Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/30632/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Акціонерного товариства «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 05396638, місце знаходження: 73000, м. Херсон, вул. Пестеля, 5) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 39369133, місце знаходження: 03057, м. Київ, вул. Сім`ї Бродських, 19) за участю третіх осіб, що не заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (місце знаходження: 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25, код ЄДРПОУ 00100227) та Товариство з обмеженою відповідальністю «СМАРТ-МЕРІТАЙМ ГРУП» (місце знаходження: 54000, м. Миколаїв, вул. Індустріальна,1, код ЄДРПОУ 36336744) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Акціонерного товариства «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 05396638, місце знаходження: 73000, м. Херсон, вул. Пестеля, 5) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 39369133, місце знаходження: 03057, м. Київ, вул. Сім`ї Бродських, 19), в якій позивач просить:
Визнати протиправною та скасувати Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 741 від 20.05.2025 «Про припинення розгляду спору між АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» та НЕК «УКРЕНЕРГО»;
Зобов`язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг повторно розглянути заяву Акціонерного товариства «Херсонобленерго» від 03.02.2025 року про досудове врегулювання спору між АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» та НЕК «УКРЕНЕРГО» із врахуванням положень кодексу комерційного обліку електричної енергії.
Ухвалою від 10 вересня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін у порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
Ухвалою від 01 жовтня 2025 року клопотання представника позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, - задоволено. Розгляд справи № 420/30632/25 продовжено за правилами загального позовного провадження. Розпочато розгляд справи № 420/30632/25 спочатку. Розпочато підготовче провадження у справі № 420/30632/25. Призначено підготовче засідання.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідно до Постанови НКРЕКП від 20 травня 2025 № 741 «Про припинення розгляду спору між АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» та НЕК «УКРЕНЕРГО»» (далі по тексту Постанова 741, оскаржувана Постанова) було припинено розгляд спору між АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 05396638) та ПРИВАТНИМ АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 00100227) у зв`язку із відсутністю у діях ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО» порушень законодавства та/або ліцензійних умов.
Представник позивача не погоджується із ухваленою постановою з таких підстав.
Так, представник позивача зазначає, що проведення заміни в базах даних оціночних результатів вимірювань, для проведення перерахунків минулих періодів, на підставі фотографій з Журналу зняття показів електролічильників, наданих споживачем, не передбачено жодним нормативним документом та не відповідає п. 9.8 Кодексу комерційного обліку електричної енергії затвердженого Постановою НКРЕКП № 311 від 14.03.2018 року (надалі ККОЕЕ), що не враховано Регулятором.
Дані комерційного обліку електричної енергії мають зберігатися у пристроях зберігання даних без будь-яких змін протягом трьох років. Будь-які операції з результатами вимірювання та даними комерційного обліку, що зберігаються, не повинні створювати можливості для втрати чи зміни даних у пристроях зберігання або призводити до записів у журналі подій лічильників.
Отже, на думку представника позивача, твердження НКРЕКП, щодо можливості зберігання даних на паперових носіях, а саме, в журналах зняття показів електролічильників, є таким, яке не відповідає п. 9.3.1 гл. 9.3 ККОЕЕ.
Підпунктом 6 пункту 2.3.1 глави 2.3 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, яким встановлено, що ППKO зобов`язані формувати та передавати АКО, а також іншим учасникам ринку та ППKO електронні документи з даними комерційного обліку згідно з цим Кодексом, Правилами ринку та Правилами роздрібного ринку.
Тому покази лічильника з «Журналу зняття показів електролічильників ПС 150/35/6 кВ «Карантинна» не можуть вважатися достовірними, такими, які пройшли валідацію та відповідно з підпунктом 9 пункту 9.9.4 гл. 9.9 ККОЕЕ не вносяться до бази даних комерційного обліку електричної енергії та не передаються АКО.
В той же час представник позивача зазначає, що у спірний період січень квітень 2023р., обсяги споживання електричної енергії на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях АТ «Херсонобленерго» було визначено з урахуванням Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства енергетики України від 13.04.2022р. №148 (далі Положення).
Крім того фахівцями НКРЕКП з урахуванням наданих сторонами пояснень було підтверджено позицію АТ «Херсонобленерго», а саме що нарахування обсягів електричної енергії за спірний період січень квітень 2023 р. мало здійснюватись з урахуванням вимог Положення (яке було чинним з 06.05.2022 до 06.12.2023р.), відповідно до п. 9.
Також підтверджено і той факт, що фактичні покази лічильників, які були зчитані та передані споживачем до АТ «Херсонобленерго», мали враховуватись під час визначення обсягів споживання електричної енергії ТОВ «СМГ» у спірний період, що і було зроблено в травні 2023р. ОСР, після отримання даних, щодо обсягів споживання електричної енергії від споживача.
Представник позивача зазначає, що рішення від 30.11.2024р. вих. 01/74709 було прийнято без врахування того, що зберігання даних на бумажних носіях, а саме, в журналах зняття показів електролічильників, є таким, яке не відповідає п. 9.3.1 гл. 9.3, п. 9.8 ККОЕЕ; журнал зняття показів електролічильників ПС 154/35/6 кВ, не прошитий, не пронумерований та не скріплений печаткою підприємства, в журналі відсутні номера ел. лічильників, EIC кодів (не можливо ідентифікувати покази лічильників), а отже, не може навіть бути прийнятим до уваги; АКО не розглядав та не перевіряв правильність визначення обсягів споживання електричної енергії ТОВ «СМГ» за спірний період та в жодному своєму запиті не вимагав надати їх для перевірки, в зв`язку з тим що це не було предметом спору.
Також, НКРЕКП не враховано той факт, що відповідно до п. 4.3 ПРРЕЕ дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку (згідно із п. 10 Постанови НКРЕКП 312 до запуску електронної платформи Датахаб адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний ОСР).
Також представник позивача звертає увагу, що оскаржувана постанова не відповідає вимогам Закону України «Про адміністративну процедуру» та не містить мотивувальну частину.
Крім того, в оскаржуваній постанові відповідач зобов`язаний був надати оцінку доводам позивача, наведених у поясненнях від 15.05.2025 року, що ним не було зроблено.
Водночас, представник позивача зазначає, що в мотивувальній частині постанови № 741, як обґрунтування рішення, відсутня детальна правова оцінка обставин, виявлених адміністративним органом, та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин, а отже мотивувальна частина є такою, що не відповідає вимогам визначеним у ст. 72 Закону №2073.
Через канцелярію суду 29 вересня 2025 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого представник проти заявлених позовних вимог заперечує та просить відмовити у їх задоволенні, з огляду на таке.
Так, НКРЕКП здійснює таке врегулювання спорів не довільно, а відповідно до Закону про НКРЕКП у межах спеціальної процедури досудового врегулювання, яка також визначена Порядком врегулювання спорів, що виникають між суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженим постановою НКРЕКП від 05.02.2019 №156 (далі Порядок).
