Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 308/7606/26
3/308/2633/26
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 червня 2026 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Деметрадзе Т.Р., за участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О.Я., розглянувши матеріали справи, які надійшли із Закарпатської митниці Держмитслужби про порушення митних правил відносно громадянина
Італії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження Україна, м. Умань; місце проживання АДРЕСА_1 , паспорт громадянина Італії НОМЕР_1 , дата видачі 22.11.2023, за ст. 485 МК України,
ВСТАНОВИВ:
Закарпатською митницею отримано лист від 19.12.2025 №20/20-02-01/7/1379 (вх. митниці №27471/4/7.7-1) Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби, яким направлено лист військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України від 08.12.2025 №25/18/7/2-17985-2025.
Зазначеним листом військова частина НОМЕР_2 Національної гвардії України повідомила Державну митну службу України щодо не підтвердження фактів отримання вантажів гуманітарної допомоги, зокрема і транспортного засобу марки «VOLVO» моделі «XC 70» VIN-код НОМЕР_3 (п. 51 таблиці). Зазначений транспортний засіб був ввезений на митну територію України у якості гуманітарної допомоги.
За результатами проведених аналітично-пошукових заходів щодо законності ввезення на митну територію України транспортного засобу, який переміщувався у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов`язкових митних платежів, ввезення якого відбулось в зоні діяльності Закарпатської митниці, встановлено наступне:
- 26.06.2022 о 06 год. 15 хв. через митний пост «Тиса» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_4 , було ввезено на митну територію України у якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «VOLVO» моделі «XC 70» VIN-код НОМЕР_3 , р.н.з. НОМЕР_5 .
Листом від 08.01.2026 №28-11-04/28-11-01/930 митним постом «Тиса» надано копії документів, які ОСОБА_3 надав під час перетину ним митного кордону України.
Так, до митного контролю, як підставу для переміщення через митний кордон України зазначеного вище транспортного засобу громадянин України ОСОБА_3 подав наступні документи: свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, лист волонтерської організації «LeLeKa» та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями).
Згідно з п.1 «Прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності) особи, що здійснює декларування/ Name the person making the declaration» декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою декларантом виступає ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ).
Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у графі 6 «Отримувач/Consignee (name adress)» вказано: «Національна гвардія України в/ч НОМЕР_6 , вул. Проскурівська,6/18, 08291 Гостомель, Україна, ЄДРПОУ 39806952», у графі 9 «Вид допомоги/Type of assistance» вказано автомобіль «VOLVO» моделі «XC 70» VIN-код НОМЕР_3 .
Відповідно до ст. 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення
Згідно із ч. 4 ст. 266 Митного кодексу України у разі самостійного декларування товарів декларантом передбачену Митним кодексом України відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
З метою підтвердження факту наявності зазначеного транспортного засобу у військовій частині НОМЕР_7 , Закарпатською митницею направлено лист від 28.04.2026 №7.7-6/20-09/8.2/3982.
14.05.2026 Закарпатською митницею отримано лист військової частини НОМЕР_2 від 14.05.2026 №25/18/1-10386-2026, в якому зазначено, що транспортний засіб марки «VOLVO» моделі «XC 70» VIN-код НОМЕР_3 , військова частина очікувала у якості гуманітарної допомоги, однак його не отримала. Місце знаходження даного транспортного засобу не встановлено.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант та митний представник несуть відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
У відповідності до постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (із змінами) (далі постанова Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174) на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
З метою встановлення місця перебування та доставки транспортного засобу до в/ч НОМЕР_2 , Закарпатською митницею направлено листи-запрошення водію ОСОБА_3 від 19.01.2026 №7.7-20/20-09/10/189, від 11.02.2026 №7.7-7.7-6/20-09/10/584, від 17.03.2026 №7.7-7.7-6/20-09/10/1079 та від 10.04.2026 7.7-7.7-6/20-09/10/1363 з проханням прибути до Закарпатської митниці для надання пояснень з приводу обставин переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України. На вказаних у листах час та дату ОСОБА_3 до Закарпатської митниці не прибув, про причини не прибуття не повідомив.
Також, Закарпатською митницею направлено листи-запрошення від 12.05.2026 №7.7-7.7-6/20-09/10/1711 адміністратору волонтерської асоціації Італія-Україна ОСОБА_5 , з проханням прибути до Закарпатської митниці для надання пояснень з приводу декларування транспортного засобу марки «VOLVO» моделі «XC 70» VIN-код НОМЕР_3 на адресу військової частини НОМЕР_2 , обставин переміщення та доставки вказаного транспортного засобу військовій частині..
На вказаних у листі час та дату ОСОБА_6 до Закарпатської митниці не прибув, про причини не прибуття не повідомив.
Однак, 15.05.2026 Закарпатською митницею отримано лист адміністратора волонтерської асоціації Італія-Україна «LeLeKa» ОСОБА_7 в якому він зазначив, що транспортний засіб марки «VOLVO» моделі «XC 70» VIN-код НОМЕР_3 , був оформлений та переданий військовій частині НОМЕР_2 .
Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» (№1192-XIV від 22.10.199) (із змінами та доповненнями) гуманітарна допомога цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв`язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Згідно зі ч. 4 ст. 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 287 Митного кодексу України та п. 197.11 ст. 197, п. 213.3.9 ст. 213 Податкового кодексу України, при ввезенні (пересиланні) на митну територію України товари, визнані гуманітарною допомогою відповідно до Закону України "Про гуманітарну допомогу", звільняються від оподаткування ввізним митом.
Згідно ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв`язку з якими його надано.
Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст. 12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»).
Згідно листа управління контролю та адміністрування митних платежів Закарпатської митниці від 15.05.2026 №15/15-02/12148, розмір митних платежів, які підлягали сплаті у разі випуску транспортного засобу марки VOLVO» моделі «XC 70» VIN-код НОМЕР_3 , 2004 року випуску у вільний обіг становить: 134040,43 грн., з яких ввізне мито 10756.80 грн., акцизний податок 83015.57 грн. та ПДВ 40268.06 грн.
Таким чином, громадянин ОСОБА_1 здійснив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів у розмірі 134 040.43 грн.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 485 Митного кодексу України.
Представник Закарпатської митниці Держмитслужби в судовому засіданні підтримав обставини викладені в протоколі про порушення митних правил, надав пояснення аналогічні викладеним у ньому та просив притягнути громадянина Італії ОСОБА_7 до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України.
ОСОБА_8 не скористався своїм правом на участь у судовому засіданні, про причини неявки суд не повідомив, заперечень на адміністративний матеріал не подавав, про час та місце розгляд справи повідомлявся належним чином.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби, дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП України, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Кваліфікація того чи іншого правопорушення здійснюється шляхом встановлення його складу. Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом ознак, які характеризують дане діяння як адміністративне правопорушення і відрізняють його від інших правопорушень. Склад адміністративного правопорушення включає: об`єкт, об`єктивну сторону, суб`єкт, суб`єктивну сторону.
Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.
Статтею 485 МК України передбачено відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги.
Згідно з вимогами ст. 266 Митного кодексу України декларант зобов`язаний: 1) здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; 2) на вимогу митного органу пред`явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; 3) надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; 4) у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; 5) у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на митні органи. Перед подачею митної декларації декларант має право з дозволу митного органу здійснювати фізичний огляд товарів з метою перевірки їх відповідності опису (відомостям), зазначеному у товаросупровідних документах, брати проби та зразки товарів. У випадках та в порядку, визначених цим Кодексом, декларант має право вимагати від митного органу випуску товарів, за умови забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу X цього Кодексу. У разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант. Особа, уповноважена на декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення від імені декларанта, має такі самі обов`язки, права і несе таку саму відповідальність, що й декларант.
Вина ОСОБА_7 у вчиненні правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 485 МК України, підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил за протоколом №0413/UA305000/2026 від 18.05.2026 року; даними декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, згідно якої декларантом виступає ОСОБА_8 , даними листа військової частини НОМЕР_2 від 14.05.2026 №25/18/1-10386-2026, згідно якого транспортний засіб марки «VOLVO» моделі «XC 70» VIN-код НОМЕР_3 , військова частина даний транспортний засіб в якості гуманітарної допомоги не отримала, листом управління контролю та адміністрування митних платежів Закарпатської митниці від 15.05.2026 №15/15-02/12148, згідно якого розмір митних платежів, які підлягали сплаті у разі випуску транспортного засобу марки VOLVO» моделі «XC 70» VIN-код НОМЕР_3 , 2004 року випуску у вільний обіг становить: 134040,43 грн., з яких ввізне мито 10756.80 грн., акцизний податок 83015.57 грн. та ПДВ 40268.06 грн.
Дослідивши матеріали справи приходжу до переконання, що громадянин Італії ОСОБА_8 своїми діями вчинив порушення митних правил, передбачене ст. 485 МК України, а надані ним пояснення не спростовують висновки суду.
При накладенні адміністративного стягнення, суд у відповідності до вимог ст.ст. 23, 33 КУпАП, приходить до висновку, що на гр. Італії ОСОБА_7 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ст. 485 МК України у виді штрафу в розмірі 150 відсотків несплаченої суми митних платежів, що буде достатньою мірою відповідальності для досягнення мети адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст. 370, ст. 485, 519, 520, 527-529 МК України, ст.ст. 287-290 КУпАП, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Громадянина Італії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у порушенні митних правил за ст. 485 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 150 відсотків несплаченої суми митних платежів, що складає 201 060.65 (двісті одну тисячу шістдесят грн. шістдесят п`ять коп.) гривень.
Стягнути з громадянина Італії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь держави 665.6 гривень судового збору.
Постанова може бути звернена до виконання протягом трьох місяців.
На постанову про адміністративне правопорушення може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Т.Р. Деметрадзе