути не тільки довідка, а й інші документи. Самою Угодою України із Республікою Сінгапур не визначено форми документу, який би підтверджував статус податкового резидента Договірної Держави, так само, як і не існує окремого нормативного документа з переліком органів, які мають видати відповідну довідку чи сертифікат чи інший відповідний документ.

Як вже зазначалося, відповідно до пункту 103.4 статті 103 ПК України підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 цієї статті, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України.

Водночас відповідно до пункту 103.5 статті 103 ПК України довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України.

Отже, підставою для звільнення (зменшення) ставки податку є наявність довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України і така довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України.

Тобто, форма довідки затверджується згідно із законодавством відповідної країни, визначеною міжнародним договором України.

У випадку позивача такою державою є Республікою Сінгапур, в якій видаються сертифікати податкових резидентів Certificate of Residence (COR) Податковою службою Сінгапуру - IRAS (Inland Revenue Authority of Singapore).

Що ж стосується інших документів, то такі надаються якщо це передбачено міжнародним договором України.

Між Україною та Республікою Сінгапур підписано 26.01.2007 Угоду про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи (далі Угода). Вказана Угода набрала чинності для України 18.12.2009.

Однак умовами цієї Угоди не передбачено подання інших документів для звільнення (зменшення) ставки податку.

Під час розгляду справи суд встановив, що позивач не надав контролюючому органу сертифікат податкового резидента від уповноваженого органу Республіки Сінгапур.

Представник позивача вказує, що надав бізнес профіль компанії Coral Energy PTE LTD від 20.10.2017.

Однак, з позиції суду, вказаний документ не є належним документом, який підтверджує резидентство компанії Coral Energy PTE LTD у Сінгапурі.

Так із змісту свідоцтва про достовірність та засвідчувального напису суд встановив, що нотаріусом м. Сінгапур Джон Чунг Хун Леонг посвідчено справжність копії «Опису діяльності ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КОРАЛ ЕНЕРДЖІ» (Реєстраційний номер: 201007478M), отриманою онлайн моєю фірмою від Служби корпоративного регулювання та бухгалтерської звітності (ACRA) 20 жовтня 2017 року».

Тобто, наданий позивачем витяг ACRA171020187149 із системи Служби корпоративного регулювання та бухгалтерської звітності (ACRA), сформований нотаріусом м. Сінгапур.

Такий витяг містить інформація про діяльність компанії Coral Energy PTE LTD. Так, зокрема у витязі вказано інформацію про вид діяльності: неспеціалізована оптова торгівля (включаючи імпорт і експорт неспеціалізованих товарів (46900); дату заснування - 08.04.2010; статус компанії діюча; акціонерів (назва, адреса, громадянство/місце реєстрації/походження) Об`єднані Арабські Емірати.

Проте жодної інформації про резидентство компанії Coral Energy PTE LTD у Сінгапурі вказаний витяг не містить.

Враховуючи викладене, ТОВ «АЛЬЯНС ОЙЛ УКРАЇНА» під час визначення суми податку з доходу нерезидента Coral Energy PTE LTD в порушення пункту 103.4 статті 103, підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 ПК України неправомірно зменшено його суму згідно з положеннями Угоди між Урядом України і Урядом Республіки Сінгапур про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи.

Суд звертає увагу, що платником податків не надано доказів наявність фактів та обставин, які звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень, або обставин, що пом`якшують відповідальність. Також, не надано документів, які підтверджують наявність форс-мажорних обставин, які об`єктивно унеможливили ТОВ «АЛЬЯНС ОЙЛ УКРАЇНА» виконання вимог пункту 103.4 статті 103, підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті ПК України.

Таким чином, при прийнятті оскарженого податкового повідомлення-рішення, ЗМУ ДПС по роботі з великими платниками податків діяло в межах та в спосіб передбачений законодавством.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог. Тому, в задоволенні позову слід відмовити повністю.

За правилами статті 139 КАС України стягнення судових витрат на користь позивача, якому у задоволенні позову відмовлено повністю не передбачено.

Керуючись статтями 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 293, 295 КАС України, суд

в и р і ш и в :

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Судовий збір покласти на позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС ОЙЛ УКРАЇНА» (01054, вул. Франка Івана (Шевченківський район), 6, м. Київ; ЄДРОПУ 34531124).

Відповідач: Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (79026, вул. Стрийська, 35, м. Львів; ЄДРПОУ 44045187).

Суддя Кравців Олег Романович