Рішення № 137534322, 17.06.2026, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
17.06.2026
Номер справи
904/537/26
Номер документу
137534322
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.06.2026м. ДніпроСправа № 904/537/26

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Іванової Т.В.

за участю секретаря судового засідання Давидової Є.О.

та представників:

прокурор: не з`явився, повідомлений належним чином;

від позивача: Манишин О.М.

від відповідача: Шевчик О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження справу

за позовом заступника керівника Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону (88000, Закарпатська область, місто Ужгород, вулиця Бращайків, будинок 2)

в інтересах держави в особі позивача Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 )

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (49038, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Ольги Княгині, будинок 22, приміщення 144; ідентифікаційний код 39582749)

про визнання недійсними правочинів та стягнення надмірно сплачених коштів у загальному розмірі 312 896,91 грн

ВСТАНОВИВ:

І. СУТЬ СПОРУ

1. Стислий виклад позиції прокурора

Прокурор обґрунтовує позовні вимоги тим, що на момент укладення договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DВ887-47-21/6-21 від 12.01.2021 сторонами були узгоджені всі істотні умови, зокрема, предмет, ціна та строк виконання зобов`язань за даним договором відповідно до вимог частини 3 статті 180 Господарського кодексу України (в редакції, чинній на час укладення договору) та Закону України Про публічні закупівлі. Загальна ціна договору була визначена у пункті 3.7 та становила 1 741 500,00 грн. Разом із цим, протягом 2021 року між відповідачем та позивачем укладено низку додаткових угод до договору відповідно до яких, сторонами внесені зміни до істотних умов договору, а саме збільшено ціну за одиницю товару, тобто вартість газу із розрахунку за 1 куб.м.

За твердженням прокурора протягом 2021 року внаслідок неодноразового укладення між відповідачем та позивачем додаткових угод до договору вартість природного газу, що поставлявся за договором, у порівнянні з базовою ціною закупівлі визначеною за результатами проведення процедури відкритих торгів, фактично зросла на понад 365%.

Прокурор зазначає, що вказані обставини є порушенням пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі та звертає увагу, що крім того, обов`язковою умовою для застосування підстав для зміни істотних умов договору про закупівлю, визначених пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі при збільшенні ціни за одиницю товару є належне підтвердження (наявність) факту коливання ціни такого товару на ринку. Тоді як підставами для укладення спірних додаткових угод №№1-20 до договору стали цінові довідки, видані Закарпатською торгово-промисловою палатою про приведену вартість природного газу на європейських хабах до кордону України станом на певні дати, які, однак, не відповідають ні даті укладення самого договору, ні даті підписання сторонами відповідних додаткових угод.

Отже, на думку прокурора, вищезазначені додаткові угоди до договору, які передбачають збільшення ціни закупівлі природного газу, що визначена договором, укладені всупереч пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі (в редакції чинній на момент їх укладення) та підлягають визнанню недійсними.

За твердженням прокурора, різниця між сумою коштів, які фактично сплачено позивачем за природний газ за ціною, визначеною спірними додатковими угодами, та сумою за товар, за ціною, визначеною умовами договору (без урахування додаткових угод), становить 312 896,91 грн (890801,36 грн 577904,45 грн).

Отже, грошові кошти в сумі 312 896,91 грн є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, а тому відповідач зобов`язаний їх повернути позивачу, що відповідає приписам статей 216, 1212 Цивільного кодексу України

1.2. Стислий виклад позиції позивача

Позивач, в інтересах якого діє прокурор, скористався наданим йому правом на подання заяв по суті справи у порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України та надав, зокрема, відповідь на відзив, у якій просить: позовну заяву заступника керівника Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону в інтересах держави в особі НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) до Товариства з обмеженою відповідальністю ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ про визнання недійсними правочинів та стягнення надмірно сплачених коштів у загальному розмірі 312 896,91 грн - задовольнити в повному обсязі та зазначає про те, що обґрунтування, викладені відповідачем у відзиві, жодним чином не спростовують доводи та докази позовної заяви. Позиція відповідача у справі є необґрунтованою та такою, що не може бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог прокурора заявлених з метою захисту інтересів держави в особі уповноваженого органу НОМЕР_3 прикордонного загону.

2. Стислий виклад заперечень відповідача

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись, зокрема, на те, що протягом 2021 року постійно відбувалися коливання цін на ринку природного газу в сторону збільшення, що підтверджується ціновими довідками Закарпатської торгово-промислової палати, копії яких додано прокурором до позовної заяви, а збільшення ціни відбулось в межах 10%.

Відповідач зазначає, що загальновідома інформація, що до початку повномасштабного вторгнення російської федерації ціни на енергоносії в тому числі природний газ, збільшувалися в рази, а не у відсотковому виразі у зв`язку із значним зростанням цін на ринку природного газу в країнах Європи.

За твердженням відповідача, відповідно до роз`яснень Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю від 07.04.2015 №3302-05/11398-07, у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов`язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін.

Відповідач звертає увагу, що перелік органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринку, не є вичерпним. Аналогічна позиція викладена у листі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 27.10.2016 № 3302-06/34307-06 адресоване органам державної влади, органам місцевого самоврядування та іншим суб`єктам сфери публічних закупівель. А тому, підтвердним документом з інформацією про те, що ціна товару змінилася на ринку, може бути довідка відповідного органу, який має повноваження здійснювати моніторинг цін на відповідні товари, зокрема, на природний газ, серед яких є зокрема, Торгово-промислова палата України, інші органи та установи.

Відповідач наголошує, що оспорювані додаткові угоди передбачали збільшення ціни природного газу до 10 відсотків без збільшення суми договору, тобто з дотриманням статті 41 Закону України Про публічні закупівлі та з урахуванням роз`яснень Мінекономрозвитку.

Отже, за твердженням відповідача, існували правові підстави для зміни ціни на природний газ, а внесення таких змін до договору було обґрунтованим та документально підтвердженим, крім того відбувалося відповідно до чинного законодавства України, зокрема Закону України Про публічні закупівлі та умов укладеного договору. Більше того, жодних прав та інтересів позивача не порушено.

ІІ. Процесуальні дії у справі. Заяви, клопотання

10.02.2026 до господарського суду за допомогою системи "Електронний суд" надійшла позовна заява заступника керівника Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону в інтересах держави в особі позивача НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України військової частини НОМЕР_1 (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (далі - відповідач) про визнання недійсними правочинів та стягнення надмірно сплачених коштів у загальному розмірі 312 896,91 грн, відповідно до якої прокурор просить суд:

- прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі;

- справу розглянути за правилами загального позовного провадження;

- визнати недійсною Додаткову угоду №1 від 18.01.2021 до Договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21 (6/21) від 12.01.2021;

- визнати недійсною Додаткову угоду №2 від 20.01.2021 до Договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21 (6/21) від 12.01.2021;

- визнати недійсною Додаткову угоду №3 від 16.02.2021 до Договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21 (6/21) від 12.01.2021;

- визнати недійсною Додаткову угоду №4 від 27.05.2021 до Договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21 (6/21) від 12.01.2021;

- визнати недійсною Додаткову угоду №5 від 28.05.2021 до Договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21 (6/21) від 12.01.2021;

- визнати недійсною Додаткову угоду №6 від 23.06.2021 до Договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21 (6/21) від 12.01.2021;

- визнати недійсною Додаткову угоду №7 від 25.06.2021 до Договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21 (6/21) від 12.01.2021;

- визнати недійсною Додаткову угоду №8 від 27.07.2021 до Договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21 (6/21) від 12.01.2021;

- визнати недійсною Додаткову угоду №9 від 30.07.2021 до Договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21 (6/21) від 12.01.2021;

- визнати недійсною Додаткову угоду №10 від 31.08.2021 до Договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21 (6/21) від 12.01.2021;

- визнати недійсною Додаткову угоду №11 від 03.09.2021 до Договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21 (6/21) від 12.01.2021;

- визнати недійсною Додаткову угоду №12 від 07.09.2021 до Договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21 (6/21) від 12.01.2021;

- визнати недійсною Додаткову угоду №13 від 06.10.2021 до Договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21 (6/21) від 12.01.2021;

- визнати недійсною Додаткову угоду №14 від 07.10.2021 до Договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21 (6/21) від 12.01.2021;

- визнати недійсною Додаткову угоду №15 від 08.10.2021 до Договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21 (6/21) від 12.01.2021;

- визнати недійсною Додаткову угоду №16 від 11.10.2021 до Договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21 (6/21) від 12.01.2021;

- визнати недійсною Додаткову угоду №17 від 12.10.2021 до Договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21 (6/21) від 12.01.2021;

- визнати недійсною Додаткову угоду №18 від 22.10.2021 до Договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21 (6/21) від 12.01.2021;

- визнати недійсною Додаткову угоду №19 від 23.10.2021 до Договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21 (6/21) від 12.01.2021;

- визнати недійсною Додаткову угоду №20 від 25.10.2021 до Договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21 (6/21) від 12.01.2021;

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" на користь НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) надмірно сплачені грошові кошти у розмірі 312 896,91 грн;

- судові витрати стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" на користь Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону;

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.02.2026 справу №904/537/26 передано на розгляд судді Івановій Т.В.

17.02.2026 ухвалою господарського суду позовну заяву заступника керівника Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону в інтересах держави в особі позивача НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України військової частини НОМЕР_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" про визнання недійсними правочинів та стягнення надмірно сплачених коштів у загальному розмірі 312 896,91 грн - залишено без руху.

23.02.2026 до господарського суду від заступника керівника Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону за допомогою системи "Електронний суд" надійшла заява (вх. суду №8504/26 від 23.02.2026) про усунення недоліків з додатками.

02.03.2026 ухвалою господарського суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 26.03.2026 об 11:45 год.

17.03.2026 до господарського суду від представника відповідача за допомогою системи "Електронний суд" надійшов відзив (вх. суду №12428/26 від 17.03.2026) на позовну заяву.

23.03.2026 до господарського суду від заступника керівника Закарпатської спеціалізованої прокуратури за допомогою системи "Електронний суд" надійшла відповідь (вх. суду №13401/26 від 23.03.2026) на відзив на позовну заяву.

23.03.2026 до господарського суду від представника позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшла відповідь (вх. суду №13565/26 від 23.03.2026) на відзив на позовну заяву.

24.03.2026 до господарського суду від представника відповідача за допомогою системи "Електронний суд" надійшло клопотання (вх. суду №13722/26 від 24.03.2026) про відкладення розгляду справи.

