Єдиний державний реєстр судових рішень
ЄУН: 336/418/26
Провадження №: 2/336/1577/2026
22.06.26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2026 року Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Звєздової Н.С., за участі секретаря судового засідання Іванченко О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «ЗАПОРІЖГАЗ» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (не облікованого) об`єму природного газу, -
без участі сторін, -
ВСТАНОВИЛА:
Представник позивача Сілецький Д.Ю., який діє на підставі довіреності № 50Др-3-0126 від 01.01.2026 звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить стягнути з відповідачки на користь позивача вартість донарахованого (не облікованого) об`єму природного газу за період з 12.06.2024 по 11.06.2025 в сумі 44 317,60 гривень, а також витрати зі сплати судового збору у розмірі 2 662,40 гривень.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 01 липня 2015 року позивач на підставі ліцензії з розподілу природного нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технічного управління, тобто в розумінні Закону України «Про ринок природного газу» та Кодексу газорозподільних систем ПАТ «Запоріжгаз» серед суб`єктів ринку природного газу кваліфікується як оператор газорозподільної системи.
11.06.2025 року працівниками АТ ЗАПОРІЖГАЗ на об`єкті споживання споживача, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , абонент ОСОБА_1 , була здійснена перевірка режиму газоспоживання.
За результатами вказаної перевірки працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» у присутності споживача було складено акт про порушення №ЗП 13908 від 11.06.2025 року. Акт у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» та споживачем без заперечень та зауважень.
17.06.2025 року лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол №000067 демонтажу та направлення засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи, який підписано представниками Оператора ГРМ та споживачем.
25 червня 2025 року проведено експертизу ЗВТ про що складено Акт №0206 експертизи лічильника газу, за результатами якої, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами в наслідок яких здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ: пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника в вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір (не передбачений конструкцією завода-виробника ЗВТ), внаслідок чого об`єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі). Внаслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Державним підприємством «Дніпропетровський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації 25.06.2025р. складено Довідку про непридатність ЗВТ, в якій зафіксовано порушення п 11.4 ДСТУ 9035:2020 (основна відносна похибка перевищує допустиме значення).
Згідно протоколу повірки від 25.06.2025р. №0206 лічильник газу має значення відносної похибки: Q max:-3,28; Q,2Q max:-11,32; Qmin:-100. Відносна похибка лічильника при об`ємній витраті природного газу 0,040 м3/год складає - (мінус) 100%, тобто лічильник газу витрату природного газу у зазначених параметрах не обліковує взагалі. Відносна похибка лічильника при об`ємній витраті природного газу 1,2 м3/год. складає (мінус) 11,32%., що вказує на частковий облік природного газу у зазначених параметрах.
З урахуванням виявлення факту несанкціонованого втручання споживача у роботу ЗВТ, комісією АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення було прийнято рішення про задоволення акту про порушення №ЗП13908 від 11.06.2025 року, що відображено у протоколі засідання комісії від 10.07.2025 року №1247.
Відповідно пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 20 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм не облікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
Відповідачу здійснено перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу з 12.06.2024 року по 11.06.2025 року, з урахуванням усіх газових приладів, кількості зареєстрованих осіб та опалювальної площі.
Вартість донарахованого об`єму необлікованого природного газу склала 44 317,60 грн.
21.07.2025 року АТ «Запоріжгаз» на адресу Відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення направлено Акт розрахунок рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату
На сьогоднішній день в добровільному порядку відповідачкою борг не сплачено. Тому позивач просить задовольнити заявлені вимоги.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.01.2026 вказана справа передана в провадження судді Звєздовій Н.С.
20.01.2026 на виконання вимог ст. 187 КУпАП судом скеровано запит щодо встановлення зареєстрованого місця проживання відповідача, відповідь надійшла 28.01.2026.
Ухвалою суду від 29.01.2025 року відкрито провадження по цивільній справі, якою постановлено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Заперечення щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до суду не надходили.
Клопотань від сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не надходило.
Від відповідачки надійшов відзив на позов, в якому вона позов не визнала, заперечувала проти пошкодження нею лічильника, який установлений в будинку АДРЕСА_1 , просила призначити у справі судову трасологічну експертизу для встановлення причин пошкодження вимірювального засобу Gallus № 02169095.