Порядком визначено, що досудове врегулювання спору - це послідовний комплекс дій, направлений на безпосереднє вирішення НКРЕКП спору між суб`єктами господарювання з приводу порушених прав і інтересів до його розгляду в суді, а сторони спору - суб`єкти господарювання, які звернулись або приєднались до процедури досудового врегулювання спору НКРЕКП.
НКРEКП провела попередні слухання 02.05.2025 та 05.05.2025, на яких були розглянуті матеріали та заслухані позиції всіх сторін спору, включаючи пояснення АТ «Херсонобленерго». Протокол попередніх слухань №57-п підтверджує, що доводи Позивача були досліджені.
Відповідно до п. 4.1 Порядку, НКРЕКП має право припинити розгляд спору у разі відсутності порушень законодавства чи ліцензійних умов. На основі наданих доказів НКРЕКП встановила, що рішення НЕК «Укренерго» від 30.11.2024 № 01/74709 є правомірним, оскільки ґрунтується на належних доказах, які підтверджують обсяги споживання електричної енергії ТОВ «СМГ», за спірний період (29.07.2022 27.11.2022 та січеньквітень 2023). Рішення НКРЕКП приймається на засіданні, що проводиться у формі відкритого слухання, відповідно до Регламенту. Рішення НКРЕКП, прийняте у ході досудового розгляду спору, є обов`язковим до виконання сторонами спору. Зазначене рішення може бути оскаржене в суді.
Представник відповідача звертає увагу, що суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Вирішення питання щодо форми та засобу реагування при досудовому врегулюванні спору відноситься до внутрішньої компетенції державного органу (дискреційних повноважень), у зв`язку з цим у суду відсутні підстави для задоволення вимог адміністративного позову, оскільки суд не може перебирати на себе компетенцію державного органу.
По суті спору, представник відповідача зазначив, що АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» у рамках досудового врегулювання спору запропонувало зобов`язати НЕК «УКРЕНЕРГО» поновити розгляд суперечки, визнати розрахунки обсягів надходження електричної енергії по споживачу ТОВ «СМГ», які були проведені АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» за вказаний період, правильними та такими, що відповідають вимогам чинного законодавства.
У свою чергу, представники НЕК «УКРЕНЕРГО» не погодилися з пропозицією ОСР та зазначили, що АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО», посилаючись на воєнний стан, фактично не надало запитуваної інформації на листи АКО та документальних підтверджень нарахованих обсягів споживання ТОВ «СМГ».
При цьому ОСР ігнорує покази розрахункових лічильників, які може надати споживач ТОВ «СМГ», враховуючи щоденні записи в Журналі зняття показів лічильників ПС 150/35/6 кВ «Карантинна».
Представники ТОВ «СМГ» зауважили, що протягом спірного періоду споживачем здійснювалось зчитування показів лічильників, встановлених на об`єкті споживача, які фіксувалися в щоденних записах у Журналі зняття показів лічильників ПС 150/35/6 кВ «Карантинна».
Фахівцями НКРЕКП з урахуванням наданих сторонами пояснень та пропозицій з`ясовано, що у спірний період січень квітень 2023 року нарахування обсягів спожитої електричної енергії мало здійснюватися з урахуванням вимог Положення (яке було чинним з 06.05.2022 до 06.12.2023), відповідно до пункту 9 якого обсяги споживання електричної енергії на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях визначаються з урахуванням фактичних показів лічильника(ів) у разі отримання таких показів за допомогою засобів дистанційної передачі даних (АСКОЕ) або переданих споживачем чи персоналом оператора системи, або постачальником послуг комерційного обліку (ППКО), або постачальником електричної енергії (для населення).
Поряд з цим з урахуванням положень пунктів 8.6.1 та 8.6.7 глави 8.6 розділу VIII Кодексу зчитування показів з лічильників, встановлених у споживачів, може здійснюватися споживачем, зокрема у разі відсутності можливості їх автоматизованого дистанційного зчитування.
Водночас ні при вирішенні суперечки АКО, ні при досудовому розгляді спору НКРЕКП АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» не надано показів лічильників Споживача, зчитаних за допомогою засобів дистанційної передачі даних (АСКОЕ), та документальних підтверджень нарахованих ОСР обсягів споживання ТОВ «СМГ» у спірний період.
При цьому ОСР необґрунтовано ігнорує зафіксовані Споживачем покази лічильника електричної енергії.
Таким чином, АКО відповідно до глави 10.2 розділу X Кодексу було здійснено розгляд суперечки між ТОВ «СМГ» та АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» та прийнято рішення від 30.11.2024 № 01/74709, яке відповідає вимогам законодавства, щодо необхідності коригування ДКО Споживача за спірний період у системі Датахаб, використовуючи дані Актів контрольного огляду приладів обліку та Актів технічної перевірки приладів обліку від 20.09.2023, покази розрахункових лічильників (підтверджених документально, а саме фотографіями з Журналу зняття показів електролічильників ПС 150/35/6 кВ «Карантинна»), наданих ТОВ «СМГ», дані системи АСКОЕ ОСР, які зчитані дистанційно з розрахункових лічильників.
Представник відповідача зазначає, що враховуючи відсутність у діях НЕК «УКРЕНЕРГО» порушення законодавства та/або ліцензійних умов при прийнятті рішення АКО від 30.11.2024 № 01/74709, Регулятором було прийнято постанову НКРЕКП від 20.05.2025 № 741 «Про припинення розгляду спору між АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» та НЕК «УКРЕНЕРГО».
Щодо позовних вимог повторно розглянути заяву про досудове врегулювання спору представник відповідача зазначає, що Порядком не передбачено можливості повторного розгляду заяви Регулятором в порядку досудового врегулювання спорів у випадку, коли спір уже вирішений по суті та прийняте рішення. Також, Позивач не надав жодних нових доказів чи фактичних обставин, які могли б бути підставою для ініціювання повторного розгляду спору.
Щодо недотримання, на думку Позивача, адміністративної процедури представник відповідача зазначає, що постанова № 741 містить достатнє обґрунтування як з правового, так і з фактичного боку, що забезпечує розуміння її змісту та можливість реалізувати право Позивача на оскарження.
До суду 10 жовтня 2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої представник позивача наполягав на задоволені позову, зокрема зазначивши, що 20.09.2023 року було складено чотири акти контрольного огляду, а саме № 449177 (стосується технічного обліку, № 449178 (обліку на власні потреби), 449179 (технічний облік), 449180 (технічній облік) та жодного акту технічної перевірки. Відповідно до п. 1.5.3 Правил улаштування електроустановок затверджених Наказом Міненергетики № 476 від 21.07.2017 року лічильник електроенергії технічного обліку, лічильник, який використовують для технічного обліку електроенергії, а вимірювальний комплекс технічного обліку - вимірювальний комплекс, результати вимірювань з якого використовують для контролю технологічних процесів роботи електричної мережі, тобто відповідні засоби обліку не використовуються для розрахунків та відомості занесені в акти контрольного обліку не є пріоритетними для нарахувань обсягів, тим більше, що в загальній схемі обліку присутні 44 вузла обліку, які мають послідовну схему приєднання.