26.03.2026 до господарського суду від заступника керівника Закарпатської спеціалізованої прокуратури за допомогою системи "Електронний суд" надійшло клопотання (вх. суду №14146/26 від 26.03.2026) про відкладення (перенесення) розгляду справи.

26.03.2026 у підготовче засідання в режимі відеоконференції з`явився повноважний представник позивача. Прокурор та представник відповідача у вказане судове засідання не з`явились. Про дату, час та місце судового засідання сторони повідомлялися належним чином відповідно до вимог статей 120, 242 Господарського процесуального кодексу України.

У вказаному підготовчому судовому засіданні представник позивача просив суд відкласти дане підготовче судове засідання, з огляду на першу неявку прокурора та представника відповідача.

Суд, заслухавши клопотання представника позивача, вирішив задовольнити клопотання та відкласти підготовче судове засідання на 21.04.2026 о 11:45 год.

26.03.2026 ухвалою господарського суду відкладено підготовче засідання у справі на 21.04.2026 об 11:45 год.

21.04.2026 у підготовче засідання з`явились повноважні представники сторін.

У вказаному підготовчому засіданні обговорені питання, що стосуються виконання завдань підготовчого засідання, передбачені статтею 182 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

21.04.2026 ухвалою господарського суду закрито підготовче провадження у справі №904/537/26. Справу призначено до судового розгляду по суті в засіданні на 05.05.2026 о 14:30 год.

04.05.2026 до господарського суду від представника відповідача за допомогою системи "Електронний суд" надійшло клопотання (вх. суду №21347/26 від 04.05.2026) про відкладення розгляду справи.

05.05.2026 у судове засідання з`явились прокурор та повноважний представник позивача. Представник відповідача у вказане судове засідання не з`явився. Про дату, час та місце проведення судового засідання сторони повідомлялися належним чином відповідно до вимог статей 120, 242 Господарського процесуального кодексу України.

Суд протокольно вирішив задовольнити клопотання представника відповідача (вх. суду №21347/26 від 04.05.2026) та відкласти судове засідання на іншу дату.

Суд узгодив із прокурором та представником позивача дату та час наступного судового засідання, а саме: 21.05.2026 об 11:30 год.

05.05.2026 ухвалою господарського суду відкладено судове засідання у справі до 21.05.2026 об 11:30 год.

20.05.2026 до господарського суду від представника відповідача за допомогою системи "Електронний суд" надійшло клопотання (вх. суду №24710/26 від 20.05.2026) про зупинення розгляду справи.

21.05.2026 до господарського суду від прокурора за допомогою системи "Електронний суд" надійшли заперечення на клопотання (вх. суду №24782/26 від 21.05.2026) про зупинення розгляду справи.

21.05.2026 у судове засідання з`явилися прокурор та повноважний представник відповідача. Представник позивача у вказане судове засідання не з`явився. Про дату, час та місце проведення судового засідання сторони повідомлялися належним чином, відповідно до вимог статей 120, 242 Господарського процесуального кодексу України.

У зв`язку із технічними збоями, які виникли у представника відповідача під час проведення судом судового засідання, суд прийшов до висновку про неможливість проведення судового засідання, у зв`язку із чим судом було оголошено перерву в судовому засіданні в межах розумного строку до 02.06.2026 об 11:40 год.

21.05.2026 ухвалою господарського суду оголошено перерву у судовому засіданні у справі №904/537/26 в межах розумного строку. Повідомлено сторін, що продовження судового розгляду відбудеться 02.06.2026 об 11:40 год.

25.05.2026 до господарського суду від представника позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшли додаткові пояснення (вх. суду № 25253/26 від 25.05.2026).

02.06.2026 у судове засідання з`явились повноважні представники сторін.

У вказаному судовому засіданні розпочато розгляд справи по суті, оголошено вступну та резолютивну частини ухвали суду про відмову у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі, обговорені питання що стосуються розгляду справи по суті, заслухано вступне слово представників сторін, досліджено докази, наявні в матеріалах справи та заслухано судові дебати представників сторін.

В судовому засіданні 02.06.2026 після судових дебатів господарський суд оголосив про перехід до стадії ухвалення судового рішення, зазначив, що рішення буде ухвалено та проголошено 05.06.2026 о 12:15 годині.

02.06.2026 ухвалою господарського суду повідомлено учасників справи, що ухвалення та проголошення судового рішення у справі №904/537/26 призначено на 05.06.2026 о 12:15 год., у приміщенні Господарського суду Дніпропетровської області в залі судового засідання №3-409 за адресою: м. Дніпро, вул. Володимира Винниченка, буд. 1.

05.06.2026 о 12:15 год. судове засідання не відбулось з незалежних від суду причин - у зв`язку із відсутністю можливості проведення аудіо-відеофіксації засідання, спричиненої технічними неполадками звукозаписувального обладнання.

З огляду на подальше перебування судді Іванової Т.В. у відрядженні на навчанні, організованому для суддів, судом було призначено судове засідання у справі на 17.06.2026 о 15:20 год у приміщенні Господарського суду Дніпропетровської області в залі судового засідання (кабінеті) № 3-409 за адресою: 49027, м. Дніпро, вул. Володимира Винниченка, 1 та повідомлено учасників справи, що ухвалення та проголошення судового рішення у справі №904/537/26 призначено на 17.06.2026 об 15:20 год., у приміщенні Господарського суду Дніпропетровської області в залі судового засідання №3-409 за адресою: м. Дніпро, вул. Володимира Винниченка, буд. 1.

У судове засідання 17.06.2026 з`явилися повноважні представники позивача та відповідача, прокурор у судове засідання не з`явився, про час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.

У судовому засіданні 17.06.2026 за результатами розгляду справи проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

Щодо строку розгляду справи суд зауважує, що обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи.

Так, при здійсненні правосуддя суд має виходити з необхідності дотримання основних засад господарського судочинства, зазначених в статтях 2, 4 Господарського процесуального кодексу України стосовно забезпечення права сторін на розгляд справ у господарському суді після їх звернення до нього у встановленому порядку, гарантованому чинним законодавством та всебічно забезпечити дотримання справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом спорів з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Розумність тривалості судового провадження оцінюється залежно від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини 1 статті 6 даної Конвенції (рішення Європейського

суду з прав людини від 08.11.2005 у справі Смірнова проти України).

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини щодо тлумачення поняття розумний строк вбачається, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ і було б неприродно встановлювати один і той самий строк для всіх випадків. Таким чином, у кожній справі виникає проблема оцінки розумності строку, яка залежить від певних обставин (рішення у справі Броуган та інші проти Сполученого Королівства).

Європейський суд з прав людини щодо критеріїв оцінки розумності строку розгляду справи визначився, що строк розгляду має формувати суд, який розглядає справу. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, спираючись на здійснену ним оцінку розумності строку розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.

При цьому Європейський суд з прав людини в своїй практиці виходить із того, що розумність тривалості судового провадження необхідно оцінювати у світлі обставин конкретної справи, враховуючи критерії, вироблені судом. Такими критеріями є: 1) складність справи, тобто, обставини і факти, що ґрунтуються на праві (законі) і тягнуть певні юридичні наслідки; 2) поведінка заявника; 3) поведінка державних органів; 4) перевантаження судової системи; 5) значущість для заявника питання, яке знаходиться на розгляді суду, або особливе становище сторони у процесі (Рішення Бараона проти Португалії, 1987 рік, Хосце проти Нідерландів, 1998 рік; Бухкольц проти Німеччини, 1981 рік; Бочан проти України, 2007 рік).

Конвенція на відміну від національного законодавства України не запроваджує чітких строків розгляду справи, проте посилання на строк містить стаття 6 Конвенції, яка постулює дефініцію розумного строку розгляду справи.

У зв?язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався, зокрема, Указом Президента України від 12 січня 2026 року

№40/2026, затвердженим Законом України від 14.01.2026 №4757-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 03 лютого 2026 року строком на 90 діб.

Справа №904/537/26 розглядається судом в період оголошеного на всій території України воєнного стану через військову агресію російської федерації проти України.

Відтак, оскільки судова система має забезпечувати дотримання права на доступ до правосуддя і здійснення такого правосуддя, з метою дотримання прав учасників та забезпечення права на справедливий суд, дотримання принципу пропорційності, реалізації засад змагальності, враховуючи завдання господарського судочинства, з метою всебічного, повного і об`єктивного розгляду справи у розумні строки, судом здійснено розгляд справи у розумний строк, тобто такий, що є об`єктивно необхідним для забезпечення можливості реалізації учасниками справи відповідних процесуальних прав, застосувавши статті 2, 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, статтю 3 Конституції України та статті 2, 11 Господарського процесуального кодексу України.

Таким чином, враховуючи обставини справи та введення воєнного стану в Україні, суд застосовує принцип розумного строку тривалості провадження відповідно до зазначеної вище практики Європейського суду з прав людини.

ІІІ. Фактичні обставини справи

Спір у справі виник у зв`язку з тим, що на момент укладення договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DВ887-47-21/6-21 від 12.01.2021 сторонами були узгоджені всі істотні умови, зокрема, предмет, ціна та строк виконання зобов`язань за даним договором відповідно до вимог частини 3 статті 180 Господарського кодексу України (в редакції, чинній на час укладення договору) та Закону України Про публічні закупівлі. Загальна ціна договору була визначена у пункті 3.7 та становила 1 741 500,00 грн. Разом із цим, протягом 2021 року між відповідачем та позивачем укладено низку додаткових угод до договору, відповідно до яких сторонами внесені зміни до істотних умов договору, а саме: збільшено ціну за одиницю товару, тобто вартість газу із розрахунку за 1 куб.м.

Проте, протягом 2021 року внаслідок неодноразового укладення між відповідачем та позивачем додаткових угод до договору вартість природного газу, що поставлявся за договором, у порівнянні з базовою ціною закупівлі визначеною за результатами проведення процедури відкритих торгів, фактично зросла на понад 365%.

Прокурор зазначає, що вказані обставини є порушенням пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі та звертає увагу, що крім того, обов`язковою умовою для застосування підстав для зміни істотних умов договору про закупівлю, визначених пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі при збільшенні ціни за одиницю товару є належне підтвердження (наявність) факту коливання ціни такого товару на ринку. Тоді як підставами для укладення спірних додаткових угод №№1-20 до договору стали цінові довідки, видані Закарпатською торгово-промисловою палатою про приведену вартість природного газу на європейських хабах до кордону України станом на певні дати, які, однак, не відповідають ні даті укладення самого договору, ні даті підписання сторонами відповідних додаткових угод.