Від представника позивача надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що в матеріалах справи наявні належні та допустимі доказі, які свідчать про здійснення несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу з боку відповідачки, що призвело до викривлення даних обліку природного газу та відповідного причинно-наслідкового зв`язку між втручанням і викривленням обліку, просив про задоволення позову. Заперечення проти призначення судової трасологічної експертизи відсутні.
Ухвалою суду від 03.03.2026 клопотання відповідачки про призначення судової експертизи задоволено, призначено експертизу, провадження у справі зупинено.
03.04.2026 на адресу суду надійшов висновок експерта № СЕ-19/108-26/5834-ТР від 27.03.2026.
Ухвалою суду від 06.04.2026 провадження у справі відновлено.
07.04.2026 від представника відповідачки адвоката Железняка В.К. надійшло клопотання про доручення до матеріалів справи квитанцій за проведення судової трасологічної експертизи, які просив стягнути з позивача.
Дослідивши позовну заяву та письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини. Статтею 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені в ч.2 ст.16 ЦК України, відповідно до п.8 якої, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Відповідно до ч.1 ст.22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
З 01.07.2015 Публічне акціонерне товариство по газопостачання та газифікації «Запоріжгаз» на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Таким чином, в розумінні Закону України «Про ринок природного газу» та Кодексу газорозподільних систем ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» серед, суб`єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ).
У відповідності до рішення загальних зборів Товариства затвердженого протоколом Загальних зборів акціонерів ПАТ «Запоріжгаз» №20 від 10.04.2019 прийнято рішення про перейменування Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» (скорочена назва ПАТ «Запоріжгаз») у Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (скорочена назва АТ «Запоріжгаз»). За наслідком перейменування зміни до установчих документів юридичної особи.
Згідно пункту 1.2.1. Статуту АТ «Запоріжгаз» товариство є правонаступником всіх прав та обов`язків Державного підприємства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз». Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз», Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз».
Частиною першою ст.714 ЦК України визначено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Функціонування ринку природного газу в Україні урегульовано положеннями Закону України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2494.
За правилами ч.2,3 ст.18 Закону України «Про ринок природного газу» приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб`єктів ринку природного газу. Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу.
Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що споживач зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про ринок природного газу», споживач зобов`язаний, зокрема: укласти договір про постачання природного газу; забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу; припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.
У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом (ч.3 ст.13 Закону України «Про ринок природного газу»).
Відповідно до ч.1 ст.59 Закону України «Про ринок природного газу», суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідно до п.17, 23, 33,35,37, 39 ч.1 ст.1 Закону України «Про ринок природного газу», оператор газорозподільної системи це суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників); побутовий споживач це фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; ринок природного газу це сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), послуг установки LNG; розподіл природного газу це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу; споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини; суб`єкт ринку природного газу це оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.
Кодекс газорозподільних систем, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за № 1379/27824 (далі - Кодекс газорозподільних систем) розроблений відповідно до Закону України «Про ринок природного газу». Цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
У відповідності до п. 1 глави 1 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, суб`єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Абзацом 2 пункту 1 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРС та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
У відповідності до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633,634,641,642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (пункту 4 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем).
Пунктом 5 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) Оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об`єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) або додатка 2 (для споживачів, що не є побутовими) до типового договору розподілу природного газу
Персоніфіковані дані мають бути достатніми для проведення розрахунків та визначення об`єму споживання природного газу, зокрема мають містити: 1) присвоєний споживачу персональний ЕІС-код як суб`єкту ринку природного газу та за необхідності ЕІС-код його точки (точок) комерційного обліку; 2) величину приєднаної потужності об`єкта споживача; 3) перелік комерційних вузлів обліку (за їх наявності)
Згідно з вимогами цього пункту здійснюється приєднання до договору розподілу природного газу споживачів-замовників, які отримують технічний доступ до ГРМ.
Пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
У відповідності до пункту 2.3. Договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розмішена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
Згідно абзацу 2.3 п.1 Глави 4 Розділу IX Кодексу газорозподільних систем для визначення фактичного об`єму споживання (розподілу/постачання) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ. У разі відсутності лічильника газу в Оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому Оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.
