Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
18 червня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/4743/25-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левицького В.К., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії.
У С Т А Н О В И В:
У провадженні суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії.
У позові позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську щодо не зарахування йому до стажу служби (роботи) в Державному бюро розслідувань, що дає право на встановлення доплати за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, стажу служби 01 рік 09 місяців 03 дні в податковій міліції з 18.03.2003 по 20.12.2004;
зобов`язати Територіальне управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську зарахувати до стажу служби (роботи) йому в Державному бюро розслідувань, що дає право на встановлення доплати за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, стаж його служби в податковій міліції з 18.03.2003 по 20.12.2004.
Представником позивача до суду подано заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, в якій вказує, що позивачем пропущено строки звернення до суду з поважних причин. Наголошує, що позивачу не було відомо раніше про прийняте рішення суб`єкта владних повноважень, і підтверджується доказом отриманого позивачем примірника Витягу з Протоколу № 8 засідання комісії Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, з установлення стажу, який дає право особам начальницького складу Державного бюро розслідувань на отримання доплати за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки від 28.05.2025 із відміткою про його отримання позивачем 29.09.2025.
Ухвалою суду від 22.10.2025 постановлено розглянути подану позивачем заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду під час розгляду справи по суті, з урахуванням позиції відповідача.
Під час розгляду справи по суті відповідач не надав до суду свої пояснення, міркування та аргументи щодо наведених позивачем у заяві про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду заперечень та мотиви їх відхилення.
Розглянувши заяву про поновлення строку звернення до суду, перевіривши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Строки звернення до суду адміністративного суду врегульовано КАС України. Так, відповідно до ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
З аналізу вищенаведених норм, суд приходить до висновку, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк.
Як видно із матеріалів позову, позивач оскаржує бездіяльність відповідача щодо не зарахування йому до стажу служби (роботи) в Державному бюро розслідувань, що дає право на встановлення доплати за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, стажу служби 01 рік 09 місяців 03 дні в податковій міліції з 18.03.2003 по 20.12.2004.
У позовній заяві позивач зазначає, що за результатами розгляду поданого ним рапорту, згідно із Витягом з Протоколу № 8 від 28.05.2025 засідання Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, йому відмовлено у задоволенні його вимог.
В той же час позивач звернувся до суду з цим позовом 02.10.2025 (згідно з відбитком штемпеля), тобто з пропуском місячного строку звернення до суду.
Отже, позовна заява подана позивачем до суду з пропуском місячний строк звернення до суду.
Інститут строків в адміністративному процесi сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків.
Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду з позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
У відповідності до ч. 1 ст. 121 КАС України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Отже, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом місячного строку від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об`єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
При вирішенні питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду необхідно чітко диференціювати поняття дізнався та повинен був дізнатись.
Так, під поняттям дізнався необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів.
Матеріалами справи підтверджено, що із Витягом із Протоколу № 8 від 28.05.2025 засідання Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську позивач ознайомився лише 29.09.2025. Наведена обставина підтверджується відміткою (підписом позивача) про отримання Витягу із Протоколу № 8 від 28.05.2025 проставленого позивачем 29.09.2025.
Враховуючи вище викладені обставини та подання заяви про поновлення строку звернення, а також беручи до уваги відсутність у матеріалах справи доказів, які б спростовували твердження позивача стосовно причин пропуску строку звернення до суду, що викладені у заяві про його поновлення, суд приходить до висновку, що строк був пропущений позивачем з поважних причин.
Таким чином, суд приходить до висновку, що строк звернення до адміністративного суду попущено з поважних причин, тому заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 121, 122, 123, 248 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. Заяву про поновлення строку звернення до суду задовольнити.
2. Визнати поважними причини пропуску позивачем строку звернення до суду та поновити такий строк.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя В.К. Левицький