Отже, на думку прокурора, вищезазначені додаткові угоди до договору, які передбачають збільшення ціни закупівлі природного газу, що визначена договором, укладені всупереч пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі (в редакції чинній на момент їх укладення) та підлягають визнанню недійсними.

За твердженням прокурора, різниця між сумою коштів, які фактично сплачено позивачем за природний газ за ціною, визначеною спірними додатковими угодами, та сумою за товар, за ціною, визначеною умовами договору (без урахування додаткових угод), становить 312 896,91 грн (890 801,36 грн 577 904,45 грн).

Отже, грошові кошти в сумі 312 896,91 грн є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, а тому відповідач зобов`язаний їх повернути позивачу, що відповідає приписам статей 216, 1212 Цивільного кодексу України.

Перелік обставин, які є предметом доказування у справі:

(1) Факт укладення між сторонами договору, його умови, в тому числі щодо порядку змін умов договору.

(2) Факт укладення між сторонами додаткових угод №1-20 до договору, їх умови та підстави для їх укладення.

(3) Факт виконання сторонами зобов`язань за договором.

1. Факт укладення між сторонами договору, його умови, в тому числі щодо порядку змін умов договору.

Як убачається, між Військовою частиною НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), як споживачем та відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ", як постачальником укладено договір постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DВ887-47-21/6-21 від 12.01.2021 (надалі - договір, а.с. 19-38,40, 42, 44, 46, 48-49 т.1).

Пунктами 1.1, 1.2, 1.3, 1.4 договору визначено, що постачальник зобов`язується передати у власність споживачу у 2021 році природний газ за кодом ДК 021:2015:09120000-6 газове паливо (далі - газ), а споживач зобов`язався прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені договором.

Річний плановий обсяг постачання газу - до 215 000 куб м.

Планові обсяги постачання газу по місяцям, тис. куб. м.:

1 квартал: січень 45000; лютий - 30000; березень - 20000; 2 квартал: квітень - 15000; 4 квартал: жовтень - 20000 ; листопад - 40000; грудень - 45000.

Добові планові обсяги постачання газу визначаються шляхом ділення місячного планового обсягу газу на кількість днів протягом цього місяця.

Пунктами 3.1, 3.3 договору визначено, що розрахунки за поставлений споживачеві газ здійснюються за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем. Підписуючи цей договір, споживач підтверджує, що ознайомлений з тим, що протягом дії договору ціна на газ може змінюватись, про що сторони укладатимуть відповідні додаткові угоди.

Ціна газу на момент подання тендерної пропозиції учасником закупівель або ж на час проведення переговорної процедури закупівлі, що відбуваються відповідно до Закону України Про публічні закупівлі становить 6,613424 грн за 1 куб. м., крім того компенсація вартості послуги замовленої потужності становить 0,1365760 грн. Ціна за 1 куб. м. природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності становить 6,75 грн, крім того ПДВ 1,35 грн, а всього з ПДВ - 8,10 грн.

У пункті 3.4 договору сторони погодили, зокрема, що у разі виникнення обставин, передбачених пунктом 7 частини 4 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі, в тому числі при наявності суттєвої зміни біржових котирувань на ринку природного газу, зміна ціни газу як товару (без урахування вартості послуги замовленої потужності) розраховуватиметься з використанням наведеної у цьому пункті формули. Для розрахунку максимально допустимої зміни вартості газу в процесі погодження його нової ціни, сторони договору використовуватимуть інструмент Калькулятор вартості газу доступний на авторизованому електронному майданчику Уповноваженого органу PROZORRO за наступним посиланням: https://cep.kse.ua/gaz/.

Відповідно до пунктів 3.6, 3.7 договору місячна вартість газу визначається як добуток ціни газу та загального обсягу фактично поставленого (спожитого) газу, визначеного згідно з розділом ІІ цього договору.

Загальна сума договору складається із місячних сум вартості газу поставленого споживачеві за даним договором та вартості наданих послуг замовленої потужності і на день його укладення становить 1 741 500,00 грн.

Пунктами 4.1, 4.2, 4.3 договору визначено, що розрахунковий період для оплати за договором становить один газовий місяць. Оплата газу за договором здійснюється споживачем виключно грошовими коштами у національній валюті України - гривні в наступному порядку:

- розрахунок за фактично переданий постачальником газ здійснюється шляхом внесення 100% оплати споживачем до 10 числа, наступного за звітним місяця.

- у разі збільшення в установленому порядку підтвердженого обсягу газу протягом

розрахункового періоду споживач здійснює оплату вартості додатково заявлених обсягів газу в п`ятиденний строк після збільшення цього обсягу.

- остаточний розрахунок за фактично переданий постачальником газ здійснюється споживачем до 10 числа, наступного за звітним місяця

Датою оплати рахунку (здійснення розрахунку) є дата зарахування коштів на банківський рахунок постачальника.

Цей договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками (за наявності) сторін і діє в частині постачання газу з 13.01.2021, але не раніше ніж з дати (газової доби), з якої споживач включений до Реєстру споживачів Товариства з обмеженою відповідальністю ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ в інформаційній платформі Оператора ГТС року до 31.12.2021, а в частині проведення розрахунків - до повного їх виконання (пункт 9.1 договору).

Відповідно до пункту 9.4 договору усі зміни та доповнення до договору оформлюються письмово, підписуються уповноваженими представниками сторін та скріплюються їх печатками (за наявності).

Судом встановлено, що у вказаному договорі сторонами було досягнуто згоди щодо всіх істотних умов, встановлених законом для даного виду договорів, отже, з урахуванням презумпції правомірності правочину, такий договір є правомірним, укладеним та таким, що породжує у сторін права та обов`язки щодо його виконання.

У матеріалах справи відсутні та сторонами не надані докази визнання недійсним даного договору чи визнання неукладеним в певній частині. Також відсутні докази про розірвання даного договору.

2. Факт укладення між сторонами додаткових угод №1-20 до договору, їх умови та підстави для їх укладення.

З матеріалів справи убачається, що в період дії договору сторонами було укладено низку додаткових угод до нього, а саме:

- Додаткова угода №1 від 18.01.2021 (а.с. 22, т.1), відповідно до якої згідно з умовами договору, передбаченими розділом ІІІ Ціна постачання природного газу, керуючись пунктами 2 та 7 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі сторони домовились про узгодження ціни на газ за розрахунковий період з 14.01.2021; у зв`язку з цим сторони дійшли згоди доповнити пункт 3.3 договору абзацем наступного змісту:

Ціна газу з 14.01.2021 становить 7,287924 грн, крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності - 0,1365760 грн. Ціна одного кубічного метру природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 7,4245 грн. Податок на додану вартість становить 1,4849 грн. Всього ціна одного кубічного метру природного газу становить 8,9094 грн.

- Додаткова угода №2 від 20.01.2021 (а.с. 23, т.1), відповідно до якої згідно з умовами договору, передбаченими розділом ІІІ Ціна постачання природного газу, керуючись пунктами 2 та 7 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі сторони домовились про узгодження ціни на газ за розрахунковий період з 15.01.2021; у зв`язку з цим сторони дійшли згоди доповнити пункт 3.3 договору абзацем наступного змісту:

Ціна газу з 15.01.2021 становить 8,030349 грн, крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності - 0,1365760 грн. Ціна одного кубічного метру природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 8,166925 грн. Податок на додану вартість становить 1,633385 грн. Всього ціна одного кубічного метру природного газу становить 9,80031 грн;

- Додаткова угода №3 від 16.02.2021 (а.с. 24, т.1), відповідно до якої згідно з умовами договору, передбаченими розділом ІІІ Ціна постачання природного газу, керуючись пунктами 5 та 7 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі сторони домовились про узгодження ціни на газ за розрахунковий період з 01.02.2021 по 28.02.2021; у зв`язку з цим сторони дійшли згоди доповнити пункт 3.3 договору абзацем наступного змісту:

Ціна газу з 01.02.2021 по 28.02.2021 становить 7,463424 грн за 1 куб. м., крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності - 0,13657600 грн. Ціна одного кубічного метру природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 7,60000000 грн, крім того ПДВ 1,52000000 грн, всього з ПДВ - 9,12000000 грн.

- Додаткова угода №4 від 27.05.2021 (а.с. 25, т.1), відповідно до якої згідно з умовами договору, передбаченими розділом ІІІ Ціна постачання природного газу, керуючись пунктами 5 та 7 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі сторони домовились про узгодження ціни на газ за розрахунковий період з 01.05.2021; у зв`язку з цим сторони дійшли згоди доповнити пункт 3.2 договору абзацем наступного змісту:

Ціна газу з 01.05.2021 становить 8,188424 грн за 1 куб. м., крім того компенсація вартості послуги замовленої потужності становить 0,13657600 грн. Ціна за 1 куб м. природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності становить 8,325 грн, крім того ПДВ 1,665 грн, всього з ПДВ - 9,990 грн;

- Додаткова угода №5 від 28.05.2021 (а.с. 26, т.1), відповідно до якої згідно з умовами договору, керуючись пунктами 5 та 7 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі сторони домовились про узгодження ціни на газ за розрахунковий період з 03.05.2021; у зв`язку з цим сторони дійшли згоди доповнити пункт 3.2 договору абзацем наступного змісту:

Ціна газу з 03.05.2021 становить 9,00 грн за 1 куб. м., крім того компенсація вартості послуги замовленої потужності становить 0,13657600 грн. Ціна за 1 куб. м. природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності становить 9,13657600 грн, крім того ПДВ 1,82731520 грн, всього з ПДВ - 10,96389120 грн;

- Додаткова угода №6 від 23.06.2021 (а.с. 28, т.1), відповідно до якої згідно з умовами договору, керуючись пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі сторони домовились про узгодження ціни на газ за розрахунковий період червень 2021; у зв`язку з цим сторони дійшли згоди доповнити пункт 3.2 договору абзацем наступного змісту:

Ціна газу у червні 2021 становить 9,903424 грн за 1 куб. м., крім того компенсація вартості послуги замовленої потужності становить 0,13657600 грн. Ціна за 1 куб. м. природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності становить 10,04 грн, крім того ПДВ 2,008 грн, всього з ПДВ - 12,048 грн;

- Додаткова угода №7 від 25.06.2021 (а.с. 29, т.1), відповідно до якої згідно з умовами договору, керуючись пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі сторони домовились про узгодження ціни на газ за розрахунковий період червень 2021; у зв`язку з цим сторони дійшли згоди доповнити пункт 3.2 договору абзацем наступного змісту:

