Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 278/3949/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2026 року м. Житомир
Суддя Житомирського районного суду Житомирської області Дубовік О. М., розглянувши об`єднану цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об`єкта газу та за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» про визнання протиправним та скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення, -
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» звернулася до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об`єму газу.
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що ОСОБА_1 є споживачем послуг з розподілу природнього газу за адресою: АДРЕСА_1 та за вказаною адресою на ім`я відповідача відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 в Житомирській філії ТОВ «Газорозподільні мережі України». 14.04.2025 за вказаною адресою було здійснено перевірку стану обліку природного газу (акт № МД-57 від 14.04.2025), у ході якої виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем - розділ ХІ глава 2 пункт 1 підпункт 3. Крім того, представником оператора ГРМ за участі споживача ОСОБА_1 було складено акт №429889 від 14.04.225 перевірки стану обліку природнього газу з побутовим лічильником, акт про порушення МД-57, протокол від 14.04.2025 про направлення ЗВТ на експертизу, акт від 14.04.2025 про демонтаж засобу вимірювальної техніки. Лічильник "Октава G6" 2005" року випуску №609376 у присутності споживача опломбовано у пакет №00003424 та повідомлено споживача про необхідність з`явитись на експертизу. Вказані обставини відображені у протоколі про направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 14.04.2025, який підписаний споживачем. 28.05.2025 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`єму природного газу. Комісія прийняла рішення про задоволення акта порушення №МД-57 та №МД-65 у результаті чого було здійснено перерахунок об`ємів спожитого газу. Зазначене оформлено протоколом №МД-57 та протоколом №МД-65. Того ж дня складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу та сформовано рахунок від 28.05.2025. Згідно розрахунку, який додається вартість необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу за період з 09.12.2024 по 13.04.2025 становить 103223,11 грн.
Для досудового врегулювання на адресу ОСОБА_1 було направлено лист вимогу від 30.06.2025, в якому зазначено про необхідність здійснення оплати протягом 7 днів з дня отримання вимоги. Однак у встановлений строк вартості необлікованого об`єму газу відповідачем не оплачена.
На підставі наведеного, просить позов задовольнити та стягнути з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Газорозподільні мережі України» вартість необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу у розмірі 103223,11 грн та судові витрати, а саме: судовий збір у сумі 2422,40 грн та витрати на правничу допомогу у сумі 15000,00 грн.
Провадження у даній справі було відкрито у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с. 66).
Сторони не скористались своїм правом та не подали до суду клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Згідно з ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Копія ухвали про відкриття провадження у справі направлялась відповідачу за зареєстрованим місцем його проживання (а.с. 65), проте поштове відправлення повернулись на адресу суду не врученими з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою» (а.с. 70-71).
Жодних заяв чи клопотань від учасників по суті справи до суду не надходило.
Також у провадженні судді Житомирського районного суду Житомирської області Дубовік О.М. знаходиться цивільна справа за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» про визнання протиправним та скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення, оформлене протоколом від 28.05.2025 №МД-57.
В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що 14.04.2025 представником відповідача проведено перевірку стану обліку природного газу, за результатами чого складено акт №429889. Відповідно до даного акту виявлено несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки, а саме - пошкодження пломб заводу виробника (повторне навішування). У подальшому представником відповідача складено протокол про направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу. В порушення норм Кодексу ГРМ відповідач не зазначив контактний номер телефону, тому позивач була позбавлена можливості бути присутньою при проведенні експертизи, оскільки не була допущена до місця проведення експертизи та була позбавлена можливості зателефонувати представнику відповідача з метою відповідного допущення до місця проведення експертизи. Сукупність вказаних дефектів акта, порядку направлення газового лічильника на експертизу й порядку проведення самої експертизи свідчить, що він не може бути належним доказом, оскільки складений не в порядку і не в спосіб, що передбачені законом.
Таким чином, під час складання акта експертизи лічильника не було дотримано правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевих самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях від 18.06.2015 року №1000/5. Крім того, згідно з вимогами Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті від 27.12.2005 року №619, акт експертизи підписується всіма членами комісії, що проводила експертизу, що також не було дотримано.