Також представник позивача зазначив, що періодом перерахунку є 29.07.2022 27.11.2022 та січень квітень 2023, в той же час акти контрольного огляду від 20.09.2023 року (стосуються лише 4-х лічильників з 44) та складені через п`ять місяців після закінчення періодів перерахунку, в той же час, як ОСР при визначенні обсягів використовував дані звіту Споживача від 01.05.2023 року.
Ухвалою, що занесено до протоколу підготовчого засідання від 13 жовтня 2025 року задоволено клопотання представника позивача та залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача - Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (місце знаходження: 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25, код ЄДРПОУ 00100227.
До суду 17 жовтня 2025 року від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, відповідно до яких представник наполягав на відмові у задоволенні позову, посилаючись на те, що позивачем не спростовано факти, на підставі яких було прийнято постанову № 741.
Також до суду 28 жовтня 2025 року від третьої особи Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» надійшли письмові пояснення по справі, в яких представник третьої особи просив відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що НЕК «Укренерго», яка відповідно до положень статті 53 Закону України «Про ринок електричної енергії» виконує функції адміністратора комерційного обліку (далі - АКО), було отримано та в межах компетенції розглянуто лист ТОВ «СМАРТ МЕРІТАЙМ ГРУП» (далі ТОВ «СМГ», Споживач) від 08.07.2024р. вих. № 64/13/24 з додатками, щодо даних комерційного обліку (далі - ДКО), які сформовані АТ «Херсонобленерго» (далі ОСР), за період липня грудня 2022р., січня червня 2023р., серпня - грудня 2023р. (з урахуванням дати подачі напруги на ПС 150/35/6 кВ «Карантинна» - 27.11.2022р. і дат затоплення ПС, в результаті підриву Каховської ГЕС, з 06.06.2023р. по 18.08.2023р.).
За результатами розгляду на адресу Позивача було направлено лист від 30.11.2024р. № 01/74709.
Представник третьої особи зазначає, що АКО розглянуло звернення ТОВ «СМГ» з додатками і за розглядом отриманої інформації АКО було встановлено наступне. 1. В результаті бойових дій, тимчасової окупації та постійних обстрілів м. Херсон, АТ «Херсонобленерго» було втрачено більшість оригіналів документів, електрону базу даних та архів. ТОВ «СМГ» теж втратило велику кількість документів або доступ до яких на даний час обмежено. 2. АКО не було отримано: - «Договір Споживача (ТОВ «СМГ») про надання послуг з розподілу електричної енергії» (з додатками); «Звіти про покази засобів обліку за розрахунковий місяць» за спірні періоди (додаток 11 до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії); первинні ДКО по площадках вимірювання Споживача; «Порядок розрахунку втрат в мережах Споживача» (додаток 8 до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії); обґрунтовані пояснення (розрахунки) щодо нарахування об`ємів спожитої електричної енергії споживача ТОВ «СМГ» за спірний період; завірені копії документів, які підтверджують (акти відключення або інш., підписані сторонами сумісно) знеструмлення ТОВ «СМГ» у грудні 2022р. 3. ТОВ «СГМ» володіє показами розрахункових лічильників, які було зафіксовані за спірний період та які документально підтверджені у «Журналі зняття показів електролічильників ПС 150/35/6 кВ «Карантинна» (далі - Журнал). При цьому при зрівнянні наданих показів лічильників з Журналу, з показами лічильників, зафіксованих в Актах контрольного огляду приладів обліку №№ 449177, 449178, 449179, 449180 і в Актах технічної перевірки приладів обліку від 20.09.2023р., складених представниками АТ «Херсонобленерго», а також наведених у додатку 1 до листа ОСР від 14.10.2024 р. № 01- 010668, можна зробити висновок, що вони збігаються. 4. В Актах контрольного огляду приладів обліку №№ 449177, 449178, 449179, 449180 та Актах технічної перевірки приладів обліку від 20.09.2023р., складених представниками АТ «Херсонобленерго», не виявлено зауважень щодо улаштування ЗКО та вузлів обліку. 5. ТОВ «СМГ» після виконання наказу ТОВ від 19.12.2022р. № 101/22 «Про знеструмлення території Херсонської верфі СМГ» не надано відповідний документ про виконання даного наказу, а також ТОВ «СМГ» не надано повідомлення ОСР про знеструмлення Херсонської верфі СМГ з наданням зафіксованих показів розрахункових лічильників на момент знеструмлення та не звернулося до ОСР про припинення розподілу на об`єкти ТОВ «СМГ» (відповідно до вимог розділу 7 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312, із змінами). 6. ОСР у листі від 14.10.2024 р. № 01-010668 вказано дату подачі напруги на ПС 150/35/6 кВ «Карантинна», після деокупації м. Херсон, 27.11.2022р. тому дата нарахування спожитої електричної енергії ТОВ «СМГ», вказана у листі Постачальника електричної енергії (ПОН) від 31.05.2024р. № 44/10-2237/ПОН, а саме 11.11.2022р. не є коректною. Тому покладання обсягів електричної енергії Споживача на ПОН з 11.11.2022р. не є коректним. 7. ПС 150/35/6 кВ «Карантинна» знаходиться на балансі ТОВ «СМГ». Тому споживання електричної енергії на власні потреби ПС та втрати (розраховані відповідно до додатку 8 до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії) повинні відноситись на власника мереж. Але з 01.01.2024р. В порушення вимог ПРРЕЕ, а саме: п. 3.1.1. «Постачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником …», та п. 3.1.9. «Споживання електричної енергії без укладення відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається», а також п. 5.5.5. «Споживач електричної енергії зобов`язаний: 1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); 21) розраховувати та складати баланс електричної енергії власних мереж», ТОВ «СМГ» не укладено договір про постачання електричної енергії споживачу. Тому споживання електричної енергії на власні потреби ПС та втрати з 01.01.2024р. відносяться до ОСР. 8. ТОВ «СМГ» листом від 29.07.2022 № 211/01 повідомило ОСР про повну втрату контролю над підприємством з 29.07.2022 та звернувся до ОСР про припинення дії договору про спільне використання технологічних електричних мереж, з посиланням на договір від 06.10.2014р. № 5538.