Ціна газу у червні 2021 становить 10,508332 грн за 1 куб. м., крім того компенсація вартості послуги замовленої потужності становить 0,13657600 грн. Ціна за 1 куб. м. природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності становить 10,644908 грн, крім того ПДВ 2,128991 грн, всього з ПДВ - 12,77389 грн;

- Додаткова угода №8 від 27.07.2021 (а.с. 105, т.1), відповідно до якої згідно з умовами договору, керуючись пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі сторони домовились про узгодження ціни на газ за розрахунковий період липень 2021; у зв`язку з цим сторони дійшли згоди доповнити пункт 3.2 договору абзацем наступного змісту:

Ціна газу у липні 2021 становить 11,563424 грн за 1 куб. м., крім того компенсація вартості послуги замовленої потужності становить 0,13657600 грн. Ціна за 1 куб. м. природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності становить 11,70 грн, крім того ПДВ 2,34 грн, всього з ПДВ - 14,04 грн;

- Додаткова угода №9 від 30.07.2021 (а.с. 106, т.1), відповідно до якої згідно з умовами договору, керуючись пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі сторони домовились про узгодження ціни на газ за розрахунковий період липень 2021; у зв`язку з цим сторони дійшли згоди доповнити пункт 3.2 договору абзацем наступного змісту:

Ціна газу у липні 2021 становить 12,713424 грн за 1 куб. м., крім того компенсація вартості послуги замовленої потужності становить 0,13657600 грн. Ціна за 1 куб. м. природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності становить 12,85 грн, крім того ПДВ 2,57 грн, всього з ПДВ - 15,42 грн;

- Додаткова угода №10 від 31.08.2021 (а.с. 107, т.1), відповідно до якої згідно з умовами договору, керуючись пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі сторони домовились про узгодження ціни на газ за розрахунковий період серпень 2021; у зв`язку з цим сторони дійшли згоди доповнити пункт 3.2 договору абзацем наступного змісту:

Ціна газу у серпні 2021 становить 13,988424 грн за 1 куб. м., крім того компенсація вартості послуги замовленої потужності становить 0,13657600 грн. Ціна за 1 куб. м. природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності становить 14,125 грн, крім того ПДВ 2,825 грн, всього з ПДВ - 16,95 грн;

- Додаткова угода №11 від 03.09.2021 (а.с. 108, т.1), відповідно до якої згідно з умовами договору, керуючись пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі сторони домовились про узгодження ціни на газ за розрахунковий період серпень 2021; у зв`язку з цим сторони дійшли згоди доповнити пункт 3.2 договору абзацем наступного змісту:

Ціна газу у серпні 2021 становить 15,388424 грн за 1 куб. м., крім того компенсація вартості послуги замовленої потужності становить 0,13657600 грн. Ціна за 1 куб. м. природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності становить 15,525 грн, крім того ПДВ 2,105 грн, всього з ПДВ - 18,63 грн;

- Додаткова угода №12 від 07.09.2021 (а.с. 109, т.1), відповідно до якої згідно з умовами договору, керуючись пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі сторони домовились про узгодження ціни на газ за розрахунковий період серпень 2021; у зв`язку з цим сторони дійшли згоди доповнити пункт 3.2 договору абзацем наступного змісту:

Ціна газу у серпні 2021 становить 16,446757 грн за 1 куб. м., крім того компенсація вартості послуги замовленої потужності становить 0,13657600 грн. Ціна за 1 куб. м. природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності становить 16,583333 грн, крім того ПДВ 3,316667 грн, всього з ПДВ - 19,900 грн;

- Додаткова угода №13 від 06.10.2021 (а.с. 110, т.1), відповідно до якої згідно з умовами договору, керуючись пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі сторони домовились про узгодження ціни на газ за розрахунковий період вересень 2021; у зв`язку з цим сторони дійшли згоди доповнити пункт 3.2 договору абзацем наступного змісту:

Ціна газу у вересні 2021 становить 18,088424 грн за 1 куб. м., крім того компенсація вартості послуги замовленої потужності становить 0,13657600 грн. Ціна за 1 куб. м. природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності становить 18,225 грн, крім того ПДВ 3,645 грн, всього з ПДВ - 21,87 грн;

- Додаткова угода №14 від 07.10.2021 (а.с. 111, т.1), відповідно до якої згідно з умовами договору, керуючись пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі сторони домовились про узгодження ціни на газ за розрахунковий період вересень 2021; у зв`язку з цим сторони дійшли згоди доповнити пункт 3.2 договору абзацем наступного змісту:

Ціна газу у вересні 2021 становить 19,888424 грн за 1 куб. м., крім того компенсація вартості послуги замовленої потужності становить 0,13657600 грн. Ціна за 1 куб. м. природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності становить 20,025 грн, крім того ПДВ 4,005 грн, всього з ПДВ - 24,03 грн;

- Додаткова угода №15 від 08.10.2021 (а.с. 112, т.1), відповідно до якої згідно з умовами договору, керуючись пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі сторони домовились про узгодження ціни на газ за розрахунковий період вересень 2021; у зв`язку з цим сторони дійшли згоди доповнити пункт 3.2 договору абзацем наступного змісту:

Ціна газу у вересні 2021 становить 21,863424 грн за 1 куб. м., крім того компенсація вартості послуги замовленої потужності становить 0,13657600 грн. Ціна за 1 куб. м. природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності становить 22,00 грн, крім того ПДВ 4,4 грн, всього з ПДВ - 26,40 грн;

- Додаткова угода №16 від 11.10.2021 (а.с. 113, т.1), відповідно до якої згідно з умовами договору, керуючись пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі сторони домовились про узгодження ціни на газ за розрахунковий період вересень 2021; у зв`язку з цим сторони дійшли згоди доповнити пункт 3.2 договору абзацем наступного змісту:

Ціна газу у вересні 2021 становить 24,038424 грн за 1 куб. м., крім того компенсація вартості послуги замовленої потужності становить 0,13657600 грн. Ціна за 1 куб. м. природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності становить 24,175 грн, крім того ПДВ 4,835 грн, всього з ПДВ - 29,01 грн;

- Додаткова угода №17 від 12.10.2021 (а.с. 114, т.1), відповідно до якої згідно з умовами договору, керуючись пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі сторони домовились про узгодження ціни на газ за розрахунковий період вересень 2021; у зв`язку з цим сторони дійшли згоди доповнити пункт 3.3 договору абзацем наступного змісту:

Ціна газу у вересні 2021 становить 24,75 грн за 1 куб. м., крім того компенсація вартості послуги замовленої потужності становить 0,13657600 грн. Ціна за 1 куб. м. природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності становить 24,886576 грн, крім того ПДВ 4,9773152 грн, всього з ПДВ - 29,8638912 грн;

- Додаткова угода №18 від 22.10.2021 (а.с. 115, т.1), відповідно до якої згідно з умовами договору, керуючись пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі сторони домовились про узгодження ціни на газ за розрахунковий період жовтень 2021; у зв`язку з цим сторони дійшли згоди доповнити пункт 3.3 договору абзацем наступного змісту:

Ціна газу у жовтні 2021 становить 27,213424 грн за 1 куб. м., крім того компенсація вартості послуги замовленої потужності становить 0,13657600 грн. Ціна за 1 куб. м. природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності становить 27,35 грн, крім того ПДВ 5,47 грн, всього з ПДВ - 32,82 грн;

- Додаткова угода №19 від 23.10.2021 (а.с. 116, т.1), відповідно до якої згідно з умовами договору, керуючись пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі сторони домовились про узгодження ціни на газ за розрахунковий період жовтень 2021; у зв`язку з цим сторони дійшли згоди доповнити пункт 3.3 договору абзацем наступного змісту:

Ціна газу у жовтні 2021 становить 29,863424 грн за 1 куб. м., крім того компенсація вартості послуги замовленої потужності становить 0,13657600 грн. Ціна за 1 куб. м. природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності становить 30,00 грн, крім того ПДВ 6,00 грн, всього з ПДВ - 36,00 грн;

- Додаткова угода №20 від 25.10.2021 (а.с. 117, т.1), відповідно до якої згідно з умовами договору, керуючись пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі сторони домовились про узгодження ціни на газ за розрахунковий період жовтень 2021; у зв`язку з цим сторони дійшли згоди доповнити пункт 3.3 договору абзацем наступного змісту:

Ціна газу у жовтні 2021 становить 31,2583324 грн за 1 куб. м., крім того компенсація вартості послуги замовленої потужності становить 0,13657600 грн. Ціна за 1 куб. м. природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності становить 31,3949084 грн, крім того ПДВ 6,2789816 грн, всього з ПДВ - 37,67389 грн;

Пунктом 2 вказаної додаткової угоди сторони дійшли згоди викласти пункти 1.2, 1.3 договору у наступній редакції:

п. 1.2 Річний плановий обсяг постачання газу - до 120 689,12 куб.м.

п. 1.3 Планові обсяги постачання газу по місяцям, м. куб.: 1 квартал: січень 21496,14; лютий - 30286,19; березень - 32722,81; 2 квартал: квітень - 13 634,37; травень: 155,58; червень: 195,85; 3 квартал: липень: 69,85; серпень: 135,74; вересень: 125,26; 4 квартал: жовтень - 5000,00 ; листопад - 16867,33; грудень -.

На обґрунтування необхідності прийняття споживачем пропозицій про внесення змін до договору щодо збільшення ціни природного газу відповідачем надано довідки, видані Закарпатською торгово-промисловою палатою, про приведену вартість природного газу на європейських хабах до кордону України станом на певні дати, які, за твердженням відповідача, відображають коливання цін, копії яких містять в матеріалах справи (а.с. 22 на звороті, а.с. 23 на звороті, а.с.25 на звороті, а.с. 26 на звороті-27,а.с. 28 на звороті, а.с. 29 на звороті, а.с.30 на звороті, а.с. 32 на звороті, а.с.34 на звороті, а.с. 35 на звороті, а.с. 36 на звороті, а.с. 37 на звороті, а.с. 39,а.с. 41, а.с. 43, а.с. 45, а.с. 47, а.с. 103 на звороті-104, а.с. 105 на звороті, а.с. 106 на звороті, а.с. 107 на звороті, а.с. 108 на звороті, а.с. 109 на звороті, а.с. 110 на звороті, а.с. 111 на звороті, а.с. 112 на звороті, а.с. 113 на звороті, а.с. 114 на звороті, а.с. 115 на звороті, а.с. 116 на звороті, а.с. 117 на звороті, т.1).

