Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
17 червня 2026 рокуЛуцькСправа № 140/15824/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Шепелюка В.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін клопотання відповідача про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Підгайцівська сільська рада, ОСОБА_2 про скасування державної реєстрації, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, треті особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Підгайцівська сільська рада, ОСОБА_2 про скасування державної реєстрації у Державному земельному кадастрі: земельної ділянки площею 0,0324 га кадастровий номер 0722884800:03:001:8396, розташованої в с. Струмівка Луцького району Волинської області; земельної ділянки площею 0,0324 га кадастровий номер 0722884800:03:001:8398, розташованої в с. Струмівка Луцького району Волинської області; зобов`язання виключити відомості про зазначені земельні ділянки з Державного земельного кадастру.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є власником квартири АДРЕСА_1 .
Як зазначає ОСОБА_1 , між ним та ОСОБА_2 (власниця 52/100 частини житлового будинку АДРЕСА_2 ) як співвласниками будинку тривалий час існує спір щодо права користування земельними ділянками, призначеними для обслуговування житлового будинку та господарських споруд. У судовому порядку було скасовано рішення Підгайцівської сільської ради про затвердження технічної документації із землеустрою та передачу у власність спірних земельних ділянок, а також визнано недійсними наступні договори їх дарування. Наразі право приватної власності третьої особи на ці землі припинено у державному реєстрі.
Вважаючи, що наявність у Державному земельному кадастрі відомостей про земельні ділянки з кадастровими номерами 0722884800:03:001:8396 та 0722884800:03:001:8398 перешкоджає реалізації його права на оформлення земельної ділянки для обслуговування належного йому нерухомого майна, позивач звернувся до відповідача із заявою про скасування державної реєстрації зазначених земельних ділянок, однак відповідач у задоволенні його заяви відмовив.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).
Від відповідача надійшло клопотання про закриття провадження на підставі пункту 1 частини першої статті 238 КАС України, яке обґрунтоване тим, що спірні правовідносини пов`язані із захистом приватного майнового інтересу позивача, оскільки позов фактично спрямований на усунення перешкод у реалізації ним права на приватизацію земельної ділянки, необхідної для обслуговування належного йому нерухомого майна.
Письмових заперечень щодо поданої заяви від позивача до суду не надходило.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що клопотання відповідача підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте сама собою участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Юрисдикція адміністративного суду поширюється на публічно-правові спори, ознаками яких є не лише спеціальний суб`єктний склад (хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції), але й спеціальні підстави виникнення, пов`язані з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Разом з тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.
Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов`язаний з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.
Зі змісту позовної заяви слідує, що звернення ОСОБА_1 до суду зумовлене тим, що наявність державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 0722884800:03:001:8396 та 0722884800:03:001:8398 у Державному земельному кадастрі унеможливлює розробку документації із землеустрою та перешкоджає подальшій приватизації та державній реєстрації земельної ділянки в державному земельному кадастрі.
Як убачається з матеріалів справи, рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 10 вересня 2019 року у справі №161/18258/18 визнано недійсними пункти 1.9 та 1.10 рішення Підгайцівської сільської ради Луцького району №24/10 від 12 вересня 2017 року, якими затверджено технічну документацію із землеустрою та передано у власність земельні ділянки площею 0,0324 га з кадастровими номерами 0722884800:03:001:8398 та 0722884800:03:001:8396.
Крім того, рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 10 листопада 2021 року у справі №161/18852/20 визнано недійсними договори дарування зазначених земельних ділянок ОСОБА_3 . У вересні 2025 року ОСОБА_3 право приватної власності на спірні земельні ділянки було припинено у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Отже, підставою звернення позивача до суду є не оскарження владного управлінського рішення, дії чи бездіяльності державного кадастрового реєстратора або іншого суб`єкта владних повноважень, а необхідність усунення наслідків порушення його майнових прав, які, на думку позивача, полягають у подальшому існуванні в Державному земельному кадастрі відомостей про земельні ділянки, щодо яких судами вже вирішено спір про право.
Заявлені позовні вимоги є похідними від спору щодо цивільних прав на нерухоме майно та безпосередньо пов`язані із захистом приватного інтересу позивача як власника квартири у житловому будинку будинку АДРЕСА_2 .
Таким чином, спірні правовідносини мають приватноправовий характер, а їх вирішення пов`язане із захистом цивільних прав та інтересів особи.
За таких обставин суд дійшов висновку, що цей спір не є публічно-правовим у розумінні статті 4 КАС України та не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що даний спір не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, а відтак згідно з пунктом 1 частини першої статті 238 КАС України провадження у справі слід закрити.
Разом з тим, за змістом частини першої статті 239 КАС України якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
З огляду на зазначене, суд роз`яснює позивачу, що розгляд даної справи віднесено до юрисдикції місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
При цьому, суд відзначає, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях згідно з пунктом 5 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 238, 248, 256 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (43021, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 67, ідентифікаційний код юридичної особи 39767861), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Підгайцівська сільська рада (45602, Волинська область, Луцький район, село Підгайці, вулиця Миру, 30, ідентифікаційний код юридичної особи 04332331), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) про скасування державної реєстрації, зобов`язання вчинити дії закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В. Л. Шепелюк