Ухвала суду № 137594952, 22.06.2026, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2026
Номер справи
240/6363/20
Номер документу
137594952
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про повернення заяви (клопотання, заперечення)

22 червня 2026 року м. Житомир справа № 240/6363/20

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменко О.В., розглянувши заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення подану в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

08.06.2026 зареєстрована судом заява про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Ухвалою суду від 09.06.2026 подану заяву залишено без руху, встановлено строк для усунення зазначених недоліків шляхом надання до суду доказів сплати судового збору.

17.06.2026 надійшла до суду заява, в якій вказує про помилковість позиції щодо необхідності справляння судового збору за подання заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Розгляд заяви судом відкладався у зв`язку із тимчасовою втратою працездатності судді О.Єфіменко у період з 15.06.2026 по 21.06.2026.

Дослідивши наявні матеріали та обґрунтування поданої на виконання вимог ухвали суду заява суд зважає на наступне.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору регулюється Законом України "Про судовий збір" № 3674-VI від 08.07.2011 (далі - Закон № 3674-VI).

Частиною другою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 3 Закону № 3674-VI судовий збір не справляється за подання, зокрема, заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.

Разом з тим, пп. 6 п. 3 ч.2 ст. 4 Закону № 3674-VI встановлює, що за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення доказів або позову, заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду, заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення визначено ставку судового збору в розмірі 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, положення ст. 4 Закону № 3674-VI є спеціальними у частині визначення ставок збору саме за подання до адміністративного суду заяв, передбачених, в тому числі ст. 378 КАС України.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 09.03.2026 у справі №140/4276/22 дійшов висновку, що за звернення до адміністративного суду із заявою про зміну чи встановлення способу, порядку або строку виконання судового рішення передбачено сплату судового збору.

Аналіз викладеного дає підстави для висновку, що для адміністративних справ наявна спеціальна норма, яка передбачає сплату судового збору в розмірі 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (пп.6 п.3 ч.2 ст.4 Закону № 3674-VI ) за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення доказів або позову, заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду, заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.

З огляду на викладене в даному випадку, застосуванню підлягає саме спеціальна норма Закону № 3674-VI, яку повинні враховувати адміністративні суди під час здійснення правосуддя.

Тобто, посилання на наявність підстав для звільнення від сплати судового збору, передбачених п.2 ч.2 ст.3 Закону № 3674-VI за подання до Житомирського окружного адміністративного суду заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення, не знайшли свого підтвердження, а тому подана заява задоволенню не підлягає.

Таким чином, у вказаний судом строк та станом на момент прийняття зазначеної ухвали недоліки заяви не усунуто.

Частиною 1 статті 378 КАС України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Частиною 3 статті 166 КАС України заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.

У ч.1 ст.167 КАС України визначено, що будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити:

1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

2) найменування суду, до якого вона подається;

3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі;

4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;

5) підстави заяви (клопотання, заперечення);

6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення);

7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.

Згідно з ч.2 ст.167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.

Враховуючи, що подана заява про зміну способу і порядку виконання рішення суду подана без додержання вимог ст.167 КАС України та у встановлений строк вказані недоліки не усунуто, що свідчить про наявність підстав для її повернення без розгляду.

Керуючись статтями 167, 243, 248, 256, 294, 378 КАС України, суд, -

ухвалив:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання до суду заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення відмовити.

Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення подану у справі № 240/6363/20 за його позовом до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії повернути без розгляду.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя О.В. Єфіменко