3. Факт виконання сторонами зобов`язань за договором.

З матеріалів справи убачається, що на виконання умов договору відповідачем у протягом 2021 року було поставлено, а Військовою частиною НОМЕР_1 прийнято природний газ за договором в загальному обсязі 71346,23 куб.м. на загальну суму 890 801,36 грн, з урахуванням ПДВ, що підтверджується актами приймання-передачі природного газу до договору, копії яких містяться в матеріалах справи (а.с.118-124, т.1), а саме:

- від 15.02.2021 №ЗЗК81002322 відповідно до якого постачальник передав, а споживач прийняв у січні 2021 природний газ обсягом 19 303,52 куб.м. на загальну суму 189 180,48 грн, з урахуванням ПДВ;

- від 16.03.2021 №ЗЗК81004169 відповідно до якого постачальник передав, а споживач прийняв у лютому 2021 природний газ обсягом 30 286,19 куб.м. на загальну суму 276 210,05 грн, з урахуванням ПДВ;

- від 07.06.2021 №ЗЗК81011256 відповідно до якого постачальник передав, а споживач прийняв у квітні 2021 природний газ обсягом 13 634,37 куб.м. на загальну суму 124 345,45 грн, з урахуванням ПДВ;

- №ЗЗК81016650 відповідно до якого постачальник передав, а споживач прийняв у липні 2021 природний газ обсягом 69,85 куб.м. на загальну суму 1 094,82 грн, з урахуванням ПДВ;

- від 30.09.2021 №ЗЗК81018234 відповідно до якого постачальник передав, а споживач прийняв у серпні 2021 природний газ обсягом 135,74 куб. м. на загальну суму 2 701,22 грн, з урахуванням ПДВ;

- від 18.10.2021 №ЗЗК71020399 відповідно до якого постачальник передав, а споживач прийняв у вересні 2021 природний газ обсягом 125,26 куб.м. на загальну суму 3 740,75 грн, з урахуванням ПДВ;

- від 12.11.2021 №ЗЗК81021970 відповідно до якого постачальник передав, а споживач прийняв у жовтні 2021 природний газ обсягом 7 791,3 куб.м. на загальну суму 293 528,59 грн, з урахуванням ПДВ.

Прокурор зазначає, що загальна сума коштів, перерахована Військовою частиною НОМЕР_1 за поставлений за договором у 2021 році природний газ становить 890 801,36 грн, з урахуванням ПДВ, що підтверджується платіжними дорученнями, копії яких містять в матеріалах справи (а.с. 125-130, т.1), а саме:

-від 16.02.2021 №242 (внутрішній номер 137427783) на суму 17 760,23 грн;

- від 16.02.2021 №243 (внутрішній номер 137425786) на суму 189 180,48 грн;

- від 17.03.2021 №470 (внутрішній номер 141420442) на суму 276 210,05 грн;

- від 15.06.2021 №1177 (внутрішній номер 154790309) на суму 1 705,76 грн;

- від 23.07.2021 №1433 (внутрішній номер 160535502) на суму 2 501,77 грн;

- від 15.11.2021 №2321 (внутрішній номер 179091984) на суму 293 528,59 грн;

Прокурор зазначає, що внаслідок внесення змін до істотних умов договору шляхом укладання, всупереч законодавству, додаткових угод в частині застосування цін за природний газ, які не відповідають договору та тендерній пропозиції, за 2021 рік відповідачем було нараховано за спожитий Військовою частиною НОМЕР_1 природний газ на 312 896,91 грн більше, ніж передбачено умовами договору.

ІV. МОТИВИ СУДУ

1. Норми права, які застосував суд. Позиції Верховного Суду щодо застосування норм права, які підлягають врахуванню.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад визначено Законом України «Про публічні закупівлі» (тут і надалі - у редакції, чинній станом на час укладення договору та оспорюваних додаткових угод до нього).

З аналізу положень Закону України Про публічні закупівлі вбачається те, що вони є спеціальними нормами, які визначають правові підстави внесення змін та доповнень до договорів, укладених за наслідком публічних закупівель і повинні застосовуватися переважно щодо норм Цивільного та Господарського кодексів України, які визначають загальну процедуру внесення змін до договору (постанова Верховного Суду від 08.11.2023 у справі № 926/3421/22).

Згідно із частиною четвертою статті 3 Закону України Про публічні закупівлі відносини, пов`язані із сферою публічних закупівель, регулюється виключно цим Законом і не можуть регулюватися іншими законами, крім випадків, встановлених цим Законом

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 1 цього Закону договір про закупівлю визначається як господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

У частині першій статті 41 Закону України Про публічні закупівлі визначено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Як зазначено вище, судом встановлено, що сторони, уклавши за результатом проведеної процедури закупівлі договір, погодили всі його істотні умови, у тому числі предмет, ціну та строк виконання зобов`язань, що узгоджується з приписами Закону України Про публічні закупівлі.

Згідно із частиною першою статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Згідно з частиною першою статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини першої статті 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Згідно із частинами третьою, четвертою статті 653 Цивільного кодексу України у разі зміни договору зобов`язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов`язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.

Із системного аналізу наведених норм Цивільного кодексу України та Закону України "Про публічні закупівлі" вбачається, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю.

За загальним правилом істотні умови договору про закупівлю, однією з яких є ціна товару, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі (частина п`ята статті 41 Закону України Про публічні закупівлі). Однак зазначена норма передбачає випадки, коли допустима зміна істотних умов договору про закупівлю.

Так, згідно з пунктом 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 % пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

Філологічне тлумачення пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" свідчить, що зміна істотних умов договору про закупівлю після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі допускається лише у випадках, прямо передбачених цією нормою. Одним із цих випадків є збільшення ціни товару, але за умови, що таке збільшення не може перевищувати нормативно визначеного відсоткового значення суми, встановленої в договорі про закупівлю, яке у пункті 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" унормовано на рівні не більше 10%.

До того ж визначене законодавцем відсоткове значення обмеження суми є граничним (пороговим) і відповідний ліміт зміни ціни слід враховувати при кожному внесенні змін до договору про закупівлю, а не застосовувати щоразу до кожного окремого випадку внесення змін. Іншими словами, це означає, що сукупне значення збільшення ціни при послідовних змінах до договору (у разі коливання ціни товару на ринку) не може перевищувати нормативно закріпленого 10 % значення для зміни ціни, визначеної в договорі про закупівлю (див. пункти 139, 140 постанови Великої Палати Верховного Суду від 21.11.2025 у справі №920/19/24).

У постановах від 21.11.2025 у справі №920/19/24, від 24.01.2024 у справі №922/2321/22 Велика Палата Верховного Суду виснувала, що у будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами у договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару у бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 Цивільного кодексу України та пункті 2 частини п`ятої статті 41 Закону України Про публічні закупівлі, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.

Верховний Суд неодноразово зауважував, що передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний уже укладений договір і щоб не проводити новий тендер закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10 %. Інше тлумачення відповідної норми Закону «Про державні закупівлі» нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів. Верховний Суд вважає, що обмеження 10 % застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної у договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод) (постанови Верховного Суду від 12.11.2024 у справі №910/19784/23, від 10.09.2024 у справі № 918/703/23, від 02.07.2024 у справі №910/13579/23, від 14.05.2024 у справі № 917/1010/22).

Отже, зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов:

(1) відбувається за згодою сторін, зокрема шляхом підписання додаткових угод до основного договору про закупівлю;

(2) збільшення ціни має бути пропорційне збільшенню ціни цього товару на ринку в разі коливання його ціни на ринку;

(3) коливання ціни такого товару на ринку має бути обґрунтоване і документально підтверджене постачальником;

(4) ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10 %;

(5) така зміна може відбуватися не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю;

(6) загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.

У розрізі наведеного суд відзначає, що метою Закону України Про публічні закупівлі є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку (постанови Верховного Суду: від 10.12.2024 у справі № 924/413/24, від 15.10.2024 у справі № 918/18/24, від 08.10.2024 у справі № 918/728/23).

Тендер проводиться не лише для того, щоб закупівля була проведена на максимально вигідних для держави умовах, але й для того, щоб забезпечити однакову можливість усім суб`єктам господарювання продавати свої товари, роботи чи послуги державі.

Суд ураховує, що застосування підходу, який передбачає можливість збільшувати ціну за одиницю товару більше ніж на 10 % пропорційно збільшенню ціни товару на ринку, у разі коливання ціни цього товару, спотворюватиме принцип добросовісної конкуренції серед учасників.

Зміна ціни на товар із урахуванням подібного підходу спотворюватиме результати торгів та зводитиме нанівець економію, яку було отримано під час підписання договору, та, як наслідок, робитиме результат закупівлі невизначеним й зумовлюватиме неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та статтею 5 Закону України Про публічні закупівлі». Окрім того, збільшення ціни може призвести до того, що кількість товарів настільки зменшиться, що виконання договору закупівлі в такому обсязі не відповідатиме господарській меті укладення замовником договору закупівлі.

Отже, дотримання сторонами договору про закупівлю імперативних вимог пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", що передбачає спосіб та порядок зміни ціни за одиницю товару, є обов`язковим.

Відтак, змінюючи ціну на одиницю товару, сторони договору мали керуватись імперативними приписами положень пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Натомість, як свідчать обставини даної справи, позивачем не дотримано приписів пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та збільшено ціну за одиницю товару на 365,11 %.

2. Оцінка судом доказів та позицій сторін

17.10.2019 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" від 20.09.2019 №132-IX, яким було зокрема внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України і змінено назву статті 79 Господарського процесуального кодексу України з "Достатність доказів" на "Вірогідність доказів" та викладено її у новій редакції, фактично впровадивши в господарський процес стандарт доказування "вірогідності доказів".

У рішенні Європейського Суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) у справі "Brualla Gomez de La Torre v. Spain" від 19.12.1997 наголошено про загальновизнаний принцип негайного впливу процесуальних змін на позови, що розглядаються.

Стандарт доказування "вірогідності доказів", на відміну від "достатності доказів", підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу.

Згідно зі статтею 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

У розумінні положень наведеної норми на суд покладено обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються скоріше були (мали місце), аніж не були.