На підставі наведеного, просить позов задовольнити, визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється зміна режиму нарахування (донарахування) об`єму природного газу, оформлене протоколом від 28.05.2025 №МД-57; судові витрати покласти на відповідача.
Провадження у даній справі було відкрито у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с. 92).
22.08.2025 представник відповідач надіслав відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнає та вважає їх необгрунтованими та безпідставними. Зазначив, що вказаний протокол підписаний особисто споживачем, тобто позивач була обізнана про час, день та місце проведення експертизи та мала можливість бути при проведенні вказаної експертизи, однак не скористалась своїм правом бути присутньою, при цьому жодного повідомлення від позивача про неможливість прибути на вказаний у протоколі день та час проведення експертизи до відповідача не надходило. Доказів на підтвердження вказаних у позовній заяві обставин, а саме не допущення позивача до місця проведення експертизи не надано. Відповідач не погоджується з навединими доводами позивача щодо невідповідності передбаченими законом нормам, акта про порушення та акта про проведення експертизи. Зазначив, що відповідно до п. 1.2 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 21 до цього Кодексу. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких залишається у споживача, який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Пунктом 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: наявність несанкціонованого газопроводу; несанкціоноване відновлення газоспоживання; несанкціоноване втручання у роботу ЗВТ( комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, які обліковуються за нормами споживання; несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку; використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу. При цьому в акті перевірки стану обліку природного газу чітко зазначено виявлене порушення, а саме: вказано про порушення, передбачене пп.3 п. 1 гл. 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ та зазначено, про пошкодження пломб заводу-виробника зі слідами повторного навішування, що в розумінні наведених вище норм Кодексу ГРМ є достатнім визначенням виявленого порушення. Також вказані акти містять усю інформацію, передбачену для внесення під час їх складання, відповідно до норм визначених Кодексом ГРМ. З вищевикладеного вбачається, що доводи позивача, викладені у позовній заяві є безпідставними та не відповідають дійсним обставинам справи (а.с. 95-156).
Ухвалою суду від 26.05.2026 об`єднано в одне провадження цивільну справу 278/3949/25, провадження 2/278/809/26 за позовною заявою ТОВ «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об`єму газу, з цивільною справою 278/3972/25, провадження 2/278/811/26 за позовною заявою ОСОБА_1 до ТОВ «Газорозподільні мережі України» про визнання протиправним та скасування рішення комісії з розглядів актів про порушення, оформлене протоколом від 28.05.2025 №МД-57.
Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази у їх сукупності, суд прийшов до наступного висновку.
Згідно ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правовідносини.
Відповідно до ч. 4 ст. 82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до акту №429889 перевірки стану обліку природного газу з побутовим лічильником від 14.04.2025 та акту про порушення №МД-57 від 14.04.2025 виявлені пошкодження (а.с. 16-17).
При демонтажі засобу вимірювальної техніки виявлено пошкодження пломби заводу виробника (а.с.15).
З довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №4055 від 17.04.2025 встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020 (а.с. зворот 19).
Судом встановлено, що згідно акта про порушення № МД-65 від 17.04.2025 складеного за результатами проведення експертизи лічильника "ОКТАВА G6" 2005 року випуску № 609376 підтверджено порушення, а саме - несанкціоноване втручання у роботу ЗВТ (а.с. 18).
Документи, які складені за результатами проведення експертизи, повірки лічильника та акт про порушення від 17.04.2025 направлено відповідачу (а.с. 21-24).
Згідно акту № ЖТ0000835 від 17.04.2025 експертизи ЗВТ та/або пломб встановлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (зворот а.с. 15 ).
Відповідно до протоколу №МД-57 та №МД-65 засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ від 28.05.2025 зазначено, що проведена експертиза лічильника газу підтвердила несанкціоноване втручання у роботу ЗВТ, що призводило до викривлення результатів вимірювання, внаслідок чого спожиті об`єми не обліковувались або обліковувались некоректно, отже акт про порушення підлягає задоволенню (а.с. 25-27).