У відповідності до пункту 23 Правил надання населенню послуг з газопостачання затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 р. № 2246, які діяли на момент введення лічильника до експлуатації, відповідальність за збереження і цілість встановлених у споживача лічильників газу та пломб на них несе споживач.
Згідно п.4 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Пунктом 2 глави 5 розділу X Кодексу газорозподільних систем Оператор ГРМ під час введення комерційного ВОГ в експлуатацію або під час його експлуатації має право встановлювати власні охоронні пломби на елементах та складових комерційного ВОГ, а також на запірній арматурі обвідних ліній, фланцевих з`єднаннях перед комерційним ВОГ та після нього, а також на інших пристроях і місцях для унеможпивлення несанкціонованого втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонованого відбору природного газу.
Пломбування комерційного ВОГ та його складових проводиться пломбами Оператора ГРМ в місцях, передбачених проектом, паспортами заводів - виробників ЗВТ, та в місцях, де можливе несанкціоноване втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонований відбір природного газу.
У відповідності до пункту 5 глави 5 розділу X кодексу газорозподільних систем власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб / магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.
Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) у відповідності пункту 2 Глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем зобов`язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред`явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.
Несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи - це втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під`єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.
Порядок проведення перевірки вузлів обліку газу та їх складових визначений Главою 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем, у відповідності до пункту 1 якого суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових зокрема щодо відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу.
У відповідності до п.4 Глави 1 Розділу І Кодексу газорозподільних систем контрольний огляд вузла обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з`єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/лічильника газу.
Відповідно до п.3 гл.1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників. Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини: між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного під`єднання несанкціонованого газопроводу.
Абзацом 2 пункту 1 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРС та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
Пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
У відповідності до пункту 2.3. Договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором. Сторони зобов`язуються керуватися Законом України « Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розмішена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
У відповідності до абзацу 2 пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.
У відповідності до пункту 1 глави 1 розділу XI Кодексу газорозподільних систем норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення. складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу.
Несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи - це втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під`єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.
Судом встановлено, що 11.06.2025 року працівниками АТ ЗАПОРІЖГАЗ на об`єкті споживання споживача, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , абонент ОСОБА_1 , була здійснена перевірка режиму газоспоживання.
За результатами вказаної перевірки працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» у присутності споживача було складено акт про порушення №ЗП 13908 від 11.06.2025 року. Акт у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» та споживачем без заперечень та зауважень.
17.06.2025 року лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол №000067 демонтажу та направлення засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи, який підписано представниками Оператора ГРМ та споживачем.
25 червня 2025 року проведено експертизу ЗВТ про що складено Акт №0206 експертизи лічильника газу, за результатами якої, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами в наслідок яких здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ: пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника в вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір (не передбачений конструкцією завода-виробника ЗВТ), внаслідок чого об`єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі). Внаслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Державним підприємством «Дніпропетровський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації 25.06.2025р. складено Довідку про непридатність ЗВТ, в якій зафіксовано порушення п 11.4 ДСТУ 9035:2020 (основна відносна похибка перевищує допустиме значення).
Згідно протоколу повірки від 25.06.2025р. №0206 лічильник газу має значення відносної похибки: Q max:-3,28; Q,2Q max:-11,32; Qmin:-100. Відносна похибка лічильника при об`ємній витраті природного газу 0,040 м3/год складає - (мінус) 100%, тобто лічильник газу витрату природного газу у зазначених параметрах не обліковує взагалі. Відносна похибка лічильника при об`ємній витраті природного газу 1,2 м3/год. складає (мінус) 11,32%., що вказує на частковий облік природного газу у зазначених параметрах.
З урахуванням виявлення факту несанкціонованого втручання споживача у роботу ЗВТ, комісією АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення було прийнято рішення про задоволення акту про порушення №ЗП13908 від 11.06.2025 року, що відображено у протоколі засідання комісії від 10.07.2025 року №1247. ОСОБА_1 в означеному протоколі провину не визнала, написала заперечення, що ніяких отворів у лічильнику не здійснювала.