Таким чином, обов`язком суду при розгляді справи є дотримання вимог щодо всебічності, повноти й об`єктивності з`ясування обставин справи та оцінки доказів. Усебічність та повнота розгляду передбачає з`ясування всіх юридично значущих обставин та наданих доказів, що запобігає однобічності та забезпечує, як наслідок, постановляння законного й обґрунтованого рішення.

З`ясування відповідних обставин має здійснюватися із застосуванням критеріїв оцінки доказів передбачених статтею 86 Господарського процесуального кодексу України щодо відсутності у жодного доказу заздалегідь встановленої сили та оцінки кожного доказу окремо, а також вірогідності і взаємного зв`язку доказів у їх сукупності.

Як встановлено судом, звертаючись з позовом до суду прокурор посилався на те, що укладені сторонами додаткові угоди до договору, які передбачають збільшення ціни закупівлі природного газу, що визначена договором, укладені всупереч пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України Про публічні закупівлі (в редакції чинній на момент їх укладення) та підлягають визнанню недійсними.

За твердженням прокурора, різниця між сумою коштів, які фактично сплачено позивачем за природний газ за ціною, визначеною спірними додатковими угодами, та сумою за товар, за ціною, визначеною умовами договору (без урахування додаткових угод), становить 312 896,91 грн (890801,36 грн 577904,45 грн). Отже, грошові кошти в сумі 312 896,91 грн є такими, що були безпідставно одержані відповідачем.

Стверджуючи про наявність підстав для стягнення з відповідача грошових коштів, прокурор послався також на статтю 1212 Цивільного кодексу України.

Згідно зі статтею 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Посилання відповідача на зміст роз`яснення Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю від 07.04.2015 №3302-05/11398-07 судом відхиляється, оскільки право тлумачити норму права є виключно правом суду; роз`яснення державних органів (листи, рекомендації) не є нормою права і не мають юридичного значення.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади визначено Законом України Про публічні закупівлі.

Як встановлено судом, між Військовою частиною НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), як споживачем та відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ", як постачальником укладено договір постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DВ887-47-21/6-21 від 12.01.2021.

Умовами вказаного договору, зокрема, визначено, що річний плановий обсяг газу - до 215 000 куб м. Планові обсяги постачання газу по місяцям, тис. куб. м.: 1 квартал: січень 45000; лютий - 30000; березень - 20000; 2 квартал: квітень - 15000; 4 квартал: жовтень - 20000 ; листопад - 40000; грудень - 45000. Ціна газу на момент подання тендерної пропозиції учасником закупівель або ж на час проведення переговорної процедури закупівлі, що відбуваються відповідно до Закону України Про публічні закупівлі становить 6,613424 грн за 1 куб. м., крім того компенсація вартості послуги замовленої потужності становить 0,1365760 грн. Ціна за 1 куб. м. природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності становить 6,75 грн, крім того ПДВ 1,35 грн, а всього з ПДВ - 8,10 грн.

Протягом 2021 року до вказаного договору сторонами вносилися зміни шляхом укладення таких додаткових угод:

- №1 від 18.01.2021 (а.с. 22, т.1), відповідно до якої збільшено ціну одного кубічного метру природного газу до 8,9094 грн, з ПДВ (на 9,99% від ціни, що погоджена у тексті договору);

- №2 від 20.01.2021 (а.с. 23, т.1), відповідно до якої збільшено ціну одного кубічного метру природного газу до 9,80031 грн, з ПДВ (на 20,99% від ціни, що погоджена у тексті договору);

- №3 від 16.02.2021 (а.с. 24, т.1), відповідно до якої збільшено ціну одного кубічного метру природного газу до 9,12000000 грн, з ПДВ (на 12,59% від ціни, що погоджена у тексті договору);

- №4 від 27.05.2021 (а.с. 25, т.1), відповідно до якої збільшено ціну одного кубічного метру природного газу до 9,990 грн, з ПДВ (на 23,33% від ціни, що погоджена у тексті договору);

- №5 від 28.05.2021 (а.с. 26, т.1), відповідно до якої збільшено ціну одного кубічного метру природного газу до 10,96389120 грн, з ПДВ (на 35,36% від ціни, що погоджена у тексті договору);

- №6 від 23.06.2021 (а.с. 28, т.1), відповідно до якої збільшено ціну одного кубічного метру природного газу до 12,048 грн, з ПДВ (на 48,74% від ціни, що погоджена у тексті договору);

- №7 від 25.06.2021 (а.с. 29, т.1), відповідно до якої збільшено ціну одного кубічного метру природного газу до 12,77389 грн, з ПДВ (на 57,70% від ціни, що погоджена у тексті договору);

- №8 від 27.07.2021 (а.с. 105, т.1), відповідно до якої збільшено ціну одного кубічного метру природного газу до 14,04 грн, з ПДВ (на 73,33% від ціни, що погоджена у тексті договору);

- №9 від 30.07.2021 (а.с. 106, т.1), відповідно до якої збільшено ціну одного кубічного метру природного газу до 15,42 грн, з ПДВ (на 90,37% від ціни, що погоджена у тексті договору);

- №10 від 31.08.2021 (а.с. 107, т.1), відповідно до якої збільшено ціну одного кубічного метру природного газу до 16,95 грн, з ПДВ (на 109,26% від ціни, що погоджена у тексті договору);

- №11 від 03.09.2021 (а.с. 108, т.1), відповідно до якої збільшено ціну одного кубічного метру природного газу до 18,63 грн, з ПДВ (на 130% від ціни, що погоджена у тексті договору);

- №12 від 07.09.2021 (а.с. 109, т.1), відповідно до якої збільшено ціну одного кубічного метру природного газу до 19,900 грн, з ПДВ (на 145,68% від ціни, що погоджена у тексті договору);

- №13 від 06.10.2021 (а.с. 110, т.1), відповідно до якої збільшено ціну одного кубічного метру природного газу до 21,87 грн, з ПДВ (на 170% від ціни, що погоджена у тексті договору;

- №14 від 07.10.2021 (а.с. 111, т.1), відповідно до якої збільшено ціну одного кубічного метру природного газу до - 24,03 грн, з ПДВ (на 196,67% від ціни, що погоджена у тексті договору);

- №15 від 08.10.2021 (а.с. 112, т.1), відповідно до якої збільшено ціну одного кубічного метру природного газу до 26,40 грн, з ПДВ (на 225,93% від ціни, що погоджена у тексті договору);

- №16 від 11.10.2021 (а.с. 113, т.1), відповідно до якої збільшено ціну одного кубічного метру природного газу до 29,01 грн, з ПДВ (на 258,15% від ціни, що погоджена у тексті договору);

- №17 від 12.10.2021 (а.с. 114, т.1), відповідно до якої збільшено ціну одного кубічного метру природного газу до 29,8638912 грн, з ПДВ (на 268,69% від ціни, що погоджена у тексті договору);

- №18 від 22.10.2021 (а.с. 115, т.1), відповідно до якої збільшено ціну одного кубічного метру природного газу до 32,82 грн, з ПДВ (на 305,19% від ціни, що погоджена у тексті договору);

- №19 від 23.10.2021 (а.с. 116, т.1), відповідно до якої збільшено ціну одного кубічного метру природного газу до 36,00 грн, з ПДВ (на 344,44% від ціни, що погоджена у тексті договору);

- №20 від 25.10.2021 (а.с. 117, т.1), відповідно до якої збільшено ціну одного кубічного метру природного газу до 37,67389 грн, з ПДВ (на 365,11% від ціни, що погоджена у тексті договору); а також зменшено річний плановий обсяг постачання газу - до 120 689,12 куб.м. та визначено, що ланові обсяги постачання газу по місяцям, м. куб.: 1 квартал: січень 21496,14; лютий - 30286,19; березень - 32722,81; 2 квартал: квітень - 13 634,37; травень: 155,58; червень: 195,85; 3 квартал: липень: 69,85; серпень: 135,74; вересень: 125,26; 4 квартал: жовтень - 5000,00 ; листопад - 16867,33; грудень -.

У матеріалах справи наявні довідки, видані Закарпатською торгово-промисловою палатою, про приведену вартість природного газу на європейських хабах до кордону України станом на певні дати, які, за твердженням відповідача, відображають коливання цін.

Згідно із частиною першою статті 628, статтею 629 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Згідно з частиною першою статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини першої статті 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Згідно із частинами третьою, четвертою статті 653 Цивільного кодексу України у разі зміни договору зобов`язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов`язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно із частинами першою, другою статті 334 Цивільного кодексу України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Переданням майна вважається вручення його набувачеві або перевізникові, організації зв`язку тощо для відправлення, пересилання набувачеві майна, відчуженого без зобов`язання доставки.

Відповідно до частини четвертої статті 41 Закону України Про публічні закупівлі (тут і надалі в редакції, чинній на час підписання спірного договору та додаткових угод до нього) умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Згідно з пунктом 2 частини п`ятої статті 41 Закону України Про публічні закупівлі (тут і надалі в редакції, чинній на час підписання спірного договору та додаткових угод до нього) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 % пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

Із системного тлумачення наведених норм Цивільного кодексу Україн та Закону України Про публічні закупівлі вбачається, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов`язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.

Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 Цивільного кодексу України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 Цивільного кодексу України та пункті 2 частини п`ятої статті 41 Закону України Про публічні закупівлі (тут і надалі - в редакції, чинній на час укладення спірного договору та додаткових угод до нього), проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.

В іншому випадку не досягається мета Закону України Про публічні закупівлі, яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.

Наведене підтверджується також історичним тлумаченням норм пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII. У цьому Законі в редакції до 19 квітня 2020 року норма пункту 2 частини п`ятої статті 41 була викладена в статті 36 та мала такий зміст: «Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі».

Отже, вказана норма Закону України Про публічні закупівлів редакції до 19 квітня 2020 року не дозволяла зміни ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % від ціни, визначеної сторонами при укладенні договору про закупівлю, проте не обмежувала сторони в можливості багато разів змінювати (не було обмежень щодо строків зміни ціни) таку ціну протягом дії договору в межах встановлених 10 % у разі коливання ціни такого товару на ринку.

Зазначена норма була змінена Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель» № 114-IX від 18 вересня 2019 року (далі - Закон № 114-ІХ), яким Закон № 922-VIII було викладено в новій редакції. У новій редакції зазначена норма була викладена в пункті 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII та доповнена умовою, що така зміна ціни в бік збільшення не може відбуватись частіше ніж один раз на 90 днів, крім закупівлі бензину, дизельного пального, газу та електричної енергії.

