Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № Справа № 530/199/26
Номер провадження 2-а/530/10/26
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.06.2026 м. Зіньків
Зіньківський районний суд Полтавської області в складі:
Головуючого судді Ситник О.В.
При секретарі Стрілець Л.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Зіньків, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
В И Р І Ш И В:
29.12.2026 року до суду звернувся ОСОБА_1 з позовом доІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення №49 за справою про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП від 14.01.2026 року.
В позовній заяві вказував на те, що 14 січня 2026 року в м. Полтава, тимчасово виконуючий обов`язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковник ОСОБА_2 , виніс відносно нього постанову №49 по справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно якої на нього було накладено штраф у розмірі 17000 грн. Дану постанову він вважає незаконною та такою, що складена з грубим порушенням чинного законодавства. В зв`язку з чим просив суд визнатипротиправною та скасувати постанову тимчасово виконуючого обов`язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковника ОСОБА_2 , по справі про адміністративне правопорушення, за ч.3 ст.210-1 Кодексу України №49 від 14.01.2026, згідно якої на нього було накладено штраф у розмірі 17000 грн.
Ухвалою судді 24.03.2026 року адміністративний позов прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
В судове засідання учасники справи не з`явилися, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чино, від представника ІНФОРМАЦІЯ_1 про розгляд справи надіслав відзив в якому проти задоволення позову заперечував.
Судом встановлено, що 10 січня 2026 року в м. Полтава, тимчасово виконуючий обов`язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковник ОСОБА_2 , виніс відносно ОСОБА_1 постанову №49 по справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно якої на нього було накладено штраф у розмірі 17000 грн.
З вказаної постанови вбачається, що військовозобов`язаний ОСОБА_3 , змінив фактичне місце проживання та не з`явився у 7- денний строк для взяття на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Своїми діями порушив п.3 ст.37 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу, за що передбачена адміністративна відповідальність визначена ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Вирішуючи питання про наявність в діях позивача ОСОБА_3 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, суд виходить з наступного.
Статтею 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Вказаною постановою ОСОБА_3 визнаний винним за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено штраф у розмірі 17 000 грн.
Частиною 3 статті 210-1 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за порушення призовниками, військовозобов`язаними, резервістами правил військового обліку , а саме вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.
Відповідно до норм статті 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов`язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210,210-1,211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов`язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по-батькові, особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення): місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення: нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення: прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності: інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності: при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. Особа, яка притягається то адміністративної відповідальності, має право подані пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви відмови від його підписання.
Положеннями ст.280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.283 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (прізвище, ім`я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Судом встановлено, що у тексті постанови містяться неточності, а саме зазначено що подія адміністративного правопорушення відбулася у 2025 році, хоча фактично події мали місце у 2026 році, також невірно зазначена дата народження особи що притягується до адміністративної відповідальності - ІНФОРМАЦІЯ_3 , тоді як фактично дата народження ІНФОРМАЦІЯ_3 , що об`єктивно унеможливлює можливість достовірного встановлення особи.
Також судом встановлено, що ОСОБА_3 оновив свої дані у ЦНАП (витяг від 09,07.2024, №1260214-09072024), по підтверджує своєчасне виконання обов`язків.
Також заявник зазначає, що його було оголошено в розшук Бердянським РГИК, ще свідчить про наявність облікових даних про нього у військових органах, також ним була пройдена військово-лікарська комісія (ВЛК) та він зареєстрований у системі Резерв+, де отримав офіційну бронь, що підтверджує його належне перебування на військовому обліку та виконання обов`язків призовника/резервіста.
У 2024 році ОСОБА_1 було виконано вимоги пункту 18 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024, шляхом уточнення персональних та облікових даних у встановлений законодавством спосіб. Станом на момент винесення оскаржуваної постанови нових змін місця проживання не відбувалося. Згідно з витягом з ЦНАП, у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів відсутні дані про його перебування на військовому обліку. Попереднє місце військового обліку позивача знаходилося на території, що перебувала під тимчасовою окупацією, що об`єктивно могло унеможливити перенесення облікових даних до реєстру з причин, що не залежали від нього.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не надані докази того, що позивач вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП.
А отже, вказані обставини дають суду підстави вважати про відсутність винної поведінки позивача та об`єктивної сторони правопорушення.
За таких обставин в діях позивача ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП .
Враховуючи вищевикладені обставини, відповідачем не доведено правомірність прийнятого рішення, а також підстави притягнення позивача до відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Статтею 286 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Встановивши дані обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог, а саме скасування постанови тимчасово виконуючого обов`язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковника ОСОБА_2 , по справі про адміністративне правопорушення, за ч.3 ст.210-1 Кодексу України № 49 від 14.01.2026, про накладення штрафу у розмірі 17000 грн, та закриття провадження справі.
Керуючись ст.ст. 9, 73-77,90, 242,244-246, 286 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову тимчасово виконуючого обов`язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковника ОСОБА_2 , по справі про адміністративне правопорушення, за ч.3 ст.210-1 Кодексу України № 49 від 14.01.2026, згідно якою на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , було накладено штраф у розмірі 17000 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Другого апеляційного адміністративного суду.
СуддяО. В. Ситник