28.05.2025 складено акт розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу та сформовано рахунок.
Згідно розрахунку вартість необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу за період з 09.12.2024 по 13.04.2025 становить 103223,11 грн (а.с.19).
Для досудового врегулювання на адресу відповідача було направлено лист вимогу від 30.06.2025 р., у якому зазначено про необхідність здійснення оплати протягом 7 днів з дня отримання вимоги (а.с. 20).
Щодо заявлених позовних вимог до ОСОБА_1 .
Згідно п. 3 ч. 2 ст.13 Закону України«Про ринок природного газу» споживач зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; використання приладів обліку природного газу, не повірених або не атестованих в установленому порядку; несанкціоноване втручання в роботу газової інфраструктури (частина 1, пункти 2, 5, 7 частини 2 статті 59 Закону «Про ринок природного газу»).
Відносини між суб`єктами ринку природного газу та оператором газорозподільних систем регулюються нормами Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494 (далі Кодексу).
Відповідно до п. 7 глави 9 розділу Х Кодексу, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижче наведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІцього Кодексу.
При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом.
Відповідно до висновків експертизи проводяться відповідні подальші заходи, передбачені цим Кодексом.
Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу визначено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Експертизою, результати якої не спростовано, було підтверджено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника, що призводить до викривлення даних обліку природного газу.
Главою 2 розділу ХІ Кодексу передбачено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Таким чином, несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника є порушенням (несанкціонованим відбором природного газу з ГРМ), внаслідок якого споживачу здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу.
Нарахування збитків, пов`язаних з несанкціонованим втручанням, відповідно до п. 1 глави 3 розділу ХІ «Кодексу газорозподільних систем» є правомірним, оскільки за результатами експертизи лічильника газу підтверджено факт несанкціонованого втручання в роботу газового лічильника.
Пунктом 8 глави 9 розділу Х Кодексу визначено, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов`язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Згідно з п. 8 Глави 5 Розділу ХІ КГС, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
Відповідно до абз. 1 п. 11 Глави 5 Розділу ХІ КГС, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
У відповідності до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом (ст. 610 Цивільного кодексу України).
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг №2498 від 30.09.2015 р. затверджено Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам (а.с. зворот 33-39).
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг №1839 від 26.12.2022 р. видано ліценцію з розподілу газу ТОВ "Газорозподільні мережі України" (а.с. 40-43).
Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг №971 від 31.05.2023, №1769 від 29.09.2023, №195 від 30.01.2024, №709 від 16.04.2024 внесені зміни до постанови НКРЕКП від 26.12.2022 №1839 (а.с. зворот 43-62).
Таким чином, судом встановлено, що позивачем здійснено донарахування необлікованого об`єму вартості спожитого природного газу за період з 09.12.2024 року по 13.04.2025 року в обсязі 13637,63 куб.м. на суму 103223,11 грн по споживачу ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Враховуючи вищенаведене та те, що встановлено несанкціоноване втручання зі сторони відповідача у засіб обліку природного газу, що у свою чергу призвело до викривлення даних обліку за адресою: АДРЕСА_1 суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу у розмірі 103223,11 грн підлягають задоволенню.
Щодо заявлених позовних вимог до ТОВ «Газорозподільні мережі України».
Відповідно до статті 1 Закону України від 09 квітня 2015 року № 329-VIII «Про ринок природного газу» (далі - Закону України «Про ринок природного газу») суб`єктами ринку природного газу є: оператор газосховища, оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор установки LNG, оптовий продавець, замовник, оптовий покупець, постачальник та споживач.
Згідно з Законом України «Про ринок природного газу» розроблено Кодекс ГРС, який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем
Статтею 12 Законом України «Про ринок природного газу» передбачено правила постачання природного газу які, у разі підписання типового договору, діють між споживачем і постачальником.
Пункт 2 глави 1 розділу VI Кодексу ГРС передбачає доступ споживачів до ГРМ за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2498.
Водночас на споживача покладений обов`язок не допускати несанкціонований відбір природного газу; забезпечити безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу.
У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Щодо можливості притягнення споживача природного газу до відповідальності, передбаченої Кодексом ГРС, та нарахування йому недооблікованого природного газу за його граничним споживанням у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого втручання в роботу газового лічильника Велика Палата Верховного Суду, критично аналізуючи Закон України «Про ринок природного газу», положення Кодексу ГРС, вимоги Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ствердно мовить про те, що факт виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ / лічильника газу; втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема, лічильника газу) після ухвалення відповідних процедурних рішень (складення акта про порушення, розгляд комісією (уповноваженою на такий розгляд), додаткова перевірка (обстеження), пояснення тощо) дає правові підстави Оператору ГРМ скласти акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу та його вартості і направити споживачу для його повного відшкодування виходячи з такого.
Абзац 36 пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС визначає розуміння несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи - втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під`єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.
Абзацом 37 пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС передбачено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ / лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема, лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача / коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Зокрема, в абзаці 38 пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС є визначення несанкціонованого відбору природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.
Відповідно до пункту 7 глави 1 розділу X Кодексу ГРС будь-які роботи, пов`язані з порушенням роботи чи схеми комерційного вузла обліку, або зміни типу ЗВТ проводяться за погодженням з Оператором ГРМ у присутності представників споживача і Оператора ГРМ та оформляються відповідним актом.
Відповідно до Кодексу ГРС будь-яке втручання в ЗВТ / газовий лічильник без присутності Оператора ГРМ суворо забороняється. Роботи, пов`язані з порушенням роботи чи схеми комерційного вузла обліку, або зміни типу ЗВТ проводяться за погодженням з Оператором ГРМ у присутності представників споживача і оператора ГРМ та оформляються відповідним актом.
Після здійснення всіх необхідних робіт працівниками ГРМ він опломбовується та відповідно до глави 1 розділу X Кодексу ГРС передається на належне зберігання споживачу.
Таким чином, правовідносини між споживачем і надавачем послуг (Оператором ГРМ) врегульовані Кодексом ГРС та Законом України «Про ринок природного газу», які у свою чергу визначають права й обов`язки для кожної із сторін договору.
З однієї сторони - Оператор ГРМ, який зобов`язаний надавати послуги в належній якості та відповідно до умов типового договору, а з іншої сторони - споживач, який повинен добросовісно та не на шкоду користуватися ЗВТ / лічильником газу відповідно до умов типового договору без прихованого втручання, у зв`язку із чим зменшується (не обліковується) споживання природного газу.
Кодекс ГРС прямо передбачає відповідальність для споживача у разі встановлення ним несанкціонованого втручання, у зв`язку із чим відбувається споживання необлікованої кількості газу.
За правилом п.1 глави 3 розділу ХI Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача(фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.
Відповідно до частини першої статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Згідно п. 3 ч. 2 ст.13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; використання приладів обліку природного газу, не повірених або не атестованих в установленому порядку; несанкціоноване втручання в роботу газової інфраструктури (частина 1, пункти 2, 5, 7 частини 2 статті 59 Закону «Про ринок природного газу»).
Приховані несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ (п. 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ).
Відповідно до п. 4, 5 п. 1 глави 9 Розділу X Кодексу ГРС Оператор ГРМ та споживач мають право здійснювати перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обов`язки газового та газорегулюючого обладнання.
У разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку наявності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення.
Судом встановлено, що за змістом складеного акту про порушення від 14.04.2024 р., яким підтверджено виявлення несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, ОСОБА_1 претензій до співробітників відповідача не мала.
У позовній заяві зазначено, що в порушення норм Кодексу ГРМ, у протоколі про направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 14.04.2025 ОСОБА_1 зазначила, що представник ТОВ "Газорозподільні мережі України" не зазначив контактний номер телефону, у наслідок чого вона була позбавлена можливості бути присутньою при проведенні експертизи та не могла зателефонувати представнику відповідача з метою відповідного допущення до місця проведення експертизи.
