Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.06.2026м. ДніпроСправа № 904/113/26
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нові-Інженерні-Системи", м. Дніпро
до Відповідача-1: Комунального некомерційного товариства "Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
Відповідача-2: Комунального підприємства "Криворізький дитячий спеціалізований лікувально - реабілітаційний центр" Дніпропетровської обласної ради", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Дніпропетровської обласної ради, м. Дніпро
про солідарне стягнення суми основної заборгованості у розмірі 2 744 703,61 грн.
Суддя Ніколенко М.О.
При секретарі судового засідання Дейнеці А.В.
Представники:
Від позивача: ПЕРЕВОЩИКОВА ТЕТЯНА МИКОЛАЇВНА (поза межами приміщення суду) - ордер АЕ № 1306994 від 02.08.2024
Від відповідача-1: Кондрат Олександр Сергійович (поза межами приміщення суду) - довіреність № б/н від 13.05.2025
Від відповідача-2: Кондрат О. С. (в залі суду) - довіреність
Від третьої особи: не з`явився
РУХ СПРАВИ.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Нові-Інженерні-Системи" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Відповідача-1: Комунального підприємства "Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям" Дніпропетровської обласної ради", Відповідача-2: Комунального підприємства "Криворізький дитячий спеціалізований лікувально - реабілітаційний центр" Дніпропетровської обласної ради" про солідарне стягнення суми основної заборгованості у розмірі 2 744 703,61 грн.
Ухвалою суду від 19.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне провадження у справі. Призначено підготовче засідання на 10.02.2026.
Ухвалою суду від 10.02.2026 відкладено підготовче засідання на 10.03.2026.
Протокольною ухвалою від 10.03.2026 судом відмовлено в задоволенні клопотання відповідача-1 про залучення третьої особи - Виконавчого комітету Криворізької міської ради.
Протокольною ухвалою від 10.03.2026 судом відмовлено в задоволенні клопотання позивача про повернення відзиву відповідача-2 з причин відсутності у Комунального підприємства "Криворізький дитячий спеціалізований лікувально - реабілітаційний центр" електронного кабінету.
Ухвалою суду від 10.03.2026 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів. Відкладено підготовче засідання на 07.04.2026.
Також ухвалою суду від 10.03.2026 задоволено клопотання позивача та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Дніпропетровську обласну раду.
Ухвалою суду від 07.04.2026 відкладено підготовче засідання на 22.04.2026.
Ухвалою суду від 22.04.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 27.05.2026.
В судовому засіданні від 27.05.2026 було оголошено перерву до 23.06.2026.
Ухвалою суду від 15.06.2026 призначено судове засідання з розгляду справи по суті у справі на 18.06.2026.
Під час підготовки справи до судового розгляду судом було встановлено, що, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, відповідачем-1 було замінено найменування з Комунального підприємства "Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям" Дніпропетровської обласної ради" (ідентифікаційний код: 01987014) на Комунальне некомерційне товариство "Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям" (ідентифікаційний код: 01987014).
За таких обставин, слід замінити найменування відповідача-1 у справі з Комунального підприємства "Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям" Дніпропетровської обласної ради" на Комунальне некомерційне товариство "Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям".
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ПОЗИВАЧА.
Позивач зазначив, що між ТОВ «Нові-Інженерні-Системи» (Постачальник) та Комунальним підприємством «Криворізький дитячий спеціалізований лікувально-реабілітаційний центр» Дніпропетровської обласної ради» (Замовник) 31.01.2024 було укладено Договір № 4 на закупівлю теплової енергії та гарячої води за бюджетні кошти при наявності приладів обліку (надалі - Договір).
Відповідно до п. 1.3 Договору, Сторони погодили кількість теплової енергії в обсязі 275,7229 Гкал.
У п. 3.1. Договору Сторони погодили ціну договору - 1 512 386,98 грн. (у тому числі ПДВ 252 064,50 грн.).
Відповідно до п. 5.2. Договору - строк поставки теплової енергії з 01.01.2024 по 31.12.2024.
Нарахування оплати за теплову енергію здійснюється Постачальником на підставі ціни (тарифів), затверджених органами державної виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до вимог статей 7, 31, 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», статті 20 Закону України «Про теплопостачання», пункту 28 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого Постановою КМУ від 01.06.2011 № 869 (п. 3.2. Договору).
Тариф на теплову енергію за 1 Гкал складає 5485,17 грн. з ПДВ (п. 3.2.1 Договору).
Облік пари та гарячої води, що відбувається, проводиться по приладах обліку, встановлених на тепловому вводі Замовника. Прилади обліку пломбуються у встановленому порядку. При відсутності або знятті приладів обліку на ремонт та перевірку, кількість відпущеної пари та гарячої води Замовнику нараховується Постачальником, виходячи з теплового навантаження Замовника розрахунковим способом. Розрахунок за використану теплову енергію проводиться Замовнику згідно двостороннього акту використаної теплової енергії. Розрахунковим періодом оплати теплової енергії є календарний місяць. Оплату споживання теплової енергії за грудень здійснюється Замовником у грудні поточного року за фактично спожитий об`єм теплової енергії (п. 4.1 Договору).
