Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"16" червня 2026 р. м. Рівне Справа № 918/619/26
Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Торчинюка В.Г., за участю секретаря судового засідання Гупалюк О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в матеріали справи
за позовом Рівненського обласного центру зайнятості
до відповідача фізичної особи-підприємця Лукомського Сергія Романовичапро стягнення заборгованості в розмірі 179 471 грн. 02 коп.
В засіданні приймали участь:
Від позивача: Ваврик Світлана Анатоліївна (в залі суду);
Від відповідача: не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
Описова частина:
Рівненський обласний центр зайнятості звернувся до Господарського суду Рівненської області з позовом до фізичної особи-підприємця Лукомського Сергія Романовича про стягнення заборгованості в розмірі 179 471 грн. 02 коп.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 12 травня 2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 918/619/26 за позовом Рівненського обласного центру зайнятості до відповідача фізичної особи-підприємця Лукомського Сергія Романовича про стягнення заборгованості в розмірі 179 471 грн. 02 коп. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у змішаній (паперовій та електронній) формі та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 02 червня 2026 року.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 26 травня 2026 року виправлено описку, допущену в ухвалі Господарського суду Рівненської області від 12 травня 2026 року у справі № 918/619/26. В ухвалі Господарського суду Рівненської області від 12 травня 2026 року у справі № 918/619/26 пункт 3 резолютивної частини викласти в наступній редакції: "3. Судове засідання для розгляду справи по суті призначити на "16" червня 2026 р. об 13:20 год.".
В судовому засідання 16 червня 2026 року представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі.
Окрім того, в судовому засіданні судом з`ясовано, що відповідач не забезпечив явку уповноваженого представника, хоча про, місце та час судового засідання повідомлений належним чином. Як вбачається із матеріалів справи, відповідач не скористався процесуальним правом на подання відзиву у справі. Суд зазначає, що фізична особа-підприємець Лукомський Сергій Романович повідомлений про розгляд справи № 918/619/26 про, що свідчить наявність у справі конверту з повідомленням про вручення поштового відправлення з ухвалою суду від 12.05.2026 року з відміткою «Відмова від отримання».
З огляду на викладене, фізична особа-підприємець Лукомський Сергій Романович вважається повідомленою про розгляд справи № 918/619/26 належним чином, оскільки судом виконано всі покладені на нього обов`язки, а відповідач проявив протиправну процесуальну бездіяльність.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Частиною 9 ст. 165 ГПК України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що справа може бути розглянута за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Мотивувальна частина:
Відповідно до статей 12 і 16 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" Кабінетом Мністрів України прийнята Постанова від 21.06.2022 №738 "Деякі питання грантів бізнесу", якою затверджено "Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу" (далі Порядок 738).
Згідно п. 1 Порядку 738 метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення, створення або розвиток власного бізнесу. Джерелами фінансування надання мікрогрантів отримувачам є кошти: Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Фонд); державного бюджету, у тому числі кошти, що надходять на рахунок Мінекономіки "Фонд підтримки малого та середнього бізнесу", відкритий у Національному банку, на який зараховуються добровільні внески (благодійні пожертви) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права в національній та іноземній валюті.
Надання передбачених цим Порядком мікрогрантів може здійснюватися разом з державною підтримкою, яка може надаватися відповідно до законодавства місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями на підставі регіональних та місцевих програм розвитку малого і середнього підприємництва за рахунок коштів місцевих бюджетів. З метою спільного надання державної підтримки, передбаченої цим Порядком і регіональними та місцевими програмами розвитку малого і середнього підприємництва, Державний центр зайнятості укладає договори про співробітництво з відповідними місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями, в яких визначаються основні умови виконання зазначених регіональних та місцевих програм.
Згідно п.2 Порядку 738 головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки.
Розпорядником коштів Фонду є Державний центр зайнятості.
Відповідно до п. 17 Порядку 738 рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості протягом 15 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає результати перевірки ділової репутації отримувача та відомостей, зазначених у заяві, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості, та документальне підтвердження отримувачем відсутності даних щодо наявності судових справ, відкритих виконавчих проваджень, арешту/конфіскації майна (активів) у разі отримання таких даних з автоматизованих систем та відсутності податкового боргу. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію.
20.07.2022 фізична особа підприємець Сергій Романович Лукомський через Єдиний державний вебпортал електронних послуг "Дія" звернувся з заявою № 584KEX на отримання гранту на власну справу та додав до заяви бізнес-план на створення та розвиток власного бізнесу.
