Рішення № 137468042, 17.06.2026, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.06.2026
Номер справи
640/21835/19
Номер документу
137468042
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

17 червня 2026 р.справа № 640/21835/19

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін, розглянув адміністративну справу

за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю "Маркетінвестгруп", бульв. Приймаченко Марії, 1/27, м. Київ, 01042,

до відповідачаГоловного управління ДПС у м. Києві, вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116,

провизнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Маркетінвестгруп" (далі - позивач або ТОВ "Маркетінвестгруп") звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві, в якому просило суд:

1) визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у м. Києві про внесення з 25.01.2019 р. ТОВ "Маркетінвестгруп" до переліку ризикових суб`єктів господарювання;

2) зобов`язати ГУ ДПС у м. Києві виключити ТОВ "Маркетінвестгруп" з переліку ризикових суб`єктів господарювання, які відповідають критеріям ризиковості.

Позовна заява також містила клопотання про витребування доказів, а саме копії рішення комісії ГУ ДПС у м. Києві про внесення з 25.10.2019 р. ТОВ "Маркетінвестгруп" до переліку ризикових суб`єктів господарювання.

На обґрунтування позову зазначено, що 25.10.2019 р. позивач в електронному кабінеті платника податків виявив запис про те, що з вказаної дати ТОВ "Маркетінвестгруп" відповідає ознакам ризиковості, у зв`язку з чим реєстрація всіх податкових накладних товариства була зупинена. Позивач звертався до відповідача із заявою про надання йому копії рішення, яким його визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості, але відповідач такого рішення не надав. По суті своїх вимог позивач пояснив, що не відповідає жодному з критеріїв ризиковості платника податку.

19.11.2019 р. Окружним адміністративним судом м. Києва відкрито провадження в даній справі та задоволено клопотання про витребування доказів.

На підставі п. 2 розділу ІІ Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду", справа була передана на розгляд до Миколаївського окружного адміністративного суду та прийнята до провадження суддею Мельником О.М.

На підставі протоколу повторного автоматизованого розподіл судової справи між суддями від 19.02.2026 р. справу передано судді Морозу А.О.

24.02.2026 р. справа прийнята до провадження та призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін і одночасно від ГУ ДПС у м. Києві повторно витребувано рішення про внесення ТОВ "Маркетінвестгруп" до переліку ризикових платників.

Відповідач позов не визнав, у відзиві просив відмовити в його задоволенні, так як на теперішній час відносно ТОВ "Маркетінвестгруп" прийнято рішення від 19.06.2025 р. № 233892 про невідповідність позивача критеріям ризиковості платника податку і у відповідача відсутнє чинне рішення про відповідність ТОВ "Маркетінвестгруп" критеріям ризиковості. За таких обставин, у справі відсутній предмет спору, у зв`язку з чим відповідач клопотав про залишення позову без розгляду.

З приводу заявленого відповідачем клопотання, суд зазначає наступне.

Залишення позову без розгляду регламентовано ст. 240 КАС України, яка передбачає 10 підстав для прийняття судом ухвали про залишення позову без розгляду і не підлягає розширеному тлумаченню.

Відповідач у своєму клопотанні не вказує на конкретну підставу, передбачену вищенаведеною статтею для залишення позову без розгляду, а посилається на відсутність предмету спору, однак відсутність предмету спору процесуальним законом не визначена в якості підстави для залишення позову без розгляду. Фактично дана обставина може бути встановлена тільки при розгляді спору по суті і є підставою для відмови у позові, у зв`язку з чим клопотання відповідача не підлягає задоволенню.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Як слідує з роздруківки з електронного кабінету платника податків ТОВ "Маркетінвестгруп", 25.10.2019 р., на підставі п. 1 пп. 1.6. Критеріїв ризиковості платника податку, позивач відповідає критеріям ризиковості платника податків.