У разі зміни тарифу на теплову енергію Замовник здійснює розрахунки за новою ціною з дня її затвердження рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради та у відповідності до умов договору (п. 3.2.3. Договору).
Позивач наполягає на тому, що ТОВ «Нові-Інженерні-Системи» належним чином виконувало взяті на себе відповідно до Договору зобов`язання, а саме - з 01.01.2024 по 31.12.2024 було надано Замовнику 430,285 Гкал теплової енергії на загальну суму 2 360 188,96 грн. з ПДВ з яких Замовником сплачено лише 1 137 938,16 грн. за 207,457 Гкал.
Зокрема, за твердженням позивача, на виконання умов Договору Замовником були здійснені такі платежі:
- 15 лютого 2024 року Замовником сплачено 419 725,67 грн., що відповідає вартості теплової енергії, спожитої у січні 2024 року, на підставі договору № 4 від 31.01.2024, рахунку № 1 від 14.02.2024 та акту приймання-передачі № 1 від 14.02.2024, у тому числі ПДВ - 69 954,28 грн.;
- 15 березня 2024 року Замовником сплачено 419 725,67 грн. за теплову енергію, надану у лютому 2024 року, відповідно до рахунку № 2 від 29.02.2024 та акту № 2 від 29.02.2024, у тому числі ПДВ - 69 954,28 грн.;
- 12 квітня 2024 року Замовником сплачено 290 198,72 грн за теплову енергію, поставлену у березні 2024 року, згідно з рахунком № 3 від 05.04.2024 та актом № 3 від 05.04.2024, у тому числі ПДВ - 48 366,45 грн.;
- 27 квітня 2024 року Замовником сплачено 8 288,10 грн за теплову енергію, надану у квітні 2024 року, відповідно до рахунку № 4 від 16.04.2024 та акту № 4 від 16.04.2024, у тому числі ПДВ - 1 381,35 грн.
Позивач вказав, що оплата, здійснена Замовником у сумі 1 137 938,16 грн., стосується теплової енергії, спожитої у січні-квітні 2024 року. Натомість теплову енергію, фактично спожиту у період з 17.10.2024 по 31.12.2024, Замовником не оплачено, що і становить заборгованість у розмірі 1 222 250,80 грн. (222,828 Гкал), яка, в тому числі, є предметом цього позову.
Позивач стверджує, що ТОВ «Нові-Інженерні-Системи» надано, а Замовником фактично спожито 222,828 Гкал теплової енергії за період з 17.10.2024 по 31.12.2024 на загальну суму 1 222 250,80 грн. з ПДВ, зокрема:
- з 17.10.2024 по 31.10.2024 було надано Замовнику теплової енергії у кількості 33,8450 Гкал на загальну суму 185 645,78 грн. з ПДВ;
- з 01.11.2024 по 13.11.2024 було надано Замовнику теплової енергії у кількості 34,4200 Гкал на загальну суму 188 799,76 грн. з ПДВ;
- з 14.11.2024 по 30.11.2024 було надано Замовнику теплової енергії у кількості 60,3260 Гкал на загальну суму 330 898,73 грн. з ПДВ;
- з 01.12.2024 по 31.12.2024 було надано Замовнику теплової енергії у кількості 94,2370 Гкал на загальну суму 516 906,53 грн. з ПДВ.
Тобто, за розрахунком позивача. заборгованість Замовника перед Постачальником за Договором станом на 01.01.2025 складає 1 222 250,80 грн., яка станом на момент подання позову Позивачу не оплачена.
Позивач зазначив, що30.12.2024 КП «Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям» ДОР» звернулось з листом № 903/02 до ТОВ «Нові-Інженерні-Системи» в якому повідомило, що рішенням Дніпропетровської обласної ради від 27.09.2024 №427-21/VIII Комунальне підприємство «Криворізький дитячий спеціалізований лікувально-реабілітаційний центр» Дніпропетровської обласної ради» (код 01986279) реорганізовано шляхом приєднання до комунального підприємства «Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям» Дніпропетровської обласної ради» (код 01987014).
Позивач стверджує, що КП «Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям» ДОР», як правонаступник, з 01.01.2025 зобов`язалось укласти з Позивачем договір на постачання теплової енергії за адресою м. Кривий Ріг, вул. Гете, 65 та виконувати всі умови Договору.
Додатково, як вказав позивач, КП «Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям» ДОР» просило не припиняти постачання теплової енергії за вищезазначеною адресою та обіцяло вирішення погашення боргу, який склався станом на 01.01.2025 на вищому рівні.