Відповідно до умов бізнес-плану Відповідач планував використати кошти мікрогранту у сумі 223 000 грн 00 коп. на придбання обладнання, меблів, оплати оренди та лізингу для створення бізнес клубу.
Згідно наказу Державного центру зайнятості від 16.09.2022 № 101 "Про надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу" був наданий мікрогрант на створення власного бізнесу за заявою № 584KEX в розмірі 223000 грн 00 коп. (запис № 50 у додатку 1 до наказу Державного центру зайнятості від 16.09.2022 №101).
22.09.2022 Відповідач подав до АТ "Державний ощадний банк України" заяву про приєднання до Договору про надання мікрогранту (далі Договір), якою приєднався до умов Договору, оприлюдненого на офіційному сайті ДЦЗ в мережі інтернет, вільний доступ до якого здійснювався за адресою: www.dcz.gov.ua.
30.12.2022 кошти мікрогранту у розмірі 223 000 грн 00 коп. були зараховані на рахунок Відповідача.
Відповідачем було використано кошти мікрогранту в сумі 223 000 грн 00 коп.
Відповідно пп. 8 п. 2 розділу VI Договору отримувач мікрогранту зобов`язується відповідати за виконання будь-яких інших обов`язків покладених на нього цим договором та Порядком №738.
Згідно п. 24 Порядку 738 для оплати витрат на цілі, визначені пунктом 5 цього Порядку та встановлені в договорі мікрогранту, отримувач подає уповноваженому банку рахунок-фактуру (рахунок, квитанцію, накладну тощо) або договір, укладений між отримувачем і постачальником (лізингодавцем, продавцем) обладнання, сировини та матеріалів тощо.
Оплата витрат проводиться уповноваженим банком на цілі, визначені пунктом 5 цього Порядку та встановлені в договорі мікрогранту, на підставі документів, зазначених в абзаці першому цього пункту.
Відповідно до поданих Позивачем документів АТ "Ощадбанк" здійснив відповідну оплату. Загалом на послуги оренди було витрачено кошти в сумі 35 600 грн 00 коп., на купівлі меблів та обладнання 187 400 грн 00 коп.
25.04.2025 Відповідачем добровільно було повернуто кошти мікрогранту в сумі 7 928 грн 28 коп. (платіжна інструкція від 25.04.2025 № 5Е82-ВТВС-83А7-КХ94).
П. 21 Порядку № 738 визначено, що Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості (далі - центр зайнятості) здійснює моніторинг та контроль за виконанням умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов`язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку.
Рівненською філією Рівненського обласного центру зайнятості здійснено ряд оглядів місця провадження господарської діяльності Позивача та складено Акти за результатами здійсненого моніторингу та контролю виконання умов договору мікрогранту (далі Акт): від 16.02.2023; від 13.07.2023 № 2; від 26.12.2023 № 3; ; від 28.02.2024 № 4; від 21.03.2024 № 5; від 06.06.2024 № 518/6; від 06.12.2024 № 1268/7; від 28.11.2025 № 1306/Р.
У всіх Актах, окрім Акту від 28.11.2025 № 1306/Р, зроблено висновок що обладнання, яке придбане за кошти мікрогранту, знаходиться за місцем провадження підприємницької діяльності Відповідачем.
Листом від 17.11.2025 № 16-03/1/02-1243 Рівненська філія Рівненського обласного центру зайнятості повідомила Відповідача про час, дату та місце проведення чергового моніторингу та контролю виконання умов договору мікрогранту, а саме 28.11.2025 з 14.00 до 15.00 за місцем здійснення діяльності за адресою вул. Романа Шухевича, 2/160, м. Рівне.
Актом від 28.11.2025 № 1306/Р встановлено, що Відповідач за місце провадження діяльності за адресою вул. Романа Шухевича, 2/160, м. Рівне не знаходиться, меблі та обладнання придбані за кошти мікрогранту відсутні.
Відповідно до абз. 4 п. 21 Порядку 738 у разі встановлення під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту факту відсутності меблів, обладнання, транспортних засобів, придбаних отримувачем за кошти мікрогранту, які не підлягають відчуженню відповідно до абзацу другого пункту 5 цього Порядку, отримувач повертає вартість таких меблів, обладнання, транспортних засобів.
Згідно пп. 9 п. 2 розділу VI "Права та обов`язки сторін" Договору отримувач зобов`язується до виконання умов цього договору не відчужувати обладнання, придбане за кошти мікрогранту (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього Уповноваженим банком відповідно до договору застави).