Отже, в новій редакції норма пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII не змінила свого змісту щодо розміру зміни ціни за одиницю товару (не більше ніж на 10 % від ціни, визначеної сторонами при укладенні договору про закупівлю), проте була доповнена умовою, яка обмежила строки зміни такої ціни, а саме не частіше ніж один раз на 90 днів.

Як убачається з пояснювальної записки до проєкту Закону № 114-ІХ, метою його прийняття було удосконалення системи публічних закупівель, спрямованої на розвиток конкурентного середовища та добросовісної конкуренції у сфері закупівель, а також забезпечення виконання міжнародних зобов`язань України у сфері публічних закупівель, у тому числі протидії «ціновому демпінгу» коли учасник процедури закупівлі пропонує значно занижену ціну товару, щоб перемогти, а потім через додаткові угоди суттєво збільшує ціну товару та відповідно зменшує обсяг закупівлі, чим нівелює результати публічної закупівлі.

За такої мети очевидно, що зміни, внесені законодавцем Законом № 114-ІХ у вказану норму пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII, не були спрямовані на те, щоб дозволити учасникам публічних закупівель використовувати «ціновий демпінг» з подальшим збільшенням ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % від ціни, визначеної сторонами за результатами процедури закупівлі та при укладенні договору про закупівлю.

Подібна за змістом правова позиція міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду України від 24.01.2024 у справі №922/2321/22.

Відповідно до частини першої статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Згідно із частиною першою статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою статті 203 цього Кодексу.

Частиною третьою статті 215 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Згідно із частиною першою статті 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Відповідно до частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 Цивільного кодексу України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

Як убачається із встановлених обставин справи на виконання умов договору відповідачем у протягом 2021 року було поставлено, а Військовою частиною НОМЕР_1 прийнято природний газ за договором в загальному обсязі 71346,23 куб.м. на загальну суму 890 801,36 грн, з урахуванням ПДВ, що підтверджується актами приймання-передачі природного газу до договору, копії яких містяться в матеріалах справи (а.с.118-124, т.1), а саме:

- від 15.02.2021 №ЗЗК81002322 відповідно до якого постачальник передав, а споживач прийняв у січні 2021 природний газ обсягом 19 303,52 куб.м. на загальну суму 189 180,48 грн, з урахуванням ПДВ;

- від 16.03.2021 №ЗЗК81004169 відповідно до якого постачальник передав, а споживач прийняв у лютому 2021 природний газ обсягом 30 286,19 куб.м. на загальну суму 276 210,05 з урахуванням ПДВ;

- від 07.06.2021 №ЗЗК81011256 відповідно до якого постачальник передав, а споживач прийняв у квітні 2021 природний газ обсягом 13 634,37 куб.м. на загальну суму 124 345,45 грн, з урахуванням ПДВ;

- №ЗЗК81016650 відповідно до якого постачальник передав, а споживач прийняв у липні 2021 природний газ обсягом 69,85 куб.м. на загальну суму 1 094,82 грн, з урахуванням ПДВ;

- від 30.09.2021 №ЗЗК81018234 відповідно до якого постачальник передав, а споживач прийняв у серпні 2021 природний газ обсягом 135,74 куб. м. на загальну суму 2 701,22 грн, з урахуванням ПДВ;

- від 18.10.2021 №ЗЗК71020399 відповідно до якого постачальник передав, а споживач прийняв у вересні 2021 природний газ обсягом 125,26 куб.м. на загальну суму 3 740,75 грн, з урахуванням ПДВ;

- від 12.11.2021 №ЗЗК81021970 відповідно до якого постачальник передав, а споживач прийняв у жовтні 2021 природний газ обсягом 7 791,3 куб.м. на загальну суму 293 528,59 грн, з урахуванням ПДВ.

Отже, товар, поставлений відповідачем протягом 2021 року був не тільки прийнятий Військовою частиною НОМЕР_1 у власність, а й спожитий.

Як виснував вище суд, ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов`язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається відповідно до частини третьої статті 632 Цивільного кодексу України.

У подальшому сторонами було підписано ще 20 додаткових угод № 1-20, якими було змінено ціну за один кубічний метр природного газу в бік збільшення до 37,67389 грн з ПДВ, загальний обсяг зменшено до 120 689,12 куб.м.

Загальне збільшення ціни за одиницю природного газу склало з 8,10 грн, за 1 куб. м. з ПДВ (6,75 грн за 1 куб м. без ПДВ) до 37,67389 грн за 1 куб м. з ПДВ (31,3949084 грн без ПДВ), що становить 365,11% від початкової ціни товару, визначеної сторонами при укладенні договору.

Водночас вище суд дійшов висновку, що відповідно до пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України Про публічні закупівлі (у редакції, чинній на час укладення спірного договору та додаткових угод до нього) ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору.

Щодо цінових довідок Закарпатської торгово-промислової палати, якими відповідач обґрунтовує коливання ціни на ринку суд вважає за необхідне зазначити таке.

Цінові довідки Закарпатської торгово-промислової палати, копії яких містяться в матеріалах справи, не підтверджують коливання ціни товару на ринку в період з дати початку дії договору до дати укладення додаткових угод №1-20, а зазначають інформацію, отриману з відкритих і доступних експерту джерел щодо приведеної вартості природного газу на європейських хабах до кордону України. Також цінові довідки містять приписки щодо того, що ціна у кожному конкретному випадку залежить від договірних умов придбання, оплати, постачання, врахування витрат на доставку тощо. Крім того, у цінових довідках міститься застереження щодо того, що вони носять виключно інформаційний характер і не можуть розглядатися як підтверджуючий документ.

На підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Аналогічну правову позицію щодо підстав зміни ціни за одиницю товару у договорі про закупівлю підтримав суд касаційної інстанції (постанови Верховного Суду від 15.03.2018 у справі №910/4474/17 та від 13.10.2020 у справі №912/1580/18, постанова Вищого господарського суду України від 15.05.2014 у справі №904/3255/13).

Викладене узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 18.06.2021 у справі №927/491/19. Розглядаючи подібну справу у жовтні 2023 року Верховний Суд звернув увагу на наступне. …Зміст оскаржуваних судових рішень свідчить про те, що надані Підприємством цінові довідки Хмельницької торгово-промислової палати та роздруківки з сайту Державного підприємства Оператор ринку за своїм змістом є лише документами довідково-інформаційного характеру і фактично дублюють дані із сайту Державного підприємства Оператор ринку та не містять точної інформації про коливання цін на електричну енергію станом як на момент звернення відповідача з пропозиціями про внесення змін до договору, так і на момент підписання спірних додаткових угод. Як установили суди попередніх інстанцій, жоден із наведених документів не містить будь-якої інформації саме про факт коливання цін на електричну енергію у порівнянні з датою укладення договору та моментом звернення постачальника з пропозиціями внести зміни до нього у частині зміни (збільшення) ціни на одиницю товару. Тому суди дійшли обґрунтованого висновку про те, що у відповідача не було підстав для збільшення ціни електричної енергії і відповідач не навів доводів на підтвердження того, що невнесення змін до договору у частині збільшення ціни на електричну енергію у спірному періоді було б очевидно невигідним та збитковим…» (постанова Верховного Суду від 11.10.2023 у справі № 903/742/22). Таким чином, обов`язковою умовою при застосуванні пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) при збільшенні в договорі про закупівлю ціни за одиницю товару є підтвердження (наявність) факту коливання ціни такого товару на ринку у період між датою укладення договору та датами укладення додаткових угод до нього.

Правова позиція щодо обов`язку постачальника довести підвищення ціни на товар на певному ринку за допомогою доказів та обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі, викладена у постанові Об`єднаної Палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 18.06.2021 по справі № 927/491/19. Так, Верховний Суд зазначає, що тендер проводиться не лише для того, щоб закупівля була проведена на максимально вигідних для держави умовах, але й для того, щоб забезпечити однакову можливість всім суб`єктам господарювання продавати свої товари, роботи чи послуги державі. Перемога у тендері (закупівля за державні кошти) та укладення договору з однією ціною та її подальше підвищення шляхом так званого «каскадного» укладення додаткових угод є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку продавця. Постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції) (п. 134 постанови Верхового Суду у складі об`єднаної палати Касаційного господарського суду у справі № 927/491/19).

Сторони у випадку коливання цін на ринку (як в бік зменшення, так і в бік збільшення ціни) наділені правом вносити зміни до ціни товару декілька разів, але не більше, ніж на 10% від ціни за одиницю товару, і такі зміни сторони вносять з урахуванням вже внесених попередніх змін. Для внесення змін до умов договору щодо ціни товару визначальним є не просто коливання ціни, а й те, що таке коливання сторонами не було враховано попередніми змінами. Існування обставин, які є підставою для зміни ціни товару, повинно бути доведеним, документально підтвердженим, тобто відповідні документи, що підтверджують коливання ціни товару на ринку повинні бути наявні саме на момент внесення таких змін. Разом з тим, внесення таких змін до основного договору без належного обґрунтування коливання ціни на ринку є підставою для визнання правочинів, якими підвищується ціна, недійсними.

Ураховуючи викладене, суд вважає, що додаткові угоди № 1-20 до договору суперечать наведеним вище нормам Цивільного кодексу України та Закону України Про публічні закупівлі, тому підлягають визнанню недійсними.

Оскільки зазначені додаткові угоди № 1-20 є недійсними та не породжують правових наслідків, правовідносини між сторонами мали регулюватися договором, згідно з яким ціна за одиницю природного газу складає 8,10 грн з ПДВ (6,75 грн за 1 куб м. без ПДВ).

За договором споживачу протягом 2021 року відповідачем було поставлено 71346,23 куб.м.

Отже, вартість поставленого відповідачем природного газу становить 577 904,46 грн (71 346,23 куб. м. х 8,10 грн).

Проте, Військовою частиною НОМЕР_1 за вказаний обсяг природного газу сплачено 780 886,88 грн, що підтверджується копіями платіжних інструкцій, доданих прокурором до позовної заяви.

Таким чином, грошові кошти в сумі 202 982,42 грн (780 886,88 грн - 577 904,46 грн) є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, підстава їх набуття відпала, а тому відповідач зобов`язаний їх повернути позивачу 2, що відповідає приписам статей 216, 1212 Цивільного кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду України від 24.01.2024 у справі №922/2321/22.