Позивач зазначив, що ТОВ «Нові-Інженерні-Системи», враховуючи зазначений лист, з 01.01.2025 продовжило поставку теплової енергії за адресою м. Кривий Ріг, вул. Гете, 65.
За розрахунком позивача, період з 01.01.2025 по 29.03.2025 ТОВ «Нові-Інженерні-Системи» надано, а КП «Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям» Дніпропетровської обласної ради» спожито 277,558 Гкал теплової енергії на загальну суму 1 522 452,81 грн. з ПДВ.
Позивач зауважив, що актами про зняття показників приладів обліку фіксувались показники засобу обліку теплової енергії за адресою м. Кривий Ріг, вул. Гете, 65:
- від 17.10.2024, яким зафіксовано, що станом на 17.10.2024 показання складають 3469,013 гДж або 828,559 ГКал;
- від 02.12.2024, яким зафіксовано, що станом на 02.12.2024 показання складають 4007,396 гДж або 957,150 ГКал;
- від 01.01.2025, яким зафіксовано, що станом на 01.01.2025 показання складають 4401,946 гДж або 1051,387 ГКал;
- від 01.02.2025, яким зафіксовано, що станом на 01.02.2025 показання складають 4767,925 гДж або 1138,799 ГКал;
- від 03.03.2025, яким зафіксовано, що станом на 03.03.2025 показання складають 5166,664 гДж або 1234,036 ГКал;
- від 28.03.2025, яким зафіксовано, що станом на 28.03.2025 показання складають 5564,027832 гДж або 1328,945 ГКал.
Позивач вказав, що 12.08.2025 ТОВ «Нові-Інженерні-Системи» направлено КП «Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям» ДОР» претензію з вимогою погасити заборгованість у розмірі 2 744 703,61 грн. (1 222 250,80 грн. + 1 522 452,81 грн.) з додатками (Акти здачі-приймання, рахунки, акти звірки та зняття показників).
Позивач зазначив, що 29.08.2025 КП «Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям» ДОР» надано відповідь на претензію Позивача, у якій фактично відмовлено у задоволенні вимог про погашення заборгованості. Зі змісту зазначеної відповіді вбачається, що Відповідач не заперечує факту укладення між сторонами договору № 4 від 31.01.2024 та отримання теплової енергії, однак вважає відсутніми підстави для оплати спожитих послуг, посилаючись на закінчення строку дії договору та відсутність затверджених тарифів.
Таким чином, відповідач, на думку позивача, фактично визнає факт споживання теплової енергії, однак ухиляється від виконання грошового зобов`язання, посилаючись виключно на формальні та адміністративні обставини, що не звільняють його від обов`язку оплатити фактично отриману послугу.
Позивач наполягає на тому, що оскільки останній затверджений тариф на теплову енергію був встановлений рішенням уповноваженого органу відповідно до Постанови КМУ № 869 від 01.06.2011, цей тариф залишився чинним і після 30.09.2024, і до моменту прийняття нового рішення. Відсутність нового тарифу не означає відсутність тарифу як такого, і тому аргументи відповіді на претензію про «відсутність тарифів» не можуть слугувати підставою для звільнення від обов`язку оплати фактично спожитої теплової енергії.
Отже, на думку позивача, ТОВ «Нові-Інженерні-Системи» належним чином виконало взяті на себе відповідно до Договору № 4 зобов`язання, а саме:
- з 17.10.2024 по 31.12.2024 було надано Замовнику теплової енергії 222,828 Гкал на загальну суму 1 222 250,80 грн. з ПДВ. Підтвердженням споживання Замовником зазначеної теплової енергії є Акти про зняття показників приладів обліку від 17.10.2024 та від 01.01.2025.
Проте, Замовник, за твердженням позивача, свої зобов`язання по Договору № 4 не виконав та не оплатив ТОВ «Нові-Інженерні-Системи» поставлену ним теплову енергію за період з 17.10.2024 по 31.12.2024 у кількості 222,828 Гкал вартістю 1 222 250,80 грн.
За твердженням позивача, ТОВ «Нові-Інженерні-Системи» надано, а Замовником фактично спожито 277,558 Гкал теплової енергії за період з 01.01.2025 по 29.03.2025 на загальну суму 1 522 452,81 грн. з ПДВ, зокрема:
- з 01.01.2025 по 31.01.2025 було надано Замовнику теплової енергії у кількості 87,4120 Гкал на загальну суму 479 470,20 грн. з ПДВ;
- з 01.02.2025 по 28.02.2025 було надано Замовнику теплової енергії у кількості 95,237 Гкал на загальну суму 522 391,71 грн. з ПДВ;
- з 01.03.2025 по 28.03.2025 було надано Замовнику теплової енергії у кількості 94,9090 Гкал на загальну суму 520 592,57 грн. з ПДВ.