На день звернення до суду вартість відсутніх меблів, обладнання придбаних Відповідачем за кошти мікрогранту складає 179 471 грн 02 коп.
Відповідно до абз. 11. п. 20 Порядку 738 у разі коли отримувачем протягом трирічного строку реалізації проекту сплачено податки та збори, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за працівників, працевлаштованих згідно з цим Порядком, та/або за себе для отримувачів, зареєстрованих у встановленому законодавством порядку як фізичні особи - підприємці, в сумі, що є меншою, ніж отриманий мікрогрант, різниця між сумою мікрогранту і сплаченими податками та зборами, єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за працевлаштованих згідно з цим Порядком працівників та/або за себе для отримувачів, зареєстрованих у встановленому законодавством порядку як фізичні особи - підприємці, повертається отримувачем не пізніше останнього робочого дня наступного місяця, в якому закінчується трирічний строк реалізації проекту.
30.12.2025 закінчився термін реалізації проєкту Відповідачем.
Згідно документів наданих Відповідачем щодо стану розрахунків з бюджетом та цільовими фондами та результатами обміну між Державною службою зайнятості, Пенсійним фондом України та ДПС, за період реалізації проєкту Відповідачем було сплачено податків та зборів, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за працівників, працевлаштованих згідно з цим Порядком, та/або за себе у сумі 80 033 грн 69 коп. Різниця, яку мав повернути Відповідач складає 135 037 грн 33 коп.
Вказана сума не була повернута Відповідачем.
Відповідно до пп. 3 п. 4 розділу VI "Права та обов`язки сторін" Договору Державний центр зайнятості має право вимагати повернення коштів мікрогранту та розірвати цей договорі у випадках, передбачених його умовами та Порядком.
Абз. 13 п.21 Порядку 738 у разі несвоєчасного та/або неповного виконання пункту 20 цього Порядку і цього пункту сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.
Згідно абз. 13 п. 21 Порядку 738 та п. 8 розділу VIІ "Відповідальність сторін" Договору у разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється ДЦЗ та/або регіональним центром зайнятості в судовому порядку.
Відповідно до абз. 6 п. 21 Порядку 738 рішення про повернення мікрогранту приймаються регіональними центрами зайнятості.
Наказом Рівненського обласного центру зайнятості від 19.01.2026 № 13 Про повернення вартості відсутніх меблів та обладнання, що були придбані за кошти мікрогранту та різниці між сумою мікрогранту і сплаченими податками та зборами, єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування фізичною особою - підприємцем Сергієм Романовичем ЛУКОМСЬКИМ (код РНОКПП НОМЕР_1 , заява № 584KEX) було прийнято рішення щодо повернення Відповідачем вартості відсутніх меблів та обладнання, що були придбані за кошти мікрогранту, в сумі 179 471 грн 02 коп.
З метою досудового врегулювання спору Рівненським обласним центром зайнятості Відповідачу було направлено претензію від 02.02.2026 № 03/02-318 за адресою вул. Романа Шухевича, 2, кв160, м. Рівне, Рівненська міська ТГ, Рівненський р-н, Рівненської обл., 33016.
Претензія 18.02.2026 повернута Укрпоштою без отримання Відповідачем у зв`язку з закінченням терміну зберігання.
03.04.2026 Рівненським обласним центром зайнятості Відповідачу було направлено повторну претензію від 03.04.2026 № 09/02-864 за адресою вул. Романа Шухевича, 2, кв160, м. Рівне, Рівненська міська ТГ, Рівненський р-н, Рівненської обл., 33016.
Претензія повернута Укрпоштою без отримання Відповідачем у зв`язку з закінченням терміну зберігання.
Станом на день звернення до суду Відповідач кошти мікрогранту добровільно не повернув.
Відповідно до ст. 12 Господарського кодексу України (далі - ГК України) держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного і соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності. Підстави та порядок застосування засобів державної підтримки суб`єктів господарювання визначаються законом (ч. 3 ст. 16 ГК України).
Статтею 48 ГК України визначено, що з метою створення сприятливих організаційних та економічних умов для розвитку підприємництва органи влади на умовах і в порядку, передбачених законом, зокрема, сприяють підприємцям в організації матеріально-технічного забезпечення та інформаційного обслуговування їх діяльності, підготовці кадрів; подають підприємцям інші види допомоги. Держава сприяє розвитку малого підприємництва, створює необхідні умови для цього.
Правовідносини між сторонами врегульовані Законом України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" та Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 (далі - Порядок).