Також судом встановлено, що рекомендованим листом Оператора ГРМ від 21.07.2025 р. № 69027-Сл-95/9-0725 на адресу споживача надіслані Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та Рахунок на сплату необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу. Вказаний лист був отриманий ОСОБА_1 про що свідчить наявне в матеріалах справи поштове повідомлення.
Відповідачка ОСОБА_1 , не погоджуючись із Актом про порушення, з протоколом засідання комісії АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду заяв про порушення та складеним на його підставі Актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу, вказує на те, що тільки наявність всіх трьох складових правопорушення (зазначених у із п. п. 37 п. 4 глави І Кодексу ГРМ) дає змогу стверджувати, що споживачем було вчинено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. Відповідачка наполягає на тому, що вона не здійснювала будь-якого несанкціонованого втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку, що підтверджено висновком експерта Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 27.03.2026 № СЕ-19/108-26/5834-ТР.
Згідно із п. п. 37 п. 4 глави І Кодексу ГРМ для виявлення несанкціонованого втручання необхідно довести три складові цього правопорушення, а саме: 1) дію, тобто несанкціоноване втручання 2) спосіб втручання, тобто, вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об1єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації); 3) наслідки, тобто, витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу).
Відповідно до п.1 гл.9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових, зокрема, щодо відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу.
Відповідно до п.7 гл.9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем до отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок не облікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.
В підпункті 1 та 6 пункту 1 глави 2 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем, зазначено, що до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
Відповідно до п. 4 гл. 1 Розділу І Кодексу газорозподільних систем несанкціоноване - втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
На думку суду, аналіз зазначеної норми свідчить про те, що склад порушення може мати місце за наявності всіх трьох складових елементів, а саме: наявність дій про втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема, лічильника газу); наявність обставин того, що комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства) витрата (споживання) природного газу, та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу; наявність причинно-наслідкового зв`язку між діями з втручання в роботу або конструкцію ЗВТ та обставинами того, що комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства) витрата (споживання) природного газу.
Суд вважає, що за відсутності хоча б однієї із названих умов - цивільно-правова відповідальність у виді відшкодування майнової шкоди не настає (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 18 березня 2015 р. у справі № 3-18гс15, Постанові Верховного суду від 10.07.2018 року у справі № 909/869/16) та від 24.10.2018 р. у справі №914/2384/17, в яких суд наголосив, що несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).
В підпункті 1 та 6 пункту 1 глави 2 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем, зазначено, що до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
Ухвалою суду від 03.03.2026 за клопотання відповідачки призначено судову трасологічну експертизу засобу вимірювальної техніки. Експерту надіслано лічильник та матеріали цивільної справи.
Із висновків судової трасологічної експертизи № СЕ/19/108-26/5834-ТР від 27.03.2026 вбачається таке.
Запитання чи можливо зробити сторонній отвір у вхідному патрубку лічильника газу, приєднаного до діючого газопроводу та опломбованому, без його розбирання чи демонтажу, не вирішувалось, у зв`язку з тим, що в наданому на дослідження лічильнику газу конструктивно не передбачений саме вхідний патрубок. Проте, разом з цим, наданий на дослідження лічильник газу має вихідний патрубок, а отже утворити сторонній отвір в ньому, без порушення охоронної пломби в місці приєднання лічильника газу до діючого газопроводу (без його розбирання чи демонтажу), не можливо.
На зовнішніх поверхнях корпусу лічильника газу Gallus 2000, заводський номер 002169095, який був наданий на дослідження, а також його відлікового механізму, вальцювального обідку та штуцерів будь-яких слідів, притаманних для впливу на них сторонніми предметами та/або деформацій не виявлено, цілісність конструкції корпусу лічильника не порушена.
На бокових стінках вихідного патрубку лічильника газу Gallus 2000, заводський номер 002169095, який був наданий на дослідження, маються два наскрізні отвори розмірами 2x1 мм та 1,8x1 мм, які утворені внаслідок введення під прямим кутом в порожнину вихідного патрубку нагрітого предмету у вигляді Г-подібного стрижня, що має робочу частину з прямими гранями та подальшого термічного впливу (проплавлення) на бокові стінки вихідного патрубку.