Відтак, за розрахунком позивача, відповідач не оплатив ТОВ «Нові-Інженерні-Системи» за фактично спожиту теплову енергію з 01.01.2025 по 29.03.2025 у кількості 277,558 Гкал вартістю 1 522 452,81 грн.
Позивач зауважив, що 21.03.2025 КП «Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям» ДОР» листом № 238/01-04 звернулося до ТОВ «Нові-Інженерні-Системи» з проханням припинити подачу теплоносія за адресою м. Кривий Ріг, вул. Гете, 65 з 24.03.2025 у зв`язку з тим, що середньодобова температура зовнішнього повітря перевищуватиме +8 °С.
Рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради від 24.03.2025 № 401 «Про закінчення опалювального сезону 2024/2025 років» визначено, що опалювальний сезон вважається закінченим у день, який є наступним після трьох діб із середньодобовою температурою зовнішнього повітря вище +8 °С.
Позивач зазначив, що, враховуючи звернення Відповідача-1, а також положення рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради від 24.03.2025 № 401, яким передбачено завершення опалювального сезону після настання відповідних температурних умов, ТОВ «Нові-Інженерні-Системи» фактично припинило подачу теплоносія за адресою м. Кривий Ріг, вул. Гете, 65 28.03.2025, тобто після підтвердження стабільного перевищення середньодобової температури зовнішнього повітря понад +8°С протягом трьох діб та з урахуванням технологічного часу, необхідного для коректного та безпечного відключення системи теплопостачання.
Таким чином, за твердженням позивача, ТОВ «Нові-Інженерні-Системи» в повному обсязі виконало свої зобов`язання перед Замовником, натомість Замовник так і не здійснив ані доплату по Договору № 4 у розмірі 1 222 250,80 грн., ані оплату за фактично спожиту теплову енергію у розмірі 1 522 452,81 грн., внаслідок чого і виникла заборгованість у сумі 2 744 703,61грн, яку і просить стягнути Позивач з Відповідача на свою користь.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ЗАПЕРЕЧЕНЬ ВІДПОВІДАЧА-1.
Відповідач-1 у відзиві заперечив проти задоволення позовних вимог за таких обставин.
Відповідач-1 вказав, що, відповідно до п. 10.1 договору № 4 від 31.01.2024, він діє до 31 грудня 2024 року. Таким чином, договірні відносини не поширюються на період, починаючи з 01.01.2025.
Відповідач-1 зазначив, що, згідно з рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради від 18.10.2023 № 1277 Про внесення змін до рішення виконкому міської ради від 22.12.2021 № 690 Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво та постачання Товариству з обмеженою відповідальністю "Нові-Інженерні-Системи", строк дії тарифів у відповідності до вимог чинного законодавства України визначено до 30.09.2024 включно. Інших вказівок або тлумачень щодо строку дії тарифів рішення виконкому не містить.
На переконання відповідача-1, відсутність тарифів на теплову енергію, її виробництво та постачання, встановлених у відповідності до вимог законодавства України, призводить до неможливості визначення вартості теплової енергії.
Відповідач-1 зауважив, що всі надані позивачем акти здачі-приймання товару складені одною датою, мають безперервну нумерацію та охоплюють період з жовтня 2024 року до березня 2025 року. Відповідно до статті першої Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні, первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію. Відповідно до частини першої статті 9 цього закону, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Відповідно до частини 5 статті 9 цього закону, господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені. Відповідно до п. 1.3. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 24.05.1995 № 88, господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в регістрах бухгалтерського обліку провадяться на підставі первинних документів.
Відповідач-1 вважає, що складання позивачем актів здачі-приймання товару однією датою - 08.08.2025 за різні періоди (загалом з листопада 2024 року по березень 2025 року) є грубим порушенням законодавства України, яке регламентує питання ведення бухгалтерського обліку.
Додатково відповідач-1 зауважив, що акти здачі-приймання товару не містять печатки відповідача-1, а також підпису керівника відповідача-1.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ЗАПЕРЕЧЕНЬ ВІДПОВІДАЧА-2.
Відповідач-2 у відзиві заперечив проти задоволення позовних вимог за таких обставин.
Відповідач-2 вказав, що, відповідно до п. 10.1 договору № 4 від 31.01.2024, він діє до 31 грудня 2024 року. Таким чином, договірні відносини не поширюються на період, починаючи з 01.01.2025.
Відповідач-2 зазначив, що, згідно з рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради від 18.10.2023 № 1277 Про внесення змін до рішення виконкому міської ради від 22.12.2021 № 690 Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво та постачання Товариству з обмеженою відповідальністю "Нові-Інженерні-Системи", строк дії тарифів у відповідності до вимог чинного законодавства України визначено до 30.09.2024 включно. Інших вказівок або тлумачень щодо строку дії тарифів рішення виконкому не містить.