Частинами 1, 2 ст. 12 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" визначено, що державна підтримка надається суб`єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 ГК України. Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб`єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.
Відповідно до ст.16 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва. Фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів.
Основними видами фінансової державної підтримки є: 1) часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проектів суб`єктів малого і середнього підприємництва; 2) часткова компенсація лізингових, факторингових платежів та платежів за користування гарантіями; 3) надання гарантії та поруки за кредитами суб`єктів малого і середнього підприємництва; 4) надання кредитів, у тому числі мікрокредитів, для започаткування і ведення власної справи; 5) надання позик на придбання і впровадження нових технологій; 6) компенсація видатків на розвиток кооперації між суб`єктами малого і середнього підприємництва та великими підприємствами; 7) фінансова підтримка впровадження енергозберігаючих та екологічно чистих технологій; 8) інші види не забороненої законодавством фінансової державної підтримки.
Порядок використання коштів державного бюджету для фінансової державної підтримки суб`єктів малого і середнього підприємництва затверджується відповідно до вимог бюджетного законодавства.
Пунктом 1 Порядку визначено, що метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення, створення або розвиток власного бізнесу. Джерелами фінансування надання мікрогрантів отримувачам є кошти: Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Фонд); державного бюджету, у тому числі кошти, що надходять на рахунок Мінекономіки "Фонд підтримки малого та середнього бізнесу", відкритий у Національному банку, на який зараховуються добровільні внески (благодійні пожертви) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права в національній та іноземній валюті.
Надання передбачених цим Порядком мікрогрантів може здійснюватися разом з державною підтримкою, яка може надаватися відповідно до законодавства місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями на підставі регіональних та місцевих програм розвитку малого і середнього підприємництва за рахунок коштів місцевих бюджетів. З метою спільного надання державної підтримки, передбаченої цим Порядком і регіональними та місцевими програмами розвитку малого і середнього підприємництва, Державний центр зайнятості укладає договори про співробітництво з відповідними місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями, в яких визначаються основні умови виконання зазначених регіональних та місцевих програм.
Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки. Розпорядником коштів Фонду є Державний центр зайнятості.
Розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000 гривень та не перевищує: 75000 гривень включно у разі зобов`язання отримувача зареєструватися фізичною особою - підприємцем; 150000 гривень включно у разі зобов`язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника на умовах, визначених цим Порядком; 250000 гривень включно у разі зобов`язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників на умовах, визначених цим Порядком (п. 4 Порядку). Надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом сьомим пункту 1 цього Порядку, здійснюється Мінекономіки через АТ "Ощадбанк" (уповноважений банк) на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів (далі - подання), відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію 1) (п. 6 Порядку).
Пунктом 17 Порядку передбачено, що рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості протягом 15 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає результати перевірки ділової репутації отримувача та відомостей, зазначених у заяві, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості, та документальне підтвердження отримувачем відсутності даних щодо наявності судових справ, відкритих виконавчих проваджень, арешту/конфіскації майна (активів) у разі отримання таких даних з автоматизованих систем та відсутності податкового боргу станом на 1 число місяця, в якому подається заява. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію.
Відповідно до п. 20 Порядку для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту у відділенні уповноваженого банку шляхом підписання заяви про приєднання. Обов`язковою умовою договору мікрогранту, крім надання мікрогранту отримувачам, визначеним абзацом другим пункту 4 цього Порядку, є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту. У разі невиконання обов`язкової умови договору мікрогранту, зокрема нестворення отримувачем робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на його рахунок та непрацевлаштування на них осіб згідно з умовами цього Порядку, сума мікрогранту протягом одного місяця після закінчення такого шестимісячного періоду повертається отримувачем у повному обсязі уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
За положеннями п. 21 Порядку Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості здійснює моніторинг та контроль за виконанням умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов`язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку.
Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади.
У разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
У разі встановлення під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту факту відсутності меблів, обладнання, транспортних засобів, придбаних отримувачем за кошти мікрогранту, які не підлягають відчуженню відповідно до абзацу другого пункту 5 цього Порядку, отримувач повертає вартість таких меблів, обладнання, транспортних засобів.
Рішення про повернення мікрогранту приймаються регіональними центрами зайнятості.
Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.
У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пункту 20 цього Порядку і цього пункту сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.
