Ухвала суду № 137509975, 17.06.2026, Лановецький районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
17.06.2026
Номер справи
601/937/26
Номер документу
137509975
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 601/937/26

Провадження № 2-а/602/23/2026

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

"17" червня 2026 р. м. Ланівці

Суддя Лановецького районного суду Тернопільської області Наумчук В.А., одержавши позовну заяву ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, -

в с т а н о в и в:

До Лановецького районного суду Тернопільської області 30.04.2026 надійшла позовна заява ІНФОРМАЦІЯ_2 до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.

Відповідно до п. 2, 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (нижче у тексті КАС України), суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Частиною третьою статті 161 КАС України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з ч. 5 ст. 161 КАС України у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача, зокрема, про звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору.

До позовної заяви додано клопотання про відстрочення сплати судового збору.

В обґрунтування поданого клопотання зазначено, що територіальний центр комплектування та соціальної підтримки фінансується виключно з Державного бюджету України, а отже відповідно до ст. 2 Бюджетного кодексу України є бюджетною неприбутковою установою, яка фінансується за кошторисними призначеннями передбаченими для Міністерства оборони України. Фінансове забезпечення територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки здійснюється за рахунок бюджетних коштів за кошторисом Міністерства оборони України через відповідні командування окремих родів військ (сил) Збройних Сил України. ІНФОРМАЦІЯ_3 вживаються заходи для отримання фінансування витрат для сплати судового збору, зокрема подано вищому командуванню клопотання (заявку) для фінансування таких потреб, що обумовлює необхідністю поставити питання про відстрочення сплати судового збору. Позивач просить відстрочити йому сплату судового збору за цим позовом до прийняття рішення у справі.

При вирішення клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору суддя виходить з наступних міркувань.

Частиною першою статті 133 КАС України передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Статтею 8 Закону України «Про судовий збір» встановлено умови, за яких суд своєю ухвалою може відстрочити або розстрочити сплату судового збору.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2021 у справі №0940/2276/18 зроблено висновок, що суд за результатами розгляду клопотання юридичної особи може відстрочити (розстрочити) сплату судового збору. Цей висновок Великої Палати Верховного Суду стосується і суб`єктів владних повноважень.

Разом з тим, суддя зауважує, що таке клопотання має бути належним чином обгрунтоване. Оскільки відстрочення (розстрочення) суб`єкту владних повноважень сплати судового збору без достатніх на те підстав може розцінюватися, як надання державним органам певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу - юридичними та фізичними особами, які зобов`язані сплачувати відповідний збір. Що буде порушенням такого основного принципу адміністративного судочинства як рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Позивач, маючи однаковий обсяг процесуальних прав і обов`язків поряд з іншими учасниками справи, діє як суб`єкт владних повноважень та є бюджетною установою, що фінансується з Державного бюджету України, а тому обмежене її фінансування, зокрема, в частині видатків, передбачених на сплату судового збору, саме по собі не є підставою для відстрочення сплати судового збору, оскільки кошти на вказані цілі повинні бути передбачені у кошторисі установи своєчасно і у повному обсязі.

Для вирішення питання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору необхідним є доведення особою, яка звертається із відповідним клопотанням, фінансової неможливості сплатити судовий збір. При цьому, оцінці також підлягають дії, вчинені позивачем задля сплати судового збору та причини, з яких такі дії не призвели до позитивного вирішення питання його сплати.

Також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 28 квітня 2021 року у справі №640/3393/19 зазначено, що особа, яка утримується за рахунок державного бюджету, має право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів з метою забезпечення сплати судового збору.

У своєму клопотанні позивач не навів достатніх та переконливих відомостей про його послідовні та систематичні дії щодо здійснення додаткового бюджетного фінансування чи перерозподілу коштів в межах наявних бюджетних призначень, про час і обсяг очікуваних надходжень на рахунок ІНФОРМАЦІЯ_2 , призначених для сплати судового збору, обмежившись лише загальною фразою про те, що подано вищому командуванню клопотання (заявку) для фінансування таких потреб. При цьому жодних доказів таких дій до клопотання не додано.

За вказаних вище обставин заявлене позивачем клопотання задоволенню не підлягає.

Принагідно, суддя зазначає, що сплата судового збору не може вважатись перешкодою в доступі до правосуддя, оскільки право на доступ до суду кореспондується з обов`язком дотримуватися процесуального законодавства щодо порядку, строків і умов реалізації цього права. Такі процесуальні обов`язки для всіх учасників судового процесу є однаковими, що забезпечує дотримання принципу рівності сторін.

Відповідно до положень ч.1 та пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається до суду, що з урахуванням положень ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2026 рік» складає 3328,00 грн.

Окрім того, положеннями ст. 283-2 КАС України визначено особливості провадження у справах за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

Зі змісту ч. 1, 2 ст. 283-2 КАС України слідує, що позов територіального центру комплектування та соціальної підтримки про застосування судом тимчасового обмеження військовозобов`язаного, резервіста у праві керування транспортним засобом під час мобілізації повинен містити, зокрема, підпис уповноваженої особи позивача та докази на підтвердження її повноважень (п. 7 ч. 2 ст. 283-2 КАС України).

Позовну заяву підписано тимчасово виконуючим обов`язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_2 .

Проте, доказів на підтвердження повноважень зазначеної уповноваженої особи, до позовної заяви не додано.

Відповідно до положень ч.1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Частиною третьою статті 283-2 КАС України передбачено, що у разі недотримання вимог частини другої цієї статті суд залишає позов без руху та надає позивачу строк, але не більше ніж 10 днів, для усунення недоліків.

З огляду на встановлені обставини, суддя дійшов висновку про необхідність залишення позовної заяви ІНФОРМАЦІЯ_2 до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами без руху та надання позивачу строку для усунення виявлених судом недоліків.

У вказаний строк позивачу необхідно:

1) сплатити судовий збір в розмірі 3328,00 (три тисячі триста двадцять вісім) гривень (за наступними реквізитами: рахунок отримувача UA208999980313121206000019731, отримувач ГУК у Терн.обл./тг м.Ланівці/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) 37977599, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), код банку отримувача (МФО) 899998, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу: «*;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8); Судовий збір, за заявою ______(назва установи, організації позивача), Лановецький районний суд Тернопільської області (назва суду, де розглядається справа) і надати суду документ, що підтверджує сплату судового збору або вказати підстави для звільнення від сплати судового збору;

2) надати докази на підтвердження повноважень тимчасово виконуючого обов`язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_2 діяти від імені позивача - ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо підписання та подання до суду позовної заяви (наказ на призначення, положення про ІНФОРМАЦІЯ_3 , посадову інструкцію та/або інші підтвердні документи).

З урахуванням викладеного вище, керуючись ст. 169-171, 241-243, 248, 283-2 КАС України, суддя -

п о с т а н о в и в:

1. Адміністративний позов ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами - залишити без руху.

2. Надати позивачу десятиденний строк з дня отримання ухвали суду для усунення вказаних в ухвалі суду недоліків.

3. Роз`яснити позивачу, якщо він відповідно до ухвали суду у встановлений строк усуне вказані недоліки позовної заяви, то позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усуне недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і буде повернута позивачеві.

4. Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя: В. НАУМЧУК