Єдиний державний реєстр судових рішень
У Х В А Л А
про зупинення провадження в адміністративній справі
19 червня 2026 року справа № 580/4861/26 м. Черкаси Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглядаючи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бюро економічної безпеки України про визнання протиправними дій та бездіяльності і зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) подав позов до Бюро економічної безпеки України (далі БЕБ, відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Бюро економічної безпеки України щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 грошового забезпечення, у тому числі, одноразової грошової допомоги при звільненні із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб у 2021 році у розмірі 2481,00 грн, у 2022 - 2023 роках у розмірі 2684,00 грн, та у 2024-2026 роках у розмірі 3028,00 грн, встановленого абзацом 4 частини першої статті 7 Законів України про Державний бюджет України на 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 та 2026 роки, за період з 19.11.2021 до 20.03.2026;
- зобов`язати Бюро економічної безпеки України (03150, м. Київ, вул. Казимира Малевича, 84; код ЄДРПОУ 44168316) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) грошове забезпечення за період з 19.11.2021 до 20.03.2026, у тому числі одноразову грошову допомогу при звільненні, із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб у 2021 у розмірі 2481,00 грн, у 2022 та 2023 роках у розмірі 2684,00 грн, у 2024 та у 2026 роках у розмірі 3028,00 грн, встановленого абзацом 4 частини першої статті 7 Законів України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», Законів України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», «Про Державний бюджет України на 2023 рік», «Про Державний бюджет України на 2024 рік», «Про Державний бюджет України на 2025 рік», Законів України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії Бюро економічної безпеки України (03150, м. Київ, вул. Казимира Малевича, 84; код ЄДРПОУ 44168316) щодо формування грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 з розрахунку грошового забезпечення із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 2102,00 грн;
- зобов`язати Бюро економічної безпеки України (03150, м. Київ, вул. Казимира Малевича, 84; код ЄДРПОУ 44168316) підготувати та надати грошовий атестат та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) із зазначенням грошового забезпечення, розрахованого із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб у 2021 у розмірі 2481,00 грн, у 2022 та 2023 роках у розмірі 2684,00 грн, у 2024 та у 2026 роках у розмірі 3028,00 грн, встановленого абзацом 4 частини першої статті 7 Законів України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», Законів України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», «Про Державний бюджет України на 2023 рік», «Про Державний бюджет України на 2024 рік», «Про Державний бюджет України на 2025 рік», Законів України «Про Державний бюджет України на 2026 рік»..
В обґрунтування позовних вимог представниця позивача зазначила, що відповідач у порушення вимог частини третьої статті 31 Закону України № 1150-IX та пункту 2 Умов № 1068, протиправно у 2021-2026 роках здійснював нарахування та виплату позивачу грошового забезпечення з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів. оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів в сумі 2102 гривні, а також у порушення підпункту 4 пункту 2 Розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених і військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та пункту 4 Розділу III Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженої наказом БЕБ від 19.07.2023 № 220, видав позивачу грошовий атестат для перерахунку пенсії з розрахунку грошового забезпечення із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 2102,00 грн.
Представниця позивача звернулася до Бюро економічної безпеки України із заявою про нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 грошового забезпечення, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого абзацом 4 частини першої статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» від 2 грудня 2021 року № 1928-IX у розмірі 2589 грн; грошове забезпечення у 2023 році виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого абзацом 4 частини першої статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03 листопада 2022 року № 2710- IX у розмірі 2684 грн; грошове забезпечення у 2024 році виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого абзацом 4 частини першої статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09 листопада 2023 року № 3460-ІХ у розмірі 3028 грн, у 2025 році виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого абзацом 4 частини першої статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на рік» від 19 листопада 2024 року № 4059-IX у розмірі 3028 грн, у 2026 році виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого абзацом 4 частини першої статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на рік» від 03 грудня 2025 року № 4059-IX у розмірі 3328 грн, нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого абзацом 4 частини першої статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» від 03 грудня 2025 року № 4059-IX у розмірі 3328 грн, підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області грошовий атестат для призначення пенсії ОСОБА_1 з розрахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 , виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого абзацом 4 частини першої статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України» на 2026 рік» від 03 грудня 2025 року №4059-ІХ у розмірі 3328 грн.
Листом відповідач повідомив, що відповідно до наказу БЕБ від 16.03.2026 № 88-к/ДСК-ДП станом на день звільнення із служби в БЕБ 20.03.2026 вислуга років ОСОБА_1 у календарному обчисленні становить 18 років 06 місяців 24 дні, у Бюро економічної безпеки України відсутні законні підстави для підготовки та подання до Пенсійного фонду України у Черкаській області документів, необхідних для призначення йому пенсії. Крім того, прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів, не змінювався впродовж 2021-2026 років, відсутні підстави для перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 за весь період служби в Бюро економічної безпеки України.
Бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати грошового забезпечення, у тому числі, одноразової грошової допомоги при звільненні із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб у 2021 році у розмірі 2481,00 грн, у 2022 - 2023 роках у розмірі 2684,00 грн, та у 2024-2026 роках у розмірі 3028,00 грн, встановленого абзацом 4 частини першої статті 7 Законів України про Державний бюджет України на 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 та 2026 роки, за період з 19.11.2021 до 20.03.2026, а також дії відповідача щодо формування грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення з розрахунку грошового забезпечення із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 2102,00 грн позивач вважає протиправними, а тому звернувся в суд з цим позовом.
Ухвалою від 15 травня 2026 року суддя Черкаського окружного адміністративного суду прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).
Під час вирішення питання щодо подальшого розгляду справи, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі, з огляду на таке.
Суд з`ясував, що ухвалою від 22 травня 2026 року Верховний Суд передав справу № 240/401/26 за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії (спір щодо зобов`язання В/ч НОМЕР_2 здійснити з 29.01.2020 до 15.06.2021 та з 03.10.2022 по 10.12.2025 перерахунок та виплату основних та додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до Постанови № 704 з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня відповідного календарного року) на розгляд об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
В цій ухвалі Верховний Суд зазначив, зокрема, на момент постановлення цієї ухвали у Верховному Суді склалася ситуація, коли судова палата з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян та судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав по-різному застосовують положення статей 7 та 265 Кодексу адміністративного судочинства України в частині кваліфікації чинності постанов Уряду.
Крім того, у вказаній ухвалі Верховний Суд вказав, що з огляду на те, що колегії суддів судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав та судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду по-різному застосовують норми статті 7 та статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України в частині застосування положень Постанови № 481 для обрахунку розміру грошового забезпечення військовослужбовців, із якого, у тому числі, проводить обрахунок розміру пенсії колишніх військовослужбовців, очевидною є необхідність формування єдиної правозастосовчої практики з означеного питання.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
У зв`язку з цим, зважаючи, що частина предмету позову охоплює період чинності Постанови № 481, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі № 580/4861/26 до набрання законної сили судовим рішенням об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі № 240/401/26.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 236, 241, 248, 256, 262, 263, 291, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Зупинити провадження у справі № 580/4861/26 за позовом ОСОБА_1 до Бюро економічної безпеки України про визнання протиправними дій та бездіяльності і зобов`язання вчинити певні дії до набрання законної сили судовим рішенням об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі № 240/401/26.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, однак може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала складена в повному обсязі та підписана 19.06.2026.
Суддя Василь ГАВРИЛЮК