Водночас, умовами пунктів 8 розділу IV договору та підпункту 6 пункту 2 розділу VI договору встановлено обов`язок отримувача у разі неможливості встановлення факту цільового використання гранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту повернути кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця до Уповноваженого банку.
Актами перевірки дотримання умов договору №2 від 13.07.2023, №3 від 26.12.2023, №4 від 28.02.2024 та №5 від 21.03.2024 встановлено факт нецільового використання коштів отриманого мікрогранту в сумі 223 000 грн.
При цьому, у ст. 2, 13 ГПК України закріплений принцип змагальності господарського судочинства, відповідно до якого кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом; кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій. Принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 23.08.2016 у справі "Дж. К. та Інші проти Швеції" ("J.K. AND OTHERS v. SWEDEN") наголошено, що "у країнах загального права у кримінальних справах діє стандарт доказування "поза розумним сумнівом ("beyond reasonable doubt"). Натомість, у цивільних справах закон не вимагає такого високого стандарту; скоріше цивільна справа повинна бути вирішена з урахуванням "балансу вірогідностей". …Суд повинен вирішити, чи являється вірогідність того, що на підставі наданих доказів, а також правдивості тверджень заявника, вимога цього заявника заслуговує довіри". Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 01.12.2020 у справі №904/1103/20 та від 25.06.2020 у справі №924/266/18.
Положенням ст. 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Отже, з урахуванням положень ст. 530 Цивільного кодексу України ; змісту пункту 8 розділу IV, підпункту 6 пункту 2 розділу VI та пункту 7 розділу VII договору та пункту 20 Порядку, строк виконання відповідачем зобов`язання щодо повернення коштів мікрогранту на момент розгляду справи настав. Втім, відповідач свого обов`язку з повернення мікрогранту, використаного не за цільовим призначенням, не виконав.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно пункту 21 порядку у разі несвоєчасного та/або неповного виконання пункту 20 цього Порядку і цього пункту сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.
Аналогічні за змістом положення наведені в пункті 8 розділу VII договору.
З урахуванням викладеного, враховуючи факт нецільового використання коштів мікрогранту, отриманими відповідачем за договором про надання гранту від 20.07.2022 року, підтверджений матеріалами справи та не спростований відповідачем, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до статей 76-79 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідач викладених у позові обставин не спростувала, не надала доказів повернення нею отриманих коштів мікрогранту, як і не скористалася своїм правом на подання відзиву.
За результатами з`ясування обставин, на які позивач посилався як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст. ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Рівненського обласного центру зайнятості до фізичної особи-підприємця Лукомського Сергія Романовича про стягнення коштів у сумі 179 471 грн 02 коп. є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат.
У відповідності до пункту 2 частини 1 статті 129 ГПК України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, враховуючи положення ст. 129 ГПК України, витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача в сумі 2 662 грн. 40 коп.
Керуючись статтями 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 233, 238, 241 ГПК України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з фізичної особи-підприємця Лукомського Сергія Романовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Рівненського обласного центру зайнятості (33013, Рівненська обл., місто Рівне, вул. Кавказька, будинок 9А, ЄДРПОУ 05430879) кошти мікрогранту в сумі 179 471 (сто сімдесят дев`ять тисяч чотириста сімдесят одна) грн. 02 коп. на р/р НОМЕР_2 в АТ "Ощадбанк" із зазначенням платежу "Повернення коштів мікрогранту фізичною особою - підприємцем Сергієм Романовичем ЛУКОМСЬКИМ (РНОКПП НОМЕР_1 )".
3. Стягнути з фізичної особи-підприємця Лукомського Сергія Романовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Рівненського обласного центру зайнятості (33013, Рівненська обл., місто Рівне, вул. Кавказька, будинок 9А, ЄДРПОУ 05430879) судовий збір у розмірі 2 662 (дві тисячі шістсот шістдесят дві) грн. 40 коп. на р/р UA378201720355439032700706075, Банк Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, одержувач Рівненський обласний центр зайнятості, код ЄДРПОУ 05430879 із зазначенням платежу - "Повернення судового збору фізичною особою - підприємцем Сергієм Романовичем ЛУКОМСЬКИМ (РНОКПП НОМЕР_1 )".
Позивач (Стягувач): Рівненський обласний центр зайнятості (33013, Рівненська обл., місто Рівне, вул. Кавказька, будинок 9А, ЄДРПОУ 05430879).
Відповідач (Боржник): Фізична особа-підприємець Лукомський Сергій Романович ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Повний текст рішення складено та підписано 18 червня 2026 року.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).
Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.
Суддя Вадим Торчинюк