Представник третьої особи зазначив, що з метою вирішення суперечки між ТОВ «СМАРТМЕРІТАЙМ ГРУП» і АТ «Херсонобленерго» щодо обсягів спожитої електричної енергії Споживачем за період липня грудня 2022р., січня червня 2023р., серпня - грудня 2023р. (з урахуванням дати подачі напруги на ПС 150/35/6 кВ «Карантинна» - 27.11.2022р. і дат затоплення ПС, в результаті підриву Каховської ГЕС, з 06.06.2023р. по 18.08.2023р.), а також припинення порушень діючих нормативно правових документів (Закону України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон), Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 311, із змінами (далі Кодекс), ПРРЕЕ), враховуючи вимоги п. 9. Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого Наказом Міністерства енергетики від 13.04.2022р. № 148, яке діяло з 06.05.2022р. по 06.12.2023р, сторонам необхідно: 1. ОСР та ТОВ «СМГ» вжити відповідних заходів щодо відновлення договірної документації про надання послуг з розподілу електричної енергії, звернувши окрему увагу на додатки № 8 «Порядок розрахунку втрат в мережах Споживача» та № 10 «Порядок (алгоритм) розрахунку та складення балансу електричної енергії в електричних мережах споживача (технологічних електричних мережах основного споживача)». 2. ОСР, використовуючи данні Актів контрольного огляду приладів обліку №№ 449177, 449178, 449179, 449180, Актів технічної перевірки приладів обліку від 20.09.2023р., покази розрахункових лічильників (підтверджених документально, а саме - фотографіями з «Журналу зняття показів електролічильників ПС 150/35/6 кВ «Карантинна»), наданих ТОВ «СМГ», данні системи АСКОЕ ОСР, які зчитані дистанційно з розрахункових лічильників та інформацію листа ОСР від 14.10.2024 № 01-010668 щодо відновлення живлення ПС «Карантинна» після знеструмлення, провести перерахунок з врахуванням зафіксованих показів приладів обліку електричної енергії та здійснити коригування ДКО Споживача за спірний період в системі Датахаб перезавантажити відповідні ДКО по ТОВ «СМГ» за спірні періоди з 29.07.2022р. по 27.11.2022р. і за період з січня по квітень 2023 року включно. З зазначенням терміну виконання - 23.12.2024р. Зобов`язано АТ «Херсонобленерго» в термін до 23.12.2024р. надати на адресу НЕК «Укренерго» інформацію про проведення коригувань, розрахунок та оновлені ДКО по споживачу ТОВ «СМАРТ-МЕРІТАЙМ ГРУП» за спірний період.
На думку представника третьої особи, НКРЕКП було розглянуто заяву Акціонерного товариства «Херсонобленерго» від 03.02.2025 року про досудове врегулювання спору між АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» та НЕК «УКРЕНЕРГО» з дотриманням норм діючого законодавства та винесено постанову № 741 від 20.05.2025 «Про припинення розгляду спору між АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» та НЕК «УКРЕНЕРГО».
ОСР (Позивач) ігнорує покази розрахункових лічильників, які може надати споживач ТОВ «СМГ», враховуючи щоденні записи в Журналі зняття показів лічильників ПС 150/35/6 кВ «Карантинна». Представники ТОВ «СМГ» зауважили, що протягом спірного періоду споживачем здійснювалось зчитування показів лічильників, встановлених на об`єкті споживача, які фіксувалися в щоденних записах у Журналі зняття показів лічильників ПС 150/35/6 кВ «Карантинна».
НКРЕКП з урахуванням наданих сторонами пояснень та пропозицій з`ясовано, що у спірний період січень квітень 2023 року нарахування обсягів спожитої електричної енергії мало здійснюватися з урахуванням вимог Положення (яке було чинним з 06.05.2022 до 06.12.2023), відповідно до пункту 9 якого обсяги споживання електричної енергії на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях визначаються з урахуванням фактичних показів лічильника(ів) у разі отримання таких показів за допомогою засобів дистанційної передачі даних (АСКОЕ) або переданих споживачем чи персоналом оператора системи, або постачальником послуг комерційного обліку (ППКО), або постачальником електричної енергії (для населення).
З урахуванням положень пунктів 8.6.1 та 8.6.7 глави 8.6 розділу VIII Кодексу зчитування показів з лічильників, встановлених у споживачів, може здійснюватися споживачем, зокрема у разі відсутності можливості їх автоматизованого дистанційного зчитування.
Представник третьої особи звертає увагу, що АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» не надано показів лічильників Споживача, зчитаних за допомогою засобів дистанційної передачі даних (АСКОЕ), та документальних підтверджень нарахованих ОСР обсягів споживання ТОВ «СМГ» у спірний період.
Ухвалою, що занесено до протоколу підготовчого засідання від 12 листопада 2025 року задоволено клопотання представника відповідача та залучено до участі у справі як третю особу, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «СМАРТ-МЕРІТАЙМ ГРУП».
До суду 20 листопада 2025 року від представника третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю «СМАРТ-МЕРІТАЙМ ГРУП» надійшли письмові пояснення по справі, відповідно до яких представник третьої особи вважав позовні вимоги безпідставними та просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що за даними електронного кабінету користувача на сайті позивача вказано, що між СМТ та АТ «Херсонобленерго» був укладений договір про розподіл електричної енергії № 5538 (о/р № 37494445), на підставі якого позивачем виставлено СМТ акти наданих послуг та рахунки на оплату.
Представник третьої особи зазначив, що СМТ не погодилось із кількістю виставленої спожитої електроенергії, СМТ звернулось до ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» з ініціюванням розгляду відповідної суперечки з ХОЕ, за результатами якої було винесено рішення, оформлене листом № 01/74709 від 30.11.2024 року.
Представник третьої особи вважає вказане рішення правомірними, а тому НКРЕКП правомірно припинило розгляд спору між АТ «Херсонобленерго» та ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» .
Ухвалою, що занесено до протоколу підготовчого засідання від 10.12.2025 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
До суду 12 грудня 2025 року від представника позивача надійшла відповідь на пояснення третьої особи Укренерго, зокрема посилаючись на те, що Укренерго при поданні пояснень не враховано ряду норм права та обставин, відповідно до п. 4.3 Правил роздрібного ринку електричної енергії затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 року дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку (згідно із п. 10 Постанови НКРЕКП 312 до запуску електронної платформи Датахаб адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний ОСР).
Представник позивача вкотре звертає увагу, що твердження Укренерго, щодо можливості зберігання даних на паперових носіях, а саме, в журналах зняття показів електролічильників, є таким, яке не відповідає п. 9.3.1 гл. 9.3 ККОЕЕ. Покази лічильника з «Журналу зняття показів електролічильників ПС 150/35/6 кВ «Карантинна» не можуть вважатися достовірними, такими, які пройшли валідацію та відповідно з підпунктом 9 пункту 9.9.4 гл. 9.9 ККОЕЕ не вносяться до бази даних комерційного обліку електричної енергії та не передаються АКО.
В той же час представник позивача зазначає, що у спірний період січень квітень 2023р., обсяги споживання електричної енергії на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях АТ «Херсонобленерго» було визначено з урахуванням Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства енергетики України від 13.04.2022р. №148.
До суду 02 березня 2026 року від представника Товариства з обмеженою відповідальністю «СМАРТ-МЕРІТАЙМ ГРУП» надано додаткові письмові пояснення по справі.
Вислухавши вступне слово представника позивача, представника відповідача та представника Товариства з обмеженою відповідальністю «СМАРТ-МЕРІТАЙМ ГРУП», дослідивши письмові докази у справі, ухвалою, що занесено до протоколу судового засідання від 11 березня 2026 року розгляд справи продовжено у письмовому провадженні.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.