04.11.2019 р. позивач подав до ГУ ДПС у м. Києві запит, в якому просив виключити ТОВ "Маркетінвестгруп" з переліку ризикових платників податків та одночасно просив надати копію рішення, яким його включено до такого переліку.

Доказів розгляду цього запиту відповідач суду не подав.

Матеріали справи містять низку квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, всі від 04.11.2019 р., в яких вказано, що документ доставлено і прийнято до ДПС України, але його реєстрація зупинена на підставі п. 1 пп. 1.6. Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів.

Відповідно до п. 1.6. Критеріїв ризиковості платника податку, які містяться в листі ДФС України від 07.08.2019 р. № 1962/99-99-29-01-01, комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:

керівник платника податку та/або головний бухгалтер, та/або особа, що має право підпису, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зареєстровані (перереєстровані) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України";

платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);

в органах ДФС наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній / розрахунку коригування.

Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв.

Відповідність платника податку Критеріям ризиковості платників податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв.

Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.

У п. 17 Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 117, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення. Протокол підписується головою комісії контролюючого органу (у разі його відсутності - заступником), заступником голови комісії, секретарем комісії та членами комісії, які брали участь у засіданні.

Отже, під час розгляду комісією ГУ ДПС у м. Києві питання про віднесення ТОВ "Маркетінвестгруп" до переліку ризикових платників податків, ведеться протокол і до нього повинні вноситись прийняті комісією рішення з цього приводу.

Суд констатує, що відповідне рішення витребовувалось від ГУ ДПС у м. Києві Окружним адміністративним судом м. Києва при відкритті провадження в цій справі, а також Миколаївським окружним адміністративним судом при прийнятті справи до провадження, однак відповідач витребуваного доказу не подав.

За відсутності протоколу комісії ГУ ДПС у м. Києві, яким оформлено рішення відповідача про включення ТОВ "Маркетінвестгруп" до переліку ризикових платників податків, суд виходить з того, що наявність такої інформації в електронному кабінеті платника податків є достатнім і належним доказом того, що відповідачем таке рішення було прийнято, адже п. 1 Порядку функціонування Електронного кабінету затвердженого наказом Міністерства фінансів України 14.07.2017 р. № 637 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.08.2017 р. за № 942/30810 визначає, що електронний кабінет - сукупність інформаційно-комунікаційних систем ДПС, що забезпечує електронну форму взаємодії між платниками податків та державними, у тому числі контролюючими, органами з питань реалізації прав та обов`язків, визначених Кодексом та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, та нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання Кодексу та інших законів, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, тобто електронний кабінет платника податків є законним способом сповіщення платника про прийняте контролюючим органом рішення.

У відзиві, який подавався до Окружного адміністративного суду м. Києва, відповідач послався на те, що позивача було виключено з переліку ризикових платників податків 11.12.2019 р., однак і в цьому випадку відповідного рішення не подав.

В той же час, суд враховує, що 19.06.2025 р. ГУ ДПС у м. Києві було прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку № 233892, згідно з яким ТОВ "Маркетінвестгруп" не відповідає критеріям ризиковості.

Як передбачено п. 1.6. Критеріїв ризиковості платника податку, якщо платник податків, якого внесено до переліку ризикових суб`єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв, такого платника податків виключають з переліку ризикових суб`єктів господарювання в день отримання/виявлення такої інформації.

У разі якщо платник податків, внесений до переліку ризикових суб`єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пункті 1.6 цих Критеріїв, платника виключають з переліку ризикових суб`єктів господарювання за рішенням комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС.

Враховуючи, що на теперішній час мається чинне рішення ГУ ДПС у м. Києві про те, що ТОВ "Маркетінвестгруп" не відповідає критеріям ризиковості, то відсутні підстави вважати, що дотепер триває порушення прав позивача.

За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення позову.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Маркетінвестгруп" (бульв. Приймаченко Марії, 1/27, м. Київ, 01042, ЄДРПОУ 35370868) до Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116, ЄДРПОУ 44116011) відмовити.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз