Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 138/1426/26
Провадження №:3/138/350/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2026 року м. Могилів-Подільський
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого: судді Ясінського Ю.А.,
з участю: секретаря судового засідання Сілантьєвої Л.А.,
особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
прокурора Конончука В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні Могилів-Подільського міськрайонного суду, в режимі відеоконференцзв`язку з використанням прокурором власних технічних засобів матеріали, які надійшли з управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Могилів-Подільський Вінницької області, зареєстрованого та мешканця АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, зі слів працюючого радіослюсарем на фірмі «Діо», колишнього командира 3 відділення охорони 3 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 (молодший сержант), телефон НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
Молодший сержант ОСОБА_1 , будучи з 24.06.2024 звільненим з посади командира 3 відділення охорони 3 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи згідно п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, лише 21.07.2025 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, молодший сержант ОСОБА_1 , будучи з 24.06.2024 звільненим з посади командира 3 відділення охорони 3 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи згідно ПП. «г» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, лише 07.08.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні, за період неохоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2024 по 24.06.2024), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засідання ОСОБА_1 , вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнав, підтвердивши, що декларації подав невчасно, але внаслідок того, що не знав порядку їх подання.
Прокурор в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні вказаних правопорушень та накласти на нього мінімальне стягнення у виді штрафу.
Вина останнього у вказаних правопорушеннях доведена дослідженими матеріалами справи, зокрема: протоколами про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією № 337, 336 від 28.04.2026, в яких зазначено обставини правопорушень; результатами пошуку в Єдиному державному реєстрі декларацій відносно ОСОБА_1 ; копією декларації (при звільненні) за період з 06.08.2024 по 31.12.2024 ОСОБА_1 із зазначенням дати її подання «21.07.2025»; копією декларації (при звільненні) за період з 01.01.2024 по 05.08.2024 ОСОБА_1 із зазначенням дати її подання «07.08.2024»; повідомленням начальника Південного відділу з питань запобігання та виявлення корупції Міністерства оборони України ОСОБА_2 про обставини, що можуть свідчити про вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією від 27.01.2026 №6823; запитом начальника управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Сергія Химича від 28.01.2026 №11643-2026 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про надання інформації; листом відповіддю начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.02.2026 №1848; витягом з посадових обов`язків особового складу 3 взводу охорони, ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо головного сержанта командира відділення молодшого сержанта ОСОБА_1 ; витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) від 24.05.2024 №148 про зарахування ОСОБА_1 з 24.05.2024 до списків особового складу та на всі види забезпечення; витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24.06.2024 №179 про виключення з 24.06.2024 ОСОБА_1 зі списків особового складу та всіх видів забезпечення; копією обхідного аркуша виданого ОСОБА_1 24.06.2024 з роз`ясненнями антикорупційного законодавства; копією повідомлення Департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації НАЗК №70-09/103056-25 від 25.12.2025; копією листа в.о. керівника Управління проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя НАЗК від 26.04.2021 №47-09/27771/21; поясненнями ОСОБА_1 від 28.04.2026; рапортами о/у 1-го сектору (протидії корупції) УСР у Вінницькій області ДСР НПУ Владислава Корєшкова №459, 458 від 28.04.2026.
Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) № 148 від 24.05.2024 молодшого сержанта ОСОБА_1 призначено на посаду командира 3 відділення охорони 3 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) № 179 від 24.06.2024 молодшого сержанта ОСОБА_1 звільнено з посади командира 3 відділення охорони 3 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до витягу з посадових обов`язків командир відділення підпорядковується командиру взводу і є безпосереднім начальником особового складу відділення.
Відповідно до пункту 3 частини 7 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» військовослужбовці які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів) подають декларації у строки, визначені частинами першою - четвертою цієї статті.
Враховуючи викладене, молодший сержант ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді командира 3 відділення охорони 3 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , являвся згідно пп. «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону та зобов`язаний подавати декларації відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч.9 ст.20 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу» військовослужбовці, визначені Законом України «Про запобігання корупції», зобов`язані подавати декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у порядку та строки, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Тобто, ОСОБА_1 є також суб`єктом відповідальності за порушення вимог фінансового контролю.
Згідно із ст. 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
У відповідності ст. 65-1 Закону за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз`яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.
З метою реалізації цього повноваження та виконання п. 3 розділу ІІ Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» Національне агентство підготувало Роз`яснення від 13.11.2023 № 4.
НАЗК дає роз`яснення щодо типів існування декларацій, коли слід їх подавати та який звітний період вони охоплюють. Крім того, пунктом 1-1 даного Роз`яснення за загальним правилом потрібно до 00 год. 00 хв. 01 квітня подати щорічні декларації за звітний рік, що передує року, в якому подається декларація та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року; декларацію при звільненні подається протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності; декларацію кандидата на посаду, яка охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади.
Згідно даного Роз`яснення днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в»-«ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1. п. «а», «в»-«ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону
З огляду на викладене у ОСОБА_1 виник обов`язок подати щорічну декларацію при звільненні до 23:59 год. 24.07.2024, щорічну декларацію (після звільнення) до 23:59 год. 31.03.2025. Проте, декларацію при звільненні ОСОБА_1 подав лише 07.08.2024 о 10:29, а щорічну декларацію (після звільнення) 21.07.2025 о 17:58, що підтверджено витягом з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».
Відповідно до роз`яснень, викладених в листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією» № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року, під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
ОСОБА_1 не надав суду докази неможливості подати вчасно декларації з поважних причин, матеріали справи не містять належних, достатніх та допустимих доказів цього.
Заслухавши прокурора, пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи,, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 необхідно визнати винуватим за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, те що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують його відповідальність, наявність обставин, що пом`якшують його відповідальність щире розкаяння винного та інвалідність 3 групи, і вважає, що для його виправлення та перевиховання достатнім та необхідним буде стягнення у виді штрафу мінімального розміру, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Керуючись ст. 3, 45 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 27, 36, ст. 40-1, ст. 172-6 ч. 1, ст. 284 ч. 1 п. 1 КУпАП, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень (стягувач Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, що знаходиться по вул. Чорновола, 5 м. Вінниця, 21010, код ЄДРПОУ 43305056).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок на користь ГУК у м. Києві/м. Київ/ 22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106 (стягувачем є Державна судова адміністрація України, 050, призначення платежу «судовий збір»).
Роз`яснити, що відповідно до положень ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Положення ч. 2 ст. 308 КУпАП передбачають, що у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Могилів-Подільський міськрайонний суд протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення.
Суддя Ю.А. Ясінський