Суд встановив, що ТОВ «СМАРТ МЕРІТАЙМ ГРУП», не погодившись із виставленими АТ «Херсонобленерго» актами наданих послуг та рахунками на оплату, звернулося до НЕК «УКРЕНЕРГО» із листом від 08.07.2024р. вих. № 64/13/24 з додатками, щодо даних комерційного обліку (далі - ДКО), які сформовані АТ «Херсонобленерго» (далі ОСР), за період липня грудня 2022р., січня червня 2023р., серпня - грудня 2023р. (з урахуванням дати подачі напруги на ПС 150/35/6 кВ «Карантинна» - 27.11.2022р. і дат затоплення ПС, в результаті підриву Каховської ГЕС, з 06.06.2023р. по 18.08.2023р.).
За результатами розгляду цього листа на адресу Позивача та ТОВ «СМАРТ МЕРІТАЙМ ГРУП» було направлено НЕК «УКРЕНЕРГО» лист від 30.11.2024р. № 01/74709, яким повідомлено сторін суперечки про таке:
1. Для прийняття відповідних рішень по суті звернення та отримання необхідної інформації, на адресу АТ «Херсонобленерго» було направлено листи запити від 01.08.2024р. вих. № 01/47621, від 30.09.2024р. вих. № 01/60943. На адресу ТОВ «СМГ» було направлено листи запити від 01.08.2024р. вих. № 01/47621, від 13.09.2024р. вих. № 01/57245.
2. На запити АКО отримано відповіді (при цьому відповіді було отримано з затримкою) - відповідно: - ОСР від 29.08.2024р. вих. № 01-009337 (затримка 20 діб), від 14.10.2024 р. № 01- 010668 (затримка 18 діб); - ТОВ «СМГ» від 20.09.2024р. вих. № 113/11/24.
За розглядом отриманої інформації АКО було встановлено наступне.
1. В результаті бойових дій, тимчасової окупації та постійних обстрілів м. Херсон, АТ «Херсонобленерго» було втрачено більшість оригіналів документів, електрону базу даних та архів. ТОВ «СМГ» теж втратило велику кількість документів або доступ до яких на даний час обмежено.
2. АКО не було отримано: - «Договір Споживача (ТОВ «СМГ») про надання послуг з розподілу електричної енергії» (з додатками); «Звіти про покази засобів обліку за розрахунковий місяць» за спірні періоди (додаток 11 до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії); первинні ДКО по площадках вимірювання Споживача; «Порядок розрахунку втрат в мережах Споживача» (додаток 8 до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії); обґрунтовані пояснення (розрахунки) щодо нарахування об`ємів спожитої електричної енергії споживача ТОВ «СМГ» за спірний період; завірені копії документів, які підтверджують (акти відключення або інш., підписані сторонами сумісно) знеструмлення ТОВ «СМГ» у грудні 2022р.
3. ТОВ «СГМ» володіє показами розрахункових лічильників, які було зафіксовані за спірний період та які документально підтверджені у «Журналі зняття показів електролічильників ПС 150/35/6 кВ «Карантинна» (далі - Журнал). При цьому при зрівнянні наданих показів лічильників з Журналу, з показами лічильників, зафіксованих в Актах контрольного огляду приладів обліку №№ 449177, 449178, 449179, 449180 і в Актах технічної перевірки приладів обліку від 20.09.2023р., складених представниками АТ «Херсонобленерго», а також наведених у додатку 1 до Документ сформований в системі «Електронний суд» 27.10.2025 4 листа ОСР від 14.10.2024 р. № 01- 010668, можна зробити висновок, що вони збігаються.
4. В Актах контрольного огляду приладів обліку №№ 449177, 449178, 449179, 449180 та Актах технічної перевірки приладів обліку від 20.09.2023р., складених представниками АТ «Херсонобленерго», не виявлено зауважень щодо улаштування ЗКО та вузлів обліку.
5. ТОВ «СМГ» після виконання наказу ТОВ від 19.12.2022р. № 101/22 «Про знеструмлення території Херсонської верфі СМГ» не надано відповідний документ про виконання даного наказу, а також ТОВ «СМГ» не надано повідомлення ОСР про знеструмлення Херсонської верфі СМГ з наданням зафіксованих показів розрахункових лічильників на момент знеструмлення та не звернулося до ОСР про припинення розподілу на об`єкти ТОВ «СМГ» (відповідно до вимог розділу 7 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312, із змінами).
6. ОСР у листі від 14.10.2024 р. № 01-010668 вказано дату подачі напруги на ПС 150/35/6 кВ «Карантинна», після деокупації м. Херсон, 27.11.2022р. тому дата нарахування спожитої електричної енергії ТОВ «СМГ», вказана у листі Постачальника електричної енергії (ПОН) від 31.05.2024р. № 44/10-2237/ПОН, а саме 11.11.2022р. не є коректною. Тому покладання обсягів електричної енергії Споживача на ПОН з 11.11.2022р. не є коректним.
7. ПС 150/35/6 кВ «Карантинна» знаходиться на балансі ТОВ «СМГ». Тому споживання електричної енергії на власні потреби ПС та втрати (розраховані відповідно до додатку 8 до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії) повинні відноситись на власника мереж. Але з 01.01.2024р. В порушення вимог ПРРЕЕ, а саме: п. 3.1.1. «Постачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником …», та п. 3.1.9. «Споживання електричної енергії без укладення відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається», а також п. 5.5.5. «Споживач електричної енергії зобов`язаний: 1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); 21) розраховувати та складати баланс електричної енергії власних мереж», ТОВ «СМГ» не укладено договір про постачання електричної енергії споживачу. Тому споживання електричної енергії на власні потреби ПС та втрати з 01.01.2024р. відносяться до ОСР.
8. ТОВ «СМГ» листом від 29.07.2022 № 211/01 повідомило ОСР про повну втрату контролю над підприємством з 29.07.2022 та звернувся до ОСР про припинення дії договору про спільне використання технологічних електричних мереж, з посиланням на договір від 06.10.2014р. № 5538.
З огляду на вищенаведене, з метою вирішення суперечки між ТОВ «СМАРТМЕРІТАЙМ ГРУП» і АТ «Херсонобленерго» щодо обсягів спожитої електричної енергії Споживачем за період липня грудня 2022р., січня червня 2023р., серпня - грудня 2023р. (з урахуванням дати подачі напруги на ПС 150/35/6 кВ «Карантинна» - 27.11.2022р. і дат затоплення ПС, в результаті підриву Каховської ГЕС, з 06.06.2023р. по 18.08.2023р.), а також припинення порушень діючих нормативно правових документів (Закону України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон), Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 311, із змінами (далі Кодекс), ПРРЕЕ), враховуючи вимоги п. 9. Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого Наказом Міністерства енергетики від 13.04.2022р. № 148, яке діяло з 06.05.2022р. по 06.12.2023р, сторонам необхідно:
1. ОСР та ТОВ «СМГ» вжити відповідних заходів щодо відновлення договірної документації про надання послуг з розподілу електричної енергії, звернувши окрему увагу на додатки № 8 «Порядок розрахунку втрат в мережах Споживача» та № 10 «Порядок (алгоритм) розрахунку та складення балансу електричної енергії в електричних мережах споживача (технологічних електричних мережах основного споживача)».