На переконання відповідача-2, відсутність тарифів на теплову енергію, її виробництво та постачання, встановлених у відповідності до вимог законодавства України, призводить до неможливості визначення вартості теплової енергії.
Відповідач-2 зауважив, що всі надані позивачем акти здачі-приймання товару складені одною датою, мають безперервну нумерацію та охоплюють період з жовтня 2024 року до березня 2025 року. Відповідно до статті першої Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні, первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію. Відповідно до частини першої статті 9 цього закону, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Відповідно до частини 5 статті 9 цього закону, господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені. Відповідно до п. 1.3. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 24.05.1995 № 88, господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в регістрах бухгалтерського обліку провадяться на підставі первинних документів.
Відповідач-2 вважає, що складання позивачем актів здачі-приймання товару однією датою - 08.08.2025 за різні періоди (загалом з листопада 2024 року по березень 2025 року) є грубим порушенням законодавства України, яке регламентує питання ведення бухгалтерського обліку.
Додатково відповідач-2 зауважив, що акти здачі-приймання товару не містять печатки відповідача-2, а також підпису керівника відповідача-2.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ТРЕТЬОЇ ОСОБИ.
Третя особа у письмових поясненнях вказала, що Обласна рада, як орган управління майном КП «Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям» ДОР», не несе відповідальності за його зобов`язаннями, не має владних повноважень та не здійснює управління у спірних зобов`язальних правовідносинах, які склалися на підставі договору № 4 від 31.01.2024 на закупівлю теплової енергії та гарячої води за бюджетні кошти при наявності приладів обліку безпосередньо між: підприємством та ТОВ «Нові-Інженерні-Системи».
ПЕРЕЛІК ОБСТАВИН, ЯКІ Є ПРЕДМЕТОМ ДОКАЗУВАННЯ У СПРАВІ.
Предметом цього судового розгляду є вимоги позивача про солідарне стягнення суми основної заборгованості у розмірі 2 744 703,61 грн.
Позов обґрунтований порушенням відповідачем-2 своїх зобов`язань за договором на закупівлю теплової енергії та гарячої води за бюджетні кошти при наявності приладів обліку № 4 від 31.01.2024 зі сплати вартості спожитої теплової енергії та порушенням відповідачем-1 своїх зобов`язань з оплати фактично спожитої теплової енергії у період з 01.01.2025 по 29.03.2025 без укладання відповідного договору.
Для правильного вирішення цього спору необхідно встановити, які саме правовідносини склались між сторонами, які взаємні права та обов`язки виникли між сторонами (який обсяг теплової енергії був поставлений), чи мало місце порушення будь-яких зобов`язань (чи була оплачена поставлена теплова енергія, у якому обсязі), які саме зобов`язання порушені боржником, яке право чи інтерес кредитора порушено, які наслідки порушення зобов`язань боржником.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД. ПОЗИЦІЯ СУДУ.
Між Комунальним підприємством «Криворізький дитячий спеціалізований лікувально-реабілітаційний центр» Дніпропетровської обласної ради» (надалі - замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Нові-Інженерні-Системи" було укладено договір № 4 від 31.01.2024 на закупівлю теплової енергії та гарячої води за бюджетні кошти при наявності приладів обліку (надалі - договір).
Відносини, що виникли між сторонами у справі на підставі цього договору, є господарськими зобов`язаннями, тому, згідно зі ст. 4, 173-175 і ч. 1 ст.193 ГК України, до цих відносин мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених Господарським кодексом України (в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин).
За умовами п. 1.1 договору, постачальник зобов`язується у період дії цього договору надати пару та гарячу воду: постачання пари та гарячої води (теплової енергії), а замовник - прийняти та оплатити їх.
Згідно з п. 5.2. договору, строк поставки теплової енергії: з 01.01.2024 до 31.12.2024 (включно).
Відповідно до п. 10.1. договору, цей договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31 грудня 2024 року. Сторони домовились, що відповідно до ст. 631 ЦК України та ст. 180 ГК України умови цього договору в частині надання теплової енергії застосовується до відносин, які виникли між сторонами з 01.01.2024 до 31.12.2024 включно, а в частині проведення розрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за договором.
Частиною першою статті 631 Цивільного кодексу України, строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору.
В матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази продовження строку дії договору № 4 від 31.01.2024 після 31.12.2024. А отже, договір № 4 від 31.01.2024 є припиненим з 01.01.2025.
Разом з цим, відповідно до пункту 13 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 830, надання послуги здійснюється виключно на договірних засадах.
Згідно з ч. 1 ст. 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 20 ЗУ "Про теплопостачання", тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб`єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими.
