Єдиний державний реєстр судових рішень
ЄУН: 336/4172/26
Провадження №: 3/336/1933/2026
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2026 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Савеленко Олександра Анатоліївна, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.172-6 КУпАП,
за участі прокурора Романка С.Ю. , ОСОБА_1 , захисника Лупінос Є.А.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , будучи особою, яка 30.06.2023 припинила виконання обов`язків начальника відділу прийняття рішень управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району, тобто діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення вимог ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» 28.10.2025 несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні»). Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
18.05.2026 від захисника ОСОБА_1 адвоката Лупинос Є.А. до суду надійшла заява про закриття провадження у справі у зв`язку із закінченням строку притягнення до відповідальності. У заяві зазначає, що на час звільнення ОСОБА_1 , її мати перебувала у безпорадному стані, потребувала постійного догляду та згодом, ІНФОРМАЦІЯ_2 померла. Батько також потребував сторонньої допомоги, оскільки переніс три інфаркти та не міг самостійно себе обслуговувати, перебував у лікарні, де ІНФОРМАЦІЯ_3 помер. У жовтні 2025 ОСОБА_1 надійшло повідомлення про неподання до НАЗК декларації про звільнення 30.06.2023 після чого 28.10.2025 вона подала декларацію. Вважає, що датою вчинення правопорушення є 00 год. 00 хв. 01.02.2024, а 28.10.2025 є днем припинення адміністративного правопорушення шляхом виконання зобов`язання. Отже, дворічний термін з дня вчинення адміністративного правопорушення, передбачений ст.38 КУпАП закінчився 01.02.2026, у зв`язку із чим провадження має бути закрите.
У судовому засіданні ОСОБА_1 просила закрити провадження у зв`язку з закінченням строків притягнення до відповідальності.
Захисник ОСОБА_1 адвокат Лупінос Є.А. просила закрити провадження, надала пояснення аналогічні тим, які долучені до матеріалів справи.
Прокурор у судовому засіданні зазначив, що вважає вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП доведеною, просив притягнути її до адміністративної відповідальності.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши та оцінивши докази, які містяться в матеріалах справи, приходжу до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно зі ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен з`ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, тощо.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з ч.1 ст.172-6 КУпАП відповідальність настає у випадку несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до п.п. ''в'' п.1 ч.1 ст. 3 Закону України ''Про запобігання корупції'' ОСОБА_1 є суб`єктом декларування та зобов`язана подавати декларації відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції Закону № 2381-IX від 08.07.2022) суб`єкт декларування зобов`язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", протягом дев`яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.
Законом України № 3384-IX від 20.09.2023 (набув чинності 12.10.2023) п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» був викладений в іншій редакції, згідно з якою особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені у частинах сьомій чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Судом встановлено, що розпорядженням Запорізького міського голови від 03.06.2015 №984 к/тр ОСОБА_1 було призначено на посаду начальника відділу прийняття рішень Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району з 10.15.2015.
Розпорядженням Запорізького міського голови від 27.06.2023 №2219 к/тр ОСОБА_1 було звільнено з посади начальника відділу прийняття рішень управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району з 30.06.2023 у зв`язку з припиненням шляхом ліквідації управління соціального захисту населення ЗМР по Шевченківському району.
Отже, з моменту останнього дня виконання суб`єктом декларування зазначених функцій, тобто з 30.06.2023, у ОСОБА_1 виник обов`язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями «при звільнені» до 31.01.2024.
За даними відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію лише 28.10.2025 об 11 год. 09 хв., тобто несвоєчасно.
Вина ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, також доведена матеріалами справи, а саме:
-протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією №120 від 29.04.2026;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 22.04.2026, в яких вона фактично визнала вчинення правопорушення, однак навела причини поважності несвоєчасного подання декларації, а саме тривалу хворобу матері та батька, їх безпорадній стан, а згодом смерть батьків;
- послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 у період з 12.10.2023 по 29.10.2025;
- розпорядженням №1696 к/тр від 15.08.2024 про призначення ОСОБА_1 на посаду головного спеціаліста відділу з організації соціальних послуг управління місцевих соціальних програм Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради.
- розпорядженням №2219 к/тр від 27.06.2023 про звільнення ОСОБА_1 з посади;
- присягою ОСОБА_1 ;
- листом ознайомлення ОСОБА_1 з Законом України «Про запобігання корупції» від 14.05.2015;
Таким чином, ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Щодо закінчення строків притягнення до відповідальності, суд не погоджується з позицією захисника, оскільки правопорушення є триваючим, і дворічний строк притягнення до відповідальності обраховується з 28.10.2025 року.
Згідно ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Враховуючи характер правопорушення та особу порушника, вперше притягується до адміністративної відповідальності, вважаю, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, тому з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок.
На підставі викладеного, керуючись статтями 33, ч.1ст.172-6, 283, 284, 294 КУпАП, ЗУ "Про судовий збір",
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень. (Отримувач - ГУК у Запорізькій області/ 21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37941997, Код банку отримувача (МФО) 899998, Банк отримувача - Казначейство України, Номер рахунку UA558999980313060106000008479, Код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу: оплата штрафу ОСОБА_1 за постановою суду від 09.06.2026 у справі №336/4172/26).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок в дохід держави (Отримувач коштів: ГУКу м. Києві/м. Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106; Призначення платежу: оплата судового збору ОСОБА_1 за постановою суду від 09.06.2026 у справі №336/4172/26 на користь держави).
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги та бути оскаржена протягом десяти днів з дня прийняття постанови до Запорізького апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках передбачених ч.5 ст.7 та ч.1 ст.287 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Роз`яснити правопорушнику, що відповідно до ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання правопорушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу, згідно ч.2 ст.308 КУпАП з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Суддя О.А.Савеленко
Строк пред`явлення виконавчого документа ______ 20___рік
Постанова набрала законної сили ______ 20___рік
Дата видачі постанови ______ 20___рік