2. ОСР, використовуючи данні Актів контрольного огляду приладів обліку №№ 449177, 449178, 449179, 449180, Актів технічної перевірки приладів обліку від 20.09.2023р., покази розрахункових лічильників (підтверджених документально, а саме - фотографіями з «Журналу зняття показів електролічильників ПС 150/35/6 кВ «Карантинна»), наданих ТОВ «СМГ», данні системи АСКОЕ ОСР, які зчитані дистанційно з розрахункових лічильників та інформацію листа ОСР від 14.10.2024 № 01-010668 щодо відновлення живлення ПС «Карантинна» після знеструмлення, провести перерахунок з врахуванням зафіксованих показів приладів обліку електричної енергії та здійснити коригування ДКО Споживача за спірний період в системі Датахаб перезавантажити відповідні ДКО по ТОВ «СМГ» за спірні періоди з 29.07.2022р. по 27.11.2022р. і за період з січня по квітень 2023 року включно. З зазначенням терміну виконання - 23.12.2024р.
Зобов`язано АТ «Херсонобленерго» в термін до 23.12.2024р. надати на адресу НЕК «Укренерго» інформацію про проведення коригувань, розрахунок та оновлені ДКО по споживачу ТОВ «СМАРТ-МЕРІТАЙМ ГРУП» за спірний період.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач подав до НКРЕКП заяву про досудове врегулювання спору.
Також матеріалами справи підтверджено, що НКРЕКП було розглянуто заяву Акціонерного товариства «Херсонобленерго» від 03.02.2025 року про досудове врегулювання спору між АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» та НЕК «УКРЕНЕРГО» та прийнято постанову № 741 від 20.05.2025 «Про припинення розгляду спору між АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» та НЕК «УКРЕНЕРГО».
Так, суд встановив, що НКРЕКП було проведено попередні слухання щодо врегулювання спору між АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» та НЕК «УКРЕНЕРГО» щодо оскарження рішення АКО від 30.11.2024 року № 01/74709 про врегулювання суперечки між АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» та ТОВ «СМАРТ-МЕРІТАЙМ ГРУП» щодо нарахування обсягів спожитої електроенергії за період січень квітень 2023 року.
Судом досліджено протокол попередніх слухань щодо досудового врегулювання спору між АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» та НЕК «УКРЕНЕРГО» від 02.05.2025, 05.50.2025 № 57-п та надані сторонами суперечки документи щодо порушеного спору.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги не належать задоволенню повністю з таких підстав.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
НКРЕКП діє на підставі Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі Закон про НКРЕКП).
Відповідно до статті 1 Закону про НКРЕКП Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом.
Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону про НКРЕКП Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії; діяльності з організації купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку, забезпечення купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом, трейдерської діяльності.
Згідно зі статтею 3 Закону про НКРЕКП, Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 14 Закону про НКРЕКП засідання Регулятора є основною формою його роботи як колегіального органу. Порядок організації роботи Регулятора, зокрема проведення його засідань, визначається регламентом, що затверджується Регулятором, та підлягає оприлюдненню на його офіційному веб-сайті.
Засідання Регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень Регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію.
У разі розгляду Регулятором питання, що містить таємну інформацію, порядок доступу до якої регулюється законом, Регулятор приймає рішення про розгляд такого питання в режимі закритого слухання.
Пунктом 22 частини 1 статті 17 Закону про НКРЕКП передбачено, що для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор, зокрема забезпечує досудовий розгляд спорів, виникають між суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до ч. 1 статті 21 Закону про НКРЕКП Регулятор, серед іншого вирішує спори, що виникають між суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, з питань: 1) доступу/приєднання до електричних, теплових та газових мереж, нафто- та продуктопроводів, мереж централізованого водопостачання і водовідведення; 2) дотримання суб`єктами господарювання ліцензійних умов; 3) якості товарів і послуг, що надаються споживачам у сферах енергетики та комунальних послуг; 4) інших питань, розгляд яких віднесено законом до компетенції Регулятора.
Відповідно до ч. 3 статті 21 Закону про НКРЕКП під час розгляду скарг, вирішення спорів Регулятор має право вимагати від суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, або суб`єктів, що належать до особливої групи споживачів, копії документів, пояснення та іншу інформацію, необхідні для встановлення фактичних обставин справи та врегулювання спорів.
До прийняття рішення по суті спірного питання Регулятор може проводити попередні слухання із залученням заінтересованих осіб та, за потреби, проводити позапланові перевірки. Порядок проведення попередніх слухань визначається Регулятором. (ч. 4 статті 21 Закону про НКРЕКП).
Відповідно до ч. 5 статті 21 Закону про НКРЕКП за результатами розгляду скарги, вирішення спорів Регулятор приймає рішення про:
1) припинення порушення суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, або суб`єктом, що належить до особливої групи споживачів, законодавства у відповідній сфері;
2) припинення порушення суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, ліцензійних умов;
3) накладення штрафу на суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, або суб`єкта, що належить до особливої групи споживачів, у встановленому порядку;
4) припинення розгляду звернення заявника.
Рішення Регулятора надається суб`єкту господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, або суб`єкту, що належить до особливої групи споживачів, шляхом надсилання або вручення під розписку.
Рішення, прийняте Регулятором у ході досудового розгляду спору, є обов`язковим до виконання учасниками спору і може бути оскаржене в суді.
Змістом спірних правовідносин є правомірність постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 741 від 20.05.2025 «Про припинення розгляду спору між АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» та НЕК «УКРЕНЕРГО».
Позивач вважає, що відповідачем не враховано, що здійснення коригування ДКО з використанням даних з Журналу зняття показів лічильників ПС 150/35/6 кВ «Карантинна» не відповідає вимогам законодавства.
Надаючи оцінку доводам та запереченням учасників справи з порушеного питання, суд виходить із застосування норм права таким чином.
Відповідно до п.1.1.1. Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 311 (далі, - Кодекс комерційного обліку) цей Кодекс визначає основні положення щодо організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, права та обов`язки учасників ринку, постачальників послуг комерційного обліку та адміністратора комерційного обліку щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії, отримання точних і достовірних даних комерційного обліку та їх агрегації (об`єднання), порядок проведення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та реєстрації автоматизованих систем, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії, договори про інформаційну взаємодію на ринку електричної енергії та про надання послуг комерційного обліку електричної енергії.
Відповідно до п. 9.1.1. Кодексу комерційного обліку обмін даними комерційного обліку електричної енергії між АКО, ППКО та учасниками ринку здійснюється на договірних засадах у вигляді електронних документів.