Тарифи на виробництво теплової енергії, у тому числі на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням альтернативних джерел енергії або альтернативних джерел енергії, на транспортування та постачання теплової енергії встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування у межах повноважень, визначених законодавством.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Механізм формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для суб`єктів природних монополій та суб`єктів господарювання на суміжних ринках, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з виробництва теплової енергії, її транспортування магістральними і місцевими (розподільними) тепловими мережами та постачання, надання послуг з постачання теплової енергії і постачання гарячої води визначено Порядком формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 року № 869. Цей порядок застосовується під час установлення органами місцевого самоврядування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для суб`єктів природних монополій, а також для суб`єктів господарювання на суміжних ринках, зазначених у пункті 1 Порядку, та поширюється на таких суб`єктів під час розрахунку зазначених тарифів.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про теплопостачання», до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать, зокрема, встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством.
Рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради від 18.10.2023 № 1277 "Про внесення змін до рішення виконкому міської ради від 22.12.2021 № 690 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво та постачання Товариству з обмеженою відповідальністю "Нові-Інженерні-Системи"" внесено до рішення виконкому міської ради від 22.12.2021 № 690 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво та постачання Товариству з обмеженою відповідальністю "Нові-Інженерні-Системи"" зі змінами, такі зміни: викласти пункт 3 в новій редакції:
"3. Визначити строк дії тарифів у відповідності до вимог чинного законодавства України до 30.09.2024 включно.".
Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
В матеріалах справи відсутні докази встановлення в порядку, встановленому законом, тарифів на теплову енергію, її виробництво та постачання Товариству з обмеженою відповідальністю "Нові-Інженерні-Системи"" після 30.09.2024.
Про відсутність інформації щодо встановлених тарифів з 01.10.2024 позивач повідомлявся відповідачем-1, зокрема, листом від 17.03.2025 № 215/01-04.
Відповідач-1 звертався із листом від 27.03.2025 № 276/01-04 до Управління економіки виконавчого комітету Криворізької міської ради з проханням надати роз`яснення щодо подальшої співпраці з Товариством з обмеженою відповідальністю "Нові-Інженерні-Системи" зважаючи на відсутність тарифів на теплову енергію на теперішній час.
У відповідь на зазначений лист Управлінням економіки виконавчого комітету Криворізької міської ради у листі № 16/11-04-16/241 від 01.04.2025 повідомлено, що станом на 01.04.2025 будь-які матеріали з питань встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво та постачання від Товариства з обмеженою відповідальністю "Нові-Інженерні-Системи" на розгляді в управлінні економіки виконкому Криворізької міської ради відсутні.
Цим листом також наголошено на тому, що з метою забезпечення відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат, пов`язаних з виробництвом, транспортуванням та постачанням теплової енергії, перегляд тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання та їх структури здійснюється уповноваженим органом кожного року (до початку опалювального періоду) за заявою ліцензіата (суб`єкта господарювання).
Отримавши відповідь Управління економіки виконкому Криворізької міської ради, відповідач-1 звернувся до позивача з листом від 18.06.2025 № 619/02 з проханням надати роз`яснення стосовно відсутності тарифу на теплову енергію, або надати копію документу, що підтверджує його встановлення.
Також і відповідач-2 листом № 265 від 15.10.2024 просив позивача надати копію рішення Криворізької міської ради щодо встановлення тарифу на теплову енергію.
У листі № 367 від 19.12.2024 відповідач-2 просив позивача надати інформацію щодо подання позивачем документів на отримання чи продовження дії тарифу на теплопостачання.
Листом № 377 від 25.12.2024 відповідач-2 вкотре просив позивача надати інформацію про чинні тарифи у період з 01.10.2024 по 30.09.2025.
Слід зауважити, що предметом цього спору є солідарне стягнення з відповідачів вартості теплової енергії, спожитої за загальний період з 17.10.2024 по 29.03.2025.
Дійсно, до 31 грудня 2024 року (включно) договір № 4 від 31.01.2024 на закупівлю теплової енергії та гарячої води за бюджетні кошти при наявності приладів обліку був чинним.
Разом з тим, за приписами п. 3.2 договору, нарахування оплати за теплову енергію здійснюється постачальником на підставі ціни (тарифів), затверджених органами державної виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до вимог статей 7, 31, 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», статті 20 ЗУ "Про теплопостачання", пункту 28 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого Постановою КМУ від 01.06.2011 № 869.
Пунктом 3.2.2 договору встановлено, що зміна тарифу здійснюється шляхом затвердження нового тарифу рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради.
Пунктом 3.2.3 договору передбачено, що у разі зміни тарифу на теплову енергію замовник здійснює розрахунки за новою ціною з дня її затвердження рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради та у відповідності до умов договору.
Згідно з п. 3.2.4 договору, підставою для зміни тарифу є подання постачальником документу про зміну тарифу, оформленого відповідним чином.
З аналізу зазначених положень договору та приписів чинного законодавства вбачається, що споживач дійсно має оплатити спожиті ним комунальні послуги, однак, за чинними тарифами, встановленими уповноваженим органом виконавчої влади. І обов`язок отримання від уповноваженого органу виконавчої влади рішення про встановлення тарифу на теплову енергію покладений саме на постачальника.