Однак, вказаний протокол підписаний особисто споживачем, тобто ОСОБА_1 була обізнана про час, день та місце проведення експертизи та мала можливість бути присутньою при проведенні вказаної експертизи, однак не скористалась своїм правом бути присутньою, при цьому жодного повідомлення від ОСОБА_1 про неможливість прибути на вказаний у протоколі день та час проведення експертизи до ТОВ "Газорозподільні мережі України" не надходило (а.с. 123 на звороті).
Також ОСОБА_1 зазначила, що не було дотримано Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях від 18.06.2015 року №1000/15, а саме зазначила, що довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №4054 від 17.04.2025 підписана ОСОБА_2 , що не входив до складу комісії з проведення експертизи ЗВТ, з системного аналізу приписів законодавства вбачається, що така повірка має проводитись під час експертизи лічильника, а довідку маж підписувати персонал, що проводив повірку.
При цьому, акт експертизи ЗВТ №ЖТ0000835 від 17.04.2025 підписаний усіма членами комісії, про що свідчить наявні підписи навпроти прізвищ кожного члена затвердженого складу комісії з проведення експертизи Житомирської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" (а.с. 134).
Також в акті про порушення було вказано, що до нього додається фото-відеофіксація порушення, тобто виявлене порушення, а саме наявність несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, та припинення на підставі цього газопостачання було зафіксовано відеозйомкою.
Представником відповідача було надано суду CD-диск, на якому збережені фото та відео-файли обстеження домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 та виявлення порушення, визначене п.п. 3 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, а саме несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема, лічильника газу).
Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 76, ч. 1, 2 ст. 77, ч. 2 ст. 78, ч. 1 ст. 95 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Суд вважає, що Оператор ГРМ після виявлення втручання в ЗВТ / лічильник газу та після низки проведених ним процедурних питань, передбачених безпосередньо Кодексом ГРС, зокрема і тим, що у споживача відповідно до умов типового договору та цього Кодексу є обов`язок з належного користування ЗВТ / лічильником газу і його збереження, має право нарахувати йому заборгованість відповідно до того втручання, яке відбулося ним чи іншою особою та за той період часу, що прямо передбачений Кодексом ГРС. Викривлення даних обліку газу, передумовою для якого є несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу / ЗВТ, після проведення всіх процедурних питань доведення цього Оператором ГРМ, є підставою для нарахування споживачу необлікованого спожитого газу за той період та відповідно до того втручання, яке відбулося.
Велика Палата Верховного Суду звертає увагу на те, що у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі № 903/160/21 зроблено правовий висновок, де вказано, що сама можливість викривлення даних обліку газу, яка була для цього підготовлена або створена, вже є порушенням, яке кваліфікується як несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу/ЗВТ та, відповідно, є підставою для нарахування вартості необлікованого спожитого газу, і його тлумачення в іншому розумінні не знаходить свого підтвердження, адже відповідно до абзацу 37 пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема, лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується.
Зі змісту наведених положень можна зробити висновок про те, що правові відносини між Оператором ГРМ та споживачем чітко регулюються цим Кодексом та будь-яке несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/газового лічильника із сторони споживача тягне наслідки, передбачені Кодексом ГРС.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини справи, які за законом можуть бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ч. 6 ст. 81, ч. 1 ст. 89 ЦПК України доказування не може ґрунтуватись на припущеннях. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Доказів проведення представниками ТОВ «Газорозподільні мережі України» перевірки з порушенням порядку, встановленого Кодексом ГРС, ОСОБА_1 не надала.
На підставі вищевикладеного суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України до ОСОБА_1 , а у позовних вимогах ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється зміна режиму нарахування (донарахування) об`єму природного газу, - відмовити.
У силу вимог ст. 141 ЦПК України, з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" слід стягнути судовий збір, сплачений позивачем при подачі позовної заяви у сумі 2422,40 грн.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 259, 263- 265, 268 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об`єкта газу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Житомирської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» вартість необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу у сумі 103223,11 грн.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників:
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Житомирської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», адреса перебування: Житомирська область, м. Житомир, вул. Фещенка - Чопівського, буд. 35, ЄДРПОУ: 45204957.
Відповідач : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
Суддя О. М. Дубовік