Згідно з п. 9.1.14. Кодексу комерційного обліку, для цілей розрахунків використовуються дані в такій пріоритетності (від вищого до нижчого пріоритету):
1) дійсні або оброблені результати вимірювання, що зчитані з основного лічильника, який відповідає вимогам цього Кодексу, за допомогою автоматизованої системи ППКО або електронного локального зчитування лічильника. Дані позначаються як «дійсні - відповідні - основні»;
2) дійсні або оброблені результати вимірювання, що зчитані з дублюючого лічильника, який відповідає вимогам цього Кодексу, за допомогою автоматизованої системи ППКО або електронного локального зчитування лічильника. Дані позначаються як «дійсні - відповідні - дублюючі»;
3) дійсні або оброблені результати вимірювання, що зчитані з верифікаційного лічильника, який відповідає вимогам цього Кодексу, за допомогою автоматизованої системи ППКО або електронного локального зчитування лічильника. Дані позначаються як «дійсні - відповідні - верифікаційні»;
4) дійсні або оброблені результати вимірювання, що зчитані з основного лічильника, який не відповідає вимогам цього Кодексу, за допомогою автоматизованої системи ППКО або електронного локального зчитування лічильника. Дані позначаються як «дійсні - невідповідні - основні»;
5) дійсні або оброблені результати вимірювання, що зчитані з дублюючого лічильника, який не відповідає вимогам цього Кодексу, за допомогою автоматизованої системи ППКО або електронного локального зчитування лічильника. Дані позначаються як «дійсні - невідповідні - дублюючі»;
6) дійсні або оброблені результати вимірювання, що зчитані з верифікаційного лічильника, який не відповідає вимогам цього Кодексу, за допомогою автоматизованої системи ППКО або електронного локального зчитування лічильника. Дані позначаються як «дійсні - невідповідні - верифікаційні»;
7) дійсні або оброблені результати вимірювання, що зчитані з лічильника, який відповідає вимогам цього Кодексу, шляхом візуального локального зчитування показів лічильника. Дані позначаються як «дійсні - відповідні - візуальні»;
8) дійсні або оброблені результати вимірювання, що зчитані з лічильника, який не відповідає вимогам цього Кодексу, шляхом візуального локального зчитування показів лічильника. Дані позначаються як «дійсні - невідповідні - візуальні»;
9) розраховані/замінені дані позначаються як «оціночні».
Буквальний аналіз п. 9.1.14. Кодексу комерційного обліку доводить, що цим Кодексом передбачено для цілей розрахунків використовувати зчитання даних з лічильника шляхом візуального локального зчитування показів лічильника.
Сторонами не заперечується, що виробничі потужності ТОВ «СМАРТ-МЕРІТАЙМ ГРУП» розташовані в м. Херсон.
Факт тимчасової окупації території (Херсонська міська територіальна громада), включеної до переліку тимчасово окупованої території російською федерацією, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22 грудня 2022 року №309, у період з 01.03.2022 по 11.11.2022 не є спірним.
Відповідно до пояснень представника ТОВ «СМАРТ-МЕРІТАЙМ ГРУП» з березня 2022 року виробнича діяльність товариства не здійснювалась, було проведено консервацію обладнання. У період з 01.07.2022 року по 28.07.2022 року було підписано наказ про зупинку діяльності Херсонської верфі СМГ та можливості передавати показники лічильника не було, тому продовжено знімати показники лічильника та фіксувати їх в Журналі обліку спожитої електроенергії СМГ на щоденній основі. З січня 2023 року по травень 2023 року електроенергію споживало виключно обладнання на ТП Карантинна. У червні 2023 року затоплення території Херсонської верфі СМГ та ТП Карантинна внаслідок підриву Каховської ГЕС. У липні 2023 року нульове споживання. У серпні 2023 року часткове відновлення обладнання ТП Карантинна для цілей забезпечення електроенергією споживачем ХОЕ. У період з вересня 2023 року по грудень 2023 року електроенергію споживає виключно обладнання ТП Карантинна.
Суд вважає, що наведені обставини доводять факт неможливості ТОВ «СМАРТ-МЕРІТАЙМ ГРУП» передачі показів лічильника у дистанційному режимі.
Крім того, суд враховує, що позивачем не надано докази щодо можливості ТОВ «СМАРТ-МЕРІТАЙМ ГРУП» передачі показів лічильників у дистанційному режимі.
Відповідно до п. 9 Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства енергетики від 13.04.2022 року № 148 обсяги споживання електричної енергії визначаються з урахуванням таких особливостей:
1) обсяги споживання електричної енергії на об`єктах споживачів визначаються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 311 (у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 20 березня 2020 року № 716) (далі - Кодекс комерційного обліку електричної енергії), крім об`єктів споживачів, розташованих на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях;
2) обсяги споживання електричної енергії на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях визначаються: з урахуванням фактичних показів лічильника(ів) у разі отримання таких показів за допомогою засобів дистанційної передачі даних (АСКОЕ) або переданих споживачем чи персоналом оператора системи, або постачальником послуг комерційного обліку (ППКО), або постачальником електричної енергії (для населення);
приймаються рівними нулю за період(и) відсутності електропостачання тривалістю більше ніж 24 години в розрахунковому періоді для споживачів, об`єкти яких заживлені від певного вузла/району/області електричних мереж оператора системи, з яких був відсутній відпуск електричної енергії споживачам;
приймаються рівними нулю - з дня пошкодження/руйнування електроустановки споживача до непридатного для споживання стану відповідно до підтвердженої оператором системи або Держенергонаглядом заяви споживача;
у порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку електричної енергії, для кожної категорії споживачів (побутові, малі непобутові, інші непобутові) за їх середньодобовим споживанням в аналогічному періоді попереднього року із застосуванням коефіцієнта приросту/зниження споживання електричної енергії, розрахованого для відповідного періоду та території ліцензованої діяльності оператора системи, що здійснюють розподіл електричної енергії відповідному споживачу.
Коефіцієнт приросту/зниження споживання електричної енергії розраховується у відносних одиницях з точністю до чотирьох цифр після коми, як співвідношення величин обсягу відпуску електричної енергії споживачам у розрахунковому місяці за наявними у оператора системи фактичними даними станом на перше число календарного місяця, наступного за розрахунковим, до величини обсягу відпуску електричної енергії споживачам в аналогічному розрахунковому місяці попереднього року у відповідному вузлі/районі/області електричних мереж оператора системи;
3) оператор системи з урахуванням підстав, зазначених в абзацах третьому та четвертому підпункту 2 цього пункту, має перерахувати обсяги електричної енергії на підставі заяви споживача із дати підтвердженого виникнення підстав.
Після отримання оператором системи або постачальником послуг комерційного обліку електричної енергії документально підтверджених фактичних показів лічильника(ів), у тому числі після припинення чи скасування воєнного стану, щомісячні обсяги спожитої електричної енергії споживачем визначаються за середньодобовим обсягом споживання, який розраховується на основі зафіксованих двох останніх послідовно зчитаних показів лічильника(ів) та кількості днів між цими зчитуваннями (без урахування днів, коли відбувались перерви в електропостачанні споживача).