Статтею 193 ГК України визначено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Приписи частини 7 статті 193 Господарського кодексу України та статті 525 Цивільного кодексу України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов`язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами статті 629 Цивільного кодексу України щодо обов`язковості договору для виконання сторонами.
Згідно зі статтею 202 Господарського кодексу України та статтею 598 Цивільного кодексу України, зобов`язання припиняються виконанням, проведеним належним чином.
Однак, в матеріалах справи відсутні як докази встановлення уповноваженим органом виконавчої влади Товариству з обмеженою відповідальністю "Нові-Інженерні-Системи" тарифу на теплову енергію, її виробництво та постачання після 30.09.2024, так і звернення Товариством з обмеженою відповідальністю "Нові-Інженерні-Системи" до уповноваженого органу за встановленням відповідних тарифів з дотриманням порядку, встановленого чинним законодавством.
Так, дійсно, заявою № 05/09-24 від 05.09.2024 позивач звертався до Виконавчого комітету Криворізької міської ради щодо встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво та постачання на новий строк.
Однак, листом Виконавчого комітету Криворізької міської ради № 20/8/6255 від 17.09.2024 заяву № 05/09-24 від 05.09.2024 позивача було залишено без розгляду через ненадання позивачем разом із такою заявою інформації щодо обґрунтування незмінності тарифів.
Відтак, заява № 05/09-24 від 05.09.2024 не може бути визнана такою, що подана позивачем до уповноваженого органу з дотриманням порядку, встановленого чинним законодавством.
Положеннями ст. 613 ЦК України визначено, що кредитор вважається таким, що прострочив, якщо він відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником, або не вчинив дій, що встановлені договором, актами цивільного законодавства чи випливають із суті зобов`язання або звичаїв ділового обороту, до вчинення яких боржник не міг виконати свого обов`язку.
Кредитор також вважається таким, що прострочив, у випадках, встановлених частиною четвертою статті 545 цього Кодексу.
Якщо кредитор не вчинив дії, до вчинення яких боржник не міг виконати свій обов`язок, виконання зобов`язання може бути відстрочене на час прострочення кредитора.
Боржник не має права на відшкодування збитків, завданих простроченням кредитора, якщо кредитор доведе, що прострочення не є наслідком його вини або осіб, на яких за законом чи дорученням кредитора було покладено прийняття виконання.
Боржник за грошовим зобов`язанням не сплачує проценти за час прострочення кредитора.
З матеріалів справи вбачається, що у спірних правовідносинах мало місце саме прострочення кредитора (позивача), яке полягало у не дотриманні позивачем порядку звернення до уповноваженого органу виконавчої влади для встановлення Товариству з обмеженою відповідальністю "Нові-Інженерні-Системи" тарифу на теплову енергію, її виробництво та постачання після 30.09.2024.
Поведінка позивача призвела до юридичної невизначеності в правовідносинах сторін, через що у справі неможливо встановити вартість поставленої теплової енергії. Тому, суд прийшов до висновку, що невиконання відповідачами своїх зобов`язань по сплаті отриманої теплової енергії сталось внаслідок прострочення кредитора.
А отже, цей позов подано позивачем передчасно.
Додатково щодо позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Нові-Інженерні-Системи" до відповідача-2: Комунального підприємства "Криворізький дитячий спеціалізований лікувально - реабілітаційний центр" Дніпропетровської обласної ради" слід зазначити про таке.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, відповідач-2 - Комунальне підприємство "Криворізький дитячий спеціалізований лікувально - реабілітаційний центр" Дніпропетровської обласної ради", 14.04.2026 було припинено шляхом реорганізації.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Так, правонаступником відповідача-2 - Комунального підприємства "Криворізький дитячий спеціалізований лікувально - реабілітаційний центр" Дніпропетровської обласної ради" (ідентифікаційний код: 01986279) є Комунальне некомерційне товариство "Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям" (ідентифікаційний код: 01987014).
Оскільки Комунальне некомерційне товариство "Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям" (ідентифікаційний код: 01987014) є відповідачем-1 у справі №904/113/26, слід закрити провадження у справі у частині позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Нові-Інженерні-Системи" до відповідача-2: Комунального підприємства "Криворізький дитячий спеціалізований лікувально - реабілітаційний центр" Дніпропетровської обласної ради" на підставі п. 6 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України.
ПЕРЕЛІК ДОКАЗІВ, ЯКИМИ СТОРОНИ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ АБО СПРОСТОВУЮТЬ НАЯВНІСТЬ КОЖНОЇ ОБСТАВИНИ, ЯКА Є ПРЕДМЕТОМ ДОКАЗУВАННЯ У СПРАВІ.