В акті про порушення № ZP13908 від 11.06.2025 року; протоколі № 000067 демонтажу та направлення засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи від 17.06.2025 року, складених представниками Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Запоріжгаз", зазначено, що на момент складання акту та протоколу лічильник газу в місці приєднання до діючого газопроводу опломбований охоронною пломбою № 10139497.
Відповідно до складених акту та протоколу у працівників ПАТ "Запоріжгаз" не викликало сумніву щодо цілісності пломбувального матеріалу та пломб на приладі обліку та в місцях його монтажу (на накидних гайках) до газопроводу, що дає підставу експерту зробити висновок про цілісність пломбувального матеріалу та пломб в місці приєднання лічильника газу до газопроводу на момент демонтажу приладу обліку та направлення його на експертизу.
Конструктивні зміни вихідного патрубку лічильника газу, виявлені в ході трасологічного дослідження, а саме отвори розмірами 2x1 мм та 1,8x1 мм, які утворені внаслідок введення під прямим кутом в порожнину вихідного патрубку нагрітого предмету у вигляді Г-подібного стрижня, що має робочу частину з прямими гранями та подальшого термічного впливу (проплавлення) на бокові стінки вихідного патрубку можливо утворити без його розбирання чи демонтажу.
Результати дослідження конструктивних властивостей лічильника газу "GALLUS" 2000, заводський номер 002169095, в сукупності з характером та властивостями виявленого отвору в циліндрі вихідного патрубку лічильника газу, дозволяють дійти висновку про те, що утворити виявлене пошкодження на вихідному патрубку можливо за умов, коли досліджуваний прилад обліку не приєднаний до газопроводу (демонтований). А, саме здійснити пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка без демонтажу лічильника газу, неможливо.
При цьому на зовнішніх поверхнях корпусу лічильника газу Gallus 2000, заводський номер 002169095, який був наданий на дослідження, а також його відлікового механізму, вальцювального обідку та штуцерів будь-яких слідів, притаманних для впливу на них сторонніми предметами та/або деформацій не виявлено, цілісність конструкції корпусу лічильника не порушена.
На думку суду, оскільки висновком судового експерта встановлено, що утворити виявлене пошкодження на вихідному патрубку можливо за умов лише коли лічильник демонтований, Актом про порушення № ЗП13908 від 11.06.2025 року, Актом експертизи лічильника газу № 0262 від 25.06.2025 року встановлено, що цілісність та місцезнаходження пломб не порушено, цілісність заводського та/або повірочного тавра не порушено, наявна цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ, то є недоведеним той факт, що відповідачка своїми умисними діями пошкодила лічильник з метою викривлення даних обліку природного газу.
Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Ухвалення рішення не допускається на припущеннях.
Враховуючи встановлені судом правовідносини, що склалися між позивачем та відповідачем, суд вважає, що належним способом захисту прав споживача є визнання дії АТ «Запоріжгаз» щодо проведення перерахунку (донарахування) споживачу необлікованого об`єму природного газу у сумі 44 317,60 гривень такими, що не відповідають закону, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Згідно з вимогами ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Відповідно до приписів ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються : 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи, що суд відмовляє у задоволені позову, витрати за проведення експертизи підлягають стягненню з позивача на користь відповідачки у розмірі 5 348,50 гривень, витрати сплачені відповідачкою за банківські послуги стягненню не підлягаю, оскільки не є судовими витратами.
Витрати зі сплати судового збору при звернені до суду з позовом у розмірі 2 662,40 гривень залишити за позивачем.
Керуючись ст. ст.10, 12, 13, 18, 76, 81, 83, 89, 141, 247, 258, 259, 263-265, 268, 280-284, 354 ЦПК України, Кодексом газорозподільних систем, Законом України «Про ринок природного газу», суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «ЗАПОРІЖГАЗ» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (не облікованого) об`єму природного газу, відмовити.
Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «ЗАПОРІЖГАЗ» на користь ОСОБА_1 судові витрати за проведення експертного дослідження у розмірі 5 348,50 гривень.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Реквізити учасників справи:
Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «ЗАПОРІЖГАЗ», код ЄДРПОУ 03345716, місце знаходження: 69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд.7, (п/р № НОМЕР_1 в філія Запорізьке обласне управління АТ «Ощадбанк», МФО 313957).
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Суддя: Н.С. Звєздова