Таким чином, з огляду на те, що ТОВ «СМАРТ-МЕРІТАЙМ ГРУП» не мало змоги подавати показники лічильників на сайті ХОЕ через особистий кабінет електронної системи та позивачем не надано докази щодо наявності такої фактичної змоги, суд доходить висновку, що виконання третьою особою зобов`язань щодо зняття показників лічильників шляхом їх фіксування вручну у внутрішніх документах не суперечить ані п. 9 Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства енергетики від 13.04.2022 року № 148, ані вимогам Кодексу комерційного обліку.
На обґрунтування своєї позиції представник позивача посилається на положення пункту 9.3.1. Кодексу комерційного обліку, відповідно до якого усі результати вимірювання лічильників повинні зберігатися без будь-яких змін:
1) у внутрішній пам`яті лічильника - не менше термінів, визначених у пункті 5.14.5 глави 5.14 розділу V цього Кодексу;
2) у зовнішніх пристроях зберігання даних протягом трьох років.
Надаючи оцінку вказаним доводам представника позивача, суд зазначає, що положення пункту 9.3.1. Кодексу комерційного обліку не змінюють встановлених судом обставин щодо неможливості ТОВ «СМАРТ-МЕРІТАЙМ ГРУП» передавати показники лічильників дистанційно через особистий електронний кабінет на сайті ХОЕ та виникнення необхідності фіксувати показники лічильників вручну.
Водночас відповідно до п. 8.6.7. Кодексу комерційного обліку зчитування показів (збір даних) з лічильників у непобутових та колективних побутових споживачів у разі відсутності можливості їх автоматизованого дистанційного зчитування провадиться споживачем щомісяця на перше число місяця, наступного за розрахунковим. При обладнанні вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних інформація про покази лічильників за розрахунковий місяць формується відповідним ППКО через канали дистанційного зв`язку.
Посилання представника позивача на те, що журнал обліку спожитої електроенергії не понумерований та непрошитий, відхиляються судом, оскільки вище перелічені норми права не встановлюють обов`язкові реквізити та вимоги до документа, в якому мають бути зафіксовані показники лічильників у разі неможливості їх передачі дистанційно.
За таких встановлених судом обставин, суд доходить висновку, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг правомірно дійшла правомірного висновку щодо відсутності підстав вважати, що рішення АКО від 30.11.2024 року № 01/74709 не відповідає вимогам законодавства.
Щодо посилання представника позивача на відсутність мотивувальної частини у оскаржуваному рішенні, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Закону України «Про адміністративну процедуру» адміністративний акт, прийнятий у письмовій формі, або усний адміністративний акт, підтверджений у письмовій формі, повинен мати мотивувальну частину (крім випадків, передбачених частиною шостою цієї статті).
Мотивування (обґрунтування) адміністративного акта в письмовій формі повинно забезпечувати особі можливість правильно його зрозуміти та реалізувати своє право на оскарження адміністративного акта.
Відповідно до ч. 2 ст. 72 Закону України «Про адміністративну процедуру» у мотивувальній частині адміністративного акта зазначаються:
1) дата подання заяви або скарги та стислий зміст вимоги, що в ній міститься (у разі прийняття акта за заявою або скаргою особи);
2) фактичні обставини справи;
3) зміст документів та відомості, враховані під час розгляду справи;
4) посилання на докази або інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки адміністративного органу;
5) детальна правова оцінка обставин, виявлених адміністративним органом, та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин.
Згідно з ч. 3 ст. 72 Закону України «Про адміністративну процедуру», адміністративний акт може не містити посилання на фактичні обставини справи і результати дослідження доказів та інших матеріалів справи, якщо такий акт прийнято на підставі акта чи іншого документа, складеного за результатами проведення інспекційних (контрольних, наглядових) заходів, якщо цей документ вже містить відповідне мотивування (обґрунтування) та доведений до особи належним чином.
Як встановлено судом, Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 741 від 20.05.2025 «Про припинення розгляду спору між АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» та НЕК «УКРЕНЕРГО» прийнято за результатами перегляду листа НЕК Укренерго вих. № 01/74709 від 30.11.2024 року, яке містить належне обґрунтування щодо вирішення суперечки між АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» та ТОВ «СМАРТ-МЕРІТАЙМ ГРУП».
Тому наведені доводи представника позивача відхиляються судом.
Відповідно до п. 5.2. Порядку врегулювання спорів, що виникають між суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженим постановою НКРЕКП від 05.02.2019 №156, рішення про припинення врегулювання спору приймається у разі: відсутності факту порушення законодавства та/або ліцензійних умов.
За таких встановлених судом обставин, суд доходить висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог: визнати протиправною та скасувати Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 741 від 20.05.2025 «Про припинення розгляду спору між АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» та НЕК «УКРЕНЕРГО».
Щодо позовних вимог: зобов`язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг повторно розглянути заяву Акціонерного товариства «Херсонобленерго» від 03.02.2025 року про досудове врегулювання спору між АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» та НЕК «УКРЕНЕРГО» із врахуванням положень кодексу комерційного обліку електричної енергії, суд зазначає, що ці позовні вимоги також не належать задоволенню, по-перше, з підстав того, що суд дійшов висновку щодо правомірності постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 741 від 20.05.2025 «Про припинення розгляду спору між АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» та НЕК «УКРЕНЕРГО», та по-друге, з підстав того, що суд погоджується з доводами відповідача, що чинним законодавством не передбачено повторний розгляд заяви про досудове врегулювання спору.
Відповідно до п. 5.5.,5.6. Порядку врегулювання спорів, що виникають між суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженим постановою НКРЕКП від 05.02.2019 №156, Рішення НКРЕКП, прийняте за результатом досудового врегулювання спору, є обов`язковим до виконання сторонами спору. Рішення НКРЕКП, прийняте за результатом досудового врегулювання спору, може бути оскаржено до суду у порядку, передбаченому законом.
Таким чином, суд доходить до висновку, що позовні вимоги АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» є безпідставними, не обґрунтовані, не підтверджені наявними матеріалами справи та задоволенню не підлягають.
У зв`язку з тим, що у задоволенні позову відмовлено, сплачений судовий збір не належить стягненню з відповідача на користь позивача.
У зв`язку з тим, що судові витрати пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, жодні судові витрати не належать стягненню з позивача на користь відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог Акціонерного товариства «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 05396638, місце знаходження: 73000, м. Херсон, вул. Пестеля, 5) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 39369133, місце знаходження: 03057, м. Київ, вул. Сім`ї Бродських, 19) за участю третіх осіб, що не заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (місце знаходження: 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25, код ЄДРПОУ 00100227) та Товариство з обмеженою відповідальністю «СМАРТ-МЕРІТАЙМ ГРУП» (місце знаходження: 54000, м. Миколаїв, вул. Індустріальна,1, код ЄДРПОУ 36336744) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії, -відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко
.