Обставини, на які посилається позивач, доводяться рахунками на оплату та актами здачі - приймання товару (том 1, а.с. 11 - 17), актами про зняття показників приладів обліку (том 1, а.с. 18 - 21), рішенням ДОР № 427-21/VIII від 27.09.2024 (том 1, а.с. 22), листом ДОР від 29.12.2025 №ВИХ-3306/0/2-25 (том 1, а.с. 24 - 30), листом № 897/01-04 від 29.08.2025 (том 1, а.с. 31 - 32), договором № 4 від 31.01.2024 з додатками (том 1, а.с. 33 - 36), поштовими документами (том 1, а.с. 37), листами відповідачів (том 1, а.с. 38 - 41, 201 - 202), рішенням виконкому Криворізької міської ради від 25.11.2025 № 1490 з додатками (том 1, а.с. 137 - 141), листом № 05/09-24 від 05.09.2024 (том 1, а.с. 182), платіжною інструкцією (том 1, а.с. 203).
Обставини, на які посилається відповідач-1, доводяться договором № 4 від 31.01.2024 з додатками (том 1, а.с. 55 - 58), рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради від 18.10.2023 № 1277 (том 1, а.с. 59), листом від 17.03.2025 № 215/01-04 (том 1, а.с. 60 - 61), листом від 27.03.2025 № 276/01-04 (том 1, а.с. 62), листом № 16/11-04-16/241 від 01.04.2025 (том 1, а.с. 63), листом від 18.06.2025 № 619/02 (том 1, а.с. 64), листом № 265 від 15.10.2024 (том 1, а.с. 65), листом № 367 від 19.12.2024 (том 1, а.с. 66), листом № 377 від 25.12.2024 (том 1, а.с. 67), договором оренди з додатками та додатковими угодами (том 1, а.с. 68 - 73), рішенням ДОР № 427-21/VIII від 27.09.2024 (том 1, а.с. 74), листом від 18.06.2025 № 622/02 (том 2, а.с. 13), адвокатським запитом (том 2, а.с. 14), відповіддю на адвокатський запит з додатками (том 2, а.с. 15 - 22).
Обставини, на які посилається відповідач-2, доводяться договором № 4 від 31.01.2024 з додатками (том 1, а.с. 114 - 117), рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради від 18.10.2023 № 1277 (том 1, а.с. 118), листом № 265 від 15.10.2024 (том 1, а.с. 119), листом № 367 від 19.12.2024 (том 1, а.с. 120), листом № 377 від 25.12.2024 (том 1, а.с. 121), рішенням ДОР № 427-21/VIII від 27.09.2024 (том 1, а.с. 122), листом № 290 від 15.11.2024 (том 2, а.с. 31), листом № 304 від 29.11.2024 (том 2, а.с. 32), листом № 313 від 10.12.2024 (том 2, а.с. 33), листом № 379 від 26.12.2024 (том 2, а.с. 34), рішенням № 483 від 20.07.2022 (том 2, а.с. 35), листом № 03-06-06/928 від 09.12.2024 (том 2, а.с. 35 - 36), листом № 378 від 26.12.2024 (том 2, а.с. 38).
Обставини, на які посилається третя особа, доводяться додатковою угодою № 2 від 01.07.2025 (том 2, а.с. 52).
ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ.
За результатами розгляду справи суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Нові-Інженерні-Системи" до Відповідача-1: Комунального некомерційного товариства "Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям" - слід відмовити.
Провадження у справі у частині позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Нові-Інженерні-Системи" до відповідача-2: Комунального підприємства "Криворізький дитячий спеціалізований лікувально - реабілітаційний центр" Дніпропетровської обласної ради" - слід закрити.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ:
Згідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору слід покласти на позивача.
Керуючись положеннями Цивільного кодексу України, ст. 73, 74, 123, 129, 145, 231, 232, 233, 236-241, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Замінити найменування відповідача-1 у справі з Комунального підприємства "Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям" Дніпропетровської обласної ради" на Комунальне некомерційне товариство "Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям".
Закрити провадження у справі у частині позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Нові-Інженерні-Системи" до відповідача-2: Комунального підприємства "Криворізький дитячий спеціалізований лікувально - реабілітаційний центр" Дніпропетровської обласної ради" (місце реєстрації: 50067, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Гете, 65; ідентифікаційний код: 01986279).
Відмовити у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Нові-Інженерні-Системи" (місце реєстрації: 49041, м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 74; ідентифікаційний код: 23365454) до Відповідача-1: Комунального некомерційного товариства "Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям" (місце реєстрації: 50085, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, б. Вороного Миколи, буд. 11А; ідентифікаційний код: 01987014) про стягнення суми основної заборгованості у розмірі 2 744 703,61 грн.
Витрати зі сплати судового збору за подання позову покласти на позивача.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржено в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України, протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений та підписаний 19.06.2026.
Суддя М.О. Ніколенко