Суд критично оцінює твердженням прокурора щодо того, що загальна сума коштів, перерахована Військовою частиною НОМЕР_1 за поставлений за договором у 2021 році природний газ становить 890 801,36 грн. Оскільки, як встановлено вище, наявними в матеріалах справи доказами підтверджено перерахування Військовою частиною НОМЕР_1 за поставлений за договором у 2021 році природний газ грошових коштів у розмірі 780 886,88 грн, що підтверджується копіями платіжних інструкцій, доданих прокурором до позовної заяви (а.с. 125-130, т.1), а саме:

- від 16.02.2021 №242 (внутрішній номер 137427783) на суму 17 760,23 грн;

- від 16.02.2021 №243 (внутрішній номер 137425786) на суму 189 180,48 грн;

- від 17.03.2021 №470 (внутрішній номер 141420442) на суму 276 210,05 грн;

- від 15.06.2021 №1177 (внутрішній номер 154790309) на суму 1 705,76 грн;

- від 23.07.2021 №1433 (внутрішній номер 160535502) на суму 2 501,77 грн;

- від 15.11.2021 №2321 (внутрішній номер 179091984) на суму 293 528,59 грн;

Отже, правові підстав для стягнення надмірно сплачених коштів у загальному розмірі 312 896,91 грн у суду відсутні, оскільки прокурором не надано доказів здійснення Військовою частиною НОМЕР_1 сплати за поставлений природний газ саме у розмірі 890 801,36 грн, як стверджує прокурор.

Щодо заперечень відповідача в частині наявності підстав для звернення прокурора з позовом до суду суд вважає за необхідне зазначити таке.

Статтею 131-1 Конституції України, на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом звертатися до суду з позовом або іншою заявою (пункт 1 частини 6 статті 23 Закону України «Про прокуратуру»). Відповідно до частин 3, 4 статті 53 Господарського процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною чи іншою заявою. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в заяві обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Згідно з вимогами частини 3 статті 23 Закону України Про прокуратуру, прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державна прикордонна служба України в силу статті 6 Закону України Про Державну прикордонну службу України є правоохоронним органом спеціального призначення. Відповідно до статті 1 Закону України Про Державну прикордонну службу України на Державну прикордонну службу України покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні. Основними функціями Державної прикордонної служби України є в тому числі охорона державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах з метою недопущення незаконної зміни проходження його лінії, забезпечення дотримання режиму державного кордону та прикордонного режиму (стаття 2 Закону України Про Державну прикордонну службу України).

Таким чином, НОМЕР_3 прикордонний загін є органом державної влади, на який покладено обов`язки щодо охорони державного кордону, а також укладення необхідних для виконання визначених законодавством завдань договорів відповідно до чинного законодавства України, тобто уповноваженим органом на захист інтересів держави у цьому спорі, у зв`язку з чим має набути статусу позивачів після відкриття провадження у справі.За положеннями частини 3 статті 23 Закону України Про прокуратуру, представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Закарпатською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Західного регіону з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави у спірних правовідносинах поінформовано листом №30.52/02-5765ВИХ-24 від 23.09.2024 (а.с.69, т.1) НОМЕР_3 прикордонний загін, про виявлені порушення вимог законодавства у сфері проведення публічних закупівель.

Однак вказаний орган державної влади до суду з відповідним позовом спрямованим на поновлення порушених інтересів держави самостійно не звернулись.

Так, зокрема, НОМЕР_3 прикордонний загін листом №06.1.3/11789-24-Вих від 30.09.2024 (а.с. 72, т.1) повідомив Закарпатську спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Західного регіону, що всі додаткові угоди, укладені протягом 2021 року щодо збільшення вартості газу, укладалися згідно з чинним законодавством. З огляду на вказане під час листування, яке здійснювалося Закарпатською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Західного регіону на підставі статті 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурором встановлено порушення інтересів держави та невжиття згаданим компетентним органом заходів, спрямованих на захист цих інтересів, що стало підставою для представництва прокурором інтересів держави в спірних правовідносинах.

В порядку частини 4 статті 23 Закону України Про прокуратури прокуратурою було повідомлено позивача про наявність підстав для представництва інтересів держави в суді (а.с. 73, т.1).

Враховуючи викладене, суд не приймає, відхиляє аргументи відповідача щодо відсутності у прокуратури повноважень для представництва в суді у справі, що розглядається.

V. Висновки Суду

На підставі встановлених судом фактичних обставин та досліджених доказів суд дійшов висновку, що позовні вимоги з урахуванням зменшення суми позовних вимог у даній справі підлягають частковому задоволенню.

Позивач обрав належний спосіб захисту свого порушеного права відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України.

З викладеного, з огляду на наявні в матеріалах докази, господарський суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

VІ. Судові витрати

Щодо судового збору

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Отже, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 55 683,79 грн - витрат по сплаті судового збору.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

1. Визнати недійсною додаткову угоду №1 від 18.01.2021 до договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21/6-21) від 12.01.2021, укладеного між Військовою частиною НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (49038, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Ольги Княгині, будинок 22, приміщення 144; ідентифікаційний код 39582749).

2. Визнати недійсною додаткову угоду №2 від 20.01.2021 до договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21/6-21 від 12.01.2021, укладеного між Військовою частиною НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (49038, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Ольги Княгині, будинок 22, приміщення 144; ідентифікаційний код 39582749).

3. Визнати недійсною додаткову угоду №3 від 16.02.2021 до договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21/6-21 від 12.01.2021, укладеного між Військовою частиною НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (49038, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Ольги Княгині, будинок 22, приміщення 144; ідентифікаційний код 39582749).

4. Визнати недійсною додаткову угоду №4 від 27.05.2021 до договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21/6-21 від 12.01.2021, укладеного між Військовою частиною НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (49038, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Ольги Княгині, будинок 22, приміщення 144; ідентифікаційний код 39582749).

5. Визнати недійсною додаткову угоду №5 від 28.05.2021 до договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21/6-21 від 12.01.2021, укладеного між Військовою частиною НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (49038, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Ольги Княгині, будинок 22, приміщення 144; ідентифікаційний код 39582749).

6. Визнати недійсною додаткову угоду №6 від 23.06.2021 до договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21/6-21 від 12.01.2021, укладеного між Військовою частиною НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (49038, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Ольги Княгині, будинок 22, приміщення 144; ідентифікаційний код 39582749).

7. Визнати недійсною додаткову угоду №7 від 25.06.2021 до договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21/6-21 від 12.01.2021, укладеного між Військовою частиною НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (49038, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Ольги Княгині, будинок 22, приміщення 144; ідентифікаційний код 39582749).

8. Визнати недійсною додаткову угоду №8 від 27.07.2021 до договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21/6-21 від 12.01.2021, укладеного між Військовою частиною НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (49038, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Ольги Княгині, будинок 22, приміщення 144; ідентифікаційний код 39582749).

9. Визнати недійсною додаткову угоду №9 від 30.07.2021 до договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21/6-21 від 12.01.2021, укладеного між Військовою частиною НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (49038, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Ольги Княгині, будинок 22, приміщення 144; ідентифікаційний код 39582749).

10. Визнати недійсною додаткову угоду №10 від 31.08.2021 до договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21/6-21 від 12.01.2021, укладеного між Військовою частиною НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (49038, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Ольги Княгині, будинок 22, приміщення 144; ідентифікаційний код 39582749).

11. Визнати недійсною додаткову угоду №11 від 03.09.2021 до договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21/6-21 від 12.01.2021, укладеного між Військовою частиною НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (49038, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Ольги Княгині, будинок 22, приміщення 144; ідентифікаційний код 39582749).

12. Визнати недійсною додаткову угоду №12 від 07.09.2021 до договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21/6-21 від 12.01.2021, укладеного між Військовою частиною НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (49038, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Ольги Княгині, будинок 22, приміщення 144; ідентифікаційний код 39582749).

13. Визнати недійсною додаткову угоду №13 від 06.10.2021 до договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21/6-21 від 12.01.2021, укладеного між Військовою частиною НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (49038, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Ольги Княгині, будинок 22, приміщення 144; ідентифікаційний код 39582749).

14. Визнати недійсною додаткову угоду №14 від 07.10.2021 до договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21/6-21 від 12.01.2021, укладеного між Військовою частиною НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (49038, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Ольги Княгині, будинок 22, приміщення 144; ідентифікаційний код 39582749).

15. Визнати недійсною додаткову угоду №15 від 08.10.2021 до договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21/6-21 від 12.01.2021, укладеного між Військовою частиною НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (49038, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Ольги Княгині, будинок 22, приміщення 144; ідентифікаційний код 39582749).

16. Визнати недійсною додаткову угоду №16 від 11.10.2021 до договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21/6-21 від 12.01.2021, укладеного між Військовою частиною НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (49038, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Ольги Княгині, будинок 22, приміщення 144; ідентифікаційний код 39582749).

17. Визнати недійсною додаткову угоду №17 від 12.10.2021 до Договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21 (6/21) від 12.01.2021, укладеного між Військовою частиною НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (49038, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Ольги Княгині, будинок 22, приміщення 144; ідентифікаційний код 39582749).

18. Визнати недійсною додаткову угоду №18 від 22.10.2021 до договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21/6-21 від 12.01.2021, укладеного між Військовою частиною НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (49038, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Ольги Княгині, будинок 22, приміщення 144; ідентифікаційний код 39582749).

19. Визнати недійсною додаткову угоду №19 від 23.10.2021 до договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21/6-21 від 12.01.2021, укладеного Військовою частиною НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (49038, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Ольги Княгині, будинок 22, приміщення 144; ідентифікаційний код 39582749).

20. Визнати недійсною додаткову угоду №20 від 25.10.2021 до договору постачання природного газу для потреб споживача, що не є побутовим №41DB887-47-21/6-21 від 12.01.2021, укладеного між Військовою частиною НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (49038, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Ольги Княгині, будинок 22, приміщення 144; ідентифікаційний код 39582749).

21. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (49038, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Ольги Княгині, будинок 22, приміщення 144; ідентифікаційний код 39582749) на користь Державної організації (установи, закладу) Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) надмірно сплачені грошові кошти у розмірі 202 982,42 грн (двісті дві тисячі дев`ятсот вісімдесят дві гривні сорок дві копійки).

22. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ" (49038, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Ольги Княгині, будинок 22, приміщення 144; ідентифікаційний код 39582749) на користь Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону (79007, Львівська область, м. Львів, вул. Клепарівська, 20, ідентифікаційний код 38326057) 55 683,79 грн (п`ятдесят п`ять тисяч шістсот вісімдесят три гривні сімдесят дев`ять копійок) - судових витрат по сплаті судового збору.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 19.06.2026

Суддя Т.В. Іванова