Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
18 червня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/4443/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В. розглянувши в порядку письмового провадження заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, подану в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач), за результатами розгляду якої судом ухвалено рішення від 22.12.2021 року, яким вирішено:
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 17.05.2021 року №ХЖ14598, наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , обчисленої з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 17.05.2021 року №ХЖ14598, наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , обчисленої з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій судові витрати у вигляді сплаченого згідно квитанції №57973571 від 03.09.2021 року судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
23.03.2026 року представником ОСОБА_1 подано до суду заяву в порядку статті 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій заявник просить:
- зобов`язати особисто керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (Ідентифікаційний код ЄДРПОУ: 40329345) підготувати та подати до Чернівецького окружного адміністративного суду розгорнутий звіт про виконання судового рішення від 22 грудня 2021 року у справі № 600/4443/21-а, із застосуванням положень частини четвертої статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України щодо максимальної персоналізації обов`язку.
Ухвалою суду від 03.04.2026 року заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду задоволено частково.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подати безпосередньо до Чернівецького окружного адміністративного суду у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.12.2021 року у справі №600/4443/21-а.
На виконання ухвали суду від 03.04.2026 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подано додаткові пояснення, в яких вказує, що на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.12.2021 по справі №600/4443/21-а з 01.04.2019 проведено відповідний перерахунок пенсії з урахуванням покладених судом зобов`язань. Станом на 01.04.2019 розмір пенсії позивача становив - 8293,17 грн, з 01.01.2020 - 10304,93 грн.
Разом з цим зазначає, що окремою додатковою відомістю в жовтні, листопаді та грудні 2025 по зазначеному судовому рішенню виплачено частину коштів по відкладеній заборгованості ПКМУ №821 ДБУ в розмірі по 187,35 грн та у лютому2026року виплачено частину коштів по відкладеній заборгованості ПКМУ №821 ДБУ в розмірі по 103.00 грн.
У березні 2026 року нараховано частину коштів по відкладеній заборгованості ПКМУ №821 ДБУ в розмірі по 101,00 грн. Станом на 01.04.2026 в Переліку боргів за постановою №821 по зазначеному рішенню суду обліковується сума 145049,69 грн.
Таким чином, нарахована позивачу сума доплати в розмірі 145049,69 грн має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України.
Отже, враховуючи вищенаведені факти, вважає, що в діях органу Пенсійного фонду не вбачається протиправних дій по відношенню до позивача, оскільки рішення по справі №600/4443/21-а Головним управлінням виконується в межах покладених зобов`язань з урахуванням норм законодавства, чинного на дату, з якої судом покладено обов`язок провести перерахунок пенсії.
Розглянувши поданий звіт, доводи сторін та дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, які набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами, та їх об`єднаннями на всій території України.
Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність встановлену законом.
Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначений статтями 381-1 - 382-3 КАС України.
У відповідності до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
У свою чергу, частиною 1 ст. 382-3 КАС України визначено, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу (частина 2 ст. 382-3 КАС України).
Суд зазначає, що механізм ефективного судового захисту обумовлює у необхідних випадках застосування процедури примусового виконання рішень суду.
У Рішенні від 30.06.2009 р. №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз.1 п.п.3.2 п.3, абз.2 п.4 мотивувальної частини).
Як зазначає Європейський суд з прав людини у рішеннях, із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури.
Так, в обґрунтування поданого на виконання ухвали суду від 03.04.2026 року звіту відповідач зазначає, що на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.12.2021 по справі №600/4443/21-а з 01.04.2019 проведено відповідний перерахунок пенсії з урахуванням покладених судом зобов`язань. Станом на 01.04.2019 розмір пенсії позивача становив - 8293,17 грн, з 01.01.2020 - 10304,93 грн.
Окремою додатковою відомістю в жовтні, листопаді та грудні 2025 по зазначеному судовому рішенню відповідачем виплачено частину коштів по відкладеній заборгованості ПКМУ №821 ДБУ в розмірі по 187,35 грн та у лютому2026року виплачено частину коштів по відкладеній заборгованості ПКМУ №821 ДБУ в розмірі по 103.00 грн.
У березні 2026 року нараховано частину коштів по відкладеній заборгованості ПКМУ №821 ДБУ в розмірі по 101,00 грн. Станом на 01.04.2026 в Переліку боргів за постановою №821 по зазначеному рішенню суду обліковується сума 145049,69 грн.
Зауважує, що суми пенсії, донараховані на виконання судових рішень, що виплачуються за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, обліковуються в автоматизованих системах обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах) та на їх підставі - в автоматизованій базі даних у підсистемі "Реєстр судових рішень" Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України.
На даний час порядок виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій здійснюється на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного Фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного утримання суддям у відставці), у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» (надалі - Порядок №821).
Пунктом 4 Порядку №821 зазначено, що видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких визначено зобов`язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/ виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного Фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.
Так, згідно п.5 Постанови №821 виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Відповідно до п.6 та п.7 Порядку №821 видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
Таким чином, нараховані позивачу суми пенсії на виконання рішення суду мають бути виплачені за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з пунктом 1 статті 73 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058) передбачено, що адміністративні витрати, пов`язані з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду, здійснюється за рахунок власних коштів, передбачених в бюджеті Пенсійного фонду України. Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені Законом №1058 (п.2 ст.73 Закону №1058).
Враховуючи викладене вище, а також положення рішень Конституційного Суду України від 26.12.2011 № 20-рп/2011 та від 25.01.2012 № 3-рп/2012, джерелом фінансування виплат на виконання рішень є кошти державного бюджету. Таким чином нараховані суми можуть бути виплачені органом Пенсійного фонду після відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Таким чином, з поданого представником відповідача звіту видно, що з метою виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.12.2021 року у справі №600/4443/21-а вчинено дії щодо перерахунку пенсії та отримання коштів з метою виконання рішення суду по даній справі. Однак, здійснити виплату належних позивачу коштів не в змозі через не виділення таких коштів розпорядниками вищого рівня.
З огляду на вищенаведені обставини, суд доходить висновку про те, що відповідачем, у межах покладених на нього повноважень, рішення суду виконано. Натомість, невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Аналогічна правова позиція висловлена і у постановах Верховного Суду від 21 серпня 2019 року у справі №754/3105/17, від 10 вересня 2019 року у справі №0840/3476/18, від 19 серпня 2020 року у справі №140/784/19.
Відтак, суд вважає за необхідне прийняти поданий звіт про виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.12.2021 року у справі №600/4443/21-а.
На підставі наведеного та керуючись статтями 243, 248, 256, 370, 381-1 - 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
1. Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.12.2021 року у справі №600/4443/21-а.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
У відповідності до статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала про прийняття або відмову у прийнятті звіту може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).
Суддя О.В. Анісімов